ידיים נרדמות טיפול

ידיים נרדמות טיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

ידיים נרדמות – טיפול מהיר במתבסס על אבחון מדוקדק עשוי למנוע נזקים כרוניים וצורך אפשרי בניתוח. הירדמות או נימול באצבעות או בידיים משמעותם שאנו מאבדים חלק מהתחושה באזור מסוים לאורך הגפה העליונה או בכול הגפה העליונה. הירדמות זאת עלולה להיות התסמין היחידי או להתלוות לסימנים ותסמינים נוספים המעידים לרוב על פגיעה עצבית או בכלי דם.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  אובדן תחושה בגפה העליונה עלולה להיגרם מסיבות שונות שנעמוד עליהם בהמשך. בין יתר הסימנים ותסמינים שעלולים להתלוות להירדמות ידיים נכלול עקצוצים, תחושת שריפה וכאבים ביד. הכאבים עלולים להיות מושלכים מעלה אל הזרוע או במורד הגפה אל האמה וכף היד. עוד יתכנו חולשה של חלק כזה או אחר בגפה העליונה, שינוי בגוון העור ועוד.

  ידיים נרדמות טיפול – רקע

  תלונות על אובדן תחושה בחלק זה או אחר לאורך הגפה העליונה הן עניין שכיח. הגורם להן הוא לרוב פגיעה עצבית או פגיעה בכלי דם. פגיעה בעצב או או בכלי דם יכולים להתפתח מסיבה מינורית כמו שינה על הידיים או מסיבות משמעותיות ואפילו מסכנות חיים. בין יתר המחלות והפרעות הבריאותיות שעלולות לגרום בין היתר לשיבוש תחושתי בגפה העליונה נכלול:

  • סוכרת
  • טרשת נפוצה (Multiple Sclerosis)
  • מחלת ריינו (Raynaud’s)
  • חוסר בוויטמין B12
  • מחלה מסכנת חיים כמו שבץ מוחי
  • תסמונת התעלה הקרפלית (Carpal tunnel syndrome)
  • גירוי דלקתי של עצב בצוואר או של חוט השדרה הצווארי על רקע פריצת דיסק והשלכת כאב אל הידיים ועוד

  אבחון מדויק ומהיר של הירדמות בגפה ובמידת הצורך טיפול יעיל בבעיה ימנעו נזקים בלתי הפיכים. לפני שאנו מטפלים בהירדמות של הגפה יש תחילה לאבחן את מקור הבעיה. אבחון מהיר ומדויק יאפשר לנו להפנות את החולים שמקור הבעיה אצלם אינו מכני אלא מערכתי ולעתים מסכן חיים, ולטפל ביתר החולים באופן יעיל. הטיפול בהירדמות בגפה העליונה תלוי כמובן בגורם להירדמות. האבחון אינו תמיד פשוט ולעתים תלונות תכופות על שינויים תחושתיים בקרב חולים במחלות כאב כרוניות כמו למשל פיברומיאלגיה עלולים לבלבל.

  טיפול עצמי בידיים נרדמות

  ידיים נרדמות טיפול
  ידיים נרדמות טיפול

  כול אחד חש לעתים נימול או הירדמות בחלק זה או אחר בגפה העליונה. ברוב המקרים ניעור קל של היד מחזיר את התחושה להיות תקינה. במקרים הללו אין טעם לפנות למרפאה. יש לשים לב מתי אתם יוצרים לחץ על העצב או על כלי הדם ביד ולנסות להימנע מכך. נסו להפחית עומסים על חלקי הגפה העליונה השונים על ידי שינוי בצורת העבודה במפעל או במשרד.

  שינוי טכניקת הקלדה, הקפדה על הקלדה רכה יותר והקפדה על תנוחת כפות ידיים ישרה כך שהן נותרות מיושרות מעל המקלדת. במידה ואתם רוכבים על אופניים הקפידו על אחיזה פחות חזקה בידיות האופניים. הקפידו על תנוחת שינה שמשאירה את כפות הידיים שלכם במנח ניטרלי לכול אורך הלילה ועוד.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   מתי לפנות לעזרה

   ישנם מקרים שבהם ההירדמות בגפה העליונה נגרמת בגלל מחלה או פציעה משמעותית. לכן קבלו עזרה מקצועית כאשר אינכם יודעים מה גורם להירדמות זאת, כאשר כול מה שאתם עושים לא עוזר וההירדמות אינה פוסקת או אף מחמירה, כאשר מלבד ההירדמות אתם מודעים לסימנים ותסמינים נוספים כגון סחרחורת, כאבים חמורים, כאבים בצוואר, כאב בגפיים, אובדן שליטה על הידיים, דיבור מבולבל, שיבושים בראייה, אובדן שליטה על הסוגרים ועוד.

   טיפול מקצועי

   הטיפול בהירדמות בגפה העליונה תלוי כמובן בגורם ולכן אבחון מדויק הוא המפתח להצלחת הטיפול. עצבים פריפריים יכולים להשתקם כול עוד תא העצב עצמו נותר בחיים. מסיבה זאת הטיפול חייב להינתן בדחיפות כדי למנוע מוות של תאי העצב ונזקים בלתי הפיכים כגון שיתוק או אפילו מוות.

   השלמה תזונתית כאשר הפגיעה העצבית היא על רקע של חוסר תזונתי, הפסקת החשיפה לרעילות הרקמות (תרופות, מתכות ועוד) כאשר הפגיעה העצבית נגרמת מסיבה זאת, טיפול במחלות (סוכרת, דלקות, מחלות אוטואימוניות, שבץ מוחי ועוד) כאשר הפגיעה העצבית נגרמת מסיבה זאת, הסרת הלחץ המופעל על שורשי העצבים בעמוד השדרה הצווארי (כאב רדיקולרי) או על חוט השדרה הצווארי (היצרות תעלת השדרה הצווארית) או על אחד מהעצבים הפריפריים (למשל: תסמונת התעלה הקוביטלית או תסמונת פרונטור) לאורך הגפה העליונה כאשר הפגיעה העצבית נגרמת מסיבה זאת.

   כול מצב של ידיים נרדמות שאינו נגרם בשל המפורטות מטה יופנו לטיפול על ידי גורמים מקצועיים מתאימים. הגורמים המדוברים יעשו שימוש בתרופות או בכירורגיה על פי שיקול דעתם. להלן המצבים:

   • התופעה של ידיים נרדמות לא נגרמת בשל לחץ פיזי על חוט השדרה
   • התופעה של ידיים נרדמות לא נגרמת לא נגרמת בשל לחץ פיזי על שורשי העצבים בעמוד השדרה
   • התופעה של ידיים נרדמות לא נגרמת בשל לחץ פיזי על אחד מהעצבים הפריפריים בגפה העליונה

   ידיים נרדמות טיפול כירופרקטי

   המקרים שבהם הגפה העליונה נרדמת בגלל לחץ הנוצר על חוט השדרה או על שורשי העצבים או על אחד מהעצבים הפריפריים לאורך הגפה העליונה מטופלים במרפאתנו. הטיפול מתבצע באמצעות שילוב של מכשור כמו לייזר רך וטכניקות ריפוי ידניות שתפקידן להפחית את הלחץ מעל העצב בעמוד השדרה, מעל העצב הפריפרי או מעל חוט השדרה. מלבד אמצעים אלו נעשה שימוש גם בתומכים וסדים כמו למשל במצב של תסמונת התעלה הקרפלית או בתסמונת התעלה הקוביטלית. כדי להפחית את העומסים השליליים ואת הלחץ המופעל על העצבים הפריפריים או השורשי העצבים בצוואר ננחה את החולה כיצד לשמור על יציבה נכונה ועל כללי עבודה ארגונומיים.

   מניעה של ידיים נרדמות

   מניעת אובדן התחושה התקינה בידיים מחייבת נטרול של גורמי הסיכון להתפתחות ההפרעה הזאת. בין הטיפים שנוכל לתת לכם כדי למנוע ידיים נרדמות נמנה:

   • סגנון חיים בריא הכולל תזונה מאוזנת, פעילות גופנית מידתית, משקל גוף מאוזן, הימנעות מחשיפה לרעלים כולל הימנעות מעישון והימנעות או צריכה מוגבלת של אלכוהול עשויים לצמצם את הסיכון לנזק עצבי.
   • הימנעו או צמצמו את הביצוע של פעולות חוזרניות בעבודה או בספורט
   • טיפול יעיל ומהיר בפציעות ספורט או פציעות על רקע של מאמץ חוזרני בעבודה עשויים למנוע התפתחות שינויים בעמוד השדרה ברקמות ובמפרקים שעלולים לגרום ללחץ על חוט השדרה או על סיבי עצב פריפריים.
   • הקפדה על טיפול נאות במחלות שיכולות להוביל לפגיעה בתחושה ביד כמו למשל שמירה קפדנית על רמת הסוכר בדם סוכרת, טיפול במחלות אוטואימוניות כגון טרשת נפוצה ועוד.
   • הקפידו על תנוחות שינה שאינן יוצרות לחצים על עצבים פריפריים או על שורשי העצבים בצוואר. שכיבה על הבטן יוצרת לחץ על עמוד השדרה הצווארי ועלולה לגרום עקב כך להירדמות של היד. שכיבה על הגב עם יד מורמת מעל הראש עלולה לגרום ללחץ על העצב האקסילירי (axillary nerve) ובעקבות כך להירדמות של היד. שינה כאשר המרפק ו/או שורש כף היד כפופים מידי עלולים לגרום ללחץ על העצבים באזורים אלו ולגרום גם להירדמות חלקים מהגפה.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו? השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה רגישה העוטפת את חוט השדרה ושורשי העצבים ומגוננת עליהם.