כאבי גב עליון טיפול

כאבי גב עליון טיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבי גב עליון – טיפול המתבסס על אבחון מדוקדק עשוי להיות הדבר הנכון עבורכם. הטיפול בכאבי גב העליון יכול לכלול מנוחה בלבד אך עלול לחייב גם דרכי טיפול מורכבות יותר. הכול תלוי בחומרת הנזק. ברוב המקרים הסימנים תסמינים המתפתחים בגב העליון מקורם בנזק שרירי קל וההקלה צפויה תוך ימים אחדים אפילו בלי טיפול. לעתים כדי לקצר את הימשכות המיחושים הללו מנדרש החולה להשקיע מעט עם טיפול עצמי הכולל מנוחה, הקפדה על יציבה נכונה והתנהלות ארגונומית תקינה.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאבי גב עליון הנמשכים ללא כול שיפור יותר ממספר ימים עלולים לנבוע מנזק רציני יותר וזקוקים להתייחסות מקצועית. נזקים משמעותיים יותר בגב העליון צריכים אבחון, טיפול וניהול מקצועיים. אבחון וטיפול מהירים ימנעו נזקים כרוניים ופגיעה קשה באיכות החיים. אפשרויות הריפוי שעומדות בפני חולה עם כאבי גב עליון כוללות שיטות שאינן מועילות או מועילות באופן שולי ולרוב אינן מזיקות שיטות יעילות ואינן מזיקות ושיטות שיעילותן זמנית ועלולות להיות כרוכות בתופעות קשות.

  {loadposition inside-page}

  כאבי גב עליון טיפול – רקע

  לאבחון מדויק של כאבי גב עליון ישנה השפעה מכריעה על בחירת דרך הריפוי הנכונה והיעילה ביותר. כאבי גב עליון שנובעים ממתיחה של שריר או כאלה הנובעים מפריצת דיסק או מהרפס זוסטר זקוקים לטיפול שונה. לאחר תהליך האבחון יחל השלב הטיפולי. אפשרויות הטיפול בחולה עם כאבי גב עליון כוללות טיפול עצמי, טיפול שמרני וטיפול רפואי כאשר כול דרך ושיטה מורכבים מאין סוף אפשרויות. טיפול עצמי עשוי לכלול מנוחה בלבד אך עשוי גם לכלול פעילות חלופית כולל אימוני כוח בחדר כושר, טיפול שמרני כולל שיטות טיפול רבות ובכלל זה כירופרקטיקה ואילו הטיפול השמרני כולל החל מטיפולים תרופתיים נוגדי דלקת עבור דרך זריקות סטרואידים וכלה בפתרונות כירורגיים.

  אין טיפול אחיד ומקובל בהתפתחות כאבי גב עליון. על כן כול אדם צריך להחליט באיזו דרך הוא בוחר. הדרך הנכונה ללכת בה תלויה בין היתר בחומרת הנזק. בפציעות קלות ניתן לטפל באופן עצמי בפציעות קשות יותר חשוב להתייעץ בגורם מקצועי ובמידת הצורך גם לטפל במקור הבעיה. במקרים חריגים יופנה החולה לבדיקות ו/או טיפולים רפואיים ובכללם טיפולים תרופתיים וכירורגיים.

  לטפל בעצמכם בכאב

  ברוב המקרים הקלים טיפול בסיסי בבית וההתנהגות נאותה יספיקו לפתרון הבעיה. זכרו אין לעשות שימוש יתר בשכיבה. שכיבה ממושכת מידי מזיקה יותר מאשר מועילה. הקפידו על תנוחת שינה שאינה כואבת. לרוב, תנוחה עוברית כאשר כרית תחובה בין הברכיים או על הגב עם כרית מתחת לברכיים תאפשר הקלה משמעותית בכאב. יש לשמור על מידה מרבית של תנועה אך יש להקפיד להימנע מביצוע תנועות או שהייה במנחים הגורמים להחרפת התסמינים. רצוי להקל על כאבי גב עליון באמצעות הימנעות מישיבה או שינויי תנוחה תכופים. לא רצוי להקל על התסמינים באמצעות קומפרסים של קרח שכן אלו מעכבים ריפוי. כמו כן צמצמו את השימוש בתרופות נוגדי דלקת או נגד כאב אלא אם אין ברירה אחרת.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   הליכות יש להתחיל לבצע ברגע שהן אינן מכאיבות. לפעילות שגרתית בעבודה ולפעילות גופנית אחרת יש לחזור באופן זהיר והדרגתי. פעילות גופנית שאינה מכאיבה תאיץ את מהירות ההחלמה שלכם בעוד שפעילות שאינה נעשית נכון תדרדר אתכם חזרה למצב של כאבי גב עליון חריפים. לעיתים אין די בטיפול עצמי ויש להיות ערני לגבי האפשרות שבעייתכם מורכבת יותר. זכרו גם אם הכאב בגב העליון נעלם אתם עדין צריכים להתנהל בזהירות לעוד פרק זמן של 4 – 8 שבועות כדי לאפשר לרקמה הפצועה החלמה מלאה. לאחר מכן נסו להוסיף באופן הדרגתי  שחייה, רכיבה על אופניים ופעילות בחדר הכושר.

   כאבי גב עליון טיפול
   כאבי גב עליון טיפול

   מתי לפנות לעזרה מקצועית?

   אנה התייעצו עם איש מקצוע במידה ואחד מהסימנים הבאים מתקיימים אצלכם:

   מתי לפנות לטיפול מקצועי? פנו לעזרה מקצועית אם הסימנים והתסמינים בגב החלו לראשונה לפני הגיעכם לגיל 18 או לחלופין לאחר גיל 50. גשו לקבלת ייעוץ ועזרה מקצועיים אם כאבי גב עליון החלו על רקע טראומטי או אם הם נמשכים מספר ימים ללא כול שיפור או הופכים להיות חמורים יותר. גם כאבים שעוצמתם נותרת גבוהה לאורך הלילה וזאת למרות שאתם שוכבים או ישנים במיטה ראויים לבדיקה על ידי איש מקצוע.

   כמובן שסימנים ותסמינים המעידים על מעורבות עצבית צריכים להיבדק על ידי איש מקצוע. בין התסמינים הללו ניתן למנות: הקרנות כאב במורד הרגל או הרגליים, חולשה, נימול או הירדמות של חלק כזה או אחר מהרגל או הרגליים ושוני או אובדן שליטה על הסוגרים.  כאבי גב עליון שאליהם נלווים גם היסטוריה של סרטן, שימוש בתרופות סטרואידים, שימוש בסמים או אוסטאופורוזיס ו/או סימנים ותסמינים כגון פעימות חזקה בבטן, חום, אובדן משקל בלתי מוסבר, מחייבים בדיקה יסודית על ידי איש מקצוע.

   כאבי גב עליון טיפול כירופרקטי

   ברוב המקרים כאבי גב עליון מתפתחים על רקע של התנהגות מכנית לקויה ויכולים להיות מטופלים באופן שמרני ללא ניתוחים וללא תרופות. כירופרקטיקה נחשבת למקצוע יעיל ובטוח בכול הנוגע לטיפול בבעיות עצב שריר ושלד על רקע מכני. כול כירופרקט מוכשר באופן יסודי ולאורך שנים ארוכות לאתר ולטפל בחוסר תנועה או סטייה של אחת או יותר מחוליות עמוד השדרה אשר גורמים לשינויי בתפקודו של עמוד השדרה וגורמים למיחושים שונים בגב.

   לאחר שלבי התשאול, הבדיקות, ניתוח התנהגות ביו מכנית של עמוד השדרה והאבחון מתחיל השלב הטיפולי. מטרות הטיפול בגב כוללות הפחתה של הכאבים, שיפור ואיזון של טווחי התנועה של מפרקי עמוד השדרה ואגן וכן שיפור ואיזון של עבודת שרירי עמוד השדרה והאגן.

   שלב ראשוני

   כאבי גב עליון טיפול
   כאבי גב עליון טיפול

   בשלב הראשוני מטרת הטיפול הנה הפחתה של הכאבים בגב העליון ושיפור התפקוד של חוליות עמוד השדרה העליון, של השרירים המניעים ושל הרקמות התומכות. שיפור תפקודי של מפרקי עמוד השדרה והשרירים אמור גם הוא לתרום את חלקו בהפחתת הדלקת והמיחושים בגב העליון. לצורך השגת המטרות של השלב הראשון נעשה שימוש במיטב המכשור הרפואי הקיים כולל לייזר רך, אולטרה סאונד וטיפול בגלי הלם וכן שימוש בטכניקות ריפוי ידניות כולל כוונון חוליות, הנעת חוליות ומפרקים ומתיחות שרירים ורקמות רכות תומכות.

   הטיפול במרפאה נעשה באמצעות הכירופרקט מאומן לאתר ולתקן ידנית כל ליקוי בתפקוד הביו-מכאני של חוליות עמוד השדרה. התיקון נעשה באמצעות הנעה של החוליה לכיוון מוגדר ומדויק. פעולה זו המלווה לעיתים בפקוק משפרת את תפקוד החוליה, את טווח התנועה ומפחיתה את הכאב שיצרה. הטיפול ככלל אינו אמור לכאוב. עם זאת תיתכן לעיתים רחוקות תגובה של כאב קל לאחר הטיפולים הראשונים שימשכו מספר דקות או שעות.

   שיקום

   לאחר השלב הדלקתי יתחיל השלב השיקומי שמטרתו להכשיר את מפרקי ושרירי הגב העליון לעמוד בעומס פעילות מלא. כירופרקט ישים דגש על שילוב של פעילות גופנית שיקומית על מנת להאיץ את תהליך ההחלמה ולמנוע את חזרת הכאבים בגב. הפעילות הגופנית תתבצע באופן הדרגתי ותכלול שיפור תפקודם של שרירי הליבה. תחום נוסף שכירופרקט ישים דגש ועשוי להפחית את העומס על הגב הוא שיפור היציבה והתנהלות ארגונומית נכונה.

   טיפול רפואי בכאבי גב עליון

   חלק מהאנשים עם כאבי גב עליון שאינם משתפרים ינסו להיעזר ברופא המשפחה או באורתופד. ברוב המקרים הם יצאו מהמרפאה עם מרשם לתרופות נוגדי דלקת שאינם על בסיס סטרואידי (Non steroidal anti-inflammatory)  כגון ארקוקסיה, וולטרן, אטופן ועוד. לעיתים יצורף לכך גם מרשם לתרופות להרפיית השרירים. במידה והרופא יחשוד במעורבות והשפעה של דיכאון על התפתחות כאבי גב עליון הוא ימליץ גם על תרופות אנטי דיכאוניות.

   במקרים קשים יציע הרופא לטפל בבעיה באמצעות זריקות נוגדות דלקת או אפילו זריקות קורטיזון לתוך החלל האפידורלי. זריקות אלו עשויות לאפשר הקלה זמנית בחומרת הסימנים והתסמינים. רק לעיתים רחוקות נזקקים אנשים עם כאבי גב לניתוח. חשוב להדגיש שגם רוב הרופאים המנתחים ממליצים לנסות כול טיפול שמרני אפשרי לפני שהם פונים לניתוח.

   קיימות מספר שיטות ניתוח לגב ובכללן ניתן למנות: ניתוח איחוי – חיבור של שתי חוליות או יותר כדי למנוע תנועה. הסרה חלקית של דיסק בין חולייתי – כפי שהשם מציע בניתוח הזה מסירים רק את החלק שיוצר לחץ על שורש העצב. הסרה חלקית של חוליה – כאן ההסרה היא של זיז גרמי שמפעיל לחץ על שורש העצב. כול אחד מהניתוחים הללו נושאים יתרונות וחסרונות וכמובן סיכונים.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,