כאבים בכף היד ובשורש כף היד
כאבים בכף היד ובשורש כף היד

כאבים בכף היד ובשורש כף היד

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בכף היד ובשורש כף היד מה גורם להם? כאבי כף יד או כאב בשורש כף היד הוא עניין שכיח ביותר. הסיבות לכך הן השימוש האינטנסיבי שאנו עושים עם כפות הידיים והמורכבות האנטומית של חלקי גוף אלו החושפות אותן לעומסי יתר דלקת ולפציעות. כאבים בכפות הידיים יכולים לנבוע מעומס מצטבר על רקע שימוש חוזרני בכפות הידיים ובאצבעות (למשל: הקלדה), בגלל דלקות מפרקים, בגלל נזקים טראומטיים באחת או יותר מעצמות ורקמות כף היד, נזקים לאחד מהעצבים החוצים את הגפה העליונה ועוד. כאן בעמוד הזה נענה לכם על השאלה: כאבים בכף היד ובשורש כף היד מה גורם להם?

להלן מגוון גורמים אפשריים לכאב בכף היד ובשורש כף היד:

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בכף היד ובשורש כף היד – פירוט גורמים אפשריים

כאב בכף היד ובשורש כף היד – פגיעות והפרעות מקומיות

ציסטה או גנגליון בכף היד

גנגליון (Ganglion) הנו גוש מעוגל שפירי במגוון גדלים שמופיע לרוב ליד אחד מהמפרקים או הגידים בכף היד. המיקום המועדף עליו הנו גב כף היד.

גנגליון בכף היד

הגנגליון מכיל נוזל צמיגי דחוס. אחת הסברות טוענת שהגורם להיווצרות הגנגליון היא דליפה של נוזל סינוביאלי אל מחוץ למפרק. תסמינים אופייניים: לרוב הגנגליון אינו גורם לסימנים ותסמינים. כאבים בכף היד יכולים להתפתח כאשר הגנגליון מפעיל לחץ על עצב או גיד או משבש את תנועת המפרק הסמוך.

פגיעה טראומתית בכף יד ובשורש כף יד

כף היד ושורש כף היד חשופים לפגיעה טראומטית עקב נפילות וניסיון לבלום אותן. פגיעות טראומטיות שכיחות שעלולות לגרום לכאבים בכף היד ובשורש כף היד כוללות שברים באמה (Distal Radius and Ulna Fractures) שברים של שורש כף היד וכף היד (Hand and Wrist Fractures), שבר בעצם הסירה (Scaphoid Fractures), פריקות של אחד מהמפרקים הרבים בכפות הידיים (Joint dislocation), מתיחה או קריעה של רצועות בכף היד ובשורש כף היד (Hand and Wrist Ligament Injuries), מתיחה או קריעה של גידים בכף היד או בשורש כף היד (Tendon Injuries of the Hand).

תסמונת דה קרוון

דוגמה לנזק גידי בכף היד היא תסמונת דה קרוון (De Quervain Syndrome). מדובר בדלקת בשרוול הסינוביאלי של שני גידים שתפקידם הרחקת האגודל מכף היד: הגיד של השריר פושט האגודל הקצר והגיד של השריר מצדיד האגודל הארוך (Abductor pollicis longus ,Extensor pollicis brevis). עוד גידים חשופים להתפתחות דלקת בגיד אך דלקת זאת היא השכיחה מכולן. תסמינים אופייניים: כאבים בגב כף היד בסמיכות לשורש האגודל. הכאבים מחמירים בעת ביצוע תנועת פשיטה (הרחקה) של האגודל. תיתכן נפיחות ואדמומיות מקומית.

דלקות פרקים

כאבים בפרק כף היד או בפרקי האצבעות יכולים לנבוע גם מדלקת בכף היד או דלקת בשורש כף היד. דלקת פרקים הנפוצה שביותר היא דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis). מחלה זו פוגעת ברמות חומרה שונות, בכל מי שעובר גיל 40, גורמת לבלאי של הסחוס העוטף את הפרק ולחשיפה של העצם תחתיו. משקל עודף, נטייה גנטית וחבלה מעלים את הסיכוי לחלות במחלה. הפגיעות למחלה והנזקים שלה עולים עם הגיל. התסמינים האופייניים: כאבים בכף היד המחמירים עם פעילות, נוקשות, מגבלות תנועה. דלקות פרקים נוספות התוקפות את כפות הידיים כוללות: דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis), דלקת פרקים פסוריאטית, מחלת פרקים מטבולית גאוט (Gout), מחלת רייטר (Reiter’s Disease), דלקת חוליות מקשחת ועוד.

כאבים בכף היד ובשורש כף היד – נזקים עצביים פריפריים

סיבי העצבים היוצאים מחוט השדרה בעמוד השדרה הצווארי ועושים דרכם עד לקצות האצבעות בידיים חשופים במהלך מסלולם ללחצים פיזיים הנובעים מביצוע תנועות חוזרניות כמו הקלדה וכמובן לחבלות. נזקים לסיבי עצבים אלו עלול להיות הגורם לכאבים בכף היד.

– פגיעה במקלעת הזרוע (צמת העצבים הברכיאלית)

כאבים בכף היד עלולים להתפתח בין היתר בעקבות פציעה של מקלעת הזרוע (Brachial Plexus Injury). מדובר במקלעת של עצבים שבוקעים מעמוד השדרה הצווארי ועושים דרכם מטה כדי לעצבב את הגפה התחתונה. פציעה מעין זאת יכולה להתפתח בעקבות תאונה כמו למשל בצליפת שוט.

– תסמונת התעלה הקרפלית

תסמונת התעלה הקרפלית (Carpal tunnel syndrome) מתפתחת כאשר ישנו לחץ על עצב התווך (median) העובר בתעלה המצויה בשורש כף היד. התוצאה עלולה להיות כאב מקומי, הירדמות, נימול, חולשה ואפילו אטרופיה של שרירי כף היד. תסמונת זו אופיינית לאנשים העוסקים במטלות חוזרות כמו הקלדה, ציור, עבודה על פס יצור וכו. התסמונת שכיחה יותר אצל נשים. גורמי סיכון נוספים כוללים: שינויים הורמונליים האופייניים להריון, תסמונת קדם וסתית ומנופאוזה, דלקת פרקים, חבלה מקומית ועוד.

– תסמונת תעלת הקוביטל

תסמונת התעלה הקוביטלית (Cubital Tunnel Syndrome) מתפתחת כאשר נוצר לחץ על עצב הגומד (Ulnar) בעודו עובר בתעלת הקוביטל. תעלת הקוביטל ממוקמת בחלק האחורי פנימי של מפרק המרפק. דלקת עלולה להתפתח בעצב האולנרי גם בעקבות חבלה מקומית. התסמינים האופייניים: כאבים מקומיים שיכולים להקרין כאב לכף היד, שינויים תחושתיים ומוטוריים באצבע הקטנה ובאצבע הטבעת.

כאבים בכף היד ובשורש כף היד – נזק ברקמה מרוחקת והשלכת כאב

הגידים בכפות הידיים נתונות לעומסים יוצאי דופן. אנו נוטים לבצע דברים רבים עם כפות הידיים. בדורות האחרונים עם התפתחות הטכנולוגיה חלק ניכר מכוח האדם האנושי יושב מול מסך מחשב או טלפון חכם ומקליד. ההקלדה ויתר המטלות החוזרניות יוצרות עומסי יתר על הגידים ופוצעות אותם.

מרפק טניס

כאבים בכף היד יכולים להופיע גם בגלל תופעה שכיחה הקרויה מרפק טניס (Tennis elbow). מרפק טניס היא למעשה פגיעה דלקתית בגיד המשותף של השרירים הפושטים במרפק: דלקת עילית העלי הצדי (Lateral epicondylitis) שמתחבר לזיז בצד החיצוני של המרפק. תפקידו של הגיד המשותף הזה הוא פשיטת כף היד. מרפק טניס עלול להתפתח גם ללא כול קשר למשחק טניס (למשל: מפעולת הברגה), עם זאת מאמצים חוזרניים של אחיזה ופשיטת כף היד המאפיינים את משחק הטניס מהווים גורם מרכזי. התסמינים במרפק טניס עלולים להמשך זמן רב ולהיות חריפים ומגבילים. תסמינים אופייניים: כאב בחלק החיצוני של המרפק שיכול להקרין עד לכף היד. הכאב מחמיר עם אחיזה בחפצים.

מרפק גולף

כאבים בכף היד יכולים להיות מוקרנים גם מפגיעה בחלק הפנימי של המרפק הקרויה מרפק גולף ( Golfer’s Elbow ). מרפק גולף היא תסמונת דלקתית הפוגעת בגיד המשותף של השרירים המכופפים במרפק: דלקת עילית העלי הפנימי (Medial Epicondyle) שמתחבר לזיז בצד הפנימי של המרפק. תפקידו של גיד משותף זה הוא כפיפת כף היד. לא נדרש לשחק גולף על מנת לסבול מהתופעה. כול שנדרש הוא עומס יתר חוזרני בשרירים מכופפי האמה וכף היד כמו למשל בהרמת משקולות. תסמינים אופייניים: כאב ורגישות בחלק הפנימי של המרפק ויכול להקרין עד לכף היד. הכאב מחמיר בעת אחיזה בחפצים.

נזק צווארי

פגיעה צווארית ממגוון סיבות כולל טראומה, שימוש יתר או דלקת פרקים עלולה לגרום מלבד כאבים מקומיים ומגבלות תנועה מקומיות בצוואר גם להשלכת כאב אל עבר כף היד והאצבעות. חשוב על כן לבחון את הצוואר בכול מקרה של תלונה על כאבים בכף היד.

כאב בכף היד ובשורש כף היד – מחלות

טרשת נפוצה (Multiple Sclerosis), מחלות עור כדוגמת דלקת בעור (Eczema ), גרדת, סקביאס (Scabies), ילפת שטוחה (Lichen Planus), שלבקת חוגרת (Shingles) תסמונת ריינו ועוד עלולים להוביל להתפתחות כאבים בכף היד. לעתים רחוקות דלקות זיהומיות או גידולים סרטניים באחת מעצמות כף היד עלולים לגרום להופעת כאבים בכף היד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • רכיבת אופניים מסכנת את עצבי היד

  רכיבת אופניים? עצבי כף היד נתונים לסיכון לפציעה. ענפי ספורט ו/או מקצועות הכרוכים באחיזה הדוקה וממושכת באמצעות כפות ידיים כמו בעת רכיבת אופניים יוצרים עומסי יתר על העצבים בכף היד…

 • כאבים במותן - מכתב תודה

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם הראשונה באתי סובל נורא עם כאבים בגב התחתון ובקושי מתיישר.…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית בחוליות הגב התחתון. עקב כך הגעתי לעיתים למצב של כאבי…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב על ידי חוקרים באוניברסיטת צפון קרולינה בארצות הברית טוענים החוקרים…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים ניוונית. כאבי מפרקים חמורים מגבילים מאוד את אורח החיים של…

 • הלוקס ולגוס בכף הרגל זה תורשה

  הלוקס ולגוס בכף הרגל ותורשה? מתברר שכמו בהרבה בעיות אחרות גם בוניון ודפורמציות אחרות בכפות הרגליים קשורות לתורשה. אם אתם סובלים מהפרעות מסוג זה בכפות הרגליים סביר להניח שגם חלק…

 • כאבי כתפיים - מכתב תודה

  כאבי כתפיים שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),   סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל הטיפולים שקיבלתי לא עזרו. הגעתי אליך ולאחר סדרת טיפולים עברו הכאבים כלא היו. ברצוני לציין…

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב של כשירות מלאה לפעילות יד שמאל באופן מלא (במהלך כל…

 • יבלת בכף הרגל מה עושים

  להתמודד עם יבלות זה לא תמיד פשוט. מלבד הפגיעה האסתטית הנגרמת בגין קיומן, יבלות עלולות להוות טרדה, לגרום לצליעה ואפילו להימנעות מהליכה. לחץ וחיכוך מתמשכים על כף הרגל, עיוות, ביו…

 • הכאב מהירך או מהגב

  הכאב מהירך או מהגב? שאלה זאת צריך לשאול כול קלינאי שבפניו ניצב חולה המתלונן על כאבים בגב התחתון ובאגן. בלי לזהות בוודאות את מקור הכאבים של החולים שלנו לא נוכל…