כאבי גב תחתון אבחון
כאבי גב תחתון אבחון

כאבי גב תחתון אבחון

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי גב תחתון? אבחון מדוקדק מעלה את הסיכוי לזהות את מקור הבעיה. מיחושים בחלק התחתון של הגב עלולים להתפתח על רקע של בעיות שונות המחייבות התייחסות וטיפול שונים. בכול מקרה כזה חשוב לבצע הליך של אבחנה מבדלת לקביעת אבחון. 

את הגורמים האפשריים לכאבי גב תחתון (כג”ת) נחלק למספר קבוצות: כג”ת על רקע נזקים לעמוד השדרה הנגרמים מגורמים מכניים, כג”ת על רקע נזקים למערכות עצב ושריר מגורמים מכניים, כג”ת על רקע נזקים לעמוד השדרה הנגרמים מגורמים מערכתיים וכג”ת על רקע נזקים ודלקות לאיברים פנימיים. חשוב לבצע אבחנה מבדלת שבמהלכה נשלול כול מחלה או גורם אפשרי להתפתחות הכאבים הללו עד הגעה לאבחון הנכון.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי גב תחתון אבחון – רקע

כאב בגב התחתון מהווים מטרד מרכזי בחיינו. עד 85% מבני האדם מושפעים מבעיה זו. מעל מחצית התביעות לפיצויים בגין נכויות ומגבלות בקרב העובדים מוגשים על רקע זה. כאבי גב תחתון הם הגורם העיקרי לנכויות ומגבלות בקרב קבוצת הגיל 19-45 שאמורה להיות היצרנית ביותר. בארצות הברית נערכו 15 מיליון ביקורי רופאים בגלל כאבי גב תחתון כאשר רק שפעת גרמה ליותר ביקורים. סך כול העלויות של המחלה בארצות הברית נאמד בקרוב ל 100 ביליוני דולרים לשנה. אין ספק שכאבי גב תחתון מהווים בעיה מרכזית שכדי למנוע אותה אנו צריכים לדעת עליה הכול כולל גורמים אפשריים, גורמי סיכון, סימנים ותסמינים וכמובן לאבחן את מקורם ביעילות ובמהירות ולטפל בהם בהצלחה.

מגוון רחב של פתולוגיות עלולות לגרום לכאבי גב תחתון החל ממתיחה של שריר בגב וכלה בדלקות פרקים, מפרצת ועוד. ברשימה מטה פירטתי את רוב הגורמים האפשריים לכאבי גב תחתון כולל פגיעות מכניות בעמוד השדרה, פגיעות מכניות במערכות שריר ושלד, מחלות ועוד.

פגיעה מכנית בעמוד השדרה 

כול נזק לאחת הרקמות או המפרקים בעמוד השדרה המותני ובכלל זה גידים, שרירים, סחוסים, מעטפות מפרקים, רצועות, חוליות  וכמובן דיסקים בין חולייתיים, עלול לגרום בין היתר לכאבי גב תחתון. בשורות הבאות אנו מפרטים את הגורמים העיקריים לכאבי גב תחתון על רקע של נזק מכני לעמוד השדרה המותני:

מתיחה או נקיעה

כאבי גב תחתון אבחוןמתיחה או נקיעה (Sprain strain) של עמוד השדרה המותני עלולים לגרום לכאבי גב תחתון מפושטים יותר. ללא הקרנה לרגל. מנוחה מפחיתה את הכאב. שינוי בין מצבים (ישיבה, שכיבה, עמידה) מחמיר את הכאב.

נזק לדיסק הבין חולייתי

נזקים לדיסק הבין חולייתי (Disc pathology) הכוללים בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק הלוחצים על שורש עצב מותני יכולים לגרום למיחושים חריפים בגב התחתון עם הקרנות קשות לרגל. המיקום המדויק ברגל משתנה בהתאם לשורש העצב שנפגע. גם הפעולות והמנחים שמשפעים על המיחושים בגב משתנים בהתאם לשורש העצב הפגוע. יתכנו סימנים ותסמינים נוירולוגיים כגון נימול וחולשה של הרגל.

ספונדילוליסטזיס

ספונדילוליסטזיס (Spondylolysis) מותני עלול לגרום לתזוזת חוליה וללחץ על שורש עצב מותני. לחץ כזה עלול לגרום לסיאטיקה ובכלל זה לכאבי גב תחתון עם הקרנות כאב לרגל וסימנים ותסמינים נוירולוגיים. מיחושי גב אלו מחמירים בעמידה ובהליכה. הפחתת הכאב מושגת על ידי ישיבה, שכיבה או כפיפה הגב. ממצאים שכיחים בקרב הסובלים מספונדילוליסטזיס כוללים נוקשות של שריר המיתר (Hamstrings) וקיעור יתר של עמוד השדרה המותני.

שבר חוליה

שבר באחת החוליות במותן על רקע טראומטי יגרום להתפתחות הסימנים והתסמינים הבאים: החוליה שניזוקה רגישה למגע או לחץ. שינוי בין מצבים (ישיבה, שכיבה, עמידה) מחמיר את הכאב. אין חסרים נוירולוגיים אלא עם כן השבר גורם לתזוזה גרמית וללחץ על רקמה עצבית.

היצרות תעלת השדרה

היצרות תעלת השדרה (Spinal stenosis) המותנית עלולה לגרום בין היתר לכאבי גב תחתון עם הקרנות כאב קשות לרגל המחמירים בעמידה ובהליכה. הפחתת הכאב מושגת על ידי ישיבה, שכיבה או כפיפה הגב.

דלקת פרקים ניוונית במפרקי השטחה

דלקת פרקים ניוונית של פרקי השטחה והתפתחות תסמונת פרקי שטחה (Facet joint syndrome) גורמת לעיתים קרובות לכאבי גב תחתון המחמירים באמצעות פשיטה לאחור של עמוד השדרה המותני, עמידה ממושכת והליכה איטית. כפיפה, ישיבה שפופה והליכה מהירה עשויים להפחית את המיחושים בגב התחתון. 

נזק מכני במערכת שריר ושלד

נזקים בחלקים אחרים של מערכות עצב שריר ושלד עלולים גם הם לגרום לכאבי גב תחתון.

פציעה של מפרק העצה והכסל

פציעה של מפרק העצה והכסל (Sacroiliac joint) עלולה לגרום גם לכאבי גב תחתון ואגן ומגבלות תנועה. בדיקות פיזיות של האגן ממקדות את מקור הכאב למפרקי העצה והכסל. יתכנו הקרנות כאב לרגל. ללא סימנים ותסמינים נוירולוגיים. לכאבי מפרק העצה והכסל הנגרמים על רקע של מחלת פרקים מערכתית התלוו סימנים ותסמינים נוספים כגון נגעים עוריים, דלקות עיניים ועוד.

פציעה של מפרק הירך

נזקים במפרק הירך (Hip pain) עלולים לגרום למיחושים מקומיים במפרק הירך ולהקרין כאב לאגן ולגב התחתון. מלבד המיחושים בגב התחתון אנו עלולים לחוש גם מגבלות תנועה של הירך ונפיחות. רעשים וחריקות עלולים לבקוע ממפרק הירך בעת תנועתו. ממצאים מבדיקה פיזית של מפרק הירך ומצילום רנטגן יצביעו עליו כעל מקור הכאב.

תסמונת שריר הפיריפורמיס

תסמונת שריר הפיריפורמיס (Piriformis Muscle Syndrome) עלולה לגרום לסימנים והתסמינים הדומים לאלו הנגרמים על ידי גירוי העצב הסיאטי באמצעות פריצת דיסק מותני. כולל מיחושים בגב התחתון ואף סימנים ותסמינים נוירולוגיים. סיבובים של הירך פנימה והחוצה אמורים להשפיע על הסימנים והתסמינים ובכך להצביע על התסמונת. 

מחלות מערכתיות

מגוון של מחלות מערכתיות כגון  דלקות פרקים (דלקת פרקים שיגרונית (Rheumatoid arthritis), דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing spondylitis), דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis) ועוד) או דלקות של רקמת חיבור (זאבת אדמנתית מערכתית (Systemic lupus erythematosus), טרשת מערכתית (ט”מ) (Systemic sclerosis), פולימיוסיטיס (Polymyositis) ועוד), מחלות סרטן ודלקות זיהומיות עלולות גם הן לגרום למיחושים ברמות חומרה שונות בגב התחתון.

דלקות פרקים 

דלקות פרקיםדלקות פרקים הפוגעות בעמוד השדרה (spondyloarthropathy) עלולות לגרום למיחושים חריפים לסירוגין בגב ובמפרקים נוספים, מיחושים ונוקשות קשה בבקרים עם הקימה, קשיים תנועתיים. נוכחות של סימנים ותסמינים נוספים כגון דלקות עיניים, מיחושים במפרקים נוספים כולל מפרקי אצבעות הידיים, נגעים עוריים, אובדן תיאבון ומשקל, עייפות וידו.

מחלות רקמות חיבור

מחלות רקמות חיבור (Connective tissue diseases) עלולות לגרום למיחושי שרירים ומפרקים כולל בגב, נוקשות, חולשה, אובדן תיאבון ומשקל, עייפות ומעורבות אפשרית של איברים פנימיים כמו הלב וכלי דם.

סרטן

גידול סרטני בעמוד השדרה המותני (Spinal tumors) עלולים לגרום בין היתר לכאבי גב תחתון המחריפים בעת מנוחה. תיתכן הקרנת כאב לרגל. יתכנו חסרים נוירולוגיים. רגישות ללחץ על החוליה המעורבת, אובדן משקל לא מוסבר, עייפות. רקע של מחלת סרטן.

דלקת זיהומית

דלקת זיהומית בעמוד השדרה (Spinal infections) עלולה לגרום לכאב גב שאינו פוסק גם במצב של מנוחה. תיתכן נפיחות ואדמומיות מקומית. רגישות למגע בחוליה המזוהמת, חום (עולה ככול שהזיהום מתפתח), שקיעת דם גבוה וכך גם חלבון מגיב עם סי (C-reactive protein), תחושה כללית של חולי מערכת חיסון חלשה (איידס, אלכוהוליסט, סמים, תרופות מדכאות חיסון ועוד).

מחלות באיברים פנימיים

לא תמיד המשמעות של כאבי גב תחתון היא נזק לחוליות עצמן ו/או ולרקמות התומכות הבן. לפעמים פתולוגיות מרוחקות עלולות להקרין כאב לגב התחתון. חלק מאותן פתולוגיות מסכנות חיים ועל כן חייבות להיות מאובחנות ומטופלות בקדם. 

שלבקת חוגרת

שלבקת חוגרת (Herpes Zoster) עלולה לגרום לכאב הנמתח לאורך פס עור (Dermatome pain) בצד אחד של הגב. פריחה עורית ושלפוחיות וכן רגישות קיצונית למגע אפילו של בגד עם אותו פס עור.

מפרצת באבי העורקים הבטני

מפרצת באבי העורקים הבטני (Abdominal aortic aneurysm) עלולה לגרום לכאבי גב או בטן חריפים והמפתחים במהירות הם מסימני הקרע של מפרצת באבי בעורקים הבטני. מצב זה מצריך הפנייה דחופה ומידית. ברקע תחושת חוסר נוחות ותחושה של מסה פועמת בבטן.

דלקת בלבלב

דלקת בלבלב (Pancreatitis) עלולה לגרום גם לכאבי גב. מלבד זאת מתלוננים החולים בדלקת בלבלב על מיחושים חריפים בבטן העליונה המתגברים עם אכילה ובעיקר אכילה של מזון שמן. תסמינים נוספים המאפיינים פתולוגיה במערכת עיכול כולל בחילות והקאות.

כיב קיבה פפטי

כיב קיבה פפטי (Peptic ulcer) עלול לגרום בין היתר לכאבי גב תחתון. מלבד זאת צפויים החולים להתלונן על תחושת שריפה ומיחושים בבטן העליונה הפוחתים לזמן קצוב בעקבות נטילת נוגדי חומציות. יציאות ו/או הקאות עם דם. אובדן תיאבון ואובדן משקל.

דלקת בכיס המרה

דלקת בכיס המרה (Cholecystitis) עלולה לגרום גם לכאב גב. מלבד זאת התלוננו החולים בדלקת בכיס המרה על כאב בצד ימין של הבטן העליונה. הכאב עלול להקרין אל אזורים נוספים כולל בין השכמות או אל הכתף הימנית. יתכנו חום וצמרמורות. תיתכן התפתחות צהבת. תסמנים נוספים המאפיינים פתולוגיה במערכת עיכול כוללים אובדן תיאבון, בחילות והקאות.

אנדומטריוזיס 

אנדומטריוזיס (Endometriosis) עלולה לגרום לכאבי גב. מלבד זאת תתלונן האישה על מיחושים בבטן התחתונה, דימום, בחילות הקאות ועוד תסמינים המחריפים במהלך המחזור החודשי. סימנים ותסמינים אפשריים נוספים המאפיינים פגיעה במערכת הגניקולוגית כולל מיחושים בעת קיום יחסי מין, אי פריון ועוד.

מחלה דלקתית זיהומית של האגן

דלקתית זיהומית של האגן (Pelvic inflammatory disease) עלולה לגרום גם לכאבי גב. מלבד זאת תתלונן האישה גם על מיחושים בבטן המחריפים בזמן קיום יחסי מין, חום, צמרמורת, חולשה, עייפות, בחילות, הקאות ועלייה בכמות הכדוריות הדם הלבנות (זיהום).

דלקת בערמונית

דלקת בערמונית (Prostatitis) עלולה לגרום לכאבי גב תחתון. מלבד זאת יכול החולה להתלונן גם על מיחושים באזורים נוספים באגן כולל בפין וכן על תכיפות, צריבה וקשיים שונים במתן שתן כולל קטיעה חוזרת ונשנית של שנת הלילה לצורך זה. יתכנו חום וצמרמורות.

עווית כלייתית

עווית כלייתית (Renal colic) עלולה לגרום לכאבים חריפים בגב התחתון. עוד יתלונן החולה גם על מיחושים בעת מתן שתן, עווית כלייתית תאופיין בחום גבוה ובצמרמורות. תיתכן נוכחות של דם סמוי בשתן.

דלקת זיהומית של אגן הכליה והכליה 

זיהומי של אגן הכליה והכליה (Pyelonephritis) עלולה לגרום גם לכאבי גב. עוד יתלונן החולה על חום גבוה, הקאות החילות וצמרמורות. בדיקות שתן יעלו ממצאים אופייניים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן