קרע במיניסקוס תסמינים

קרע במיניסקוס תסמינים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

קרע במיניסקוס – תסמינים וסימנים קליניים אופייניים עשויים להועיל באבחון הבעיה והערכה של חומרת הנזק. קרע במיניסקוס היא אחת מפציעות הברכיים השכיחות ביותר ואחד הגורמים השכיחים ביותר להתפתחות כאבי ברכיים. ענפי ספורט רבים יוצרים עומסי יתר על מפרק הברך ולכן חלק ניכר מהפגיעות במיניסקוס מתרחשים כתוצאה מעיסוק בספורט.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  מלבד כאבים, פגיעה במיניסקוס מהווה גורם שכיח להתפתחות סימפטומים אופייניים נוספים הכוללים:

  • מגבלות תנועה
  • הפרעה תפקודית של הברך
  • נעילה של הברך
  • חריקות ורעשים הבוקעים מהברך ועוד

  גורמים אפשריים להתפתחות קרע במיניסקוס כוללים עומסים חוזרניים ונזקי חבלה. ברוב המקרים שינויים ניווניים במיניסקוס מקדימים את התפתחות קרע במיניסקוס. גורמי סיכון לקרע במיניסקוס כוללים בין היתר: גיל, מגדר, ספורט מועדף ועוד. אבחון מהיר וטיפול שמרני יעיל עשויים למנוע ניתוח.

  קרע במיניסקוס תסמינים – רקע

  להלן מספר שאלות שכיחות שקשורות להתפתחות קרע במיניסקוס שאני שומע במרפאה:

  • קרע במיניסקוס יכול להתאחות?
  • מדובר בקרע מלא או חלקי?
  •  שני המיניסקוסים בברך שלי נקרעו?
  • האם אני צריך ניתוח?

  חומרת הנזק שנגרם למיניסקוס והיכולת שלה להתאחות תלויים, בגודל החתך ובמיקומו. יכולת ההחלמה של רקמות בגוף תלויה בין היתר באיכות אספקת הדם אליהן. רקמה עם אספקת דם עשירה בחומרי הזנה כמו למשל שריר צפויה להחלים במהירות גם מחתך חמור יחסית. מאידך, רקמה עם אספקת דם דלה או ללא אספקת דם תתקשה להחלים גם מנזק שולי. כלל זה תופס גם לגבי קרע במיניסקוס. אספקת דם טובה יותר לחלק החיצוני היקפי של המיניסקוס מאפשרת לעתים לקרע בחלק הזה להתאחות. מאידך קרע בחלק הפנימי של המיניסקוס, אזור דל באספקת דם, אינו מתאחה או מתקשה להתאחות.

  חשוב לדעת שקרע של שני המיניסקוסים בברך אינה פציעה שכיחה. ברוב המקרים קרע כזה התרחש בברך אחת. בעבר היה נהוג לנתח כול ברך עם קרע במיניסקוס. מנהג זה פסק בשנים האחרונות בעקבות ההבנה שלעתים קרובות ברך שנותחה נוטה:

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   כיום ההמלצה היא למצות את הטיפול השמרני בטרם בדיקת האופציה הכירורגית.

   אנטומיה בסיסית של הברך

   הברך הוא המפרק הגדול ביותר בגוף שלנו ואחד המורכבים שבהם. מפרק הברך הוא מפרק ציר שתוכנן בגדול לבצע שתי פעולות עיקריות: כפיפה ופשיטה. השרירים העיקריים שפועלים על הברכיים הם השריר הארבע ראשי (quadriceps) לצורך כפיפה ושרירי המיתר (hamstrings) לצורך פשיטה.

   עצמות ומפרקים

   בברך נפגשות שלוש עצמות ושני מפרקים. העצמות כוללות את עצם הירך (Femur), עצם השוק (Tibia) ופיקת הברך (Patella). המפרקים כוללים את המפרק שבין עצם הירך ועצם השוק (Tibiofemoral) ואת המפרק שבין עצם הירך לבין פיקת הברך (Patellofemoral) .

   סחוסים  ועל מיניסקוסים

   סחוס מכסה את קצות העצמות במפרקים כולל את החלק הפנימי של פיקת הברך ואת השקע הייעודי בעצם הירך. בכל ברך מתפקדים זוג מיניסקוסים, האחד בצד הפנימי (Medial meniscus) והשני בצד החיצוני (Lateral meniscus). לכריות סחוסיות אלה המונחות על המשטח של עצם השוק (Tibial plateau) יש  מבנה של האות האנגלית C והן יוצרות חיץ בין עצם הירך לבין עצם השוק. כריות אלה פועלות כבולמי זעזועים.

   מעטפת המפרק, רמה סינוביאלית ורצועות

   רקמה סיבית עבה הקרויה קפסולה (Capsule) עוטפת את המפרק. ממברנה סינוביאלית (Synovial membrane) הנמצאת בחלק הפנימי של הקפסולה יוצרת נוזלי סיכה לסיכוך חלקי המפרק. ארבע רצועות עיקריות תומכות ומייצבות את מפרק הברך.

   סימנים ותסמינים

   התסמינים העיקריים בגין קרע במיניסקוס כוללים:

   • כאבים בברך
   • מוגבלות תנועתית ובעיקר קושי ליישר לכופף או לסובב את הברך
   • נפיחות מקומית שעלולה להתפתח באופן מהיר או הדרגתי תלוי בחומרת הפגיעה, הנפיחות במקרים קשים עלולה להגיע עד לקרסול
   • רעשים וחריקות
   • לעיתים נלכד החלק הקרוע של המיניסקוס בין עצמות המפרק ועלול לגרום לנעילת הברך ולחוסר יכולת להניע אותה.
   • כמו כול בעיה מכנית הכאבים ושאר התסמינים יחמירו בעת הפעלת הברך ויופחתו במנוחה כאשר הברך נמצאת במנח ובזווית מסוימים.
   • הנחת הברך על כרית במצב של כפיפה קלה יאפשר, לרוב, הקלה בכאבים.
   • תסמין אפשרי נוסף בגלל פגיעה במיניסקוס הוא התפתחות של ציסטה על בייקר (Baker's cyst) או "ציסטה פופליטאלית" (Popliteal cyst) בברך. מדובר למעשה בהתפתחות שק מלא בנוזל בחלק האחורי של הברך. גם הציסטה הזאת עלולה לגרום לכאבים ומגבלות בתנועה בברך. במקרה הזה יש על כן לטפל בפגיעה במיניסקוס כדי שהציסטה הזאת תיספג.

   גורמים אפשריים לקרע במיניסקוס

   קרע במיניסקוס תסמינים
   קרע במיניסקוס תסמינים

   המיניסקוס יכול להיקרע יחד עם הרצועות בברך או בלעדיהם. הגורם לפגיעה זאת הוא לרוב חבלה או לחלופין כתוצאה מעומס מצטבר ופגיעה מצטברת באופן הדרגתי:

   פציעה טראומטי

   קרע במיניסקוס יכולה להתרחש בעיקר בגין תנועה סיבובית בברך כאשר כף הרגל נותרת במקומה במצב כפוף קמעה. הפגיעה השכיחה ביותר במיניסקוס בקרב שחקני כדורגל מתרחשת כאשר הם מסובבים את הברך במהלך בעיטה בכדור בעוד רגל הציר שלהם נותרת במקומה. מנגנון פציעה דומה ניתן למצוא גם בקרב שחקני טניס שמסתובבים כדי להכות בכדור אך רגל הציר נותרת במקומה. התוצאה היא רוטציה חזקה בברך וגרימת נזק למיניסקוס ואולי גם לרקמות נוספות.

   פגיעה הנובע מעומסים חוזרניים

   קרע במיניסקוס יכול להתפתח גם בגלל עומס מצטבר ואגירה אטית של נזק. השילוב של עומס מצטבר וניוון מוקדם הוא שאחראי למרב הנזקים במיניסקוסים. הפגיעות במיניסקוס החיצוני שכיחות יותר מאשר בפנימי. מנגנון שכיח להתפתחות הדרגתית של קרע במיניסקוס הוא ביצוע חוזרני של כפיפות ברכיים (Squatting). קחו את זה בחשבון בפעם הבאה שאתם מבצעים כפיפות ברכיים עמוקות עם משקלים על הכתפיים.

   גורמי סיכון להתפתחות קרע במיניסקוס

   מגוון רחב של גורמי סיכון מעלים את סיכויו של האדם לסבול מנזק כזה או אחר במיניסקוס בברך. בין גורמי הסיכון נציין:

   תהליכים ניווניים

   לעיתים קרובות מיניסקוס שעבר תהליך ניווני (בגלל גיל, פעילות מרובה מידי או פעילות פחותה מידי) צריך עומס יתר מינימלי על מנת להתחיל להיפצע. חשוב לציין שתהליכי הניוון פוגעים גם באספקת הדם למיניסקוס ובכך פוגעים ביכולת ההחלמה.

   גיל

   כמובן שהסיכוי לסבול משינויים ניווניים המעלים את הסיכוי לפציעה של המיניסקוס עולה עם התבגרותנו.

   מגדר

   גברים נמצאים ברמת סיכון גבוהה יותר לסבול מפגיעה במיניסקוס. סביר להניח שזה נובע מעצם מעורבת הגבוהה יותר בסוגי ספורט היוצרים עומסים על הברכיים.

   מקצוע

   אנשים שבמסגרת תפקידם המקצועי צריכים לבצע מטלות חוזרניות היוצרות עומסים חוזרניים על הברכיים נמצאים בסיכון גבוה לסבול מפציעה במיניסקוס. פעילות שעלולה לגרום לכך כוללות כריעות ברך, כפיפות ברך ועלייה במדרגות.

   סוג הספורט מועדף

   ענפי ספורט מסוימים מטילים עומסי יתר על הברכיים של המשתתפים בהם. בין ענפי הספורט שעלולים להגדיל את הסיכוי לפציעות מיניסקוס נכלול כדורגל, כדור סל ועוד.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת היא הפרעה שכיחה שנגרמת בגלל אורח חיים יושבני הכרוך בישיבה ממושכת. ישיבה ממושכת מקצרת את השרירים מכופפי הירך ומאריכה

    איך למנוע אובדן מסת שריר

    איך למנוע אובדן מסת שריר

    איך למנוע אובדן מסת שריר? המסה של השריר הוא חלק ממסת הגוף הרזה. מסת שריר גבוהה משפרת את חילוף החומרים ומגנה עלינו

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט הם תופעה שכיחה. הדבר מפתיע לנוכח התרומה של העיסוק בספורט לבריאותנו ובכלל זה למניעת כאבי גב תחתון.