כאבים בגפה התחתונה: טיפול ושיקום
כאבים בגפה התחתונה

כאבים בגפה התחתונה: טיפול ושיקום

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בגפה התחתונה: טיפול ושיקום – כאבים בגפה התחתונה הן מהתלונות השכיחות ביותר ששומע כל קלינאי העוסק בכאב. רוב בני האדם סובלים או סבלו לפחות פעם אחת בחייהם מכאב בחלק זה או אחר בגפה התחתונה. מיחושים בחלק זה או אחר של הגפה התחתונה בין עם קלים או חמורים נגרמים לרוב משימוש יתר ופציעה של מערכת שריר ושלד. ואכן אין זה פלא לאור העובדה שהגפיים התחתונות נושאות ברוב העומסים בגוף. הגפה התחתונה חשופה לעומסים רבים לאורך היום בעבודה, בבית וכמובן על מגרש הספורט.

הצטברות עומסים זאת היא שעומדת בבסיס הנזקים המצטברים וגרימת פציעות כגון שברי מאמץ שחיקת סחוסים ועוד. מיחושים בגפיים התחתונות עלולים להתפתח גם בגלל פגיעה בזרימת הדם אליה או בגלל פגיעה בגב התחתון ולחץ על שורש עצב מותני המשליך כאב מטה. ברוב המקרים המיחושים הללו נגרמים מפציעות מינוריות לרקמה זו או אחרת בגפה התחתונה והתסמינים צפויים לחלוף תוך זמן קצר בלי טיפול או עם טיפול עצמי בלבד. אך יש לעתים וגורמים רציניים עומדים בבסיס הפגיעה.

כאבים הנמשכים מעל מספר ימים, כאבים שמוספים להחמיר מחמירים או כאבים שאליהם מתלווים סימנים ותסמינים נוספים כמו מגבלות תנועה, נימול, חולשה ועוד מחייבים פנייה לגורם מקצועי כמו כירופרקט. אבחון מהיר וטיפול יסודי עשויים למנוע מהתסמינים להחמיר וישפרו את מצבכם.

כאבים בגפה התחתונה: טיפול ושיקום – רקע

במחקר שנערך באוסטרליה נבדקה שכיחות התסמינים בגפה התחתונה בקרב נשים מעל גיל 70 וכיצד הם משפיעים על תפקודן. הממצאים: 39% מהנשים דיווחו על מיחושים בירך, 52% דיווחו על ברכיים כואבות ואילו 34% דיווחו על קרסוליים כואבים. 14% מהן סבלו מיחושים בכול האזורים הללו ורק 28% לא סבלו מתסמין כלשהו. נשים שסבלו הכי הרבה היו שמנות יותר ובעלי BMI גבוה יותר. נשים שסבלו ממכאובים באופן תכוף יותר סבלו גם מפגיעה ביכולת התנועה ובאיכות החיים.

כאבים בגפה התחתונה גורמים

גורמים שכיחים להתפתחות כאבים בגפה התחתונה כוללים פגיעה במערכת שריר ושלד, פגיעה עצבית או פגיעה בכלי דם. פגיעה באחת הרקמות המרכיבות את מערכת שריר ושלד בגלל חשיפה לעומסי יתר ותנועות חוזרניות היא הגורם השכיח מכולם. תנועות חוזרניות ועומסים חוזרניים מתרחשים תדיר בריצות, בכדורסל, טניס ובכול ספורט שבו צריכים לרוץ. תנועות ועומסים חוזרניים על חלקי גוף אלה נגרמים גם במקצועות כגון דוור, שוטרי מקוף ועוד. עמידה ממושכת, הליכה ארוכה או ריצה עלולים לפגוע באחת מהרקמות בגפיים התחתונות כולל  שרירים, גידים, רצועות, עצבים, מיניסקוס, עצמות, מפרקים, סחוסים ועוד ולגרום למיחוש כזה או אחר.

פגיעות אופייניות בגפיים התחתונות כוללות שברי מאמץ, קרעים או דלקות של גידים, שרירים או רצועות, לכידה של עצב פריפרי ועוד, תסמונת המדור בשוק ועוד. מיחושים עלולים להתפתח גם בגלל גורמים רציניים כמו מחלת העורקים הפריפריים (Peripheral Artery Disease) הנגרמת בגין חסימה של עורקים המובילים דם לגפיים התחתונות, תסמונת המדור בשוק ועוד. גורמים נוספים כוללים כמובן דלקות פרקים ונזקי חבלה על רקע תאונות, נפילות ופציעות ספורט.

גורמי סיכון

כאבים בגפה התחתונה יופיע בסבירות גבוהה יותר כאשר גורמי סיכון מוגדרים קיימים אצלכם. גורמי הסיכון העיקריים להתפתחות כאבים בגפה התחתונה כוללים בעיקר גיל (ככול שאנו מתבגרים הסיכון עולה), משקל עודף או השמנה (יוצרים עומסי יתר), פציעה או ניתוח קודמים, ליקויים מבניים או ביומכניים באחד או יותר מהמפרקים בגפיים התחתונות, חוסר איזון בין השרירים האגוניסטים ואנטגוניסטים הפועלים ברגל, חולשה של קבוצות שרירים בגפה התחתונה, מקצועות המחייבים כפיפה, כריעה, עלייה במדרגות או עמידה ממושכת, ספורט היוצר עומסי יתר על המפרקים כמו למשל כדורסל, טניס, ריצה ועוד.

סימנים ותסמינים

כאבים בגפה התחתונה יכולים להיות חריף, קלף, חודר, קהה, שורף, מושלך, להופיע במאמץ, להופיע במנוחה, לא לאפשר שינה רצופה בלילה, להופיע ולהיעלם תוך שניות או להימשך באופן כרוני. למיחושים הללו עלולים להתלוות סימנים ותסמינים נוספים כולל נימול, הירדמות, חולשת שרירים, החזרי גידים לקויים, נפיחות, מגבלות תנועה, שינויים בצבע העור של הרגל, שינויים בטמפרטורת העור ועוד

כאבים בגפה התחתונה אבחון

כאבים בגפה התחתונה: טיפול ושיקום
כאבים בגפה התחתונה: טיפול ושיקום

אבחון כאבים בגפה התחתונה מתחיל מלמידה של ההיסטוריה הרפואית האישית והבריאותי של החולה ומשפחתו כולל נטייה גנטית למחלות, אשפוזים, ניתוחים, פציעות קודמות, טיפול תרופתי ועוד. נשאל על התפתחות המיחושים כולל תיאור (חריף, קהה, משליך שורף…), תכיפות (לסירוגין, קבוע) מיקומו, מתי החל, מה משפיע עליו (תנוחות, פעולות), האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים ועוד. עם רעיונות ראשוניים לגבי אבחון אפשרי ניגש לבדיקה הגופנית. משלב הזה נתבונן בגפה התחתונה והגב התחתון במנחים ובמצבים שונים בניסיון לזהות סימן חיצוני לבעיה. נמשש ונניע את החלקים הללו במטרה לחוש במשהו חריג (רגישות, נפיחות, חום, אדמומיות) ולזהות דפוסי תנועה לקויים. נערוך בדיקות נוירולוגיות כולל מעגל ההליכה, החזרי גידים, טונוס שרירי, כוח, חישה, עיוותים ועוד. במידת הצורך גם ניעזר בבדיקות מעבדה ובדיקות הדמיה כגון MRI, CT, מיפוי עצמות ועוד.

טיפול

הטיפול ברגל הכואבת יחל רק לאחר שאנו יודעים מה גרם לתסמינים. במקרים קלים החולה יוכל לטפל בעצמו על ידי מנוחה מפעילות כואבת, קומפרסים חמים, חבישה או תמיכה זמנית ומעבר לספור חלופי. במקרים קשים יותר כאשר הכאב אינו מגיב לטיפול עצמי ועוד יש לפנות לאיש מקצוע. כירופרקט ימליץ על מנוחה מפעילות הגורמת לתסמינים ובמקביל ימליץ לבצע כול פעולה אחרת שלא גורמת לו. הכירופרקט, באמצעות עזרים חשמליים לריפוי דלקות כמו לייזר רך יטפל  בתסמינים ובאמצעות טכניקות ידניות ותרגילים ייעודיים ישמור על טווחי התנועה של מפרקי הגפה התחתונה של השרירים, ישמור על הגמישות, הכוח ועל איזון השרירי.

שיקום

כאבים בגפה התחתונה ולא חשוב מה מקורו אינה יכולה להסתפק בטיפול. שיקום ולו גם שיקום בסיסי ביותר הוא כורח. שיקום טוב יאפשר לחולה לחזור לאורח חיים נורמלי הכולל גם פעילות גופנית מלאה. החזרת הכשירות לרגל לאחר פציעה עלולה להיות מאתגרת. תהליך השיקום חייב להיות מותאם למצבו הפיזי והנפשי של החולה וליעדים שלו. באמצעות תרגילים שונים המתבצעים באופן הדרגתי נשפר את הכישורים הגופניים של הגפה התחתונה כולל את הכוח, הגמישות והסיבולת של השרירים, נשפר את האיזון בין השרירים הפועלים על הגפה התחתונה, נשפר את שיווי המשקל ואת חוש החישה העצמית (Proprioception).

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים