תת פריקת כתף גורמים ותסמינים

תת פריקת כתף גורמים ותסמינים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


תת פריקת כתף – גורמים ותסמינים עשויים להועיל בזיהוי ואומדן של חומרת הנזקים. פריקת כתף היא מהפציעות השכיחות ביותר. תת פריקה של המפרק הזה שכיחה פחות בקרב האוכלוסייה הכללית אך נפוצה בקרב אנשים עם גפה עליונה חלשה במיוחד.

בניגוד לפריקת כתף שבה ראש עצם הזרוע יוצא לחלוטין ממקומו בשקע הגלנואידי במצב של תת פריקה ראש עצם הזרוע יוצא חלקית בלבד מתוך השקע הגלנואידי וחוזר במהירות למקומו האנטומי הנכון. הגורם לכך הוא לרוב חולשה ברקמות השונות הממוקמות ופועלות סביב המפרק שהיו אמורות לתמוך במפרק הזה במקומו ולייצבו. סימנים ותסמינים שכיחים כוללים כאבים בכתף, מגבלות תנועה ועוד. אבחון מהיר של הבעיה עשוי לאפשר את השיקום של המפרק לאחר מצב של תת פריקת כתף.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןתת פריקת כתף גורמים ותסמינים – רקע

מפרק הכתף (glenohumeral joint) נהנה מטווחי התנועה הגדולים ביותר מבין המפרקים בגוף האדם. יכולות התנועה המרשימה שלו היא תוצאה של מבנה אנטומי בצורה של מכתש ועלי שמקנה את התנועתיות הרחבה. גם הרקמות התומכות והמייצבות סביב מפרק הכתף ובכלל זה מעטפת המפרק והרצועות סביב המפרק עושות עבודה חלקית בכל הנוגע ליציבות כדי לאפשר את טווחי התנועה המרהיבים הללו בכתף. השרירים הפועלים סביב המפרק הזה הם אלו שעליהם נשען מפרק הכתף לצורך ייצובו ולעתים קרובות מידי אין די בכך. טווחי התנועה העצומים וחוסר היציבות של המפרק הם הגורמים האנטומיים החושפים אותו לפריקות. למעשה מדובר במפרק הנוטה לפריקה יותר מכול מפרק אחר בגוף.

בפריקה מלאה ראש עצם הזרוע יוצא לחלוטין ממקומו במצב של תת פריקה ראש עצם הזרוע יוצר באופן חלקי בלבד ממקומו. בדומה לפריקה המלאה גם במצב של פריקה חלקית ראש עצם הזרוע יכול לצאת קדימה אחורה או למטה. אף פעם לא למעלה. הבדל נוסף בין שני סוגי הפריקות המלאה והחלקית הוא שראש עצם הזרוע בפריקה החלקית חוזר ברוב המקרים למקומו. על פי מחקרים שונים השכיחות של תת פריקת הכתף שווה בין המינים. תופעה זאת של פריקת כתף חלקית מתרחשת בקרב 17% – 81% מהאנשים עם גפה עליונה משותקת באופן מלא או חלקי על רקע בין היתר שבץ מוחי. במחקר שנערך בצבא האמריקאי נמצא בקרב 84.6% מהמקרים של חוסר יציבות בכתף על רקע פציעות ספורט נגרמו החלו בעקבות תת פריקה של הכתף ורק 15.4% כללו פריקה מלאה של הכתף.

אנטומיה בסיסית של הכתף

עצם הזרוע, עצם השכמה ועצם הבריח יוצרים למעשה שלושה מפרקים שונים המהווים את החלק הגרמי של מפרק הכתף. שלושת המפרקים בכתף כוללים את מפרק הזרוע (Glenohumeral), מפרק עצם החזה והבריח (Sternoclavicular), מפרק שיא הכתף והבריח (Acromioclavicular) וישנם מומחים הטוענים שגם ציר התנועה בין עצם השכם וכלוב הצלעות (Scapulothoracic) מהווה סוג של מפרק. השקע הגלנואידי מועמק בזכות רקמה טבעתית הקרויה לברום, המפרק עטוף במעטפת רחבה ונתמך על ידי מספר רצועות. הרצועות העיקריות שתפקידן כאמור לתמוך במפרק כוללות את הרצועות הבאות: גלנו הומרל (glenohumeral), קורקו הומרל (coracohumeral), קורקו אקרומיל (coracoacromial ), קורקו הומרל (acromiohumeral).

רצועה נוספת הקרויה אקרומיו קלביקולה (acromioclavicular) מחזקת את המעטפת של מפרק שיא הכתף והבריח ומעניקה יציבות נוספת לחלק העליון של מפרק הכתף. עקב הרפיון היחסי של מעטפת המפרק ושל הרצועות תלוי מפרק הכתף לצורך יציבותו בשרירים המסובבים הפועלים סביבו. השרירים הללו שכוללים את השריר הרום קוצי (Supraspinatus), את השריר המך קוצי (Infraspinatus), את השריר העגול הקטן (Teres minor) ואת השריר התת-שכמי (Subscapularis) תורמים ליציבות של המפרק יותר מכול הרקמות האחרות גם יחד. קבוצת השרירים הללו הקרויה מסובבי הכתף או השרוול המסובב (rotator cuff) לא תמיד מצליחים לעמוד במשימה על הגנת המפרק מפני פריקות מלאות או חלקיות.

תת פריקת כתף – גורמים אפשריים

הגורמים העיקריים לתת פריקה של מפרק הכתף כוללים בעיקר סיבות טראומטיות, סיבות שאינן טראומטיות וליקויים עצביים, שריריים מוקדמים. בכל הנוגע לסיבות טראומטיות אין סיבה להרחיב. נפילה, תאונת דרכים, פציעת ספורט ועוד עלולים לגרום לנזקי חבלה המספיקים לגרום לתת פריקה של הכתף. החבלה עלולה להיות ישירה בכתף כמו במצב של התנגשות עם שחקן יריב אך לרוב היא תוצאה של נפילה על יד שמושטת לפנים על מנת לבלום או רוטציה קיצונית של המפרק. סוג זה תת פריקה מתרחש לרוב בקרב צעירים פעילים גופנית בסוגי ספורט אגרסיביים כמו כדורגל, סקי, אגרוף, היאבקות ועוד.

אך תת פריקה של הכתף יכולה להתרחש גם ללא טראומה בקרב צעירים או מבוגרים בשל מה שקרוי ביצוע תנועות חוזרניות של הרמות כתף ותנאי יסוד מוקדמים שונים. תנאי יסוד מוקדמים לתת פריקה שאינה טראומטית כוללים שליטה עצבית קלושה בשרירי המפרק, ניוון וחולשה מוקדמים של השרירים מסובבי הכתף ואחראים לייצוב המפרק, נזקי חבלה מוקדמים לרקמות האוחזות במפרק ובכלל זה שרירים וגידים, רצועות, מעטפת המפרק וטבעת הלברום ועוד. שינויים תפקודיים וניווניים מוקדמים אלה עלולים להתרחש בגלל חוסר העשייה הגופנית מובילה בין היתר גם לניוון שרירים בגוף ובכלל זה בשרירים בכתף. שינויים מוקדמים אלה ביכולת שליטה על הכתף מתקיימת גם בקרב אנשים משותקים או משותקים חלקית בגפה העליונה כמו לאחר שבץ מוחי, פציעה של הצמה הברכיאלית ועוד.

תת פריקה של הכתף, עלולה להתרחש גם בשני שלבים. בשלב הראשון מתרחשת פציעה של הרקמות התומכות הגורמת, בגלל שיקום לא מוצלח או חוסר שיקום לחוסר יציבות של המפרק. בשלב הבא כול נפילה או תנועה מינורית עלולה להסתיים בתת פריקה או אפילו בפריקה מלאה של הכתף.

גורמי סיכון לתת פריקה של מפרק הכתף

תת פריקת כתף גורמים ותסמינים
תת פריקת כתף גורמים ותסמינים

בין גורמי הסיכון לגרימת תת פריקת כתף נמנה:

  • גמישות יתר של הרקמות המעורבות ביציבות המפרק כולל שרירים וגידים, רצועות מעטפת המפרק וטבעת הלברום,
  • חולשה של השרירים המסובבים של הכתף על רקע שבץ מוחי או בגלל שיתוק של הגפה העליונה או מסיבה אחרת
  • מבנה אנטומי לקוי של המפרק כמו למשל מחבת (שקע גלנואידי) שטוח יותר, ראש של עצם הזרוע פחות עגול ויותר אובלי (ביצי) ועוד.
  • הריון בגלל שהוא יכול להוביל להתפתחות גמישות יתר של הרקמות התומכות במפרק
  • סוגים של פעילות גופנית שחושפים את העוסקים בהם לפריקת כתף אפשרית כמו למשל משחקי כדור יד ועוד

תת פריקה של מפרק הכתף – סימנים ותסמינים

סוג הסימנים והתסמינים במקרה של תת פריקה של מפרק הכתף וחומרתם תלויים בסוג הנזק שהתרחש. הסימנים והתסמינים עלולים לכלול חלק או את כול הסימנים והתסמינים הבאים: כאב במפרק, נוקשות, מגבלות תנועה, נפיחות, שינויים תחושתיים כמו נימול או הירדמות לאורך הזרוע, חולשה, חופש תנועה רחב של ראש עצם הזרוע במפרק, רעשים הבוקעים מהמפרק, תחושת תפיסות ונעילת הכתף במצב של תנועה ובעיקר תנועה רחבה וגבוהה של המפרק ועוד.

במידה ומעטפת המפרק נמתחת או נקרעת, במידה ואחד מכלי הדה או מהעצבים במפרק נקרעים הסימנים והתסמינים צפויים להיות חריפים יותר ולהתפתח לכדי כתף קפואה. חשוב לציין שלאחר פריקה ראשונה מפרק הכתף מאבד מיציבותו והוא נמצא סיכון גבוה יותר לפריקות חוזרניות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים