אוסטאוארתריטיס אבחנה מבדלת
אוסטאוארתריטיס אבחנה מבדלת

אוסטאוארתריטיס אבחנה מבדלת

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


אוסטאוארתריטיס – אבחנה מבדלת תוודא שלא פספסתם ואכן הגעתם לאבחון הנכון. מחלה זאת הגורמת לשחיקת סחוס ונזקים נוספים, כאבים ומגבלות תנועה, מהווה בעיה שכיחה. ישנם מאות הפרעות בריאותיות הפוגעות ופציעות שעלולות לגרום לתסמינים דומים.

דלקת פרקים ניוונית (אוסטאוארתריטיס) מהווה נטל כלכלי אישי ולאומי עצום ופגיעה קשה באיכות החיים של החולה. מחקרים בארצות הברית מצביעים על הוצאות ואובדן הכנסה הנאמדת בביליונים של דולרים מידי שנה בגין אשפוזים, תשלומי ביטוח ואובדן ימי עבודה. למרות ההתקדמות העצומה שעשה האדם בכול שטחי החיים דלקת מפרקים ניוונית שהיא מחלת הפרקים השכיחה ביותר, נותרה ברובה ללא פתרון. עם זאת אבחון וטיפול מהירים עשויים לצמצם את נזקי המחלה. הבעיה היא שלא תמיד קל להבדיל בין הסימנים והתסמינים של מחלה זאת להפרעות בריאותיות אחרות. אבחנה מבדלת טובה עשויה להועיל בכך.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןאוסטאוארתריטיס אבחנה מבדלת – רקע

קיימים ומעל 100 מחלות מפרקים ועוד פציעות והפרעות בריאותיות רבות שכולן יכולות לגרום נזקים לסחוסים ולרקמות האחרות במפרק וכתוצאה מכך להתפתחות כאב מקומי ומוגבלות תפקודית. ניתן להשיג הקלה וצמצום הנזקים הבלתי הפיכים אך לא ניתן להשיג ריפוי מלא. על מנת לטפל בחולי הזה ולהשיג את ההקלה המיוחלת בסימנים ובתסמינים יש לאשר שהיא זו שגורמת להם. אלא שזה לא תמיד קל.

ריבוי הסוגים של דלקות המפרקים עלול להפוך את מלאכת האבחון והניהול שלהן לאתגר עבור כול רופא ראשוני. מגוון הגורמים האפשריים לכאבים במפרק הוא גדול ובכללם ניתן למנות מחלות שונות כולל מחלות בעלות כוח הרס גדול, ליקויים מבניים מולדים או נרכשים, עומסים במסגרת העבודה, פציעות ספורט ואחרות וכמובן דלקת פרקים ניוונית (אוסטאוארתריטיס) במפרק. התהליך האבחוני חייב להתבצע במהירות ובדיוק. אבחון מהיר משמעותו עשויה להיות הצלתו של המפרק משחיקה, הרס ומוגבלות תנועתית לכול החיים.

אבחון

היסטוריה רפואית

אוסטאוארתריטיס אבחנה מבדלת
אוסטאוארתריטיס אבחנה מבדלת

לצורך האבחון של אוסטאוארתריטיס חשוב ללמוד באמצעות ההיסטוריה הרפואית כול פרט אפשרי הנוגע לחולה. פרטים בסיסיים כגון גיל, מוצא ומין עשויים לתת את הרמז לסוג הדלקת שממנה הוא סובל. פרטים נוספים שיש ללקט כוללים היסטוריה רפואית משפחתית (רקע של דלקת כלשהי במפרק כזה או אחר?, האם בן משפחה סבל או סובל מבעיה דומה?).

נקבל תיאור של הסימנים והתסמינים: מה כואב?, מתי ואיך החלו הכאב ושאר הסימנים והתסמינים?, באופן הדרגתי או באופן פתאומי?,כמה מפרקים מעורבים? אלו מהם? קטנים? גדולים? האם הפגיעה סימטרית?, מה מקל על הכאבים שלך? מנוחה? שינה? תנועה? האם קיימת נוקשות במפרק וכמה זמן היא נמשכת בבקרים? האם ישנם תסמינים וסימנים נלווים כגון עייפות, אובדן משקל וחום? האם ישנם תסמינים וסימנים לכך שמערכות גוף אחרות נפגעו כגון עיניים, ריאות, עור, לב? האם אתם סובלים ממחלות רקע נוספות כמו פסוריאזיס, דלקת בדרכי השתן, אבנים בכליות, דלקת במעי?

האם קיים רקע של פציעות או ניתוחים במפרק הכואב?, היסטוריה של טיפולים תרופתיים (כמו למשל קורטיקוסטרואידים)?, היסטוריה של מחלות סרטן?, היסטוריה של שימוש בסמים?, ועוד. פציעות או ניתוחים בעבר מעלים את הסיכוי להתפתחות אוסטאוארתריטיס במפרק המעורב.

בדיקה גופנית

בבדיקה גופנית נתבונן במפרק שעליו מתלונן החולה. נחפש סימנים כלשהם לבעיה כולל נפיחות, אדמומיות, עיוות ועוד. נתבונן בחולה בעודו מבצע פעולות שונות עם המפרק. נתבונן בו מניע את הגפים ואת הגב (תלוי במיקום הכאב). כך למשל כאשר התלונה היא על כאב בברך נתבונן באופן העמידה, הליכה, כפיפה ועוד של החולה. נמשש את המפרק המעורב. נחפש סימנים לכאבים ונפיחות וחום מפרקי. נברר האם הכאבים שעליהם מתלונן החולה מקומיים או מוקרנים? יש לבדוק את טווחי התנועה של המפרק המעורב באופן אקטיבי ופסיבי. לבדוק האם הם חמים למגע, נפוחים ומעוותים? האם הרקמות במפרק נפוחות? האם ישנם סימנים לפגיעה במערכות גוף אחרות? עיניים, מעי, עור, כיבים בפה, דרכי השתן, כבד וטחול מוגדלים, בלוטות לימפה מוגדלות? בדיקה נוירולוגית תזהה נזקים נוירולוגיים שיכולים להתלוות לסוגים שונים של מחלות.

חשוב לציין שבגלל העיקרון הקינטי שעל פיו פועל הגוף חשוב שנבדוק גם את צירי התנועה מעל ומתחת למפרק הכואב. על פי עיקרון זה מפרק הירך למשל, שאינו פועל באופן תקין יגרום בסבירות גבוהה לתפקוד לקוי של הברך ובכך יעלה את הסיכון להתפתחות אוסטאוארתריטיס בברך.

בדיקות מעבדה והדמיה

ברוב המקרים עם הנתונים הללו בלבד ניתן יהיה לאבחן ברמה סבירה של דיוק את סוג דלקת העומדת בבסיס התלונות של החולה. כאשר יש ספק לגבי אבחון ויש צורך לאשר אותו או לשלול את קיומה של דלקת אחרת במפרק ניתן לערוך בדיקות מעבדה כולל שקיעת דם, חלבון CRP, סמן גנטי HLA-B27, גורם שגרוני, בדיקות של נוזל סינוביאלי ועוד. בדיקות מעבדה אינן יעילות בכול הנוגע לדלקת מהסוג הניווני במפרק – אוסטאוארתריטיס. לאישור או שלילה של אוסטאוארתריטיס ניעזר בעיקר בדימות רנטגן. צילום רנטגן אמור להדגים בבירור את השינויים הניווניים האופייניים למחלה הזאת ובכך לאשר את האבחון. גם  דימות MRI או CT יעניקו לנו מבט מדויק יותר על השינויים הניווניים במפרק המעורב. MRI עשוי להדגים אפילו את חומרת השחיקה של הסחוס בעוד שCT ידגים את השינויים הניווניים הגרמיים.

אוסטאוארתריטיס אבחנה מבדלת – פירוט

על סמך הממצאים שהופקו מההיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית ומהבדיקות המתקדמות קובע הקלינאי את האבחון. אבחון זה מתבצע לאחר שנשללה האפשרות שמדובר באחת מהדלקות הרבות שהן בעלות יכולת לגרום לסימנים ותסמינים דומים. באבחנה מבדלת יש לשלול את המחלות הבאות::

דלקת פרקים שגרונית

פוגעת בעיקר בשורש כף היד ובמפרקי האצבעות בין עצמות המסרק לעצמות הגליליות המקורבות (Metacarpophalangeal joints) ובמפרק הבין גלילי המקורב (PIP-proximal interphalangeal). דלקת זאת אינה פוגעת במפרק הבין גלילי המרוחק (distal interphalangeal-DIP). סימנים ותסמינים נוספים כוללים נוקשות בוקר ארוכה, נפיחות וחום מקומי. ממצאים רנטגנולוגים כוללים הרס של עצמות המפרק. בדיקות מעבדה יצביעו על שקיעת דם גבוהה או רמה גבוהה של חלבון C מגיב, נוכחות של גורם שגרוני, רמה גבוהה של תאי דם לבנים ועוד.

דלקת פרקים זיהומית

כאבים במפרק הנובעים מדלקת זיהומית חיידקית (bacterial joint inflammation) עלולים להיות דומים בשלבים הראשונים לאלה של אוסטאוארתריטיס. יחד עם זאת, איחור באבחון וטיפול בדלקת זיהומית עלולים להוביל להרס רב במפרק. ניתן להבדיל בין שני התסמונות הללו באמצעות הליך אבחוני רגיל הכולל בהיסטוריה רפואית בדיקה גופנית ובדיקות גופניות ודימות. במהלך ההיסטוריה רפואית נלקט מידע על מקור אפשרי לדלקת זיהומית בגוף שהיגרה אל המפרק כולל נסיעות, פעילות שגרתית, נשמע מהחולה על פגיעה בתיאבון ועייפות ועוד. בבדיקה גופנית נמצא שהחולה סובל מחום גוף גבוה וקצב לב מואץ והמפרק המעורב נפוח אדום וחם. בדיקות מעבדה יגלו את החיידק האחראי לזיהום, בדיקה של הנוזל התוך מפרקי תזהה את החיידק וצילום רנטגן יזהה את הנזק שגרם החיידק למפרק.

פיברומיאלגיה

ממש כמו עם אוסטאוארתריטיס חולים בפיברומיאלגיה מתלוננים באופן שכיח על כאבים במפרק. תסמינים אופייניים למחלה שמבדילים אותה ממחלות אחרות כוללים בין היתר סימנים ותסמינים הנמשכים לאורך זמן ללא שינוי משמעותי, כאבים כרוניים במגוון גדול של מקומות בגוף, עייפות, דיכאון, כאבי ראש, הפרעות שינה, הפרעות במערכת העיכול ועוד.

פציעות של רקמות רכות

פציעות של רקמות רכות כולל אמתחות (בורסות), גידים, שרירים, רצועות, עצבים ועוד סביב המפרק עלולים לדמות לסימנים ותסמינים של אוסטאוארתריטיס במפרק עצמו. בחלק מהמקרים הללו טווח התנועה הפסיבי של המפרק. בדיקה של השריר או הגיד מול התנגדות תגלה שהבעיה נמצאת בו ולא בגיד. מישוש של הרקמה החשודה תגלה רגישות וכאב.

באופן הזה יש לשלול  דלקת אחרת במפרק כולל דלקת זיהומית במפרק, שיגדון (Gout), דלקת במפרק ללא גורם שיגרוני בדם (Seronegative spondyloarthropathies) כולל דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing spondylitis), דלקת מפרקים תגובתית או תסמונת ע”ש רייטר (Reiter’s syndrome), דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis), דלקת מפרקים אנטרופטית (Enteropathic arthritis)  ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • דלקת פרקים מעלה הסיכוי לנפילה

  דלקת פרקים? נפילות בגיל מבוגר עלולה להיות התוצאה! פציעות ואפילו מוות בגיל מבוגר בעקבות מעידה ונפילה היא תופעה שכיחה. על פי…

 • עודף משקל עלול לגרום דלקת פרקים

  דלקת פרקים בגלל עודף משקל? כן, זה נכון! עודף משקל והשמנה מהווים את אחד מגורמי הסיכון לשחיקה ובלאי של המפרקים,…

 • צעידה למניעת דלקת פרקים

  צעידה למניעת דלקת פרקים? מחקרים רבים שחלקם מופיעים באתר אצלנו, מציינים את ההשפעות הברוכות שיש לפעילות גופנית על הבריאות שלנו.…

 • דלקת פרקים ניוונית בגלל ספורט אתגרי

  ספורט ודלקת פרקים ניוונית קשורים זה בזה! עומסים גבוהים ומתמשכים על המפרקים המאפיינים את אורח החיים של ספורטאי עלית ובעיקר…

 • כלמידיה עלולה לגרום דלקת פרקים

  כלמידיה כגורם לדלקת פרקים אינה ידועה מספיק. דלקת זאת שהיא דלקת חיידקית שכיחה יחסית, מהווה גורם בהתפתחות דלקות פרקים בעמוד…

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב…

 • נוגדי דלקת שאינם סטרואידים מסוכנים

  נוגדי דלקת מסוכנים! השימוש בנוגדי דלקת הבררניים שאינם סטרואידים וגם אלו נוגדי דלקת שאינם בררניים כרוך בסיכונים ותופעות לוואי. שימוש…

 • דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח

  דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח היא תופעה שכיחה. קרע מיניסקוס הוא מהגורמים השכיחים להתפתחות כאב בברכיים. עד לפני שנים אחדות…

 • נקע בקרסול וחולי עתידי

  נקע בקרסול וחולי עתידי אכן קשורים זה בזה. אדם שנקע את קרסולו עלול ברבות הימים לסבול מדלקת פרקים ניוונית במפרק…

 • השמנה ודלקת פרקים שיגרונית

  השמנה ודלקת פרקים שיגרונית? מתברר שיש קשר. דלקת מפרקים שיגרונית היא מחלה כרונית, אוטואימונית, מזיקה ומקצרת חיים. המחלה פוגעת ב…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן