אוסטאוארתריטיס אבחנה מבדלת

אוסטאוארתריטיס אבחנה מבדלת
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

אוסטאוארתריטיס – אבחנה מבדלת תעלה את הסבירות לאבחון נכון. אוסטאוארתריטיס או בשמה העברי דלקת פרקים ניוונית היא הפרעה בריאותית שכיחה ביותר הגורמת בין היתר לשחיקת הסחוס ונזקים נוספים במפרק. הסימנים והתסמינים של הפרעה זאת כוללים כאבי מפרקים, מגבלות תנועה ומגבלות תפקוד. הנזקים של אוסטאוארתריטיס אינם עוצרים בגוף. מחלה זאת מהווה נטל כלכלי אישי ולאומי עצום ופגיעה קשה באיכות החיים של החולה. מחקרים בארצות הברית מצביעים על הוצאות ואובדן הכנסה הנאמדת בביליונים של דולרים מידי שנה בגין אשפוזים, תשלומי ביטוח ואובדן ימי עבודה.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  למרות ההתקדמות העצומה שעשה האדם בכול שטחי החיים דלקת מפרקים ניוונית שהיא מחלת הפרקים השכיחה ביותר, נותרה ברובה ללא פתרון. עם זאת אבחון וטיפול מהירים עשויים לצמצם את נזקי המחלה. הבעיה היא שלא תמיד קל להבדיל בין הסימנים והתסמינים של מחלה זאת להפרעות בריאותיות אחרות. ישנם מאות הפרעות בריאותיות ופציעות שעלולות לגרום לתסמינים דומים. אבחנה מבדלת טובה עשויה להועיל לנו.

  {loadposition inside-page}

  אוסטאוארתריטיס אבחנה מבדלת – רקע

  קיימים ומעל 100 מחלות מפרקים ועוד פציעות והפרעות בריאותיות רבות שכולן יכולות לגרום נזקים לסחוסים ולרקמות האחרות במפרק וכתוצאה מכך להתפתחות כאב מקומי ומוגבלות תפקודית. ניתן להשיג הקלה וצמצום הנזקים הבלתי הפיכים אך לא ניתן להשיג ריפוי מלא. על מנת לטפל בחולי הזה ולהשיג את ההקלה המיוחלת בסימנים ובתסמינים יש לאשר שהיא זו שגורמת להם. אלא שזה לא תמיד קל.

  ריבוי הסוגים של דלקות המפרקים עלול להפוך את מלאכת האבחון והניהול שלהן לאתגר עבור כול רופא ראשוני. מגוון הגורמים האפשריים לכאבים במפרק הוא גדול ובכללם ניתן למנות מחלות שונות כולל מחלות בעלות כוח הרס גדול, ליקויים מבניים מולדים או נרכשים, עומסים במסגרת העבודה, פציעות ספורט ואחרות וכמובן דלקת פרקים ניוונית (אוסטאוארתריטיס) במפרק. התהליך האבחוני חייב להתבצע במהירות ובדיוק. אבחון מהיר משמעותו עשויה להיות הצלתו של המפרק משחיקה, הרס ומוגבלות תנועתית לכול החיים.

  אבחון

  היסטוריה רפואית

  אוסטאוארתריטיס אבחנה מבדלת
  אוסטאוארתריטיס אבחנה מבדלת

  לצורך האבחון של אוסטאוארתריטיס חשוב ללמוד באמצעות ההיסטוריה הרפואית כול פרט אפשרי הנוגע לחולה. פרטים בסיסיים כגון גיל, מוצא ומין עשויים לתת את הרמז לסוג הדלקת שממנה הוא סובל. פרטים נוספים שיש ללקט כוללים היסטוריה רפואית משפחתית (רקע של דלקת כלשהי במפרק כזה או אחר?, האם בן משפחה סבל או סובל מבעיה דומה?).

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   נקבל תיאור של הסימנים והתסמינים: מה כואב?, מתי ואיך החלו הכאב ושאר הסימנים והתסמינים?, באופן הדרגתי או באופן פתאומי?,כמה מפרקים מעורבים? אלו מהם? קטנים? גדולים? האם הפגיעה סימטרית?, מה מקל על הכאבים שלך? מנוחה? שינה? תנועה? האם קיימת נוקשות במפרק וכמה זמן היא נמשכת בבקרים? האם ישנם תסמינים וסימנים נלווים כגון עייפות, אובדן משקל וחום? האם ישנם תסמינים וסימנים לכך שמערכות גוף אחרות נפגעו כגון עיניים, ריאות, עור, לב? האם אתם סובלים ממחלות רקע נוספות כמו פסוריאזיס, דלקת בדרכי השתן, אבנים בכליות, דלקת במעי?

   האם קיים רקע של פציעות או ניתוחים במפרק הכואב?, היסטוריה של טיפולים תרופתיים (כמו למשל קורטיקוסטרואידים)?, היסטוריה של מחלות סרטן?, היסטוריה של שימוש בסמים?, ועוד. פציעות או ניתוחים בעבר מעלים את הסיכוי להתפתחות אוסטאוארתריטיס במפרק המעורב.

   בדיקה גופנית

   בבדיקה גופנית נתבונן במפרק שעליו מתלונן החולה. נחפש סימנים כלשהם לבעיה כולל נפיחות, אדמומיות, עיוות ועוד. נתבונן בחולה בעודו מבצע פעולות שונות עם המפרק. נתבונן בו מניע את הגפים ואת הגב (תלוי במיקום הכאב). כך למשל כאשר התלונה היא על כאב בברך נתבונן באופן העמידה, הליכה, כפיפה ועוד של החולה. נמשש את המפרק המעורב. נחפש סימנים לכאבים ונפיחות וחום מפרקי. נברר האם הכאבים שעליהם מתלונן החולה מקומיים או מוקרנים? יש לבדוק את טווחי התנועה של המפרק המעורב באופן אקטיבי ופסיבי. לבדוק האם הם חמים למגע, נפוחים ומעוותים? האם הרקמות במפרק נפוחות? האם ישנם סימנים לפגיעה במערכות גוף אחרות? עיניים, מעי, עור, כיבים בפה, דרכי השתן, כבד וטחול מוגדלים, בלוטות לימפה מוגדלות? בדיקה נוירולוגית תזהה נזקים נוירולוגיים שיכולים להתלוות לסוגים שונים של מחלות.

   חשוב לציין שבגלל העיקרון הקינטי שעל פיו פועל הגוף חשוב שנבדוק גם את צירי התנועה מעל ומתחת למפרק הכואב. על פי עיקרון זה מפרק הירך למשל, שאינו פועל באופן תקין יגרום בסבירות גבוהה לתפקוד לקוי של הברך ובכך יעלה את הסיכון להתפתחות אוסטאוארתריטיס בברך.

   בדיקות מעבדה והדמיה

   ברוב המקרים עם הנתונים הללו בלבד ניתן יהיה לאבחן ברמה סבירה של דיוק את סוג דלקת העומדת בבסיס התלונות של החולה. כאשר יש ספק לגבי אבחון ויש צורך לאשר אותו או לשלול את קיומה של דלקת אחרת במפרק ניתן לערוך בדיקות מעבדה כולל שקיעת דם, חלבון CRP, סמן גנטי HLA-B27, גורם שגרוני, בדיקות של נוזל סינוביאלי ועוד. בדיקות מעבדה אינן יעילות בכול הנוגע לדלקת מהסוג הניווני במפרק – אוסטאוארתריטיס. לאישור או שלילה של אוסטאוארתריטיס ניעזר בעיקר צילום רנטגן. צילום רנטגן אמור להדגים בבירור את השינויים הניווניים האופייניים למחלה הזאת ובכך לאשר את האבחון. גם  דימות MRI או CT יעניקו לנו מבט מדויק יותר על השינויים הניווניים במפרק המעורב. MRI עשוי להדגים אפילו את חומרת השחיקה של הסחוס בעוד שCT ידגים את השינויים הניווניים הגרמיים.

   אוסטאוארתריטיס אבחנה מבדלת – פירוט

   על סמך הממצאים שהופקו מההיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית ומהבדיקות המתקדמות קובע הקלינאי את האבחון. אבחון זה מתבצע לאחר שנשללה האפשרות שמדובר באחת מהדלקות הרבות שהן בעלות יכולת לגרום לסימנים ותסמינים דומים. באבחנה מבדלת יש לשלול את המחלות הבאות::

   דלקת פרקים שגרונית

   פוגעת בעיקר בשורש כף היד ובמפרקי האצבעות בין עצמות המסרק לעצמות הגליליות המקורבות (Metacarpophalangeal joints) ובמפרק הבין גלילי המקורב (PIP-proximal interphalangeal). דלקת זאת אינה פוגעת במפרק הבין גלילי המרוחק (distal interphalangeal-DIP). סימנים ותסמינים נוספים כוללים נוקשות בוקר ארוכה, נפיחות וחום מקומי. ממצאים רנטגנולוגים כוללים הרס של עצמות המפרק. בדיקות מעבדה יצביעו על שקיעת דם גבוהה או רמה גבוהה של חלבון C מגיב, נוכחות של גורם שגרוני, רמה גבוהה של תאי דם לבנים ועוד.

   דלקת פרקים זיהומית

   כאבים במפרק הנובעים מדלקת זיהומית חיידקית (bacterial joint inflammation) עלולים להיות דומים בשלבים הראשונים לאלה של אוסטאוארתריטיס. יחד עם זאת, איחור באבחון וטיפול בדלקת זיהומית עלולים להוביל להרס רב במפרק. ניתן להבדיל בין שני התסמונות הללו באמצעות הליך אבחוני רגיל הכולל בהיסטוריה רפואית בדיקה גופנית ובדיקות גופניות ודימות. במהלך ההיסטוריה רפואית נלקט מידע על מקור אפשרי לדלקת זיהומית בגוף שהיגרה אל המפרק כולל נסיעות, פעילות שגרתית, נשמע מהחולה על פגיעה בתיאבון ועייפות ועוד. בבדיקה גופנית נמצא שהחולה סובל מחום גוף גבוה וקצב לב מואץ והמפרק המעורב נפוח אדום וחם. בדיקות מעבדה יגלו את החיידק האחראי לזיהום, בדיקה של הנוזל התוך מפרקי תזהה את החיידק וצילום רנטגן יזהה את הנזק שגרם החיידק למפרק.

   פיברומיאלגיה

   ממש כמו עם אוסטאוארתריטיס חולים בפיברומיאלגיה מתלוננים באופן שכיח על כאבים במפרק. תסמינים אופייניים למחלה שמבדילים אותה ממחלות אחרות כוללים בין היתר סימנים ותסמינים הנמשכים לאורך זמן ללא שינוי משמעותי, כאבים כרוניים במגוון גדול של מקומות בגוף, עייפות, דיכאון, כאבי ראש, הפרעות שינה, הפרעות במערכת העיכול ועוד.

   פציעות של רקמות רכות

   פציעות של רקמות רכות כולל אמתחות (בורסות), גידים, שרירים, רצועות, עצבים ועוד סביב המפרק עלולים לדמות לסימנים ותסמינים של אוסטאוארתריטיס במפרק עצמו. בחלק מהמקרים הללו טווח התנועה הפסיבי של המפרק. בדיקה של השריר או הגיד מול התנגדות תגלה שהבעיה נמצאת בו ולא בגיד. מישוש של הרקמה החשודה תגלה רגישות וכאב.

   באופן הזה יש לשלול  דלקת אחרת במפרק כולל דלקת זיהומית במפרק, שיגדון (Gout), דלקת במפרק ללא גורם שיגרוני בדם (Seronegative spondyloarthropathies) כולל דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing spondylitis), דלקת מפרקים תגובתית או תסמונת ע"ש רייטר (Reiter's syndrome), דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis), דלקת מפרקים אנטרופטית (Enteropathic arthritis)  ועוד.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו? השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה רגישה העוטפת את חוט השדרה ושורשי העצבים ומגוננת עליהם.