כאבי ברכיים שכיח יותר בקרב נשים
כאבי ברכיים שכיח יותר בקרב נשים

כאבי ברכיים שכיח יותר בקרב נשים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי ברכיים – שכיח יותר בקרב נשים! שיעור הכאבים בברכיים בקרב נשים מעל גיל 50 גבוה יותר מהכאבי ברכיים בקרב גברים. בין הגורמים המנבאים התפתחות כאבים בברכיים אלה ניתן למנות: משקל עודף, פציעה קודמת בברכיים וסימנים של דלקת פרקים ניוונית הנראים בצילומי רנטגן.

גברים ונשים שונים בהרבה מובנים כולל בין היתר בעובדה שנשים חשופות משמעותית יותר מגברים לפציעות רציניות בברכיים. הקביעה הזאת נכונה לאתלטיות מקצועיות אך נכונה גם לגבי ספורטאיות חובבות המשחקות כדור עף חופים, משחקות כדור סל עם חברות לשכונה או משתתפות בשיעורים עם פעילות אירובית.

כאבי ברכיים שכיח יותר בקרב נשים – רקע

פציעות ברכיים שכיחות מאוד בקרב בני אדם אך נשים נוטות לסבול מהן יותר. אנשים רבים חושבים בטעות שברכיי נשים הם למעשה גרסה מוקטנת של ברכי גברים. למעשה ישנם הבדלים אנטומיים בין הברכיים של שני המינים הגורמים לברכי נשים להיות פגיעות יותר לפציעות. שתי פציעות שכיחות יותר בקרב נשים לעומת גברים: קרע של הרצועה הצולבת הקדמית (Anterior Cruciate Ligament) המתרחשת פי 2 – 8 יותר בקרב נשים ותסמונת פטלופמורל – שחיקה של הסחוס מתחת לפיקת הברך המתרחשת פי 2.23 יותר בקרב נשים. מה הן הסיבות לכך שנשים מצויות בסיכון גבוה יותר לסבול מפציעות אלה לעומת גברים.

הבדלים אנטומיים וביו מכניים כגורם סיכון

שתי סיבות עיקריות: סיבה ראשונה היא השוני בזווית של ברכי הנשים. ברכי הנשים בנויות אחרת מאלו של גברים. האגן של הנשים רחב יותר ולעתים זה גורם לזווית Q גדולה יותר בברכיים שלהן. תופעה זאת הנקראת גם ברכי X חושפת את הרצועות ואת הסחוסים בברכיים לעומסי יתר וסיכויי פציעה גדולים יותר. הבדל נוסף מצוי בתחום ההורמונלי. מחקרים שונים מראים שנשים מצויות בסיכון גבוה יותר להיפצע בברכיים במהלך הביוץ זמן שבו רמת ההורמון הנשי אסטרוגן עולה. הסיבה לכך טוענים החוקרים שאסטרוגן מסיבות לא ברורות מחליש את הרצועות. במחקרים אחרים מצעים חוקרים לנשים ליטול אמצעי מניעה כדי לנטרל את ההשפעה של ההורמון הזה.

על פי מחקרים נשים נוטות לנוע אחרת מגברים. נשים רצות זקופות יותר ונוטות לנחות מניתור תוך קריסה של הברכיים פנימה. נוטות להעמיס מאוד במצבים מסוימים על רגל אחת ולפעול יותר רחוקות ממרכז הכובד שלהן. כול אלו מעלים את הסיכון לפציעות ברכיים של נשים. חשוב לזכור שבעוד שמבחינה אנטומית לא ניתן לעשות דבר הרי שבכול הנוגע לאופן שבו נשים משחקות ונעות ניתן לעשות הרבה.

מניעת פציעות ברכיים בקרב נשים

מספר צעדים שנשים יכולות לנקוט כדי לצמצם את הסיכון לפציעות ברכיים מתבססים בעיקר על נטרול או הקטנת ההשפעה של גורמי סיכון להתפתחות כאבים ופציעות בברכיים. בין גורמי הסיכון שיש להתייחס אליהם נמנה שמירה על משקל גוף מאוזן, הקפדה על נעילת נעליים מתאימות ותומכות, חיזוק של שרירי הגפה התחתונה ובעיקר של השריר הארבע ראשי (quadriceps) לפנים ושל שרירי המיתר (hamstrings) מאחור, ושיפור הביומכניקה והתנועה כולל בין היתר מעבר לנחיתה על כריות כף הרגל, מודעות לאופן שבו הן מבצעות סיבובי ציר ועוד.

כאבי ברכיים – המחקר

כאבי ברכיים שכיח יותר בקרב נשים
כאבי ברכיים שכיח יותר בקרב נשים

הייתה לתאר את דפוסי הופעת הכאבים בברכיים בקרב קהילה של 489 נשים בגיל ממוצע של 52 שנים ועם מדד מסת גוף ממוצע של 24.39. 11.7% מקבוצת הנשים הזאת הראתה סימנים ראשוניים של דלקת פרקים ניוונית באחת הברכיים. אוכלוסייה במחקר ארוך טווח שנמשך 12 שנים. לצורך המחקר נערך ניתוח מידע על דיווחים שהתקבלו באופן עצמי על כאבים בברכיים כולל אופיים, משכם ועוד. הדיווחים ניתנו 4 פעמים לאורך 12 שנות מעקב. חישובים סטטיסטיים נערכו על מנת לזהות גורמים מנבאים לכול סוג של כאב.

ממצאי המחקר

בקרב הנשים שדיווחו על כאבים במהלך כול החודש האחרון 9% סבלו מכאב קבוע, 24% סבלו מכאב שהופיע באופן פתאומי, 29% סבלו מכאב לסירוגין. בקרב נשים שדיווחו על כאב ברוב ימי החודש האחרון 2% סבלו מכאב קבוע, 16% מהן סבלו מכאב פתאומי, 18% מהן סבלו מכאב לסירוגין. מדד מסת גוף גבוה היווה גורם מנבא לכאב קבוע. הנוכחות של סימנים של דלקת פרקים ניוונית בצילום רנטגן הייתה גם היא גורם מנבא לכאבים קבועים. גם דיווחים על רקע היסטורי של פציעה בברך היוו גורמים מנבאים לכאבים קבועים וגם לכאבים לסירוגין.

מסקנות המחקר

12 שנות המעקב אחר קהילה זאת הראתה שינויים נרחבים בכול הנוגע לאופי, תדירות ומשך הכאבים בברכיים. ידיעת אופן התפתחות הכאב בברכיים והכרת גורמי הסיכון לכאבים אלו עשויים לאפשר טיפול טוב יותר בתופעה מטרידה זאת.

Arthritis Rheum. 2012 Apr;64(4):1145-52

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי ברכיים במדרגות

  כאב בברכיים במדרגות? יתכן שהמקור לסימנים והתסמינים במפרקים היא הפרעה שכיחה הפוגעת ברוב האוכלוסייה המבוגרת הקרויה דלקת פרקים ניוונית. כאב…

 • נשים חרדות יותר

  נשים חרדות יותר וזאת עובדה. הפרעות חרדה מהוות בעיה בריאותית הגורמת לסבל אישי רב ולהוצאות כלכליות עצומות. בהשוואה לגברים לנשים…

 • כאבי ברכיים חכו עם הניתוח

  כאבי ברכיים? חכו עם הניתוח! קרע מיניסקוס היא תופעה שכיחה המתרחשת בגלל בלאי, פציעות ספורט ועוד. ארטרוסקופיה הוא ניתוח שכיח…

 • כאבי ברכיים משפיעים על בן הזוג

  כאבי ברכיים משפיעים על בן הזוג! המחקר המסוקר כאן עקב אחר מצב הרוח ואיכות השינה של בני זוג במצב שבו…

 • כאבי גב תחתון בקרב ילדים

  עד לא מזמן כאבי גב תחתון היו בעיה של בעיקר מבוגרים. מספר גורמים הפכו את הכאבי בגב התחתון לבעיה הולכת…

 • כאבי ברכיים בעלייה או ירידה במדרגות

  כאבי ברכיים במדרגות הם עניין שכיח. הגורם הוא לרוב דלקת פרקים ניוונית. מחלה זו פוגעת בעיקר במפרקים נושאי משקל ובמפרקים…

 • ספורט יכול לשכך כאבי ברכיים

  ספורט לשיכוך כאבי ברכיים היא אסטרטגיה חכמה. מתברר שאחת הדרכים היעילות ביותר להתמודד עם כאב כרוני בברכיים הנובע מדלקת פרקים ניוונית…

 • כאבי ברכיים טאי צ'י יכול לעזור

  טאי צ'י לכאבי ברכיים? מתברר שזה עוזר. דלקת פרקים ניוונית היא מחלת הפוגעת ברוב בני האדם. פעילות גופנית ובכלל זה…

 • כאבי גב ובעיות נלוות בקרב נערים

  נערים? כאבי גב ובעיות נלוות הם עניין שכיח. המחקר המסוקר כאן שפורסם בכתב עת רפואי נחשב (Journal of Public Health)…

 • כאבי ברכיים הרזיה עשויה להועיל

  כאבי ברכיים? הרזיה מועילה! הרזיה לטיפול בכאבי ברכיים היא אסטרטגיה נבונה. גם פעילות גופנית וגם ירידה במשקל כול אחד בנפרד…