כאבים בלסת גורמים וגורמי סיכון
כאבים בלסת גורמים וגורמי סיכון

כאבים בלסת גורמים וגורמי סיכון

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בלסת גורמים וגורמי סיכון אפשריים לכך הם רבים. בין הגורמים השכיחים להתפחות כאב במפרק הלסת נמנה נזקי חבלה (חבטה), עומסים חוזרניים על רקע ביצוע תנועות חוזרניות (לעיסה), מחלות פרקים כמו דלקת פרקים ניוונית ועוד. בין גורמי הסיכון להתפתחות כאבים בלסת נמנה ליקויים מבניים מולדים או נרכשים במפרקי הלסת, סוג פעילות גופנית מועדף (אגרוף, אומנויות לחימה…) מתח נפשי ועוד. מיקומו של מפרק הלסת בפנים חושפת אותו לחבלות. עומסים הכרוכים באכילה, דיבור, פיהוק ועוד יכולים לגרום לנזק הדרגתי בעוד שטיפול שיניים אלים או חבטה בלסת יכולים לגרום לנזק מיידי.

תסמונת מפרק הלסת עלולה להתפתח גם בגלל דלקות פרקים בגלל מצב נפשי רעוע (הידוק לסתות, חריקת שיניים) ממחלות פרקים ועוד. חלק ניכר מהאנשים סובלים לפחות מסימן אחד הנובע מפגיעה במפרק הזה. הסימנים והתסמינים הנובעים ממפרק זה בקרב כ- 5% מהאנשים הוא כול כך חמור שהם מבקשים עזרה רפואית עקב כך. הפרעות במפרק הלסת פוגעות יותר בנשים מאשר בגברים. בכול הנוגע להתפתחות כאבים בלסת גורמים וגורמי סיכון מהווים פיסות מידע חשובות שישפרו את היכולת שלנו להתמודד עם הבעיה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בלסת גורמים

הגורמים להתפתחות כאבים בלסת הם נזקים לרקמות המפרק עצמו כולל נזקים לדיסק התוך מפרקי (מיניסקוס), נזקים לרקמות סביב המפרק כולל שרירי הלעיסה ונזקים לרקמות מחוץ למפרק כולל שיניים אוזניים, חניכיים ועוד. נזקים אלו עלולים להתפתח בגלל עומסי יתר על רקע השימוש החוזרני, בגלל חבלה ישירה כמו מכת אגרוף או נפילה או בגלל מחלות פרקים ובעיקר מחלת פרקים ניוונית, דלקת פרקים שגרונית וגם מחלות פרקים אחרות. עומסי יתר חוזרניים מואצים כאשר האדם מהדק לסתות או חורק שיניים (לרוב בגלל מתחים נפשיים), כאשר האדם סובל משיניים לא תקינות וממנשך לא תקין ועוד. הסיכון לנזקי חבלה גדל כאשר האדם עוסק בספורט מגע כמו כדורגל, כדורסל, היאבקות, אגרוף או אומנות לחימה אחרת.

הרקמות שניזוקות במפרק הלסת

הדיסק התוך מפרקי

כאבים בלסת גורמים וגורמי סיכון
כאבים בלסת גורמים וגורמי סיכון

בלאי של פרק הלסת עלול לגרום לנזק או תזוזה של הדיסק המצוי בשקע של המפרק ולמעשה מפריד בין עצם הלסת לבין הגולגולת. תזוזת דיסק כזאת יכולה לגרום לרעשים בעת פתיחה או סגירה של הלסת וכן להתפתחות כאבים בלסת ולנעילה של המפרק. תנועות מיניסקוס תקינות הן המפתח לשמירה על בריאותה של הרקמה הזאת.

מיניסקוס שיוצא ממקומו או אינו נע באופן תקין הוא הגורם השכיח ביותר לתסמונת מפרק הלסת. כאשר הדיסק נדחף החוצה ממקומו בגלל תנועה לא תקינה נוצר לחץ לא סביר על המיניסקוס ועל חלקי המפרק האחרים שמאבדים את ההגנה של המיניסקוס. אובדן הגנה זה עלול לגרום לנזק משני גם לפרקים עצמם בצורה של שחיקה ודלקת פרקים ניוונית. לפעמים ניתן לשמוע את הרעשים הנלווים לתנועה הלא תקינה של המיניסקוס בעת פתיחה וסגירה של הפה.

המודל של ווילקיס לנזק במיניסקוס:

על פי מודל שפיתח ווילקס (Wilkes) קיימים חמישה שלבים של נזק והרס של המיניסקוס במפרק הלסת. ההתחלה של הנזק כרוכה ברעשים קלים בלבד ואיו בסוף התהליך הנזק הוא קשה ומקיף את כול הרקמות במפרק הלסת.

שלב ראשון – אין ממצאים מכניים משמעותיים מלבד רעשים קלים בעת פתיחת הפה. אין כאבים בלסת. אין מגבלה של תנועה. בצילום רנטגן קיימת גלישה קלה קדימה של המיניסקוס. המיניסקוס ניראה תקין. טומוגרם שלילי.

שלב שני – מספר מצומצם של התקפי כאב. קושי מסוים בפתיחה. רעש בפתיחה. לעיתים נעילה חולפת של המפרק. בצילום רנטגן גלישה קלה קדימה של המיניסקוס. המיניסקוס מתחיל לאבד את צורתו. טומוגרם עדין שלילי.

שלב שלישי – מספר מוגבר של התקפים שבהם חשים כאבים בלסת. נוקשות ומגבלת בתפקוד של המפרק. רעש בפתיחה. נעילות תכופות של המפרק. בצילום רנטגן גלישה קדימה של המיניסקוס. דפורמציה של המיניסקוס. טומוגרם עדין שלילי.

שלב רביעי – מספר גדול של התקפי כאב. נוקשות ומגבלה משמעותית בתפקוד של המפרק. רעש בפתיחה. נעילות תכופות של המפרק. בצילום רנטגן גלישה קדימה של המיניסקוס. דפורמציה של המיניסקוס ושינויים ניווניים במפרק. טומוגרם חיובי.

שרירי הלעיסה

לעיתים קרובות השרירים המפעילים את מפרק הלסת הופכים להיות הגורמים להתפתחות ליקויים במפרק הלסת. שרירים אלו המניעים את המפרק הנם חזקים ביותר ובעלי יכולת להפעיל לחצים גדולים על המפרק ורקמותיו. העומס הרב על שרירי הלעיסה הנוצר בגין השימוש האינטנסיבי שאנו עושים איתם לצורך לעיסה, בליעה ודיבור מחייב שהמכניקה של המפרק תהיה אופטימלית.

במצב של תפקוד לא תקין (בגלל מבנה לסת לוקה, מנשך לקוי, טיפולי שיניים וכאבי שיניים) או במצב של שימוש יתר (הידוק לסתות, שחיקת שיניים, לעיסת מסטיק ועוד) יכול העומס השרירי הזה לגרום להתפתחות נקודות הדק דלקתיות בשרירים, לבלאי מהיר של המפרק ורקמותיו, דלקת, כאבים בלסת ועוד.

כאבים בלסת יגרמו לנו באופן לא מודע לכווץ את השרירים. כווץ ממושך זה עלול להחמיר את הנזק לשרירים ולרקמות המפרק האחרות מה שיגרום לכיווץ נוסף….מעגל קסמים זה מוסיף ומזיק למפרק.

נזקים למפרק עצמו

מפרק הלסת חשוף לנזקים בדיוק כמו כול מפרק אחר בגופנו. הפגיעה במשטח הפרק יכולה לנבוע משחיקה של הסחוס העוטף את הפרק בגין תהליך ניווני, בגלל טראומה או בגלל מחלה כולשהי ובעיקר מחלות פרקים. ברור שנזק למשטח הפרק ולא משנה מה גרם לו, יחולל דלקת ויוביל לשיבושים בתפקודו של המפרק ולסימנים וסימפטומים אופייניים כגון כאבים בלסת, מגבלת תנועה ועוד.

דלקת פרקים ניוונית של מפרק הלסת

מפרק הלסת עלול לסבול ממספר סוגים שונים של דלקות פרקים: דלקת פרקים ניוונית (אוסטיאוארטריטיס), דלקת פרקים שגרונית, דלקת פרקים זיהומית. במקרה של פציעה תוך מפרקית של מפרק הלסת אנו עלולים לסבול מדלקת פרקים ניוונית מואצת. דלקת פרקים ניוונית היא הדלקת פרקים השכיחה ביותר של מפרק הלסת. שחיקה וניוון של הסחוס והרקמות האחרות של מפרק הלסת נגרמים בגלל זקנה, שימוש יתר או ליקוי תפקודי של המפרק. הסחוס במפרק הלסת חלש יותר מסחוסים אחרים ועל כן חשוף לבלאי ונזק מהירים. כאשר הסחוס נפגע הפרק עצמו נחשף ומתבלה מהר יותר.

דלקות פרקים אחרות של מפרק הלסת

דלקת פרקים שגרונית – מחלה אוטואימונית בה הגוף תוקף את עצמו וגורם דלקת, אינה שכיחה. דלקת פרקים זיהומית במפרק הלסת מתחילה מדלקת זיהומית שהתחילה במקום סמוך, התפשטה והגיע עם זרם הדם למקומה החדש. אנקילוזיס ספונדילוזיס היא מחלת פרקים בה החולה מאבד את התנועות של המפרקים העקבות איחוי שלהם. כאשר מסיבות שונות כולל טראומה או סיבות מולדות, רקמות החיבור שאמורות לתחום את התנועה של מפרק הלסת גמישות מידי או קרועות אזי המפרק צפוי לתנועות יתר ואף פריקה.

נזקים לרקמות מחוץ למפרק הלסת

כאבים בלסת גורמים וגורמי סיכון
כאבים בלסת גורמים וגורמי סיכון

תסמונת מפרק הלסת עלולה להיגרם גם עקב פגיעה ברקמות המצויות לכאורה מחוץ למפרק הלסת. ליקוי בתפקוד או במבנה של מפרק הלסת יכול לגרום ללחץ על תעלה (petrotympanic fissure) העוברת בסמיכות למפרק ועל הרקמות העוברות דרכה. שלוש רקמות שונות עוברות בתעלה: רצועה המחברת, כך גילו שני החוקרים גוד ומורגן את עצם הפטיש עם המיניסקוס והקפסולה של מפרק הלסת, וכן העורק הטימפני והעצב הקורדה טימפני.

מגוון התסמינים האפשרי עקב לקות תפקודית ו/או מבנית של מפרק הלסת הוא רחב ויכול לכלול כאבים באוזניים, צלצולים באוזניים או טינטון, סחרחורת וורטיגו, תחושה סוביקטיבית שהשמיעה שלכם נפגעה, רגישות קיצונית לרעשים, כאבים בלסת, שינויים תחושתיים בלשון ועוד. נזקים לרקמות כמו שיניים, אוזניים,עורקי הרקע והעצב המשולש עלולים לגרום לסימנים ותסמינים דומים לאלו של תסמונת מפרק הלסת.

כאבים בלסת גורמי סיכון

 טראומה חדה

כול חבלה חבטה ישירה או טיפול שיניים אגרסיבי המוטחים במפרק הלסת יכולים לגרום לנזק מיידי במפרק. לעתים בעקבות חבטה ללס או בעקבות הטיפול השיניים האגרסיבי יחול שינוי באופן התפקוד של מפרק הלסת. שינוי  תפקודי זה הוא שמוביל להתפתחות של נזק באופן הדרגתי. לכאורה, הנזק הראשוני יכול להיות קל וחסר חשיבות אך על הציר של הזמן הוא עלול להחמיר. דוגמה לטראומה כזאת תהיה מכת אגרוף ללסת, נפילה על הלסת או תאונת דרכים, או כאמור טיפול שיניים אגרסיבי וכו’.

בלאי ונזקים מצטברים

הנן חבלות זעירות הנגרמות ממגוון סיבות והרגלים וגורמות לנזק מצטבר, כאב ושיבוש התפקוד. הסיבות הנפוצות: מנשך לא תקין, חריקת שיניים, הידוק לסתות וטיפול שיניים לקוי. הנזק תחילה אינו מורגש. אט אט כאשר נאגר נזק מהותי מתחילה התגובה הדלקתית, כאבים בלסת מגבלות תנועה ועוד.

מתח נפשי

מתח נפשי יכול להוות גורם רב משקל בהתפתחותה של תסמונת מפרק הלסת. הידוק הלסתות ושחיקת שיניים בלילות שנגרמות במצבים של מתח עלולים לגרום להרס רקמות ולהוביל להתפתחות התסמונת. באופן מאוד שכיח מתח נפשי עלול להוביל להידוק לסתות לחריקת שיניים בלתי מודעים. העומס על מפרק הלסת כתוצאה משחיקת השיניים והידוק הלסתות הוא אדיר ובמיוחד אם מדובר במצב כרוני. התוצאה הבלתי נמנעת היא נזק, דלקת והתפתחות כאבים בלסת.

מחלות

מגוון רחב של מחלות מקומיות ומערכתיות עלול לפגוע ברקמותיו של מפרק הלסת הזה כולל דלקת פרקים ניווניות (השכיחה ביותר), דלקת פרקים זיהומית ודלקות פרקים מערכתיות אחרות כמו דלקת פרקים שגרונית, זאבת ועוד (הנדירות). דלקות אלו שוחקות את הסחוסים, הורסות את המיניסקוס ואת הרקמות סביב ויכולות לגרום אף לקיבעון בדרגות שונות של הפרק. מחלות וירליות כגון מונונוקליאוזיס, חזרת וחצבת יכולים גם הן לפגוע במרקם של המפרק ולהוביל לתסמונת. גם מחלות סרטן עלולות לפגוע ברקמותיו של המפרק ולגרום לסימנים והתסמינים האופייניים.

מחלות מקצוע

דרישות מקצועיות כגון אלו הנדרשות מטלפניות או בעלי מקצוע אחרים להחזיק את הטלפון בין הצוואר לכתף חושפים אותם לנזקים במפרק הלסת ולצוואר. כך גם לגבי אנשים שמקצועם מחייב דיבור בלתי פוסק.

ליקויים מבניים ו/או תפקודיים

נזקים למפרק הלסת ולרקמותיו יכולים להתפתח גם על רקע של ליקויים מבניים מולדים (מבנה מולד לא תקין של המפרק) נרכשים (טראומה שמשנה את המבנה) כגון: שיבוש תפקודי של מפרק הלסת יגרום להגברת העומסים על המפרק וכתוצאה מכך לנזקים והתפתחות כאבים בלסת.

אבחנה מבדלת לכאבים במפרק הלסת

מחלות ונזקים לרקמות אחרות בגוף עלולות לגרום בין היתר לסימנים ותסמינים הדומים לאלו של תסמונת מפרק הלסת. כך למשל דלקות באוזניים, דלקות שיניים או דלקות חניכיים עלולים לגרום להקרנת כאבים באזור מפרק הלסת. כאבים בלסת עלולים להתפתח גם בגלל דלקת בעורק הרקע (Temporal arteritis)  או דלקת בעצב המשולש (Trigeminal Neuralgia). יש לבצע אבחנה מבדלת ולשלול את הפתולוגיות הללו לפני שאנו מאבחנים שמקור הבעיה הוא במפרק הלסת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן