קליקים בברך אבחון וטיפול
קליקים בברך

קליקים בברך אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


קליקים בברך – אבחון וטיפול במידת הצורך עשויים למנוע נזקים קשים יותר במפרק הברך וצורך עתידי לנתחו. אם גם המפרק שלכם משמיע לעתים רעשים בעת הליכה או כפיפה? סביר להניח שלא מדובר בנזק משמעותי ואינכם צריכים להיות מוטרדים מכך יתר על המידה. עם זאת, רעש תכוף או קבוע עלולים להעיד על נזק במפרק ועל התפתחות דלקת פרקים ניוונית.

בעיקר נכונים הדברים אם נלווה לרעשים אלו אחד או יותר מהסימנים והתסמינים הבאים: כאבים בברכיים, נפיחות בברכיים, נוקשות ומגבלות תנועה. לעיתים ניתן לשחזר ואפילו לחוש ברעשים הללו על ידי מישוש מפרק הברך תוך כדי הנעתו. בכול מקרה ההמלצה שלי גם אם אין כאבים ותסמינים נוספים קליקים בברך אבחון וטיפול עשויים להועיל לכם בטווח הארוך.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןקליקים בברך אבחון וטיפול – רקע

הרעשים הבוקעים מהברכיים הנקראים גם קרפיטוס (Crepitus) עשויים להופיע במשך החיים באופן אקראי בגלל סיבות שהן לפחות בהתחלה נטולות חשיבות. אך לפעמים הרעשים הללו עלולים להעיד על התחלה של נזקים מבניים משמעותיים בברכיים כמו למשל שחיקת סחוס הנובעת מדלקת פרקים ניוונית (OA/Osteoarthritis) או לבשר על סיכויים מוגברים לפתח בעיות עתידיות בברכיים. בכול מקרה במידה והרעשים הללו הופכים להיות עניין חוזרני חשוב לבדוק את הברכיים כדי להעריך האם יש נזק ומהי חומרת הנזק. אבחון מוקדם עשוי להציל את הברכיים שלכם מנזקים כרוניים.

קליקים בברך – גורמים

ישנם מספר גורמים אפשריים לרעשים בברכיים החל מגורמים מינוריים חסרי חשיבות ועד לנזקים מבניים קשים המחייבים אפילו החלפת מפרק בהליך כירורגי. לצורך ביצוע אבחנה מבדלת יש לבחון את הברך.

סיבות חסרות משמעות מידית

הרעשים בברכיים יכולים להתפתח על רקע של בעיות מכניות שוליות חסרות משמעות קלינית בטווח הקצר כמו אי התאמה קלה של חלקי המפרק, חיכוך פנימי של רקמות שונות כמו חיכוך גידים בחלקים הגרמיים של המפרק או התפרקות כיסי אוויר (Cavitation) שהתהוו בתוך הנוזל הסינוביאלי.

דלקת פרקים ניוונית

הברכיים הם מפרקים נושאי משקל מרכזיים בגוף. מטלה זאת יוצרת מצבים של עומס יתר על הברכיים בקרב חלקים נרחבים של האוכלוסייה והתוצאה היא שמפרקים תופסים את המקום השני בנטייה שלהם לפתח דלקת מפרקים ניוונית אחרי מפרקי עמוד השדרה. אחד התסמינים המרכזיים של דלקת פרקים ניוונית בברכיים הוא רעשים בברכיים. שלא כמו ברעשים הנגרמים מחיכוך רקמות או מהתפרקות כיסי אוויר לרעשים בברכיים על רקע של דלקת פרקים ניוונית נילווה לרוב גם כאב.

דלקת מפרקים ניוונית היא מחלת המפרקים השכיחה ביותר בקרב בני האדם. רובם המכריע של בני האדם צפויים לסבול ממנה. הסיכויים להיפגע מדלקת פרקים ניוונית עולה עם הגיל כאשר בגיל המבוגר ישנם מעט מאוד אנשים שאינם סובלים מהמחלה הזאת. במחלה זאת ישנה פגיעה במפרקי הגוף הכוללת בין היתר שחיקת הסחוס התוך מפרקי וצמיחת זיזי עצם במפרקים. אנשים שהמפרק שלהם נחבל (תאונה, נפילה) או נחשף לעומסי יתר (ברכיים אצל שחקני כדורגל) או נותח עלולים לסבול מדלקת פרקים ניוונית גם בגיל צעיר.

מלבד קליקים בברך ורעשים אחרים צפוי האדם שסובל מדלקת פרקים ניוונית בברכיים לסבול מסימנים ותסמינים נוספים כולל כאבים במהלך תנועה או מאמץ כמו עלייה וירידה במדרגות, נפיחות ובצקת, נוקשות ועוד. במצבים מתקדמים הכאבים בברכיים עלולים להיות נוכחים גם בלי תנועה או מאמץ ואפילו להעיר אתכם משנתכם. דלקת פרקים ניוונית בברכיים מתחילה לרוב בחלק הפנימי של המפרק.

קרע מיניסקוס

קליקים בברך אבחון וטיפול
קליקים בברך אבחון וטיפול

קליקים בברך יכולים להופיע גם בעקבות קרע במיניסקוס. בתוך הברך ממוקמות שתי כריות סחוסיות אחת מכול צד שתפקידן לבלום את הזעזועים והעומסים המוטלים הברכיים. קרע של אחד המיניסקוסים, תופעה שכיחה בקרב ספורטאים, עלול להיות הגורם לרעשים שאתם שומעים בברכיים.

תסמונת מפרק פיקה – ירך

תסמונת נוספת שעלולה לגרום בין היתר קליקים בברך היא תסמונת מפרק פיקה – ירך (Patellofemoral Syndrome). תסמונת כאב זאת הנושאת מספר שמות כולל “ברך רצים” (Runners Knee) “תסמונת כאב ברך קדמי” או “כאב פטלופמורלי”, היא בעיה שכיחה הגורמת לכאב בחזית הברך, מתחת לפיקת הברך. הכאב נגרם עקב שחיקתו של הסחוס המצוי במפרק שבין הפיקה לעצם הירך.

דלקת פרקים מערכתית

קליקים בברך יכולים להתפתח בעקבות שינויים מבניים שמתפתחים בברכיים בגלל אחת מדלקות הפרקים המערכתיות. דלקות פרקים מערכתיות כוללות דלקת פרקים שיגרונית (Rheumatoid arthritis) או אחת מדלקות הפרקים ללא גורם שיגרוני (Seronegative arthropathy). בין יתר הדלקות ללא גורם שגרוני נמנה דלקת חוליות מקשחת (ankylosing spondylitis), תסמונת ע”ש רייטר (Reiter’s syndrome), דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis), דלקת פרקים אנטרופטית (Enteropathic arthritis), דלקת פרקים זיהומית (Infectious arthritis) ושיגדון (Gout).

קליקים בברכיים עם כאבים נלווים – אבחון 

כאבים ושאר סימנים ותסמינים בברכיים יכולים להתפתח בגלל מגוון רחב של פתולוגיות. ריבוי האפשרויות מחייב לבצע אבחון מדוקדק שכולל תהליך של אבחנה מבדלת. אבחון נכון מאפשר טיפול מתאים ויעיל לברכיים והימנעות מסיבוכים ובעיות כרוניות בעתיד. האבחון יכלול לקיחת היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ובמידה הצורך היעזרות בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי דימות ובדיקות מעבדה.

היסטוריה רפואית

אבחון המצב הקליני של הברכיים יחל מלקיחת היסטוריה רפואית אישית ומשפחתית. נלמד על קיומן האפשרי של נטיות גנטיות למחלות כמו שיגדון, דלקות פרקים סוכרת ועוד שעלולות בין היתר לפגוע בברכיים. נלמד על עיסוקיו ותחביביו של החולה והאם יכול להיות קשר בינם לבין התלונה על כאבי הברך. נברר היכן הכאב ממוקם, מתי החל, מה גרם להופעתו, נקבל תיאור של הכאב, ונלמד על המנחים ו/או הפעולות שמחמירות את הכאב ועל אלו שמפחיתות את הכאב. לאחר מכן נמשיך בבדיקה הגופנית.

בדיקה פיזית של הברכיים

במהלך הבדיקה הגופנית ננסה לזהות את מיקום הנזק ולאמוד את חומרתו. נעשה זאת בין היתר על ידי הנעת הברך וביצוע בדיקות מיוחדות שתשחזרנה את הכאב. במהלך הבדיקה הגופנית נתבונן בברך מבצעת מגוון מטלות כולל עמידה (הברך מגיעה למצב נעילה?), הליכה (צליעה?), ריצה ובמידת האפשר גם קפיצה. נבדוק את טווחי התנועה הפסיביים ואקטיביים של הברך והמפרקים האחרים המצויים בשרשרת הקינמטית. נערוך בדיקות אורתופדיות כדי לאמוד את תקינות הרצועות והמיניסקוסים וגם בדיקות נוירולוגיות.

בדיקות מתקדמות

בשלב הזה אנו אמורים לדעת ברמת ביטחון גבוהה ממה סובל החולה שלנו. אם בכול זאת יש ספק באבחון נעזר בבדיקות מתקדמות כולל בדיקות הדמיה כגון צילומי רנטגן, CT ו/או MRI ובבדיקות מעבדה על מנת לאתר בין היתר סימנים לקיום דלקות פרקים. הפנייה לבדיקות מתקדמות תתבצע גם באותם מקרים שבהם החולה לא מגיב לטיפול באופן המצופה.

דגלים צהובים ואדומים

במהלך הפגישה כולה נחפש רמזים שמעלים את הסבירות שהגורם לכאבי הברכיים אינו מכאני אלא מערכתי. רמזים אלו הם למעשה סימנים ותסמינים כגון אובדן משקל בלתי מוסבר, כאבים קשים במיוחד ללא רגיעה גם במנוחה, חום, צמרמורות ועוד. נוכחות של סימנים ותסמינים אלו ואחרים מהווים דגל אדום וסיבה להפניית החולה לחד מיון להמשך בירור רפואי.
נחפש גם רמזים לסימנים ותסמינים נפשיים אשר מהווים דגל צהוב. דגלים צהובים מייצגים סימנים ותסמינים נפשיים כגון דיכאון ומצב נפשי ירוד שיכולים לנבוע ממצוקות שונות כולל חברתיות, אישיות וכלכליות. קיומם של סימנים ותסמינים מסוג זה עלול להאט ואף לבלום את קצב ההחלמה.

קליקים בברך – טיפול

הגישה שלי נוגדת את התפיסה שאומרת שאין צורך לטפל במפרק המפיק רעשים אלה אם כן ישנם גם כאבים. מבחינתי ברוב המקרים, רעשים בברכיים מהווים סימן לנזקים מבניים קיימים או לחלופין לאותות אזהרה שנזקים מבניים כאלו מתחילים להתהוות ויש על כן לנסות ולהעלימם או לכול הפחות לצמצמם.

טיפול עצמי

במצבים של ברכיים רועשות ללא כאבים הטיפול יכול להיות עצמי. הטיפול העצמי צריך לכלול בראש וראשונה התנהלות זהירה בכול הנוגע לעומסים ותנועות הגורמים לרעשים בברכיים. כמו כן צריך לכלול תרגילי חיזוק ו/או גמישות של השרירים הפועלים על הברכיים כולל השריר הארבע ראשי מלפנים ושרירי המיתר מאחור. שיפור האיזון של השרירים עשוי לשפר את הביומכניקה של הברכיים ובכך להפחית את הרעשים.

יתכן ותוכלו לטפל באופן עצמי בברכיים שלכם גם אם מלבד רעשים הבוקעים מהברכיים אתם סובלים מכאבים קלים. הקפידו על התנהלות שמונחה על ידי הימנעות מרעשים ו/או מכאב. ניתן כמובן להמשיך בכול פעילות שאינה גורמת לרעשים ו/או כאבים. יש לשלב תרגילי חיזוק ו/או הגמשה של השרירים הפועלים על הברכיים כפוך לכך שבמהלך התרגילים הללו אין כאב ואין רעשים. במידה והכאבים עם או בלי הרעשים בברכיים חולפים או פוחתים המשיכו להקפיד על התנהלות נכונה לעוד פרק של מספר שבועות. חזרו לפעילות השגרתית שלכם באופן הדרגתי תוך הקפדה להימנע מעומסים חריגים על הברכיים.

טיפול כירופרקטי

כדאי לפנות לקבלת עזרה מקצועיים כאשר קליקים בברך אינם התסמין היחידי. כאבי הברכיים חריפים במיוחד, כאבי הברכיים אינם מגיבים לטיפול עצמי או כאשר כאבי בברכיים החלו בעקבות חבלה מחייבים עזרה מקצועית. רצוי שאיש מקצוע בתחום יבחן את הברכיים שלכם גם כאשר כאבי הברכיים אינם פוחתים במנוחה וכאשר יש סימנים ותסמינים המעידים על מעורבות עצבית כגון נימול והירדמות של הרגל. כמובן שגם נוכחות של סימנים ותסמינים המהווים דגל אדום כגון חום, אובדן משקל בלתי מוסבר, טיפול מתמשך בסטרואידים או בתרופות אחרות שיש ביכולתן לדכא את המערכת החיסונית מחייבים פנייה למקצוען.

מקצוע הכירופרקטיקה נותן מענה שמרני לרוב גורמי הכאב בברכיים כמובן ללא צורך בתרופות ו/או ניתוחים. הכירופרקט הוכשר לאבחן ולטפל בכאבי ברכיים מכניים שנוצרים לרוב בגלל חבלות, פציעות ספורט, עומסי יתר הגורמים להצטברות נזקים ברקמות או בגלל שיבושים מבניים ותפקודיים. רצוי במידת האפשר להימנע מטיפול תרופתי ו/או כירורגי לצורך הטיפול בברכיים אלא אם אין מענה שמרני.

את הטיפול בכאבים בברכיים נבצע בעזרת מכשירים רפואיים ייעודיים כגון לייזר רך, אולטרה סאונד וטיפול בגלי הלם ובעזרת טכניקות טיפול ידניות. באמצעות טכניקות הטיפול הידניות נחזיר או נחזיר את טווחי התנועה של הברכיים ושל המפרקים האחרים בשרשרת הקינמטית ונחזיר את היכולות של השרירים הפועלים לאורך הגפה התחתונה כולל כוח וגמישות. נשלב ייעוץ ארגונומי על מנת להפחית את הסיכון להישנות הכאבים בברכיים. עם שוך הכאב נתחיל בשלב השיקומי. במהלך השיקום נשפר טווחי התנועה את מאזן כוח/ גמישות של מפרקי ושרירי הגפה התחתונה ועמוד השדרה, נשפר את יכולת החישה העצמית ואת שיווי המשקל.

מניעה

כאמור רעשים בברכיים עלולים להעיד על נזקים שכבר התפתחו בברכיים או נזקים בהתהוות. יש על כן למנוע את התפתחות הרעשים בברכיים. כדי למנוע רעשים או נזקים בברכיים יש להתנהל באופן אחראי עם העומסים שאנו מטילים על הברכיים. חשוב לזכור שעומסי יתר גורמים נזקים אך גם חוסר בעומסים מובילים לניוון ולנזקים. גם במקרה הזה יש ללכת בדרך המלך. ראשית אין להתעלם מכאב! פעילות, תנועה או מנח שגורמים כאב יש להפסיק לאלתר. מאידך אסור שהפחד מכאב ירתיע אתכם מלעסוק בפעילות גופנית שמותאמת ליכולות שלכם.

הקפידו על סרגל מאמצים ועל יתר כללי הפעילות הגופנית. בעבודה, בבית ובמגרשי הספורט נסו להימנע מעומסים חוזרניים והעדיפו לבצע ותנועות מגוונות. חוסר פעילות גופנית הוא גורם סיכון להשמנה והתפתחות מגוון מחלות שעלולות לגרום בין היתר לנזקים במפרקים. הימנעו מעישון, שמרו על משקל גוף ועל תזונה מאוזנת. הקפידו על נעילת נעליים מתאימות ויציבות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול: מה הם השלבים? אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק…

 • קרע ברצועה הצולבת בברך

  קרע ברצועה הצולבת הוא עניין שכיח יחסית. פציעה זו היא גם אחד הגורמים שכיחים לכאבי ברכיים בקרב ספורטאים בכלל ובקרב…

 • כאבים בברך או בירך מה עדיף

  עדיף כאב בברך ולא בירך! קל הרבה יותר לטפל בדלקת פרקים ניוונית במפרק הברך לעומת הטיפול בדלקת כזאת במפרק הירך.…

 • כאב בברך טיפול ללא סטרואידים

  כאב בברך? ריפוי ללא סטרואידים אפשרי ואף רצוי! כאבי ברכיים על רקע דלקת פרקים היא בעיה שכיחה. לעתים מוצע לחולים…

 • כאב בברך? חכו עם ניתוח

  כאב בברך? חכו עם ניתוח. צוות מומחים בין לאומי פרסם הנחיות קליניות שעוסקות בשאלה מתי נכון לבצע ניתוח זעיר בברכיים.…

 • דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח

  דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח היא תופעה שכיחה. קרע מיניסקוס הוא מהגורמים השכיחים להתפתחות כאב בברכיים. עד לפני שנים אחדות…

 • קרע חוזר ברצועה הצולבת בברך

  קרע חוזר ברצועה הצולבת בברך ובעיקר של הרצועה הצולבת הקדמית (Anterior cruciate ligament) היא בין הגורמים השכיחים ביותר לכאבי ברכיים.…

 • כאב בברך? טיפול שמרני תחילה

  כאב בברך? טיפול שמרני תחילה! קרע מיניסקוס שהוא גורם שכיח לכאבי ברכיים, יכול להיות מטופל שמרנית או כירורגית. כול שנה נערכים…

 • כאב בברך עדיף בלי חומצה היאלורונית

  כאב בברך? בלי  חומצה הילורונית! הזרקה של חומצה הילורונית לברך עם דלקת פרקים ניוונית עשויה להפחית קלות את הכאב אך…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן