תסמונת התעלה הקרפלית ללא ניתוח

תסמונת התעלה הקרפלית חכו עם הניתוח
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

תסמונת התעלה הקרפלית ללא ניתוח היא אפשרות סבירה! תסמונת התעלה הקרפלית היא הפרעה בריאותית שכיחה הגורמת בין היתר:

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  הפרעה זאת מתרחשת כאשר עצב התווך (Median nerve) נלחץ ונפגע בתעלה הקרפלית בשורש כף היד. כדי למנוע החמרה ונזק בלתי הפיך חשוב לאבחן ולטפל בתסמונת הזאת במהירות האפשרית. השאלה שנותרה היא איך? מה הטיפול המועדף? עד לפני מספר שנים לא רב האפשרות המידית הייתה ניתוח לשחרור העצב בתעלה. גם היום הפתרון המוצע לרוב הוא ניתוח. המחקר הנוכחי מצא שהטיפול שמרני מפחית את הכאב ומשפר את תפקוד היד לא פחות טוב מניתוח.

  באופן מפתיע, חולים שסבלו מתסמונת התעלה הקרפלית וטופלו ידנית (Manual therapy) הראו:

  • שיפור משמעותי במצבם וזאת בהשוואה לחולים שנותחו בשל תסמונת זאת.

  מסקנות החוקרים:

  •  טיפול שמרני עשוי למנוע את הצורך בניתוח על כול המשתמע מכך גם מבחינה כלכלית.

  המלצות החוקרים הן:

  • תסמונת התעלה הקרפלית ללא ניתוח היא אופציה סבירה. נסו תחילה את הגישה השמרנית.

  תסמונת התעלה הקרפלית ללא ניתוח – רקע

  תסמונת התעלה הקרפלית היא למעשה מגוון הסימנים והתסמינים המופיעים בעקבות לכידה של עצב התווך בעוברו בתעלה בשורש כף היד. נשים ומבוגרים מהווים קבוצות סיכון להתפתחות תסמונת התעלה הקרפלית. תסמונת זאת מתפתחת לרוב בגלל שילוב של מספר גורמים. בין הגורמים האפשריים להתפתחות תסמונת התעלה הקרפלית נמנה:

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון



   • ביצוע תנועות חוזרניות כמו למשל בהקלדה או בהרכבה על פס ייצור
   • כפיפת יתר ממושכת או פשיטת יתר ממושכת של כף היד ושורש כף היד בעת ביצוע מטלות

   בין גורמי הסיכון להתפתחות התסמונת הזאת נמנה:

   • גנטיקה
   • הפרעות בריאותיות כמו סוכרת
   • דלקת פרקים שגרונית
   • ליקויים תפקודיים של בלוטת התריס ועוד

   למעשה תסמונת התעלה הקרפלית מהווה קרוב למחצית מהפציעות הנגרמות מעבודה עוד מצאו החוקרים שקרוב לשליש מהעובדים שעוברים ניתוח לשחרור הלחץ מעל עצב התווך בתעלה הקרפלית לא חוזרים לעבודה גם לאחר 8 שבועות. התסמינים בגין תסמונת התעלה הקרפלית כוללים כאב, תחושת נימול וחולשה של כף היד ושורש כף היד ושל האצבעות: אגודל, ושתיים וחצי האצבעות הסמוכות לו. הכאבים יכולים להשליך במעלה האמה.

   תסמונת התעלה הקרפלית ללא ניתוח
   תסמונת התעלה הקרפלית ללא ניתוח

   הניתוח של תסמונת התעלה הקרפלית כולל חיתוך של הרצועה המהווה את גג התעלה ובכך מושג שחרור הלחץ המופעל על עצב התווך בתעלה. הניתוח הזה נחשב לפשוט ויעיל עם זאת קרוב ל25% מהחולים המנותחים ממשיכים לסבול מסימנים ותסמינים של המחלה ומחציתם אף נזקקים לניתוח חוזר.

   המחקר

   עקב אחר 100 נשים ספרדיות שסבלו מתסמונת התעלה הקרפלית. מחצית הקבוצה טופלה מידי יום במשך שלושה שבועות באופן ידני שמרני בלבד כאשר הטיפול התמקד בצוואר ובשורש כף היד וכלל גם את הכתף, מרפק. אמה שורש כף היד ואצבעות. החולים גם התבקשו לבצע בבית תרגילי מתיחות של הצוואר. המחצית השנייה של הקבוצה עברה את הניתוח לשחרור התעלה. עוד חשוב לציין ש38% מהחולים בקבוצה שטופלה באופן שמרני סבלה מתסמונת התעלה הקרפלית ברמה שהוגדרה "חמורה" (Severe).

   ממצאי המחקר

   לאחר חודש ימים החולים שטופלו באופן שמרני ידני דיווחו על שיפור גדול יותר בתפקוד היומי וכן נמצא שיש להם יכולת מוטורית טובה יותר וכוח צביטה (Pinch strength) גדול יותר בהשוואה לקבוצה שנותחה. כוח צביטה הוא הכוח שמפעיל האגודל מול האצבעות. עם זאת לאחר שלושה, שישה ושתיים עשר חודשים שתי הקבוצות הראו שיפור דומה בכול הנוגע לכאב ותפקוד.

   מסקנות החוקרים

   הטיפול הידני שמרני בתסמונת התעלה הקרפלית יכול להיות יעיל באותה מידה בכול הנוגע ליכולת שלו להפחית כאב ולשפר תפקוד כמו הטיפול הכירורגי בבעיה ולא משנה כמה חמורה הבעיה.

   המלצות החוקרים

   תסמונת התעלה הקרפלית – ללא ניתוח היא אפשרות הגיונית! טיפולים שמרניים לתסמונת התעלה הקרפלית צריכים להפוך לסטנדרט. רק במקרה של כישלון הטיפול אפשר לשקול התערבות כירורגית

   March 2017, Journal of Orthopedic & Sports Physical Therapy

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    למה כאבי ברכיים כה שכיחים

    למה כאבי ברכיים כה שכיחים

    למה כאבי ברכיים כה שכיחים? מדוע כול כך הרבה אנשים ובכול הגילים סובלים מהם? כאבים בברכיים מהווים את אחת מהתלונות השכיחות ביותר

    מה ניתן לעשות עם טינטון

    מה ניתן לעשות עם טינטון

    מה ניתן לעשות עם טינטון? טנטון (Tinnitus) הוא צליל שרק האדם עצמו שומע. אנשים שונים מתארים את צליל הטנטון באופן שונה ובכלל

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת היא הפרעה שכיחה שנגרמת בגלל אורח חיים יושבני הכרוך בישיבה ממושכת. ישיבה ממושכת מקצרת את השרירים מכופפי הירך ומאריכה