דלקת במפרק הלסת גורמי סיכון

דלקת במפרק הלסת גורמי סיכון

דלקת במפרק הלסת – גורמי סיכון להתפתחות תופעה קלינית זאת כוללים נטייה להדק לסתות, נטייה לחרוק שיניים, עיסוק המעלה את הסיכון לנזקי חבלה, מנשך לא תקין ועוד. דלקת במפרק הלסת היא בעיה בריאותית שכיחה שפוגעת משמעותית בחלק גדול מהאוכלוסייה. יותר נשים סובלות מדלקת במפרק הלסת. על פי מחקרים שונים היחס בין נשים לגברים עומד על 1:5 ואף יותר.

תסמונת מפרק הלסת פוגעת באופן קשה באיכות חייו של החולה ובכלכלה הלאומית. פגיעה זאת נובעת מהפגיעה ביכולת התפקודית של החולה ומהנזקים הכלכליים העצומים הישירים והעקיפים. עלות הטיפול והניהול של התסמונת הזאת בארצות הברית נאמדים ב- 4 מיליארד דולרים מידי שנה. במה שנוגע להתפתחות דלקת במפרק הלסת גורמי סיכון הם מידע חשוב שעשוי להועיל לכם.

דלקת במפרק הלסת גורמי סיכון – רקע

איש המקצוע הראשון שבפניו יתלונן החולה יהיה לרוב רופא השיניים. ברוב המקרים אין לרופא השיניים את ההכשרה הנדרשת לבדיקה, אבחון וטיפול במפרק הלסת. לעיתים נדרש יותר מבעל מקצוע אחד על מנת לאבחן ולטפל במפרק הלסת באופן יעיל. כך למשל:

 • כירופרקט שיאבחן ויטפל בבעיה המכנית שנוצרה במפרק
 • רופא שיניים שיבדוק את תקינות המנשך
 • פסיכולוג שינסה להבין מדוע החולה מהדק לסתות או חורק שיניים ועוד.

ידיעת הגורמים וגורמי הסיכון להתפתחות תסמונת מפרק הלסת עשויים להועיל במניעתה. במאמר הבא נפרט אודות מגוון גורמי הסיכון להתפתחות דלקת במפרק הלסת. חשוב לציין, גורמי הסיכון הללו אכן מעלים את הסיכון להתפתחות נזקים וכאבים במפרק הלסת אך אינם מהווים תנאי לכך. כאבים במפרק הלסת יכולים להתפתח גם ללא כול גורמי סיכון. אך ראשית מה זה תסמונת מפרק הלסת?

תסמונת מפרק הלסת – מה זה?

הפרעות במפרק הלסת (Temporomandibular Disorders) הוא שם כולל הניתן למגוון נזקים במפרק ו/או ברקמות סביבו. בחלק מהמקרים הנזקים הללו עלולים לגרום לפגיעה תפקודית במפרק הלסת. הפרעות במפרק הלסת כונו בעבר "תסמונת מפרק הלסת (TMJ Syndrome)". בין הסימנים והתסמינים שעלולים להתפתח בשל ליקויים במפרק הלסת ניתן למנות:

 • כאבים בלסת
 • כאבי פנים
 • כאב באוזן
 • כאבים באזור הרקה
 • כאבי ראש
 • רעשים במפרק הלסת בעת פתיחה וסגירה של הפה
 • יכולת תנועה מוגבלת של מפרקי הלסת
 • פתיחת פה לא סימטרית ועוד

גורמי סיכון שאין לנו שליטה עליהם

בריאותם של מפרק הלסת והרקמות הסובבות אותו תלויים רבות בשלמות המבנית ובתפקוד המכני התקין של המפרק. גורמי סיכון שאין לנו שליטה עליהם עלולים לסייע בהתפתחות ליקויים במפרק הלסת. להלן פירוט גורמי הסיכון שאין לנו שליטה עליהם שעלולים להוביל לפגיעה במפרק הלסת?

גיל

רוב המתלוננים על דלקת וכאבים במפרק הלסת נמצאים בתחום גילים של 30 – 50.

מגדר

נשים מהוות קבוצת סיכון להתפתחות כאבים במפרק הלסת. ישנם מחקרים הטוענים שהיחס בין נשים לגברים בכול הנוגע לדלקת במפרק הלסת עומד על 5:1. ישנם גם מחקרים הטוענים שנשים הלוקחות הורמונים חלופיים מצויות ברמת סיכון גבוהה יותר ללקות בדלקת במפרק הלסת.

ליקויים מבניים מולדים או נרכשים

כמובן שגם שיבושים מבניים מולדים בצורת המפרק ו/או בתכונות כגון גמישות יתר עלולים להוביל להתפתחות ליקויים במפרק הלסת. מבנה פה או מנשך שאינם אופטימליים בכול הנוגע ליכולת ללעוס ולנוע באופן תקין חושפים את בעליהן לעומסי יתר מוקדמים ופציעות. גם ליקויים מבניים נרכשים עקב למשל טראומה, טיפול שיניים כולל יישור שיניים שפגם במנשך או הרגלי אכילה שפוגעים במבנה עלולים להוביל לשיבושים תפקודיים ובעקבותיהם להתפתחות ליקויים במפרק הלסת. גם השתלת שיניים שאינה מדויקת עלולה לתרום לפגיעה מבנית במנשך ובעקבות זאת לשינוי תפקודי של הלסת, דלקת וכאבים.

טראומה, חבלה

כך למשל טראומה (אגרוף לסנטר, צליפת שוט), טיפול שיניים אגרסיבי עם פה פעור לאורך זמן עלולים להוביל להתפתחות כאבים מידית או לחלופין לשיבושים מבניים (למשל: נזק ראשוני לדיסק התוך מפרקי או לסחוס התוך מפרקי או פגיעה במנשך) שיובילו בהכרח לשיבושים תפקודיים ובסופו של דבר יתפתחו לכדי ליקויים במפרק הלסת.

היסטוריה של פגיעות טראומטיות

טראומה או פגיעה בראש, בצוואר או בלסת עלולה לגרום נזק לעצמות, שרירים, רצועות, עצבים או כלי דם המעורבים בתפקוד TMJ. פציעה טראומתית עלולה לגרום לשברים, נקעים והיווצרות רקמת צלקת באזור TMJ. אלה מובילים לכאב ולתפקוד לקוי.

הפרעות נשימה כגון דום נשימה בשינה

דום נשימה בשינה הוא מצב שבו הנשימה נעצרת או נעשית רדודה במהלך השינה, וגורמת לנחירות, התנשפויות או חנק. הפרעה זאת יכולה להשפיע על המיקום והתפקוד של הלסת וה-TMJ, ולגרום לכאב ואי נוחות. דום נשימה בשינה ניתן לאבחן באמצעות מחקר שינה ולטפל בו באמצעות מכשירים כגון מכשירי לחץ אוויר חיובי מתמשך (CPAP), מכשירים אוראליים או ניתוח.

ניידות יתר

תנועתיות יתר היא מצב שבו המפרקים גמישים מהרגיל. דבר זה מאפשר להם לנוע מעבר לטווח התנועה הרגיל שלהם. תנועתיות יתר יכולה להשפיע על TMJ ולגרום לחוסר יציבות, נקע או סובלוקסציה של המפרק, וכתוצאה מכך כאב ותפקוד לקוי.

גורמי סיכון הנתונים לשליטתנו

שיבוש מבני או תפקודי של מפרק הלסת או הרקמות התומכות סביבו עלולים להוביל להתפתחות נזקים הולכת וגדלה עד כדי ליקוי במפרק הלסת. מספר גורמי סיכון שיש לנו שליטה עליהם מעלים את הסיכוי להיווצרות בעיה במפרק הזה. להלן גורמי הסיכון שיש לנו שליטה עליהם להתפתחות דלקת המפרק הלסת:

עומס יתר

שיבוש תפקודי או מבני ראשוני יכול להתפתח לכדי ליקויים פתולוגיים במפרק הלסת גם עקב עומס יתר על מערכת הלעיסה. עומס יתר על מפרק הלסת עלול להיווצר בגלל:

 • הידוק לסתות
 • חריקת שיניים
 • לעיסה לא סימטרית
 • לעיסת מסטיק אובססיבית
 • נשיכה או לעיסה של חפצים קשים כמו עיפרון או קרח
 • שימוש בשיניים לפתיחת בקבוקים או לפצח אגוזים
 • כסיסת ציפורניים
 • מציצת אצבע
 • טיקים שכוללים תנועות חוזרניות של הלסת
 • נשיכה חוזרנית של רקמות בתוך הפה ועוד

מחלות מערכתיות

גם מפרק הלסת והרקמות סביבו בדומה למפרקים אחרים בגוף חשוף להתפתחות דלקות פרקים ומחלות שונות כולל:

 • דלקת פרקים ניוונית
 • דלקת פרקים שגרונית
 • פיברומיאלגיה
 • מחלות הגורמות לשיבושים תנועתיים כגון פרקינסון ועוד

מצבים פתולוגיים אלו עלולים להתפתח לכדי ליקויים במפרק הלסת ו/או ברקמות הסובבות אותו.

יציבה

ליציבה טובה יש חשיבות גם במקרה הזה. מחקרים מוצאים קשר בין ליקויי יציבה כמו ראש מושט לפנים או מנחים לקויים אחרים של הצוואר וחגורת הכתפיים לבין התפתחות ליקויים במערכת הלעיסה. מתברר שיש קשר הדוק בין מבנה הצוואר לבין מערכת הלעיסה.

סוג הספורט שלכם

סוגי ספורט מסוימים הכרוכים במגע מעלים את הסיכון לחבלה בלסת ולהתפתחות תסמונת מפרק הלסת. בין סוגי הספורט מהסוג הזה נציין:

 • כדורגל
 • כדורסל
 • רוגבי
 • אגרוף או באומנויות לחימה אחרות

גורמים נפשיים

דלקת במפרק הלסת גורמי סיכון
דלקת במפרק הלסת גורמי סיכון

ליקויים במפרק הלסת הם מכניים ביסודם אך למערכת הנפשית יש השפעה משמעותית עליהם. מתחים דיכאונות וחרדות גורמים לפעילות יתר של מערכת העצבים הסימפתטית ומעלים את הסיכויים:

 • להידוק לסתות
 • חריקות שיניים
 • אכילת שפתיים וציפורניים
 • לעיסת מסטיק ממושכת
 • גריסת קרח ממושכת ועוד

פעולות אלו על ציר הזמן פוגעות במבנה המפרק ובכך נסללת הדרך להתפתחות ליקויים במפרק הלסת.

הידוק שיניים וחריקת שיניים

כיווץ מתמשך של שרירי הלעיסה מוביל למצב הקרוי הידוק לסתות. במצב זה נוצר לחץ אדיר על השיניים, על מפרקי הלסת ועל הרקמות המרכיבות ומניעות אותם. כאשר מתווספת להידוק הזה גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים של הלסת אנו מקבלים בכר חריקת שיניים. ההידוק והחריקה יוצרים נזקים לשיניים וגם למפרקי הלסת. אבחון מהיר וטיפול יעיל בבעיה הזאת עשוי להציל את השיניים ואת מפרקי הלסת.

סיווג הפגיעות במפרק הלסת

וועדת המומחים חילקה את הליקויים במפרק הלסת ל-3 קבוצות של תסמונות כאב (Pain related Temporomandibular Disorder):

 • הפרעות במפרק הלסת על רקע פגיעה שרירית (Myofascial Pain)
 • ליקויים תפקודיים במפרק הלסת על רקע של פגיעה בדיסק התוך מפרקי (Disc Derangement Disorders)
 • וליקויים תפקודיים במפרק הלסת על רקע של דלקת פרקים ניוונית (Arthralgia)

את החלוקה לתסמונות השונות המליצה הוועדה לבסס על נתונים הנלמדים במהלך הלקיחה של ההיסטוריה הרפואית ועל ממצאי הבדיקות.

References:

Mayo Clinic. (2020). TMJ disorders – Symptoms and causes. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tmj/symptoms-causes/syc-20350941

Chisnoiu AM, Picos AM, Popa S, Chisnoiu PD, Lascu L, Picos A, Chisnoiu R. Factors involved in the etiology of temporomandibular disorders – a literature review. Clujul Med. 2015;88(4):473-8.

Cleveland Clinic. (2020). TMJ Disorders: Symptoms, Causes & Treatment. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15066-temporomandibular-disorders-tmd-overview

Lee KS, Jha N, Kim YJ. Risk factor assessments of temporomandibular disorders via machine learning. Sci Rep. 2021 Oct 5;11(1):19802.

eMediHealth. (2020). TMJ Disorders: Causes, Symptoms, and Risk Factors. https://www.emedihealth.com/oral-health/mouth-jaw/tmj-disorders

Yan Junjie, Liu Weidong, Lin Ren, Ye Min. Incidence and risk factors of the temporomandibular joint disorders in the patients without condylar fractures. Med Sci (Paris) 34 39-42 (2018).

Richard Ohrbach, et al., Clinical Findings and Pain Symptoms as Potential Risk Factors for Chronic TMD: Descriptive Data and Empirically Identified Domains from the OPPERA Case-Control Study, The Journal of Pain, Volume 12, Issue 11, Supplement, 2011, Pages T27-T45.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

תסמונת התפס בירך טיפול

תסמונת התפס בירך אבחון וטיפול

תסמונת התפס בירך? טיפול מהיר עשוי למנוע התפתחות דלקת פרקים ניוונית במפרק וצורך עתידי בניתוח להחלפתו. תסמונת זאת מתפתחת כאשר קיים ליקוי מבני מולד או נרכש במפרק. חשוב לציין שלמרות החשיבות מלאכת האבחון עלולה להיות מורכבת ומאתגרת. 

צביטה בכתף אבחון וטיפול

תסמונת הצביטה בכתף אבחון וטיפול

צביטה בכתף? אבחון וטיפול נדרשים כעת למניעת קרעים הגידים ונזקים כרוניים אחרים. תסמונת זאת נובעת מלחץ על שרירי השרוול המסובב ועל האמתחת (בורסה) בכתף בעת ביצוע הרחקה של הכתף. התוצאה כוללת מיחושים ומגבלות תנועה.

תסמונות כאב שכיחות בחזה

תסמונות כאב שכיחות בחזה

תסמונות שכיחות בחזה כוללות פגיעה במערכת שריר ושלד, מחלת לב ו/או בכלי הדם, ליקוי במערכת העיכול ועוד. סימנים תסמינים שמקורם באזור האנטומי הזה עלולים להיות חריפים, חודרניים, מוחצים, שורפים, קלים, קהים וטורדניים בלבד. יש לאבחן את מקורם.