כאבי גב תחתון אבחון

כאבי גב תחתון אבחון

כאבי גב תחתון – אבחון מדוקדק מעלה את הסיכוי לזהות את מקור הבעיה ולטפל בה ביעילות. כאבים בחלק התחתון של הגב עלולים להתפתח על רקע של בעיות שונות המחייבות התייחסות וטיפול שונים. את הגורמים האפשריים לכאב המתפתח בחלק התחתון של הגב והאגן מחלקים למספר קבוצות:

 • כאבים בגלל נזק ברקמות עמוד השדרה המותני
 • כאב בגלל נזק בשאר רקמות מערכות עצב ושריר בגב התחתון מלבד עמוד השדרה
 • כאבים בגלל מחלות והפרעות בריאותיות מערכתיות בעמוד השדרה
 • כאב בגלל דלקות ומחלות באיברים פנימיים המשליכים כאב לגב התחתון

בכול מקרה של כאבי גב תחתון אבחון מהיר משרת את מיטב האינטרסים שלכם. כדי להגדיל את הסיכוי להגעה לאבחון מדויק חשוב לבצע הליך של אבחנה מבדלת. באמצעות הליך זה נשלול כול מחלה או הפרעה אחרת שיכולים לגרום לתלונות של החולה.

כאבי גב תחתון אבחון – רקע

כאב בגב התחתון מהווים מטרד מרכזי. עד 85% מבני האדם מושפעים מבעיה זו. ברוב המקרים הכאבים הללו חולפים תוך שבועות אחדים גם ללא טיפול. בחלק מהמקרים הכאבים ממשיכים ללא הפוגה. כאבים בגב התחתון הם הגורם העיקרי לנכויות ומגבלות בקרב בני 19 – 45. מעל מחצית התביעות לפיצויים בגין נכויות ומגבלות בקרב העובדים מוגשים על רקע זה. זוהי קבוצת הגיל היצרנית ביותר ולכן הנזק הכלכלי הוא גדול במיוחד. בארצות הברית נערכו 15 מיליון ביקורי רופאים בגלל כאבי גב תחתון. רק שפעת גרמה ליותר ביקורי רופאים. סך כול העלויות של המחלה בארצות הברית נאמד בקרוב ל- 100 מיליארד דולר לשנה. כאב גב תחתון מהווה בעיה מרכזית שכדי למנוע שאנו צריכים לדעת עליה הכול כולל:

 • גורמים אפשריים
 •  גורמי סיכון
 • סימנים ותסמינים אופייניים
 • מקור הכאב ועוד

לאחר האבחון יש לטפל בכאבים הללו ביעילות ובמהירות. מגוון רחב של פתולוגיות עלולות לגרום לכאבים בגב התחתון. בין הגורמים נמנה מתיחת שריר, דלקת פרקים, מפרצת של אב העורקים, גידולים סרטניים ועוד. ברשימה מטה פירטתי את רוב ההפרעות הבריאותיות האפשריות לכאבים הללו.

פגיעה מכנית בעמוד השדרה

נזק לאחת או יותר מהרקמות בעמוד השדרה המותני עלול לגרום בין היתר לכאבי גב תחתון. בין הרקמות נמנה גידים, שרירים, סחוסים, מעטפות מפרקים, רצועות, חוליות וכמובן דיסקים בין חולייתיים. להלן פירוט הגורמים העיקריים לכאבים על רקע של נזק מכני לעמוד השדרה המותני:

מתיחה או נקיעה

מתיחה או נקיעה (Sprain strain) של עמוד השדרה המותני עלולים לגרום להתפתחות כאבי גב תחתון מפושטים יותר. ללא הקרנה לרגל. מנוחה מפחיתה את הכאב. שינוי בין מצבים (ישיבה, שכיבה, עמידה) מחמיר את הכאב.

נזק לדיסק הבין חולייתי

פגיעה בדיסק הבין חולייתי (Disc pathology) עלולה לגרום לכאבי גב תחתון עם השלכות כאב לרגל. נזקים כאלה עלולים לכלול בלט דיסק או פריצת דיסק. הדיסק הבולט או הפרוץ לוחץ על שורש עצב מותני או על חוט השדרה וגורם לסימפטומים. המיקום המדויק של הכאבים המושלכים ברגל משתנה בהתאם לשורש העצב שנפגע. גם הפעולות והמנחים שמשפיעים על הכאבים הללו בגב משתנים בהתאם לשורש העצב הפגוע. במצב הזה יתכנו גם סימנים ותסמינים נוירולוגיים כגון נימול וחולשה של הרגל.

ספונדילוליסטזיס

ספונדילוליסטזיס (Spondylolysis) מותני עלול לגרום לתזוזת חוליה וללחץ על שורש עצב מותני. לחץ כזה עלול לגרום לסיאטיקה ובכלל זה להופעת כאבי גב תחתון עם הקרנות כאב לרגל וסימנים ותסמינים נוירולוגיים. מיחושי גב אלו מחמירים בעמידה ובהליכה. הפחתת הכאב מושגת על ידי ישיבה, שכיבה או כפיפה הגב. ממצאים שכיחים בקרב הסובלים מ התפתחות ספונדילוליסטזיס כוללים נוקשות של שריר המיתר (Hamstrings) וקעור יתר של עמוד השדרה המותני.

שבר חוליה

שבר באחת החוליות במותן על רקע טראומטי יגרום להתפתחות הסימנים והתסמינים הבאים: החולייה שניזוקה רגישה למגע או לחץ. שינוי בין מצבים (ישיבה, שכיבה, עמידה) מחמיר את הכאב. אין חסרים נוירולוגיים אלא אם כן השבר גורם לתזוזה גרמית וללחץ על רקמה עצבית. אם השבר הזה נגרם לחוליה מותנית התוצאה יכולה להיות כאבי גב תחתון.

היצרות תעלת השדרה

היצרות תעלת השדרה (Spinal stenosis) המותנית עלולה לגרום בין היתר להתפתחות כאבי גב תחתון עם הקרנות כאב קשות לרגל המחמירים בעמידה ובהליכה. הפחתת הכאב מושגת על ידי ישיבה, שכיבה או כפיפה הגב.

דלקת פרקים ניוונית במפרקי השטחה

דלקת פרקים ניוונית של פרקי השטחה והתפתחות תסמונת פרקי שטחה (Facet joint syndrome) גורמת לעיתים קרובות להתפתחות כאבי גב תחתון המחמירים באמצעות פשיטה לאחור של עמוד השדרה המותני, עמידה ממושכת והליכה איטית. כפיפה, ישיבה שפופה והליכה מהירה עשויים להפחית את המיחושים בגב התחתון.

נזק מכני במערכת שריר ושלד

נזקים בחלקים אחרים של מערכות עצב שריר ושלד עלולים גם הם לגרום להתפתחות כאבי גב תחתון.

פציעה של מפרק העצה והכסל

פציעה של מפרק העצה והכסל (Sacroiliac joint) עלולה לגרום להתפתחות סקרואילאיטיס, כאבי גב תחתון ואגן ומגבלות תנועה. בדיקות פיזיות של האגן ממקדות את מקור הכאב למפרקי העצה והכסל. יתכנו הקרנות כאב לרגל. ללא סימנים ותסמינים נוירולוגיים. לכאבי מפרק העצה והכסל הנגרמים על רקע של מחלת פרקים מערכתית התלוו סימנים ותסמינים נוספים כגון נגעים עוריים, דלקות עיניים ועוד.

פציעה של מפרק הירך

נזקים במפרק הירך (Hip pain) עלולים לגרום למיחושים מקומיים במפרק הירך ולהשליך כאב לאגן ולגב התחתון. מלבד כאבי גב תחתון אנו עלולים לחוש גם מגבלות תנועה של הירך ונפיחות. רעשים וחריקות עלולים לבקוע ממפרק הירך בעת תנועתו. ממצאים מבדיקה פיזית של מפרק הירך ומצילום רנטגן יצביעו עליו כעל מקור הכאב.

תסמונת שריר הפיריפורמיס

תסמונת שריר הפיריפורמיס (Piriformis Muscle Syndrome) עלולה לגרום לסימנים והתסמינים הדומים לאלו הנגרמים על ידי גירוי העצב הסיאטי באמצעות פריצת דיסק מותני. כולל כאבי גב תחתון ואף סימנים ותסמינים נוירולוגיים. סיבובים של הירך פנימה והחוצה אמורים להשפיע על הסימנים והתסמינים ובכך להצביע על התסמונת.

מחלות מערכתיות

מגוון של מחלות מערכתיות עלולות לגרום לכאבים בגב התחתון ולסימנים ותסמינים נוספים. בין המחלות נמנה דלקת פרקים ובכלל זה:

 • דלקת פרקים שיגרונית (Rheumatoid arthritis)
 • אנקילוזיס ספונדיליטיס או דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing spondylitis)
 • דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis) ועוד

דלקות של רקמת חיבור ובכלל זה:

 • זאבת אדמנתית מערכתית (Systemic lupus erythematosus)
 • טרשת מערכתית (ט"מ) (Systemic sclerosis)
 • פולימיוסיטיס (Polymyositis) ועוד

מחלות נוספות ובכלל זה:

 • מחלות סרטן
 • דלקות זיהומיות

דלקות פרקים

כאבי גב תחתון אבחון
כאבי גב תחתון אבחון

כאבי גב תחתון עלולים להתפתח גם בגלל דלקות פרקים הפוגעות בעמוד השדרה (spondyloarthropathy). מחלות אלה עלולות לגרום למיחושים חריפים בגב ובמפרקים נוספים, מיחושים ונוקשות קשה בבקרים עם הקימה, קשיים תנועתיים. נוכחות של סימנים ותסמינים נוספים כגון דלקות עיניים, מיחושים במפרקים נוספים כולל מפרקי אצבעות הידיים, נגעים עוריים, אובדן תיאבון ומשקל, עייפות ועוד.

מחלות רקמות חיבור

מחלות רקמות חיבור (Connective tissue diseases) עלולות לגרום בין היתר כאבי גב תחתון, מיחושי שרירים ומפרקים כולל בגב, נוקשות, חולשה, אובדן תיאבון ומשקל, עייפות ומעורבות אפשרית של איברים פנימיים כמו הלב וכלי דם.

סרטן

גידול סרטני בעמוד השדרה המותני (Spinal tumors) עלולים לגרום בין היתר להתפתחות כאבי גב תחתון המחריפים בעת מנוחה. תיתכן הקרנת כאב לרגל. יתכנו חסרים נוירולוגיים. רגישות ללחץ על החולייה המעורבת, אובדן משקל לא מוסבר, עייפות. רקע של מחלת סרטן.

דלקת זיהומית

דלקת זיהומית בעמוד השדרה (Spinal infections) עלולה לגרום להופעת כאבי גב תחתון שאינם פוסקים גם במצב של מנוחה. תיתכן נפיחות ואדמומיות מקומית. רגישות למגע בחוליה המזוהמת, חום (עולה ככול שהזיהום מתפתח), שקיעת דם גבוה וכך גם חלבון מגיב עם סי (C-reactive protein), תחושה כללית של חולי מערכת חיסון חלשה (איידס, אלכוהוליסט, סמים, תרופות מדכאות חיסון ועוד).

כאב בגב התחתון בגלל מחלות באיברים פנימיים

לא תמיד המשמעות של כאבי גב תחתון היא נזק לחוליות עצמן ו/או ולרקמות התומכות הבן. לפעמים פתולוגיות מרוחקות עלולות להקרין כאב לגב התחתון. חלק מאותן פתולוגיות מסכנות חיים ועל כן חייבות להיות מאובחנות ומטופלות בקדם.

שלבקת חוגרת

שלבקת חוגרת (Herpes Zoster) עלולה לגרום לכאב הנמתח לאורך פס עור (Dermatome pain) בצד אחד של הגב. פריחה עורית ושלפוחיות וכן רגישות קיצונית למגע אפילו של בגד עם אותו פס עור. כאשר שלבקת חוגרת תוקפת את אזור הגב התחתון והאגן החולה צפוי להתלונן בין היתר על כאבי גב תחתון.

מפרצת באבי העורקים הביטני

מפרצת באבי העורקים הביטני (Abdominal aortic aneurysm) עלולה לגרום להתפתחות כאבי גב תחתון או כאבי בטן. מסימני הקרע של מפרצת באבי בעורקים הביטני כוללים כאבים באזורים הללו ההופכים להיות חריפים ומתפתחים במהירות. מצב זה מצריך הפנייה דחופה ומידית. ברקע תחושת חוסר נוחות ותחושה של מסה פועמת בבטן.

דלקת בלבלב

דלקת בלבלב (Pancreatitis) עלולה לגרום גם להתפתחות כאבי גב תחתון. מלבד זאת מתלוננים החולים בדלקת בלבלב על מיחושים חריפים בבטן העליונה המתגברים עם אכילה ובעיקר אכילה של מזון שמן. תסמינים נוספים המאפיינים פתולוגיה במערכת עיכול כולל בחילות והקאות.

כיב קיבה פפטי

כיב קיבה פפטי (Peptic ulcer) עלול לגרום בין היתר להתפתחות כאבי גב תחתון. מלבד זאת צפויים החולים להתלונן על תחושת שריפה ומיחושים בבטן העליונה הפוחתים לזמן קצוב בעקבות נטילת נוגדי חומציות. יציאות ו/או הקאות עם דם. אובדן תיאבון ואובדן משקל.

דלקת בכיס המרה

דלקת בכיס המרה (Cholecystitis) עלולה לגרום גם להתפתחות כאבי גב תחתון. מלבד זאת התלוננו החולים בדלקת בכיס המרה על כאב בצד ימין של הבטן העליונה. הכאב עלול להקרין אל אזורים נוספים כולל בין השכמות או אל הכתף הימנית. יתכנו חום וצמרמורות. תיתכן התפתחות צהבת. תסמינים נוספים המאפיינים פתולוגיה במערכת עיכול כוללים אובדן תיאבון, בחילות והקאות.

אנדומטריוזיס

כאבי גב תחתון עלולים להיות תוצאה של אנדומטריוזיס (Endometriosis). מלבד כאבים אלו תתלונן האישה על מיחושים בבטן התחתונה, דימום, בחילות הקאות ועוד תסמינים המחריפים במהלך המחזור החודשי. סימנים ותסמינים אפשריים נוספים המאפיינים פגיעה במערכת הגינקולוגית כולל מיחושים בעת קיום יחסי מין, אי פריון ועוד.

מחלה דלקתית זיהומית של האגן

דלקתית זיהומית של האגן (Pelvic inflammatory disease) עלולה לגרום גם להתפתחות כאבי גב תחתון. מלבד כאבים אלו תתלונן האישה גם על מיחושים בבטן המחריפים בזמן קיום יחסי מין, חום, צמרמורת, חולשה, עייפות, בחילות, הקאות ועלייה בכמות הכדוריות הדם הלבנות (זיהום).

דלקת בערמונית

כאבי גב תחתון עלולים להיגרם בגלל דלקת בערמונית (Prostatitis). החולה להתלונן גם על מיחושים באזורים נוספים באגן כולל בפין וכן על תכיפות, צריבה וקשיים שונים במתן שתן כולל קטיעה חוזרת ונשנית של שנת הלילה לצורך זה. יתכנו חום וצמרמורות.

עווית כלייתית

עווית כלייתית (Renal colic) עלולה לגרום גם להתפתחות כאבי גב תחתון חריפים. עוד יתלונן החולה גם על מיחושים בעת מתן שתן, עווית כלייתית תאופיין בחום גבוה ובצמרמורות. תיתכן נוכחות של דם סמוי בשתן.

דלקת זיהומית של אגן הכליה והכליה

זיהומי של אגן הכליה והכליה (Pyelonephritis) עלולה לגרום גם להתפתחות כאבי גב תחתון. עוד יתלונן החולה על חום גבוה, הקאות החילות וצמרמורות. בדיקות שתן יעלו ממצאים אופייניים.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

צפייה בטלוויזיה מקצרת חיים

צפייה ממושכת בטלוויזיה מקצרת חיים

צפייה בטלוויזיה מקצרת חיים! הישיבה הממושכת שמאפיינת את אורח החיים המודרני כרוכה בנזקים בריאותיים קשים. כול מי שצופה בטלוויזיה יותר משלוש שעות ביום מקצר את חייו. "צמצמו את הצפייה בטלוויזיה לפחות משלוש שעות ביום וקבלו שנתיים נוספות לחיות אותם".

מבנה הצוואר אנטומיה וביומכניקה

מבנה הצוואר אנטומיה וביומכניקה

צוואר? אנטומיה וביומכניקה מהווים אמצעי הכרחי לאבחון מקור הבעיה. סימנים ותסמינים בחלק הזה של עמוד השדרה או ברקמות סביבו הם אחת התלונות השכיחות. הכרת האנטומיה והביומכניקה של אזור זה יועיל בהליך האבחוני ועל כן יאפשר טיפול יעיל ומדויק יותר.

דלקת פרקים ניוונית בגלל ספורט אתגרי

דלקת פרקים ניוונית בגלל ספורט אתגרי

ספורט ודלקת פרקים ניוונית קשורים זה בזה! עומסים גבוהים ומתמשכים על המפרקים המאפיינים את אורח החיים של ספורטאי עלית ובעיקר של אלה העוסקים בספורט הכולל מגע אגרסיבי כמו כדור רגל ורוגבי מעלים את הסיכון לפתח לאחר שנים דלקת פרקים ניוונית.   

שין ספלינט בגלל חולשה בירך

שין ספלינט בגלל חולשת שרירי הירך

שין ספלינט בגלל שרירי ירך חלשים היא תופעה שכיחה! האם חשבתם פעם למה חלק מהרצים סובלים מפציעות רגליים כרוניות וכאבים בעוד אחרים ממשיכים לרוץ ללא כול כאב ברגליים? ישנן מספר סיבות לכך, אחת מהן היא חולשת השרירים מייצבי מפרק הירך.