עודף משקל עלול לגרום דלקת פרקים

עודף משקל עלול לגרום דלקת פרקים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  עודף משקל עלול לגרום דלקת פרקים? כן, זה נכון! עודף משקל והשמנה מהווים את אחד מגורמי הסיכון לשחיקה ובלאי של המפרקים, בעיקר של המפרקים נושאי המשקל. בין יתר המפרקים שחשופים להתפתחות דלקת פרקים ניוונית בגלל משקל עודף או השמנה נמנה את מפרקי הברכיים, מפרקי הירך, כפות רגליים ועוד. התוצאה היא כאבי ברכיים ומגבלות תנועה, כאבים בירך ומגבלות תנועה, כאבים בכפות הרגליים ומגבלות תנועה וכן הלאה. כדי למנוע דלקת פרקים ניוונית בברך ובשאר המפרקים נושאי המשקל חשוב בין היתר להימנע מהשמנה ועודף משקל.

  כאמור, דלקת פרקים ניוונית פוגעת בשכיחות גבוהה ביותר באנשים הסובלים מעודף משקל ו/או חמור יותר מהשמנה. הסיבות לכך אינן ברורות לחלוטין אך משערים שהאשם מצוי בעומסי היתר המוטלים על השלד בגין המשקל הגורמים לנזקים מצטברים במפרקי נושאי המשקל ומובילים לאיטם להתפתחות דלקת המפרקים.

  עודף משקל עלול לגרום דלקת פרקים – רקע

  אם תערכו משאל שבו תשאלו אנשים אלו מחלות לדעתם נגרמות בגלל משקל עודף והשמנה סביר להניח שרובם ישיבו מחלות לב. חלק קטן יותר ישיב סוכרת ורק מביני עניין יוסיפו גם דלקת פרקים ניוונית. ובכן אין צורך שרק מביני עניין יבינו את הקשר שבין משקל עודף והשמנה לבין נזקים במפרקים. משקל עודף והשמנה גורמים לדלקת פרקים ניוונית וכאשר אינם עושים שאת הם גורמים לדלקת פרקים ניוונית שנגרמה משסיבות אחרות להיות חמורה יותר. דלקת פרקים ניוונית היא מחלה שכיחה ביותר. למעשה מעל גיל 40 רוב בני אדם נושאים סימנים של המחלה אך רק מועטים מקרבם בשלב הזה יסבלו מהתסמינים שלה. ככול שאנו מתבגרים יותר ויותר אנשים מצטרפים למעגל הסובלים מהתסמינים של המחלה. לאחר גיל 70 רוב בני האדם סובלים מסימנים ותסמינים באחד המפרקים הנובעים מדלקת פרקים ניוונית.

  רוב בני האדם בעולם המערבי סובלים ממידה כלשהי של משקל עודף או השמנה. כך למשל נמצא שבארצות הברית כ75% מהאמריקאים סובלים מעודף משקל או השמנה. הנתונים הללו מפחידים לנוכח הנזקים הפוטנציאלים שיש למשקל עודף והשמנה על הבריאות שלנו ובכלל זה יותר מחלות לב וכלי דם, יותר סוכרת, יותר מחלות סרטן וכפי שמדגים המחקר הזה יותר דלקות פרקים ניווניות. יש לזכור שמדובר בגורם סיכון בלבד וגם אנשים רזים סובלים מדלקת פרקים. גורמי סיכון נוספים להתפתחות דלקת פרקים כוללים גיל, פציעה קודמת, מבנה מפרק לקוי, תפקוד ביומכני לקוי של המפרק, גנטיקה ועוד. יש טענות לא מוכחות שגם שינויי מזג האוויר גורמים לכאבי מפרקים.

  השכיחות הגואה של דלקת פרקים ניוונית, הנזקים הכלכליים והפגיעה באיכות החיים הנלווים לה גורמת להפניית חוקרים רבים אל המחלה הזאת. באחד המחקרים בנושא (Arthritis Care and Research; Published Online: February 25, 2010) ציינו החוקרים שהשכיחות הגבוהה יותר של דלקות פרקים ומגבלות גופניות בקרב נשים אמריקאיות לעומת הנשים הקנדיות נובע ראשית ממשקל עודף ושנית מחוסר בפעילות גופנית. החוקרים ממליצים לגורמי בריאות רשמיים להדגיש את הקשר בין משקל וחוסר פעילות לבין דלקות פרקים.

  המחקר

  עודף משקל עלול לגרום דלקת פרקים
  עודף משקל עלול לגרום דלקת פרקים

  לאתר מהי כמות הקילוגרמים שאדם צריך להשיל ממשקלו כדי להקל על התסמינים כולל כאב, מגבלות תנועה ומגבלות תפקודיות הנובעים מדלקת פרקים ניוונית בברך.נתונים אודות חולים עם דלקת פרקים ניוונית בברכיים נאספו ונלמדו. עוד נלמדו הנתונים שעסקו בשינויים במשקל הגוף שהיו לאורך שנות המחלה.

  תוצאות המחקר

  נמצא קשר ישיר בין אחוז ההפחתה במשקל לבין השיפור שהושג בסימנים והתסמינים שנבעו מדלקת הפרקים הניוונית בברך כולל בכול הנוגע לרמת הכאב וליכולת התפקודית. אדם שעלה במשקלו בשיעור של 10% דיווח על החמרה תואמת במצבו ואילו ירידה בשיעור דומה במשקל הגוף הפחיתה את חומרת הסימנים והתסמינים שנבעו מהברך..

  מסקנות החוקרים

  נמצא קשר ישיר בין משקל הגוף לבין דלקת פרקים ניוונית. נמצא קשר בין הפחתת או עלייה במשקל לבין שינויים בחומרת הסימנים והתסמינים הנובעים מדלקת הפרקים בברך. נקודת הסף היא כ – 10% ממשקל הגוף. עלייה של 10% או ירידה של 10% ממשקל הגוף יכולים לגרום לשינויים משמעותיים בחומרה או בשיפור של הסימנים והתסמינים.

  Arthritis Care Res (Hoboken). 2013 Jan; 65(1): 15–22

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


   מאמרים קשורים

   כאב בגלל נזק עצבי

   כאב בגלל נזק עצבי

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בגלל נזק עצבי היא תופעה שכיחה. לא תמיד קל לזהות שהכאב

   יציבה עצלה והטיפול בה

   יציבה עצלה והטיפול בה

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי