כאבים בכף היד ובשורש כף היד
כאבים בכף היד ובשורש כף היד

כאבים בכף היד ובשורש כף היד

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בכף היד ובשורש כף היד מה גורם להם? כאבי כף יד או כאב בשורש כף היד הוא עניין שכיח ביותר. הסיבות לכך הן השימוש האינטנסיבי שאנו עושים עם כפות הידיים והמורכבות האנטומית של חלקי גוף אלו החושפות אותן לעומסי יתר דלקת ולפציעות. כאבים בכפות הידיים יכולים לנבוע מעומס מצטבר על רקע שימוש חוזרני בכפות הידיים ובאצבעות (למשל: הקלדה), בגלל דלקות מפרקים, בגלל נזקים טראומטיים באחת או יותר מעצמות ורקמות כף היד, נזקים לאחד מהעצבים החוצים את הגפה העליונה ועוד. כאן בעמוד הזה נענה לכם על השאלה: כאבים בכף היד ובשורש כף היד מה גורם להם?

להלן מגוון גורמים אפשריים לכאב בכף היד ובשורש כף היד:

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בכף היד ובשורש כף היד – פירוט גורמים אפשריים

כאב בכף היד ובשורש כף היד – פגיעות והפרעות מקומיות

ציסטה או גנגליון בכף היד

גנגליון (Ganglion) הנו גוש מעוגל שפירי במגוון גדלים שמופיע לרוב ליד אחד מהמפרקים או הגידים בכף היד. המיקום המועדף עליו הנו גב כף היד.

גנגליון בכף היד

הגנגליון מכיל נוזל צמיגי דחוס. אחת הסברות טוענת שהגורם להיווצרות הגנגליון היא דליפה של נוזל סינוביאלי אל מחוץ למפרק. תסמינים אופייניים: לרוב הגנגליון אינו גורם לסימנים ותסמינים. כאבים בכף היד יכולים להתפתח כאשר הגנגליון מפעיל לחץ על עצב או גיד או משבש את תנועת המפרק הסמוך.

פגיעה טראומתית בכף יד ובשורש כף יד

כף היד ושורש כף היד חשופים לפגיעה טראומטית עקב נפילות וניסיון לבלום אותן. פגיעות טראומטיות שכיחות שעלולות לגרום לכאבים בכף היד ובשורש כף היד כוללות שברים באמה (Distal Radius and Ulna Fractures) שברים של שורש כף היד וכף היד (Hand and Wrist Fractures), שבר בעצם הסירה (Scaphoid Fractures), פריקות של אחד מהמפרקים הרבים בכפות הידיים (Joint dislocation), מתיחה או קריעה של רצועות בכף היד ובשורש כף היד (Hand and Wrist Ligament Injuries), מתיחה או קריעה של גידים בכף היד או בשורש כף היד (Tendon Injuries of the Hand).

תסמונת דה קרוון

דוגמא לנזק גידי בכף היד היא תסמונת דה קרוון (De Quervain Syndrome). מדובר בדלקת בשרוול הסינוביאלי של שני גידים שתפקידם הרחקת האגודל מכף היד: הגיד של השריר פושט האגודל הקצר והגיד של השריר מצדיד האגודל הארוך (Abductor pollicis longus ,Extensor pollicis brevis). עוד גידים חשופים להתפתחות דלקת בגיד אך דלקת זאת היא השכיחה מכולן. תסמינים אופייניים: כאבים בגב כף היד בסמיכות לשורש האגודל. הכאבים מחמירים בעת ביצוע תנועת פשיטה (הרחקה) של האגודל. תיתכן נפיחות ואדמומיות מקומית.

דלקות פרקים

כאבים בפרק כף היד או בפרקי האצבעות יכולים לנבוע גם מדלקת בכף היד או דלקת בשורש כף היד. דלקת פרקים הנפוצה שביותר היא דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis). מחלה זו פוגעת ברמות חומרה שונות, בכל מי שעובר גיל 40, גורמת לבלאי של הסחוס העוטף את הפרק ולחשיפה של העצם תחתיו. משקל עודף, נטייה גנטית וחבלה מעלים את הסיכוי לחלות במחלה. הפגיעות למחלה והנזקים שלה עולים עם הגיל. התסמינים האופייניים: כאבים בכף היד המחמירים עם פעילות, נוקשות, מגבלות תנועה. דלקות פרקים נוספות התוקפות את כפות הידיים כוללות: דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis), דלקת פרקים פסוריאטית, מחלת פרקים מטבולית גאוט (Gout), מחלת רייטר (Reiter’s Disease), דלקת חוליות מקשחת ועוד.

כאבים בכף היד ובשורש כף היד – נזקים עצביים פריפריים

סיבי העצבים היוצאים מחוט השדרה בעמוד השדרה הצווארי ועושים דרכם עד לקצות האצבעות בידיים חשופים במהלך מסלולם ללחצים פיזיים הנובעים מביצוע תנועות חוזרניות כמו הקלדה וכמובן לחבלות. נזקים לסיבי עצבים אלו עלול להיות הגורם לכאבים בכף היד.

– פגיעה במקלעת הזרוע (צמת העצבים הברכיאלית)

כאבים בכף היד עלולים להתפתח בין היתר בעקבות פציעה של מקלעת הזרוע (Brachial Plexus Injury). מדובר במקלעת של עצבים שבוקעים מעמוד השדרה הצווארי ועושים דרכם מטה כדי לעצבב את הגפה התחתונה. פציעה מעין זאת יכולה להתפתח בעקבות תאונה כמו למשל בצליפת שוט.

 

– תסמונת התעלה הקרפלית

תסמונת התעלה הקרפלית (Carpal tunnel syndrome) מתפתחת כאשר ישנו לחץ על עצב המדיאן (median) העובר בתעלה המצויה בשורש כף היד. התוצאה עלולה להיות כאב מקומי, הירדמות, נימול, חולשה ואפילו אטרופיה של שרירי כף היד. תסמונת זו אופיינית לאנשים העוסקים במטלות חוזרות כמו הקלדה, ציור, עבודה על פס יצור וכו. התסמונת שכיחה יותר אצל נשים. גורמי סיכון נוספים הינם: שינויים הורמונאליים האופייניים להריון, תסמונת קדם וסתית ומנופאוזה, דלקת פרקים, חבלה מקומית ועוד.

– תסמונת תעלת הקוביטל

תסמונת התעלה הקוביטלית (Cubital Tunnel Syndrome) מתפתחת כאשר נוצר לחץ על עצב האולנר (Ulnar) בעודו עובר בתעלת הקוביטל. תעלת הקוביטל ממוקמת בחלק האחורי פנימי של מפרק המרפק. דלקת עלולה להתפתח בעצב האולנרי גם בעקבות חבלה מקומית. התסמינים האופייניים: כאבים מקומיים שיכולים להקרין כאב לכף היד, שינויים תחושתיים ומוטוריים באצבע הקטנה ובאצבע הטבעת.

כאבים בכף היד ובשורש כף היד – נזק ברקמה מרוחקת והשלכת כאב

הגידים בכפות הידיים נתונות לעומסים יוצאי דופן. אנו נוטים לבצע דברים רבים עם כפות הידיים. בדורות האחרונים עם התפתחות הטכנולוגיה חלק ניכר מכוח האדם האנושי יושב מול מסך מחשב או טלפון חכם ומקליד. ההקלדה ויתר המטלות החוזרניות יוצרות עומסי יתר על הגידים ופוצעות אותם.

מרפק טניס

כאבים בכף היד יכולים להופיע גם בגלל תופעה שכיחה הקרויה מרפק טניס (Tennis elbow). מרפק טניס היא למעשה פגיעה דלקתית בגיד המשותף של השרירים הפושטים במרפק: דלקת עילית העלי הצדי (Lateral epicondylitis) שמתחבר לזיז בצד החיצוני של המרפק. תפקידו של הגיד המשותף הזה הוא פשיטת כף היד. מרפק טניס עלול להתפתח גם ללא כול קשר למשחק טניס (למשל: מפעולת הברגה), עם זאת מאמצים חוזרניים של אחיזה ופשיטת כף היד המאפיינים את משחק הטניס מהווים גורם מרכזי. התסמינים במרפק טניס עלולים להמשך זמן רב ולהיות חריפים ומגבילים. תסמינים אופייניים: כאב בחלק החיצוני של המרפק שיכול להקרין עד לכף היד. הכאב מחמיר עם אחיזה בחפצים.

מרפק גולף

כאבים בכף היד יכולים להיות מוקרנים גם מפגיעה בחלק הפנימי של המרפק הקרויה מרפק גולף ( Golfer’s Elbow ). מרפק גולף היא תסמונת דלקתית הפוגעת בגיד המשותף של השרירים המכופפים במרפק: דלקת עילית העלי הפנימי (Medial Epicondyle) שמתחבר לזיז בצד הפנימי של המרפק. תפקידו של גיד משותף זה הוא כפיפת כף היד. לא נדרש לשחק גולף על מנת לסבול מהתופעה. כול שנדרש הוא עומס יתר חוזרני בשרירים מכופפי האמה וכף היד כמו למשל בהרמת משקולות. תסמינים אופייניים: כאב ורגישות בחלק הפנימי של המרפק ויכול להקרין עד לכף היד. הכאב מחמיר בעת אחיזה בחפצים.

נזק צווארי

פגיעה צווארית ממגוון סיבות כולל טראומה, שימוש יתר או דלקת פרקים עלולה לגרום מלבד כאבים מקומיים ומגבלות תנועה מקומיות בצוואר גם להשלכת כאב אל עבר כף היד והאצבעות. חשוב על כן לבחון את הצוואר בכול מקרה של תלונה על כאבים בכף היד.

כאב בכף היד ובשורש כף היד – מחלות

טרשת נפוצה (Multiple Sclerosis), מחלות עור כדוגמת דלקת בעור (Eczema ), גרדת, סקביאס (Scabies), ילפת שטוחה (Lichen Planus) ועוד עלולים להוביל להתפתחות כאבים בכף היד. לעתים רחוקות דלקות זיהומיות או גידולים סרטניים באחת מעצמות כף היד עלולים לגרום להופעת כאבים בכף היד. שלבקת חוגרת (Shingles) עלולה לגרום לכאבים בכף היד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • רכיבת אופניים מסכנת את עצבי היד

  רכיבת אופניים? עצבי כף היד נתונים לסיכון לפציעה. ענפי ספורט ו/או מקצועות הכרוכים באחיזה הדוקה וממושכת באמצעות כפות ידיים כמו…

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים…

 • הלוקס ולגוס בכף הרגל זה תורשה

  הלוקס ולגוס בכף הרגל ותורשה? מתברר שכמו בהרבה בעיות אחרות גם בוניון ודפורמציות אחרות בכפות הרגליים קשורות לתורשה. אם אתם…

 • כאבי כתפיים - מכתב תודה

  כאבי כתפיים שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),   סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל הטיפולים שקיבלתי לא עזרו. הגעתי…

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב…

 • יבלת בכף הרגל מה עושים

  להתמודד עם יבלות זה לא תמיד פשוט. מלבד הפגיעה האסתטית הנגרמת בגין קיומן, יבלות עלולות להוות טרדה, לגרום לצליעה ואפילו…

 • הכאב מהירך או מהגב

  הכאב מהירך או מהגב? שאלה זאת צריך לשאול כול קלינאי שבפניו ניצב חולה המתלונן על כאבים בגב התחתון ובאגן. בלי…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן