כאבי ירך מאחור מה גורם להם
כאבי ירך מאחור מה גורם להם

כאבי ירך מאחור מה גורם להם

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי ירך מאחור מה גורם להם? כאבים בחלק האחורי של הירך היא תלונה שנשמעת רבות במרפאה שלי. יש חשיבות לאבחן את מקור הכאבים הללו במהירות ובדיוק כדי למנוע נזקים בעלי משמעות עתידית. על המאבחן לקחת בחשבון שהכאבים בירך עלולים להגיע ממגוון פתולוגיות רחב. בין היתר נמנה החל מפגיעה בכלי דם, מחלת סרטן ראשונית או גרורה שלה, פציעות טראומתיות כולל שברים, פריקות ועוד, נזקים לרקמות הרכות החל ממתיחת שריר וכלה בקרע מלא של השריר או הגיד ועוד.

כאבים בירך יכולים להופיע גם בגלל נזק במקום אנטומי אחר ומרוחק המשליך כאב אל עבר אזור הירך. כך למשל פגיעה בעמוד השדרה המותני עלולה להוביל להתפתחות דלקת מקומית והשלכה של כאב אל אזור הירך. ברשימה זו נתרכז בגורמי כאב המצויים בתחום המומחיות שלנו וניתנים לטיפול במרפאתנו. בעמוד הזה נענה לכם על השאלה: כאבי ירך מאחור מה גורם להם?

להלן גורמים אפשריים לכאבים בחלק האחורי של הירך:

כאבי ירך מאחור מה גורם להם – גורמים אפשריים

כאבי ירך מאחור מה גורם להם? אולי דלקות מפרקים באזור הירך

גורם אפשרי שכיח לכאבים באזור הירך הוא פגיעה במפרקים הפועלים בטריטוריה זאת. דלקת פרקים, ובעיקר דלקת פרקים ניוונית עלולה לפגוע במפרקים באזור זה ולגרום בין היתר  להתפתחות כאבי ירך וכאבים סביב המפרק הזה.

– דלקת פרקים במפרק הירך

כאבי ירך עלולים להתפתח עקב דלקת פרקים מסוגים שונים. הסוג השכיח ביותר הוא דלקת פרקים ניוונית (Hip Osteoarthritis). התוצאה: שחיקת הסחוס התוך מפרקי בירך,  צליעה, נוקשות של המפרק ומגבלת טווח תנועה. בשלבים מתקדמים של המחלה הכאבים מתגברים הופכים קבועים ויכולים אף לשבש את שנת הלילה.

– דלקת פרקים במפרקי העצה והכסל

דלקת פרקים עלולה לתקוף גם את מפרקי העצה והכסל. ברוב המקרים דלקת הפרקים תהייה ניוונית ותכלול מגוון סימנים ותסמינים כולל כאבים ונוקשות באגן, במפשעה, באזור העכוז והגב התחתון.  כאשר הכאב חריף במיוחד תיתכן צליעה ויתכנו גם הקרנות כאב במורד הרגל והמפשעה יש לפעמים שההשלכות הללו של הכאב גורמים גם כאבי ירך מאחור. הכאבים יחמירו במצב של הליכה, טיפוס על מדרגות ופעילויות אחרות היוצרות עומס על האגן.  דלקת במפרק העצה והכסל עלולה להיות מחלה מערכתית אוטואימונית. במקרה הזה ידווח החולה על סימנים ותסמינים נוספים הקשורים לאותה מחלה. בדלקת פרקים פסוריאטית יופיעו גם נגעים עוריים ובדלקת פרקים הנלווית לתסמונת רייטר תופענה גם דלקות עיניים.

– דלקת פרקים בעמוד השדרה המותני

דלקות פרקים תוקפות גם את עמוד השדרה. גם במקרה הזה דלקת הפרקים השכיחה ביותר היא דלקת הפרקים הניוונית. תהליכי הניוון אינם פוסחים על חוליות ומפרקי עמוד השדרה המותני. על פי מחקרים מסוימים ניתן לזהות שינויים ניווניים בעמוד השדרה אצל חלק מהנבדקים כבר לאחר גיל 20. הליכים ניווניים פוגעים בשלמות המבנה וביכולת התפקוד של החוליות ושל הרקמות סביבם כולל גידים, שרירים, סחוסים, דיסקים בין חולייתיים ועוד. בין הסימנים והתסמינים המתפתחים במצב של דלקת פרקים ניוונית בחוליות הגב התחתון נכלול גם כאבים בגב התחתון שעלולים להשליך מטה ולגרום גם כאבי ירך, ישבן ורגל.

כאבים בירך מאחור? אולי פגיעות גידים ו/או שרירים באזור הירך וסביבו

כאבי ירך מאחור מה גורם להם
כאבי ירך מאחור מה גורם להם

במפרק הירך ובמפשעה פועלים גידים ושרירים שמאפשרים את מגוון התנועות הרחב שמאפיינים את המפרק הזה. מתיחה או קרע חלקי או מלא של אחד הגידים ו/או השרירים הפועלים באזור הירך עלול להיות הגורם להתפתחות כאבי ירך. הגורם לפציעה הוא לעתים חבלה חדה אך לרוב תנועות חוזרניות ועומסי יתר. היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית תסייע בזיהוי הרקמה הפצועה.

– פציעת גידים ו/או שרירים פושטי הירך

אנו עושים שימוש בפשיטת הירך במגוון מצבים רחב כולל במעבר לעמידה, בהליכה וריצה, בעלייה במדרגות ועוד. השרירים פושטי הירך חשובים גם בכול הנוגע ליציבה נכונה ויציבות מפרק הירך והאגן. פציעה של הגידים או השרירים או חולשה של השרירים יכולים לגרום לשרירים ומפרקים אחרים לבצע תנועות פיצוי ולעלות בכך את הסיכון לפציעות גידים, שרירים ומפרקים. ישיבה ממושכת היא גורם שכיח להתפתחות חולשה בשרירים הפושטים של הירך. השרירים פושטי הירך המרכזיים כוללים את שריר העכוז הגדול (Gluteus Maximus) ואת שרירי המיתר (Hamstrings).

שרירי המיתר הכוללים את שריר הירך הדו ראשי (Biceps femoris), השריר החצי קרומי (Semimembranosus) והשריר החצי גידי (Semitendinosus) פועלים גם לצורך כפיפת הברכיים. הפעילות האינטנסיבית של שרירי המיתר במהלך פעילות ספורט חושפת אותם לנזקי מתיחה (Hamstring Strain), קריעה (Hamstring Tear) או חבלה (Contusion) ולגרום להתפתחות כאבי ירך.

– פציעת גידים ו/או שרירים מכופפי הירך

נזק לאחד או יותר מקבוצת השרירים העיקריים מכופפי הירך עלול לגרום לכאבי מפשעה ומפרק הירך. קבוצה זאת כוללת את שריר הכסל והמותניים (Iliopsoas Muscle), שריר מותח המחתלה הרחבה (Tensor Fascia Latae), שריר הירך הישר (Rectus Femoris). שרירים אלו ובעיקר שריר הכסל והמותניים פועלת במרץ על מנת לכופף את הירך באופן חוזרני ובכך הם נחשפים לפציעות.

– פציעת גידים ו/או שרירים מרחיקי הירך

פעילות ספורטיבית שבה עושים שימוש אינטנסיבי במפרקי הירך והאגן כמו במשחקי כדור או אומנויות לחימה קבוצת השרירים והגידים מרחיקי הירך מייצבים אתכם ומאפשרים את מגוון התנועות הרחב של הירך. קבוצת השרירים מרחיקי הירך כוללת בעיקר את שריר העכוז האמצעי (Gluteus medius) ושריר העכוז הקטן (Gluteus minimus). פציעה של הגידים ו/או השרירים בקבוצה זאת יכולה לגרום לכאב מקומי באזור מפרק הירך אך גם בגב התחתון עקב ביצוע תנועות פיצוי.

– פציעת גידים ו/או שרירים המסובבים פנימה את הירך

לשרירים מסובבי מפרק הירך פנימה יש תפקיד כפול. שריר מותח המחתלה הרחבה (Tensor Fascia Latae) מבצע כיפוף של הירך אך גם מסייע בסיבובו פנימה וכך גם שרירי העכוז האמצעי (Gluteus medius) והקטן (Gluteus minimus) שמבצעים הרחקה של הירך אך גם מסייעים בסיבוב הירך פנימה. פגיעה בשרירים הללו תפגע בתנועה של השרירים פושטי הירך וכתוצאה מכך מעגל ההליכה ויתר הפעילויות המערבות את הירך יהיו לקויות. מפרקים ושרירים אחרים יחלו לבצע תנועות פיצוי והתוצאה עלולה להיות הרחבת מעגל הפציעות.

– פציעת גידים ו/או שרירים המסובבים החוצה את הירך

הגידים והשרירים שאחראים על התנועה הסיבובית של הירך החוצה עובדים קשה ועל כן חשופים לפציעות ודלקות. קבוצת שרירים זאת כוללת את השריר הסותם החיצון (Obturator externus), את השריר הסותם הפנימי (Obturator internus), את שריר התאומים העליון (Gemellus superior), את שריר התאומים התחתון (Gemellus inferior) ואת שריר הירך המרובע (Quadratus femoris). במצב שבו מפרק הירך נמצא במנח ניטרלי השריר האגסי (Piriformis) מסייע למפרק בביצוע סיבוב החוצה ובמצב שבו מפרק הירך כפוף השריר האגסי מסייע בביצוע סיבוב פנימה של הירך. חשוב לציין שלחץ חוזר ונשנה על השריר האגסי עלול לגרום גם ללחץ על העצב הסיאטי (Sciatic nerve). במצב של שרירים מסובבי ירך קצרים מידי האדם יסגל הליכה שבה כפות הרגליים שלו פונות החוצה והגב התחתון מאבד מעומק הקעור שלו על כול המשתמע מכך.

כאבים בירך מאחור? אולי נזק לרקמות רכות סביב מפרק הירך

– קרע לברום בירך

קרע של הלברום במפרק הירך עלול גם הוא לגרום לכאבים במפשעה ובאזור מפרק הירך. קרע לברום עלול להתרחש בגלל טראומה כמו למשל תאונת דרכים או נפילה ובגלל עומסי יתר על רקע ביצוע תנועות חוזרניות.

– דלקת לבורסה של שריר המותן כסל

שריר הכסל והמותניים (Iliopsoas) כולל למעשה שני שרירים הנמצאים בבטן ובאגן ותפקידם העיקרי לכופף את מפרק הירך. המיקום של הבורסה (Iliopsoas bursa) בין שריר המותן כסל לבין מפרק הירך מאפשר לו למלא את ייעודו שהוא מניעת חיכוך אך חושף אותו כתוצאה מעומס יתר (בעיקר ספורט) להתפתחות דלקת ברקמת הבורסה (Iliopsoas Bursitis). התוצאה עלולה להיות בין היתר כאבי ירך בקדמת המפרק שיכולים להקרין מטה עד לברך ו/או מעלה במעלה האגן ומאחור. הכאבים עלולים להיות חמורים יותר בהליכה, בבוקר עם הקימה ולאחר מנוחה ארוכה.

– דלקת לבורסת הירך

אמתחת התל הגדול בירך (הבורסה הטרוכנטרית) ממוקמת בצד החיצוני של הירך מעל בליטה גרמית שנקראת תל הירך הגדול ומטרתה מניעת חיכוך בין הבליטה לבין החיבור של שריר העכוז האמצעי (Gluteus medius) ושריר העכוז הקטן (Gluteus minimus). פעולות חוזרות ונשנות כמו למשל בריצה או בגלל גירוי חיצוני כמו למשל בנפילה על הצד נוצרת דלקת בבורסה ומתפתחת תופעה הקרויה “דלקת באמתחת תל הירך” (Trochanteric Bursitis). בין יתר הסימנים והתסמינים בגין דלקת באמתחת התל הגדול נמנה כאבים בחלק החיצוני של הירך שעלולים להשליך כאב למפשעה, לגב התחתון ובמורד הירך ונפיחות מקומית.

כאבים בירך מאחור? אולי פגיעה בעצבי עמוד השדרה המותני

כאבי ירך יכולים להופיע גם ללא כול נזק בירך. אחד מהמקורות האפשריים להשלכת (הקרנת) כאב לירך הוא נזק עצבי לאחד משורשי העצבים בעמוד השדרה המותני.

– סיאטיקה

עמוד השדרה נתון לעומסים כבדים. עומסים אלו הנובעים בין היתר מישיבה עלולים לגרום לנזקים לדיסקים הבין חולייתיים מותניים כולל בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק. כול אחד מסוגי הנזקים הללו יכול להוביל לגירוי דלקתי של אחד משורשי העצב המותניים אשר יחדיו יוצרים את העצב הסיאטי והתוצאה עלולה להיות סיאטיקה. בין יתר הסימנים והתסמינים של תופעה דלקתית זאת נמצא כאבים היורדים במורד הרגל כולל בירך.

– תסמונת זנב הסוס

לחץ על צמת העצבים המכונה “זנב הסוס” (Cauda equina) היוצאת מהחלק התחתון של חוט השדרה תגרום להתפתחות תסמונת קליניקה הקרויה תסמונת זנב הסוס  (Cauda equina syndrome). מדובר במצב קליני מסוכן ונדיר המחייב התערבות כירורגית דחופה. הסימנים והתסמינים שעלולים להיגרם בתסמונת זאת הם כאבי גב תחתון, אובדן תחושה במפשעה (אובדן תחושה אוכפי),וחמור מכך אימפוטנציה, אובדן שליטה על הסוגרים של פי הטבעת ושלפוחית השתן ועוד. הגורם לתסמונת זאת הוא ברוב המקרים פריצת דיסק משמעותית היוצרת לחץ קשה על העצבים.

– היצרות תעלת השדרה

כאבי ירך מאחור וכאבי גב עלולים להתפתח גם בגלל היצרות תעלת השדרה המותנית (Lumbar spinal Stenosis) והקושי של התעלה להכיל את חוט השדרה. הגורמים להיצרות התעלה הם לרוב שינויים ניווניים. בין הסימנים ותסמינים שנגרמים במצב קליני זה נכלול כאבי גב תחתון, כאב לאורך הרגליים, מגבלות תנועה וחסרים נוירולוגיים.

כאבי ירך מאחור מה גורם להם? אולי פגיעה בעצבים פריפריים

לחץ פיזי או נזקי חבלה עלולים להיות מנת חלקם של סיבי העצבים המעצבבים את הגפיים התחתונות. סיבי העצבים הבוקעים מחוט השדרה המותני ועושים דרכם עד לאצבעות הרגליים חשופים לנזקים הנובעים מעומסים חוזרניים או חבלה החל מבקיעתם מחוט השדרה ועד הגעתם אל קצות האצבעות.

– מרלגיה פרסטטיקה

כאבי ירך, בחלק הקדמי ותחושת נימול עלולים להצביע על כך שאתם סובלים מתופעה דלקתית הנקראת מרלגיה פרסטטיקה (Meralgia-paresthetica). תסמונת דלקתית זאת כאשר העצב הפמורלי התחושתי הצדדי (Lateral femoral cutaneous nerve) נתון ללחצים וגיריים חוזרים ונשנים במהלך חצייתו של העצב את האגן.

– תסמונת השריר האגסי

עומסים חוזרים ונשים על  השריר האגסי (Piriformis Muscle) עלול לגרום ללחץ וגירויים חוזרים ונשנים של העצב הסיאטי ולהתפתחות סיאטיקה או תסמונת השריר האגסי (Piriformis Muscle Syndrome). העצב הסיאטי שמקורו בסיבים הבוקעים מחוט השדרה המותני חשוף במהלך מסלולו דרך האגן ולעתים גם דרך השריר האגסי בעצמו ללחצים וגירויים חוזרים ונשנים. תסמינים שכיחים כוללים בין היתר כאבים באזור הירך היורדים במורד הרגל.

כאבי ירך מאחור מה גורם להם? אולי אלו הקרנות כאב ממפרקים אחרים

כאבי ירך יכולים להיות מושלכים ממקור מרוחק. נזק בכול אחד מהמפרקים והרקמות התומכות לאורך הגפה האגן ועמוד השדרה המותני עלול לגרום להקרנת כאב גם לירך. בכלל זה נמנה את מפרקי עמוד השדרה המותני, את מפרקי העצה והכסל , את מפרקי הירך, וכמובן את הברכיים (Knee Sprain). בין הגורמים לנזק למפרקים הללו נמנה דלקת פרקים ניוונית, חבלה, עומס יתר, מחלות ועוד.

כאבי ירך בקרב ילדים

בעיות מבניות מולדות של ראש הירך (Developmental hip dysplasia), פציעה תמימה חסרת חשיבות או פגיעה באספקת הדם לראש הירך – מחלת פרתס (Legg-Calve-Perthes disease). כול אלה ועוד יכולים לגרום להתפתחות כאבי ירך אצל ילדים. כמובן שיש חשיבות קלינית גדולה לאבחן מהר ומדויק את מקור הכאב כדי לטפל ולנהל נכון את המקרה ולמנוע מהילד נזקים בלתי הפיכים בעלי משמעות לעתיד.

הפרעות בזרימת דם פריפריות

גם זרימת דם לקויה בגפיים יכולה להיות אחראית להתפתחות כאבי ירך בעכוז ובשוק. ישנן מספר תסמונות הנובעות מפגיעה בזרימת דם שגורמות בין היתר לכאבים ברגליים. המכנה המשותף של כולן הוא היצרות או חסימה מלאה של כלי דם בגפיים ופגיעה באספקת הדם. בין התסמונות הללו נמנה איסכמיה של הרגל (limb ischemia) פקקת של הורידים העמוקים (Deep vein thrombosis) ועוד. התסמינים וחומרתם תלויים במיקום של החסימה של כלי הדם ובחומרת החסימה. סימנים ותסמינים אפשריים כוללים כאבי גב תחתון, כאבים בעכוז ובירך מאחור, חולשה ברגל, ניוון השרירים ברגל, נפיחות, שינוי בצבע העור, דופק חלש או חסר ועוד.

המאפיין של כאבים על רקע פגיעה בכלי דם הוא ההקלה המידית בחומרת הכאב הנגרמת במצב של מנוחה גם בעמידה. בעוד שכאב על רקע היצרות תעלה השדרה עלול להמשך גם במצב שכיבה במידה ומופעל לחץ על חוט השדרה והקלה ברמת הכאב תושג רק במצב ישיבה או כפיפה. גורמי סיכון לסבול מפגיעה בזרימת הדם כוללים השמנה, אורח חיים יושבני, סוכרת, לחץ דם גבוה, רמות שומן גבוהות בדם, עישון וכמובן גיל.

עוד גורמים לכאבי ירך

עוד גורמים שעלולים להוביל להתפתחות כאבי ירך כוללים פציעות טראומטיות כגון שברים או פריקה של עצם הירך (Femoral Fractures) או של מפרק הירך או האגן (Pelvic Injuries), דלקות זיהומיות באחת מרקמות הרגל, דלקת באחד מהאיברים הפנימיים כגון ערמונית (Prostatitis), התפתחות סרטנית ראשונית או גרורות שלה, חסימה בדרכי השתן העליונות (Upper Urinary Tract Obstruction), דלקת נירופתית של העצבים הפריפריים בעקבות סוכרת (Diabetic Neuropathy) ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי צוואר, עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה…

 • כאבי גב, זיהום בעמוד השדרה

  כאבי גב? זיהום בעמוד השדרה עלול להיות הגורם לכך. כאבי גב הם בעיה שכיחה בקרב רוב בני האדם. כאבים אלו…

 • כאבי צוואר - מכתב תודה

  כאבי צוואר שלום דוקטור בכר, שלום, אני אחת הפציינטיות הוותיקות שלך. למרות שלא ביקרתי במרפאה זמן ארוך אני חייבת לשתף…

 • כאבי כתפיים - מכתב תודה

  כאבי כתפיים שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),   סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל הטיפולים שקיבלתי לא עזרו. הגעתי…

 • כאבים בגב ולאורך הרגל - מכתב תודה

  כאבי גב ורגל לד"ר בכר היקר,   תודה על הטיפול המיוחד והמסור. אין לי מספיק מילים להודות לך על טיפולך בכאבי…

 • כאבי גב כרוניים - מכתב תודה

  כאבי גב כרוניים Dear Yitzhak:  Too often, people write letters to complain of one thing or another. But I am…

 • כאבי ברכיים במדרגות

  כאב בברכיים במדרגות? יתכן שהמקור לסימנים והתסמינים במפרקים היא הפרעה שכיחה הפוגעת ברוב האוכלוסייה המבוגרת הקרויה דלקת פרקים ניוונית. כאב…

 • כאבי גדילה בברכיים

  כאבי גדילה בברכיים הם עניין שכיח למדי. בני נוער הסובלים מכאבי גדילה בברכיים עלולים לפתח בעיות ברכיים אחרות ולהמשיך לסבול…

 • כאבי ברכיים בעלייה או ירידה במדרגות

  כאבי ברכיים במדרגות הם עניין שכיח. הגורם הוא לרוב דלקת פרקים ניוונית. מחלה זו פוגעת בעיקר במפרקים נושאי משקל ובמפרקים…

 • אימון גב מונע כאבי גב

  אימון של הגב מונע כאבי גב! אימונים הגב התחתון היא אחת הדרכים היעילות למנוע התפתחות כאבים בגב התחתון. יש להקפיד להתאמן…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן