כאבים בזרוע מאחור מה גורם להם
כאבים בזרוע מאחור מה גורם להם

כאבים בזרוע מאחור מה גורם להם

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בזרוע מאחור מה גורם להם? כאבי זרוע אחורית נגרמים לרוב בגלל עומסי יתר על רקע ביצוע תנועות חוזרניות או בגלל נזקי חבלה. נזקים מקומיים באחת או יותר מהרקמות בזרוע כולל עצבים, שרירים, גידים, כלי דם, עצמות, רצועות וסחוסים עלולים להיות האחראים להתפתחות דלקתית וכאבים בזרוע. אך כאב בחלק האחורי של הזרוע יכול להיות ביטוי של נזק מרוחק כמו למשל פציעת צוואר, פציעת כתף או פציעה במפרק המרפק אשר משליך כאב לעבר הזרוע. כאב לזרוע יכול להיות מושלך גם בגלל מחלה פנימית שעלולה להיות מסכנת חיים. כך למשל מחלת לב מסכנת חיים כמו אוטם שריר הלב עלולה בין היתר להקרין כאב לזרוע. כאן תמצאו את התשובה לשאלה: כאבים בזרוע מאחור מה גורם להם?

להלן רשימה חלקית של פגיעות ומחלות שעלולות לגרום לכאבים בחלק האחורי של הזרוע:

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בזרוע מאחור מה גורם להם – גורמים אפשריים

פגיעה באחת הרקמות בזרוע

מפרקי ורקמות הגפה העליונה על רקמותיה מצויים בסיכון לפגיעות טראומטיות בגלל נפילות, פציעות ספורט, תאונות דרכים ועוד. העומסים המוטלים על הגפה העליונה עקב השימוש האינטנסיבי שאנו עושים בה חושפים אותה גם לנזקי בלאי ושחיקה. מתיחה או קרע חלקי או מלא והתפתחות דלקות בשרירים ו/או בגידים, שחיקת סחוסים, פריקות מפרקים ושברים ועוד הם רק חלק מהנזקים האפשריים.

פגיעה בשרירי השרוול המסובב של הכתף

כאבים בזרוע מאחור מה גורם להם
כאבים בזרוע מאחור מה גורם להם

ארבעת השרירים מסובבי הכתף (Rotator cuff) שתפקידם הנעה וייצוב הכתף נתונים לעומסים חריגים וסכנת פציעה. העומסים החריגים על שרירי השרוול המסובב בגלל ביצוע תנועות חוזרניות (הטלות, הנחתות וזריקות) ומאמצים חוזרניים וכן נפילות וחבלות חושפים אותם למגוון נזקים אפשרי כולל מתיחה (Strains) ודלקת בשריר או בגיד (Tendinitis) או קרע חלקי או מלא במסובבי הכתף (Rotator cuff tear). תסמונת כאב שכיחה בשרירי השרוול המסובב כוללת תסמונת הצביטה בכתף. בין התסמינים האפשריים עלולים להופיע כאבים מקומיים בכתף, השלכות של כאבים בזרוע מאחור, מגבלות תנועה ועוד.

מרפק טניס

כאב בחלק החיצוני של המרפק שמחמיר בעת מתיחת כף היד לאחור ובמצב של אחיזה עם כף היד עלול להצביע על קיומה של דלקת בגיד המותח המשותף של כף היד (Lateral epicondylitis). דלקת שכיחה זאת זכתה לשם מפורסם: “מרפק טניס” (Tennis elbow). זיז המצוי בצדו החיצוני של המרפק הוא מקום אחיזתו של הגיד המותח המשותף. הגיד המותח משותף נפצע לרוב בגלל היותו נתון לעומסי יתר על רקע ביצוע תנועות חוזרניות ומאמצים חוזרניים כגון משחק טניס, שימוש במברג, אחיזה חזקה בפטיש ושימוש בו ועוד. תסמינים אופייניים כוללים כאבים מקומיים בחלק החיצוני של המרפק. יתכנו השלכות כאבים בזרוע מאחור ובמורד האמה.

מרפק גולף

כאב בחלק הפנימי של המרפק שמחמיר בכיפוף כף היד לפנים ובמצב של אחיזה עם כף היד עלול להצביע על דלקת בגיד המכופף המשותף (Medial epicondylitis). גם דלקת זאת למרות היותה שכיחה פחות ממרפק טניס זכתה לשם מפורסם “מרפק גולף (Golfer’selbow). הגיד המכופף המשותף שנתפס על זיז גרמי המצוי בחלק הפנימי של המרפק נתון לסכנת פציעה עקב עומסי יתר וחבלות. עומסי היתר נגרמים גם במקרה הזה על רקע ביצוע חוזר ונשנה של פעולות המערבות את הגיד הזה. דוגמא לפעילות היוצרת עומסים כאלו כוללת באופן טבעי את משחק הגולף ופעילויות נוספות כמו למשל עבודת נגרות ועוד. תסמינים שכיחים כאב מקומי עם או בלי השלכות כאבים בזרוע מאחור ו/או במורד האמה.

פגיעה בגיד הדו ראשי

כאבים במרפק שמחמירים בעת כיפוף האמה מול התנגדות עלולים להצביע על נזקים לגיד או לשריר הזרוע הדו ראשי (Biceps). שני הראשים של השריר מתחילים בכתף ומתחברים מטה לאמת היד באזור המרפק. ברוב המקרים הנזק לגיד הדו ראשי מתרחש בנקודת החיבור שלו בחלק הקדמי של המרפק. הגורם לנזק לגיד הוא לרוב עומס יתר שנוצר על הגיד על רקע של ביצוע תנועות ומאמצים חוזרניים כמו במצב של פעילות גופנית כדוגמת משחק טניס או בהרמת משקולות. קרע של הגיד הדו ראשי יכול להתרחש גם בגלל עומס יתר חד פעמי כמו למשל ניסיון למנוע אם היד מחפץ כבד מליפול. הנזקים לגיד יכולים לנוע בין מתיחה ודלקת (Biceps tendonitis) ועד לקרע חלקי או קרע מלא של הגיד. תסמינים אופייניים (תלוי בנזק) כוללים: כאב מקומי במרפק עם או בלי השלכות כאב הגורמים כאבים בזרוע.

כאבים בזרוע מאחור בגלל פגיעה בגיד התלת ראשי

פגיעה בשריר התלת ראשי או בגיד שלו אינה פציעה שכיחה. עם זאת אם אתם ספורטאים שבמסגרת עיסוקם מוסרים או זורקים כדורים כמו בכדור סל או בכדוריד אתם נמצאים בקבוצת סיכון לפציעה זאת. גורם סיכון נוסף לפציעה הזאת היא נפילה על יד מושטת או בלימה של כוח מתפרץ מולכם. הנזקים עלולים לכלול החל ממתיחה של הגיד או השריר וכלה בקרע שלהם. הטיפול המועדף הוא לרוב שמרני ולאחריו חשוב לבצע שיקום כדי להכשיר את השריר לעבודה ועומסים. יש לעתים שטיפול שמרני לא מספיק ויש צורך לנתח. סימנים ותסמינים של פגיעה בשריר או בגיד של השריר התלת ראשי כוללים כאבים בזרוע מאחור בחלק האחורי של המרפק, מגבלות תנועה בעיקר ביישור מול התנגדות.

נזק לעצבי עמוד השדרה הצווארי

פגיעות צוואר הן תלונה שכיחה. הסיבה המרכזית לכך היא העומסים האדירים המוטלים על עמוד השדרה הצווארי ועל הרקמות התומכות בו כולל בין היתר שרירים, רצועות, סחוסים, גידים חוט שדרה, סיבי עצבים ועוד. פגיעה בעצבים בעמוד השדרה הצווארי תוביל להתפתחות לנזקים בעצב החל מגירוי דלקתי קל שיכול לבוא לידי ביטוי בין היתר באמצעות כאבים בזרוע ועד לקרע מוחלט.

דלקת בשורש עצב צווארי

הגורם העיקרי לדלקת בשורש עצב צווארי (Cervical radiculopathy) הוא הדיסק הבין חולייתי בצוואר. נזק לדיסק הבין חולייתי צווארי יכול להוביל להתפתחות בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק. כול אחד מהנזקים הללו יכולים לשנות את מיקומו של הדיסק ולקרבו אל שורש עצב סמוך. קירבה גדולה מידי תוביל לצביטה של העצב ולדלקת ושאר סימנים ותסמינים הכוללים כאב בצוואר המושלך אל הזרוע ועוד.

כאבים בזרוע מאחור מה גורם להם – דלקות פרקים

כאבים בזרוע עלולים להיות תוצאה של דלקת פרקים במפרק סמוך כמו למשל דלקת פרקים בכתף או דלקת פרקים במרפק. ישנם מספר רב של דלקות פרקים שיש ביכולתן לפגוע במפרקים המוזכרים ובכך להוביל למצב של בין היתר כאבים בזרוע. דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) היא הדלקת הפרקים השכיחה ביותר עם תפוצה ששואפת ל100% מהאנשים שעברו גיל 40-50. דלקת פרקים ניוונית גורמת בין היתר לשחיקת סחוסים, לשינויים ניווניים ברקמות האחרות במפרק ושיבוש עבודת המפרק. התסמינים של מחלה זאת כוללים בין היתר כאבים במפרק המעורב, מגבלות תנועה, נוקשות מפרקים וכמובן את האפשרות להשלכת כאב לזרוע. עוד דלקות פרקים שעלולות לגרום נזקים למפרקי הכתף או המרפק ובכך לגרום לכאבים גם בזרוע כוללות: דלקת מפרקים שיגרונית (Rheumatoid arthritis), דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing spondylitis), שיגדון (Gout) ועוד.

צליפת שוט

צליפת שוט (Whiplash) מתאר למעשה את מנגנון הפציעה של הרקמות השונות. ברוב המקרים יהיה זה הצוואר והראש שיוטחו בעוצמה אדירה ובטווחי תנועה קיצוניים וחריגים ויינזקו. מגוון הנזקים שנגרמים לרקמות השונות בצוואר והראש בגין צליפת שוט יכולים לנוע ממתיחה של רקמות ועד לקריעתן המלאה, מסדקים ועד שברים מרוסקים, מנקיעות של מפרקים וחוליות ועד לפריקה מלאה של הן. נזקי צליפת שוט מתרחשים לרוב בגלל תאונות דרכים אבל גם נפילות ופציעות ספורט עלולים לגרום לראשו ולצוואר להיות מוטחים בעוצמה דומה ולגרום לנזקים דומים. תסמינים אופייניים כוללים (תלוי במיקום וחומרת הנזק) בין היתר כאבי צוואר עם השלכות כאב לגפיים ועוד.

כאבים בזרוע מאחור מה גורם להם בגלל נזק לעצבים פריפריים

הגפה העליונה ובכלל זה הזרוע מעוצבבים  באמצעות סיבי עצבים המגיעים מהצמה הברכיאלית. סיבים אלו עושים דרכם עד לקצות האצבעות בכפות הידיים. פגיעה בסיבי עצבים אלו במהלך עוברם בסמיכות לכתף ,זרוע ולמרפק עלולים לגרום לסימנים ותסמינים שונים כולל כאבים בזרוע.

נזק לעצב בית השחי

נזק לעצב בית השחי (Axillary Nerve Injury) לרוב בגלל חבלה ישירה או בגלל פריקת כתף קדמית (הכי שכיחה) עלול לגרום בין היתר לכאבים בזרוע. מתיחה קלה של העצב עשויה להסתיים בגירוי דלקתי קצר מועד וסימנים ותסמינים כולל כאבים בזרוע, נימול בכתף וחולשה של שריר הדלתא (Deltoid muscle) שיחלפו תוך ימים ספורים. נזק משמעותי כמו קרע חלקי או מלא של העצב עלול לגרום לשיתוק מלא של שרירי הדלתא.

תסמונת התעלה הקוביטלית

נזק לעצב הגומד (Ulnar) לרוב בגין גירויים מכניים כרוניים או חבלה ישירה על העצב האולנרי בתוך תעלת הקוביטל שבה הוא מצוי תוביל להתפתחות תסמונת התעלה הקוביטלית (Cubital tunnel syndrome). תעלת הקוביטל ממוקמת בחלקו האחורי פנימי של מפרק המרפק. תסמינים וסימנים שכיחים: כאב מקומי שיש ביכולתו להשליך כאב במעלה הזרוע וכן חסרים נוירולוגיים כולל שינוי תחושתי ומוטורי של האצבע הקטנה ואצבע הטבעת.

תסמונת התעלה הרדיאלית

נזק לאחד מענפי עצב החישור (Radial) העושה דרכו במורד הזרוע וחולף בסמיכות למרפק עלול לגרום להתפתחות תסמונת התעלה הרדיאלית (Radial tunnel syndrome). תסמונת התעלה הרדיאלית מתרחשת לרוב בגלל לחצים מכניים חוזרים ונשנים המופעלים על העצב על ידי שריר או רצועה באזור המרפק. תסמינים וסימנים שכיחים דומים מאוד לאלו של מרפק טניס. הדרך להבדיל את הפתולוגיה הזאת ממרפק טניס היא קיומם האפשרי של סימנים ותסמינים נוירולוגיים (חולשה אפשרית בשרירי האמה).

תסמונת מוצא בית החזה

נזק לסיבי העצבים ולכלי הדם העושים דרכם בין בסיס הצוואר לבית השחי עלול לגרום להתפתחות תסמונת מוצא בית החזה (Thoracic Outlet Syndrome) ולסימנים ותסמינים שונים כולל כאבים בזרוע. הגורם לנזקים הללו לכלי הדם ולסיבי העצבים הוא לחץ מכני המופעל עליהם או חבלה. הלחצים הללו יכולים להיות מופעלים בנקודות שונות ולגרום להופעת סימנים ותסמינים שונים בהתאם. תסמינים אופייניים יכולים לכלול: כאבי צוואר, כאבי זרוע, חסרים נוירולוגיים, שינויי גוון ושינויים תחושתיים בעור.

פגיעות טראומטיות

כאבים בזרוע עלולים להתפתח בעקבות נזקים טראומטיים. נפילה או פציעת ספורט עלולה לגרום למגוון רחב של פציעות כולל שברים בעצם הזרוע (Humerus Fracture), שבר בכתף, שבר של זיז המרפק (Olecranon fractures), פריקות של מפרק המרפק (Elbow dislocation) או פריקת הכתף (Shoulder dislocation), עלולים לגרום לכאבים בזרוע.

מרפק האומנת

אחד מסוגי הנזקים הטראומטיים השכיחים ביותר הנגרמים למרפק של ילדים הוא “מרפק האומנת” (Nursemaid’s elbow) או בשמו האחר “מרפק משוך” (Pulled elbow). במרפק האומנת ראש עצם הרדיוס (Radial head) גולש החוצה מתוך הרצועה הטבעתית (Annular ligament) האוחזת בו במקומו. פריקה שכיחה זאת מתרחשת משתי סיבות עיקריות: סיבה אחת היא הגמישות והרפיון של הרצועה הטבעתית שמקיפה את ראש הרדיוס ועל כן שגורמים לה להחליק החוצה בקלות יחסית וסיבה שנייה היא המשיכה הנמרצת בידו של הילד שניתנת לו לרוב על ידי אבא, אימא או אומנת. התסמינים שיופיעו כוללים: כאב מקומי במרפק, כאב שמושלך אל הזרוע ו/או אל האמה, כול תנועה במרפק מחמירה את הכאב, בגלל הכאב הילד מסרב להניע את המרפק ועוד.

אוטם שריר הלב

מחלות לב כמו אוטם שריר הלב (Myocardial infarction) עלולות לגרום בין היתר לכאבים בזרוע. אוטם שריר הלב או כפי שהוא מכונה התקף לב מתרחש כאשר אחד מכלי הדם שאמור לספק דם ללב נחסם. בלי טיפול מהיר, החסימה שנגרמת לרוב בגלל קריש דם גורמת במהירות לנזקים בלתי הפיכים לשריר של הלב. אוטם שרירי הלב יגרום להופעת הסימנים והתסמינים הבאים: כאב חד ופתאומי בחזה ובבטן, לרוב  (לא תמיד) יופיע כאב מושלך בזרוע השמאלית, אוו בצוואר ובלסת, חולשה, הזעה, בחילה, הקאות, סחרחורת, קוצר נשימה, חרדה, דפיקות לב ועוד. גם אם יש לכם ספק לגבי האפשרות שאתם עוברים אוטם שריר בלב סעו לחדר המיון. הדברים נכונים במיוחד אם אתם סובלים מיתר לחץ דם,, יתר שומנים בדם, עישון, משקל יתר, מתחים נפשיים ועוד.

עוד גורמים לכאבים בזרוע

מגוון רחב של גורמים נוספים עלול לגרום לכאבים בזרוע. בין יתר הגורמים נמנה גידולים סרטניים בריאות (Lung Cancer), טרשת נפוצה (Multiple Sclerosis), מחלות לב וכלי דם (Angina), נזקים ופציעות במפרקי המרפק או בכתף ועוד. דלקות זיהומיות בעצם, סרטן עצמות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן