דלקת פרקים ניוונית בקרב נשים
דלקת פרקים ניוונית נשים

דלקת פרקים ניוונית בקרב נשים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דלקת פרקים ניוונית בקרב נשים שכיחה יותר מאשר בקרב גברים. דלקת פרקים ניוונית (OA / Osteoarthritis) היא מחלה טורדנית התוקפת במוקדם או במאוחר את מפרקי הגוף של רוב בני האדם וגורמת למגוון רחב של סימנים ותסמינים. בין היתר לפגיעה בסחוס התוך מפרקי, לצמיחת זיזי עצם ולמגבלות תנועה משמעותיות. השכיחות של דלקת זאת במפרקים גבוהה יותר בקרב נשים המרבות לסבול ממחלה זאת בברכיים.

למעשה כול אחד מאתנו סובל או יסבול ממחלת פרקים ניוונית זאת במוקדם או מאוחר. שינויים ניווניים – שהם הממצא העיקרי של מחלת זאת – נמצאים בצילומי רנטגן של 80% מהאנשים מעל גיל 65 וזאת למרות שרק ב60% מהם יופיעו גם התסמינים של המחלה. אוסטיאוארטריטיס – דלקת פרקים ניוונית – מופיעה לרוב בהתבגרותנו אך יכולה להתפתח גם בגיל צעיר יותר כאשר יש רקע של פציעה במפרק, כאשר אורח החיים מחייב עומסי יתר חוזרניים על המפרק או כאשר יש רקע של ניתוח במפרק. המגדר הנשי נמצא בקבוצת סיכון לחלות במחלה השכיחה הזאת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןדלקת פרקים ניוונית בקרב נשים – רקע

מעט מאוד נשים וגברים סובלים ממחלת ניוונית במפרק לפני גיל 45. בשלב הזה קיימת נטייה קלה של המחלה לפגוע בגברים. מגמה זאת מתהפכת באופן חד לאחר גיל 45 עם שכיחות גבוהה יותר (פי 10) בקרב נשים. גברים נוטים לסבול מדלקות ניווניות במפרקי הירך ונשים מדלקות ניווניות בברכיים ובידיים אך בסך הכול לנשים סיכון גבוה פי 3 לסבול באופן ממחלה זאת וכמעט פי 1.5 לסבול באופן מיוחד ממחלה ניוונית של הדיסק הבין חולייתי בצוואר (Loyola University, 8 March 2016).

מחלה ניוונית של הדיסק הבין חולייתי בצוואר הגורמת לנזק (בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק) ולחץ על שורש עצב צווארי עלולה גם לגרום למגוון סימנים ותסמינים. בין התסמינים הללו ניתן למנות כאב מקומי בצוואר, כאב היורד במורד היד, נוקשות צווארית, תחושת שריפה, נימול והירדמות של חלק מהגפה העליונה בצד המעורב ועוד.

דלקת פרקים ניוונית בקרב נשים – למה נשים סובלות יותר?

למה דלקת פרקים ניוונית בקרב נשים שכיחה יותר מאשר בקרב גברים? בשנים האחרונות יותר ויותר מחקרים שעוסקים בשאלה הזאת נוטים לחשוב שמחלה זאת פוגעת באופן שונה בנשים ובגברים בגלל מגוון גורמים הכוללים בין היתר סיבות ביולוגיות, סיבות הורמונליות, סיבות גנטיות, השמנה, הבדלים תרבותיים ואריכות חיים.

דלקת פרקים ניוונית בקרב נשים בגלל הבדלים ביולוגיים

גמישות

נשים גמישות יותר מגברים. גם במקרה הזה מדובר בהשפעה הורמונלית. מנגנון אבולוציוני דואג באמצעות הורמונים להכין את גוף האישה והאגן שלה להתרחבות תעלת הלידה וללידה. המשמעות של גמישות גדולה יותר היא צירי תנועה פחות יציבים וביצוע תנועות שהן לא תמיד אופטימליות מבחינה ביו מכנית. התוצאה עלולה להיות פציעת מפרק תכופה ובעקבות הפציעה עלייה בסיכון לחלות בדלקת ניוונית במפרק.

שכבת סחוס דקה

מחקרים מצאו שלנשים יש שכבת סחוס דקה יותר משל גברים גם כאשר לוקחים בחשבון את ההבדלים בגודל של המפרקים. הבדלים אלו ניכרים באופן חד יותר לאחר גיל 50. המשמעות של סחוס דק יותר היא פגיעות משמעותית מובנית להתפתחות מחלה ניוונית במפרק וסיכוי גבוה יותר להגיע למצב של החלפת מפרק הברך.

זוויות?

בעוד שאצל הגברים מפרקי הירך מצויים בקו ישר עם מפרקי הברכיים, הצורך האבולוציוני ללדת גרם לאגן רחב יותר אצל האישה ולברכיים שאינן מיושרות עם מפרקי הירך. התוצאה היא עומסי יתר גבוהים הרבה יותר על הברכיים של נשים. הפגיעות הגבוהה לפציעות ברכיים בקרב נשים גורמת לכך ששחקניות כדורגל מצויות בסיכון גבוה פי 4 לפציעות ברכיים לעומת שחקני כדורגל.

השפעות גנטיות

הנטייה הגנטית לפתח דלקת פרקים ניוונית במפרק ובמיוחד בברכיים ובידיים עוברת במשפחה. הקשר הגנטי הזה חזק במיוחד בקרב נשים ולכן מתקיים בין אימהות לבנותיהן. אם אימא שלכן, בהיותה בת 50, סבלה מדלקת ניוונית בברכיים קיים סיכוי סביר שגם אתן תסבלו באותו גיל ממחלה זאת בברכיים.

דלקת פרקים ניוונית בקרב נשים בגלל השפעות הורמונליות

לפני ואחרי גיל המעבר

דלקת פרקים ניוונית בקרב נשים
דלקת פרקים ניוונית בקרב נשים

לפני גיל המעבר כאשר רמת האסטרוגן גבוהה יחסית הסחוס התוך מפרקי נהנה מהגנה מפני דלקות ושחיקה. לאחר גיל המעבר חלה ירידה ברמת האסטרוגן ועמה חלה ירידה בהגנה על הסחוס ועלייה דרסטית בשכיחות הדלקות והשחיקה של הסחוס. בשלב הזה מספר הנשים החולות במחלה ניוונית של המפרק גבוה פי 10 מגברים. הוכחה נוספת להשפעה הורמונלית ניתן לראות מהעובדה שנשים שהמחזור החודשי שלהן החל בגיל 11 או מוקדם יותר היו ברמת סיכון גבוהה ב9-15% להזדקק להחלפת מפרק ירך או ברך.

הורמונים חלופיים

טיפול הורמונלי חלופי אינו מנטרל את ההשפעה השלילית של החסר ההורמונלי שנוצר אצל האישה לאחר גיל הפוריות בכול הנוגע לסיכון ללקות במחלה זו – דלקת פרקים ניוונית. למעשה, נשים שטופלו באמצעות הורמונים חלופיים לאחר גיל הפוריות העלו את הסיכון שלהן לסבול ממחלה זאת -דלקת פרקים ניוונית. נשים אלה נמצאו בסיכון גבוה ב58% להזדקק להחלפת מפרק הברך ובסיכון גבוה ב38% להחלפת מפרק ירך.

כדורים למניעת היריון

כאמור, פציעה במפרק מעלה את הסיכון למחלה ניוונית במפרק שנפצע. הסיכוי של ספורטאיות צעירות לקרוע את הרצועה הצולבת הקדמית, לסבול מכאבי ברכיים ולפתח דלקת ניוונית במפרק בעתיד גבוה משמעותית מסיכוייו של ספורטאי ממין זכר. מחקר חדש מוצא שבנות שנטלו כדורים למניעת היריון היו בעלות סיכוי נמוך יותר ב22% להיפצע ברכיהן ולהזדקק לניתוח ביחס לבנות שלא נטלו כדורים למניעת היריון.

דלקת פרקים ניוונית בגלל משקל עודף והשמנה

דלקת פרקים ניוונית עלולה להיגרם גם בגלל השמנה. השמנה השכיחה כול כך בקרב נשים, גברים ילדים וילדות מהווה גורם סיכון משמעותי לפתח מחלה זאת. המשקל הנוסף יוצר עומסי יתר על הסחוסים ומוביל מהיר יותר להתבלותם. נשים ובעיקר נשים לאחר גיל המעבר מצויות בסיכון גדול יותר להשמנה מגברים ולכן גם בסיכון גדול יותר להתפתחות זאת.

כך למשל בין עם מסיבות הורמונליות או מסיבות ביו מכניות של עומסי יתר על רקע משקל ויציבה, לנשים שילדו יש סיכון גבוה יותר לסבול ממחלה ניוונית במפרק. על פי מחקרים כול לידה מעלה את הסיכון לפתח מחלה ניוונית במפרק ולהזדקק לניתוח להחלפת ברך ב8% ולהחלפת ירך ב2%.

אריכות חיים

נשים חיות יותר מגברים. בשלבים המאוחרים הללו של החיים יש יותר מחלות, נזקים ופציעות. כמובן שגם דלקת פרקים ניוונית באה לידי ביטוי בצורה יותר קשה יותר ככול שאנו מתבגרים.

הבדלים תרבותיים

ישנם חוקרים הטוענים שהמנהג של נשים לנעול נעלי עקב גורם לשיבושים ביומכניים ולעומסי יתר בין היתר במפרקי הקרסול, ברכיים ומפרקי הירך. מסיבות אלה מצויים המפרקים בגפה העליונה בסיכון גבוה יותר להתפתחות דלקת פרקים ניוונית. נעלי עקב, גורמים גנטיים וגורמים נוספים אחראים לכך שנשים סובלות יותר דפורמציות בכפות הרגליים מגברים. לדפורמציות הללו יש השפעה על בריאות המפרקים בגלל הליקויים התנועתיים והעומסים החריגים שבאים בעקבותיהם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • דלקת פרקים ניוונית בגלל ספורט אתגרי

  ספורט ודלקת פרקים ניוונית קשורים זה בזה! עומסים גבוהים ומתמשכים על המפרקים המאפיינים את אורח החיים של ספורטאי עלית ובעיקר…

 • ספורט ודלקת פרקים ניוונית

  ספורט לדלקת פרקים? נשמע כמו רעיון רע ובכן, מדובר ברעיון נהדר. מתברר שפעילות גופנית טובה גם למפרקים שלנו. למרות היתרונות…

 • דלקת פרקים מעלה הסיכוי לנפילה

  דלקת פרקים? נפילות בגיל מבוגר עלולה להיות התוצאה! פציעות ואפילו מוות בגיל מבוגר בעקבות מעידה ונפילה היא תופעה שכיחה. על פי…

 • עודף משקל עלול לגרום דלקת פרקים

  דלקת פרקים בגלל עודף משקל? כן, זה נכון! עודף משקל והשמנה מהווים את אחד מגורמי הסיכון לשחיקה ובלאי של המפרקים,…

 • צעידה למניעת דלקת פרקים

  צעידה למניעת דלקת פרקים? מחקרים רבים שחלקם מופיעים באתר אצלנו, מציינים את ההשפעות הברוכות שיש לפעילות גופנית על הבריאות שלנו.…

 • דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח

  דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח היא תופעה שכיחה. קרע מיניסקוס הוא מהגורמים השכיחים להתפתחות כאב בברכיים. עד לפני שנים אחדות…

 • כלמידיה עלולה לגרום דלקת פרקים

  כלמידיה כגורם לדלקת פרקים אינה ידועה מספיק. דלקת זאת שהיא דלקת חיידקית שכיחה יחסית, מהווה גורם בהתפתחות דלקות פרקים בעמוד…

 • צוואר אייפד בקרב נשים

  צוואר אייפד? יותר נשים סובלות מהתופעה הזאת!  מחקר אמריקאי שנערך מצא שכאבי צוואר וכתפיים על רקע שימוש במחשב לוח שכיח יותר…

 • נשים חרדות יותר

  נשים חרדות יותר וזאת עובדה. הפרעות חרדה מהוות בעיה בריאותית הגורמת לסבל אישי רב ולהוצאות כלכליות עצומות. בהשוואה לגברים לנשים…

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן