קליקים בברך אבחון וטיפול

קליקים בברך
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

קליקים בברך – אבחון וטיפול במידת הצורך עשויים למנוע נזקים קשים יותר במפרק הברך וצורך עתידי לנתחו. אם גם המפרק שלכם משמיע לעתים רעשים בעת הליכה או כפיפה? סביר להניח שלא מדובר בנזק משמעותי ואינכם צריכים להיות מוטרדים מכך יתר על המידה. עם זאת, רעש תכוף או קבוע עלולים להעיד על נזק במפרק ועל התפתחות דלקת פרקים ניוונית.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  בעיקר נכונים הדברים אם נלווה לרעשים אלו אחד או יותר מהסימנים והתסמינים הבאים: כאבים בברכיים, נפיחות בברכיים, נוקשות ומגבלות תנועה. לעיתים ניתן לשחזר ואפילו לחוש ברעשים הללו על ידי מישוש מפרק הברך תוך כדי הנעתו. בכול מקרה ההמלצה שלי גם אם אין כאבים ותסמינים נוספים קליקים בברך אבחון וטיפול עשויים להועיל לכם בטווח הארוך.

  {loadposition inside-page}

  קליקים בברך אבחון וטיפול – רקע

  הרעשים הבוקעים מהברכיים הנקראים גם קרפיטוס (Crepitus) עשויים להופיע במשך החיים באופן אקראי בגלל סיבות שהן לפחות בהתחלה נטולות חשיבות. אך לפעמים הרעשים הללו עלולים להעיד על התחלה של נזקים מבניים משמעותיים בברכיים כמו למשל שחיקת סחוס הנובעת מהתפתחות דלקת פרקים ניוונית (OA/Osteoarthritis) או לבשר על סיכויים מוגברים לפתח בעיות עתידיות בברכיים. בכול מקרה במידה והרעשים הללו הופכים להיות עניין חוזרני חשוב לבדוק את הברכיים כדי להעריך האם יש נזק ומהי חומרת הנזק. אבחון מוקדם עשוי להציל את הברכיים שלכם מנזקים כרוניים.

  קליקים בברך – גורמים

  ישנם מספר גורמים אפשריים לרעשים בברכיים החל מגורמים מינוריים חסרי חשיבות ועד לנזקים מבניים קשים המחייבים אפילו החלפת מפרק בהליך כירורגי. לצורך ביצוע אבחנה מבדלת יש לבחון את הברך.

  סיבות חסרות משמעות מידית

  הרעשים בברכיים יכולים להתפתח על רקע של בעיות מכניות שוליות חסרות משמעות קלינית בטווח הקצר כמו אי התאמה קלה של חלקי המפרק, חיכוך פנימי של רקמות שונות כמו חיכוך גידים בחלקים הגרמיים של המפרק או התפרקות כיסי אוויר (Cavitation) שהתהוו בתוך הנוזל הסינוביאלי.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   דלקת פרקים ניוונית בברך

   הברכיים הם מפרקים נושאי משקל מרכזיים בגוף. מטלה זאת יוצרת מצבים של עומס יתר על הברכיים בקרב חלקים נרחבים של האוכלוסייה והתוצאה היא שמפרקים תופסים את המקום השני בנטייה שלהם לפתח דלקת מפרקים ניוונית אחרי מפרקי עמוד השדרה. אחד התסמינים המרכזיים של דלקת פרקים ניוונית בברכיים הוא רעשים בברכיים. שלא כמו ברעשים הנגרמים מחיכוך רקמות או מהתפרקות כיסי אוויר לרעשים בברכיים על רקע של דלקת פרקים ניוונית נילווה לרוב גם כאב.

   דלקת מפרקים ניוונית היא מחלת המפרקים השכיחה ביותר בקרב בני האדם. רובם המכריע של בני האדם צפויים לסבול ממנה. הסיכויים להיפגע מדלקת פרקים ניוונית עולה עם הגיל. בגיל המבוגר ישנם מעט מאוד אנשים שאינם סובלים מהמחלה הזאת. במחלה זאת ישנה פגיעה במפרקי הגוף הכוללת בין היתר שחיקת הסחוס התוך מפרקי וצמיחת זיזי עצם במפרקים. אנשים שהמפרק שלהם נחבל (תאונה, נפילה) או נחשף לעומסי יתר (ברכיים אצל שחקני כדורגל) או נותח עלולים לסבול מדלקת פרקים ניוונית גם בגיל צעיר.

   מלבד קליקים בברך ורעשים אחרים צפוי האדם שסובל מדלקת פרקים ניוונית בברכיים לסבול מסימנים ותסמינים נוספים. בין הסימנים והתסמינים נמנה כאבים במהלך תנועה או מאמץ כמו עלייה וירידה במדרגות, נפיחות ובצקת, נוקשות ועוד. במצבים מתקדמים הכאבים בברכיים עלולים להיות נוכחים גם בלי תנועה או מאמץ ואפילו להעיר אתכם משנתכם. דלקת פרקים ניוונית בברכיים מתחילה לרוב בחלק הפנימי של המפרק.

   קרע מיניסקוס

   קליקים בברך אבחון וטיפול
   קליקים בברך אבחון וטיפול

   קליקים בברך יכולים להופיע גם בעקבות קרע במיניסקוס. בתוך הברך ממוקמות שתי כריות סחוסיות אחת מכול צד שתפקידן לבלום את הזעזועים והעומסים המוטלים הברכיים. קרע של אחד המיניסקוסים, תופעה שכיחה בקרב ספורטאים, עלול להיות הגורם לרעשים שאתם שומעים בברכיים.

   תסמונת מפרק פיקה – ירך

   תסמונת נוספת שעלולה לגרום בין היתר קליקים בברך היא תסמונת מפרק פיקה – ירך (Patellofemoral Syndrome). תסמונת כאב זאת הנושאת מספר שמות כולל "ברך רצים" (Runners Knee) "תסמונת כאב ברך קדמי" או "כאב פטלופמורלי", היא בעיה שכיחה הגורמת לכאב בחזית הברך, מתחת לפיקת הברך. הכאב נגרם עקב שחיקתו של הסחוס המצוי במפרק שבין הפיקה לעצם הירך.

   דלקת פרקים מערכתית

   קליקים בברך יכולים להתפתח בעקבות שינויים מבניים שמתפתחים בברכיים בגלל אחת מדלקות הפרקים המערכתיות הבאות:

   • דלקת פרקים שיגרונית (Rheumatoid arthritis)
   • דלקות הפרקים ללא גורם שיגרוני (Seronegative arthropathy)

   בין יתר דלקות הפרקים ללא גורם שגרוני נמנה:

   • דלקת חוליות מקשחת (ankylosing spondylitis)
   • תסמונת ע"ש רייטר (Reiter's syndrome)
   • דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis)
   • דלקת פרקים אנטרופטית (Enteropathic arthritis)
   • דלקת פרקים זיהומית (Infectious arthritis)
   • שיגדון (Gout)

   קליקים בברכיים עם כאבים נלווים – אבחון 

   כאבים ושאר סימנים ותסמינים בברכיים יכולים להתפתח בגלל מגוון רחב של פתולוגיות. ריבוי האפשרויות מחייב לבצע אבחון מדוקדק שכולל תהליך של אבחנה מבדלת. אבחון נכון מאפשר טיפול מתאים ויעיל לברכיים והימנעות מסיבוכים ובעיות כרוניות בעתיד. האבחון יכלול לקיחת היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ובמידה הצורך היעזרות בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי דימות ובדיקות מעבדה.

   היסטוריה רפואית

   אבחון המצב הקליני של הברכיים יחל מלקיחת היסטוריה רפואית אישית ומשפחתית. נלמד על קיומן האפשרי של נטיות גנטיות למחלות כמו שיגדון, דלקות פרקים סוכרת ועוד שעלולות בין היתר לפגוע בברכיים. נלמד על עיסוקיו ותחביביו של החולה והאם יכול להיות קשר בינם לבין התלונה על כאבי הברך. נברר היכן הכאב ממוקם, מתי החל, מה גרם להופעתו, נקבל תיאור של הכאב, ונלמד על המנחים ו/או הפעולות שמחמירות את הכאב ועל אלו שמפחיתות את הכאב. לאחר מכן נמשיך בבדיקה הגופנית.

   בדיקה פיזית של הברכיים

   במהלך הבדיקה הגופנית ננסה לזהות את מיקום הנזק ולאמוד את חומרתו. נעשה זאת בין היתר על ידי הנעת הברך וביצוע בדיקות מיוחדות שתשחזרנה את הכאב. במהלך הבדיקה הגופנית נתבונן בברך מבצעת מגוון מטלות כולל עמידה (הברך מגיעה למצב נעילה?), הליכה (צליעה?), ריצה ובמידת האפשר גם קפיצה. נבדוק את טווחי התנועה הפסיביים ואקטיביים של הברך והמפרקים האחרים המצויים בשרשרת הקינמטית. נערוך בדיקות אורתופדיות כדי לאמוד את תקינות הרצועות והמיניסקוסים וגם בדיקות נוירולוגיות.

   בדיקות מתקדמות

   בשלב הזה אנו אמורים לדעת ברמת ביטחון גבוהה ממה סובל החולה שלנו. אם בכול זאת יש ספק באבחון נעזר בבדיקות מתקדמות כולל בדיקות הדמיה כגון צילומי רנטגן, CT ו/או MRI ובבדיקות מעבדה על מנת לאתר בין היתר סימנים לקיום דלקות פרקים. הפנייה לבדיקות מתקדמות תתבצע גם באותם מקרים שבהם החולה לא מגיב לטיפול באופן המצופה.

   דגלים צהובים ואדומים

   במהלך הפגישה כולה נחפש רמזים שמעלים את הסבירות שהגורם לכאבי הברכיים אינו מכאני אלא מערכתי. רמזים אלו הם למעשה סימנים ותסמינים כגון אובדן משקל בלתי מוסבר, כאבים קשים במיוחד ללא רגיעה גם במנוחה, חום, צמרמורות ועוד. נוכחות של סימנים ותסמינים אלו ואחרים מהווים דגל אדום וסיבה להפניית החולה לחד מיון להמשך בירור רפואי.
   נחפש גם רמזים לסימנים ותסמינים נפשיים אשר מהווים דגל צהוב. דגלים צהובים מייצגים סימנים ותסמינים נפשיים כגון דיכאון ומצב נפשי ירוד שיכולים לנבוע ממצוקות שונות כולל חברתיות, אישיות וכלכליות. קיומם של סימנים ותסמינים מסוג זה עלול להאט ואף לבלום את קצב ההחלמה.

   קליקים בברך – טיפול

   הגישה שלי נוגדת את התפיסה שאומרת שאין צורך לטפל במפרק המפיק רעשים אלה אם כן ישנם גם כאבים. מבחינתי ברוב המקרים, רעשים בברכיים מהווים סימן לנזקים מבניים קיימים או לחלופין לאותות אזהרה שנזקים מבניים כאלו מתחילים להתהוות ויש על כן לנסות ולהעלימם או לכול הפחות לצמצמם.

   טיפול עצמי

   במצבים של ברכיים רועשות ללא כאבים הטיפול יכול להיות עצמי. הטיפול העצמי צריך לכלול בראש וראשונה התנהלות זהירה בכול הנוגע לעומסים ותנועות הגורמים לרעשים בברכיים. כמו כן צריך לכלול תרגילי חיזוק ו/או גמישות של השרירים הפועלים על הברכיים כולל השריר הארבע ראשי מלפנים ושרירי המיתר מאחור. שיפור האיזון של השרירים עשוי לשפר את הביומכניקה של הברכיים ובכך להפחית את הרעשים.

   יתכן ותוכלו לטפל באופן עצמי בברכיים שלכם גם אם מלבד רעשים הבוקעים מהברכיים אתם סובלים מכאבים קלים. הקפידו על התנהלות שמונחה על ידי הימנעות מרעשים ו/או מכאב. ניתן כמובן להמשיך בכול פעילות שאינה גורמת לרעשים ו/או כאבים. יש לשלב תרגילי חיזוק ו/או הגמשה של השרירים הפועלים על הברכיים כפוך לכך שבמהלך התרגילים הללו אין כאב ואין רעשים. במידה והכאבים עם או בלי הרעשים בברכיים חולפים או פוחתים המשיכו להקפיד על התנהלות נכונה לעוד פרק של מספר שבועות. חזרו לפעילות השגרתית שלכם באופן הדרגתי תוך הקפדה להימנע מעומסים חריגים על הברכיים.

   טיפול כירופרקטי

   כדאי לפנות לקבלת עזרה מקצועיים כאשר קליקים בברך אינם התסמין היחידי. כאבי הברכיים חריפים במיוחד, כאבי הברכיים אינם מגיבים לטיפול עצמי או כאשר כאבי בברכיים החלו בעקבות חבלה מחייבים עזרה מקצועית. רצוי שאיש מקצוע בתחום יבחן את הברכיים שלכם גם כאשר כאבי הברכיים אינם פוחתים במנוחה וכאשר יש סימנים ותסמינים המעידים על מעורבות עצבית כגון נימול והירדמות של הרגל. כמובן שגם נוכחות של סימנים ותסמינים המהווים דגל אדום כגון חום, אובדן משקל בלתי מוסבר, טיפול מתמשך בסטרואידים או בתרופות אחרות שיש ביכולתן לדכא את המערכת החיסונית מחייבים פנייה למקצוען.

   מקצוע הכירופרקטיקה נותן מענה שמרני לרוב גורמי הכאב בברכיים כמובן ללא צורך בתרופות ו/או ניתוחים. הכירופרקט הוכשר לאבחן ולטפל בכאבי ברכיים מכניים שנוצרים לרוב בגלל חבלות, פציעות ספורט, עומסי יתר הגורמים להצטברות נזקים ברקמות או בגלל שיבושים מבניים ותפקודיים. רצוי במידת האפשר להימנע מטיפול תרופתי ו/או כירורגי לצורך הטיפול בברכיים אלא אם אין מענה שמרני.

   את הטיפול בכאבים בברכיים נבצע בעזרת מכשירים רפואיים ייעודיים כגון לייזר רך, אולטרה סאונד וטיפול בגלי הלם ובעזרת טכניקות טיפול ידניות. באמצעות טכניקות הטיפול הידניות נחזיר או נחזיר את טווחי התנועה של הברכיים ושל המפרקים האחרים בשרשרת הקינמטית ונחזיר את היכולות של השרירים הפועלים לאורך הגפה התחתונה כולל כוח וגמישות. נשלב ייעוץ ארגונומי על מנת להפחית את הסיכון להישנות הכאבים בברכיים. עם שוך הכאב נתחיל בשלב השיקומי. במהלך השיקום נשפר טווחי התנועה את מאזן כוח/ גמישות של מפרקי ושרירי הגפה התחתונה ועמוד השדרה, נשפר את יכולת החישה העצמית ואת שיווי המשקל.

   מניעה

   כאמור רעשים בברכיים עלולים להעיד על נזקים שכבר התפתחו בברכיים או נזקים בהתהוות. יש על כן למנוע את התפתחות הרעשים בברכיים. כדי למנוע רעשים או נזקים בברכיים יש להתנהל באופן אחראי עם העומסים שאנו מטילים על הברכיים. חשוב לזכור שעומסי יתר גורמים נזקים אך גם חוסר בעומסים מובילים לניוון ולנזקים. גם במקרה הזה יש ללכת בדרך המלך. ראשית אין להתעלם מכאב! פעילות, תנועה או מנח שגורמים כאב יש להפסיק לאלתר. מאידך אסור שהפחד מכאב ירתיע אתכם מלעסוק בפעילות גופנית שמותאמת ליכולות שלכם.

   הקפידו על סרגל מאמצים ועל יתר כללי הפעילות הגופנית. בעבודה, בבית ובמגרשי הספורט נסו להימנע מעומסים חוזרניים והעדיפו לבצע ותנועות מגוונות. חוסר פעילות גופנית הוא גורם סיכון להשמנה והתפתחות מגוון מחלות שעלולות לגרום בין היתר לנזקים במפרקים. הימנעו מעישון, שמרו על משקל גוף ועל תזונה מאוזנת. הקפידו על נעילת נעליים מתאימות ויציבות.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו? השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה רגישה העוטפת את חוט השדרה ושורשי העצבים ומגוננת עליהם.