דלקת בכתף: גורמים אבחון וטיפול

דלקת בכתף: גורמים אבחון וטיפול

דלקת בכתף: גורמים אבחון וטיפול. דלקת בכתף היא עניין שכיח. שלושת האזורים האנטומיים שמרבים להיפצע ולגרום לסימנים ותסמינים במפרק הזה כוללים פציעות של השרירים המסובבים של הכתף, פציעות במפרק הזרוע עצמו ופציעות במפרק שיא הכתף והבריח. אזור אנטומי נוסף שמרבה לגרום להתפתחות כאבים בכתף וסימנים ותסמינים נלווים המופעים באזור הכתף הוא כמובן לחץ על שורש עצב צווארי על רקע פגיעה בצוואר והשלכות של התסמינים אל עבר הכתף. דלקת בכתף מחלימה לרוב בשני מסלולים עיקריים:

 • המסלול הקצר שיכול להימשך ימים עד שבועות בודדים
 • או במסלול הארוך שיכול להימשך לעתים גם שנים

מה קובע באיזה מסלול תצעדו בדרך להחלמה? הגורם העיקרי שעשוי להשפיע על הדרך שבה תצעדו הוא האופן שבו תתנהגו כאשר הנזק בכתף רק החל. התנהלות נכונה משמעותה בעיקר הימנעות מפעולות או מנחים כואבים. המשך עבודה עם הכתף הפצועה עלול לגרום להחמרת הפציעה ולהפיכתה לכרונית. במאמר הנוכחי "דלקת בכתף: גורמים אבחון וטיפול" אני מתאר באופן תמציתי את ההפרעה הבריאותית הזאת וכיצד נכון להתנהל אתה.

דלקת בכתף: גורמים אבחון וטיפול – רקע

ישנם גורמים אפשריים רבים להתפתחות דלקת בכתף. המשותף לכולם הוא נזק לאחת או יותר מרקמות המרכיבות ומניעות את הכתף. הנזק הזה יכול להיגרם:

 • מעומס חוזרני, פציעות חבלה, מחלות, חיידקים ווירוסים ועוד

הטיפול בפציעה ובדלקת חייב להיות מהיר. לזמן משמעות רבה במניעת נזקים כרוניים ולעתים אף במניעת ניתוחים מורכבים. אבחון מהיר של הדלקת בכתף והבנת המנגנון שגרם לה יאפשרו טיפול יעיל ומהיר. סימנים ותסמינים קלאסיים של דלקת בכתף כוללים:

 • כאב, נוקשות, נפיחות וטווח תנועה מופחת במפרק הפגוע

המרכזיות של המפרק בחיינו ועומס היתר הנגרם עקב כך הם הגורמים לכך. קשה להעניק לכתף הפצועה את המנוחה שהיא זקוקה לריפוי. המשך העבודה והפעילות עם הכתף הפצועה מעלה את הסיכון להתפתחות תסמינים כרוניים ונזקים בלתי הפיכים.

דלקת בכתף גורמים

גורמים אפשריים לדלקת בכתף כוללים:

עומסי יתר חוזרניים ושימוש יתר

עומסים חוזרניים הכרוכים בהרמת כתף חוזרנית קיימים במקצועות כמו ספר, עובדי בניין וצבעי או בענפי ספורט כמו טניס, כדור עף וכדור יד. גם אנשים שעוסקים במקצועות או בענפי ספורט שבהם מרימים משאות כבדים נמצאים בסיכון לפציעות כתף. בין העובדים הללו נציין סבלים, ממייני חבילות בדואר, מתאמנים באימוני כוח, עובדים עם כלים המייצרים ויברציות ועוד.

נזקים הנגרמים מטראומה

רקמות הכתף עלולות להינזק מטראומה. מנגנוני פגיעה שכיחים כוללים תאונת דרכים, פציעת ספורט, נפילה על יד מושטת לפנים או סתם בגלל נפילה על הכתף. נזקי טראומה שכיחים כוללים שבר, נקע, מתיחה או קרע בשרוול המסובב, קרע רצועות, פגיעה בסחוס או בבורסה ועוד.

נזקים ממחלות

מגוון רחב של מחלות עלולות להשפיע על הכתף ולגרום להתפתחות דלקתית במקום. בין המחלות נציין דלקת פרקים ניוונית, דלקת מפרקים שגרונית, דלקת מפרקים פסוריאטית, דלקת מפרקים אידיופטית, זיהום בחיידקים או וירוסים, שיגדון, פסאודוגאוט, סוכרת ועוד

דלקת בכתף גורמי סיכון

מיחושים במפרק הכתף מושפעים ממספר גורמי סיכון. בין גורמי סיכון נמנה:

 • גיל. ככול שאנו מתבגרים הסיכון גדל
 • מגדר. לנשים ובעיקר לנשים לחוצות ודיכאוניות יש סיכוי גבוה יותר

מקצועות וענפי ספורט מסוימים כולל כאלה הכוללים:

 • תנועות חוזרניות
 • הרמת משקלים גבוהים
 • משתמשים בכלי עבודה היוצרים ויברציות

גורמי סיכון נוספים כוללים:

 • ליקויי יציבה
 • ארגונומיה לקויה הכוללת עמדת עבודה ואופן עבודה לקוי
 • הסיכון עולה גם כאשר אתם עובדים במקום עבודה עם דרישות מנטליות גבוהות, סיפוק נמוך וחוסר תמיכה חברתית.

סימנים ותסמינים

מספר רב של סימנים ותסמינים עלולים להתפתח בעקבות הפגיעה בכתף. בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כמובן מיחושים שעלולים להיות שונים בעוצמתם ובאופיים, יכולים להיות קלים או חריפים, עלולים להימשך שעות וימים או אפילו להימשך שנים. פגיעות בכתף עלולות לגרום גם למגבלות תנועה קלות או קשות ולעתים גם לחוסר יכולת להניע את הכתף. סימנים ותסמינים נוספים כוללים שטף דם, הקרנות כאב לזרוע, שינויים תחושתיים לאור היד, חולשה של הכתף והיד ועוד.

אבחון של הדלקת בכתף

דלקת בכתף: גורמים אבחון וטיפול
דלקת בכתף: גורמים אבחון וטיפול

דלקת בכתף ניתנת לאבחון בדומה לאבחונים אחרים של פגיעות במערכת שריר ושלד באמצעות תהליך סדור הכולל:

 •  לקיחת ההיסטוריה הרפואית
 • בדיקה גופנית הכוללת בדיקות מיוחדות
 • בדיקות עצביות
 • במידת הצורך בדיקות דימות ומעבדה

היסטוריה רפואית כוללת

בשלב הזה נלמד בין היתר על:

 • הרקע האישי והבריאותי של החולה ומשפחתו
 • נלמד על מקצועו, תחביביו והספורט המועדף על החולה ונעריך קשר אפשרי לתלונות שלו
 • נלמד על נטיות גנטיות, מחלות, אשפוזים, ניתוחים, פציעות ועוד

נשאל על הסימנים והתסמינים בחגורת הכתף ובכללם:

 • מיקום התסמינים (הכתף, מפרק אקרומיוקלויקולר ועוד)
 • מתי החלו
 • מה גרם להם
 • המאפיינים שלהם
 • מה משפיע עליהם
 • האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים ועוד.

נעבור לבדיקה הגופנית

בחיפוש אחר נפיחות, אדמומיות, רגישות, ניוון שרירי, חום מקומי, עיוות, חוסר סימטריה נערוך בדיקה הגופנית שתכלול בין היתר:

 • התבוננות על חגורת הכתף ובכלל זה המפרק האקרומיוקלויקולר
 • מישוש של הרקמות והמפרקים בצוואר, כתף, בית השחי, חזה וגב עליון

בחיפוש אחר רגישות, מגבלות תנועה, תנועות לקויות, חוסר יציבות של אחד המפרקים, רעשים הבוקעים מהמפרקים נבצע:

 • בדיקות טווחי תנועה אקטיביים ופסיביים של האזורים הללו

נמשיך עם ביצוע בדיקות מיוחדות ובדיקות נוירולוגיות. במקרים שבהם ישנם סימנים ותסמינים מערכתיים כמו חום, אובדן משקל בלתי מוסבר ועוד נפנה את החולה להמשך בירור.

בדיקות מעבדה ודימות

במידת הצורך נפנה לבדיקות דימות ו/או מעבדה.

טיפול

סוג הטיפול בכתף תלוי בגורם לתסמינים. במקרים של מיחושים קלים על רקע נזקים מינוריים ניתן לטפל באופן עצמי באמצעות מנוחה, שינויים באורח החיים ובכלל זה בעבודה, בבית ובמהלך הפעילות הגופנית, קומפרסים חמים ובמידת הצורך קיבוע או חבישה זמניים. במקרים קשים דרושה התערבות מקצועית:

כירופרקט עושה שימוש באמצעים שונים כולל מכשיר גלי הלם, לייזר רך ועוד כדי להפחית את הסימנים והתסמינים ומשלב זאת עם טכניקות טיפול ידניות שמטרתן שמירה ואף שיפור הדרגתי בטווחי התנועה של המפרק וביכולת התפקודית שלו.

שיקום

מטרת השיקום של הכתף היא חזרה לאורח חיים פעיל ובכלל זה חזרה לספורט שאתם אוהבים. טרם תחילת השיקום חשוב לדעת למה הכתף שלכם נוטה להיפצע. הרעיון המרכזי שעומד אחרי השיקום הוא שימור ושיפור היכולות הגופניות הדרושות לביצוע מטלות ותפקידים יומיומיים. כמובן ששיקום כתף של ספורטאי מחייב:

 • שיפור סבולת, מהירות, כוח, גמישות, מהירות תגובה, קואורדינציה, שיווי משקל, זריזות ופרופריוספציה

בתחילת הדרך עוד בשלב הטיפולי נניע באופן פסיבי את המרפק וכף היד, בשלב הבא נניע את הכתף באופן פסיבי ואקטיבי בטווחים מוגבלים ובכיווני תנועה מוגבלים, נסיר בהדרגת את ההגבלות על טווחי התנועה וכיווני התנועה ונעבור בהדרגה לתרגילים אקטיביים מול התנגדות גדלה והולכת. נחזק, נגמיש ונאזן את השרירים הפועלים על הכתף. בסוף התהליך החולה אמור לחזור למגרש.

References:

Shoulder Bursitis | Johns Hopkins Medicine https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/shoulder-bursitis

Shoulder pain Causes – Mayo Clinic https://www.mayoclinic.org/symptoms/shoulder-pain/basics/causes/sym-20050696

Rotator cuff injury – Symptoms and causes – Mayo Clinic https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/rotator-cuff-injury/symptoms-causes/syc-20350225

Septic arthritis – Symptoms and causes – Mayo Clinic https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/septic-arthritis/symptoms-causes/syc-20351619

Rheumatoid arthritis – Symptoms and causes – Mayo Clinic https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/rheumatoid-arthritis/symptoms-causes/syc-20353648

Psoriatic arthritis – Symptoms and causes – Mayo Clinic https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/psoriatic-arthritis/symptoms-causes/syc-20354076

Shoulder Osteoarthritis: Diagnosis and Management – American Family Physician https://www.aafp.org/afp/2008/0915/p605.html

Osteoarthritis – Symptoms and causes – Mayo Clinic https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/osteoarthritis/symptoms-causes/syc-20351925

Gout – Symptoms and causes – Mayo Clinic https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gout/symptoms-causes/syc-20372897

Pseudogout – Symptoms and causes – Mayo Clinic https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pseudogout/symptoms-causes/syc-20376988

Shoulder Tendinitis| Cleveland Clinic https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/13203-shoulder-tendinitis

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאבים במרפק אבחון

כאבים במרפק אבחון

כאבים במרפק? אבחון מהיר נדרש עכשיו. לרוב, פציעה במפרק הזה מתפתחת עקב שימוש יתר והסיבה לכך היא מרכזיותו בהתנהלות היום יומית שלנו בעבודה (פטיש, מברג) בספורט (טניס, גולף, מטקות). מפרק זה עלול להיפגע גם מחבלה ומדלקת פרקים.

יוגה מורידה את לחץ הדם

יוגה מפחיתה את לחץ הדם

יוגה מורידה לחץ דם. לחץ דם גבוה מהווה גורם סיכון מרכזי לחלות במחלות קטלניות כולל מחלות לב, שבץ מוחי וכשל לבבי. מלבד היתרונות הידועים, אנשים שמתרגלים יוגה ומנהלים אורח חיים בריא ייהנו גם מהפחתת לחץ הדם ומבריאות טובה יותר. 

כאבי גב תחתון אבחון

כאבי גב תחתון אבחון

כאבי גב תחתון? אבחון מדוקדק מעלה את הסיכוי לזהות את מקור הבעיה. מיחושים בחלק התחתון של הגב עלולים להתפתח על רקע של בעיות שונות המחייבות התייחסות וטיפול שונים. בכול מקרה כזה חשוב לבצע הליך של אבחנה מבדלת לקביעת אבחון. 

הלוקס ולגוס בכף הרגל זה תורשה

הלוקס ולגוס זה בעיקר תורשה

הלוקס ולגוס בכף הרגל ותורשה? מתברר שכמו בהרבה בעיות אחרות גם בוניון ודפורמציות אחרות בכפות הרגליים קשורות לתורשה. אם אתם סובלים מהפרעות מסוג זה בכפות הרגליים סביר להניח שגם חלק מבני המשפחה שלכם סובל מהם וגם ילדכם עלול לסבול מהם.