כאבי צוואר מה הם הגורמים
כאבי צוואר מה הם הגורמים

כאבי צוואר מה הם הגורמים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי צוואר מה הם הגורמים לכך? בני אדם מרבים להתלונן על כאבי צוואר. הגורם העיקרי לכך הוא השילוב של עומס היתר המוטל על חוליות הצוואר וטווח התנועה הנרחב שלהם. החוליות והרקמות הרכות התומכות בעמוד השדרה הצווארי מאפשרות את נשיאת הראש ומספקות את היציבות והתנועה הנדרשת לצוואר. לעומת עמוד השדרה החזי שמוגן על ידי הצלעות ובית  החזה עמוד השדרה הצווארי כמו גם עמוד השדרה המותני הנם חופשיים יחסית וחשופים לעומסי יתר ופגיעות שעלולות לגרום לכאב ולמגבלות תנועה.

מלבד הפגיעה באיכות חיים כאבים צוואריים גורמים גם לעומס כלכלי אישי ולאומי אדיר. בארצות הברית ההוצאות בגין אשפוזים, ניתוחים, טיפולים ואובדן ימי עבודה נאמדים בעשרות ביליוני דולרים כול שנה. אבחון מהיר ובמידת הצורך טיפול יעיל עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים. במקרים בהם יש כאבי צוואר – מה הם הגורמים צריכה להיות השאלה שאתם מפנים לכירופרקט. סימנים ותסמינים אופייניים לתסמונות השונות באים לעזרת הקלינאי בדרך לזיהוי מקור הבעיה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי צוואר מה הם הגורמים – רקע

כאבי צוואר הם לרוב אירוע זמני וחולף. עם זאת עבור הרבה אנשים כאבי צוואר הם פגע ארוך ומתמשך. במקרים הללו חשוב להתייעץ ולהיות מטופל על ידי גורם מקצועי. מחקרים שנעשו בעולם המערבי מצאו ש – 70% מהאנשים יסבלו מכאבים בצוואר לפחות פעם אחת מחייהם בעוד ששליש מהאנשים חוו כאבים בצוואר במהלך השנה האחרונה.

כאבי צוואר כרוניים אשר נמשכו יותר מחצי שנה דווחו על ידי 14% מהאוכלוסייה. מחקרים שנעשו בארצות הברית מצאו שמעל 10% מהעובדים האמריקאים סובלים מכאבים כרוניים בעמוד השדרה הצווארי על כל המשתמע מכך בהקשר של עוגמת נפש, עלויות, אובדן ימי עבודה, פיצויים ואשפוזים. כאבי הצוואר יכולים לנבוע מפגיעה בכל אחת מהרקמות “המרכיבות” את הצוואר כולל בין היתר קרע, מתיחה או שחיקה של אחת מרקמות הרכות של עמוד השדרה הצווארי כולל: שרירים, רצועות, גידים, עצבים, חוט שדרה, סחוסים, כלי דם, רקמות חיבור ועוד, הדיסק הצווארי הבין חולייתי שעלול לבלוט, לבקוע או לפרוץ (שלבים שונים של נזק), מפרקי עמוד השדרה הצווארי שעלולים להישחק ולהתבלות ועוד.  לפגיעה בכול אחת מהרקמות מתלווים סימנים ותסמינים המאפשרים לנו זיהוי של הרקמה שנפגעה.

 

אנטומיה בסיסית של הצוואר

כאבי צוואר מה הם הגורמים
כאבי צוואר מה הם הגורמים

עמוד השדרה הצווארי הכולל שבע חוליות מתחיל מבסיס הגולגולת (Occipital) ומסתיים בחוליית החזה הראשונה (T1). עומס רב מוטל על חוליות הצוואר למרות גודלן הקטן. עמוד השדרה הצווארי תומך בראש ובד בבד מאפשר מרחב תנועתי גדול. עמוד השדרה הצווארי מאחסן ומגן על חוט השדרה בתוך תעלה גרמית גמישה הממוקמת בתוכו. שמונה זוגות עצבים (C1-C8) בוקעים מחוט השדרה הצווארי ועושים דרכם בין החוליות כדי לעצבב את העור (תחושתי) ולהניע (תנועתי) את הראש, צוואר, סרעפת, שרירי הגפיים העליונות ועוד.

ישנם שלושת המפרקים בין כל זוג חוליות לאורך עמוד השדרה הצווארי וכול השלושה מהווים כר פורה להתפתחות כאבי צוואר. שני מפרקי שטחה (Facets), הדיסק הבין חולייתי ובין חוליות C3-C7 נמצאים גם שני פרקים ע”ש לושקה (Luschka’s joints). אלו מאפשרים את יכולת התנועה והגמישות של הצוואר. מערך של שרירים, גידים, רצועות ורקמות חיבור אחרות מייצב את המבנה הזה בין בסיס הצוואר לבסיס הגולגולת ומאפשר לו תנועה בטוחה ויציבה. במצב המיטבי מצויד עמוד השדרה בשלושה קימורים: לורדוזיס צווארי (Lordosis), קיפוזיס גבי (kyphosis) ולורדוזיס מותני. הקימורים והקשתות הללו מקנות לעמוד השדרה חוזק, יציבות וגמישות.

חשיבות היציבות של עמוד השדרה הצווארי

היציבות הביו מכנית נדרשת לעמוד השדרה הצווארי לביצוע תפקידיו. יכולתו של עמוד השדרה לשמור על המבנה שלו ועל המיקום התקין של הפרקים והחוליות בכול מנח ותנועה כולל תחת עומסים מהווה מדד ליציבות הזאת. המפרקים של חוליות הצוואר והרקמות התומכות סביבן והשרירים והגידים מאפשרים את היציבות הזאת של עמוד השדרה הצווארי כאשר על כול המערכת הזאת מפוקחת ומבוקרת על ידי מערכת העצבית המרכזית והפריפרית.

פגיעה בשרירים המניעים ו/או ברצועות וביתר הרקמות התומכות והמייצבות של חוליות הצוואר עלולה להוביל לתפקוד לקוי של עמוד השדרה הצווארי ולהתפתחות כאבי צוואר. תפקוד לקוי של עמוד השדרה הצווארי יגרום בהכרח לעומסי יתר, שחיקה ונזקים אחרים כולל פריצת דיסק. נזקים אלו עלולים לגרום לתפקוד לקוי עוד יותר ולנזקים נוספים לרקמות התומכות והמייצבות וחוזר חלילה. מעגל זה יפסק רק לאחר שנמצא את הגורם הפוגע ביציבות עמוד השדרה נטפל בו ונשקם אותו.

כאבי צוואר מה הם הגורמים – פירוט גורמים

צליפת שוט
צליפת שוט

מגוון רחב של גורמים עלול להוביל להתפתחות כאבי צוואר. בין היתר נמנה עומסי יתר על הצוואר בגלל פעילות חוזרנית או בגלל מנח ראש ממושך שאינו ניטרלי כמו למשל ראש רכון מעל מקלדת. גורמים שכיחים נוספים לכאבים בצוואר כוללים נזקי חבלה בצוואר כמו אלו הנגרמים בגלל צליפת שוט ומגוון מחלות כולל דלקת פרקים ניוונית או דלקת פרקים אוטואימונית, דלקת זיהומית, גידול סרטני ראשוני או גרורה בעמוד השדרה או בחוט השדרה (Spinal Cord Tumors) ועוד.

גורם שכיח נוסף להתפתחות כאבי צוואר הוא פגיעה ברקמה מרוחקת בעלת יכולת להשליך כאב לצוואר. בין יתר הפגיעות מהסוג הזה נמנה דלקת גרון זיהומית (Strep Throat), סרטן ריאות (Lung Cancer), דלקות שקדים (Acute Tonsillitis), שלבקת חוגרת (Shingles), מפרצת באב העורקים (Aortic Aneurysm) ועוד.

כאבי צוואר – גורמי סיכון

גורמי סיכון רבים עלולים להעלות את הסיכוי שלכם לסבול מכאבים בצוואר. בין היתר הגורמים שאינם בשליטתנו נמנה: גיל, גנטיקה, פציעה או ניתוח צוואר קודמים, ליקויים מבניים ותפקודיים בצוואר כמו עקמת, מגוון מחלות רקע כמו דלקות פרקים, דיכאון, מתח נפשי כרוני ועוד.

גורמי סיכון להתפתחות כאבי צוואר אינם מתמקדים אך ורק בגורמים שיש ביכולתם לפגוע ברקמות הצוואר עצמו. גם מחלות ופגיעה ברקמות מרוחקות עלולות לגרום לכאבים בצוואר מהסוג המושלך. ולכן נזק בעמוד השדרה הצווארי, דלקת גרון זיהומית (Strep Throat), דלקות שקדים (Acute Tonsillitis), שלבקת חוגרת (Shingles), מחלות לב, מפרצת באב העורקים (Aortic Aneurysm), סרטן ריאות (Lung Cancer) ועוד מהווים גורם סיכון לגרימת כאב שאנו חשים בצוואר..

בין גורמי הסיכון להתפתחות כאבי צוואר הנמצאים בשליטתנו נמנה עבודה או עיסוק ספורטיבי המעלה את הסבירות לתאונות חבלות ונפילות (נהגים, התעמלות קרקע, אומניות לחימה, סקי, החלקה על קרח ועוד), פציעות חבלה, אורח חיים יושבני, עבודה היוצרת עומסים על הצוואר, פעילות גופנית היוצרת עומסים על הצוואר,חוסר ועייפות, יציבה לקויה, ארגונומיה לקויה.

כאבי צוואר וסימנים ותסמינים נלווים

כאב הוא התסמין העיקרי המתפתח בגלל נזק צווארי. כאשר הנזק מינורי הכאב יכול להופיע גם לאחר מספר ימים וזאת בגלל תגובה דלקתית אטית. לכן, כאב שמופיע מיד לאחר התאונה עלול להעיד על נזק משמעותי יותר. כאבי צוואר הם לרוב קלים וחולפים מעצמם גם ללא טיפול. בקרב מיעוט יהפכו כאבי הצוואר למטרד קשה וכרוני הזקוק לאבחון, טיפול וניהול. התייחסו גם לכאבים קלים והימנעו התפתחות של בעיה כרונית הכרוכה במוגבלויות ואולי אף בניתוחים עתידיים. הטיפול בכאבי צוואר כרוניים הוא מאתגר וממושך יותר.

כאבי צוואר יכולים להופיע באופן פתאומי או הדרגתי, להיות חדים או קהים, קצרי חיים או כרוניים, מתמשכים או עם הפוגות, ממוקדים או מוקרנים. הכאב יכול להופיע רק בצוואר או להקרין לראש או במורד היד, לגב האמצעי או לשכמה. תנועות מסוימות ומנחים מסוימים עשויים להפחית את הכאב ואילו מנחים ותנועות אחרות עלולים להחריף אותו. עוד סימן לפגיעה צווארית הוא מנח הצוואר שמשתנה על מנת למנוע כאב (אנטלגיה).

כאבי צוואר מה הם הגורמים
כאבי צוואר מה הם הגורמים

מלבד כאבי צוואר החולה צפוי לסבול גם מגבלות תנועה, נוקשות וספאזם שרירי. תסמינים אפשריים נוספים יכולים לכלול בין היתר גם כאבי ראש,  סחרחורות, ורטיגו ובחילות. נזק עצבי בעמוד שדרה צווארי עלול לגרום להתפתחות סימפטומים וסימנים נוירולוגיים כולל: חולשה מוטורית של הגפיים ושינויים תחושתיים – דגדוג, שריפה, נימול והירדמות של חלק מהיד.

סימנים ותסמינים של צליפת שוט

חגורת הבטיחות מחזיקה את הגוף צמוד לכיסא ומותירה את הצוואר לנוע באופן חופשי יחסית. תנועות חדות של הצוואר יגרמו בהכרח לנזקים לרקמות המרכיבות את הצוואר. במקרים קלים למתיחה של השרירים הצווארים ובמקרים קשים לפגיעה גרמית ועצבית. הסימפטומים במקרים אלו הם בהתאם לחומרת הנזק, החל ממיחושים קלים ועד כאבי צוואר קשים שאליהם נלווים חסרים נוירולוגיים קשים ומוות. יש לזכור שמחקרים מראים שאי שימוש בחגורת בטיחות כרוכה בנזקים גופניים קשים הרבה יותר.

הסיכון לפגיעה חריפה בעמוד השדרה וחוט השדרה הצווארי בעקבות תאונת “צליפת שוט” הוא גדול. מומלץ עם כן, לאחר טראומה לעבור סדרת בדיקות בסיסית הכוללת צילומי רנטגן כדי לשלול נזק כזה. יש לזכור שבפגיעת צוואר קשה עדיף להמתין לפינוי כאשר הצוואר מקובע.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי צוואר - מכתב תודה

  כאבי צוואר שלום דוקטור בכר, שלום, אני אחת הפציינטיות הוותיקות שלך. למרות שלא ביקרתי במרפאה זמן ארוך אני חייבת לשתף…

 • כאבי צוואר, עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה…

 • כאבי צוואר? טיפול כירופרקטי וספורט

  כאבי צוואר? כירופרקט וספורט נמצאו יעילים יותר מטיפול תרופתי בבעיה! מגוון אפשרויות הטיפול בכאב צווארי הוא גדול ומבלבל. המחקר הנוכחי…

 • כאבי כתפיים - מכתב תודה

  כאבי כתפיים שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),   סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל הטיפולים שקיבלתי לא עזרו. הגעתי…

 • כאבים בגב ולאורך הרגל - מכתב תודה

  כאבי גב ורגל לד"ר בכר היקר,   תודה על הטיפול המיוחד והמסור. אין לי מספיק מילים להודות לך על טיפולך בכאבי…

 • כאבי גב כרוניים - מכתב תודה

  כאבי גב כרוניים Dear Yitzhak:  Too often, people write letters to complain of one thing or another. But I am…

 • כאבי ברכיים במדרגות

  כאב בברכיים במדרגות? יתכן שהמקור לסימנים והתסמינים במפרקים היא הפרעה שכיחה הפוגעת ברוב האוכלוסייה המבוגרת הקרויה דלקת פרקים ניוונית. כאב…

 • כאבי גדילה בברכיים

  כאבי גדילה בברכיים הם עניין שכיח למדי. בני נוער הסובלים מכאבי גדילה בברכיים עלולים לפתח בעיות ברכיים אחרות ולהמשיך לסבול…

 • אימון גב מונע כאבי גב

  אימון של הגב מונע כאבי גב! אימונים הגב התחתון היא אחת הדרכים היעילות למנוע התפתחות כאבים בגב התחתון. יש להקפיד להתאמן…

 • כאבי גב תופעה מדאיגה שהולכת וגדלה

  שכיחות כאבי הגב עולה! כאבי גב הם הגורם השני בשכיחותו למגבלות תנועה בקרב הבוגרים האמריקאים וכך גם בקרב הבוגרים הישראלים. משנה…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן