דלקת במפרק הלסת גורמי סיכון

דלקת במפרק הלסת גורמי סיכון
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

דלקת במפרק הלסת – גורמי סיכון להתפתחות תופעה קלינית זאת כוללים נטייה להדק לסתות, נטייה לחרוק שיניים, עיסוק המעלה את הסיכון לנזקי חבלה, מנשך לא תקין ועוד. דלקת במפרק הלסת היא בעיה בריאותית שכיחה שפוגעת משמעותית בחלק גדול מהאוכלוסייה. יותר נשים סובלות מדלקת במפרק הלסת. על פי מחקרים שונים היחס בין נשים לגברים עומד על 1:5 ואף יותר.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  רק לכאבי גב יש יכולת דומה לזו של תסמונת מפרק הלסת בכול הנוגע לגרימת לחצים נפשיים, השפעה על היכולת התפקודית של החולה ופגיעה באיכות חייו. הנזקים הכלכליים הישירים והעקיפים הנובעים מתסמונת מפרק הלסת הן עצומות. בארצות הברית מוערכת עלות זאת במעל ל- 4 מיליארד דולרים כול שנה. בכול מה שנוגע להתפתחות דלקת במפרק הלסת גורמי סיכון הם מידע חשוב שעשוי להועיל לכם.

  {loadposition inside-page}

  דלקת במפרק הלסת גורמי סיכון – רקע

  איש המקצוע הראשון שבפניו יתלונן החולה יהיה לרוב רופא השיניים. ברוב המקרים אין לרופא השיניים את ההכשרה הנדרשת לבדיקה, אבחון וטיפול במפרק הלסת. לעיתים נדרש יותר מבעל מקצוע אחד על מנת לאבחן ולטפל במפרק הלסת באופן יעיל. כך למשל מלבד כירופרקט שיבדוק את המפרק עצמו יתכן ויידרש רופא שיניים לבדיקת תקינות המנשך, ופסיכולוג על מנת להבין מדוע החולה מהדק לסתות או חורק שיניים ועוד.

  הגורמים לפגיעה במפרקי הלסת כוללים:

  • שימוש יתר על רקע ביצוע תנועות חוזרניות
  • נזקי חבלה
  • מחלות פרקים ובעיקר דלקת פרקים ניוונית

  , . גורמי הסיכון להתפתחות תסמונת מפרק הלסת כוללים בין היתר סוג הספורט שבו אתם עוסקים (אגרוף?), מתחים נפשיים, מנשך לא תקין, הידוק לסתות, חריקת שיניים ועוד ועוד. ידיעת הגורמים וגורמי הסיכון להתפתחות תסמונת מפרק הלסת עשויה להועיל לחולה כדי למנוע את המחלה ולקלינאי המטפל בבעיה כדי שיוכל להדריך את המטופלים שלו. במאמר הבא נפרט אודות מגוון גורמי הסיכון להתפתחות דלקת במפרק הלסת. חשוב לציין, גורמי הסיכון הללו אכן מעלים את הסיכון להתפתחות נזקים וכאבים במפרק הלסת אך אינם מהווים תנאי לכך. כאבים במפרק הלסת יכולים להתפתח גם ללא כול גורמי סיכון. אך ראשית מה זה תסמונת מפרק הלסת?

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   תסמונת מפרק הלסת – מה זה?

   ליקויים במפרק הלסת (Temporomandibular Disorders) הוא שם כולל הניתן למגוון תסמונות כאב עם או בלי פגיעה תפקודית שמקורם פגיעה במפרקי הלסת ו/או ברקמות הרכות המצויות סביבן. בעבר כונו ליקויים אלו "תסמונת מפרק הלסת (TMJ Syndrome)". בין הסימנים והתסמינים שעלולים להתפתח כתוצאה מליקויים במפרק הלסת ניתן למנות כאבים בלסת, כאבי פנים, כאבים באוזן, כאבים באזור הרקה, כאבי ראש, רעשים במפרק הלסת בעת פתיחה וסגירה של הפה, יכולת תנועה מוגבלת של מפרקי הלסת, פתיחת פה לא סימטרית ועוד.

   דלקת במפרק הלסת – גורמי סיכון שאין לנו שליטה עליהם

   בריאותם של מפרק הלסת והרקמות הסובבות אותו תלויים רבות בשלמות המבנית ובתפקוד המכני התקין של המפרק. גורמי סיכון שאין לנו שליטה עליהם עלולים לסייע בהתפתחות ליקויים במפרק הלסת. מה הם גורמי הסיכון שאין לנו שליטה עליהם שעלולים להוביל לפגיעה במפרק הלסת?

   גיל

   רוב המתלוננים על דלקת וכאבים במפרק הלסת נמצאים בתחום גילים של 30 – 50.

   מגדר

   נשים מהוות קבוצת סיכון להתפתחות כאבים במפרק הלסת. ישנם מחקרים הטוענים שהיחס בין נשים לגברים בכול הנוגע לדלקת במפרק הלסת עומד על 5:1. ישנם גם מחקרים הטוענים שנשים הלוקחות הורמונים חלופיים מצויות ברמת סיכון גבוהה יותר ללקות בדלקת במפרק הלסת.

   ליקויים מבניים מולדים או נרכשים

   כמובן שגם שיבושים מבניים מולדים בצורת המפרק ו/או בתכונות כגון גמישות יתר עלולים להוביל להתפתחות ליקויים במפרק הלסת. מבנה פה או מנשך שאינם אופטימליים בכול הנוגע ליכולת ללעוס ולנוע באופן תקין חושפים את בעליהן לעומסי יתר מוקדמים ופציעות. גם ליקויים מבניים נרכשים עקב למשל טראומה, טיפול שיניים כולל יישור שיניים שפגם במנשך או הרגלי אכילה שפוגעים במבנה עלולים להוביל לשיבושים תפקודיים ובעקבותיהם להתפתחות ליקויים במפרק הלסת. גם השתלת שיניים שאינה מדויקת עלולה לתרום לפגיעה מבנית במנשך ובעקבות זאת לשינוי תפקודי של הלסת, דלקת וכאבים.

   טראומה, חבלה

   כך למשל טראומה (אגרוף לסנטר, צליפת שוט), טיפול שיניים אגרסיבי עם פה פעור לאורך זמן עלולים להוביל להתפתחות כאבים מידית או לחלופין לשיבושים מבניים (למשל: נזק ראשוני לדיסק התוך מפרקי או לסחוס התוך מפרקי או פגיעה במנשך) שיובילו בהכרח לשיבושים תפקודיים ובסופו של דבר יתפתחו לכדי ליקויים במפרק הלסת.

   דלקת במפרק הלסת – גורמי סיכון הנתונים לשליטתנו

   שיבוש מבני או תפקודי של מפרק הלסת או הרקמות התומכות סביבו עלולים להוביל להתפתחות נזקים הולכת וגדלה עד כדי ליקוי במפרק הלסת. מספר גורמי סיכון שיש לנו שליטה עליהם מעלים את הסיכוי להיווצרות בעיה במפרק הזה. להלן גורמי הסיכון שיש לנו שליטה עליהם להתפתחות דלקת המפרק הלסת:

   עומס יתר

   דלקת במפרק הלסת גורמי סיכון
   דלקת במפרק הלסת גורמי סיכון

   שיבוש תפקודי או מבני ראשוני יכול להתפתח לכדי ליקויים פתולוגיים במפרק הלסת גם עקב עומס יתר על מערכת הלעיסה כמו למשל במצבים של הידוק לסתות, חריקת שיניים, לעיסה לא סימטרית, לעיסת מסטיק אובססיבית, נשיכה או לעיסה של חפצים קשים כמו עיפרון או קרח, שימוש בשיניים לפתיחת בקבוקים או פיצוח אגוזים, כסיסת ציפורניים, מציצת אצבע, טיקים שכוללים תנועות חוזרניות של הלסת, נשיכה חוזרנית של רקמות בתוך הפה ועוד.

   מחלות מערכתיות

   גם מפרק הלסת והרקמות סביבו בדומה למפרקים אחרים בגוף חשוף להתפתחות דלקות פרקים ומחלות שונות כולל דלקת פרקים ניוונית, דלקת פרקים שגרונית, פיברומיאלגיה, מחלות הגורמות לשיבושים תנועתיים כגון פרקינסון ועוד. מצבים פתולוגיים אלו עלולים להתפתח לכדי ליקויים במפרק הלסת ו/או ברקמות הסובבות אותו.

   יציבה

   ליציבה טובה יש חשיבות גם במקרה הזה. מחקרים מוצאים קשר בין ליקויי יציבה כמו ראש מושט לפנים או מנחים לקויים אחרים של הצוואר וחגורת הכתפיים לבין התפתחות ליקויים במערכת הלעיסה. מתברר שיש קשר הדוק בין מבנה הצוואר לבין מערכת הלעיסה.

   סוג הספורט שלכם

   סוגים מסוימים של ספורט הכרוכים במגע צמוד כמו כדורגל, כדורסל רוגבי ועוד או כרוכים בסיכון לקבל מכה בלסת כמו באגרוף או באומנויות לחימה אחרות מעלים את הסיכון לחבלה בלסת ולהתפתחות תסמונת מפרק הלסת.

   גורמים נפשיים

   ליקויים במפרק הלסת הם מכניים ביסודם אך למערכת הנפשית יש השפעה משמעותית עליהם. מתחים דיכאונות וחרדות גורמים לפעילות יתר של מערכת העצבים הסימפתטית ומעלים את הסיכויים להידוק לסתות, חריקות שיניים, אכילת שפתיים וציפורניים, לעיסת מסטיק ממושכת, גריסת קרח ממושכת ועוד. פעולות אלו על ציר הזמן פוגעות במבנה המפרק ובכך נסללת הדרך להתפתחות ליקויים במפרק הלסת.

   הידוק שיניים וחריקת שיניים

   כיווץ מתמשך של שרירי הלעיסה מוביל למצב הקרוי הידוק לסתות. במצב זה נוצר לחץ אדיר על השיניים, על מפרקי הלסת ועל הרקמות המרכיבות ומניעות אותם. כאשר מתווספת להידוק הזה גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים של הלסת אנו מקבלים בכר חריקת שיניים. ההידוק והחריקה יוצרים נזקים לשיניים וגם למפרקי הלסת. אבחון מהיר וטיפול יעיל בבעיה הזאת עשוי להציל את השיניים ואת מפרקי הלסת.

   סיווג הפגיעות במפרק הלסת

   וועדת המומחים חילקה את הליקויים במפרק הלסת ל-3 קבוצות של תסמונות כאב (Pain related Temporomandibular Disorder). ליקויים במפרק הלסת על רקע פגיעה שרירית (Myofascial Pain), ליקויים תפקודיים במפרק הלסת על רקע של פגיעה בדיסק התוך מפרקי (Disc Derangement Disorders) וליקויים תפקודיים במפרק הלסת על רקע של דלקת פרקים ניוונית (Arthralgia). את החלוקה לתסמונות השונות המליצה הוועדה לבסס על נתונים הנלמדים במהלך הלקיחה של ההיסטוריה הרפואית ועל ממצאי הבדיקות.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו? השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה רגישה העוטפת את חוט השדרה ושורשי העצבים ומגוננת עליהם.