תת פריקת כתף, גורמים ותסמינים
תת פריקת כתף גורמים ותסמינים

תת פריקת כתף, גורמים ותסמינים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


תת פריקת כתף, גורמים ותסמינים עשויים להועיל בזיהוי ואומדן של חומרת הנזקים. פריקת כתף היא מהפציעות השכיחות ביותר. תת פריקה של המפרק הזה שכיחה פחות בקרב האוכלוסייה הכללית אך נפוצה בקרב אנשים עם גפה עליונה חלשה במיוחד.

בניגוד לפריקת כתף שבה ראש עצם הזרוע יוצא לחלוטין ממקומו בשקע הגלנואידי במצב של תת פריקה ראש עצם הזרוע יוצא חלקית בלבד מתוך השקע הגלנואידי וחוזר במהירות למיקום האנטומי הנכון. הגורם לכך הוא לרוב חולשה ברקמות השונות הממוקמות ופועלות סביב המפרק שהיו אמורות לתמוך במפרק הזה במקומו ולייצבו. סימנים ותסמינים שכיחים כוללים כאבים בכתף, מגבלות תנועה ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןתת פריקת כתף, גורמים ותסמינים – רקע

מפרק הכתף (glenohumeral joint) נהנה מטווחי התנועה הגדולים ביותר מבין המפרקים בגוף האדם. יכולות התנועה המרשימה שלו היא תוצאה של מבנה אנטומי שמטרתו תנועה רחבה וכמובן עצם העובדה שמעטפת המפרק והרצועות סביב המפרק שהיו אמורים לייצב את המפרק ועקב כך לצמצם את טווחי התנועה עושים זאת באופן חלקי בלבד. השרירים הפועלים סביב המפרק הזה הם אלו שאחראים על ייצובו ולעתים קרובות מידי אין די בכך. טווחי התנועה העצומים וחוסר היציבות של המפרק הם החושפים אותו לפריקות. למעשה מדובר במפרק הנוטה לפריקה יותר מכול מפרק אחר בגוף. בדומה לפריקה מלאה גם מצב של תת פריקה עלול להתרחש לפנים לאחור או למטה.

אנטומיה בסיסית של הכתף

עצם הזרוע, עצם השכמה ועצם הבריח יוצרים למעשה שלושה מפרקים שונים המהווים את החלק הגרמי של מפרק הכתף. שלושת המפרקים בכתף כוללים את מפרק הזרוע (Glenohumeral), מפרק עצם החזה והבריח (Sternoclavicular), מפרק שיא הכתף והבריח (Acromioclavicular) וישנם מומחים הטוענים שגם ציר התנועה בין עצם השכם וכלוב הצלעות (Scapulothoracic) מהווה סוג של מפרק. השקע הגלנואידי מועמק בזכות רקמה טבעתית הקרויה לברום, המפרק עטוף במעטפת רחבה ונתמך על ידי מספר רצועות.

עקב הרפיון היחסי של מעטפת המפרק ושל הרצועות נותר מפרק הכתף תלוי לצורך יציבותו בשרירים המסובבים הפועלים סביבו. השרירים הללו שכוללים את השריר הרום קוצי (Supraspinatus), את השריר המך קוצי (Infraspinatus), את השריר העגול הקטן (Teres minor) ואת השריר התת-שכמי (Subscapularis) תורמים ליציבות של המפרק יותר מכול הרקמות האחרות גם יחד.  להלן סקירה על תת פריקת כתף, גורמים ותסמינים שונים הנלווים לה.

גורמים

הגורמים העיקריים לתת פריקה של מפרק הכתף כוללים בין היתר ניוון וחולשה מוקדמים של השרירים מסובבי הכתף ואחראים לייצוב המפרק ו/או נזקי חבלה לרקמות האוחזות במפרק ובכלל זה שרירים וגידים, רצועות, מעטפת המפרק וטבעת הלברום. חוסר העשייה הגופנית מובילה בין היתר גם לניוון שרירים בגוף ובכלל זה בשרירים בכתף. נפילה, תאונת דרכים, פציעת ספורט (כדורגל, סקי ועוד) ועוד עלולים לגרום לנזקי חבלה המספיקים לגרום לתת פריקה של הכתף.

החבלה עלולה להיות ישירה בכתף כמו במצב של התנגשות עם שחקן יריב אך לרוב היא תוצאה של נפילה על יד שמושטת לפנים על מנת לבלום או רוטציה קיצונית של המפרק. תת פריקה של הכתף, עלולה להתרחש גם בשני שלבים. כלומר פציעה של הרקמות התומכות הגורמת, בגלל שיקום לא מוצלח או חוסר שיקום לחוסר יציבות של המפרק ובמצב הזה נפילה או תנועה מינורית עלולה להסתיים בתת פריקה או אפילו בפרקה מלאה.

גורמי סיכון

תת פריקת כתף, גורמים ותסמינים
תת פריקת כתף, גורמים ותסמינים

גורמי סיכון לתת פריקה של מפרק הכתף כוללים גמישות יתר ו/או חולשה של הרקמות המעורבות ביציבות המפרק כולל שרירים וגידים, רצועות מעטפת המפרק וטבעת הלברום, חולשה של השרירים המסובבים של הכתף על רקע שבץ מוחי או בגלל שיתוק של הגפה העליונה או מסיבה אחרת, מבנה אנטומי לקוי של המפרק כמו למשל שקע גלנואידי שטוח יותר, ראש של עצם הזרוע פחות עגול ויותר אובלי (ביצי) ועוד. גמישות יתר של הרקמות התומכות במפרק עלולה להתפתח גם במהלך היריון.

סימנים ותסמינים

סוג הסימנים והתסמינים במקרה של תת פריקה של מפרק הכתף וחומרתם תלויים בסוג הנזק שהתרחש. הסימנים והתסמינים עלולים לכלול חלק או את כול הסימנים והתסמינים הבאים: כאב במפרק, נוקשות, מגבלות תנועה, נפיחות, שינויים תחושתיים כמו נימול או הירדמות לאורך הזרוע, חולשה, חופש תנועה רחב של ראש עצם הזרוע במפרק, רעשים הבוקעים מהמפרק, תחושת תפיסות ונעילת הכתף במצב של תנועה ובעיקר תנועה רחבה וגבוהה של המפרק ועוד.

במידה ומעטפת המפרק נמתחת או נקרעת, במידה ואחד מכלי הדה או מהעצבים במפרק נקרעים הסימנים והתסמינים צפויים להיות חריפים יותר ולהתפתח לכדי כתף קפואה. חשוב לציין שלאחר פריקה ראשונה מפרק הכתף מאבד מיציבותו והוא נמצא סיכון גבוה יותר לפריקות חוזרניות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן