להימנע מפציעות באימון ספינינג
להימנע מפציעות במהלך שיעור ספינינג

להימנע מפציעות באימון ספינינג

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


להימנע מפציעות במהלך שיעור ספינינג? קלי קלות!. בחוץ שרב קשה, חם, או לחלופין חורף, קר וגשום ואפילו יורד שלג. אתם באולם סגור, ישובים על אופניים נייחות, מוזיקה קצבית ברקע, מדוושים על פי הוראותיו של מדריך מקצועי. מזהים? ספינינג! האימון עם אופני ספינינג באולם עם מוזיקה ומדריך המדרבן אתכם מספק תנאים אופטימליים לאימון אירובי נהדר ועם קצב שריפה קלורי מרשים ביותר. יחד עם זאת חשוב לזכור ששימוש לא נכון באופניים הללו יוביל בסבירות גבוהה להתפתחות פציעות ספורט.

לספינינג יתרונות רבים ובכלל זה שריפת קלוריות מוגברת, שיפור סבולת לב ריאה ועוד. במאמר הזה אנסה לשפר את הסיכוי של האוהדים של ענף ספורט זה לסיים אימון ספינינג בלי להיפצע. למעשה, זה כול מה שאתם צריכים כדי להתמיד עם האימון הנהדר הזה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןלהימנע מפציעות באימון ספינינג – רקע

אימון הספינינג הוא למעשה פעילות אירובית עצימה המתבצעת באולם על אופניים נייחים. השם ספינינג הוא סימן רשום של ג’וני גי (ג’ונתן גולדמן), רוכב אופניים שחיפש פעילות אלטרנטיבית לחורף האמריקני המושלג ומאס באופני הכושר הסטנדרטיות. ג’ונתן שינה מהותית את אופני הכושר המוכרות לנו מחדר הכושר והחל לפתח להוביל תחביב שהפך לשיגעון.

אימון הספינינג מתבצע בהנחיית מדריך לצלילים של מוזיקה קצבית ונמשך על פי רוב כשעה. בתחילה האימון נערך חימום קל להכנת הגוף לאימון ובסופו מתיחות ותרגילי שחרור להרפיית השרירים. דופק המטרה במהלך האימון הוא בין 70% ל-90%, תלוי בכושרו האישי של כל מתאמן. על האופניים קיים ווסת עומס לכוון דרגות הקושי והמאמץ בזמן הפעילות.

להימנע מפציעות התאימו את האופניים אליכם

המפתח להימנע מפציעות במהלך שיעור ספינינג מצוי בראש וראשונה בהתמקמות ובאחיזה נכונים. הקפדה על גובה מותאם אישית של המושב תוך שמירה על יציבה טובה של עמוד השדרה לכל אורך האימון ואחיזה נכונה יאפשרו לנו להתאמן בספינינג לאורך זמן ובבטחה ולמנוע כאבי גב ופריצת הדיסק הבין חולייתי.

גובה מושב

להימנע מפציעות במהלך שיעור ספינינג נכוון את גובה המושב כך שהברכיים פועלות תוך כפיפה מינימלית. אנה ודאו זאת על ידי כך שבעודכם ישובים על המושב כף רגלכם שעל הדוושה התחתונה מצויה בכפיפה קלה בלבד. אנה דוושו כאשר הברכיים שלכם מצויים מעל ציר הדוושות וכפות רגלכם מקבילות לקרקע.

בעיות אפשריות

בעיות אפשריות בגלל גובה מושב שאינו נכון ובגין דיווש לקוי: כאבי ברכיים בעיקר באזור הפיקות (ישיבה נמוכה מידי יוצרת עומס על המפרק הפטלו פמורל), כאבי גב בעיקר בחלק התחתון. ישיבה גבוהה מידי גורמת לפיצוי על ידי תנועות אגן מצד לצד או גורמת ליציבה לקויה שבה עמוד השדרה המותני נמצא במצב של קימור. מצב של קימור יוצר עומסי יתר חוזרניים על הדיסקים הבין חולייתיים בין חוליות המותן ומעלה את הסיכון לשלמותם. תוצאה אפשרית של ישבה עם גב עגול (קימור) עלולה להיות בלט דיסק, בקע דיסק או חלילה פריצת דיסק מותני.

יציבה נכונה

לאחר שמצאנו את גובה המושב מטרת יתר הכוונונים (גובה הכידון, מרחק המושב מן הכידון) הוא לאפשר נוחות מקסימלית של עמוד השדרה לכול אורכו של האימון. להימנע מפציעות במהלך שיעור ספינינג יש למקם את גובה הכידון והמרחק של המושב מן הכידון כך שעמוד השדרה ישמור על המשכיות דינמית רציפה רצו ללא שינוי מהותי בעקומות הטבעיות שלו. בעיקרון ככל שהכידון גבוה יותר כך יהיה לנו נוח יותר לייצב את עמוד השדרה נכון.
בעיות אפשריות
בעיות אפשריות בגלל מיקום לא נכון של עמוד השדרה: כאבי צוואר, כאבי גב אמצעי וכאבי גב תחתון. יתכנו גם נזקים לדיסקים הבין חולייתיים ויחד איתם גם הקרנות כאב לגפיים ונימול.

אחיזה

במהלך האימון אנו נדרשים לאחיזות במצבים שונים (1,2,3). זכרו להפעיל כמה שפחות כוח באחיזתכם ולגוון את האחיזות בכול אחד מן המצבים עם עדיפות מידי פעם להנחת כפות הידיים (פתוחות) על הכידון. הסיכוי “לעוף” מהאופניים לא קיים. להימנע מפציעות במהלך שיעור ספינינג נצלו את העובדה שאין סכנה שתפלו מהאופניים ורופפו את אחיזתכם.

בעיות אפשריות

בעיות אפשריות בגלל אחיזה חזקה מידי: דלקות בגידים של כף היד והאצבעות. דלקות בגידי המרפק, תסמונת התעלה הקרפלית ודלקות של עצבים אחרים בשורש כף היד או במרפק.

להימנע מפציעות הקפידו על חימום לפני אימון

למרות האמור לעיל הרי שאימון שאינו מתחיל בחימום, מעלה עומס באופן הדרגתי ואינו מאפשר הסתגלות ולמידה ביו מכנית עלול לגרום לפציעה גם כאשר אנו ממוקמים, מדוושים ואוחזים נכון. יש חשיבות גדולה להגעה של דקות ספורות לפני האימון וזאת לשם חימום יסודי. להימנע מפציעות התחילו עם דיווש ללא עומס ובמהירות אטית ולאט לאט העלו את המהירות ואת העומס.

היתרונות של ספינינג

להימנע מפציעות במהלך שיעור ספינינג
להימנע מפציעות במהלך שיעור ספינינג

אימון הספינינג הנו שורף קלוריות מעולה. מקובל להניח שניתן לשרוף בשיעור כזה עד 1000 קלוריות. ואולם אין זה יתרונו היחיד. בין יתרונותיו ניתן למנות את השיפור בסבולת לב ריאה ואת העיצוב והחיזוק פלג הגוף התחתון. כל אלו מושגים כאשר בניגוד לרכיבת אופני כביש או שטח אף אחד מהמתאמנים לא נישרך מאחור, רמת הקושי מצויה בשליטתכם ע”י כיוון ווסת העומס ומידת הזעזועים נמוכה ביחס לפעילויות אירובית אחרות.

יתרון נוסף לדעתי ככירופרקט המטפל בפציעות ספורט, הוא ביכולת להתאים את אופניי הספינינג באופן מלא לרוכב. בעוד שבאופני כביש שטח עליך לשמור על אוירודינמיות ועל אחיזה חזקה בכידון, באופני ספינינג אתה יכול להתאים את האופניים אליך ללא ההתחשבות יתרה בשום גורם אחר מלבד נוחותך ובריאותך (גם עם המדריך מנג’ס קצת לגבי אחיזה כזאת או אחרת).

החסרונות של אימון ספינינג

כפי שציינו במידה ואתם מקפידים על התאמה אופטימלית של האופניים אליכם אתם מצמצמים את הסיכון להתפתחות נזקים וכאבים במגוון מקמות בגוף. עם כול יתרונותיו אימון הספינינג יוצר עומס על קבוצות שרירים ומפרקים מועטים ועל כן באימון יתר עלול לגרום לשחיקת סחוסים ולחוסר איזון שרירי. אימון הספינינג הקבוצתי עלול גם להיות יותר מידי (www.acefitness.org) עבור הרוכבים החדשים המרגישים מחויבים בגין הלחץ החברתי.

ספינינג ואין אונות

מחקרים רבים מכדי שנוכל להתעלם מהם מצאו קשר בין רכיבת אופניים לבין תופעת אין האונות. הסברה המקובלת היא שהלחצים המופעלים בעת הישיבה על אזור החיץ שבין האשכים לבין פי הטבעת חוסמים את המעבר התקין של כלי הדם ועצבים אל הפין ובכך עלולים לגרום לאין אונות. בעיה זו פחות משמעותית לגבי רוכבי ספינינג כיוון שרכיבתם קצרה יותר, חלקה נעשית בעמידה ואינה כרוכה בזעזועים. ובכול זאת גם רוכבי ספינינג צריכים לבחור כיסא רחב שיפזר את העומס ויפחית את הלחץ מהאזור הרגיש.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • פציעות ספורט - מכתב תודה

  פציעות ספורט: לכבוד ד"ר יצחק בכר: מאז שאני זוכר את עצמי יש לספורט מקום חשוב ומרכזי בחיי. בעוד שבתחילת דרכי כספורטאי התאמנתי בעיקר בכדור מים ובכדורגל (שחקתי בנבחרות ישראל בשני…

 • מצאו אצלי גאוט מה אסור לאכול

  גאוט? מזונות להימנע מהם כוללים בשר, פירות ים, שעועית, עדשים, אלכוהול ועוד. אכילת מזון עשיר בפורינים מעלה משמעותית את הסיכון להתקף חריף של גאוט. הגורם לחולי הזה הוא הצטברות גבישים…

 • כאבי גב תחתון אל תרוצו לניתוח

  כאב גב? נסו להימנע מניתוח! כאבי גב תחתון הם עניין שכיח. מחקר שערכו נוירוכירורגים וריאומטולוגים ופורסם בירחון רפואי נחשב קובע: "בטווח הארוך והבינוני ניתוחי גב המתבצעים בגלל סיאטיקה על רקע…

 • ספורט בגיל הצעיר צריך להיות מגוון

  גיוון בספורט בגיל הצעיר? חשוב מאוד לכול ספורטאי צעיר להקפיד על גיוון בענפי הספורט שבהם הוא מעורב. מתברר שעיסוק בסוגים שונים של ספורט משפרים את היכולות של הספורטאי הצעיר ומעלים…

 • ספורט ודלקת פרקים ניוונית

  ספורט לדלקת פרקים? נשמע כמו רעיון רע ובכן, מדובר ברעיון נהדר. מתברר שפעילות גופנית טובה גם למפרקים שלנו. למרות היתרונות המוכחים של פעילות גופנית לחולים עם דלקת פרקים בברכיים רק…

 • סקר בנושא פציעות ספורט

  סקר פציעות ספורט נערך באתר כדי ללמוד אלו חלקי גוף נפגעים יותר בגלל פעילות גופנית. עיסוק בפעילות גופנית נושא עמו יתרונות בריאותיים רבים. מחקרים שונים טוענים שפעילות גופנית מונעת מחלות…

 • ספורט עוזר למנוע שברים

  ספורט למניעת שברים היא אסטרטגיה נכונה. נפילות בגיל המבוגר הם גורם משמעותי לפציעות ולשברים קטלניים בחלקם. ספורט ו/או ויטמין D אינם מפחיתים את הסיכון של נשים מבוגרות ליפול מאידך, ספורט…

 • פיברומיאלגיה טיפול באמצעות ספורט

  ספורט לטיפול בפיברומיאלגיה היא אולי השיטה היעילה ביותר לטיפול במחלה הזאת. פיברומיאלגיה היא תסמונת כאב כרונית, נכון להיום חשוכת מרפא, הכוללת מגוון רחב של סימנים ותסמינים גופניים ונפשיים. מחלה זאת…

 • ספורט מצמצם את נזקי הישיבה

  ספורט מפחית נזקי ישיבה. מחקרים רבים שבים ומזהירים מפני הנזקים שנגרמים בגלל ישיבה ממושכת כולל פציעות ובלאי מהיר לחלקי הגוף השונים הנושאים בעומס הישיבה כולל לגב התחתון, לצוואר, לידיים ועוד…

 • ספורט עוזר למנוע סרטן השד

  ספורט למניעת סרטן השד היא אסטרטגיה נהדרת. לפעילות גופנית ישנה השפעה מטיבה על הבריאות שלנו ועל כך הרחבנו גם באתר שלנו. לפעילות גופנית יש השפעה מיטיבה על כול אחת ואחת…