דלקת במפרק הלסת גורמי סיכון
דלקת במפרק הלסת גורמי סיכון

דלקת במפרק הלסת גורמי סיכון

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דלקת במפרק הלסת – גורמי סיכון להתפתחות תופעה קלינית זאת כוללים נטייה להדק לסתות, נטייה לחרוק שיניים, עיסוק המעלה את הסיכון לנזקי חבלה, מנשך לא תקין ועוד. דלקת במפרק הלסת היא בעיה בריאותית שכיחה שפוגעת משמעותית בחלק גדול מהאוכלוסייה. יותר נשים סובלות מדלקת במפרק הלסת. על פי מחקרים שונים היחס בין נשים לגברים עומד על 1:5 ואף יותר.

רק לכאבי גב יש יכולת דומה לזו של תסמונת מפרק הלסת בכול הנוגע לגרימת לחצים נפשיים, השפעה על היכולת התפקודית של החולה ופגיעה באיכות חייו. הנזקים הכלכליים הישירים והעקיפים הנובעים מתסמונת מפרק הלסת הן עצומות. בארצות הברית מוערכת עלות זאת במעל ל- 4 מיליארד דולרים כול שנה. בכול מה שנוגע להתפתחות דלקת במפרק הלסת גורמי סיכון הם מידע חשוב שעשוי להועיל לכם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןדלקת במפרק הלסת גורמי סיכון – רקע

איש המקצוע הראשון שבפניו יתלונן החולה יהיה לרוב רופא השיניים. ברוב המקרים אין לרופא השיניים את ההכשרה הנדרשת לבדיקה, אבחון וטיפול במפרק הלסת. לעיתים נדרש יותר מבעל מקצוע אחד על מנת לאבחן ולטפל במפרק הלסת באופן יעיל. כך למשל מלבד כירופרקט שיבדוק את המפרק עצמו יתכן ויידרש רופא שיניים לבדיקת תקינות המנשך, ופסיכולוג על מנת להבין מדוע החולה מהדק לסתות או חורק שיניים ועוד.

הגורמים לפגיעה במפרקי הלסת כוללים בין היתר נזקי חבלה, מנשך לא תקין, הידוק לסתות, חריקת שיניים ועוד. גורמי הסיכון להתפתחות תסמונת מפרק הלסת כוללים בין היתר סוג הספורט שבו אתם עוסקים (אגרוף?), מתחים נפשיים ועוד. ידיעת הגורמים וגורמי הסיכון להתפתחות תסמונת מפרק הלסת עשויה להועיל לחולה כדי למנוע את המחלה ולקלינאי המטפל בבעיה כדי שיוכל להדריך את המטופלים שלו.

במאמר הבא נפרט אודות גורמי הסיכון להתפתחות דלקת במפרק הלסת. חשוב לציין, גורמי הסיכון אכן מעלים את הסיכון להתפתחות כאבים במפרק הלסת אך אין הם מהווים תנאי לכך. כאבים במפרק הלסת יכולים להתפתח גם ללא כול גורמי סיכון. אך ראשית מה זה תסמונת מפרק הלסת?

תסמונת מפרק הלסת – מה זה?

ליקויים במפרק הלסת (Temporomandibular Disorders) הוא שם כולל הניתן למגוון תסמונות כאב עם או בלי פגיעה תפקודית שמקורם פגיעה במפרקי הלסת ו/או ברקמות הרכות המצויות סביבן. בעבר כונו ליקויים אלו “תסמונת מפרק הלסת (TMJ Syndrome)”. בין הסימנים והתסמינים שעלולים להתפתח כתוצאה מליקויים במפרק הלסת ניתן למנות כאבים בלסת, כאבי פנים, כאבים באוזן, כאבים באזור הרקה, כאבי ראש, רעשים במפרק הלסת בעת פתיחה וסגירה של הפה, יכולת תנועה מוגבלת של מפרקי הלסת, פתיחת פה לא סימטרית ועוד.

גורמי סיכון להתפתחות דלקת במפרק הלסת שאין לנו שליטה עליהם

בריאותם של מפרק הלסת והרקמות הסובבות אותו תלויים רבות בשלמות המבנית ובתפקוד המכני התקין של המפרק. גורמי סיכון שאין לנו שליטה עליהם עלולים לסייע בהתפתחות ליקויים במפרק הלסת. מה הם גורמי הסיכון שאין לנו שליטה עליהם שעלולים להוביל לפגיעה במפרק הלסת?

גיל

רוב המתלוננים על דלקת וכאבים במפרק הלסת נמצאים בתחום גילים של 30 – 50.

מגדר

נשים מהוות קבוצת סיכון להתפתחות כאבים במפרק הלסת. ישנם מחקרים הטוענים שהיחס בין נשים לגברים בכול הנוגע לדלקת במפרק הלסת עומד על 5:1. ישנם גם מחקרים הטוענים שנשים הלוקחות הורמונים חלופיים מצויות ברמת סיכון גבוהה יותר ללקות בדלקת במפרק הלסת.

ליקויים מבניים מולדים או נרכשים

כמובן שגם שיבושים מבניים מולדים בצורת המפרק ו/או בתכונות כגון גמישות יתר עלולים להוביל להתפתחות ליקויים במפרק הלסת. מבנה פה או מנשך שאינם אופטימליים בכול הנוגע ליכולת ללעוס ולנוע באופן תקין חושפים את בעליהן לעומסי יתר מוקדמים ופציעות. גם ליקויים מבניים נרכשים עקב למשל טראומה, טיפול שיניים כולל יישור שיניים שפגם במנשך או הרגלי אכילה שפוגעים במבנה עלולים להוביל לשיבושים תפקודיים ובעקבותיהם להתפתחות ליקויים במפרק הלסת. גם השתלת שיניים שאינה מדויקת עלולה לתרום לפגיעה מבנית במנשך ובעקבות זאת לשינוי תפקודי של הלסת, דלקת וכאבים.

טראומה, חבלה

כך למשל טראומה (אגרוף לסנטר, צליפת שוט), טיפול שיניים אגרסיבי עם פה פעור לאורך זמן עלולים להוביל להתפתחות כאבים מידית או לחלופין לשיבושים מבניים (למשל: נזק ראשוני לדיסק התוך מפרקי או לסחוס התוך מפרקי או פגיעה במנשך) שיובילו בהכרח לשיבושים תפקודיים ובסופו של דבר יתפתחו לכדי ליקויים במפרק הלסת.

גורמי סיכון הנתונים לשליטתנו להתפתחות דלקת במפרק הלסת

שיבוש מבני או תפקודי של מפרק הלסת או הרקמות התומכות סביבו עלולים להוביל להתפתחות נזקים הולכת וגדלה עד כדי ליקוי במפרק הלסת. מספר גורמי סיכון שיש לנו שליטה עליהם מעלים את הסיכוי להיווצרות בעיה במפרק הזה. להלן גורמי הסיכון שיש לנו שליטה עליהם להתפתחות דלקת המפרק הלסת:

עומס יתר

דלקת במפרק הלסת גורמי סיכון
דלקת במפרק הלסת גורמי סיכון

שיבוש תפקודי או מבני ראשוני יכול להתפתח לכדי ליקויים פתולוגיים במפרק הלסת גם עקב עומס יתר על מערכת הלעיסה כמו למשל במצבים של הידוק לסתות, חריקת שיניים, לעיסה לא סימטרית, לעיסת מסטיק אובססיבית, נשיכה או לעיסה של חפצים קשים כמו עיפרון או קרח, שימוש בשיניים לפתיחת בקבוקים או פיצוח אגוזים, כסיסת ציפורניים, מציצת אצבע, טיקים שכוללים תנועות חוזרניות של הלסת, נשיכה חוזרנית של רקמות בתוך הפה ועוד.

מחלות מערכתיות

גם מפרק הלסת והרקמות סביבו בדומה למפרקים אחרים בגוף חשוף להתפתחות דלקות פרקים ומחלות שונות כולל דלקת פרקים ניוונית, דלקת פרקים שגרונית, פיברומיאלגיה, מחלות הגורמות לשיבושים תנועתיים כגון פרקינסון ועוד. מצבים פתולוגיים אלו עלולים להתפתח לכדי ליקויים במפרק הלסת ו/או ברקמות הסובבות אותו.

יציבה

ליציבה טובה יש חשיבות גם במקרה הזה. מחקרים מוצאים קשר בין ליקויי יציבה כמו ראש מושט לפנים או מנחים לקויים אחרים של הצוואר וחגורת הכתפיים לבין התפתחות ליקויים במערכת הלעיסה. מתברר שיש קשר הדוק בין מבנה הצוואר לבין מערכת הלעיסה.

סוג הספורט שלכם

סוגים מסוימים של ספורט הכרוכים במגע צמוד כמו כדורגל, כדורסל רוגבי ועוד או כרוכים בסיכון לקבל מכה בלסת כמו באגרוף או באומנויות לחימה אחרות מעלים את הסיכון לחבלה בלסת ולהתפתחות תסמונת מפרק הלסת.

גורמים נפשיים

ליקויים במפרק הלסת הם מכניים ביסודם אך למערכת הנפשית יש השפעה משמעותית עליהם. מתחים דיכאונות וחרדות גורמים לפעילות יתר של מערכת העצבים הסימפתטית ומעלים את הסיכויים להידוק לסתות, חריקות שיניים, אכילת שפתיים וציפורניים, לעיסת מסטיק ממושכת, גריסת קרח ממושכת ועוד. פעולות אלו על ציר הזמן פוגעות במבנה המפרק ובכך נסללת הדרך להתפתחות ליקויים במפרק הלסת.

הידוק שיניים וחריקת שיניים

כיווץ מתמשך של שרירי הלעיסה מוביל למצב הקרוי הידוק לסתות. במצב זה נוצר לחץ אדיר על השיניים, על מפרקי הלסת ועל הרקמות המרכיבות ומניעות אותם. כאשר מתווספת להידוק הזה גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים של הלסת אנו מקבלים בכר חריקת שיניים. ההידוק והחריקה יוצרים נזקים לשיניים וגם למפרקי הלסת. אבחון מהיר וטיפול יעיל בבעיה הזאת עשוי להציל את השיניים ואת מפרקי הלסת.

סיווג הפגיעות במפרק הלסת

וועדת המומחים חילקה את הליקויים במפרק הלסת ל-3 קבוצות של תסמונות כאב (Pain related Temporomandibular Disorder). ליקויים במפרק הלסת על רקע פגיעה שרירית (Myofascial Pain), ליקויים תפקודיים במפרק הלסת על רקע של פגיעה בדיסק התוך מפרקי (Disc Derangement Disorders) וליקויים תפקודיים במפרק הלסת על רקע של דלקת פרקים ניוונית (Arthralgia). את החלוקה לתסמונות השונות המליצה הוועדה לבסס על נתונים הנלמדים במהלך הלקיחה של ההיסטוריה הרפואית ועל ממצאי הבדיקות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן