ספינינג ולהישאר בריא
ספינינג ולהישאר בריא

ספינינג ולהישאר בריא

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


ספינינג ולהישאר בריא. זה כול מה שאתם צריכים כדי להתמיד עם האימון הנהדר הזה. לספינינג יתרונות רבים. בעיסוק בו כרוך בשריפת קלוריות מוגברת, שיפור סבולת לב ריאה ועוד. במאמר הזה אנסה לשפר את הסיכויי העוסקים לסיים אימון בלי להיפצע.

בחוץ שרב קשה, חם, או לחילופין חורף, קר וגשום ואפילו יורד שלג. אתם באולם סגור, ישובים על אופניים נייחות, מוסיקה קצבית ברקע, מדוושים על פי הוראותיו של מדריך מקצועי. מזהים? ספינינג! האימון עם אופני ספינינג באולם עם מוסיקה ומדריך המדרבן אתכם מספק תנאים אופטימליים לאימון אירובי נהדר ועם קצב שריפה קלורי מרשים ביותר. יחד עם זאת חשוב לזכור ששימוש לא נכון באופניים הללו יוביל בסבירות גבוהה להתפתחות פציעות ספורט.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון



ספינינג ולהישאר בריא – רקע

אימון הספינינג הוא למעשה פעילות אירובית עצימה המתבצעת באולם על אופניים נייחים. השם ספינינג הוא סימן רשום של ג’וני גי (ג’ונתן גולדמן), רוכב אופניים שחיפש פעילות אלטרנטיבית לחורף האמריקני המושלג ומאס באופני הכושר הסטנדרטיות. ג’ונתן שינה מהותית את אופני הכושר המוכרות לנו מחדר הכושר והחל לפתח להוביל תחביב שהפך לשיגעון. 

אימון הספינינג מתבצע בהנחיית מדריך לצלילים של מוסיקה קצבית ונמשך על פי רוב כשעה. בתחילה האימון נערך חימום קל להכנת הגוף לאימון ובסופו מתיחות ותרגילי שחרור להרפיית השרירים. דופק המטרה במהלך האימון הוא בין 70% ל-90%, תלוי בכושרו האישי של כל מתאמן. על האופניים קיים ווסת עומס לכוון דרגות הקושי והמאמץ בזמן הפעילות.

כיצד נתאים את אופני הספינינג 

המפתח להימנעות מפגיעה במערכות עצב שריר ושלד בגין אמוני ספינינג מצוי בראש וראשונה בהתמקמות ובאחיזה נכונים. הקפדה על גובה מותאם אישית של המושב תוך שמירה על יציבה טובה של עמוד השדרה לכל אורך האימון ואחיזה נכונה יאפשרו לנו להתאמן בספינינג לאורך זמן ובבטחה ולמנוע כאבי גב ופריצת הדיסק הבין חולייתי.

גובה מושב

בכיוון נכון של גובה המושב הברכיים פועלות תוך כפיפה מינימאלית. אנה ודאו זאת על ידי כך שבעודכם ישובים על המושב כף רגלכם שעל הדוושה התחתונה מצויה בכפיפה קלה בלבד. אנה דוושו כאשר הברכיים שלכם מצויים מעל ציר הדוושות וכפות רגלכם מקבילות לקרקע.
בעיות אפשריות: בעיות אפשריות בגלל גובה מושב שאינו נכון ובגין דיווש לקוי: כאבי ברכיים בעיקר באזור הפיקות (ישיבה נמוכה מידי), כאבי גב בעיקר בחלק התחתון (ישיבה גבוהה מידי הגורמת לפיצוי על ידי תנועות אגן מצד לצד או גורמת ליציבה לקויה).

יציבה נכונה

לאחר שמצאנו את גובה המושב מטרת יתר הכוונונים (גובה הכידון, מרחק המושב מן הכידון) הוא לאפשר נוחות מקסימאלית של עמוד השדרה לכול אורכו של האימון. במילים אחרות יש למקם את גובה הכידון והמרחק של המושב מן הכידון כך שעמוד השדרה ישמור על המשכיות דינאמית רציפה ללא קימורי או קיעורי יתר. בעיקרון ככל שהכידון גבוה יותר כך יהיה לנו נוח יותר לייצב את עמוד השדרה נכון.
בעיות אפשריות: בעיות אפשריות בגלל מיקום לא נכון של עמוד השדרה: כאבי צוואר, כאבי גב אמצעי וכאבי גב תחתון) יתכנו גם נזקים לדיסקים הבין חולייתיים ואיתם גם הקרנות כאב לגפיים ונימול.

אחיזה

במהלך האימון אנו נדרשים לאחיזות במצבים שונים (1,2,3). זכרו להפעיל כמה שפחות כוח באחיזתכם ולגוון את האחיזות בכול אחד מן המצבים עם עדיפות מידי פעם להנחת כפות הידיים (פתוחות) על הכידון. הסיכוי “לעוף” מהאופניים לא קיים. נצלו זאת ורופפו את אחיזתכם.
בעיות אפשריות: בעיות אפשריות בגלל אחיזה חזקה מידי: דלקות בגידים של כף היד והאצבעות. דלקות בגידי המרפק, תסמונת התעלה הקרפלית ודלקות של עצבים אחרים בשורש כף היד או במרפק.

הקפידו על חימום לפני אימון

למרות האמור לעיל הרי שאימון שאינו מתחיל בחימום, מעלה עומס באופן הדרגתי ואינו מאפשר הסתגלות ולמידה ביו מכאנית עלול לגרום לפציעה גם כאשר אנו ממוקמים, מדוושים ואוחזים נכון. יש חשיבות גדולה להגעה של דקות ספורות לפני האימון וזאת לשם חימום יסודי. התחילו עם דיווש ללא עומס ובמהירות איטית ולאט לאט העלו את המהירות ואת העומס. 

היתרונות של ספינינג 

ספינינג ולהישאר בריאאימון הספינינג הינו שורף קלוריות מעולה. מקובל להניח שניתן לשרוף בשיעור כזה עד 1000 קלוריות. ואולם אין זה יתרונו היחיד. בין יתרונותיו ניתן למנות את השיפור בסבולת לב ריאה ואת העיצוב והחיזוק פלג הגוף התחתון. כל אלו מושגים כאשר בניגוד לרכיבת אופני כביש או שטח אף אחד מהמתאמנים לא נישרך מאחור, רמת הקושי מצויה בשליטתכם ע”י כיוון ווסת העומס ומידת הזעזועים נמוכה ביחס לפעילויות אירובית אחרות. 

יתרון נוסף לדעתי ככירופרקט המטפל בפציעות ספורט, הוא ביכולת להתאים את אופניי הספינינג באופן מלא לרוכב. בעוד שבאופני כביש שטח עליך לשמור על אווירודינמיות ועל אחיזה חזקה בכידון, באופני ספינינג אתה יכול להתאים את האופניים אליך ללא ההתחשבות יתרה בשום גורם אחר מלבד נוחותך ובריאותך (גם עם המדריך מנג’ס קצת לגבי אחיזה כזאת או אחרת). 

החסרונות

כפי שציינו במידה ואתם מקפידים על התאמה אופטימאלית של האופניים אליכם אתם מצמצמים את הסיכון להתפתחות נזקים וכאבים במגוון מקמות בגוף. עם כול יתרונותיו אימון הספינינג יוצר עומס על קבוצות שרירים ומפרקים מועטים ועל כן באימון יתר עלול לגרום לשחיקת סחוסים ולחוסר איזון שרירי. אימון הספינינג הקבוצתי עלול גם להיות יותר מידי (www.acefitness.org) עבור הרוכבים החדשים המרגישים מחויבים בגין הלחץ החברתי.

ספינינג ואין אונות

מחקרים רבים מכדי שנוכל להתעלם מהם מצאו קשר בין רכיבת אופניים לבין תופעת אין האונות. הסברה המקובלת היא שהלחצים המופעלים בעת הישיבה על אזור החיץ שבין האשכים לבין פי הטבעת חוסמים את המעבר התקין של כלי הדם ועצבים אל הפין ובכך עלולים לגרום לאין אונות. בעיה זו פחות משמעותית לגבי רוכבי ספינינג כיוון שרכיבתם קצרה יותר, חלקה נעשית בעמידה ואינה כרוכה בזעזועים. ובכול זאת גם רוכבי ספינינג צריכים לבחור כיסא רחב שיפזר את העומס ויפחית את הלחץ מהאזור הרגיש.

המשך לקרוא אודות שיקום, האופן שבו אנו מתנהלים בכול הנוגע לתהליך על ידי הקביעה של שלבי השיקום וכמובן  תכנית השיקום ומתי נכון לחזור לפעילות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן