תסמונת ריינו אבחון וטיפול

תסמונת ריינו אבחון וטיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  תסמונת ריינו – אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים משמעותיים בקצות האצבעות והבהונות. אם אתם מתלוננים על תחושת קור, נימול, כאבים בכף היד ובעיקר בקצות האצבעות והבהונות יתכן ואתם סובלים ממחלת ריינו. מחלה זאת נגרמת בגלל כיווץ יתר של כלי הדם הפריפריים בעיקר באצבעות ובבהונות. תופעת, מחלת או תסמונת ריינו (Raynaud's disease / syndrome / phenomenon) הקרויה לעתים גם תסמונת ריינו או ריינולדס (Raynauld's Disease / syndrome / phenomenon) פוגעת בעיקר באצבעות כפות הידיים והבהונות בכפות הרגליים אך עלולה לפגוע גם בחלקי גוף נוספים.

  יש להבדיל בין רגישות קיצונית לקור לבין מחלת ריינו ראשונית או למחלת ריינו שהיא משנית למחלת רקע אחרת. כיווץ בלתי רצוני זה נגרם בתגובה לקור או למתח נפשי ועלול לגרום לנמק, כאבים בכפות ידיים ובעיקר בקצות האצבעות ועוד. כאשר יש חשד לקיום תסמונת ריינו אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע סיבוכים מיותרים. הטיפול בתופעה מתמקד בעיקר במניעת ההתקפים ותרופות שמטרתן הרחבת כלי הדם.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   תסמונת ריינו אבחון וטיפול – רקע

   גורמי סיכון להתפתחות תסמונת ריינו ראשונית כוללים מין (נטייה לנשים), גיל (15-30), מזג האוויר (קר), נטייה גנטית. גורמי סיכון תסמונת ריינו משנית כוללים חולי באחת מהמחלות האוטואימוניות כגון סקלרודרמה ודלקת פרקים שגרונית, מחלות כלי דם, מחלות דם, חשיפה לכלי עבודה המייצרים ויברציות, ביצוע פעולות חוזרות ונשנות והגורמות לעומסים חוזרים ונשנים על האצבעות והבהונות (כגון: הקלדה), שברים ופציעות בכפות ידיים ובכפות רגליים, טיפולים תרופתיים מסוימים, עישון צריכת סמים וכימיקלים רעילים ועוד. האוכלוסייה המבוגרת (מעל גיל 60) אינה נוטה לסבול מהמחלה. גם גנטיקה מהווה גורם, אם בן משפחה שלכם סובל ממחלה זאת ישנה סבירות גבוהה שגם אתם תסבלו ממנה.

   תסמונת ריינו סימנים ותסמינים

   כאמור, עיקר הסימנים והתסמינים של תסמונת ריינו מופיעים באצבעות הידיים ולפעמים גם בבהונות הרגליים. לעיתים רחוקות יותר התפתחו סימנים ותסמינים דומים גם בחלקי גוף אחרים כולל אף, אוזניים שפתיים וגם פטמות. לרוב יופיעו הסימנים והתסמינים באצבע אחת ולאחריה יתפשטו ליתר האצבעות והבהונות. חומרת הסימנים והתסמינים תלויה בחומרת המחלה: תכיפות הכיווצים של כלי הדם, פרק הזמן שכלי הדם נותרים מכווצים, ומידת הכיווץ של כלי הדם.

   הסימנים והתסמינים כוללים תחושת קור באצבעות ובבהונות, שינויי גוון של העור האצבעות והבהונות, תחושת נימול ו/או הירדמות, תחושת כאב חריפה עם הכיווץ של כלי הדם ועם ההרפיה וחידוש זרם הדם. סימנים ותסמינים נוספים עלולים לכלול פריחה עורית זמנית ובמצבים קשים גם כיבים כואבים במיוחד בקצות האצבעות. במקרה קיצון אספקת הדם לאצבעות ו/או לבהונות עלולה להיפסק לחלוטין ולגרום בכך למוות של רקמות המחייב קטיעה.

   חילופי צבעים

   אחד מסימני ההיכר של תסמונת ריינו הוא שינויי הגוונים של עור האצבעות והבהונות במהלך התקף תחילה לצבע לבן אחר כך צבע כחול ולבסוף צבע אדום. לא כול האנשים חווים את כול הגוונים הללו ובאותו סדר. תחילה כאמור עם התכווצות כלי הדם העור משנה את הגוון ללבן ולאחריו עקב חוסר הדם באצבעות ו/או בבהונות הצבע משתנה לכחול. בשלב הכחול התחושה באצבעות ו/או בבהונות היא קור, והרדמות. עם תהליך ההפשרה והחזרת הדם אל האצבעות ו/או הבהונות הצבע משתנה לאדום. בשלב האדום התחושה עלולה לכלול כאב חריף, פעימות, דגדוג ותחושה של נפיחות. לאחר ההרפיה של כלי הדם תהליך החזרה לזרימת דם תקינה עלול להימשך עוד דקות ארוכות.

   תסמונת ריינו גורמים

   הגורם להתפתחות תסמונת ריינו אינו ברור לחלוטין. לדעת מומחים בתחום מדובר בליקוי במרכזי השליטה העצביים על כלי הדם הפריפריים הגורמים להתכווצות לא תקינה של כלי דם. כיווץ זה של כלי הדם מתבצע בתגובה לקור ולפעמים גם בתגובה למתח נפשי. באופן תקין כאשר הגוף שלנו נחשף לקור הוא מכווץ את כלי הדם ההיקפיים כולל כלי הדם המזינים את העור ובכך הוא שומר על הטמפרטורה הרצויה של האיברים הפנימיים. גם בקרב הסובלים ממחלת ריינו כלי הדם הפריפריים מתכווצים אלא שבמקרה הזה מדובר בכיווץ אגרסיבי מידי. כיווץ היתר של כלי הדם בתגובה לקור או מתח נפשי גורמת לירידה דרסטית של אספקת הדם לאצבעות הידיים ולבהונות הרגליים. בקרב הסובלים מהמחלה הזאת חלה עם השנים התעבות הדפנות של כלי הדם הזעירים המספקים דם לחלקי הגוף המרוחקים. התעבות זאת מפחיתה עוד יותר את זרימת הדם ובכך מחמירה את הסימנים והתסמינים.

   ריינו ראשוני או ריינו משני

   תסמונת ריינו על הסימנים והתסמינים שלה עלולה להיות משנית למחלה אחרת או ראשונית ולעמוד בזכות עצמה. תסמונת ריינו ראשונית שכיחה יותר ברוב המקרים גם קלה יותר ובעלת הפוגות רבות יותר. ריינו ראשונית נוטה לתקוף נשים יותר מגברים. עיקר פעילותה הוא בטווח הגילאים 15-30. ריינו משנית הקרויה גם תופעת ריינו היא נדירה יותר, נוטה להיות חמורה יותר ולהתלוות למחלה מערכתית משמעותית. בין המחלות המתלוות לריינו משנית ניתן למנות מחלות אוטואימוניות (כגון סקלרודרמה, דלקת פרקים שגרונית, זאבת), מחלות כלי דם (טרשת עורקים, מחלת בירגר), מחלות שפוגעות בתאי הדם (מחלות המטולוגיות), ועוד .

   ריינו משנית עלולה להתפתח גם בעקבות כוויות קור, בעקבות פציעה ו/או ניתוח בכפות ידיים או כפות הרגליים, בעקבות התפתחות של תסמונת התעלה הקרפלית, בעקבות ביצוע תנועות חוזרניות (הקלדה?), בעקבות חשיפה ממושכת לוויברציות (פטישון?) בעקבות טיפול בתרופות מסוימות (כגון: חוסמי בטא), בעקבות צריכת כימיקלים אחרים כגון ניקוטין וקוקאין ועוד.

   תסמונת ריינו אבחון

   תסמונת ריינו
   תסמונת ריינו

   אבחון ריינו יתחיל בלקיחת היסטוריה רפואית שבמהלכה ישאל החולה מה הם הסימנים והתסמינים מהם סובל החולה, מתי החלו, מה גורם להופעתם (קור?), האם הבחנתם בשינוי גווני העור במהלך ההתקף (תנאי הכרחי), האם אתם סובלים ממחלות נוספות (דלקת פרקים שגרונית?) במה אתם עוסקים (פטיש אוויר?), מטופלים תרופתית (חוסמי בטא?), האם אתם מעשנים ועוד. הבדיקה הגופנית תבדוק את חלקי הגוף המעורבים אך גם תבצע בדיקות שמטרתן לשלול את האפשרות שהתסמינים הללו מקורן בבעיה אחרת כולל נזקים לדיסקים בין חולייתיים הגורמים ללחץ על שורש עצב בעמוד השדרה המותני או בעמוד השדרה הצווארי.

   אין בדיקת מעבדה אחת מסוימת שיכולה לאבחן באופן חד משמעי את ריינו. יחד עם זאת, בדיקות מעבדה הכוללות בדיקה מיקרוסקופית של כלי הדם במיטת הציפורן (Nail fold Capillaroscopy) בחיפוש אחר שינויים מבניים בכלי הדם הזעירים, שקיעת דם (Erythrocyte sedimentation rate) ונוגדנים נגד הגרעין (Antinuclear antibodies test) עשויים להועיל בהבדלה שבין מחלת ריינו ראשונית למחלת ריינו משנית.

   חולה הסובל במהלך התקף מסימנים ותסמינים בקצות האצבעות הכוללים כאב, נימול, הירדמות ושינויי גוונים אך לא מראה סימנים של כיבים ונמק בקצות האצבעות ו/או הבהונות ולא סובל ממחלות רקע אחרות יאובחן כחולה במחלת ריינו ראשונית. חולה אשר בנוסף לסימנים והתסמינים בקצות האצבעות סובל גם ממחלות רקע ומראה ממצאים חיוביים בבדיקות מעבדה הכוללים שקיעת דם בעייתית ונוגדנים נגד גרעין יאובחן כחולה במחלת ריינו משנית.

   תסמונת ריינו טיפול

   הטיפול השמרני במחלת ריינו מתבסס בעיקר על הימנעות מגורמים המעלים את הסיכון להתפתחות ההתקף, הימנעות מחשיפה לקור, שמירה על טמפרטורת גוף גבוהה על ידי לבוש חם ובכלל זה מעילים, בגדים תרמיים, שימוש בכפפות, גרביים חמות, צעיפים חמים, כובעים ועוד. הטיפול והניהול השמרני של המחלה כוללים גם הימנעות מגורמים כימיים (צריכת סמים, צריכת קפאין מוגברת, שימוש בתרופות מסוימות, עישון), הימנעות מעומסי יתר על הידיים /רגליים (כלי עבודה יוצרי ויברציות, הקלדת יתר ועוד), הפחתת ההשפעה של מתחים ולחצים נפשיים על מערכת העצבים האוטונומית אשר מפקחת בין היתר על התכווצות כלי הדם וכמובן הקפדה על פעילות גופנית (משפרת את אספקת הדם).

   במקרים קשים יותר כאשר אין די בצעדי מניעה אלו יומלץ על טיפול תרופתי שמטרתן בסופו של דבר להרחיב את כלי הדם או למנוע את התכווצותם. אמצעי נוסף הקיים בארסנל הטיפולים של הרופאים הזרקת חומרים המשתקים זמנית (בוטוקס) את סיבי העצב של מערכת העצבים  הסימפתטיים אשר תפקידם לווסת את הקוטר של כלי הדם. במקרי קיצון עלול הרופא להמליץ על כריתת סיבי עצב אלו.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע