כאבי צוואר מה הם הגורמים

כאבי צוואר מה הם הגורמים

כאבי צוואר מה הם הגורמים לכך? מלבד הפגיעה באיכות חיים כאבים צוואריים גורמים גם לעומס כלכלי אישי ולאומי אדיר. ההוצאות הנגרמות בארצות הברית בגין כאבי צוואר נאמדים בעשרות ביליונים דולרים כול שנה. ההוצאות הללו נגרמות בשל אשפוזים, ניתוחים, טיפולים ואובדן ימי עבודה ופוריות בעבודה ועוד.

מה הם הגורמים לכאבים הללו בצוואר? הגורם העיקרי לפגיעה בצוואר הוא טווח התנועה הנרחב שלו יחד עם העומסים והמאמצים החוזרניים. בניגוד לעמוד השדרה הגבי המיוצב באמצעות כלוב הצלעות עמוד השדרה הצווארי (ועמוד השדרה המותני) חופשי.

אבחון ובמידת הצורך טיפול יעיל עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים בצוואר. כאשר יש כאבי צוואר – מה הם הגורמים צריכה להיות השאלה שאתם מפנים לכירופרקט. סימפטומים אופייניים להפרעות השונות באים לעזרת הקלינאי בדרך לזיהוי מקור הבעיה.

כאבי צוואר מה הם הגורמים – רקע

כאבי הצוואר יכולים לנבוע מפגיעה בכל אחת מהרקמות "המרכיבות" ומניעות את הצוואר. בין הרקמות נמנה חוליות, שרירים, דיסקים בין חולייתיים עצבים ועוד. חלק מהרקמות עלול להימתח או להיקרע. הסחוסים עלולים להישחק. הדיסק הצווארי הבין חולייתי עלול להינזק לבלוט או לפרוץ. מפרקי עמוד השדרה הצווארי עלולים להישחק ולהתבלות ועוד. לפגיעה בכול אחת מהרקמות מתלווים סימנים ותסמינים המאפשרים לנו זיהוי של הרקמה שנפגעה.

כאבי צוואר הם לרוב אירוע זמני וחולף. עם זאת עבור הרבה אנשים כאבי צוואר הם פגע ארוך ומתמשך. במקרים הללו חשוב להתייעץ ולהיות מטופל על ידי גורם מקצועי. להלן מספר נתונים סטטיסטיים המדגימים את השכיחות הגבוהה של כאבי צוואר:

 • 70% מהאנשים בעולם המערבי התלוננו על כאבים בצוואר לפחות פעם אחת מחייהם
 • שליש מהאנשים בעולם המערבי התלוננו על כאבים בצוואר במהלך השנה האחרונה.
 • כאבי צוואר כרוניים אשר נמשכו יותר מחצי שנה דווחו על ידי 14% מהאוכלוסייה
 • מעל 10% מהעובדים האמריקאים סובלים מכאבים כרוניים בעמוד השדרה הצווארי

ההשפעות של הנתונים אלה נרחבות וכוללות עוגמת נפש, מוגבלות תפקודית, עלויות כלכליות, פגיעה בפריון בעבודה ועוד.

חשיבות היציבות של עמוד השדרה הצווארי

היציבות הביו מכנית נדרשת לעמוד השדרה הצווארי לביצוע תפקידיו. יכולתו של עמוד השדרה לשמור תמיד על המבנה והמיקום התקין של הפרקים והחוליות קריטי לבריאותו. עמוד שדרה בריא ימנע תזוזות לא רצויות של חוליות ורקמות בכל מנח ותנועה כולל תחת עומסים. מפרקי הצוואר והרקמות התומכות והמניעות המאפשרים את היציבות מפוקחים ומבוקרים על ידי מערכת העצבית המרכזית והפריפרית.

פגיעה בשרירים המניעים ו/או ברצועות וביתר הרקמות התומכות והמייצבות של חוליות הצוואר עלולה להוביל לתפקוד לקוי של עמוד השדרה הצווארי ולהתפתחות כאבי צוואר. תפקוד לקוי של עמוד השדרה הצווארי יגרום בהכרח:

 • לעומסי יתר
 • שחיקה ונזקים אחרים כולל פריצת דיסק

נזקים אלו עלולים לגרום לתפקוד לקוי עוד יותר ולנזקים נוספים לרקמות התומכות והמייצבות וחוזר חלילה. מעגל זה יפסק רק לאחר שנמצא את הגורם הפוגע ביציבות עמוד השדרה נטפל בו ונשקם אותו.

הגורמים לכאבי צוואר

כאבי צוואר הם סימפטום נפוץ המשפיע על אנשים רבים ויכולים להיות לו סיבות שונות. חלק מהגורמים האפשריים לכאבי צוואר הם:

מאמץ פיזי

שימוש יתר או פציעה של שרירי הצוואר, הרצועות או הגידים עלולה להוביל לכאבי צוואר ודלקת. זה יכול לקרות כתוצאה מפעילויות חוזרות או מאומצות, יציבה לקויה, שרירי בטן חלשים, משקל גוף כבד יותר. עומסי יתר על הצוואר יכולים להיות גם תוצאה של מנח ראש ממושך שאינו ניטרלי כמו ראש רכון מעל מקלדת

נזק טראומטי

נזקי חבלה בצוואר עלולים להיגרם גם  בגלל צליפת שוט, פציעת ספורט או תאונה. נזקים אלה עלולים להוביל בין היתר להתפתחות כאבים בצוואר.

לחץ נפשי

גורמים פסיכולוגיים, כגון חרדה, דיכאון או סגנונות התמודדות, יכולים להשפיע על התפיסה והחומרה של כאבי צוואר. סטרס יכול גם לגרום למתח שרירים ועוויתות בצוואר, מה שעלול להוביל לכאב ונוקשות.

הפרעות רפואיות

כאבי צוואר יכולים להיות גם סימפטום של מצבים רפואיים אחרים, כגון:

 • דלקת מפרקים שגרונית, פיברומיאלגיה, סרטן או מומים מולדים. מצבים אלה יכולים להשפיע על העצמות, המפרקים, העצבים או הרקמות הרכות בצוואר ולגרום לכאב ולניידות מופחתת.
 • זיהום בעמוד השדרה או במבנים סמוכים, כגון דלקת קרום המוח, אוסטאומיאליטיס או מורסה. זיהומים אלה יכולים לגרום לחום, כאבי ראש, בחילות, אדמומיות או נפיחות בצוואר.

גורם שכיח נוסף להתפתחות כאבי צוואר הוא פגיעה ברקמה מרוחקת בעלת יכולת להשליך כאב לצוואר. בין יתר הפגיעות מהסוג הזה נמנה הפרעות כגון:

 • דלקת גרון זיהומית (Strep Throat)
 • סרטן ריאות (Lung Cancer)
 • דלקות שקדים (Acute Tonsillitis)
 • שלבקת חוגרת (Shingles)
 • מפרצת באב העורקים (Aortic Aneurysm) ועוד

כאבי צוואר – גורמי סיכון

גורמי סיכון רבים עלולים להעלות את הסיכוי שלכם לסבול מכאבים בצוואר. בין היתר הגורמים שאינם בשליטתנו נמנה:

הזדקנות

שינויים ניווניים בעמוד השדרה הצווארי, כגון דלקת מפרקים ניוונית, היצרות עמוד השדרה, פריצת דיסק או עצב מכווץ, עלולים לגרום לכאבי צוואר ונוקשות. התנאים האלה נובעים משחיקה טבעית של המפרקים והדיסקים בצוואר לאורך זמן.

גורמי סיכון נוספים שאינם בשליטתנו

 • גנטיקה
 • פציעה או ניתוח צוואר קודמים
 • ליקויים מבניים ותפקודיים בצוואר כמו עקמת
 • הפרעות שינה
 • חשיפה לטראומה פיזית כגון צליפת שוט
 • מגוון מחלות רקע כמו דלקות פרקים, דיכאון, מתח נפשי כרוני ועוד.
 • שביעות רצון נמוכה בעבודה וסביבת עבודה ירודה נתפסת

בין גורמי הסיכון להתפתחות כאבי צוואר הנמצאים בשליטתנו נמנה:

 • מקצוע  כגון מתכנת היוצר עומסים על הצוואר
 • פעילות גופנית היוצרת עומסים על הצוואר או מעלה את הסבירות לתאונות חבלות ונפילות (נהגים, התעמלות קרקע, אומניות לחימה, סקי, החלקה על קרח ועוד)
 • היסטוריה של כאבי צוואר
 • אורח חיים יושבני
 • יציבה לקויה
 • ארגונומיה לקויה

References:

Côté P et al. The burden and determinants of neck pain in workers: results of the Bone and Joint Decade 2000–2010 Task Force on Neck Pain and Its Associated Disorders. J Manipulative Physiol Ther. 2009;32(2 Suppl):S70-S86.

Gore DR et al. Degenerative disc disease: a study of 119 patients. Spine (Phila Pa 1976). 1987;12(1):97-102.

Fejer R et al. The prevalence of neck pain in the world population: a systematic critical review of the literature. Eur Spine J. 2006;15(6):834-848.

Carroll LJ et al. Course and prognostic factors for neck pain in workers: results of the Bone and Joint Decade 2000–2010 Task Force on Neck Pain and Its Associated Disorders. J Manipulative Physiol Ther. 2009;32(2 Suppl):S87-S96.

Darouiche RO. Spinal epidural abscess. N Engl J Med. 2006;355(19):2012-2020.

Bovim G et al. Neck pain in the general population. Spine (Phila Pa 1976). 1994;19(12):1307-1309.

Chou R et al. Diagnosis and treatment of low back pain: a joint clinical practice guideline from the American College of Physicians and the American Pain Society. Ann Intern Med. 2007;147(7):478-491.

Kay TM et al. Exercises for mechanical neck disorders: a Cochrane review update. Man Ther. 2012;17(1):25-29.

Gross AR et al. Conservative management of mechanical neck disorders: a systematic review by the Ontario Protocol for Traffic Injury Management (OPTIMa) Collaboration. Eur Spine J. 2016;25(5):1627-1648.

Coulter ID et al. Manipulation and mobilization for treating chronic low back pain: a systematic review and meta-analysis. Spine J. 2018;18(5):866-879.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

ישיבה מזקינה אותנו

ישיבה ממושכת גורמת להזדקנות

ישיבה ממושכת גורמת לנו להזדקן! סדר היום בעידן המודרני מתנהל ברובו בתנוחת ישיבה. אנו יושבים כדי לאכול, יושבים כדי לעבוד, יושבים כדי להגיע מנקודה אחת לשנייה יושבים כדי לדבר עם חברים ומשפחה ויושבים כדי לצפות בטלוויזיה. אורח החיים היושבני גובה ממנו מחיר יקר. בין יתר הנזקים שישיבה ממושכת וישיבה לא נכונה גורמים מציין המחקר הנוכחי את העובדה שהיא גם מקצרת לנו את החיים ומזקינה אותנו בטרם עת. 

אימונים בבריכה לשיפור שיווי המשקל

אימונים בבריכה לשיפור שיווי המשקל

אימונים בבריכה לשיפור היציבות עשויים למנוע שברים וחבלות אחרות בקרב נשים לאחר גיל הפריון. נשים לאחר גיל הפריון שעברו 6 חודשי אימונים בבריכת השחייה שיפרו את כושרם הגופני כולל כוח, סיבולת לב ריאה וגם את היציבות ושיווי המשקל. 

דלקת פרקים טיפול

דלקת פרקים טיפול

דלקת פרקים? טיפול מהיר עשוי למנוע נזקים בלתי הפיכים במפרק. נכון להיום מחלות הפוגעות בפרק זה או אחר אינן ניתנות לריפוי מלא. לרוב ניתן לשלוט ולנהל את חומרת הסימנים והתסמינים ואף לצמצם את הנזקים הבלתי הפיכים אך לא ניתן למגר את המחלה. 

לחיים ארוכים שבו פחות ונועו יותר

לחיים ארוכים שבו פחות ותנועו יותר

שבו פחות, נועו יותר! זה העיקרון שצריך להנחות אותנו. הנזקים מישיבה ובעיקר מישיבה לא נכונה ו/או ישיבה ממושכת כוללים כאבי גב, לחץ דם גבוה, השמנה, מחלות לב וכלי דם ואפילו מוות. לא נראה שפעילות גופנית יכולה לנטרל לחלוטין את הנזקים הללו.