כאבים בלסת גורמים
כאבים בלסת גורמים

כאבים בלסת גורמים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בלסת? גורמים אפשריים לכך כוללים נזקי חבלה (חבטה), טיפול שיניים לקוי, ביצוע תנועות חוזרניות (לעיסה), ליקויים מבניים מולדים או נרכשים במפרקי הלסת, מתח נפשי ועוד. גם מחלות פרקים כולל דלקת פרקים ניוונית עלולות להיות הגורם להפרעה זאת.

קרוב ל12% מבני האדם סובלים מסימנים ותסמינים הנובעים ממפרק הזה כאשר 5% מתוכם מבקשים עקב כך עזרה רפואית. נשים בגיל הפוריות מהוות קבוצת סיכון משמעותית. היות מפרק הלסת מרכזי בחיינו חושפת אותו למגוון עומסים ולחצים. מיקומו של מפרק הלסת בפנים חושפת אותו לחבלות. עומסים הכרוכים באכילה, דיבור, פיהוק ועוד יכולים לגרום לנזק הדרגתי בעוד שטיפול שיניים אלים או חבטה בלסת יכולים לגרום לנזק מיידי. תסמונת מפרק הלסת עלולה להתפתח גם בגלל דלקות פרקים בגלל מצב נפשי רעוע (הידוק לסתות, חריקת שיניים) ממחלות פרקים ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בלסת גורמים – רקע

הגורמים לכאבים במפרק הלסת הם נזקים לרקמות המפרק עצמו כולל נזקים לדיסק התוך מפרקי (מיניסקוס), נזקים לרקמות סביב המפרק כולל שרירי הלעיסה ונזקים לרקמות מחוץ למפרק כולל שיניים אוזניים, חניכיים ועוד. נזקים אלו עלולים להתפתח בגלל עומסי יתר על רקע השימוש החוזרני, בגלל חבלה ישירה כמו מכת אגרוף או נפילה או בגלל מחלות פרקים ובעיקר מחלת פרקים ניוונית אך גם מחלות פרקים אחרות. עומסי יתר חוזרניים מואצים כאשר האדם מהדק לסתות או חורק שיניים (לרוב בגלל מתחים נפשיים), כאשר האדם סובל משיניים לא תקינות וממנשך לא תקין ועוד. הסיכון לנזקי חבלה גדל כאשר האדם עוסק בספורט מגע כמו אגרוף או אומנות לחימה אחרת.

הרקמות שניזוקות במפרק הלסת

הדיסק התוך מפרקי

מבנה מפרק הלסתבלאי של פרק הלסת עלול לגרום לנזק או תזוזה של הדיסק המצוי בשקע של המפרק ולמעשה מפריד בין עצם הלסת לבין הגולגולת. תזוזת דיסק כזאת יכולה לגרום לרעשים בעת פתיחה או סגירה של הלסת וכן לכאבים ולנעילה של המפרק. תנועות מיניסקוס תקינות הן המפתח לשמירה על בריאותה של הרקמה הזאת. 

מיניסקוס שיוצא ממקומו או אינו נע באופן תקין הוא הגורם השכיח ביותר לתסמונת מפרק הלסת. כאשר הדיסק נדחף החוצה ממקומו בגלל תנועה לא תתקינה נוצר לחץ לא סביר על המיניסקוס ועל חלקי המפרק האחרים שמאבדים את ההגנה של המיניסקוס. אובדן הגנה זה עלול לגרום לנזק משני גם לפרקים עצמם בצורה של שחיקה ודלקת פרקים ניוונית. לפעמים ניתן לשמוע את הרעשים הנלווים לתנועה הלא תקינה של המיניסקוס בעת פתיחה וסגירה של הפה.

המודל של ווילקיס לנזק במיניסקוס:

על פי מודל שפיתח ווילקס (Wilkes) קיימים חמישה שלבים של נזק והרס של המיניסקוס במפרק הלסת. ההתחלה של הנזק כרוכה ברעשים קלים בלבד ואיו בסוף התהליך הנזק הוא קשה ומקיף את כול הרקמות במפרק הלסת.

שלב ראשון – אין ממצאים מכאניים משמעותיים מלבד רעשים קלים בעת פתיחת הפה. אין כאב. אין מגבלה של תנועה. בצילום רנטגן קיימת גלישה קלה קדימה של המיניסקוס. המיניסקוס ניראה תקין. טומוגרם שלילי.

שלב שני – מספר מצומצם של התקפי כאב. קושי מסוים בפתיחה. רעש בפתיחה. לעיתים נעילה חולפת של המפרק. בצילום רנטגן גלישה קלה קדימה של המיניסקוס. המיניסקוס מתחיל לאבד את צורתו. טומוגרם עדין שלילי.

שלב שלישי – מספר מוגבר של התקפי כאב. נוקשות ומגבלת בתפקוד של המפרק. רעש בפתיחה. נעילות תכופות של המפרק. בצילום רנטגן גלישה קדימה של המיניסקוס. דפורמציה של המיניסקוס. טומוגרם עדין שלילי.

שלב רביעי – מספר גדול של התקפי כאב. נוקשות ומגבלה משמעותית בתפקוד של המפרק. רעש בפתיחה. נעילות תכופות של המפרק. בצילום רנטגן גלישה קדימה של המיניסקוס. דפורמציה של המיניסקוס ושינויים ניווניים במפרק. טומוגרם חיובי.

שרירי הלעיסה

שרירי מפרק הלסתלעיתים קרובות השרירים המפעילים את מפרק הלסת הופכים להיות הגורמים להתפתחות ליקויים במפרק הלסת. שרירים אלו המניעים את המפרק הינם חזקים ביותר ובעלי יכולת להפעיל לחצים גדולים על המפרק ורקמותיו. העומס הרב על שרירי הלעיסה הנוצר בגין השימוש האינטנסיבי שאנו עושים איתם לצורך לעיסה, בליעה ודיבור מחייב שהמכאניקה של המפרק תהיה אופטימאלית. 

במצב של תפקוד לא תקין (בגלל מבנה לסת לוקה, מנשך לקוי, טיפולי שיניים וכאבי שיניים) או במצב של שימוש יתר (הידוק לסתות, שחיקת שיניים, לעיסת מסטיק ועוד) יכול העומס השרירי הזה לגרום להתפתחות נקודות הדק דלקתיות בשרירים, לבלאי מהיר של המפרק ורקמותיו, דלקת, כאבים ועוד.

כאבים באזור מפרק הלסת יגרמו לנו באופן לא מודע לכווץ את השרירים. כווץ ממושך זה עלול להחמיר את הנזק לשרירים ולרקמות המפרק האחרות מה שיגרום לכיווץ נוסף….מעגל קסמים זה מוסיף ומזיק למפרק.

נזקים למפרק עצמו

מפרק הלסת חשוף לנזקים בדיוק כמו כול מפרק אחר בגופנו. הפגיעה במשטח הפרק יכולה לנבוע משחיקה של הסחוס העוטף את הפרק בגין תהליך ניווני, בגלל טראומה או בגלל מחלה כולשהי ובעיקר מחלות פרקים. ברור שנזק למשטח הפרק ולא משנה מה גרם לו, יחולל דלקת ויביל לשיבושים בתפקודו של המפרק ולסימנים וסימפטומים אופייניים כגון כאבים, מגבלת תנועה ועוד.

מפרק הלסת

דלקת פרקים ניוונית של מפרק הלסת

מפרק הלסת עלול לסבול ממספר סוגים שונים של דלקות פרקים: דלקת פרקים ניוונית (אוסטיאוארטריטיס), דלקת פרקים שגרונית, דלקת פרקים זיהומית. במקרה של פציעה תוך מפרקית של מפרק הלסת אנו עלולים לסבול מדלקת פרקים ניוונית מואצת. דלקת פרקים ניוונית היא הדלקת פרקים השכיחה ביותר של מפרק הלסת. שחיקה וניוון של הסחוס והרקמות האחרות של מפרק הלסת נגרמים בגלל זקנה, שימוש יתר או ליקוי תפקודי של המפרק. הסחוס במפרק הלסת חלש יותר מסחוסים אחרים ועל כן חשוף לבלאי ונזק מהירים. כאשר הסחוס נפגע הפרק עצמו נחשף ומתבלה מהר יותר.

דלקות פרקים אחרות של מפרק הלסת

דלקת פרקים שגרונית – מחלה אוטואימונית בה הגוף תוקף את עצמו וגורם דלקת, אינה שכיחה. דלקת פרקים זיהומית במפרק הלסת מתחילה מדלקת זיהומית שהתחילה במקום סמוך, התפשטה והגיע עם זרם הדם למקומה החדש. אנקילוסיס ספונדילוסיס היא מחלת פרקים בה החולה מאבד את התנועות של המפרקים העקבות איחוי שלהם. כאשר מסיבות שונות כולל טראומה או סיבות מולדות, רקמות החיבור שאמורות לתחום את התנועה של מפרק הלסת גמישות מידי או קרועות אזי המפרק צפוי לתנועות יתר ואף פריקה.

נזקים לרקמות מחוץ למפרק הלסת

תסמונת מפרק הלסת עלולה להיגרם גם עקב פגיעה ברקמות המצויות לכאורה מחוץ למפרק הלסת. ליקוי בתפקוד או במבנה של מפרק הלסת יכול לגרום ללחץ על תעלה (petrotympanic fissure) העוברת בסמיכות למפרק ועל הרקמות העוברות דרכה. שלוש רקמות שונות עוברות בתעלה: רצועה המחברת, כך גילו שני החוקרים גוד ומורגן את עצם הפטיש עם המיניסקוס והקפסולה של מפרק הלסת, וכן העורק הטימפני והעצב הקורדה טימפני. 

מגוון התסמינים האפשרי עקב לקות תפקודית ו/או מבנית של מפרק הלסת הוא רחב ויכול לכלול כאבים באוזניים, צלצולים באוזניים או טינטון, סחרחורת וורטיגו, תחושה סוביקטיבית שהשמיעה שלכם נפגעה, רגישות קיצונית לרעשים, כאבים ושיניים תחושתיים בלשון ועוד. נזקים לרקמות כמו שיניים, אוזניים,עורקי הרקע והעצב המשולש עלולים לגרום לסימנים ותסמינים דומים לאלו של תסמונת מפרק הלסת.

גורמי סיכון לתסמונת מפרק הלסת 

 טראומה חדה

מכה ללסתכול חבלה חבטה ישירה או טיפול שיניים אגרסיבי המוטחים במפרק הלסת יכולים לגרום לנזק מיידי במפרק. לעתים בעקבות חבטה ללס או בעקבות הטיפול השיניים האגרסיבי יחול שינוי באופן התפקוד של מפרק הלסת. שינוי  תפקודי זה הוא שמוביל להתפתחות של נזק באופן הדרגתי. לכאורה, הנזק הראשוני יכול להיות קל וחסר חשיבות אך על הציר של הזמן הוא עלול להחמיר. דוגמא לטראומה כזאת תהיה מכת אגרוף ללסת, נפילה על הלסת או תאונת דרכים, או כאמור טיפול שיניים אגרסיבי וכו’.

בלאי ונזקים מצטברים

הינן חבלות זעירות הנגרמות ממגוון סיבות והרגלים וגורמות לנזק מצטבר, כאב ושיבוש התפקוד. הסיבות הנפוצות: מנשך לא תקין, חריקת שיניים, הידוק לסתות וטיפול שיניים לקוי. הנזק תחילה אינו מורגש. אט אט כאשר נאגר נזק מהותי מתחילה התגובה הדלקתית, כאבים מגבלות תנועה ועד.

מתח נפשי

חריקת שינייםמתח נפשי יכול להוות גורם רב משקל בהתפתחותה של תסמונת מפרק הלסת. הידוק הלסתות ושחיקת שיניים בלילות שנגרמות במצבים של מתח עלולים לגרום להרס רקמות ולהוביל להתפתחות התסמונת. באופן מאוד שכיח מתח נפשי עלול להוביל להידוק לסתות לחריקת שיניים בלתי מודעים. העומס על מפרק הלסת כתוצאה משחיקת השיניים והידוק הלסתות הוא אדיר ובמיוחד אם מדובר במצב כרוני. התוצאה הבלתי נמנעת היא נזק, דלקת וכאבים.

מחלות 

מגוון רחב של מחלות מקומיות ומערכתיות עלול לפגוע ברקמותיו של מפרק הלסת הזה כולל דלקת פרקים ניווניות (השכיחה ביותר), דלקת פרקים זיהומית ודלקות פרקים מערכתיות אחרות כמו דלקת פרקים שגרונית, זאבת ועוד (הנדירות). דלקות אלו שוחקות את הסחוסים, הורסות את המיניסקוס ואת הרקמות סביב ויכולות לגרום אף לקיבעון בדרגות שונות של הפרק. מחלות וירליות כגון מונונוקליאוזיס, חזרת וחצבת יכולים גם הן לפגוע במרקם של המפרק ולהוביל לתסמונת. גם מחלות סרטן עלולות לפגוע ברקמותיו של המפרק ולגרום לסימנים והתסמינים האופיניים.

מחלות מקצוע

דרישות מקצועיות כגון אלו הנדרשות מטלפניות או בעלי מקצוע אחרים להחזיק את הטלפון בין הצוואר לכתף חושפים אותם לנזקים במפרק הלסת ולצוואר. כך גם לגבי אנשים שמקצועם מחייב דיבור בלתי פוסק.

ליקויים מבניים ו/או תפקודיים

נזקים למפרק הלסת ולרקמותיו יכולים להתפתח גם על רקע של ליקויים מבניים מולדים (מבנה מולד לא תקין של המפרק) נרכשים (טראומה שמשנה את המבנה) כגון: שיבוש תפקודי של מפרק הלסת יגרום להגברת העומסים על המפרק וכתוצאה מכך לנזקים וכאבים. 

אבחנה מבדלת לכאבים במפרק הלסת

מחלות ונזקים לרקמות אחרות בגוף עלולות לגרום בין היתר לסימנים ותסמינים הדומים לאלו של תסמונת מפרק הלסת. כך למשל דלקות באוזניים, דלקות שיניים או דלקות חניכיים עלולים לגרום להקרנת כאבים באזור מפרק הלסת. כאבים באזור מפרק הלסת עלולים להתפתח גם בגלל דלקת בעורק הרקע (Temporal arteritis)  או דלקת בעצב המשולש (Trigeminal Neuralgia). יש לבצע אבחנה מבדלת ולשלול את הפתולוגיות הללו לפני שאנו מאבחנים שמקור הבעיה הוא במפרק הלסת.

המשיכו לקרוא אודות כאבי ראש וכן אודות כאבים בפנים. שני תסמונות שעלולות לגרום בין היתר להתפתחות כאבים באזור מפרקי הלסת

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן