מהי ישיבה נכונה
מהי ישיבה נכונה

מהי ישיבה נכונה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מהי ישיבה נכונה? מחקר קנדי – סקוטי שהתנהל בעיר אברדין סקוטלנד השתמש ב MRI על מנת למדוד את העומסים המוטלים על הגב התחתון בזמן ישיבה בזוויות שונות. צוות המחקר הקנדי סקוטי פסל את ההמלצות הקיימות מזה שנים רבות הטוענות שישיבה זקופה בת 90 מעלות היא ישיבה נכונה. לטענתם ישיבה בזווית של 90 מעלות גורמת יותר נזק לגב התחתון מישיבה עם זווית בת 135 מעלות. השאלה האם ניתן לעבוד בזווית של 135 מעלות לא נשאלה. אם ככה, אני טוען שעדיף בכלל לשכב…

האם מגוון תסמונות כאב בגוף בכלל ובעמוד השדרה בפרט כגון כאבי צוואר, כאבי גב עליון, כאבי גב תחתון ועוד יכולים להיגרם מישיבה ממושכת ו/או לקויה? התשובה היא כן. אין חוקר רציני שחולק על כך. עומסים חריגים וממושכים על חלקי הגוף נושאי המשקל ובעיקר על עמוד השדרה גורמים לנזקים וכאבים. על פי האיגוד הכירופרקטי הבריטי מעל 35% מהאנשים מבלים מעל 10 שעות בישיבה כל יום. מחציתם לא עוזב את הכיסא אפילו כדי לאכול. לדעתי הרבה יותר אנשים בארץ שלנו מבלים בישיבה בעבודה ובבית 10 שעות ויותר. הארגונומיה של הישיבה חשובה למניעת פגיעות גוף רבות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןמהי ישיבה נכונה – רקע

כאבי גב תחתון וכאבים אחרים בחלקים אחרים בעמוד השדרה מהווים מגפה. יש מעט מאוד ברי מזל שחומקים מכאבי גב. על פי מחקרים שונים מעל 80% מהאוכלוסייה בעולם המערבי סובלת או תסבול כאבים בגב התחתון לפחות פעם אחת במהלך חייהם. בין גורמי הסיכון להתפתחות כאבים אלה מככב הישיבה על הכיסא. רובם המכריע של האנשים אינם מקפידים על ישיבה נכונה דבר המחמיר את כוחה ההרסני ממילא של הישיבה. נזקים לעמוד השדרה ולחלקי גוף אחרים הנובעים מישיבה לקויה ו/או ישיבה ממושכת עולים לכלכלות העולמיות ביליוני דולרים כל שנה.

כך למשל פורסם, לפני מספר שנים, שאומדן הנזקים השנתיים לכלכלה הקנדית הנובעים מן הנזקים הנובעים מישיבה ממושכת ובכלל זה מהטיפולים, הליך השיקום, אובדן יכולת הייצור ועוד עומד על יותר מ-16 ביליוני דולרים. עם נזק כלכלי כל כך כבד לא פלא שהתופעה הנקראת כאבי גב היא מן הנושאים הנחקרים ביותר בעולם. אז מה ניתן לעשות ונוכח העובדה שהעולם ממשיך לשבת?

מהי ישיבה נכונה
מהי ישיבה נכונה

מהי ישיבה נכונה – המחקר הקנדי סקוטי

ואכן בסוף 2006 נפל דבר חדש. מחקר משותף שכלל חוקרים קנדים וסקוטים בדק באמצעות MRI את העומסים המוטלים על הגב התחתון במצבי ישיבה שונים. על פי המחקר שלהם ההמלצה לשבת זקוף (זווית של 90 מעלות בין הגוף לבין הירך) שקיימת שנים רבות אינה אופטימלית ומייצרת עומס יתר על הגב. על פי המחקר הזה ישיבה נכונה היא בזווית של 135 מעלות. זווית זאת בריאה יותר וכרוכה בפחות עומסים. ההמלצות שיוצאות מן המחקר הן חד משמעיות, פונות לכל אחד ואחד מאיתנו ובעיקר למעבידים ועיקרן: רוצו לרכוש כיסאות המאפשרים ישיבה בזווית של 135 מעלות יהיו לכם פחות נזקים בגב, פחות כאבי הגב, תיעדרו פחות מהעבודה, התוצר שלכם בעבודה יהיה גבוה יותר וכמובן תשפרו את איכות חייכם. האמנם?

רגע אחד, לא להשכיב את הכיסא!

אין חולק שהזווית שהחוקרים ממליצים לשבת בה היא אמנם נכונה, נוחה ויוצרת עומס מינימלי על הגב התחתון. הדבר הזה הובהר באופן חד משמעי במחקר. החוקרים המכובדים שוכחים לבדוק ולציין במחקרם שאמנם זווית הישיבה המומלצת בת 135 מעלות אכן גורמת פחות נזק לחוליות ולדיסקים הבין חולייתיים של הגב התחתון אך אינה תנוחה אפשרית לעבודה. זווית ישיבה של 135 מעלות, היא אמצע הדרך בין ישיבה זקופה לשכיבה. זוהי זווית ישיבה נהדרת על כורסת טלויזיה לצורך צפייה בטלוויזיה.

למעשה זווית ישיבה בת 135 מעלות היא הרסנית לחוליות ולדיסקים הבין חולייתיים של הצוואר והגב העליון. במילים אחרות האם אנו רוצים להציל את הגב התחתון תוך כדי הקרבה של בריאות הצוואר והגב העליון? האם אפשר להכריז שנמצאה ישיבה נכונה כאשר היא גורמת נזקים במקום אחד ומפחיתה נזקים ממקום אחר?

למה זווית ישיבה של 135 מעלות היא לא נכונה?

הבעיה עם תנוחת ישיבה בזווית של 135 מעלות היא שלא מדובר בתנוחה שניתן לעבוד בה באופן ארגונומי מול מסך מחשב או מול שולחן כתיבה. היא אכן טובה יותר לגב אבל באופן תיאורטי בלבד. כאשר אנו מנסים ליישם את ההמלצות הללו ולשבת בזווית של 135  אנו מוצאים את עצמנו רחוקים מידי משולחן העבודה. התוצאה עומסים חריגים על אזורים אחרים בעמוד השדרה והעברת הנזקים למקומות אחרים שאינם עמוד השדרה המותני.

שתי סיבות עיקריות לכך שההמלצה לשבת בזווית ישיבה בת 135 מעלות אינה תנוחת עבודה ארגונומית ולא יכולה להיות ישיבה נכונה במקום העבודה:

1) צוואר וגב עליון

מה קורה עם הצוואר והגב העליון שלי? באיזה זווית הם מצויים כאשר אני יושב בזווית של 135 מעלות? האם אני מזיק לצוואר ולגב העליון על חשבון הגב התחתון? התשובה היא כן! אנו מזיקים לגב עליון ולצוואר על כל רקמותיו כולל הדיסקים הבין חולייתיים. כל עוד אין בנמצא כסא שיאפשר למסך המחשב או לחלופין לשולחן הכתיבה להתרומם מעלה ולאפשר זווית עבודה נוחה לגב עליון ולצוואר ההמלצה לשבת בזווית של 135 מעלות עלולה לגרום יותר צרות מאשר היא פותרת. בכל הנוגע לצוואר ולגב העליון, ישיבה נכונה במהלך עבודה משרדית מול מחשב היא עדיין ישיבה בת 90 תעלות.

2) גב תחתון

ב) גם לגבי הגב התחתון שאמור בישיבה בת 135 מעלות ליהנות מהפחתת עומסים ישנם סייגים. באיזה אופן אנחנו יוצרים את זווית הישיבה בת 135 מעלות? האם כעת עם ההמלצה על ישיבה נכונה בזווית של 135 מעלות אנו נותנים לגיטימציה “להימרח” על הכיסא? אם כן אזי הנזק מהישיבה לרקמות הגב השונות יהיה גדול יותר ועל ציר הזמן תהייה פגיעה גם בדיסקים הבין חולייתיים גם של הגב התחתון.

למה 135 מעלות, אולי עדיף לשכב?

למרות הפיתוי הגדול אני לא מנסה להיות ציני, אך אין ספק שאם המחקר היה בודק את העומסים שנוצרים על הגב התחתון כאשר זווית הישיבה היא 135 מעלות לעומת העומסים הנוצרים על הגב התחתון בזווית ישיבה של 165 מעלות היה מוצא שהעומס על הגב קטן יותר ככל שאנו מצויים קרוב יותר לזווית של שכיבה. אז אולי ישיבה נכונה היא בכלל שלושת רבעי שכיבה? השאלה שאנו צריכים לשאול את עצמנו האם ההמלצה לשבת בזווית של 135 היא מעשית בעבודה משרדית? שהרי עם המלצה זו מתייחסת לזווית שבה אנו צופים בטלוויזיה או קוראים ספר הרי שאין בה שום חדש. רובנו “מרגישים” שאכן עדיף להשכיב את משענת הכיסא או הכורסא לאחור ולהשתרע בניחותא כאשר אנו רואים סרט טוב.

אז מהי ישיבה נכונה?

התשובה המתחכמת שלנו תהייה שעדיף לא לשבת בכלל וזאת מהסיבה שאין שיטה בריאה לשבת כול כך הרבה שעות. ישיבה כך מתברר היא קטלנית. מחקרים רבים מצאו שישיבה של מספר קטן של שעות ביום (הרבה פחות מ- 10 – 12 שעות שמקובל לשבת) כרוכה בסיכון גבוה לנזקים בריאותיים קשים. בין הנזקים נמנה פציעות במערכות עצב שריר ושלד. אותם מחקרים גם מצאו שישיבה שנמשכת מספר שעות ביום מעלה את הסיכון להתפתחות מחלות קטלניות ולמעשה מקצרת לנו את החיים.

בכל זאת איך עדיף  לשבת

כל עוד שולחן הכתיבה ומסך המחשב אינם מותאמים לזווית עבודה אחרת ההמלצה היא עדיין לשמור על ישיבה זקופה בזווית של 90 מעלות או קרוב לה. הקפידו על כיסא ארגונומי איכותי בעל יכול כוונון מרבית. כיסא טוב יסייע לכם להשיג ישיבה נכונה, נוחה ובריאה יחסית. עם זאת יש לזכור שהגוף שלנו לא נועד לשבת. הגוף שלנו נועד ותוכנן לתנועה. ועל כן גם ישיבה טובה שבה הזווית גוף – ירך היא 90 מעלות והצוואר בהמשך טבעי לגב העליון מייצרת עומסים וגורמת נזקים לגב. העצה הטובה ביותר שאני יכול לתת לכם היא לצמצם את הישיבה למינימום הכרחי ולערוך הפסקות פעילות תכופות. במידה וזה מתאפשר לצעוד (לא לעמוד) 3 – 5 דקות על כל 30 דקות של ישיבה. את הצעידה השתדלו לצעוד במהירות סבירה ולא בהליכה אטית או הליכת מוזיאון.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • ישיבה מזקינה אותנו

  ישיבה מזקינה אותנו. בין יתר הנזקים שישיבה ממושכת וישיבה לא נכונה גורמים מציין המחקר הנוכחי את העובדה שהיא גם מקצרת…

 • ישיבה ארוכה חיים קצרים

  עמוד, אל תשב? כך על פנים קובע המחקר הנוכחי. הנזקים הנגרמים לגוף מישיבה ממושכת ולקויה סוקרו ומסוקרים בהרחבה באתר. עוד…

 • ישיבה ממושכת גורמת לנכות

  ישיבה מרובה גורמת לנכות! האדם נועד לנוע. ישיבה ממושכת היא אסון לבריאות שלנו. מחקרים רבים מצאו קשר חד משמעי בין…

 • ישיבה עלולה להרוג אתכם

  ישיבה עלולה להרוג אתכם! אורח החיים המודרני מתאפיין בחוסר פעילות גופנית ובישיבה. הרבה מאוד ישיבה. אין סוף מחקרים, שחלקם מצוטט…

 • ישיבה ממושכת פוגעת לכם בלב

  ישיבה ממושכת פוגעת בלב! אנשים שיושבים ממושכות ו/או אינם פעילים מספיק מבחינה גופנית מצויים בסיכון מוגבר לפתח מחלות לב. פעילות…

 • ישיבה היא גורם סיכון למחלות סרטן

  ישיבה היא גורם סיכון לסרטן! אורח החיים המודרני מתנהל כולו בישיבה. אנו אוכלים, נוהגים, עובדים, צופים בטלוויזיה, משחקים עם מחשב…

 • ישיבה פוגעת בזרימת דם למוח

  ישיבה פוגעת בזרימת דם למוח! זו המסקנה של המחקר המסוקר כאן. החוקרים הבריטים מצאו הוכחות לירידה בזרימת הדם אל המוח…

 • צוואר אייפד בקרב נשים

  צוואר אייפד? יותר נשים סובלות מהתופעה הזאת!  מחקר אמריקאי שנערך מצא שכאבי צוואר וכתפיים על רקע שימוש במחשב לוח שכיח יותר…

 • כירופרקטים וכירופרקטיקה

  כירופרקט כירופרקטיקה וכירופרקטים - האם המושגים הללו נשמעים לכם מוכרים? בשנים האחרונות במקביל לפופולריות הגואה שלה ואולי בגלל זה כירופרקטיקה…

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן