הרצאה על היציבה וטיפוחה

הרצאה על היציבה וטיפוחה כוללת בין היתר הסבר על מהי יציבה, מה הם הגורמים המשפיעים עליה, מה עלול להיגרם לנו מיציבה לקויה ועוד. על פי ההגדרה המילונית של אבן שושן היציבה היא "מצב אברי הגוף בשעת עמידתו". לטעמי אין ההגדרה הזאת מקיפה מספיק.

מבחינתי יציבה היא סידור אברי הגוף השונים בכל מצב שבו אנו שוהים: ישיבה, עמידה, שכיבה, כפיפה ועוד או בכל מצב שבו אנו מתפקדים: שינה, ישיבה מול מחשב, עמידה מול מחרטה ועוד. היציבה היא למעשה החלון דרכו אנו מביטים בבריאותו של מערכות עצב, שריר ושלד בכלל ושל עמוד השדרה בפרט.

בין ההפרעות שנקשרות בין היתר ליציבה לקויה נציין כאבי גב, כאבי צוואר, כאבי פרקים ושרירים. בין היתרונות הנקשרים ליציבה טובה נציין צמצום הסיכון לפציעות ובלאי, שיפור תפקוד הריאות, נשימה וחמצון טובים יותר ולכן גם זיכרון טוב יותר ועוד. ישנם מחקרים הטוענים שיציבה טובה משפרת שורה ארוכה של יכולות מנטליות ובכלל זה ביטחון עצמי מראה בוטח יותר ועוד.

הרצאות בתחומי ההתמחות שלנו כוללות גם הרצאות בנושא ליקויי יציבה והאופן להתמודד איתם.

הרצאה על היציבה וטיפוחה כוללת:

בהרצאה זו נדון בחשיבות היציבה וכיצד ניתן לשפר אותה.

  • מהי יציבה
  •  הגורמים המשפיעים על היציבה
  •  יציבה תקינה ומשמעותה
  •  דוגמאות ליציבה לקויה ומשמעותן הקלינית
  •  כיצד נאבחן יציבה לקויה
  •  כיצד נשפר את היציבה
  •  תרגילים לשיפור היציבה

יציבה וטיפוחה – רקע

היציבה שלנו נלקחת כמשהו מובן מאילו עד שהיא משתבשת ואז קשה יותר לתקן אותה. הביטו סביב על האנשים, האם יש מישהו מקרבם שיושב נכון? האם יש מישהו שאינו רוכן עם ראשו מעל מסך הטלפון? האם יש מישהו מקרב האנשים הסובבים אתכם שיושב מול הטלוויזיה או מול מסך המחשב כראוי? איך האנשים סביבכם הולכים או עומדים? מבט מהיר יחשוף בפניכם את הנזקים ליציבה שנגרמו בגלל אורח החיים היושבני וחוסר בפעילות גופנית. במהלך האבולוציה הלך האדם על ארבע והזדקף לאטו. נכון להיום זה נראה שהאדם חוזר ללכת שפוף כפי שעשה לפני מיליוני שנים. במאמר הנוכחי "הרצאה על היציבה וטיפוחה" נפרט מה כוללת ההרצאה.

מהי יציבה טובה?

יציבה היא הדרך שבה אנו מחזיקים את גופנו בזמן עמידה, ישיבה או ביצוע משימות. במצב של יציבה טובה בעמידה עמוד שדרה נמצא במצב ניטרלי. פירוש הדבר שהשרירים המקיפים את עמוד השדרה מאוזנים ותומכים בגוף באופן שווה. יציבה לקויה, לעומת זאת, עלולה להוביל לבעיות בריאותיות שונות, כגון כאבי גב, כאבי ראש, שיווי משקל מופחת וירידה בביטחון העצמי.

מדוע יציבה טובה חשובה? על פי הרווארד בריאות, יציבה טובה חיונית לאיזון, אשר מסייע לנו לבצע פעילויות שונות ולמנוע נפילות. יציבה טובה גם עוזרת לנו לשמור על צורה נכונה בזמן פעילות גופנית, מה שמביא לפחות פציעות והישגים גדולים יותר. יתר על כן, יציבה טובה יכולה לשפר את מצב הרוח, רמות האנרגיה, העיכול והנשימה שלנו.

רוב האנשים חושבים שיציבה טובה חייבת להיות נוקשה וכרוכה במאמצים מתמשכים. ובכן יציבה טובה אינה כזאת. יציבה נכונה צריכה להיות משוחררת במידה. אין הדבר אומר שאתם צריכים להסיר כל מאמץ שרירי ולהימרח על הכיסא או בצורת העמידה. אתם צריכים להפעיל מינימום שרירים כדי לקבל תוצאה סבירה. מאמץ יתר של השרירים יתיש אתכם יכאיב לכם ויגרום לכם לוותר על "היציבה הנכונה הזאת". עוד חשוב לזכור: אין יציבה נכונה אחידה שלפיה כולם צריכים להתיישר. יציבה נכונה עבור אדם מסוים אינה נכונה עבור אדם אחר. כל אדם מצויד במבנה גוף שונה ועל כן גם יציבה נכונה שלו תהייה שונה מהיציבה הנכונה של חברו.

נזקים הנגרמים מיציבה לקויה

הרצאה על יציבה
הרצאה על יציבה

שמירה על יציבה טובה היא צעד חשוב במניעת בעיות בריאותיות רבות. עם זאת חשוב לזכור שבעידן הנוכחי אין זה פשוט לשמור או לשפר את היציבה שלנו. אורח החיים המודרני שהוא אורח חיים יושבני ועם מחסור בפעילות גופנית "מזמין" התפתחות ליקויים ביציבה ומהווים מכשול בדרך לשפר את היציבה.

יציבה לקויה יכולה להיות בעלת השפעות שליליות רבות על הבריאות ועל הרווחה שלכם. הנה כמה מהנזקים של יציבה לא נכונה וההתייחסויות שלהם:

כאבים

יציבה לקויה עלולה לגרום לכאבים כרוניים וחריפים בגב, בצוואר ובכתף, כמו גם לנוקשות ועייפות. הסיבה לכך היא שיציבה לקויה מאלצת אתכם לעבוד יתר על המידה על שרירי הצוואר והגב, מה שיכול להוביל לדלקת ולנזק למפרקים לאורך זמן [1] [2]. כאשר היציבה היא לקויה הסיכון להתפתחות כאבי ראש עולה. במיוחד נכונים הדברים אם אתם כל הזמן מסתכלים למטה על הטלפון או על מסך המחשב. אופן התבוננות זה מאמץ את השרירים והעצבים בצוואר ובראש, ועלול לגרום לכאבי ראש ממתח או מיגרנות [2] [3].

עיכול ונשימה

יציבה לקויה יכולה להשפיע על העיכול והנשימה שלכם בגלל הפעלת לחץ על הבטן ועל הסרעפת. לחץ זה יכול להפריע לתנועה הרגילה של מזון ואוויר בגוף, ולגרום לצרבת, עצירות או קשיי נשימה [2] [3] [4].

בריחת שתן

יציבה לקויה יכולה גם לתרום לבריחת שתן במאמץ, כאשר משתעלים, מתעטשים, או צוחקים. הסיבה לכך היא שיציבה לקויה מחלישה את שרירי רצפת האגן שתומכים בשלפוחית השתן ובשופכה. שרירי רצפה חלשים מתקשים בהתמודדות נגד לחץ בטני מוגבר [2] [3].

כיצד לשפר את היציבה

כיצד נוכל לשפר את היציבה שלנו? כדי למנוע או לתקן נזקים אלה של יציבה שגויה, חשוב לשמור על מנח עמוד שדרה ניטרלי בעת ישיבה, עמידה או תנועה. אחד הצעדים הראשונים הוא להיות מודעים ליציבה שלנו במצבים שונים, כגון ישיבה ליד שולחן, נהיגה במכונית או שימוש בסמארטפון. אנחנו יכולים להשתמש במראה או לבקש ממישהו אחר לבדוק את היציבה שלנו ולתקן סטיות.

אנו יכולים גם לתרגל כמה תרגילים שמותחים ומחזקים את השרירים התומכים ביציבה שלנו, כגון הליבה, הגב, הצוואר והכתפיים. בנוסף, אנו יכולים לשלב כמה פעילויות המשפרות את המודעות לגוף שלנו תשומת לב, כגון יוגה או טאי צ'י.

לסיכום, יציבה היא היבט חשוב של הבריאות והרווחה שלנו כי לעתים קרובות אנו מזניחים או לקחת כמובן מאליו. על ידי שיפור היציבה שלנו, אנו יכולים ליהנות מיתרונות רבים לבריאות הפיזית והנפשית שלנו [2] [3]. כדי ללמוד עוד על יציבה וכיצד לשפר אותה, תוכל לעיין במקורות הבאים:

References:

[1] The Effects of Poor Posture and How to Correct It – Pain Management. https://bing.com/search?q=effects+of+poor+posture

[2] The Health Effects of Poor Posture – Cleveland Clinic. https://health.clevelandclinic.org/health-effects-of-poor-posture/

[3] 3 surprising risks of poor posture – Harvard Health. https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/3-surprising-risks-of-poor-posture

[4] Ways Bad Posture Can Harm Your Health | U.S. News. https://health.usnews.com/wellness/slideshows/ways-bad-posture-can-harm-your-health

הרצאה על היציבה וטיפוחה