כאבים בלסת גורמים וגורמי סיכון

כאבים בלסת גורמים וגורמי סיכון
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבים בלסת גורמים וגורמי סיכון אפשריים לכך ולהתפתחות תסמונת מפרק הלסת הם רבים. בין הגורמים להתפתחות כאב במפרק הלסת נמנה בלאי משימוש יתר, נזקי חבלה, מחלות פרקים ועוד. בין גורמי הסיכון להתפתחות כאבי לסתות נמנה ליקויים מבניים, ספורט מועדף (אגרוף?) מתח נפשי ועוד.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  מיקומו של מפרק הלסת בפנים חושפת אותו לחבלות. חבטה בלסת או טיפול שיניים אלים יכולים לגרום לנזק מידי. עומסים חוזרניים הכרוכים באכילה, דיבור, פיהוק או מחלת פרקים יכולים לגרום לנזק הדרגתי במפרק. תסמונת מפרק הלסת עלולה להתפתח גם בגלל מצב נפשי רעוע (הידוק לסתות, חריקת שיניים) ועוד.

  חלק ניכר מהאנשים סובלים לפחות מסימן אחד הנובע מפגיעה במפרק הזה. הסימנים והתסמינים הנובעים ממפרק זה בקרב כ- 5% מהאנשים הוא כול כך חמור שהם מבקשים עזרה רפואית. הפרעות במפרק הלסת פוגעות יותר בנשים מאשר בגברים. בכול הנוגע להתפתחות כאבים בלסת גורמים וגורמי סיכון מהווים פיסות מידע חשובות שישפרו את היכולת שלנו להתמודד עם הבעיה.

  כאבים בלסת גורמים

  הגורמים להתפתחות כאבים בלסת הם נזקים לרקמות המפרק עצמו כולל נזקים לדיסק התוך מפרקי (מיניסקוס), נזקים לרקמות סביב המפרק כולל שרירי הלעיסה ונזקים לרקמות מחוץ למפרק כולל שיניים אוזניים, חניכיים ועוד. נזקים אלו עלולים להתפתח בגלל עומסי יתר על רקע השימוש החוזרני, בגלל חבלה ישירה כמו מכת אגרוף או נפילה או בגלל מחלות פרקים ובעיקר מחלת פרקים ניוונית, דלקת פרקים שגרונית וגם מחלות פרקים אחרות. עומסי יתר חוזרניים מואצים כאשר האדם מהדק לסתות או חורק שיניים (לרוב בגלל מתחים נפשיים), כאשר האדם סובל משיניים לא תקינות וממנשך לא תקין ועוד. הסיכון לנזקי חבלה גדל כאשר האדם עוסק בספורט מגע כמו כדורגל, כדורסל, היאבקות, אגרוף או אומנות לחימה אחרת.

  הרקמות שניזוקות במפרק הלסת

  הדיסק התוך מפרקי

  כאבים בלסת גורמים וגורמי סיכון
  כאבים בלסת גורמים וגורמי סיכון

  בלאי של פרק הלסת עלול לגרום לנזק או תזוזה של הדיסק המצוי בשקע של המפרק ולמעשה מפריד בין עצם הלסת לבין הגולגולת. תזוזת דיסק כזאת יכולה לגרום לרעשים בעת פתיחה או סגירה של הלסת וכן להתפתחות כאבים בלסת ולנעילה של המפרק. תנועות מיניסקוס תקינות הן המפתח לשמירה על בריאותה של הרקמה הזאת.

  מיניסקוס שיוצא ממקומו או אינו נע באופן תקין הוא הגורם השכיח ביותר לתסמונת מפרק הלסת. כאשר הדיסק נדחף החוצה ממקומו בגלל תנועה לא תקינה נוצר לחץ לא סביר על המיניסקוס ועל חלקי המפרק האחרים שמאבדים את ההגנה של המיניסקוס. אובדן הגנה זה עלול לגרום לנזק משני גם לפרקים עצמם בצורה של שחיקה ודלקת פרקים ניוונית. לפעמים ניתן לשמוע את הרעשים הנלווים לתנועה הלא תקינה של המיניסקוס בעת פתיחה וסגירה של הפה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   המודל של ווילקיס לנזק במיניסקוס:

   על פי מודל שפיתח ווילקס (Wilkes) קיימים חמישה שלבים של נזק והרס של המיניסקוס במפרק הלסת. ההתחלה של הנזק כרוכה ברעשים קלים בלבד ואין בסוף התהליך הנזק הוא קשה ומקיף את כול הרקמות במפרק הלסת.

   שלב ראשון – אין ממצאים מכניים משמעותיים מלבד רעשים קלים בעת פתיחת הפה. אין כאבים בלסת. אין מגבלה של תנועה. בצילום רנטגן קיימת גלישה קלה קדימה של המיניסקוס. המיניסקוס ניראה תקין. טומוגרם שלילי.

   שלב שני – מספר מצומצם של התקפי כאב. קושי מסוים בפתיחה. רעש בפתיחה. לעיתים נעילה חולפת של המפרק. בצילום רנטגן גלישה קלה קדימה של המיניסקוס. המיניסקוס מתחיל לאבד את צורתו. טומוגרם עדיין שלילי.

   שלב שלישי – מספר מוגבר של התקפים שבהם חשים כאבים בלסת. נוקשות ומגבלת בתפקוד של המפרק. רעש בפתיחה. נעילות תכופות של המפרק. בצילום רנטגן גלישה קדימה של המיניסקוס. דפורמציה של המיניסקוס. טומוגרם עדין שלילי.

   שלב רביעי – מספר גדול של התקפי כאב. נוקשות ומגבלה משמעותית בתפקוד של המפרק. רעש בפתיחה. נעילות תכופות של המפרק. בצילום רנטגן גלישה קדימה של המיניסקוס. דפורמציה של המיניסקוס ושינויים ניווניים במפרק. טומוגרם חיובי.

   שרירי הלעיסה

   לעיתים קרובות השרירים המפעילים את מפרק הלסת הופכים להיות הגורמים להתפתחות ליקויים במפרק הלסת. שרירים אלו המניעים את המפרק הנם חזקים ביותר ובעלי יכולת להפעיל לחצים גדולים על המפרק ורקמותיו. העומס הרב על שרירי הלעיסה הנוצר בגין השימוש האינטנסיבי שאנו עושים איתם לצורך לעיסה, בליעה ודיבור מחייב שהמכניקה של המפרק תהיה אופטימלית.

   במצב של תפקוד לא תקין (בגלל מבנה לסת לוקה, מנשך לקוי, טיפולי שיניים וכאבי שיניים) או במצב של שימוש יתר (הידוק לסתות, שחיקת שיניים, לעיסת מסטיק ועוד) יכול העומס השרירי הזה לגרום להתפתחות נקודות הדק דלקתיות בשרירים, לבלאי מהיר של המפרק ורקמותיו, דלקת, כאבים בלסת ועוד.

   כאבי לסתות יגרמו לנו באופן לא מודע לכווץ את השרירים. כווץ ממושך זה עלול להחמיר את הנזק לשרירים ולרקמות המפרק האחרות מה שיגרום לכיווץ נוסף….מעגל קסמים זה מוסיף ומזיק למפרק.

   נזקים למפרק עצמו

   מפרק הלסת חשוף לנזקים בדיוק כמו כול מפרק אחר בגופנו. הפגיעה במשטח הפרק יכולה לנבוע משחיקה של הסחוס העוטף את הפרק בגין תהליך ניווני, בגלל טראומה או בגלל מחלה כלשהי ובעיקר מחלות פרקים. ברור שנזק למשטח הפרק ולא משנה מה גרם לו, יחולל דלקת ויוביל לשיבושים בתפקודו של המפרק ולסימנים וסימפטומים אופייניים כגון כאבים בלסת, מגבלת תנועה ועוד.

   דלקת פרקים ניוונית של מפרק הלסת

   מפרק הלסת עלול לסבול ממספר סוגים שונים של דלקות פרקים: דלקת פרקים ניוונית (אוסטיאוארטריטיס), דלקת פרקים שגרונית, דלקת פרקים זיהומית. במקרה של פציעה תוך מפרקית של מפרק הלסת אנו עלולים לסבול מדלקת פרקים ניוונית מואצת. דלקת פרקים ניוונית היא הדלקת פרקים השכיחה ביותר של מפרק הלסת. שחיקה וניוון של הסחוס והרקמות האחרות של מפרק הלסת נגרמים בגלל זקנה, שימוש יתר או ליקוי תפקודי של המפרק. הסחוס במפרק הלסת חלש יותר מסחוסים אחרים ועל כן חשוף לבלאי ונזק מהירים. כאשר הסחוס נפגע הפרק עצמו נחשף ומתבלה מהר יותר.

   דלקות פרקים אחרות של מפרק הלסת

   דלקת פרקים שגרונית – מחלה אוטואימונית בה הגוף תוקף את עצמו וגורם דלקת, אינה שכיחה. דלקת פרקים זיהומית במפרק הלסת מתחילה מדלקת זיהומית שהתחילה במקום סמוך, התפשטה והגיע עם זרם הדם למקומה החדש. אנקילוזיס ספונדיליטיס היא מחלת פרקים בה החולה מאבד את התנועות של המפרקים העקבות איחוי שלהם. כאשר מסיבות שונות כולל טראומה או סיבות מולדות, רקמות החיבור שאמורות לתחום את התנועה של מפרק הלסת גמישות מידי או קרועות אזי המפרק צפוי לתנועות יתר ואף פריקה.

   נזקים לרקמות מחוץ למפרק הלסת

   כאבים בלסת גורמים וגורמי סיכון
   כאבים בלסת גורמים וגורמי סיכון

   תסמונת מפרק הלסת עלולה להיגרם גם עקב פגיעה ברקמות המצויות לכאורה מחוץ למפרק הלסת. ליקוי בתפקוד או במבנה של מפרק הלסת יכול לגרום ללחץ על תעלה (petrotympanic fissure) העוברת בסמיכות למפרק ועל הרקמות העוברות דרכה. שלוש רקמות שונות עוברות בתעלה: רצועה המחברת, כך גילו שני החוקרים גוד ומורגן את עצם הפטיש עם המיניסקוס והקפסולה של מפרק הלסת, וכן העורק הטימפני והעצב הקורדה טימפני.

   מגוון התסמינים האפשרי עקב לקות תפקודית ו/או מבנית של מפרק הלסת הוא רחב ויכול לכלול כאבים באוזניים, צלצולים באוזניים או טינטון, סחרחורת וורטיגו, תחושה סובייקטיבית שהשמיעה שלכם נפגעה, רגישות קיצונית לרעשים, כאבים בלסת, שינויים תחושתיים בלשון ועוד. נזקים לרקמות כמו שיניים, אוזניים,עורקי הרקע והעצב המשולש עלולים לגרום לסימנים ותסמינים דומים לאלו של תסמונת מפרק הלסת.

   גורמים אפשריים

   כאבים בלסת עלולים להתפתח בשלוש דרכים מרכזיות: ראשית עומסי יתר חוזרניים הנובעים למשל מאכילה של מזון קשיח, שנית כתוצאה מנזקי חבלה, שלישית כתוצאה ממחלה. להלן בהרחבה:

    טראומה חדה

   כול חבלה חבטה ישירה או טיפול שיניים אגרסיבי המוטחים במפרק הלסת יכולים לגרום לנזק מיידי במפרק. לעתים בעקבות חבטה ללס או בעקבות הטיפול השיניים האגרסיבי יחול שינוי באופן התפקוד של מפרק הלסת. שינוי  תפקודי זה הוא שמוביל להתפתחות של נזק באופן הדרגתי. לכאורה, הנזק הראשוני יכול להיות קל וחסר חשיבות אך על הציר של הזמן הוא עלול להחמיר. דוגמה לטראומה כזאת תהיה מכת אגרוף ללסת, נפילה על הלסת או תאונת דרכים, או כאמור טיפול שיניים אגרסיבי וכו'.

   בלאי ונזקים מצטברים

   הנן חבלות זעירות הנגרמות ממגוון סיבות והרגלים וגורמות לנזק מצטבר, כאב ושיבוש התפקוד. הסיבות הנפוצות: מנשך לא תקין, חריקת שיניים, הידוק לסתות וטיפול שיניים לקוי. הנזק תחילה אינו מורגש. אט אט כאשר נאגר נזק מהותי מתחילה התגובה הדלקתית, כאבים בלסת מגבלות תנועה ועוד.

   מחלות

   מגוון רחב של מחלות מקומיות ומערכתיות עלול לפגוע ברקמותיו של מפרק הלסת הזה כולל דלקת פרקים ניווניות (השכיחה ביותר), דלקת פרקים זיהומית ודלקות פרקים מערכתיות אחרות כמו דלקת פרקים שגרונית, זאבת ועוד (הנדירות). דלקות אלו שוחקות את הסחוסים, הורסות את המיניסקוס ואת הרקמות סביב ויכולות לגרום אף לקיבעון בדרגות שונות של הפרק. מחלות וירליות כגון מונונוקליאוזיס, חזרת וחצבת יכולים גם הן לפגוע במרקם של המפרק ולהוביל לתסמונת. גם מחלות סרטן עלולות לפגוע ברקמותיו של המפרק ולגרום לסימנים והתסמינים האופייניים.

   גורמי סיכון

   גורמי סיכון שעלולים להגביר את הסיכון של התפתחות כאבים במפרק הלסת כוללים:

   גיל

   ככל שאנו מתבגרים כך גם עולה הסיכון להתפתחות נזקים במפרק הלסת ובעקבות זאת גם כאבים ושאר סימנים ותסמינים.

   מתח נפשי

   מתח נפשי יכול להוות גורם רב משקל בהתפתחותה של תסמונת מפרק הלסת. הידוק הלסתות וחריקת שיניים בלילות שנגרמות במצבים של מתח עלולים לגרום להרס רקמות ולהוביל להתפתחות התסמונת. באופן מאוד שכיח מתח נפשי עלול להוביל להידוק לסתות לחריקת שיניים בלתי מודעים. העומס על מפרק הלסת כתוצאה משחיקת השיניים והידוק הלסתות הוא אדיר ובמיוחד אם מדובר במצב כרוני. התוצאה הבלתי נמנעת היא נזק, דלקת והתפתחות כאבים בלסת.

   מחלות מקצוע

   דרישות מקצועיות כגון אלו הנדרשות מטלפניות או בעלי מקצוע אחרים להחזיק את הטלפון בין הצוואר לכתף חושפים אותם לנזקים במפרק הלסת ולצוואר. כך גם לגבי אנשים שמקצועם מחייב דיבור בלתי פוסק.

   ליקויים מבניים ו/או תפקודיים

   נזקים למפרק הלסת ולרקמותיו יכולים להתפתח גם על רקע של ליקויים מבניים מולדים (מבנה מולד לא תקין של המפרק) נרכשים (טראומה שמשנה את המבנה) כגון: שיבוש תפקודי של מפרק הלסת יגרום להגברת העומסים על המפרק וכתוצאה מכך לנזקים והתפתחות כאבים בלסת.

   אבחנה מבדלת לכאבים במפרק הלסת

   מחלות ונזקים לרקמות אחרות בגוף עלולות לגרום בין היתר לסימנים ותסמינים הדומים לאלו של תסמונת מפרק הלסת. כך למשל דלקות באוזניים, דלקות שיניים או דלקות חניכיים עלולים לגרום להקרנת כאבים באזור מפרק הלסת. כאבים בלסת עלולים להתפתח גם בגלל דלקת בעורק הרקע (Temporal arteritis)  או דלקת בעצב המשולש (Trigeminal Neuralgia). יש לבצע אבחנה מבדלת ולשלול את הפתולוגיות הללו לפני שאנו מאבחנים שמקור הבעיה הוא במפרק הלסת.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו? השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה רגישה העוטפת את חוט השדרה ושורשי העצבים ומגוננת עליהם.