דלקת פרקים ניוונית בקרב נשים

דלקת פרקים ניוונית בקרב נשים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

דלקת פרקים ניוונית בקרב נשים שכיחה יותר מאשר בקרב גברים. דלקת פרקים ניוונית (OA / Osteoarthritis) היא מחלה טורדנית התוקפת במוקדם או במאוחר את מפרקי הגוף של רוב בני האדם וגורמת למגוון רחב של סימנים ותסמינים. בין היתר לפגיעה בסחוס התוך מפרקי, לצמיחת זיזי עצם ולמגבלות תנועה משמעותיות. השכיחות של דלקת זאת במפרקים גבוהה יותר בקרב נשים המרבות לסבול ממחלה זאת בברכיים.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  למעשה כול אחד מאתנו סובל או יסבול ממחלת פרקים ניוונית זאת במוקדם או מאוחר. שינויים ניווניים – שהם הממצא העיקרי של מחלת זאת – נמצאים בצילומי רנטגן של 80% מהאנשים מעל גיל 65 וזאת למרות שרק ב60% מהם יופיעו גם התסמינים של המחלה. דלקת פרקים ניוונית מופיעה לרוב בהתבגרותנו אך יכולה להתפתח גם בגיל צעיר יותר כאשר יש רקע של פציעה במפרק, כאשר אורח החיים מחייב עומסי יתר חוזרניים על המפרק או כאשר יש רקע של ניתוח במפרק. קיים מגוון רחב ביותר של גורמי סיכון מרכזיים כמו גיל ומגדר וגורמים שוליים יותר כמו למשל אותם מחקרים הטוענים שגם כלמידיה עלולה לגרום דלקת פרקים. המגדר הנשי נמצא בקבוצת סיכון לחלות במחלה השכיחה הזאת.

  {loadposition inside-page}

  דלקת פרקים ניוונית בקרב נשים – רקע

  מעט מאוד נשים וגברים סובלים ממחלת ניוונית במפרק לפני גיל 45. בשלב הזה קיימת נטייה קלה של המחלה לפגוע בגברים. מגמה זאת מתהפכת באופן חד לאחר גיל 45 עם שכיחות גבוהה יותר (פי 10) בקרב נשים. גברים נוטים לסבול מדלקות ניווניות במפרקי הירך ונשים מדלקות ניווניות בברכיים ובידיים אך בסך הכול לנשים סיכון גבוה פי 3 לסבול באופן ממחלה זאת וכמעט פי 1.5 לסבול באופן מיוחד ממחלה ניוונית של הדיסק הבין חולייתי בצוואר (Loyola University, 8 March 2016).

  מחלה ניוונית של הדיסק הבין חולייתי בצוואר הגורמת לנזק (בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק) ולחץ על שורש עצב צווארי עלולה גם לגרום למגוון סימנים ותסמינים. בין התסמינים הללו ניתן למנות כאב מקומי בצוואר, כאב היורד במורד היד, נוקשות צווארית, תחושת שריפה, נימול והירדמות של חלק מהגפה העליונה בצד המעורב ועוד.

  למה נשים סובלות יותר מדלקת פרקים ניוונית?

  למה דלקת פרקים ניוונית בקרב נשים שכיחה יותר מאשר בקרב גברים? בשנים האחרונות יותר ויותר מחקרים שעוסקים בשאלה הזאת נוטים לחשוב שמחלה זאת פוגעת באופן שונה בנשים ובגברים בגלל מגוון גורמים הכוללים בין היתר סיבות ביולוגיות, סיבות הורמונליות, סיבות גנטיות, השמנה, הבדלים תרבותיים ואריכות חיים.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   בגלל הבדלים ביולוגיים

   גמישות

   נשים גמישות יותר מגברים. גם במקרה הזה מדובר בהשפעה הורמונלית. מנגנון אבולוציוני דואג באמצעות הורמונים להכין את גוף האישה והאגן שלה להתרחבות תעלת הלידה וללידה. המשמעות של גמישות גדולה יותר היא צירי תנועה פחות יציבים וביצוע תנועות שהן לא תמיד אופטימליות מבחינה ביו מכנית. התוצאה עלולה להיות פציעת מפרק תכופה ובעקבות הפציעה עלייה בסיכון לחלות בדלקת ניוונית במפרק.

   שכבת סחוס דקה

   מחקרים מצאו שלנשים יש שכבת סחוס דקה יותר משל גברים גם כאשר לוקחים בחשבון את ההבדלים בגודל של המפרקים. הבדלים אלו ניכרים באופן חד יותר לאחר גיל 50. המשמעות של סחוס דק יותר היא פגיעות משמעותית מובנית להתפתחות מחלה ניוונית במפרק וסיכוי גבוה יותר להגיע למצב של החלפת מפרק הברך.

   זוויות?

   בעוד שאצל הגברים מפרקי הירך מצויים בקו ישר עם מפרקי הברכיים, הצורך האבולוציוני ללדת גרם לאגן רחב יותר אצל האישה ולברכיים שאינן מיושרות עם מפרקי הירך. התוצאה היא עומסי יתר גבוהים הרבה יותר על הברכיים של נשים. הפגיעות הגבוהה לפציעות ברכיים בקרב נשים גורמת לכך ששחקניות כדורגל מצויות בסיכון גבוה פי 4 לפציעות ברכיים לעומת שחקני כדורגל.

   השפעות גנטיות

   הנטייה הגנטית לפתח דלקת פרקים ניוונית במפרק ובמיוחד בברכיים ובידיים עוברת במשפחה. הקשר הגנטי הזה חזק במיוחד בקרב נשים ולכן מתקיים בין אימהות לבנותיהן. אם אימא שלכן, בהיותה בת 50, סבלה מדלקת ניוונית בברכיים קיים סיכוי סביר שגם אתן תסבלו באותו גיל ממחלה זאת בברכיים.

   בגלל השפעות הורמונליות

   לפני ואחרי גיל המעבר

   דלקת פרקים ניוונית בקרב נשים
   דלקת פרקים ניוונית בקרב נשים

   לפני גיל המעבר כאשר רמת האסטרוגן גבוהה יחסית הסחוס התוך מפרקי נהנה מהגנה מפני דלקות ושחיקה. לאחר גיל המעבר חלה ירידה ברמת האסטרוגן ועמה חלה ירידה בהגנה על הסחוס ועלייה דרסטית בשכיחות הדלקות והשחיקה של הסחוס. בשלב הזה מספר הנשים החולות במחלה ניוונית של המפרק גבוה פי 10 מגברים. הוכחה נוספת להשפעה הורמונלית ניתן לראות מהעובדה שנשים שהמחזור החודשי שלהן החל בגיל 11 או מוקדם יותר היו ברמת סיכון גבוהה ב9-15% להזדקק להחלפת מפרק ירך או ברך.

   הורמונים חלופיים

   טיפול הורמונלי חלופי אינו מנטרל את ההשפעה השלילית של החסר ההורמונלי שנוצר אצל האישה לאחר גיל הפוריות בכול הנוגע לסיכון ללקות במחלה זו – דלקת פרקים ניוונית. למעשה, נשים שטופלו באמצעות הורמונים חלופיים לאחר גיל הפוריות העלו את הסיכון שלהן לסבול ממחלה זאת -דלקת פרקים ניוונית. נשים אלה נמצאו בסיכון גבוה ב58% להזדקק להחלפת מפרק הברך ובסיכון גבוה ב38% להחלפת מפרק ירך.

   כדורים למניעת היריון

   כאמור, פציעה במפרק מעלה את הסיכון למחלה ניוונית במפרק שנפצע. הסיכוי של ספורטאיות צעירות לקרוע את הרצועה הצולבת הקדמית, לסבול מכאבי ברכיים ולפתח דלקת ניוונית במפרק בעתיד גבוה משמעותית מסיכוייו של ספורטאי ממין זכר. מחקר חדש מוצא שבנות שנטלו כדורים למניעת היריון היו בעלות סיכוי נמוך יותר ב22% להיפצע ברכיהן ולהזדקק לניתוח ביחס לבנות שלא נטלו כדורים למניעת היריון.

   דלקת פרקים ניוונית בגלל משקל עודף והשמנה

   דלקת פרקים ניוונית עלולה להיגרם גם בגלל השמנה. השמנה השכיחה כול כך בקרב נשים, גברים ילדים וילדות מהווה גורם סיכון משמעותי לפתח מחלה זאת. המשקל הנוסף יוצר עומסי יתר על הסחוסים ומוביל מהיר יותר להתבלותם. נשים ובעיקר נשים לאחר גיל המעבר מצויות בסיכון גדול יותר להשמנה מגברים ולכן גם בסיכון גדול יותר להתפתחות זאת.

   כך למשל בין עם מסיבות הורמונליות או מסיבות ביו מכניות של עומסי יתר על רקע משקל ויציבה, לנשים שילדו יש סיכון גבוה יותר לסבול ממחלה ניוונית במפרק. על פי מחקרים כול לידה מעלה את הסיכון לפתח מחלה ניוונית במפרק ולהזדקק לניתוח להחלפת ברך ב8% ולהחלפת ירך ב2%.

   אריכות חיים

   נשים חיות יותר מגברים. בשלבים המאוחרים הללו של החיים יש יותר מחלות, נזקים ופציעות. כמובן שגם דלקת פרקים ניוונית באה לידי ביטוי בצורה יותר קשה יותר ככול שאנו מתבגרים.

   הבדלים תרבותיים

   ישנם חוקרים הטוענים שהמנהג של נשים לנעול נעלי עקב גורם לשיבושים ביומכניים ולעומסי יתר בין היתר במפרקי הקרסול, ברכיים ומפרקי הירך. מסיבות אלה מצויים המפרקים בגפה העליונה בסיכון גבוה יותר להתפתחות דלקת פרקים ניוונית. נעלי עקב, גורמים גנטיים וגורמים נוספים אחראים לכך שנשים סובלות יותר דפורמציות בכפות הרגליים מגברים. לדפורמציות הללו יש השפעה על בריאות המפרקים בגלל הליקויים התנועתיים והעומסים החריגים שבאים בעקבותיהם.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,