ארגונומיה מהי ואיך היא עוזרת לי

ארגונומיה מהי ואיך היא עוזרת לי
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  ארגונומיה מהי ואיך היא עוזרת לי? מדובר במדע הממוקד בשיפור סביבת עבודתו וחייו של האדם. אם בסוף יום העבודה מול מחשב אתם חשים כאבי צוואר או כאבי גב תחתון? הברכיים או הידיים מציקות לכם? העיניים מציקות? הראש כואב? אם עניתם בחיוב יתכן והסיבה לכך קשורה לארגונומיה לקויה.

  האם אתם חשים בכאבי מרפקים או בידיים בגלל אופי העבודה שלכם? האם העיניים דאבו לכם לאחר קריאה או הקלדה ממושכת?או אולי הראש כואב לכם היום בעקבות קריאה בספר? אם עניתם על אחת מהשאלות באופן חיובי יתכן שאתם זקוקים לשיפור ארגונומי בסביבת החיים או העבודה שלכם ובאופן הביצוע של המטלות השונות! אז, ארגונומיה מהי ואיך היא עוזרת לי?

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   ארגונומיה מהי ואיך היא עוזרת לי – רקע

   רוב האנשים שמעו על ארגונומיה וחושבים שזה משהו שקשור בישיבה מול מחשב או בסוג של תרמיל גב. האמת מורכבת ומקיפה הרבה יותר. ארגונומיה פירושה ביוונית: ארגוס – עבודה, נומוס – חוקים. מדובר למעשה, במדע העוסק בהתאמת ובשיפור סביבת חיי האדם. במצב מיטבי המדע הזה מעורב בכל תחומי חיינו וזאת כדי למזער את הנזקים הנגרמים משימוש באביזרים (ריהוט, כלי עבודה, כלי נגינה, ציוד ספורט, מושב הנהג ולוח המחוונים ברכב ועוד) שאינם מותאמים עבורנו מבחינה אנטומית, פיזיולוגית ופסיכולוגית.

   הבית על מגוון אביזריו (ריהוט, ציוד מטבח, כלי מיטה, מזרן…), העבודה וכלי העבודה (שולחן, כיסא, מחשב, מקלדת, עכבר, מברגה, מברג…),מגרשי הספורט וציוד הספורט (ציוד מגן, מחבטים, כדורים רשתות….) ועוד. כול אלה ועוד צריכים להתאים למידותינו וליכולות הגופניות שלנו. שימוש בכלים ארגונומיים משמעו שימוש בסכין, במקדחה, מקלדת, עכבר או במחבט נוחים, בטוחים ויעילים הרבה יותר. הארגונומיה מוודא גם שאין שימוש יתר בחושי הראייה והשמיעה המהווים את מקור המידע העיקרי שלנו.

   שלושה תתי נושאים

   ארגונומיה פיזיולוגית

   ארגונומיה מהי ואיך היא עוזרת לי
   ארגונומיה מהי ואיך היא עוזרת לי

   עוסקת ביחסי הגומלין שבין גוף האדם לעומסים פיזיים ופיזיולוגיים. ארגונומיה פיזיולוגית מטפלת באופן הביצוע הגופני של המטלות השגרתיות היום יומיות. כמו למשל האופן שבו אתה ישן או האופן שבו אתה אוכל: האם תנוחת השינה שלך נכונה? האם כרית השינה שלך מותאמת אליך? האם המזרן שלך מאפשר לך שינה נכונה? האם אתה יושב נכון? ועוד.

   ארגונומיה פיזיולוגית מתייחסת גם לאופן הרמה ונשיאת משאות כולל האם אתם מרימים ונושאים נכון את המשא. תחום זה מכסה גם את תקינות עמדות העבודה והטיפול בגורמי סיכון כמו מטלות חוזרות, עומסים חוזרניים וחשיפה לרעשים, שימוש ביציבה לא תקינה ועוד.

   ארגונומיה קוגניטיבית

   תת נושא זה עוסק בצד המנטלי של העבודה והשפעתה על היכולות של האדם. ארגונומיה קוגניטיבית כוללת נושאים כמו: תשומת לב, תפיסה ולימוד, מערכות יחסים, עומס יתר נפשי, אופן קבלת החלטות והשפעתן וטעויות אנוש.

   ארגונומיה ארגונית

   תת נושא זה עוסק באופטימיזציה של הארגון ומתייחסת לנושאים כמו מבנה החברה, מדיניות החברה, לוחות זמנים הניתנים, סיפוק נפשי של העובדים במקום העבודה, האם מתנהלת במקום עבודת צוות, האם הפיקוח במקום העבודה הוא מידתי ואינו מסרס חשיבה עצמאית, האם נשמרת אתיקה במקום העבודה.

   ארגונומיה לקויה ונזקים בעבודה

   הרמה נכונה
   הרמה נכונה

   תאונות עבודה הפכו לבעיה משמעותית עבור העובדים, המעבידים והכלכלה הלאומית. אי ההתאמה בין דרישות העבודה ליכולתו הפיזית והמנטלית של העובד מובילה לפציעות במערכות עצב שריר ושלד. העבודה שאינה מתנהלת על פי עקרונות ארגונומיים במשרד או עבודה מהבית גובים מחיר בריאותי יקר במיוחד. בעיקר נכון הדבר לגבי עבודה עם מחשבים. עבודת מחשב גורמת ליותר נכים ופצועים מכול עבודה אחרת כולל עבודת בנייה על פיגומים או על סולמות.

   הנזקים בגין אי תכנון או אי יישום ארגונומי בבית, בעבודה ובמגרש הספורט עולים כסף רב. הדבר נכון בעיקר לגבי העולם המתועש. ב2002 דווחו 5,524 מיקרי מוות ו- 4.7 מיליון מקרים של פציעות ומחלות רק בתעשייה הפרטית בארצות הברית. על פי מחקר שפורסם על ידי אוניברסיטת קליפורניה בינואר 2012 העלויות של פציעות ומחלות המיוחסות לעבודה עומדות על 250 ביליוני דולרים לשנה. יש לציין שהעלויות הללו מצויות במגמת עלייה שכן בשנת 1992 הן עמדו על 217 ביליוני דולרים "בלבד".

   ארגונומיה לקויה ונזקים בבית ובבית הספר

   גם ילדים צריכים לנהוג על פי עקרונות הארגונומיה. פציעות בבית ו/או בבית הספר על רקע של חוסר התאמה של הריהוט או הציוד שבו הם משתמשים מהווים בעיה גדלה והולכת. חוסר ההתאמה בין המבנה והיכולות האנטומיות והפיזיולוגיות של הילדים שלנו לבין הילקוטים שהם נושאים על גבם והריהוט בחדרם ובבית הספר מובילים לפציעות במערכות עצב שריר ושלד. הנזקים במקרים הללו עלולים להשפיע על התפתחות הילדים ועל איכות חייהם העתידית.

   עכבר ארגונומי
   עכבר ארגונומי

   כאשר אנו מתכננים את עמדת העבודה של הילדים שלנו אנו צריכים לזכור שילדים לא אמורים לשבת כל היום. הישיבה מזיקה ועל כן יש לדאוג לכך שהם ירבו בתנועה. יש להקפיד שפרק הזמן שבו הם חייבים לשבת לשבת יהיה קצר ונכון. את עמדת העבודה של הילדים תכננו על פי עקרונות ברורים שיתייחסו בין היתר גם למידות גופם. יש להקפיד על ריהוט וכמובן על ילקוט ארגונומיים. ילקוטים כבדים מידי וילקוטים שאינם מותאמים באופן מיטבי לגב של הילדים יגרמו נזק לעמוד השדרה.

   ארגונומיה לקויה ופציעות ספורט

   הגורמים לפציעות ספורט הנם רבים ומגוונים. היכולת שלנו לצמצם את פציעות הספורט תלויה רבות במודעות שלנו וביכולתנו לנהוג בשיקול דעת. על חלק מהגורמים לפציעות ספורט אין לנו שליטה ובכללם: גיל, שינויים גנטיים, שינויים מבניים הגורמים להתפתחות ביו מכניקה לקויה ופציעות קודמות. אך על מרכיב חשוב בגרימת פציעות ספורט יש לנו שליטה- ארגונומיה טובה. הקפדה על שימוש בציוד ספורט, מגרשי ספורט, ציוד מגן ארגונומיים המותאמים באופן אינדיבידואלי עבורנו יכולים להפחית או אפילו לבטל את הסיכון להיפצע.

   למה כדאי להיות ארגונומי?

   התנהלות על פי העקרונות הארגונומיים תגרום לשביעות רצון של כל הצדדים. העובד, המעביד, חברות הביטוח וכמובן המדינה. העובד אינו נפגע ומאבד ימי עבודה, יוצר יותר ומתוגמל יותר. המעביד נהנה מכך שהעובדים אינם נעדרים מהעבודה, יוצרים יותר ולכן גם הוא מתוגמל יותר. המעביד גם חוסך כסף רב על הכשרת עובדים חדשים במקום אלו הנעדרים עקב פציעות. חברות הביטוח לא משלמות סכומי עתק על טיפולים רפואיים ופיצויים כאלה ואחרים. המדינה נהנית מתשלומי מסים גבוהים יותר ומהוצאות מופחתות.

   ארגונומיה מהי ואיך היא עוזרת לי
   ארגונומיה מהי ואיך היא עוזרת לי

   לארגונומיה היכולת למנוע או להפחית תלונות של עובדים וספורטאים, היעדרויות, תחלופה גבוהה וקשיי הסתגלות של אנשים חדשים. כול אלו הם חלק מהסממנים הראשוניים לקיומן של ליקויים ארגונומיים הגורמים לפציעות, כאב, מגבלות תנועה ואובדן יכולת לייצר בגין פגיעה במערכות עצב-שריר-שלד. מנגנון הפגיעה לרוב הוא תוצאה של מאמץ חד פעמי גדול או מאמץ חוזר בגלל ביצוע תנועות חוזרות. להלן התוצאות שהושגו בגין השיפור ארגונומי של ארגונים ומפעלים על פי משרד העבודה האמריקאי:

   • פחות תחלופת עובדים
   • 14-25% פחות ימי מחלה
   • נפצעים ב 25% פחות
   • 45% פחות פיצויים
   • מצב רוח ומוטיבציה מוגברים
   • היעדרות מופחתת מהעבודה
   • פחות אירועי לב וכלי דם
   • יעילות אישית וארגונית מוגברת
   • פחות מחלות המשויכות למתח

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע