עודף משקל עלול לגרום דלקת פרקים

עודף משקל עלול לגרום דלקת פרקים

עודף משקל עלול לגרום דלקת פרקים? אנשים הסובלים ממשקל יתר חושפים את עצמם למגוון אדיר של מחלות, חלקן קטלניות. עם זאת, עודף משקל והשמנה מהווים גורמי סיכון לבלאי מואץ להתפתחות דלקת פרקים ניוונית מוקדמת. מפרקים שהשמנה חושפת אותם לדלקת פרקים ניוונית וכאבי מפרקים כוללים ברכיים, ירכיים, גב תחתון ועוד. תסמינים של דלקת פרקים ניוונית באחד מהמפרקים נושאי המשקל כוללים כאבים במפרק, מגבלות תנועה ותפקוד.

הסיבות לכך שעודף משקל ו/או השמנה מעלות את הסיכון למחלת פרקים ניוונית כוללות:

 • עומסי היתר המוטלים על השלד בגין המשקל שגורמים לנזקים מצטברים.
 • שיבוש של אופן התנועה מאיץ את הליכי הבלאי של המפרקים

עודף משקל עלול לגרום דלקת פרקים – רקע

השכיחות של השמנת יתר ועודף משקל היא דאגה מרכזית לבריאות הציבור ברחבי העולם. על פי ארגון הבריאות העולמי (WHO):

 • מעל 1.9 מיליארד מבוגרים סבלו מעודף משקל בשנת 2016
 • מתוכם מעל 650 מיליון סבלו מהשמנת יתר
 • המשמעות: 39% סבלו מעודף משקל ו-13% סבלו מהשמנת יתר

השכיחות של השמנת יתר ועודף משקל עלתה משמעותית בארבעת העשורים האחרונים. הדברים הללו נכונים במיוחד במדינות בעלות הכנסה נמוכה ובינונית. להשמנת יתר ולעודף משקל יש השפעות שליליות על איכות החיים, בריאות הנפש וסטיגמה חברתית. עם זאת הפרעות משקל אלה קשורים לסיכון מוגבר למחלות כרוניות ובכללן:

סוכרת, מחלות לב וכלי דם, סוגי סרטן מסוימים וגם דלקת פרקים ניוונית. לכן, חשוב למנוע ולטפל בהשמנת יתר ובעודף משקל באמצעות התערבויות יעילות המטפלות בגורמים הבסיסיים ומקדמות אורח חיים בריא.

באיזה אופן עודף משקל עלול לגרום דלקת פרקים?

אם תשאלו את חבריכם אלו מחלות לדעתם נגרמות בגלל השמנה סביר להניח שרובם ישיבו מחלות לב וסוכרת. רק מביני עניין יוסיפו גם דלקת פרקים ניוונית. השמנת יתר היא גורם סיכון עיקרי לדלקת מפרקים ניוונית (OA). מדובר במחלת מפרקים כרונית המשפיעה על מיליוני אנשים ברחבי העולם. השמנת יתר עלולה להגביר את העומס המכני על המפרקים, בעיקר על הברכיים, וגם לעורר דלקת מערכתית התורמת לפגיעה בסחוס ולכאבים. מספר מחקרים הראו כי ירידה במשקל יכולה:

 • להפחית את ההיארעות וההתקדמות של OA
 • לשפר את הסימפטומים ואת איכות החיים של חולי OA

עם זאת, ירידה במשקל היא מאתגרת להשגה ולשמירה על אנשים רבים, ואין הסכמה על משטר הדיאטה והפעילות הגופנית האופטימלי לניהול OA.

ישנן שתי דרכים עיקריות שבהן השמנת יתר יכולה לתרום לדלקת מפרקים ניוונית:

עומס מכני

עודף משקל מפעיל יותר לחץ ועומס על המפרקים. במיוחד נכונים הדברים לגבי המפרקים נושאי המשקל כולל הברכיים, הירכיים ועמוד השדרה. עומסים אלה עלולים לשחוק את הסחוס שמרפד אותם ולגרום לדלקת ונזק.

השפעות מטבוליות

השמנת יתר יכולה לשנות את רמות ההורמונים וגורמים דלקתיים בגוף. שוני זה יכול להשפיע על הבריאות והתפקוד של הסחוס ורקמות אחרות במפרקים.

אז מה עושים? יורדים במשקל

הדרך הטובה ביותר למנוע או להפחית את הסיכון לדלקת מפרקים ניוונית הנגרמת על ידי השמנת יתר היא לרדת במשקל ולשמור על מדד מסת גוף בריא (BMI). זה יכול להפחית את העומס על המפרקים ולשפר את הביומכניקה שלהם, כמו גם להוריד את רמות הדלקת והלחץ החמצוני בגוף. ירידה במשקל יכולה גם לעזור להקל על חלק מהתסמינים של דלקת מפרקים ניוונית, כגון כאב ונוקשות, ולשפר את איכות החיים של אנשים עם מצב זה.

זה לא פשוט

עם זאת, ירידה במשקל יכולה להיות מאתגרת עבור אנשים רבים, במיוחד אלה הסובלים מכאב כרוני או ניידות מוגבלת עקב דלקת מפרקים ניוונית. לכן, חשוב לפנות לייעוץ ותמיכה מקצועיים מרופא, דיאטנית, כירופרקט או ספקי שירותי בריאות אחרים שיכולים לעזור לעצב תוכנית ניהול משקל מותאמת אישית המתאימה לצרכים ולמטרות של כל אדם. תוכנית ניהול משקל עשויה לכלול שינויים תזונתיים, פעילות גופנית, טיפול התנהגותי, תרופות או ניתוח, בהתאם לחומרת השמנת יתר ודלקת מפרקים ניוונית.

מהי דלקת פרקים ניוונית?

דלקת פרקים ניוונית היא מחלה שכיחה ביותר. למעשה מעל גיל 40 רוב בני אדם נושאים סימנים של המחלה. עם זאת, רק מועטים מקרבם בשלב הזה יסבלו מהתסמינים של המחלה. ככול שאנו מתבגרים יותר אנשים מצטרפים למעגל הסובלים מתסמיני המחלה. לאחר גיל 70 רוב בני האדם סובלים מסימנים ותסמינים באחד המפרקים הנובעים מדלקת פרקים ניוונית. בין הסימנים והתסמינים של דלקת פרקים ניוונית בברכיים נציין:

רוב בני האדם בעולם המערבי סובלים ממידה כלשהי של משקל עודף או השמנה. בארצות הברית כ – 75% מהאמריקאים סובלים מעודף משקל או השמנה. הנתונים הללו מפחידים לנוכח הנזקים הפוטנציאלים שיש למשקל עודף והשמנה על הבריאות שלנו ובכלל זה:

 • מחלות לב וכלי דם
 • סוכרת
 • מחלות סרטן
 • וכפי שמדגים המחקר הזה דלקות פרקים ניווניות

יש לזכור שמדובר בגורם סיכון בלבד וגם אנשים רזים סובלים מדלקת פרקים ניוונית. גורמי סיכון נוספים להתפתחות דלקת פרקים כוללים:

 • גיל
 • פציעה קודמת
 • מבנה מפרק לקוי
 • תפקוד ביומכני לקוי של המפרק
 • גנטיקה ועוד
 • ישנן טענות לא מוכחות שגם שינויי מזג האוויר גורמים לכאבי מפרקים

השכיחות הגואה של דלקת פרקים ניוונית, הנזקים הכלכליים והפגיעה באיכות החיים הנלווים לה גורמת לחוקרים רבים לעסוק במחלה הזאת. באחד המחקרים בנושא (Arthritis Care and Research; Published Online: February 25, 2010) ציינו החוקרים שהשכיחות הגבוהה יותר של דלקות פרקים ומגבלות גופניות בקרב נשים אמריקאיות לעומת הנשים הקנדיות נובעת:

 • ממשקל עודף ושנית
 • ומחוסר בפעילות גופנית

החוקרים ממליצים לגורמי בריאות רשמיים להדגיש את הקשר בין משקל וחוסר פעילות לבין דלקות פרקים.

סיכום

השמנת יתר ודלקת מפרקים ניוונית הן מצבים מורכבים ורב-גורמים הדורשים גישה מקיפה והוליסטית למניעה וטיפול. על ידי הבנת האופן שבו השמנת יתר יכולה לגרום לדלקת מפרקים ניוונית ונקיטת צעדים להשגת משקל בריא, אנשים יכולים להגן על המפרקים שלהם ולשפר את בריאותם הכללית ורווחתם.

המחקר

עודף משקל עלול לגרום דלקת פרקים
עודף משקל עלול לגרום דלקת פרקים

מטרת החוקרים (Riddle ועמיתיו) הייתה לאתר מה מספר הקילוגרמים שאדם צריך להשיל ממשקלו כדי להקל על התסמינים הנובעים מדלקת פרקים ניוונית בברך כולל:

 • כאב בברך שיכול להופיע מעל ומתחת לפיקה מאחור או באחד הצדדים
 • מגבלות תנועה
 • ומגבלות תפקודיות

נתונים אודות חולים עם דלקת פרקים ניוונית בברכיים נאספו ונלמדו. עוד נלמדו הנתונים שעסקו בשינויים במשקל הגוף שהיו לאורך שנות המחלה.

תוצאות המחקר

נמצא קשר ישיר בין:

ההפחתה במשקל לבין השיפור שהושג בסימנים והתסמינים שנבעו מדלקת הפרקים הניוונית בברך. כולל בכול הנוגע לרמת הכאב וליכולת התפקודית. אדם שעלה במשקלו בשיעור של 10% דיווח על החמרה תואמת במצבו ואילו ירידה בשיעור דומה במשקל הגוף הפחיתה את חומרת הסימנים והתסמינים שנבעו מהברך.

מסקנות החוקרים

נמצא קשר ישיר בין משקל הגוף לבין דלקת פרקים ניוונית. נמצא קשר בין הפחתת או עלייה במשקל לבין שינויים בחומרת הסימנים והתסמינים הנובעים מדלקת הפרקים בברך. נקודת הסף היא כ – 10% ממשקל הגוף:

 • עלייה של 10% ממשקל הגוף יכולה להחמיר את הסימפטומים
 • ירידה של 10%במשקל יכולה לשפר את הסימפטומים בהתאם

References:

Riddle DL, Stratford PW. Body weight changes and corresponding changes in pain and function in persons with symptomatic knee osteoarthritis: a cohort study. Arthritis Care Res (Hoboken). 2013 Jan;65(1):15-22.

Lee R, Kean WF. Obesity and knee osteoarthritis. Inflammopharmacology. 2012 Apr;20(2):53-8.

Nedunchezhiyan U, Varughese I, Sun AR, Wu X, Crawford R, Prasadam I. Obesity, Inflammation, and Immune System in Osteoarthritis. Front Immunol. 2022 Jul 4;13:907750.

Badley EM, Wilfong JM, Yip C, Millstone DB, Perruccio AV. The contribution of age and obesity to the number of painful joint sites in individuals reporting osteoarthritis: a population-based study. Rheumatology (Oxford). 2020 Nov 1;59(11):3350-3357.

Messier SP, et al. Effect of Diet and Exercise on Knee Pain in Patients With Osteoarthritis and Overweight or Obesity: A Randomized Clinical Trial. JAMA. 2022 Dec 13;328(22):2242-2251.

King LK, March L, Anandacoomarasamy A. Obesity & osteoarthritis. Indian J Med Res. 2013;138(2):185-93.

Shumnalieva, R.; Kotov, G.; Monov, S. Obesity-Related Knee Osteoarthritis—Current Concepts. Life 2023, 13, 1650.

Nedunchezhiyan Udhaya, et al. Obesity, Inflammation, and Immune System in Osteoarthritis, Frontiers in Immunology, 13,2022

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

תסמונת התעלה הקוביטלית

תסמונת התעלה הקוביטלית

תסמונת התעלה הקוביטלית נגרמת כאשר עצב הגומד (אולנר), נלכד ונפצע במקום מושבו בתוך התעלה הקוביטלית במרפק. התוצאה עלולה להיות בין היתר כאב, נימול וחולשה של היד. מדובר בתסמונת טורדנית ושכיחה שסובלים ממנה יותר גברים מאשר נשים.

פיברומיאלגיה טיפול באמצעות ספורט

פיברומיאלגיה טיפול באמצעות ספורט

ספורט לטיפול בפיברומיאלגיה היא אולי השיטה היעילה ביותר לטיפול במחלה הזאת. פיברומיאלגיה היא תסמונת כאב כרונית, נכון להיום חשוכת מרפא, הכוללת מגוון רחב של סימנים ותסמינים גופניים ונפשיים. מחלה זאת משבשת את איכות חייהן של נשים רבות ברחבי העולם.