כאבי גב עליון טיפול
כאבי גב עליון טיפול

כאבי גב עליון טיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי גב עליון? טיפול עשוי לכלול מנוחה בלבד אך עלול גם לכלול דרכי טיפול מורכבות. הכול תלוי בחומרת הנזקים. ברוב המקרים התסמינים באזור זה נגרמים מנזק שרירי קל והקלה צפויה תוך זמן קצר עם טיפול עצמי, הקפדה על יציבה נכונה והתנהלות ארגונומית תקינה.

 לעתים המיחושים בגב נובעים מנזקים משמעותיים יותר וצריכים ניהול וטיפול מקצועיים. אבחון וטיפול מהירים ימנעו נזקים כרוניים. כאבי גב עליון הנמשכים ללא כול שיפור יותר ממספר ימים עלולים להיות על רקע של נזק רציני יותר וזקוקים להתייחסות מקצועית. טרם נפנה לאפשרויות הריפוי שעומדות בפני הסובל החולה יש חשיבות לתאר כיצד אנו מאבחנים את מקור הבעיה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי גב עליון טיפול – רקע

לאבחון מדויק של מקור הכאבים בגב העליון ישנה השפעה מכריעה על בחירת דרך הריפוי הנכונה עבורכם. כאבי גב שנובעים ממתיחה של שריר או בגלל פריצת דיסק או בגלל הרפס זוסטר זקוקים לטיפול שונה. לאחר תהליך האבחון יחל השלב הטיפולי. אפשרויות הטיפול בכאבי גב עליון כוללות טיפול עצמי, טיפול שמרני וטיפול רפואי כאשר כול דרך ושיטה מורכבים מאין סוף אפשרויות. טיפול עצמי עשוי לכלול מנוחה בלבד אך עשוי גם לכלול פעילות חלופית כולל אימוני כוח בחדר כושר, טיפול שמרני כולל שיטות טיפול רבות ובכלל זה כירופרקטיקה ואילו הטיפול השמרני כולל החל מטיפולים תרופתיים נוגדי דלקת עבור דרך זריקות סטרואידים וכלה בפתרונות כירורגיים.

אין דרך אחת לטפל בכאבים בגב העליון ועל כן כול אדם צריך להחליט באיזו דרך הוא בוחר. הדרך הנכונה ללכת בה תלויה בין היתר בחומרת הנזק. בפציעות קלות ניתן לטפל באופן עצמוני בפציעות קשות יותר חשוב להתייעץ בגורם מקצועי ובמידת הצורך גם לטפל במקור הבעיה. במקרים חריגים יופנה החולה לבדיקות ו/או טיפולים רפואיים ובכללם טיפולים תרופתיים וכירורגיים.

טיפול עצמי

ברוב המקרים הקלים טיפול בסיסי בבית וההתנהגות נאותה יספיקו לפיתרון הבעיה. זיכרו אין לעשות שימוש יתר בשכיבה. שכיבה ממושכת מידי מזיקה יותר מאשר מועילה. הקפידו על תנוחת שינה שאינה כואבת. לרוב, תנוחה עוברית כאשר כרית תחובה בין הברכיים או על הגב עם כרית מתחת לברכיים תאפשר הקלה משמעותית בכאב. יש לשמור על מידה מירבית של תנועה אך יש להקפיד להימנע מביצוע תנועות או שהייה במנחים הגורמים להחרפת התסמינים. רצוי להקל על מיחושי הגב העליון באמצעות המנעות מישיבה או שינויי תנוחה תכופים. לא רצוי להקל על התסמינים באמצעות קומפרסים של קרח שכן אלו מעכבים ריפוי. כמו כן צמצמו את השימוש בתרופות נוגדי דלקת או נגד כאב אלא אם אין ברירה אחרת. 

הליכות יש להתחיל לבצע ברגע שהן אינן מכאיבות. לפעילות שגרתית בעבודה ולפעילות גופנית אחרת יש לחזור באופן זהיר והדרגתי. פעילות גופנית שאינה מכאיבה תאיץ את מהירות ההחלמה שלכם בעוד שפעילות שאינה נעשית נכון תדרדר אתכם חזרה למצב של כאבי גב חריפים. לעיתים אין די בטיפול עצמי ויש להיות ערני לגבי האפשרות שבעייתכם מורכבת יותר. זכרו גם אם הכאב בגב העליון נעלם אתם עדין צריכים להתנהל בזהירות לעוד פרק זמן של 4 – 8 שבועות כדי לאפשר לרקמה הפצועה החלמה מלאה. לאחר מכן נסו להוסיף באופן הדרגתי  שחייה, רכיבה על אופניים ופעילות בחדר הכושר. 

כאבי גב עליון טיפול

 

מתי לפנות לעזרה מקצועית?

אנה התייעצו עם איש מקצוע במידה ואחד מהסימנים הבאים מתקיימים אצלכם:

מתי לפנות לטיפול מקצועי? פנו לעזרה מקצועית אם הסימנים והתסמינים בגב החלו לראשונה לפני הגיעכם לגיל 18 או לחילופין לאחר גיל 50. גשו לקבלת ייעוץ ועזרה מקצועים אם הסימנים והתסמינים בגב החלו על רקע טראומטי או אם הם נמשכים מספר ימים ללא כול שיפור או הופכים להיות חמורים יותר. גם כאבים שעוצמתם נותרת 

גבוהה לאורך הלילה וזאת למרות שאתם שוכבים או ישנים במיטה ראויים לבדיקה על ידי איש מקצוע. כמובן שסימנים ותסמינים המעידים על מעורבות עצבית צריכים להבדק על ידי איש מקצוע. בין התסמינים הללו ניתן למנות: הקרנות כאב במורד הרגל או הרגליים, חולשה, נימול או הירדמות של חלק כזה או אחר מהרגל או הרגליים ושוני או אובדן שליטה על הסוגרים. 

כאבי גב שאליהם נילווים גם היסטוריה של סרטן, שימוש בתרופות סטרויאידים, שימוש בסמים או אוסטאופורוזיס ו/או סימנים ותסמינים כגון פעימות חזקה בבטן, חום, אובדן משקל בלתי מוסבר,  מחייבים בדיקה יסודית על ידי איש מקצוע.

טיפול רפואי 

חלק מהאנשים עם כאבי הגב שאינם משתפרים ינסו להיעזר ברופא המשפחה או באורטופד. ברוב המקרים הם יצאו מהמרפאה עם מרשם לתרופות נוגדי דלקת שאינם על בסיס סטרואידי (Nonsteroidal anti-inflammatory)  כגון ארקוקסיה, וולטרן ואטופן. לעיתים יצורף לכך גם מרשם לתרופות להרפיית השרירים. במידה והרופא יחשוד בהשפעתו של דיכאון על קיומם של כאבי הגב הוא ימליץ גם על תרופות אנטי דיכאוניות.

במקרים קשים יציע הרופא לטפל בבעיה באמצעות זריקות נוגדות דלקת או אפילו זריקות קורטיזון לתוך החלל האפידוראלי. זריקות אלו עשויות לאפשר הקלה זמנית בחומרת הסימנים והתסמינים. רק לעיתים רחוקות נזקקים אנשים עם כאבי גב לניתוח. חשוב להדגיש שגם רוב הרופאים המנתחים ממליצים לנסות כול טיפול שמרני אפשרי לפני שהם פונים לניתוח. 

קיימות מספר שיטות ניתוח לגב ובכללן ניתן למנות: ניתוח איחוי – חיבור של שתי חוליות או יותר כדי למנוע תנועה. הסרה חלקית של דיסק בין חולייתי – כפי שהשם מציע בניתוח הזה מסירים רק את החלק שיוצר לחץ על שורש העצב. הסרה חלקית של חוליה – כאן ההסרה היא של זיז גרמי שמפעיל לחץ על שורש העצב. כול אחד מהניתוחים הללו נושאים יתרונות וחסרונות וכמובן סיכונים.

טיפול כירופרקטי

ברוב המקרים כאבי גב מתפתחים על רקע של התנהגות מכאנית לקויה ויכולים להיות מטופלים באופן שמרני ללא ניתוחים וללא תרופות. כירופרקטיקה נחשבת למקצוע יעיל ובטוח בכול הנוגע לטיפול בבעיות עצב שריר ושלד על רקע מכני. כול כירופרקט מוכשר באופן יסודי ולאורך שנים ארוכות לאתר ולטפל בחוסר תנועה או סטייה של אחת או יותר מחוליות עמוד השדרה אשר גורמים לשינויי בתפקודו של עמוד השדרה וגורמים למיחושים שונים בגב.   

לאחר שלבי התשאול, הבדיקות, ניתוח התנהגות ביומכנית של עמוד השדרה והאבחון מתחיל השלב הטיפולי. מטרות הטיפול בגב כוללות הפחתה של הכאבים, שיפור ואיזון של טווחי התנועה של מפרקי עמוד השדרה ואגן וכן שיפור ואיזון של עבודת שרירי עמוד השדרה והאגן.

שלב ראשוני

בשלב הראשוני מטרת הטיפול הנה הפחתה של הכאבים בגב העליון ושיפור התפקוד של חוליות עמוד השדרה העליון, של השרירים המניעים ושל הרקמות התומכות. שיפור תפקודי של מפרקי עמוד השדרה והשרירים אמור גם הוא לתרום את חלקו בהפחתת הדלקת והמיחושים בגב העליון. לצורך השגת המטרות של השלב הראשון נעשה שימוש במיטב המכשור הרפואי הקיים כולל לייזר רך, אולטרה סאונד וטיפול בגלי הלם וכן שימוש בטכניקות ריפוי ידניות כולל כיוונון חוליות, הנעת חוליות ומפרקים ומתיחות שרירים ורקמות רכות תומכות. הטיפול במרפאה נעשה באמצעות הכירופרקט מאומן לאתר ולתקן ידנית כל ליקוי בתפקוד הביו-מכאני של חוליות עמוד השדרה. התיקון נעשה באמצעות הנעה של החוליה לכיוון מוגדר ומדויק. פעולה זו המלווה לעיתים בפיקוק משפרת את תפקוד החוליה, את טווח התנועה ומפחיתה את הכאב שיצרה. הטיפול ככלל אינו אמור לכאוב. עם זאת תיתכן לעיתים רחוקות תגובה של כאב קל לאחר הטיפולים הראשונים שימשכו מספר דקות או שעות. 

שיקום

טיפול ושיקום

לאחר השלב הדלקתי יתחיל השלב השיקומי שמטרתו להכשיר את מפרקי ושרירי הגב העליון לעמוד בעומס פעילות מלא. כירופרקט ישים דגש על שילוב של פעילות גופנית שיקומית על מנת להאיץ את תהליך ההחלמה ולמנוע את חזרת הכאבים בגב. הפעילות הגופנית תתבצע באופן הדרגתי ותכלול שיפור תפקודם של שרירי הליבה. תחום נוסף שכירופרקט ישים דגש ועשוי להפחית את העומב על הגב הוא שיפור היציבה והתנהלות ארגונומית נכונה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן