כאבי צוואר מה הם הגורמים
כאבי צוואר מה הם הגורמים

כאבי צוואר מה הם הגורמים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי צוואר מה הם הגורמים לכך? בני אדם מרבים להתלונן על כאבי צוואר. הגורם העיקרי לכך הוא השילוב של עומס היתר המוטל על חוליות הצוואר וטווח התנועה הנרחב שלהם. החוליות והרקמות הרכות התומכות בעמוד השדרה הצווארי מאפשרות את נשיאת הראש ומספקות את היציבות והתנועה הנדרשת לצוואר. לעומת עמוד השדרה הגבי שמוגן על ידי הצלעות ובית החזה עמוד השדרה הצווארי וכך גם עמוד השדרה המותני הנם חופשיים יחסית וחשופים לעומסי יתר ופגיעות. עומסי יתר ומאמצים חוזרניים גורמים כידוע לפציעות, כאב, מגבלות תנועה וסימנים ותסמינים נוספים.

מלבד הפגיעה באיכות חיים כאבים צוואריים גורמים גם לעומס כלכלי אישי ולאומי אדיר. בארצות הברית ההוצאות בגין אשפוזים, ניתוחים, טיפולים ואובדן ימי עבודה נאמדים בעשרות ביליוני דולרים כול שנה. אבחון מהיר ובמידת הצורך טיפול יעיל עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים. במקרים בהם יש כאבי צוואר – מה הם הגורמים צריכה להיות השאלה שאתם מפנים לכירופרקט. סימנים ותסמינים אופייניים לתסמונות השונות באים לעזרת הקלינאי בדרך לזיהוי מקור הבעיה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי צוואר מה הם הגורמים – רקע

כאבי צוואר הם לרוב אירוע זמני וחולף. עם זאת עבור הרבה אנשים כאבי צוואר הם פגע ארוך ומתמשך. במקרים הללו חשוב להתייעץ ולהיות מטופל על ידי גורם מקצועי. מחקרים שנעשו בעולם המערבי מצאו ש – 70% מהאנשים יסבלו מכאבים בצוואר לפחות פעם אחת מחייהם בעוד ששליש מהאנשים חוו כאבים בצוואר במהלך השנה האחרונה.

כאבי צוואר כרוניים אשר נמשכו יותר מחצי שנה דווחו על ידי 14% מהאוכלוסייה. מחקרים שנעשו בארצות הברית מצאו שמעל 10% מהעובדים האמריקאים סובלים מכאבים כרוניים בעמוד השדרה הצווארי. המשמעות של נתון זה בהקשר של עוגמת נפש, עלויות, אובדן ימי עבודה, פיצויים ואשפוזים היא מרחיקת לכת. כאבי הצוואר יכולים לנבוע מפגיעה בכל אחת מהרקמות “המרכיבות” את הצוואר כולל בין היתר קרע, מתיחה או שחיקה של אחת מרקמות הרכות של עמוד השדרה הצווארי כולל: שרירים, רצועות, גידים, עצבים, חוט שדרה, שחיקת סחוסים, כלי דם, רקמות חיבור ועוד, הדיסק הצווארי הבין חולייתי שעלול לבלוט, לבקוע או לפרוץ (שלבים שונים של נזק), מפרקי עמוד השדרה הצווארי שעלולים להישחק ולהתבלות ועוד. לפגיעה בכול אחת מהרקמות מתלווים סימנים ותסמינים המאפשרים לנו זיהוי של הרקמה שנפגעה.

 

אנטומיה בסיסית של הצוואר

כאבי צוואר מה הם הגורמים
כאבי צוואר מה הם הגורמים

עמוד השדרה הצווארי הכולל שבע חוליות מתחיל מבסיס הגולגולת (Occipital) ומסתיים בחוליית החזה הראשונה (T1). עומס רב מוטל על חוליות הצוואר למרות גודלן הקטן. עמוד השדרה הצווארי תומך בראש ובד בבד מאפשר מרחב תנועתי גדול. עמוד השדרה הצווארי מאחסן ומגן על חוט השדרה בתוך תעלה גרמית גמישה הממוקמת בתוכו. שמונה זוגות עצבים (C1-C8) בוקעים מחוט השדרה הצווארי ועושים דרכם בין החוליות כדי לעצבב את העור (תחושתי) ולהניע (תנועתי) את הראש, צוואר, סרעפת, שרירי הגפיים העליונות ועוד.

ישנם שלושת המפרקים בין כל זוג חוליות לאורך עמוד השדרה הצווארי וכול השלושה מהווים כר פורה להתפתחות כאבי צוואר. שני מפרקי שטחה (Facets), הדיסק הבין חולייתי ובין חוליות C3-C7 נמצאים גם שני פרקים ע”ש לושקה (Luschka’s joints). אלו מאפשרים את יכולת התנועה והגמישות של הצוואר. מערך של שרירים, גידים, רצועות ורקמות חיבור אחרות מייצב את המבנה הזה בין בסיס הצוואר לבסיס הגולגולת ומאפשר לו תנועה בטוחה ויציבה. במצב המיטבי מצויד עמוד השדרה בשלושה קימורים: לורדוזיס צווארי (Lordosis), קיפוזיס גבי (kyphosis) ולורדוזיס מותני. הקימורים והקשתות הללו מקנות לעמוד השדרה חוזק, יציבות וגמישות.

חשיבות היציבות של עמוד השדרה הצווארי

היציבות הביו מכנית נדרשת לעמוד השדרה הצווארי לביצוע תפקידיו. יכולתו של עמוד השדרה לשמור על המבנה שלו ועל המיקום התקין של הפרקים והחוליות בכול מנח ותנועה כולל תחת עומסים מהווה מדד ליציבות הזאת. המפרקים של חוליות הצוואר והרקמות התומכות סביבן והשרירים והגידים מאפשרים את היציבות הזאת של עמוד השדרה הצווארי כאשר על כול המערכת הזאת מפוקחת ומבוקרת על ידי מערכת העצבית המרכזית והפריפרית.

פגיעה בשרירים המניעים ו/או ברצועות וביתר הרקמות התומכות והמייצבות של חוליות הצוואר עלולה להוביל לתפקוד לקוי של עמוד השדרה הצווארי ולהתפתחות כאבי צוואר. תפקוד לקוי של עמוד השדרה הצווארי יגרום בהכרח לעומסי יתר, שחיקה ונזקים אחרים כולל פריצת דיסק. נזקים אלו עלולים לגרום לתפקוד לקוי עוד יותר ולנזקים נוספים לרקמות התומכות והמייצבות וחוזר חלילה. מעגל זה יפסק רק לאחר שנמצא את הגורם הפוגע ביציבות עמוד השדרה נטפל בו ונשקם אותו.

כאבי צוואר מה הם הגורמים – פירוט

צליפת שוט
צליפת שוט

מגוון רחב של גורמים עלול להוביל להתפתחות כאבי צוואר. בין היתר נמנה עומסי יתר על הצוואר בגלל פעילות חוזרנית או בגלל מנח ראש ממושך שאינו ניטרלי כמו למשל ראש רכון מעל מקלדת. גורמים שכיחים נוספים לכאבים בצוואר כוללים נזקי חבלה בצוואר כמו אלו הנגרמים בגלל צליפת שוט ומגוון מחלות כולל דלקת פרקים ניוונית או דלקת פרקים אוטואימונית, דלקת זיהומית, גידול סרטני ראשוני או גרורה בעמוד השדרה או בחוט השדרה (Spinal Cord Tumors) ועוד.

גורם שכיח נוסף להתפתחות כאבי צוואר הוא פגיעה ברקמה מרוחקת בעלת יכולת להשליך כאב לצוואר. בין יתר הפגיעות מהסוג הזה נמנה דלקת גרון זיהומית (Strep Throat), סרטן ריאות (Lung Cancer), דלקות שקדים (Acute Tonsillitis), שלבקת חוגרת (Shingles), מפרצת באב העורקים (Aortic Aneurysm) ועוד.

כאבי צוואר – גורמי סיכון

גורמי סיכון רבים עלולים להעלות את הסיכוי שלכם לסבול מכאבים בצוואר. בין היתר הגורמים שאינם בשליטתנו נמנה: גיל, גנטיקה, פציעה או ניתוח צוואר קודמים, ליקויים מבניים ותפקודיים בצוואר כמו עקמת, מגוון מחלות רקע כמו דלקות פרקים, דיכאון, מתח נפשי כרוני ועוד.

גורמי סיכון להתפתחות כאבי צוואר אינם מתמקדים אך ורק בגורמים שיש ביכולתם לפגוע ברקמות הצוואר עצמו. גם מחלות ופגיעה ברקמות מרוחקות עלולות לגרום לכאבים בצוואר מהסוג המושלך. ולכן נזק בעמוד השדרה הצווארי, דלקת גרון זיהומית (Strep Throat), דלקות שקדים (Acute Tonsillitis), שלבקת חוגרת (Shingles), מחלות לב, מפרצת באב העורקים (Aortic Aneurysm), סרטן ריאות (Lung Cancer) ועוד מהווים גורם סיכון לגרימת כאב שאנו חשים בצוואר.

בין גורמי הסיכון להתפתחות כאבי צוואר הנמצאים בשליטתנו נמנה עבודה או עיסוק ספורטיבי המעלה את הסבירות לתאונות חבלות ונפילות (נהגים, התעמלות קרקע, אומניות לחימה, סקי, החלקה על קרח ועוד), פציעות חבלה, אורח חיים יושבני, עבודה היוצרת עומסים על הצוואר, פעילות גופנית היוצרת עומסים על הצוואר,חוסר ועייפות, יציבה לקויה, ארגונומיה לקויה.

כאבי צוואר וסימנים ותסמינים נלווים

כאב הוא התסמין העיקרי המתפתח בגלל נזק צווארי. כאשר הנזק מינורי הכאב יכול להופיע גם לאחר מספר ימים וזאת בגלל תגובה דלקתית אטית. לכן, כאב שמופיע מיד לאחר התאונה עלול להעיד על נזק משמעותי יותר. כאבי צוואר הם לרוב קלים וחולפים מעצמם גם ללא טיפול. בקרב מיעוט יהפכו כאבי הצוואר למטרד קשה וכרוני הזקוק לאבחון, טיפול וניהול. התייחסו גם לכאבים קלים והימנעו התפתחות של בעיה כרונית הכרוכה במוגבלויות ואולי אף בניתוחים עתידיים. הטיפול בכאבי צוואר כרוניים הוא מאתגר וממושך יותר.

כאבי צוואר מה הם הגורמים
כאבי צוואר מה הם הגורמים

כאבי צוואר יכולים להופיע באופן פתאומי או הדרגתי, להיות חדים או קהים, קצרי חיים או כרוניים, מתמשכים או עם הפוגות, ממוקדים או מוקרנים. הכאב יכול להופיע רק בצוואר או להקרין לראש או במורד היד, לגב האמצעי או לשכמה. תנועות מסוימות ומנחים מסוימים עשויים להפחית את הכאב ואילו מנחים ותנועות אחרות עלולים להחריף אותו. עוד סימן לפגיעה צווארית הוא מנח הצוואר שמשתנה על מנת למנוע כאב (אנטלגיה).

מלבד כאבי צוואר החולה צפוי לסבול גם מגבלות תנועה, נוקשות וספאזם שרירי. תסמינים אפשריים נוספים יכולים לכלול בין היתר גם כאבי ראש,  סחרחורות, ורטיגו ובחילות. נזק עצבי בעמוד שדרה צווארי עלול לגרום להתפתחות סימפטומים וסימנים נוירולוגיים כולל: חולשה מוטורית של הגפיים ושינויים תחושתיים – דגדוג, שריפה, נימול והירדמות של חלק מהיד.

סימנים ותסמינים של צליפת שוט

חגורת הבטיחות מחזיקה את הגוף צמוד לכיסא ומותירה את הצוואר לנוע באופן חופשי יחסית. תנועות חדות של הצוואר יגרמו בהכרח לנזקים לרקמות המרכיבות את הצוואר. במקרים קלים למתיחה של השרירים הצווארים ובמקרים קשים לפגיעה גרמית ועצבית. הסימפטומים במקרים אלו הם בהתאם לחומרת הנזק, החל ממיחושים קלים ועד כאבי צוואר קשים שאליהם נלווים חסרים נוירולוגיים קשים ומוות. יש לזכור שמחקרים מראים שאי שימוש בחגורת בטיחות כרוכה בנזקים גופניים קשים הרבה יותר.

הסיכון לפגיעה חריפה בעמוד השדרה וחוט השדרה הצווארי בעקבות תאונת “צליפת שוט” הוא גדול. מומלץ עם כן, לאחר טראומה לעבור סדרת בדיקות בסיסית הכוללת צילומי רנטגן כדי לשלול נזק כזה. יש לזכור שבפגיעת צוואר קשה עדיף להמתין לפינוי כאשר הצוואר מקובע.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי צוואר - מכתב תודה

  כאבי צוואר שלום דוקטור בכר, שלום, אני אחת הפציינטיות הוותיקות שלך. למרות שלא ביקרתי במרפאה זמן ארוך אני חייבת לשתף אותך שמאז שהגעתי אליך בטעות לפני המון שנים, משהו כמו 15…

 • כאבי צוואר עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה המחקר שהמתנתם לו. מתברר שבין יתר המעללים של העישון הוא…

 • כאבי צוואר? טיפול כירופרקטי וספורט

  כאבי צוואר? כירופרקט וספורט נמצאו יעילים יותר מטיפול תרופתי בבעיה! מגוון אפשרויות הטיפול בכאב צווארי הוא גדול ומבלבל. המחקר הנוכחי קובע: "כוונון" (מניפולציה) חוליות הצוואר ותרגילי ספורט שנעשים בבית יעילים…

 • כאבי כתפיים - מכתב תודה

  כאבי כתפיים שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),   סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל הטיפולים שקיבלתי לא עזרו. הגעתי אליך ולאחר סדרת טיפולים עברו הכאבים כלא היו. ברצוני לציין…

 • כאבים בגב ולאורך הרגל - מכתב תודה

  כאבי גב ורגל לד"ר בכר היקר,   תודה על הטיפול המיוחד והמסור. אין לי מספיק מילים להודות לך על טיפולך בכאבי הגב והרגל שהיו לי. נכנסתי אליך גורר רגל ואחרי סדרת…

 • כאבי גב כרוניים - מכתב תודה

  כאבי גב כרוניים Dear Yitzhak:  Too often, people write letters to complain of one thing or another. But I am writing you to express my appreciation and thanks. I have…

 • כאבי ברכיים במדרגות

  כאב בברכיים במדרגות? יתכן שהמקור לסימנים והתסמינים במפרקים היא הפרעה שכיחה הפוגעת ברוב האוכלוסייה המבוגרת הקרויה דלקת פרקים ניוונית. כאב בברכיים בעת עלייה במדרגות הם לרוב התסמין הראשון של מחלה…

 • כאבי גדילה בברכיים

  כאבי גדילה בברכיים הם עניין שכיח למדי. בני נוער הסובלים מכאבי גדילה בברכיים עלולים לפתח בעיות ברכיים אחרות ולהמשיך לסבול מכאבי ברכיים שנים ארוכות לאחר שבגרו. בעיקר מסיבה זאת רצוי לאבחן ולטפל…

 • אימון גב מונע כאבי גב

  אימון של הגב מונע כאבי גב! אימונים הגב התחתון היא אחת הדרכים היעילות למנוע התפתחות כאבים בגב התחתון. יש להקפיד להתאמן באופן נכון ובהדרגה ובכך תמנעו גם פציעות ספורט מיותרות. נותר…

 • כאבי גב תופעה מדאיגה שהולכת וגדלה

  שכיחות כאבי הגב עולה! כאבי גב הם הגורם השני בשכיחותו למגבלות תנועה בקרב הבוגרים האמריקאים וכך גם בקרב הבוגרים הישראלים. משנה לשנה יותר ויותר אנשים ברחבי העולם המערבי סובלים מכאבי גב כרוניים.…