מרפק טניס עדיף בלי זריקת סטרואידים

מרפק טניס עדיף בלי זריקת סטרואידים

מרפק טניס עדיף בלי זריקת סטרואידים! מרפק טניס היא בעיה שכיחה בקרב כלל האוכלוסייה ובעיקר בקרב שחקני טניס. כאב בצד החיצוני של המרפק היא התלונה העיקרים של אלה הלוקים בהפרעה בריאותית זאת. הכאב יכול להשליך לאורך האמה ועד לשורש כף היד. הכאבים עלולים לגרום לקושי לאחוז בכוס, ללחוץ ידיים, לסובב ידית של דלת ועוד. אחת האופציות המוצעות לריפוי היא זריקות קורטיקוסטרואידים למרפק. המחקר הנוכחי מצא שזריקות אלה מציעות הקלה זמנית בלבד לבעיה זאת.

המחקר שנערך באוסטרליה והקיף 2,700 מטופלים עם מרפק טניס (Tennis Elbow) מצא:

  • ברוב המקרים, הזרקת קורטיקוסטרואידים במקרה של מרפק טניס גרמה לשיפור זמני בכאב
  • השפעת הזריקות אלה לאחר 12 שבועות
  • הזריקות עלולות לגרום לנזקים בלתי הפיכים לגיד

מרפק טניס עדיף בלי זריקת סטרואידים – רקע

מרפק טניס היא פגיעה דלקתית בגיד או בשריר האחוז במרפק שאחראי על פשיטת כף היד. מדובר בבעיה שכיחה בקרב האוכלוסייה הכללית (5%) שבה הבעיה מתפתחת לרוב, ללא קשר לטניס. עם זאת, שחקני טניס מהווים קבוצת סיכון משמעותית להתפתחות הבעיה בקרבם (50%). הגורם לתופעה הזאת הם עומסי יתר. הסימנים והתסמינים של מרפק טניס כוללים:

  • כאב מקומי באזור החיצוני של המרפק
  • הכאבים הללו עלולים להשליך במורד האמה
  • תיתכן חולשה
  • כאב מוחמר בעת ביצוע מטלות כמו פתיחת דלת, העברת הילוך ברכב, לחיצת יד, אחיזה של כוס מים או כול דבר אחר, הרמה של חפצים, פתיחה של צנצנת שימורים, שימוש בכלי עבודה ועוד.

גורמים וגורמי סיכון להפרעה זאת

הגורמים למרפק טניס כוללים שימוש יתר במרפק בגין ביצוע תנועות חוזרניות או נזקי חבלה עקב נפילה או חבטה מקומית. גורמי סיכון להתפתחות מרפק טניס כוללים סוגים של ענפי ספורט שבהם ישנם עומסים חוזרניים על המפרק כמו במשחק הטניס. סוגי מקצועות נוספים שבהם יש עומס יתר חוזרני על המרפק כוללים בין היתר עובדי בניין, אינסטלטורים, צבעים, קצבים, נגנים.

מרפק טניס אבחון

אבחון מרפק טניס התבסס על למידה של ההיסטוריה הרפואית של התסמינים, בדיקה גופנית הכוללת בדיקות נוירולוגיות ובדיקות מיוחדות ובמידת הצורך בדיקות מעבדה ודימות. כד לקבוע שאכן מדובר במרפק טניס יש לשלול באמצעות הליך של אבחנה מבדל מגוון רחב של תסמונות שעלולות לגרום לסימנים ותסמינים דומים כולל בין היתר דלקת פרקים ניוונית במרפק, לכידה של עצב פריפרי במרפק, הקרנות כאב מהצוואר ועוד.

מרפק טניס טיפול

מרפק טניס עדיף בלי זריקת סטרואידים
מרפק טניס עדיף בלי זריקת סטרואידים

במקרים קלים כאשר הכאב זה מכבר החל ניתן לנסות ולטפל במרפק טניס באופן עצמי. אין צורך לקבע את המרפק אבל הקפידו להעניק לו מנוחה של מספר ימים. אין לבצע תנועות ולשהות במנחים הגורמים להחמרת הכאב במרפק.  במקרים קשים יותר חבשו ו/או תמכו במפרק. טיפול כירופרקטי במרפק טניס יכלול:

  • מנוחה מפעילות הגורמת לכאב כמו אחיזה, הרמה וסיבוב של האמה
  • אמצעי עזר להפחתת דלקות כגון אולטרה סאונד, לייזר רך ובעיקר מכשיר גלי הלם
  • טכניקות טיפול ושיקום ידניות.

המחקר

ישנם מעט מידי עדויות לגבי אופני טיפול מבוססי הוכחות בדלקות גידים. המחקר הנוכחי ערך מחקר שיטתי מקיף של מחקרים שהתבססו על ניסוי אקראי מבוקר. בבדיקה ניסו החוקרים ללמוד על ההשפעות ותופעות הלוואי של טיפול בדלקות גידים באמצעות זריקות סטרואידים. סך כל הנחקרים עמד על 2672 חולים שקיבלו זריקות סטרואידים בגלל דלקת בגיד במרפק או בכתף.

ממצאי המחקר

על פי המחקר בטווח המיידי והקצר זריקות סטרואידים הפחיתו את הכאב. בטווח הארוך זריקות סטרואידים משבשות את איכות הריפוי לטווח ארוך ועל כן מעלות את הסיכון לכך שהדלקת בגיד המותח הגורמת לתסמונת מרפק הטניס תחזור שוב ושוב. החוקרים מצאו שההמלצה לא להזריק תרופות סטרואידים נכונה גם בטיפול בדלקות של גידי הכתף. על פי המחקר נימצא שהזרקות של תרופות על בסיס סטרואידים לכתף מעלות את הסיכון לקרע מלא של הגידים בכתף. החלופות הראויות לזריקות על בסיס סטרואידים כוללות אמצעי עזר חשמליים כגון אולטרה סאונד, לייזר רך, וגלי הלם, איזון שרירי ועוד. נציין שכול האמור בהקשר של טיפול באמצעות זריקות סטרואידים נכון גם לגבי מרפק גולף.

מסקנות החוקרים

החוקר מסכם כך: זה הזמן לקלינאים לעדכן עצמם סוף סוף על המהלך הטבעי של דלקות גידים ולאמץ יחד עם הגורמים המחנכים הרפואה שזריקות סטרואידים לטיפול במרפק טניס אינן מועילות ואף מזיקות בטווח הארוך. אין ברוב המקרים להזריק סטרואידים לחולים עם מרפק טניס עם סימנים ותסמינים הנמשכים פחות מ- 12 חודשים.

Oct. 21, 2010, The Lancet, online

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כירופרקטיקה לקט עובדות

כירופרקטיקה לקט עובדות

כירופרקטיקה? לקט עובדות חשובות ומרתקות אשר עוסקות בנושאים הקשורים לבעיות גב ולמקצוע הזה מפורטים כאן. חלק מהעובדות הללו אתם קרוב לוודאי מכירים, חלק אחר אולי יפתיע אותכם ויתן לכם חומר למחשבה. בכול מקרה שווה לכם לעיין וללמוד.

כאבים בעצם הזנב מה גורם להם

כאבים בעצם הזנב מה גורם להם

כאבים בעצם הזנב אותו חלק אנטומי, המצוי בקצהו התחתון של עמוד בשדרה, עלולים להיגרם בין היתר בגלל עומס יתר או עומס יתר חוזרני על האזור, שברים, פריקות ושאר נזקים מתאונות חבלות ופציעות ספורט, גידולים סרטניים והקרנות כאב מנזק במקום אחר.