כאבים בזרוע מאחור מה גורם להם

כאבים בזרוע מאחור מה גורם להם
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאבים בזרוע מאחור מה גורם להם? כאבי זרוע אחורית נגרמים לרוב בגלל עומסי יתר על רקע ביצוע תנועות חוזרניות או בגלל נזקי חבלה. נזקים מקומיים באחת או יותר מהרקמות בזרוע כולל עצבים, שרירים, גידים, כלי דם, עצמות, רצועות וסחוסים עלולים להיות האחראים להתפתחות דלקתית וכאבים בזרוע.

  אך כאב בחלק האחורי של הזרוע יכול להיות ביטוי של נזק מרוחק כמו למשל פציעת צוואר, פציעת כתף או פציעה במפרק המרפק אשר משליך כאב לעבר הזרוע. כאב לזרוע יכול להיות מושלך גם בגלל מחלה פנימית שעלולה להיות מסכנת חיים. כך למשל מחלת לב מסכנת חיים כמו אוטם שריר הלב עלולה בין היתר להקרין כאב לזרוע. כאן תמצאו את התשובה לשאלה: כאבים בזרוע מאחור מה גורם להם?

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   כאבים בזרוע מאחור מה גורם להם – פירוט

   כאבי זרוע מאחור בגלל פגיעה ברקמות בזרוע

   מפרקי ורקמות הגפה העליונה על רקמותיה מצויים בסיכון לפגיעות טראומטיות בגלל נפילה, פציעות ספורט, תאונת דרכים ועוד. בכל מקרה של כאבים בזרוע מאחור – מה גורם להם ואיזו רקמה נפגעה צריכות להיות השאלות העיקריות. העומסים המוטלים על הגפה העליונה עקב השימוש האינטנסיבי שאנו עושים בה חושפים אותה גם לנזקי בלאי ושחיקה. מתיחה או קרע חלקי או מלא והתפתחות דלקות בשרירים ו/או בגידים, שחיקת סחוסים, פריקות מפרקים ושברים ועוד הם רק חלק מהנזקים האפשריים.

   פגיעה בשרירי השרוול המסובב של הכתף

   כאבים בזרוע מאחור מה גורם להם
   כאבים בזרוע מאחור מה גורם להם

   ארבעת השרירים מסובבי הכתף (Rotator cuff) שתפקידם הנעה וייצוב הכתף נתונים לעומסים חריגים וסכנת פציעה. העומסים החריגים על שרירי השרוול המסובב בגלל ביצוע תנועות חוזרניות (הטלות, הנחתות וזריקות) ומאמצים חוזרניים וכן נפילות וחבלות חושפים אותם למגוון נזקים אפשרי כולל מתיחה (Strains) ודלקת בשריר או בגיד (Tendinitis) או קרע חלקי או מלא במסובבי הכתף (Rotator cuff tear). תסמונת כאב שכיחה בשרירי השרוול המסובב כוללת תסמונת הצביטה בכתף. בין התסמינים האפשריים עלולים להופיע:

   • כאבים מקומיים בכתף
   • השלכות של כאבים בזרוע מאחור
   • מגבלות תנועה ועוד.

   מרפק טניס

   כאב בחלק החיצוני של המרפק שמחמיר בעת מתיחת כף היד לאחור ובמצב של אחיזה עם כף היד עלול להצביע על קיומה של דלקת בגיד המותח המשותף של כף היד (Lateral epicondylitis). דלקת שכיחה זאת זכתה לשם מפורסם: "מרפק טניס" (Tennis elbow). זיז המצוי בצדו החיצוני של המרפק הוא מקום אחיזתו של הגיד המותח המשותף. הגיד המותח משותף נפצע לרוב בגלל היותו נתון לעומסי יתר על רקע ביצוע תנועות חוזרניות ומאמצים חוזרניים כגון משחק טניס, שימוש במברג, אחיזה חזקה בפטיש ושימוש בו ועוד. תסמינים אופייניים כוללים:

   • כאבים מקומיים בחלק החיצוני של המרפק
   • השלכות כאבים בזרוע מאחור ובמורד האמה
   • מגבלות תפקוד

   מרפק גולף

   כאב בחלק הפנימי של המרפק שמחמיר בכיפוף כף היד לפנים ובמצב של אחיזה עם כף היד עלול להצביע על דלקת בגיד המכופף המשותף (Medial epicondylitis). גם דלקת זאת למרות היותה שכיחה פחות ממרפק טניס זכתה לשם מפורסם "מרפק גולף" (Golfer'selbow). הגיד המכופף המשותף שנתפס על זיז גרמי המצוי בחלק הפנימי של המרפק נתון לסכנת פציעה עקב עומסי יתר וחבלות. עומסי היתר נגרמים גם במקרה הזה על רקע ביצוע חוזר ונשנה של פעולות המערבות את הגיד הזה. דוגמה לפעילות היוצרת עומסים כאלו כוללת באופן טבעי את משחק הגולף ופעילויות נוספות כמו למשל עבודת נגרות ועוד. תסמינים שכיחים כוללים:

   • כאבים מקומיים בחלק החיצוני של המרפק
   • השלכות כאבים בזרוע מאחור ובמורד האמה
   • מגבלות תפקוד

   פגיעה בגיד הדו ראשי

   כאבים במרפק שמחמירים בעת כיפוף האמה מול התנגדות עלולים להצביע על נזקים לגיד או לשריר הזרוע הדו ראשי (Biceps). שני הראשים של השריר מתחילים בכתף ומתחברים מטה לאמת היד באזור המרפק. ברוב המקרים הנזק לגיד הדו ראשי מתרחש בנקודת החיבור שלו בחלק הקדמי של המרפק. הגורם לנזק לגיד הוא לרוב עומס יתר שנוצר על הגיד על רקע של ביצוע תנועות ומאמצים חוזרניים כמו במצב של פעילות גופנית כדוגמת משחק טניס או בהרמת משקולות. קרע של הגיד הדו ראשי יכול להתרחש גם בגלל עומס יתר חד פעמי כמו למשל ניסיון למנוע עם היד מחפץ כבד שהחל ליפול. הנזקים לגיד יכולים לנוע בין מתיחה ודלקת (Biceps tendinitis) ועד לקרע חלקי או קרע מלא של הגיד. תסמינים אופייניים (תלוי בנזק) כוללים:

   • כאב מקומי במרפק בנקודת החיבור של הגיד
   • עם או בלי השלכות כאב הגורמים כאבים בזרוע
   • מגבלות תפקוד

   כאבים בזרוע מאחור בגלל פגיעה בגיד התלת ראשי

   פגיעה בשריר התלת ראשי או בגיד שלו אינה פציעה שכיחה. עם זאת אם אתם ספורטאים שבמסגרת עיסוקם מוסרים או זורקים כדורים כמו בכדור סל או בכדוריד אתם נמצאים בקבוצת סיכון לפציעה זאת. גורם סיכון נוסף לפציעה הזאת היא נפילה על יד מושטת או בלימה של כוח מתפרץ מולכם. הנזקים עלולים לכלול החל ממתיחה של הגיד או השריר וכלה בקרע שלהם. הטיפול המועדף הוא לרוב שמרני ולאחריו חשוב לבצע שיקום כדי להכשיר את השריר לעבודה ועומסים. יש לעתים שטיפול שמרני לא מספיק ויש צורך לנתח. סימנים ותסמינים של פגיעה בשריר או בגיד של השריר התלת ראשי כוללים:

   • כאבים בזרוע מאחור בחלק האחורי של המרפק
   • מגבלות תנועה בעיקר ביישור מול התנגדות.

   כאבי זרוע מאחור בגלל נזק לעצבי עמוד השדרה הצווארי

   פגיעות צוואר הן תלונה שכיחה. הסיבה המרכזית לכך היא העומסים האדירים המוטלים על עמוד השדרה הצווארי ועל הרקמות התומכות בו כולל בין היתר שרירים, רצועות, סחוסים, גידים חוט שדרה, סיבי עצבים ועוד. פגיעה בעצבים בעמוד השדרה הצווארי תוביל להתפתחות לנזקים בעצב החל מגירוי דלקתי קל שיכול לבוא לידי ביטוי בין היתר באמצעות כאבים בזרוע ועד לקרע מוחלט.

   דלקת בשורש עצב צווארי

   הגורם העיקרי לדלקת בשורש עצב צווארי (Cervical radiculopathy) הוא הדיסק הבין חולייתי בצוואר. נזק לדיסק הבין חולייתי צווארי יכול להוביל להתפתחות בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק. כול אחד מהנזקים הללו יכולים לשנות את מיקומו של הדיסק ולקרבו אל שורש עצב סמוך. קירבה גדולה מידי תוביל לצביטה של העצב ולדלקת ושאר סימנים ותסמינים הכוללים:

   • כאב בצוואר שיכול להשליך אל הזרוע ועד כף היד
   • מגבלות תנועה ותפקוד של הצוואר
   • נימול בחלקים מהגפה העליונה
   • חולשת שרירים

   כאבי זרוע מאחור מה גורם להם – דלקות פרקים

   כאבים בזרוע עלולים להיות תוצאה של דלקת פרקים במפרק סמוך כמו למשל דלקת פרקים בכתף או דלקת פרקים במרפק. ישנם מספר רב של דלקות פרקים שיש ביכולתן לפגוע במפרקים המוזכרים ובכך להוביל למצב של בין היתר כאבים בזרוע. דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) היא הדלקת הפרקים השכיחה ביותר עם תפוצה ששואפת ל100% מהאנשים שעברו גיל 40-50. דלקת פרקים ניוונית גורמת בין היתר לשחיקת סחוסים, לשינויים ניווניים ברקמות האחרות במפרק ושיבוש עבודת המפרק. עוד דלקות פרקים שעלולות לגרום נזקים למפרקי הכתף או המרפק ובכך לגרום לכאבים גם בזרוע כוללות: דלקת מפרקים שיגרונית (Rheumatoid arthritis), דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing spondylitis), שיגדון (Gout) ועוד. התסמינים של דלקת פרקים ניוונית כוללים בין היתר:

   • כאבים במפרק המעורב
   • מגבלות תנועה
   • נוקשות מפרקים
   • תיתכן השלכת כאב לזרוע ועוד

   צליפת שוט

   צליפת שוט (Whiplash) מתאר למעשה את מנגנון הפציעה של הרקמות השונות. ברוב המקרים יהיה זה הצוואר והראש שיוטחו בעוצמה אדירה ובטווחי תנועה קיצוניים וחריגים ויינזקו. מגוון הנזקים שנגרמים לרקמות השונות בצוואר והראש בגין צליפת שוט יכולים לנוע ממתיחה של רקמות ועד לקריעתן המלאה, מסדקים ועד שברים מרוסקים, מנקיעות של מפרקים וחוליות ועד לפריקה מלאה של הן. נזקי צליפת שוט מתרחשים לרוב בגלל תאונות דרכים אבל גם נפילות ופציעות ספורט עלולים לגרום לראשו ולצוואר להיות מוטחים בעוצמה דומה ולגרום לנזקים דומים. תסמינים אופייניים כוללים (תלוי במיקום וחומרת הנזק) בין היתר:

   • כאבי צוואר עם השלכות כאב לגפה העליונה
   • מגבלות תנועה ועוד

   כאבים בזרוע מאחור בגלל נזק לעצב פריפרי

   הגפה העליונה ובכלל זה הזרוע מעוצבבים  באמצעות סיבי עצבים המגיעים מהצמה הברכיאלית. סיבים אלו עושים דרכם עד לקצות האצבעות בכפות הידיים. פגיעה בסיבי עצבים אלו במהלך עוברם בסמיכות לכתף ,זרוע ולמרפק עלולים לגרום לסימנים ותסמינים שונים כולל כאבים בזרוע.

   נזק לעצב בית השחי

   נזק לעצב בית השחי (Axillary Nerve Injury) לרוב בגלל חבלה ישירה או בגלל פריקת כתף קדמית (הכי שכיחה) עלול לגרום בין היתר לכאבים בזרוע. מתיחה קלה של העצב עשויה להסתיים בגירוי דלקתי קצר מועד וסימנים ותסמינים קלים יחסים שיחלפו תוך ימים ספורים ויכללו בין היתר:

   • כאבים בזרוע
   • נימול בכתף
   • חולשה של שריר הדלתא (Deltoid muscle)
   • נזק משמעותי כמו קרע חלקי או מלא של העצב עלול לגרום לשיתוק מלא של שרירי הדלתא

   תסמונת התעלה הקוביטלית

   נזק לעצב הגומד (Ulnar) לרוב בגין גירויים מכניים כרוניים או חבלה ישירה יכול להתרחש במספר אזורים לאורך הגפה העליונה. פגיעה בעצב הגומד במיקומו בתוך תעלת הקוביטל תוביל להתפתחות תסמונת התעלה הקוביטלית (Cubital tunnel syndrome). תעלת הקוביטל נמצאת בחלקו האחורי פנימי של מפרק המרפק. תסמינים וסימנים שכיחים:

   • כאב מקומי שיש ביכולתו להשליך כאב במעלה הזרוע
   • חסרים נוירולוגיים כולל שינוי תחושתי ומוטורי של האצבע הקטנה ואצבע הטבעת

   תסמונת התעלה הרדיאלית

   נזק לאחד מענפי עצב החישור (Radial) העושה דרכו במורד הזרוע וחולף בסמיכות למרפק עלול לגרום להתפתחות תסמונת התעלה הרדיאלית (Radial tunnel syndrome). תסמונת התעלה הרדיאלית מתרחשת לרוב בגלל לחצים מכניים חוזרים ונשנים המופעלים על העצב על ידי שריר או רצועה באזור המרפק. תסמינים וסימנים שכיחים דומים מאוד לאלו של מרפק טניס. הדרך להבדיל את הפתולוגיה הזאת ממרפק טניס היא קיומם האפשרי של סימנים ותסמינים נוירולוגיים (חולשה אפשרית בשרירי האמה). תסמינים אופייניים כוללים:

   • כאבים בצד החיצוני של המרפק
   • נימול וחולשה אפשרית של השרירים באמה

   תסמונת מוצא בית החזה

   נזק לסיבי העצבים ולכלי הדם העושים דרכם בין בסיס הצוואר לבית השחי עלול לגרום להתפתחות תסמונת מוצא בית החזה (Thoracic Outlet Syndrome) ולסימנים ותסמינים שונים כולל כאבים בזרוע. הגורם לנזקים הללו לכלי הדם ולסיבי העצבים הוא לחץ מכני המופעל עליהם או חבלה. הלחצים הללו יכולים להיות מופעלים בנקודות שונות ולגרום להופעת סימנים ותסמינים שונים בהתאם. תסמינים אופייניים יכולים לכלול:

   • כאבי צוואר
   • כאבי זרוע
   • חסרים נוירולוגיים
   • שינויי גוון ושינויים תחושתיים בעור

   כאבי זרוע מאחור בגלל פגיעות טראומטיות

   כאבים בזרוע עלולים להתפתח בעקבות נזקים טראומטיים. נפילה או פציעת ספורט עלולה לגרום למגוון רחב של פציעות כולל שברים בעצם הזרוע (Humerus Fracture), שבר בכתף, שבר של זיז המרפק (Olecranon fractures), פריקות של מפרק המרפק (Elbow dislocation), תת פריקה או פריקה של מפרק הכתף (Shoulder dislocation), עלולים לגרום לכאבים בזרוע ומגבלות תנועה.

   מרפק האומנת

   אחד מסוגי הנזקים הטראומטיים השכיחים ביותר הנגרמים למרפק של ילדים הוא "מרפק האומנת" (Nursemaid's elbow) או בשמו האחר "מרפק משוך" (Pulled elbow). במרפק האומנת ראש עצם הרדיוס (Radial head) גולש החוצה מתוך הרצועה הטבעתית (Annular ligament) האוחזת בו במקומו. פריקה שכיחה זאת מתרחשת משתי סיבות עיקריות: סיבה אחת היא הגמישות והרפיון של הרצועה הטבעתית שמקיפה את ראש הרדיוס ועל כן שגורמים לה להחליק החוצה בקלות יחסית וסיבה שנייה היא המשיכה הנמרצת בידו של הילד שניתנת לו לרוב על ידי אבא, אימא או אומנת. התסמינים שיופיעו כוללים:

   • כאב מקומי במרפק
   • כאב שמושלך אל הזרוע ו/או אל האמה
   • כול תנועה במרפק מחמירה את הכאב
   • בגלל הכאב הילד מסרב להניע את המרפק ועוד

   כאבים בזרוע מאחור בגלל מחלות

   אוטם שריר הלב

   מחלות לב כמו אוטם שריר הלב (Myocardial infarction) עלולות לגרום בין היתר לכאבים בזרוע. אוטם שריר הלב או כפי שהוא מכונה התקף לב מתרחש כאשר אחד מכלי הדם שאמור לספק דם ללב נחסם. בלי טיפול מהיר, החסימה שנגרמת לרוב בגלל קריש דם גורמת במהירות לנזקים בלתי הפיכים לשריר של הלב. גם אם יש לכם ספק לגבי האפשרות שאתם עוברים אוטם שריר בלב סעו לחדר המיון. הדברים נכונים במיוחד אם אתם סובלים מיתר לחץ דם,, יתר שומנים בדם, עישון, משקל יתר, מתחים נפשיים ועוד.אוטם שרירי הלב יגרום להופעת הסימנים והתסמינים הבאים:

   • כאב חד ופתאומי בחזה ובבטן
   • לרוב (לא תמיד) יופיע כאב מושלך בזרוע השמאלית או בצוואר ובלסת
   • תחושת חולשה
   • הזעה
   • בחילה
   • הקאות
   • סחרחורת
   • קוצר נשימה
   • חרדה
   • דפיקות לב ועוד

   מחלות נוספות

   מגוון רחב של גורמים נוספים עלול לגרום לכאבים בזרוע. בין יתר הגורמים נמנה גידולים סרטניים בריאות (Lung Cancer), טרשת נפוצה (Multiple Sclerosis), מחלות לב וכלי דם (Angina), נזקים ופציעות במפרקי המרפק או בכתף ועוד. דלקות זיהומיות בעצם, סרטן עצמות.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

    אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון, מה עדיף? התשובה בקצרה היא לא זה

    כאב בגלל נזק עצבי

    כאב בגלל נזק עצבי

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בגלל נזק עצבי היא תופעה שכיחה. לא תמיד קל לזהות שהכאב