מתי נכון לחזור לספורט אחרי פציעה
מתי נכון לחזור לספורט אחרי פציעה

מתי נכון לחזור לספורט אחרי פציעה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מתי נכון לחזור לספורט אחרי פציעה? חזרה לפעילות גופנית לאחר פציעה צריכה להתבצע לאט ובזהירות. לעיתים קרובות ספורטאים מגיבים לפציעתם עם מגוון תחושות שליליות, החל מזעם והכחשה ועד לדיכאון. ספורטאים רוצים להמשיך להתאמן ולשחק ולפעמים מוכנים לעשות זאת גם במחיר בריאותי יקר. עיתוי הוא הכול. פציעת הספורט הזאת “עכשיו” נראית להם משהו שאינו הוגן. הם הרי מיומנים ובכושר טוב אז איך זה בכלל יכול לקרות להם? עוד ריצה אחת, עוד משחק אחד, עוד אימון אחד והכול יעבור. זה הרי קרה לי בעבר וזה תמיד עבר אחרי מספר ימים. עכשיו זה פשוט לוקח טיפה יותר זמן…..

מתי אני חוזר לספורט שלי היא השאלה הראשונה ששואל הספורטאי (מקצועי או חובבן). התשובה לכך היא לא תמיד קלה ולא תמיד נעימה לאוזן. הסיבה לכך היא שכל פציעה היא יחידה במינה. יש דמיון לפציעות אחרות אך הייחודיות של הפציעה ובכלל זה סוג הרקמה, מיקום הפציעה חומרת הפציעה, מצבו הגופני של הפצוע ועוד הופכים את הפציעה הזאת שלפנינו לייחודית. בכל מקרה חשוב לזכור שהמשמעות של חזרה מוקדמת מידי למגרשי הספורט עלולה להיות פציעה חוזרת וקשה הרבה יותר לריפוי. וכדי לסבך את העניין הזה גם עיכוב בחזרה למגרשים עלול לגרום נזק. אז מתי נכון לחזור לספורט אחרי פציעה? אחרי שיקום מלא של היכולות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןמתי נכון לחזור לספורט אחרי פציעה – רקע

מתי נכון לחזור לספורט אחרי פציעה
מתי נכון לחזור לספורט אחרי פציעה

ההחלטה מתי לחזור לספורט אחרי פציעה הנה קריטית להמשך דרכו של הספורטאי הפגוע ועל כן צריכה להילקח בשיקול דעת ובמנותק מתחושותיו של הספורטאי. אחת הסיבות העיקריות לכך שאנשים מפתחים פציעות כרוניות היא חזרתם לפעילות אינטנסיבית מידי מוקדם מדי טרם הושג שיקום מלא. הכלל הוא: כאשר יש ספק לגבי כשירותו של הספורטאי ויכולתו לחזור למגרשים אז אין ספק! הספורטאי אינו צריך לחזור. עוד חיזוק, עוד ייצוב, עוד שיפור בשיווי משקל ואז אולי….

ובכן האם אתה באמת מוכן לחזור לספורט אחרי פציעה? יש להיעזר בסבלנות והתמדה על מנת להגיע לתוצאה הרצויה. היעלמות הכאבים והדלקת אין משמעותה שהפציעה החלימה ובוודאי אין משמעותה שהפציעה שוקמה. ישנה עוד כברת דרך מחלוף הכאב ועד השגת כשירות מלאה שמשמעותה היא אחת – חזרה למגרש לאחר שהכאב עבר, המשך השיקום וההמתנה, למרות נחיצותם, הופכים לפעמים למבחן אופי עבור הספורטאי. הרבה פעמים הספורטאי יחשוב שהכול בסדר כבר ועלינו לשכנעו להמתין עוד קצת.

האם אנו מתעכבים מידי?

עם זאת יש לזכור שחזרה טרם עת של הספורטאי המטופל אינה הסכנה היחידה שאורבת לקריירה שלו. ספורטאים רבים פרשו מעיסוקם בספורט דווקא בגלל שהתעכבו יתר על המידה בדרך חזרה למגרשים. המתנה ממושכת מדי מפחיתה מכושרו של האתלט, מפחיתה מרמת המיומנות שלו וכן מיכולתו להשלים את שהחסיר. בכך תפחית ההמתנה הממושכת את סיכוייו להשתלב בעיסוקו הספורטיבי.

מתי נכון לחזור לספורט אחרי פציעה – נקודות לבדיקה

חזרו לפעילות הגופנית שלכם רק כאשר:

 • אין כאב. במידה ויש כאב לא לחזור לחזור לספורט אחרי פציעה
 • אין נפיחות. חשוב לדעת שנפיחות אי סימן לדלקת. קיומה של נפיחות מבשר שהדלקת עדיין לא החלימה
 • טווחי התנועה שלכם מלאים. ערכו השוואה של טווחי תנועה עם הצד שלא נפגע כדי לדעת האם הטווחים שלכם תקינים
 • חזרתם לכוח המקורי שלכם. גם במקרה הזה תשוו את הכוח שלכם בצד הנפגע עם הצד הבריא כדי לדעת מה מצב הכוח
 • כאשר מדובר בפציעה בגפה התחתונה יש לשים לב שאתם יכולים ליצור עומסים על המפרק או השריר הפגוע מבלי לצלוע. צליעה משמעותה שאתם עדיין לא מוכנים לחזור לספורט אחרי פציעה
 • כאשר מדובר בפציעה בגפה העליונה בחנו אותה לאחר תהליך השיקום ושימו לב האם אתם יכולים להפעיל אותה מבלי לגעת באזורי כאב. האם אתם יכולים לבצע תנועת זרקה של כדור מעל הראש בלי כאב. אם יש כאב אתם עדיין לא מוכנים לחזור לספורט אחרי פציעה.

שימו לב גם אם אתם בודקים את החלק הפגוע ואתם חשים שהוא תקין אתם עדיין צריכים לחזור באופן הדרגתי בלבד לפעילות גופנית. הקפידו במשך מספר חודשים לא לחשוף את האזור הפגוע לעומסי יתר. במהלך החודשים הללו שימו לב לאזור הנפגע.

מתי נכון לחזור לספורט אחרי פציעה? רק אחרי שיקום

כדי שנכתיר שיקום כמוצלח ונמליץ על חזרה מלאה לפעילות אנו צריכים להקפיד על מספר מרכיבים הכרחיים שבלעדיהם כול שיקום היו זמני בלבד והפציעה החוזרת מצויה מעבר לפינה.

המרכיבים החיוניים לשיקום מוצלח:

 • מיגור הדלקת
 • מיגור הכאב
 • שיקום טווח התנועה והגמישות של הרקמות הרכות
 • שיקום הכוח לשרירים
 • שיקום הסיבולת לשרירים
 • שיקום הביומכניקה לספורט הספציפי של הפצוע (קינטיקה וקינמטיקה של התנועה – טכניקה)
 • שיקום תפקודי לב-ריאה, כושר אירובי ואנאירובי
 • שיקום שיווי המשקל והמערכת הפרופריוצפטית
 • החזרת המצב הנפשי לאיזון
 • תכנית תחזוקה למניעת פציעות
מתי נכון לחזור לספורט אחרי פציעה
מתי נכון לחזור לספורט אחרי פציעה

התקדמות שיטתית והגיונית על פי הסעיפים הללו מאפשרת מבט ברור על המצב בו אנו נמצאים ולאן עוד יש להתקדם. חלק מהספורטאים זקוקים לעידוד ותמיכה נפשית עם הבנה שאסור שיתחילו את האימונים מוקדם מידי. כאשר התכנית השיקומית ברורה וברורים ההישגים הנדרשים למעבר משלב לשלב הסיכוי לשיקום טוב הוא גדול יותר והסיכון לפציעות חוזרות נמוך יותר.

עם זאת יש לזכור, שרק לכאורה, כאשר המטרות הללו יושגו במלואן יוכל הספורטאי לחזור לחזור לספורט אחרי פציעה ולתחרויות ללא כול סיכון לפציעה חוזרת. לעיתים יעבור הספורטאי את הבחינה המדוקדקת שלנו הקלינאים ועדין יחזור לפעילויות ותחרויות ויפגע שוב. אחת הסיבות לכך היא שפרק הזמן הראשוני של החזרה לפעילות מלאה ותחרותית הוא זמן רגיש. לא תמיד נוכל לחקות במהלך השיקום את מידת האינטנסיביות והריגוש הכרוכים בתחרות.

שיקום לקוי – סיבות אפשריות

התמקדות יתר

ניתן לחלק את הליקויים הנלווים במערכת התנועה, בעקבות פציעת ספורט, לליקויים ראשוניים הנובעים מעצם הפציעה ולליקוים נלווים או משניים הנובעים בדרך כלל מחוסר שימוש ממושך בשרירים ובמפרקים או משימוש לקוי. טעות שכיחה בשיקום היא התמקדות במפרק או בשריר או בקבוצת שרירים באזור הפציעה בלבד. הגישה חייבת להיות רחבה יותר ולכלול את אימון כול שרירי הגפה הפגועה, שרירי הליבה ואימונים גופניים כללים. הגישה הקינמטית מחייבת התייחסות לכול השרשרת הקינמטית.

עבודה חלקית

העבודה הסיזיפית והממושכת לעתים הכרוכה בשיקום גורמת לכך שבהרבה מקרים המטופלים אינם משלימים את השיקום וגורמים לעצירתו לפני הזמן. לעיתים קרובות מסיבות אלה האימונים של המערכת העצבית לשליטה ובקרה פרופריוצפטית ושיווי משקל אינם מבוצעים. נזכיר שלמערכת הזאת חשיבות עליונה במניעת פציעות חוזרות. אי השלמת תהליך השיקום עלולה להותיר מפרק שמתפקד באופן לוקה, אינו יציב ואינו מוגן על ידי מערכת שיווי המשקל והמערכת הפרופריוצפטיבית. התוצאה עלולה להיות פציעות חוזרות. יש להמשיך בשיקום עד להשוואה ואף עליונות ביצוע של החלק הפצוע לעומת החלק הבריא.

שיקום אחיד

ביצוע שיקום כללי המתאים לכולם היא טעות שכיחה נוספת. שיקום כזה עלול שלא להכין את הספורטאי למאמצים ולמיומנות המאפיינת את סוג הספורט שלו. יש על כן לזהות את נקודות העומס שנוצרים בסוג הספורט הספציפי ולהתאים את תכנית השיקום לספורטאי ולסוג הספורט שהוא עוסק בו.

חזרה לפעילות
חזרה לפעילות

חזרה לפעילות גופנית, שיקום כדורגלן

שיקום כדורגלן למשל יתחיל בהליכה יעבור לריצה קלה, ריצה מהירה, ניתורים וקפיצות. לאחר מכן יעבור אימון ייעודי לכדורגלן שיכללו: ריצות לאורך המגרש. ריצה בסיבובים הולכים וקטנים עד לקוטר של מטר. ריצות בסיבובים תוך יצירה של האות האנגלית S כאשר הסיבובים הולכים וקטנים. ריצות מהירות למרחקים הולכים וקטנים עם שינויי כיוון שהולכים ונעשים מהירים. הליכות וריצות בהצלבת רגליים אטית ומהירה ברמות קושי עולות. תרגיל דומה תוך הרמת בירכיים גבוהה. בשלב הבא ביצוע כול התרגילים עם כדור במהירויות הולכות וגדלות. עבודה עם כדור כאשר המשוקם מתרגל תרגילי הגנה עם הכדור עובר באופן הדרגתי לעבודה מול יריב באופן אטי ועד למהירות מלאה.

מה יאפשר חזרה מהירה למגרשים לאחר פציעה?

כושר גופני טוב לפני הפציעה מהווה גורם שיכול לזרז את קצב ההחלמה והשיקום שלכם ולהחזיר אתכם למגרש מהר יחסית. חשוב לזכור שכושר גופני טוב גם מהווה גורם רב חשיבות במניעת פציעות מלכתחילה ובמיוחד פציעות חמורות. יש להקפיד במשך כל השנה על שגרת אימונים המתייחסת לכל הגוף. יש לדאוג לתחזוקה שוטפת של סיבולת לב ריאה, כוח, זריזות, שיווי משקל וכל יתר המרכיבים של כושר גופני.

התנהלות זהירה ומודעת עשויה להועיל ולמנוע פציעות חמורות. פציעות קלות מצריכות זמן טיפול ושיקום קצרים יחסית וחזרה מהירה למגרשים. לצמצם את הסיכון להתפתחות פציעות חמורות אתם חייבים להיות ערניים לכל סימן קלוש של כאב. במידה ואתרע מזלכם ונפצעתם אל תזניחו. טפלו ושקמו את הפציעה ללא דיחוי. חלק ניכר מהפציעות שמסיימות קריירה הן פציעות שלא טופלו ושוקמו כראוי. פציעות כרוניות מהוות פצצות זמן. הפציעות הללו גורמות לגוף לנוע ולתפקד באופן לקוי וזה רק שאלה של זמן מתי הן תחרפנה. במהלך כל תהליך הטיפול השיקום הקפידו להיות בכושר. התחילו לחזק ולשפר טווחי תנועה (ללא כאב) מיד עם התפתחות הפציעה. בצעו פעילות גופנית אלטרנטיבית שאינה מכאיבה. אלא תאבדו את הכושר לכם יהיה לכם קשה לחזור אליו. לאחר הטיפול והשיקום חזרו לפעילות שלכם באופן הדרגתי.

“אם תהא עושה תהא מוצא”
רבי יהודה אלחריזי (1165 – 1234)

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • פציעה של חוט השדרה

  פציעה של חוט השדרה עלולה לגרום לשיתוק של הגוף ואף למוות. מערכות העצבים בגוף מנהלות ומוליכות את המידע הנדרש לתפקודו…

 • ריצה במינון נכון מאריכה חיים

  ריצה במינון נכון מאריכה חיים! המחקר הנוכחי מצא שאנשים שנוהגים לרוץ חיים יותר שנים כול עוד הם אינם מגזימים. בהשוואה…

 • שיקום שיווי משקל מונע נפילות

  שיקום שיווי משקל מונע נפילות! נפילות, בגיל מבוגר והנזקים הנלווים להן מהווים גורם משמעותי לסיבוכים רבים ולמוות. סדרה של תרגילים פשוטים…

 • שיקום לאחר החלפת מפרק מתי הזמן

  עיתוי השיקום לאחר החלפת מפרק חשוב ויכול לעשות את ההבדל בין הצלחה לכישלון. מועד תחילת תהליך השיקום של החולה לאחר…

 • סיבוכים לאחר ניתוח ירך

  סיבוכים לאחר ניתוח ירך כוללים לעתים הפרעות נפשיות, הפרעות שינה, דלקות פרקים מחלות כלי דם ועוד. לנוכח הממצאים המעידים על…

 • מתי לחזור לעבודה לאחר פציעת גב

  חזרה לעבודה לאחר פציעת גב היא תהליך שיש לעשותו בצורה המהירה ביותר האפשרית. עובדים אשר מצויים בטיפול ובמעקב בגין כאבי…

 • דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח

  דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח היא תופעה שכיחה. קרע מיניסקוס הוא מהגורמים השכיחים להתפתחות כאב בברכיים. עד לפני שנים אחדות…

 • מאמץ גופני לאחר גיל 40

  מאמץ גופני לאחר גיל 40 מחייב מוטיבציה גבוהה. לפעילות גופנית, גם אם התחלתם לאחר גיל 40, יש יכולת למנוע מחלות כולל כאבי גב,…

 • לאחר גיל 50 כושר שווה בריאות

  בריאות לאחר גיל 50 אינה נשמרת לבד. הסיכוי של בני 50 + הפעילים גופנית לחיות ללא מחלות כרוניות גדול יותר…

 • לאחר גיל 50 השמנה מסוכנת יותר

  השמנה מזיקה יותר לאחר גיל 50! המחקר הנוכחי מציין את נזקי ההשמנה וטוען שהם מחמירים ככול שאנו מתבגרים. לאחר גיל…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן