איך מאבחנים יציבה ומשפרים אותה

איך מאבחנים יציבה ומשפרים אותה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

איך מאבחנים יציבה ומשפרים אותה? אבחון וטיפול ביציבה לקויה הניתנים בשלבים מוקדמים של החיים יאפשרו את שיפורה. האם כירופרקט יכול לתקן את היציבה שלי? התשובה היא לא! הרבה פעמים האופן שבו אתם נושאים את גופכם לקוי זמן ארוך מכדי לתקנו. האם כירופרקט יכול לשפר את היציבה שלי? התשובה היא כן. איך מאבחנים יציבה ומשפרים אותה? קראו על כך במאמר הבא.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  היציבה שלנו מהווה תוצר מובהק גם של מצבנו הנפשי וגם של מצבנו הפיזי. במצב נפשי נכניס כול אותם תחושות ואפיוני אופי ואישיות אשר גורמים לנו להחזיק את גופנו כפי שאנו מחזיקים. מצבנו הפיזי הנוכחי מורכב מהנטייה הגנטית שלנו בתוספת להרגלים שרכשנו במהלך השנים: הרגלי ישיבה, אופן ביצוע העבודה, סוג העבודה, האם אנחנו פעילים גופנית ועוד. שיפורה של היציבה על כן מצריך לעיתים התייחסות לשני המרכיבים האלו גם יחד למרכיב הנפשי מחד ולמרכיב הפיזי מאידך. בחנו את היציבה שלכם האם אתם כפופים מידי? האם הראש שלכם נמצא במנח קדמי? האם הכתפיים שלכם מעוגלות לפנים?…

  {loadposition inside-page}

  איך מאבחנים יציבה ומשפרים אותה – רקע

  היציבה מבהירה למעשה את התפיסה של הכירופרקטיקה לגבי קשר הדומינו שבין חלקי הגוף השונים. פציעה במקום אחד בגוף יכולה לגרום לכאבים וחוסר נוחות ולשינוי תפקוד או יציבה במקום אחר בגוף. כך למשל צליעה שמקורה בטראומה במפרק הקרסול עלולה לגרום לשחיקת סחוס במפרק הירך ולכאבים בירך. צליעה זו יכולה גם לגרום לנזק בעמוד השדרה הצווארי ולהוביל לשינוי באופן בו אנו משתמשים ונושאים את הצוואר. עם הזמן אופן נשיאת הצוואר הופכת להיות היציבה החדשה שלנו.

  עיקרון הדומינו פועל על היציבה
  עיקרון הדומינו פועל על היציבה

  דוגמה נוספת ניתן לקבל מחלק ניכר מנפגעי תאונת צליפת שוט. בעקבות הנזק שנגרם לצוואר במהלך תאונת שוט מאבדים חלק מנפגעים את העקומה הלורדוטית (לורדוזיס) של הצוואר. שינוי זה מוביל לעומס גדול יותר על הדיסקים הבין חולייתיים, על השרירים ועל יתר הרקמות התומכות ומוביל לנזקים נוספים. גורם אחר לשיבוש היציבה הוא כאמור נפשי. ילדה ששדיה מתחילים לצמח מנסה להצניע אותן על ידי עיוות חגורת הכתפיים ושינוי אופן העמידה שלה. ילד ביישן מסוגר או חסר ביטחון עצמי יפתח מנח גוף מסוגר וכפוף משהו לעומת ילד או ילדה בעלי ביטחון עצמי.

  איך מאבחנים יציבה?

  הכירופרקט יוכל לעזור לבעיית היציבה שלך ולמנוע את הנזק הנלווה לה אם מקורה תפקודי/מכני: הרגלי עמידה לקויים, שינויים ניווניים, ליקוי באופן שבו אתם מחזיקים את עצמכם בגלל כאב ועוד. על כן מיד לאחר שזיהינו בעיית יציבה ננסה גם לאתר את הגורמים להיווצרותה. הערכה הסטטית והדינמית של יציבה תחל בלקיחת ההיסטוריה רפואית כללית. להיסטוריה רפואית יש יכולת ללמד אותנו על התפתחותה של היציבה הלקויה. נלמד על בעיות מבניות גנטיות, היסטוריה של פציעות, מחלות או חסרים תזונתיים, חולשות שרירים ורקמות חיבור אחרות, רקע בריאותי משפחתי, מוגבלות גופנית, בעיות נפשיות סוג העבודה והרגלי עבודה לקויים.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   בשלב הבא נערוך בדיקה גופנית מקיפה. הבדיקה תחל בתצפית ובבחינה של המראה הכללי, סימטריה, אופן העמידה והישיבה, אופן ההליכה, תפקוד תנועתי, דפורמציות גופניות. נמשיך את הבדיקה במישוש (Palpation). נמשש את הבליטות הגרמיות ואת הרקמות הרכות ונחפש נפיחות, רגישות למגע, שינוי טמפרטורה, עווית שרירית וכיוצא בזה. נמשיך בבחינת התפקוד של השרירים ובעיקר אלו שתומכים ביציבה: אורכם של השרירים, גמישותם וחוזקם. נבדוק באופן אקטיבי ופסיבי את טווחי התנועה של המפרקים השונים ובכללם מפרקי עמוד השדרה. נערוך בדיקות ממוקדות לאזור הפצוע. נערוך בדיקות אורתופדיות, בדיקות נירולוגיות וכמובן בדיקות כירופרקטיות. במידת הצורך נשתמש בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה.

   איך מאבחנים יציבה ומשפרים אותה
   איך מאבחנים יציבה ומשפרים אותה

   בדיקת יציבה באמצעות אנך

   בדיקה חזיתית

   אם נמתח קו אנכי (Plumb line) מלפנים הוא יחצה את הגוף לשני חלקים זהים. האנך עובר בין שני העיניים מרכז האף, מרכז הפה, סנטר, השקע הג'וגולרי, עצם החזה, מרכז האגן, בין שתי כפות הרגליים. פיקות הברך והזיזים על עצם השוק מצויים באותו גובה ומופנות לפנים, כפות הרגליים פונות לפנים או מעט החוצה. האוזניים מצויים בגובה שווה. הכתפיים מצויים בגובה שוהה. קפלי בית השחי מצויים בגובה שווה. הצלעות התחתונות מצויות בגובה שווה. הרכסים העליונים של עצם האגן משני הצדדים (Ilium) מצויים בגובה שווה. הבליטות הפנימיות של מפרק הקרסול (Medial malleoli) מצויים באותו גובה.

   בדיקה במבט צד

   במבט מהצד הקו האנכי עובר דרך מרכז האוזן, הגוף של חוליות הצוואר, מפרק הכתף והבליטות הגרמיות של פרקי הירך (greater trochanter). הקו האנכי יעבור מעט אחורית לפיקות הברך, ומעט קדימה מהבליטות הגרמיות החיצוניות של מפרק הקרסול (lateral malleoli).

   בדיקה במבט מאחור

   במבט מאחור הקו האנכי חוצה את הגוף לשני חלקים זהים. הקו עובר דרך מרכז הראש ודרך הזיזים האחוריים של חוליות הצוואר, החזה והמותן. גובה האוזניים מאוזן. גובה כתפיים מאוזן. גובה קפלי בית השחי מאוזן. גובה הזווית התחתונה של עצמות השכמה מאוזן. המרחק בין עמוד השדרה לעצמות השכמה זהה משני הצדדים. עצמות השכמה מונחות על הצלעות בין הצלע השנייה ועד לצלע השביעית. הרכסים העליונים של עצם האגן משני הצדדים (Ilium) מצויים בגובה שווה. השקע האחורי של מפרק הברך שווה בגובהו. גידי אכילס אנכיים לקרקע. הבליטות הפנימיות של מפרק הקרסול (Medial malleoli) מצויים באותו גובה.

   מתי להתחיל עם הבדיקות לאיתור ליקוי יציבתי?

   מודעות ליציבה נכונה חייבת להתחיל בגיל הרך וככול שנקדים בפעילות החינוכית כך נקטין את הנזקים האופייניים לה. בארצות הסקנדינביות מקובל ללמד ולתרגל יציבה נכונה כבר בגן הילדים. יש לציין שבבדיקות שעורכים כירופרקטים בבתי ספר מידי שנה נמצא שאחוז גבוה של הילדים סובלים מליקויי יציבה: כתפיים שמוטות ומעוגלות, עקומות עמוד שדרה לקויות כולל יישור לורדוזיס מותני או צווארי, היפר לורדוזיס מותני או צווארי, קיפוזיס, יישור קיפוזיס או היפר קיפוזיס.

   איך משפרים ליקוי יציבתי?

   עקמת
   עקמת

   שיפור עצמי של היציבה

   רוב בעיות היציבה ניתנות לשיפור במידה ומתחילים לעשות מוקדם מספיק. התערבות מהירה תאפשר לתקן ולשפר ליקויים מינוריים באופן שבו אנו מחזיקים את גופנו גם באופן עצמאי. כדי לשפר יציבה לקויה יש להצטייד בהרבה מודעות עצמית לגבי מה צריכה להיות היציבה שאליה אתם שואפים ולבצע בהתמדה פעילות גופנית מדויקת. שרירים מסוימים צריכים חיזוק ושרירים אחרים צריכים הגמשה והארכה. אין להתבלבל.

   כאן באתר תמצאו מאמרים שכתבתי בנושא של ליקויי יציבה וכיצד לשפר אותם. במאמרים הללו פירטתי את ליקויי היציבה השכיחים ביותר והוספתי פירוט של השרירים המעורבים בליקוי זה. כאן תוכלו לראות אילו שרירים בדיוק אתם צריכים לחזק ואילו שרירים אתם צריכים להאריך ולהגמיש כדי לשפר את היציבה.

   שיפור היציבה על ידי כירופרקט

   כאשר קיימת לקות יציבה משמעותית ומתמשכת ו/או כאשר לקות זאת מתחילה לגרום לכאבים והפרעות בחיי היום יום (כאבי ראש, כאבי גב, מגבלות תנועה …) יש לקבל עזרה מקצועית. כירופרקטיקה, בהסתכלותה התפקודית על גוף האדם יכולה להועיל בטיפול ומניעת ליקויי יציבה. לכירופרקטיקה יש היכולת להתמודד עם בעיות מהן אלה באופן שמרני, ללא תרופות או ניתוחים.

   הכירופרקט מאומן לאתר ולשפר חלק גדול מלקויים הללו שנוצרים בעקבות שיבושים בתפקוד הביו-מכני של אחד או יותר מחלקי הגוף או בגלל נזק לרקמות הגוף מעומס יתר או מפציעה טראומטית. כמובן שהרבה יותר קשה ולעתים בלתי אפשרי לטפל בלקות יציבה כרונית שנמשכת שנים ארוכות. היכולת להתגבר על יציבה לקויה כרוכה במשאבי נפש כגון ריכוז, התמדה וסבלנות וזמן לאימונים. מניסיוני גיוס הסביבה הקרובה (חברים ומשפחה) לצורך עידוד ותמיכה יכולה להועיל. לצורך שיפור היציבה נעשה שימוש באחד או יותר מהכלים הבאים:

   • חידוד המודעות באמצעות מגוון דרכים
   • הרפיית שרירים
   • חיזוק שרירים (בעיקר שרירי הליבה)
   • הארכת שרירים
   • הנעות ידניות (מניפולציות) של עמוד השדרה
   • תרגילי שיווי משקל
   • עזרים חיצוניים כגון חגורות למיניהן ומדרסים.

   חשיבות שרירי הליבה ליציבה נכונה

   שרירי הליבה ובכללם שרירי בטן – על כל הרבדים, שרירי הגב- על כל הרבדים, שריר המותן כסל ושריר הסרעפת ושרירי רצפת האגן מתפקדים כמחוך שתפקידו לשמור על היציבה ומרכז הכובד במצבים נייחים ובמצבים דינמיים. שרירי הליבה הממוקמים במרכז הגוף ומחברים את הפלג הגוף העליון עם הפלג  התחתון מהווים גם את אבן היסוד לביצוע תנועות גפיים מאומצות. על פי פנג'בי שרירי הליבה מהווים חלק מרכזי מקו הגנה על הגב. תפקוד אופטימלי בו זמני של כל שרירי הליבה מצריך סנכרון המחייב מערכת עצבים תקינה. המשמעות של שרירי ליבה חלשים ולא מתואמים היא בראש וראשונה עמוד שדרה ואגן לא מוגנים מפציעות ומפציעות חוזרות. התוצאה היא יותר כאבי גב תחתון, וכאבי גב אחרים וכן יציבה לקויה. חולשת  מיוחדת של שרירי רצפת האגן עלולה להוביל גם לצניחת איברים, דליפת שתן וצואה ועוד.

   חלק ניכר מליקויי היציבה וכאבי הגב נובעים מחוסר יכולתן של הרקמות הרכות התומכות את פרקי עמוד השדרה להקנות יציבות מבנית לעמוד השדרה. חוסר יציבות של חוליות עמוד השדרה גורמת לתנועתיות בלתי-מבוקרת של החוליות ולפציעות. שיפור התפקוד של שרירי הליבה הפועלים על חוליות המותן שווה לייצוב חוליות המותן והפחתה או אפילו מניעה של פציעות וכאבי גב תחתון. התכווצותם של שרירי הליבה מגבילה את יכולתה של החוליה "ללכת" לכיוונים לא נכונים.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,