הרצאה על היציבה וטיפוחה

הרצאה על היציבה וטיפוחה כוללת בין היתר הסבר על מהי יציבה, מה הם הגורמים המשפיעים עליה, מה עלול להיגרם לנו מיציבה לקויה ועוד. על פי ההגדרה המילונית של אבן שושן היציבה היא "מצב אברי הגוף בשעת עמידתו". לטעמי אין ההגדרה הזאת מקיפה מספיק. מבחינתי יציבה היא סידור אברי הגוף השונים בכול מצב שבו אנו שוהים: ישיבה, עמידה, שכיבה, כפיפה ועוד או בכול מצב שבו אנו מתפקדים: שינה, ישיבה מול מחשב, עמידה מול מחרטה ועוד. היציבה היא למעשה החלון דרכו אנו מביטים בבריאותו של מערכות עצב, שריר ושלד בכלל ושל עמוד השדרה בפרט.

שמירה על יציבה טובה היא צעד חשוב במניעת בעיות בריאותיות רבות. בין ההפרעות שנקשרות בין היתר ליציבה לקויה נציין כאבי גב, כאבי צוואר, כאבי פרקים ושרירים. בין היתרונות הנקשרים ליציבה טובה נציין צמצום הסיכון לפציעות ובלאי, שיפור תפקוד הריאות, נשימה וחמצון טובים יותר ולכן גם זיכרון טוב יותר ועוד. ישנם מחקרים הטוענים שיציבה טובה משפרת שורה ארוכה של יכולות מנטליות ובכלל זה ביטחון עצמי מראה בוטח יותר ועוד. עם זאת חשוב לזכור שבעידן הנוכחי אין זה פשוט לשמור או לשפר את היציבה שלנו. אורח החיים המודרני שהוא אורח חיים יושבני ועם מחסור בפעילות גופנית "מזמין" התפתחות ליקויים ביציבה ומהווים מכשול בדרך לשפר את היציבה.

הרצאות בתחומי ההתמחות שלנו כוללות גם הרצאות בנושא ליקויי יציבה והאופן להתמודד איתם.

הרצאה על היציבה וטיפוחה כוללת:

  • מהי יציבה
  •  הגורמים המשפיעים על היציבה
  •  יציבה תקינה ומשמעותה
  •  דוגמאות ליציבה לקויה ומשמעותן הקלינית
  •  כיצד נאבחן יציבה לקויה
  •  כיצד נשפר את היציבה
  •  תרגילים לשיפור היציבה

הקדמה בנושא יציבה וטיפוחה

הרצאה על היציבה וטיפוחה
הרצאה על היציבה וטיפוחה

היציבה שלנו נלקחת כמשהו מובן מאילו עד שהיא משתבשת ואז קשה יותר לתקן אותה. הביטו סביב על האנשים, האם יש מישהו מקרבם שיושב נכון? האם יש מישהו שאינו רוכן עם ראשו מעל מסך הטלפון? האם יש מישהו מקרב האנשים הסובבים אתכם שיושב מול הטלוויזיה או מול מסך המחשב כראוי? איך האנשים סביבכם הולכים או עומדים? מבט מהיר יחשוף בפניכם את הנזקים ליציבה שנגרמו בגלל אורח החיים היושבני וחוסר בפעילות גופנית. במהלך האבולוציה הלך האדם על ארבע והזדקף לאטו. נכון להיום זה נראה שהאדם חוזר ללכת שפוף כפי שעשה לפני מיליוני שנים.

אז מה היא יציבה טובה

רוב האנשים חושבים שיציבה טובה חייבת להיות נוקשה וכרוכה במאמצים מתמשכים. ובכן יציבה טובה אינה כזאת. יציבה נכונה צריכה להיות משוחררת במידה. אין הדבר אומר שאתם צריכים להסיר כל מאמץ שרירי ולהימרח על הכיסא או בצורת העמידה. אתם צריכים להפעיל מינימום שרירים כדי לקבל תוצאה סבירה. מאמץ יתר של השרירים יתיש אתכם יכאיב לכם ויגרום לכם לוותר על "היציבה הנכונה הזאת". עוד חשוב לזכור: אין יציבה נכונה אחידה שלפיה כולם צריכים להתיישר. יציבה נכונה עבור אדם מסוים אינה נכונה עבור אדם אחר. כל אדם מצויד במבנה גוף שונה ועל כן גם יציבה נכונה שלו תהייה שונה מהיציבה הנכונה של חברו.

הרצאה על היציבה וטיפוחה