מהי ישיבה נכונה

מהי ישיבה נכונה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מהי ישיבה נכונה? מחקר קנדי – סקוטי שהתנהל בעיר אברדין סקוטלנד השתמש ב MRI על מנת למדוד את העומסים המוטלים על הגב התחתון בזמן ישיבה בזוויות שונות. צוות המחקר הקנדי סקוטי פסל את ההמלצות הקיימות מזה שנים רבות הטוענות שישיבה זקופה בת 90 מעלות היא ישיבה נכונה. לטענתם ישיבה בזווית של 90 מעלות גורמת יותר נזק לגב התחתון מישיבה עם זווית של 135 מעלות. השאלה האם ניתן לעבוד בזווית של 135 מעלות לא נשאלה. אם ככה, אני טוען שעדיף בכלל לשכב…

האם מגוון תסמונות כאב בגוף בכלל ובעמוד השדרה בפרט כגון כאבי צוואר, כאבי גב תחתון, או כאבי גב עליון ועוד יכולים להיגרם מישיבה ממושכת ו/או לקויה? התשובה היא כן. אין חוקר רציני שחולק על כך. עומסים חריגים וממושכים על חלקי הגוף נושאי המשקל ובעיקר על עמוד השדרה גורמים לנזקים וכאבים. על פי האיגוד הכירופרקטי הבריטי מעל 35% מהאנשים מבלים מעל 10 שעות בישיבה כל יום. מחציתם לא עוזב את הכיסא אפילו כדי לאכול. לדעתי הרבה יותר אנשים בארץ שלנו מבלים בישיבה בעבודה ובבית 10 שעות ויותר. ישיבה נכונה והקפדה על כללי הארגונומיה חשובים למניעת פגיעות גוף רבות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןמהי ישיבה נכונה – רקע

כאבי גב תחתון וכאבים אחרים בחלקים אחרים בעמוד השדרה מהווים מגפה. יש מעט מאוד ברי מזל שחומקים מכאבי גב. על פי מחקרים שונים מעל 80% מהאוכלוסייה בעולם המערבי סובלת או תסבול כאבים בגב התחתון לפחות פעם אחת במהלך חייהם. בין גורמי הסיכון להתפתחות כאבים אלה מככב הישיבה על הכיסא. רובם המכריע של האנשים אינם מקפידים על ישיבה נכונה דבר המחמיר את כוחה ההרסני ממילא של הישיבה. נזקים לעמוד השדרה ולחלקי גוף אחרים הנובעים מישיבה לקויה ו/או ישיבה ממושכת עולים לכלכלות העולמיות ביליוני דולרים כל שנה.

כך למשל פורסם, לפני מספר שנים, שאומדן הנזקים השנתיים לכלכלה הקנדית הנובעים מן הנזקים הנובעים מישיבה ממושכת ובכלל זה מהטיפולים, הליך השיקום, אובדן יכולת הייצור ועוד עומד על יותר מ-16 ביליוני דולרים. עם נזק כלכלי כל כך כבד לא פלא שהתופעה הנקראת כאבי גב היא מן הנושאים הנחקרים ביותר בעולם. אז מה ניתן לעשות ונוכח העובדה שהעולם ממשיך לשבת?

מהי ישיבה נכונה – המחקר הקנדי סקוטי

ואכן בסוף 2006 נפל דבר חדש. מחקר משותף שכלל חוקרים קנדים וסקוטים בדק באמצעות MRI את העומסים המוטלים על הגב התחתון במצבי ישיבה שונים. על פי המחקר שלהם ההמלצה לשבת זקוף (זווית של 90 מעלות בין הגוף לבין הירך) שקיימת שנים רבות אינה אופטימלית ומייצרת עומס יתר על הגב. על פי המחקר הזה ישיבה נכונה היא בזווית של 135 מעלות. זווית זאת בריאה יותר וכרוכה בפחות עומסים. ההמלצות שיוצאות מן המחקר הן חד משמעיות, פונות לכל אחד ואחד מאיתנו ובעיקר למעבידים ועיקרן: רוצו לרכוש כיסאות המאפשרים ישיבה בזווית של 135 מעלות יהיו לכם פחות נזקים בגב, פחות כאבי הגב, תיעדרו פחות מהעבודה, התוצר שלכם בעבודה יהיה גבוה יותר וכמובן תשפרו את איכות חייכם. האמנם?

רגע אחד, לא להשכיב את הכיסא!

אין חולק שהזווית שהחוקרים ממליצים לשבת בה היא אמנם נכונה, נוחה ויוצרת עומס מינימלי על הגב התחתון. הדבר הזה הובהר באופן חד משמעי במחקר. החוקרים המכובדים שוכחים לבדוק ולציין במחקרם שאמנם זווית הישיבה המומלצת בת 135 מעלות אכן גורמת פחות נזק לחוליות ולדיסקים הבין חולייתיים של הגב התחתון אך אינה תנוחה אפשרית לעבודה. זווית ישיבה של 135 מעלות, היא אמצע הדרך בין ישיבה זקופה לשכיבה. זוהי זווית ישיבה נהדרת על כורסת טלוויזיה לצורך צפייה בטלוויזיה.

למעשה זווית ישיבה בת 135 מעלות היא הרסנית לחוליות ולדיסקים הבין חולייתיים של הצוואר והגב העליון. במילים אחרות האם אנו רוצים להציל את הגב התחתון תוך כדי הקרבה של בריאות הצוואר והגב העליון? האם אפשר להכריז שנמצאה ישיבה נכונה כאשר היא גורמת נזקים במקום אחד ומפחיתה נזקים ממקום אחר?

למה ישיבה בזווית של 135 מעלות היא שגויה?

הבעיה עם תנוחת ישיבה בזווית של 135 מעלות היא שלא מדובר בתנוחה שניתן לעבוד בה באופן ארגונומי מול מסך מחשב או מול שולחן כתיבה. היא אכן טובה יותר לגב אבל באופן תאורטי בלבד. כאשר אנו מנסים ליישם את ההמלצות הללו ולשבת בזווית של 135  אנו מוצאים את עצמנו רחוקים מידי משולחן העבודה. התוצאה עומסים חריגים על אזורים אחרים בעמוד השדרה והעברת הנזקים למקומות אחרים שאינם עמוד השדרה המותני.

שתי סיבות עיקריות לכך שההמלצה לשבת בזווית ישיבה בת 135 מעלות אינה תנוחת עבודה ארגונומית ולא יכולה להיות ישיבה נכונה במקום העבודה:

1) צוואר וגב עליון

מה קורה עם הצוואר והגב העליון שלי? באיזה זווית הם מצויים כאשר אני יושב בזווית של 135 מעלות? האם אני מזיק לצוואר ולגב העליון על חשבון הגב התחתון? התשובה היא כן! אנו מזיקים לגב עליון ולצוואר על כל רקמותיו כולל הדיסקים הבין חולייתיים. כל עוד אין בנמצא כסא שיאפשר למסך המחשב או לחלופין לשולחן הכתיבה להתרומם מעלה ולאפשר זווית עבודה נוחה לגב עליון ולצוואר ההמלצה לשבת בזווית של 135 מעלות עלולה לגרום יותר צרות מאשר היא פותרת. בכל הנוגע לצוואר ולגב העליון, ישיבה נכונה במהלך עבודה משרדית מול מחשב היא עדיין ישיבה בת 90 תעלות.

2) גב תחתון

ב) גם לגבי הגב התחתון שאמור בישיבה בת 135 מעלות ליהנות מהפחתת עומסים ישנם סייגים. באיזה אופן אנחנו יוצרים את זווית הישיבה בת 135 מעלות? האם כעת עם ההמלצה על ישיבה נכונה בזווית של 135 מעלות אנו נותנים לגיטימציה "להימרח" על הכיסא? אם כן אזי הנזק מהישיבה לרקמות הגב השונות יהיה גדול יותר ועל ציר הזמן תהייה פגיעה גם בדיסקים הבין חולייתיים גם של הגב התחתון.

למה 135 מעלות, אולי עדיף לשכב?

מהי ישיבה נכונה
מהי ישיבה נכונה

למרות הפיתוי הגדול אני לא מנסה להיות ציני, אך אין ספק שאם המחקר היה בודק את העומסים שנוצרים על הגב התחתון כאשר זווית הישיבה היא 135 מעלות לעומת העומסים הנוצרים על הגב התחתון בזווית ישיבה של 165 מעלות היה מוצא שהעומס על הגב קטן יותר ככל שאנו מצויים קרוב יותר לזווית של שכיבה. אז אולי ישיבה נכונה היא בכלל שלושת רבעי שכיבה? השאלה שאנו צריכים לשאול את עצמנו האם ההמלצה לשבת בזווית של 135 היא מעשית בעבודה משרדית? שהרי עם המלצה זו מתייחסת לזווית שבה אנו צופים בטלוויזיה או קוראים ספר הרי שאין בה שום חדש. רובנו "מרגישים" שאכן עדיף להשכיב את משענת הכיסא או הכורסה לאחור ולהשתרע בניחותא כאשר אנו רואים סרט טוב.

אז מהי ישיבה נכונה?

התשובה המתחכמת שלנו תהייה שעדיף לא לשבת בכלל וזאת מהסיבה שאין שיטה בריאה לשבת כול כך הרבה שעות. ישיבה כך מתברר היא קטלנית. מחקרים רבים מצאו שישיבה של מספר קטן של שעות ביום (הרבה פחות מ- 10 – 12 שעות שמקובל לשבת) כרוכה בסיכון גבוה לנזקים בריאותיים קשים. בין הנזקים נמנה פציעות במערכות עצב שריר ושלד. אותם מחקרים גם מצאו שישיבה שנמשכת מספר שעות ביום מעלה את הסיכון להתפתחות מחלות קטלניות ולמעשה מקצרת לנו את החיים.

בכל זאת איך עדיף לשבת

כל עוד שולחן הכתיבה ומסך המחשב אינם מותאמים לזווית עבודה אחרת ההמלצה היא עדיין לשמור על ישיבה זקופה בזווית של 90 מעלות או קרוב לה. הקפידו על כיסא ארגונומי איכותי בעל יכול כוונון מרבית. כיסא טוב יסייע לכם להשיג ישיבה נכונה, נוחה ובריאה יחסית. עם זאת יש לזכור שהגוף שלנו לא נועד לשבת. הגוף שלנו נועד ותוכנן לתנועה. ועל כן גם ישיבה טובה שבה הזווית גוף – ירך היא 90 מעלות והצוואר בהמשך טבעי לגב העליון מייצרת עומסים וגורמת נזקים לגב. העצה הטובה ביותר שאני יכול לתת לכם היא לצמצם את הישיבה למינימום הכרחי ולערוך הפסקות פעילות תכופות. במידה וזה מתאפשר לצעוד (לא לעמוד) 3 – 5 דקות על כל 30 דקות של ישיבה. את הצעידה השתדלו לצעוד במהירות סבירה ולא בהליכה אטית או הליכת מוזיאון.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען

פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען מהווים מידע חשוב לכולם. מפרקי הלסת פועלים

פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען

פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען מהווים מידע חשוב עבור כלל האוכלוסייה ובעיקר

פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען

פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען מהווים מידע חשוב עבור כולם ובעיקר עבור