כאבי גב תחתון אבחון
כאבי גב תחתון אבחון

כאבי גב תחתון אבחון

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי גב תחתון – אבחון מדוקדק מעלה את הסיכוי לזהות את מקור הבעיה ולטפל בה ביעילות. כאבים בחלק התחתון של הגב עלולים להתפתח על רקע של בעיות שונות המחייבות התייחסות וטיפול שונים. את הגורמים האפשריים לכאב המתפתח בחלק התחתון של הגב והאגן מחלקים למספר קבוצות על הגורם להם: כאבים על רקע נזקים מכניים לעמוד השדרה המותני, כאבים על רקע נזקים מכניים למערכות עצב ושריר בגב התחתון, כאבים על רקע נזקי מחלה והפרעות בריאותיות מערכתיות בעמוד השדרה וכאבים על רקע נזקים ודלקות לאיברים פנימיים המשליכים כאב לגב התחתון.

בכול מקרה של כאבי גב תחתון אבחון מהיר משרת את מיטב האינטרסים שלכם. כדי להגדיל את הסיכוי להגעה לאבחון מדויק חשוב לבצע הליך של אבחנה מבדלת שבמהלכה נשלול כול מחלה או גורם אפשרי שיכול לגרום לסימנים ותסמינים דומים לאלה המוצגים על ידי החולה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי גב תחתון אבחון – רקע

כאב בגב התחתון מהווים מטרד מרכזי בחיינו. עד 85% מבני האדם מושפעים מבעיה זו. מעל מחצית התביעות לפיצויים בגין נכויות ומגבלות בקרב העובדים מוגשים על רקע זה. כאבים בגב התחתון הם הגורם העיקרי לנכויות ומגבלות בקרב קבוצת הגיל 19-45 שאמורה להיות היצרנית ביותר. בארצות הברית נערכו 15 מיליון ביקורי רופאים בגלל כאבי גב תחתון כאשר רק שפעת גרמה ליותר ביקורים. סך כול העלויות של המחלה בארצות הברית נאמד בקרוב ל 100 ביליוני דולרים לשנה. כאב גב תחתון מהווה בעיה מרכזית שכדי למנוע אותה אנו צריכים לדעת עליה הכול כולל גורמים אפשריים, גורמי סיכון, סימנים ותסמינים וכמובן לאבחן את מקורם ביעילות ובמהירות ולטפל בהם בהצלחה.

מגוון רחב של פתולוגיות עלולות לגרום לכאבים בגב התחתון החל ממתיחה של שריר וכלה בדלקת פרקים, מפרצת של אב העורקים ועוד. ברשימה מטה פירטתי את רוב הגורמים האפשריים לכאבים אלו כולל פגיעות מכניות בעמוד השדרה, פגיעות מכניות במערכות שריר ושלד, מחלות ועוד.

פגיעה מכנית בעמוד השדרה

כול נזק לאחת הרקמות או המפרקים בעמוד השדרה המותני ובכלל זה גידים, שרירים, סחוסים, מעטפות מפרקים, רצועות, חוליות  וכמובן דיסקים בין חולייתיים, עלול לגרום בין היתר להתפתחות כאבי גב תחתון. בשורות הבאות אנו מפרטים את הגורמים העיקריים לכאבים על רקע של נזק מכני לעמוד השדרה המותני:

מתיחה או נקיעה

כאבי גב תחתון אבחון
כאבי גב תחתון – אבחון

מתיחה או נקיעה (Sprain strain) של עמוד השדרה המותני עלולים לגרום להתפתחות כאבי גב תחתון מפושטים יותר. ללא הקרנה לרגל. מנוחה מפחיתה את הכאב. שינוי בין מצבים (ישיבה, שכיבה, עמידה) מחמיר את הכאב.

נזק לדיסק הבין חולייתי

נזקים לדיסק הבין חולייתי (Disc pathology) הכוללים בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק הלוחצים על שורש עצב מותני יכולים לגרום בין היתר כאבי גב תחתון חריפים עם הקרנות קשות לרגל. המיקום המדויק ברגל משתנה בהתאם לשורש העצב שנפגע. גם הפעולות והמנחים שמשפעים על המיחושים בגב משתנים בהתאם לשורש העצב הפגוע. יתכנו סימנים ותסמינים נוירולוגיים כגון נימול וחולשה של הרגל.

ספונדילוליסטזיס

ספונדילוליסטזיס (Spondylolysis) מותני עלול לגרום לתזוזת חוליה וללחץ על שורש עצב מותני. לחץ כזה עלול לגרום לסיאטיקה ובכלל זה להופעת כאבי גב תחתון עם הקרנות כאב לרגל וסימנים ותסמינים נוירולוגיים. מיחושי גב אלו מחמירים בעמידה ובהליכה. הפחתת הכאב מושגת על ידי ישיבה, שכיבה או כפיפה הגב. ממצאים שכיחים בקרב הסובלים מספונדילוליסטזיס כוללים נוקשות של שריר המיתר (Hamstrings) וקיעור יתר של עמוד השדרה המותני.

שבר חוליה

שבר באחת החוליות במותן על רקע טראומטי יגרום להתפתחות הסימנים והתסמינים הבאים: החוליה שניזוקה רגישה למגע או לחץ. שינוי בין מצבים (ישיבה, שכיבה, עמידה) מחמיר את הכאב. אין חסרים נוירולוגיים אלא עם כן השבר גורם לתזוזה גרמית וללחץ על רקמה עצבית. במידה והשבר הזהנגרם לחוליה מותנית התוצאה יכולה להיות כאבי גב תחתון.

היצרות תעלת השדרה

היצרות תעלת השדרה (Spinal stenosis) המותנית עלולה לגרום בין היתר להתפתחות כאבי גב תחתון עם הקרנות כאב קשות לרגל המחמירים בעמידה ובהליכה. הפחתת הכאב מושגת על ידי ישיבה, שכיבה או כפיפה הגב.

דלקת פרקים ניוונית במפרקי השטחה

דלקת פרקים ניוונית של פרקי השטחה והתפתחות תסמונת פרקי שטחה (Facet joint syndrome) גורמת לעיתים קרובות להתפתחות כאבי גב תחתון המחמירים באמצעות פשיטה לאחור של עמוד השדרה המותני, עמידה ממושכת והליכה איטית. כפיפה, ישיבה שפופה והליכה מהירה עשויים להפחית את המיחושים בגב התחתון.

נזק מכני במערכת שריר ושלד

נזקים בחלקים אחרים של מערכות עצב שריר ושלד עלולים גם הם לגרום להתפתחות כאבי גב תחתון.

פציעה של מפרק העצה והכסל

פציעה של מפרק העצה והכסל (Sacroiliac joint) עלולה לגרום גם כאבי גב תחתון ואגן ומגבלות תנועה. בדיקות פיזיות של האגן ממקדות את מקור הכאב למפרקי העצה והכסל. יתכנו הקרנות כאב לרגל. ללא סימנים ותסמינים נוירולוגיים. לכאבי מפרק העצה והכסל הנגרמים על רקע של מחלת פרקים מערכתית התלוו סימנים ותסמינים נוספים כגון נגעים עוריים, דלקות עיניים ועוד.

פציעה של מפרק הירך

נזקים במפרק הירך (Hip pain) עלולים לגרום למיחושים מקומיים במפרק הירך ולההשליך כאב לאגן ולגב התחתון. מלבד כאבי גב תחתון אנו עלולים לחוש גם מגבלות תנועה של הירך ונפיחות. רעשים וחריקות עלולים לבקוע ממפרק הירך בעת תנועתו. ממצאים מבדיקה פיזית של מפרק הירך ומצילום רנטגן יצביעו עליו כעל מקור הכאב.

תסמונת שריר הפיריפורמיס

תסמונת שריר הפיריפורמיס (Piriformis Muscle Syndrome) עלולה לגרום לסימנים והתסמינים הדומים לאלו הנגרמים על ידי גירוי העצב הסיאטי באמצעות פריצת דיסק מותני. כולל כאבי גב תחתון ואף סימנים ותסמינים נוירולוגיים. סיבובים של הירך פנימה והחוצה אמורים להשפיע על הסימנים והתסמינים ובכך להצביע על התסמונת.

מחלות מערכתיות

מגוון של מחלות מערכתיות כגון  דלקות פרקים (דלקת פרקים שיגרונית (Rheumatoid arthritis), דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing spondylitis), דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis) ועוד) או דלקות של רקמת חיבור (זאבת אדמנתית מערכתית (Systemic lupus erythematosus), טרשת מערכתית (ט”מ) (Systemic sclerosis), פולימיוסיטיס (Polymyositis) ועוד), מחלות סרטן ודלקות זיהומיות עלולות גם הן לגרום לסימנים ותסמינים בגב התחתון ובכלל זה כאבי גב תחתון ברמות חומרה שונות.

דלקות פרקים

כאבי גב תחתון - אבחון
כאבי גב תחתון – אבחון

כאבי גב תחתון עלולים להתפתח גם בגלל דלקות פרקים הפוגעות בעמוד השדרה (spondyloarthropathy). מחלות אלה עלולות לגרום למיחושים חריפים בגב ובמפרקים נוספים, מיחושים ונוקשות קשה בבקרים עם הקימה, קשיים תנועתיים. נוכחות של סימנים ותסמינים נוספים כגון דלקות עיניים, מיחושים במפרקים נוספים כולל מפרקי אצבעות הידיים, נגעים עוריים, אובדן תיאבון ומשקל, עייפות ועוד.

מחלות רקמות חיבור

מחלות רקמות חיבור (Connective tissue diseases) עלולות לגרום בין היתר כאבי גב תחתון, מיחושי שרירים ומפרקים כולל בגב, נוקשות, חולשה, אובדן תיאבון ומשקל, עייפות ומעורבות אפשרית של איברים פנימיים כמו הלב וכלי דם.

סרטן

גידול סרטני בעמוד השדרה המותני (Spinal tumors) עלולים לגרום בין היתר להתפתחות כאבי גב תחתון המחריפים בעת מנוחה. תיתכן הקרנת כאב לרגל. יתכנו חסרים נוירולוגיים. רגישות ללחץ על החוליה המעורבת, אובדן משקל לא מוסבר, עייפות. רקע של מחלת סרטן.

דלקת זיהומית

דלקת זיהומית בעמוד השדרה (Spinal infections) עלולה לגרום להופעת כאבי גב תחתון שאינם פוסקים גם במצב של מנוחה. תיתכן נפיחות ואדמומיות מקומית. רגישות למגע בחוליה המזוהמת, חום (עולה ככול שהזיהום מתפתח), שקיעת דם גבוה וכך גם חלבון מגיב עם סי (C-reactive protein), תחושה כללית של חולי מערכת חיסון חלשה (איידס, אלכוהוליסט, סמים, תרופות מדכאות חיסון ועוד).

כאבי גב תחתון בגלל מחלות באיברים פנימיים

לא תמיד המשמעות של כאבי גב תחתון היא נזק לחוליות עצמן ו/או ולרקמות התומכות הבן. לפעמים פתולוגיות מרוחקות עלולות להקרין כאב לגב התחתון. חלק מאותן פתולוגיות מסכנות חיים ועל כן חייבות להיות מאובחנות ומטופלות בקדם.

שלבקת חוגרת

שלבקת חוגרת (Herpes Zoster) עלולה לגרום לכאב הנמתח לאורך פס עור (Dermatome pain) בצד אחד של הגב. פריחה עורית ושלפוחיות וכן רגישות קיצונית למגע אפילו של בגד עם אותו פס עור. כאשר שלבקת חוגרת תוקפת את אזור הגב התחתון והאגן החולה צפוי להתלנון בין היתר על כאבי גב תחתון.

מפרצת באבי העורקים הבטני

מפרצת באבי העורקים הבטני (Abdominal aortic aneurysm) עלולה לגרום להתפתחות כאבי גב תחתון או כאבי בטן. מסימני הקרע של מפרצת באבי בעורקים הבטני כוללים כאבים באזורים הללו ההופכים להיות חריפים ומתפתחים במהירות. מצב זה מצריך הפנייה דחופה ומידית. ברקע תחושת חוסר נוחות ותחושה של מסה פועמת בבטן.

דלקת בלבלב

דלקת בלבלב (Pancreatitis) עלולה לגרום גם להתפתחות כאבי גב תחתון. מלבד זאת מתלוננים החולים בדלקת בלבלב על מיחושים חריפים בבטן העליונה המתגברים עם אכילה ובעיקר אכילה של מזון שמן. תסמינים נוספים המאפיינים פתולוגיה במערכת עיכול כולל בחילות והקאות.

כיב קיבה פפטי

כיב קיבה פפטי (Peptic ulcer) עלול לגרום בין היתר להתפתחות כאבי גב תחתון. מלבד זאת צפויים החולים להתלונן על תחושת שריפה ומיחושים בבטן העליונה הפוחתים לזמן קצוב בעקבות נטילת נוגדי חומציות. יציאות ו/או הקאות עם דם. אובדן תיאבון ואובדן משקל.

דלקת בכיס המרה

דלקת בכיס המרה (Cholecystitis) עלולה לגרום גם להתפתחות כאבי גב תחתון. מלבד זאת התלוננו החולים בדלקת בכיס המרה על כאב בצד ימין של הבטן העליונה. הכאב עלול להקרין אל אזורים נוספים כולל בין השכמות או אל הכתף הימנית. יתכנו חום וצמרמורות. תיתכן התפתחות צהבת. תסמנים נוספים המאפיינים פתולוגיה במערכת עיכול כוללים אובדן תיאבון, בחילות והקאות.

אנדומטריוזיס

כאבי גב תחתון עלולים להיות תוצאה של אנדומטריוזיס (Endometriosis). מלבד כאבים אלו תתלונן האישה על מיחושים בבטן התחתונה, דימום, בחילות הקאות ועוד תסמינים המחריפים במהלך המחזור החודשי. סימנים ותסמינים אפשריים נוספים המאפיינים פגיעה במערכת הגניקולוגית כולל מיחושים בעת קיום יחסי מין, אי פריון ועוד.

מחלה דלקתית זיהומית של האגן

דלקתית זיהומית של האגן (Pelvic inflammatory disease) עלולה לגרום גם להתפתחות כאבי גב תחתון. מלבד כאבים אלו תתלונן האישה גם על מיחושים בבטן המחריפים בזמן קיום יחסי מין, חום, צמרמורת, חולשה, עייפות, בחילות, הקאות ועלייה בכמות הכדוריות הדם הלבנות (זיהום).

דלקת בערמונית

כאבי גב תחתון עלולים להיגרם בגלל דלקת בערמונית (Prostatitis). החולה להתלונן גם על מיחושים באזורים נוספים באגן כולל בפין וכן על תכיפות, צריבה וקשיים שונים במתן שתן כולל קטיעה חוזרת ונשנית של שנת הלילה לצורך זה. יתכנו חום וצמרמורות.

עווית כלייתית

עווית כלייתית (Renal colic) עלולה לגרום גם להתפתחות כאבי גב תחתון חריפים. עוד יתלונן החולה גם על מיחושים בעת מתן שתן, עווית כלייתית תאופיין בחום גבוה ובצמרמורות. תיתכן נוכחות של דם סמוי בשתן.

דלקת זיהומית של אגן הכליה והכליה

זיהומי של אגן הכליה והכליה (Pyelonephritis) עלולה לגרום גם להתפתחות כאבי גב תחתון. עוד יתלונן החולה על חום גבוה, הקאות החילות וצמרמורות. בדיקות שתן יעלו ממצאים אופייניים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן