כתף קפואה אבחון וטיפול
כתף קפואה אבחון וטיפול

כתף קפואה אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כתף קפואה – אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע פגיעה מתמשכת בטווחי התנועה של המפרק. אם אתם סובלים ממיחושים, מגבלות תנועה קשות, הפרעות שינה וקושי לתפקד עם המפרק יתכן ואתם סובלים מדלקת במעטפת המפרק או בשמה העממי “כתף קפואה”.כאבים בכתף בגלל כתף קפואה (Frozen Shoulder) היא תופעה שכיחה ביותר. מדובר בתופעה קלינית הגורמת לתסכול רב. בפגיעה זאת נפגעת באופן קיצוני יכולת התנועה של המפרק ומונעת ביצוע תנועות בסיסיות והכרחיות לחיי היום יום. חולים הסובלים מבעיה זאת מתקשים להתלבש, לאכול, לעבוד ולתפקד.

ישנה חשיבות להתחיל במהירות את הטיפול בפגיעת כתף מכל סוג שהוא. עיכוב במתן מעלה את הסיכוי להתפתחות כתף קפואה. אבחון של הפרעה בריאותית זאת כוללת למידה של ההיסטוריה הרפואית של התפתחות הסימנים והתסמינים, בדיקה גופנית ובמקרים מסוימים גם בדיקות הדמיה ומעבדה. בכל מקרה של כתף קפואה אבחון וטיפול מהירים משרתים את מיטב האינטרסים שלכם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכתף קפואה אבחון וטיפול – רקע

התופעה של כתף קפואה אינה שכיחה. רק 2% – 3% מהאוכלוסייה תסבול ממנה בשלב כלשהו בחיים. ברוב המקרים כתף קפואה מתפתחת בגילאים 40-60. שני מפרקי הכתפיים חשופות להתפתחות הפרעה בריאותית זאת אך הסיכוי של הכתף הדומיננטית גבוה יותר. ב- 20% מהמקרים שני מפרקי הכתפיים נפגעים במקביל ושתי הכפיים מוגדרות כקפואות. חולים בסוכרת נמצאים בסיכון גבוה יותר להתפתחות התסמונת הזאת.

כתף קפואה היא פגיעה דלקתית באחת מהכתפיים או בשתיהן אשר גורמת תחילה לכאבים במפרק או המפרקים ולמגבלות תנועה קלות ובשלב מאוחר יותר הכאבים פוחתים אבל מגבלות התנועה במפרק מחמירות עד כדי חוסר יכולת להניע אותו. הגורם לכך הוא שינוי צלקתי במעטפת המפרק אשר גורמים לכיווצה ומונעים את חופש התנועה הגדול שמאפיין את המפרקים הללו.  בלי טיפול ושיקום הכאבים אמנם יחלפו אך התהליך יכול גם לקחת 3 שנים ומלבד זאת טווח התנועה של הכתף תשתפר רק במעט. הטיפול מזרז את הפחתת הכאב ומחזיר את טווח התנועה למלואה או כמעט למלאה.

סימני ותסמינים

הסימפטומים של כתף קפואה כוללים בעיקר כאבים, נוקשות ומגבלה חריפה בטווח תנועה. עקב הכאבים והמגבלות נפגעות המטלות היום יומיות. כך למשל ללבוש חולצה, לנהוג או להוריד כוס מהמדף העליון הופכים להיות משימות קשות עד בלתי אפשריות. בשלב הראשוני, הדלקתי של הפתולוגיה הזאת גם השינה נפגעת וכול סיבוב במיטה עלול להעיר אתכם. ישנו שוני גדול בין מקרה אחד למשנהו אך ניתן לומר בהכללה שנדרש זמן רב ולעתים 2 – 3 שנים ואף יותר על מנת לשקם באופן מלא את המפרק לאחר ש”קפא”.

 שלושה שלבים:

I – שלב ראשון שהוא השלב הדלקתי

או השלב הכואב. בשלב זה שיכול להמשך עד שנה הכאבים הם הדומיננטיים. הנוקשות והמגבלות של טווח התנועה מתפתחות באופן הדרגתי.

II – שלב שני שהוא השלב התת חריף

או השלב הקפוא. בשלב הזה שיכול להמשך עד שנה הכאבים הולכים ונמוגים אך הנוקשות גבוהה וטווח התנועה קטן עד לכדי חוסר תנועה מלא.

III – שלב שלישי שהוא שלב הכרוני.

בשלב זה שיכול להימשך עד שנתיים הנוקשות ומגבלות התנועה במפרק פוחתות והולכות. מגבלות תנועה מסוימות תיוותרנה אלא אם המפרק טופל ושוקם באופן ראוי.

כתף קפואה – גורמים אפשריים

כתף קפואה אבחון וטיפול
כתף קפואה אבחון וטיפול

הגורמים והתהליכים להתפתחות כתף קפואה אינם ברורים לחלוטין. הבסיס לפתולוגיה הזאת הוא כנראה פגיעה כזאת או אחרת במעטפת המפרק (Adhesive Capsulitis) אשר מתפתחת לדלקת חריפה ומאוחר יותר לדלקת כרונית. הפגיעה הראשונית בכתף והתהליכים הדלקתיים הנלווים לה יוצרים שינויים מבניים במעטפת המפרק שאמורה להיות גמישה ורחבה ומשנים אותה לרקמת צלקת מכווצת.

הבסיס לפגיעה אינו חייב להגיע מחבלה או נפילה, הרבה פעמים הפגיעה הראשונית היא תולדה של תנועה מינורית או עומס יתר. הנקודה בה העומס על המפרק שלכם הופך לעומס יתר משתנה בהתאם למצבו היחסי וכושרו של המפרק על מרכיביו השונים (גידים, סחוסים, בורסות, מעטפת, רצועות ועוד). מעל גיל 50 בגין תהליכים ניווניים והיחלשות השרירים הסיכוי של המפרק להיפצע עולה.

בקרב מקצועות ספורט מסוימים אנו מוצאים שכיחות גבוהה לפציעות כתף. לרוב פציעות אלו הן תוצר של אימון לקוי ומאמצים מרובים של מפרק זה בזוויות בעייתיות. תנועת זריקה או מסירה הנעשית מעל גובה הראש טומנת בחובה סיכויי פציעה מוגברים. המהירות של התנועה, העצמה שלה והמנוף הארוך של התנועה מיצרים ריכוז של עומס חריג על הפרק וחושפים אותו לפציעה.

סיכון גבוה לפציעות ספורט ניתן לראות בעיקר בקרב שחקני טניס, שחקני כדור יד, שחקני כדור סל, מתאמני משקולות וכמובן שחיינים ובעיקר שחיינים מקצוענים אשר יוצרים עומס אדיר על מפרקים אלו. אלא שפציעות כתף אינן נחלתן של ספורטאים בלבד. גם בעלי מקצועות רבים שעבודתם מצריכה שימוש יתר במפרקים האלו נחשפים לפציעות. דוגמאות לכך הן עבודת צביעה (צביעת תקרה או קיר גבוה) וסידור סחורה על מדפים גבוהים.

כתף קפואה – אבחון

אבחון כתף קפואה יחיל עם לקיחה של ההיסטוריה הרפואית ובכלל זה לימוד רקעו האישי והבריאותי של החולה והרקע הבריאותי המשפחתי. נלמד על מקצועו, תחביביו, ספורט מועדף, אשפוזים מחלות, תרופות, נטיות גנטיות ועוד. נשאל על הסימנים והתסמינים בכתף כולל מתי החלו ,כיצד החלו, מה משפיע עליהם ועוד. נעבור לבדיקה הגופנית שתכלול התבוננות ומישוש של הכתף, הצוואר והגב העליון במצבים שונים במטרה לזהות התנהלות לא תקינה, לאתר נקודות כאב, נפיחות, חוסר סימטריה ועוד. נניע את האזורים הללו באופן פסיבי ואקטיבי וננסה לזהות מגבלות תנועה דפוסי תנועה לקויים ועוד. נערוך בדיקות מיוחדות ובדיקות נוירולוגיות ובמידת הצורך, כאשר אין לנו מספיק מידע כדי לקבוע אבחון או כדי לשלול פתולוגיות אחרות, נפנה את החולה לבדיקות מעבדה ו/או בדיקות דימות.

טיפול עצמי

כאשר הסימפטומים ומגבלות התנועה אינם חריפים מידי תוכלו לנסות ולרפא את הפגיעה בעצמכם. בכל מקרה יש להיות ערני לגבי האפשרות שהבעיה עלולה להחמיר ובמקרה כזה אין להסתפק בטיפול עצמי אלא יש להיוועץ בגורם מקצועי. זכרו טיפול מקצועי עשוי לקצר באופן מהותי את משך הטיפול. אפשרו לכתף מנוחה של מספר ימים מתנועות ומנחים שגורמים כאב. עם השיפור ברמת הכאב ניתן לחזור ולהניע את המפרק באופן זהיר והדרגתי. התנהלות אחראית עשויה לקצר את ההחלמה. בכל שלב, במידה וחלה החמרה במצבך, צור קשר עם גורם מקצועי.

טיפול כירופרקטי

מטרתו הראשונית של הטיפול בכתף קפואה היא לקצר את פרק הזמן הארוך שנדרש לרפא את הפתולוגיה הזאת. הטיפול צריך להתמקד בשתי הבעיות העיקריות, הכאבים מחד ומגבלת התנועה מאידך. בשלב הראשון של המחלה כאשר הבעיה היא חריפה יש להשתמש באמצעים שמפחיתים דלקת וכאב ובכללם אולטרה סאונד ולייזר רך. אל המגבלה התנועתית שמתחילה להתהוות יש בשלב הזה להתייחס בזהירות שכן כול ניסיון אגרסיבי “לשפר” את טווח התנועה סופו להחמיר את הבעיה. בשלב הראשוני הזה יש צורך לנסות ולמנוע אובדן טווח התנועה ולאו דווקא לשפר אותו.

בשלבים הבאים יפחת השימוש באמצעים להפחתת הכאבים והדלקת ויושקע זמן בטכניקות להשבת טווח התנועה. בשלב הסופי נתחיל בהעמסת המפרק על מנת להכשירו לעמוד במטלות החיים. בכול שלבי המחלה נמליץ על ביצוע תרגילים שמטרתם תחילה למנוע אובדן תנועה ומאוחר יותר לשפר אותה. כדורים אנטי דלקתיים וזריקות סטרואידים מומלצים רק אם הכאבים הם בלתי נסבלים. כירורגיה מומלצת רק אם כול ניסיון אחר לרפא את הבעיה כשל.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית רופאים נוטים לעשות שימוש יתר במגוון אמצעי הדמיה יקרים ובכלל…

 • פציעות כתף - מכתב תודה

  פציעות כתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,  הנדון: תודה על טיפול פציעת כתף. הגעתי לד"ר בכר לאחר כמעט שנה של טיפולים במכון פיזיותרפיה מאוד נחשב, אך עם זאת , ללא שינוי במצבי.…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול כירופרקטי הם כלים שלובים המשמשים לריפוי ושיפור חייהם של מליוני חולים ברחבי העולם. בלי אבחון כירופרקטי מדויק הטיפול הכירופרקטי עלול להיות כושל. התהליך האבחוני לא רק מורה לנו…

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב של כשירות מלאה לפעילות יד שמאל באופן מלא (במהלך כל…

 • פריקת כתף טפלו בזה מהר

  פריקת כתף? טפלו בזה מהר! חשיבות הטיפול המהיר בפריקת כתף הוכחה מעבר לכול ספק. פריקת כתף היא פריקת מפרק הכי שכיחה בגוף ואחד הגורמים לכאבים בכתף. פציעה זאת עלולה לגרום…

 • מחוך וטיפול שמרני בעקמת

  עקמת? מחוך וטיפול שמרני הם אסטרטגיה יעילה כאשר חומרת העקמת מאפשרת זאת. עקמת היא תופעה קלינית המעוותת את חוליות עמוד השדרה ואת הרקמות הרכות התומכות ועלולה לגרום לכאבי גב ובעיות…

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם הראשונה באתי סובל נורא עם כאבים בגב התחתון ובקושי מתיישר.…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית בחוליות הגב התחתון. עקב כך הגעתי לעיתים למצב של כאבי…

 • מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון

  מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון: הוכחות, אתגרים וכיוונים מבטיחים. זהו המאמר השני בסדרת המאמרים אודות מגפת כאבי הגב התחתון של הירחון הרפואי הנחשב - לנסט (The Lancet). בסדרה זאת מפרטים…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב על ידי חוקרים באוניברסיטת צפון קרולינה בארצות הברית טוענים החוקרים…