ידיים נרדמות טיפול
ידיים נרדמות טיפול

ידיים נרדמות טיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


ידיים נרדמות – טיפול מהיר במתבסס על אבחון מדוקדק עשוי למנוע נזקים כרוניים וצורך אפשרי בניתוח. הירדמות או נימול בידיים משמעותה שאנו מאבדים חלק מהתחושה באיזור מסוים או בכול היד. הירדמות זאת עלולה להיות התסמין היחידי או להתלוות לסימנים ותסמינים נוספים המעידים לרוב על פגיעה עצבית או בכלי דם.

אובדן תחושה בגפה העליונה עלולה להיגרם מסיבות שונות שנעמוד עליהם בהמשך. בין יתר הסימנים ותסמינים שעלולים להתלוות להירדמות ידיים נכלול עקצוצים, תחושת שריפה, כאבים ביד, כאבים מושלכים במעלה או במורד הגפה, חולשה של חלק כזה או אחר בגפה העליונה, שינוי בגוון העור ועוד.

ידיים נרדמות טיפול – רקע

תלונות על אובדן תחושה בחלק זה או אחר לאורך הגפה העליונה הן עניין שכיח. הגורם להן הוא לרוב פגיעה עצבית או פגיעה בכלי דם. פגיעה בעצב או או בכלי דם יכולים להתפתח מסיבה מינורית כמו שינה על הידיים או מסיבות משמעותיות ואיפלו מסכנות חיים. בין יתר המחלות והפרעות הבריאותיות שעלולות לגרום בין היתר לשיבוש תחושתי בגפה העליונה נכלול סוכרת, טרשת נפוצה (Multiple Sclerosis), מחלת ריינו (Raynaud’s), חוסר בוויטמין B12 ולעתים אף מחלה מסכנת חיים כמו שבץ מוחי. מגוון רחב של תסמונות נובעות מפגיעות בעצבי עמוד השדרה או בעצבים פריפריים. בין יתר התסמונות השכיחות שבין הסימנים והתסמינים שלהם אנו עלולים למצוא הירדמות בגפה העליונה נמנה תסמונת התעלה הקרפלית (Carpal tunnel syndrome), גירוי דלקתי של עצב בצוואר או של חוט השדרה הצווארי על רקע פריצת דיסק ועוד.

אבחון מדויק ומהיר של הירדמות בגפה ובמידת הצורך טיפול יעיל בבעיה ימנעו נזקים בלתי הפיכים. לפני שאנו מטפלים בהירדמות של הגפה יש תחילה לאבחן  את מקור הבעיה. אבחון מהיר ומדויק יאפשר לנו להפנות את החולים שמקור הבעיה אצלם אינו מכני אלא מערכתי ולעתים מסכן חיים, ולטפל ביתר החולים באופן יעיל. הטיפול בהירדמות בגפה העליונה תלוי כמובן בגורם להירדמות. האבחון אינו תמיד פשוט ולעתים תלונות תכופות על שינויים תחושתיים בקרב חולים במחלות כאב כרוניות כמו למשל פיברומיאלגיה עלולים לבלבל.

טיפול עצמי

ידיים נרדמות טיפול
ידיים נרדמות טיפול

כול אחד חש לעתים נימול או הירדמות בחלק זה או אחר בגפה העליונה. ברוב המקרים ניעור קל של היד מחזיר את התחושה להיות תקינה. במקרים הללו אין טעם לפנות למרפאה. יש לשים לב מתי אתם יוצרים לחץ על העצב או על כלי הדם ביד ולנסות להימנע מכך. נסו להפחית עומסים על חלקי הגפה העליונה השונים על ידי שינוי בצורת העבודה במפעל או במשרד.

שינוי טכניקת הקלדה, הקפדה על הקלדה רכה יותר והקפדה על תנוחת כפות ידיים ישרה כך שהן נותרות מיושרות מעל המקלדת. במידה ואתם רוכבים על אופניים הקפידו על אחיזה פחות חזקה בידיות האופניים. הקפידו על תנוחת שינה שמשאירה את כפות הידיים שלכם במנח ניטראלי לכול אורך הלילה ועוד.

מתי לפנות לעזרה מקצועית

ישנם מקרים שבהם ההירדמות בגפה העליונה נגרמת בגלל מחלה או פציעה משמעותית. לכן קבלו עזרה מקצועית כאשר אינכם יודעים מה גורם להירדמות זאת, כאשר כול מה שאתם עושים לא עוזר וההירדמות אינה פוסקת או אף מחמירה, כאשר מלבד ההירדמות אתם מודעים לסימנים ותסמינים נוספים כגון סחרחורת, כאבים חמורים, כאבים בצוואר, כאב בגפיים, אובדן שליטה על הידיים, דיבור מבולבל, שיבושים בראייה, אובדן שליטה על הסוגרים ועוד.

ידיים נרדמות טיפול מקצועי

הטיפול בהירדמות בגפה העליונה תלוי כמובן בגורם ולכן אבחון מדויק הוא המפתח להצלחת הטיפול. עצבים פריפריים יכולים להשתקם כול עוד תא העצב עצמו נותר בחיים. מסיבה זאת הטיפול חייב להינתן בדחיפות כדי למנוע מוות של תאי העצב ונזקים בלתי הפיכים כגון שיתוק או אפילו מוות.

השלמה תזונתית כאשר הפגיעה העצבית היא על רקע של חוסר תזונתי, הפסקת החשיפה לרעילות הרקמות (תרופות, מתכות ועוד) כאשר הפגיעה העצבית נגרמת מסיבה זאת, טיפול במחלות (סוכרת, דלקות, מחלות אוטואימוניות, שבץ מוחי ועוד) כאשר הפגיעה העצבית נגרמת מסיבה זאת, הסרת הלחץ המופעל על שורשי העצבים בעמוד השדרה הצווארי (כאב רדיקולארי) או על חוט השדרה הצווארי (היצרות תעלת השדרה הצווארית) או על אחד מהעצבים הפריפריים (למשל: תסמונת התעלה הקוביטלית או תסמונת פרונטור) לאורך הגפה העליונה כאשר הפגיעה העצבית נגרמת מסיבה זאת.

כול מצב של הירדמות בגפה העליונה שאינו נגרם על רקע של לחץ פיזי על חוט השדרה, שורשי העצבים בעמוד השדרה או על אחד מהעצבים הפריפריים בגפה העליונה יופנו לטיפול על ידי גורמים מקצועיים מתאימים. הגורמים המדוברים יעשו שימוש בתרופות או בכירורגיה על פי שיקול דעתם.

ידיים נרדמות טיפול כירופרקטי

ידיים נרדמות טיפול
ידיים נרדמות טיפול

המקרים שבהם הגפה העליונה נרדמת בגלל לחץ הנוצר על חוט השדרה או על שורשי העצבים או על אחד מהעצבים הפריפריים לאורך הגפה העליונה מטופלים במרפאתנו. הטיפול מתבצע באמצעות שילוב של מכשור כמו לייזר רך וטכניקות ריפוי ידניות שתפקידן להפחית את הלחץ מעל העצב בעמוד השדרה, מעל העצב הפריפרי או מעל חוט השדרה. מלבד אמצעים אלו נעשה שימוש גם בתומכים וסדים כמו למשל במצב של תסמונת התעלה הקרפלית או בתסמונת התעלה הקוביטלית. כדי להפחית את העומסים השליליים ואת הלחץ המופעל על העצבים הפריפריים או השורשי העצבים בצוואר ננחה את החולה כיצד לשמור על יציבה נכונה ועל כללי עבודה ארגונומיים.

מניעה

מניעת אובדן התחושה התקינה בידיים מחייבת נטרול של גורמי הסיכון להתפתחות בעיה זאת. בין הטיפים שנוכל לתת לכם כדי למנוע ידיים נרדמות נמנה:

 • סגנון חיים בריא הכולל תזונה מאוזנת, פעילות גופנית מידתית, משקל גוף מאוזן, הימנעות מחשיפה לרעלים כולל הימנעות מעישון והימנעות או צריכה מוגבלת של אלכוהול עשויים לצמצם את הסיכון לנזק עצבי.
 • הימנעו או צמצמו את הביצוע של פעולות חוזרניות בעבודה או בספורט
 • טיפול יעיל ומהיר בפציעות ספורט או פציעות על רקע של מאמץ חוזרני בעבודה עשויים למנוע התפתחות שינויים בעמוד השדרה ברקמות ובמפרקים שעלולים לגרום ללחץ על חוט השדרה או על סיבי עצב פריפריים.
 • הקפדה על טיפול נאות במחלות שיכולות להוביל לפגיעה בתחושה ביד כמו למשל שמירה קפדנית על רמת הסוכר בדם סוכרת, טיפול במחלות אוטואימוניות כגון טרשת נפוצה ועוד.
 • הקפידו על תנוחות שינה שאינן יוצרות לחצים על עצבים פריפריים או על שורשי העצבים בצוואר. שכיבה על הבטן יוצרת לחץ על עמוד השדרה הצווארי ועלולה לגרום עקב כך להירדמות של היד. שכיבה על הגב עם יד מורמת מעל הראש עלולה לגרום ללחץ על העצב האקסילירי (axillary nerve) ובעקבות כך להירדמות של היד. שינה כאשר המרפק ו/או שורש כף היד כפופים מידי עלולים לגרום ללחץ על העצבים באזורים אלו ולגרום גם להירדמות חלקים מהגפה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

 • תרגול של חשיבה חיובית

 • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

 • אוכל טוב ובריא

 • למד טכניקה של הרגעה עצמית

 • שמע מוסיקה

 • תרגל יוגה או מדיטציה

 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן