דיכאון בקרב נשים
דיכאון בקרב נשים

דיכאון בקרב נשים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דיכאון בקרב נשים שכיח יותר מאשר בקרב גברים. כולנו יכולים להרגיש עצובים מידי פעם ולפרקי זמן קצובים עד ימים בודדים, אך אם התחושות הרעות נתקעות לזמן ארוך ואתם סובלים בין היתר מתסמינים כרוניים המונעים בעדכם מלתפקד יתכן שאתם סובלים מדיכאון. דיכאון היא מחלה קשה עם שכיחות נרחבת, עם עלויות כלכליות אדירות ופגיעה קשה באיכות החיים של החולים ושל בני משפחתם.

במחקרים שבוצעו על תאומים ובמחקרים שעקבו אחר רשומות של היסטוריה משפחתית נמצא שאכן לנשים נטייה משמעותית גדולה יותר לסבול מדיכאון מאשר לגברים. השכיחות העולמית של דיכאון ברחבי העולם משתנה ממחקר למחקר אך המסקנה הברורה שעולה מכול המחקרים הללו היא: דיכאון בקרב נשים שכיח יותר מאשר בקרב גברים. האומדנים המדויקים לגבי שכיחות הדיכאון בקרב נשים נאמדת (תלוי במחקר) ב 5% -5.8% ואילו לגבי גברים היא נאמדת ב- 2.9% – 3.6%. חשוב להכיר את הגורמים להבדלים הללו בין המינים כדי שאפשר יהיה למנוע דיכאון או לטפל בו באופן יעיל יותר. חשוב לזכור שדיכאון עלול להתבטא במספר רב של אופנים כולל כאבים גופניים. כך למשל דיכאון מעלה את הסיכון לסבול מכאבי ראש, סחרחורות, כאבי צוואר, כאבי גב, כאבים במפרקי הלסת ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןדיכאון בקרב נשים -גורמים

גורמי הדיכאון בקרב נשים שונים מגורמי הדיכאון בקרב גברים  אך חשוב לזכור שיש הבדל גם בין צורת החשיבה של נשים לזו של גברים. כך למשל נשים רגישות יותר למשברים פנימיים כגון מערכות יחסים בעיתיות עם בן הזוג או בתוך המשפחה ואילו הגברים רגישים יותר למשברים חיצוניים כגון קריירה השגת מטרות ועוד. אין גורם אחד בודד שאותו ניתן להאשים בשכיחות הגבוהה יותר של דיכאון אצל נשים. כול אישה חשופה במהלך חייה לסיכון לחלות בדיכאון אך ישנם גורמי סיכון שמעלים את הסיכון הזה.

גורמים גנטיים

לגנטיקה יש משקל רב כמעט בכול הפרעה בריאותית או מחלה. נשים עם היסטוריה משפחתית של דיכאון מצויות בסיכון גבוה לסבול ממחלה זאת בעצמן.

גורמים הורמונליים

שינויים הורמונליים רבים אצל נשים כרוכים בסיכון לסבול גם מדיכאון.

– תסמונת קדם וסתית

דוגמה להשפעות הורמונליות ניתן לראות בתופעה נרחבת המקיפה את רובן המכריע (75%) של הנשים בגיל הפוריות הקרויה תסמונת קדם וסתית (‏Premenstrual Syndrome). הפרעה זאת עלולה לגרום לעשרות ומאות סימנים ותסמינים כולל בין היתר תסמינים גופניים שכיחים כמו כאבי ראש, השמנה, בעיות עור, תשישות, נפיחות בשדיים, נפיחות בבטן, כאבי גב, כאבי פרקים, כאבי שרירים.

מלבד הסימנים והתסמינים הפיזיים עלולה תסמונת זאת לגרום גם לתסמינים נפשיים הכוללים עצבנות, שינויים במצב רוח,דאגנות, חרדות, דיכאון, פגיעה בשינה, אגרסיביות וכעסנות, קושי להתרכז, רגשנות, התקפי זלילה ועוד.

– הפרעה דיספורית קדם-וסתית

בין 3-8% מהנשים סובלות מתופעה קיצונית יותר הקרויה הפרעה דיספורית קדם-וסתית (Premenstrual Dysphoric Disorder). הסימנים והתסמינים בהפרעה דיספורית קדם-וסתית כוללים החל מפגיעה במצב הרוח וכלה בדיכאון קליני קשה, החל מחרדה קלה ועד תסמונת חרדה. כמו כן צפויות הנשים לסבול מתסמינים נוספים כולל שיבושי תיאבון ושינה, קושי להתרכז, רגזנות, חוסר אנרגיה ועוד.

– הריון

שינויים הורמונליים משמעותיים מתרחשים במהלך ההריון. שינויים אלה יכולים להשפיע בין היתר גם על מצב הרוח. גורמים נוספים ושינויים שעלולים להופיע ולהתפתח במהלך ההריון עלולים גם הם להאיץ את התפתחות הדיכאון במהלך ההריון. בין יתר השינויים שעלולים לתרום את חלקם להתפתחות דיכאון במהלך הריון נמנה שינויים בסגנון חיים, שינויים בקריירה, שינויים במערכות היחסים, חוסר בתמיכה מהמשפחה ומהסביבה, הפסקת טיפולים נוגדי דיכאון במהלךל הריון, הריון לא רצוי ועוד.

– דיכאון גיל המעבר

לנשים שעברו את גיל הפוריות אורב דיכאון גיל המעבר (Postpartum depression) שמתחיל בגיל 48 – 50 בשלב שבו האישה מפסיקה לקבל מחזור באופן סדיר. בתקופה זאת פוחת הייצור של הורמוני המין דבר שמשפיע על גוף האישה ועל נפשה. הסימנים והתסמינים בדיכאון גיל המעבר כוללים בין יתר התסמינים גלי חום, שיבושי שינה, שינויי מצב רוח ואפילו דיכאון.

– הורמון המופרש מבלוטת התריס

גם תת פעילות של בלוטת התריס אשר גורמת בין היתר לדיכאון שכיחה הרבה יותר בקרב נשים. סימנים ותסמינים אפשריים נוספים כאשר קיימת תת פעילות של בלוטת התריס כוללים, מצב רוח ירוד, עייפות, עלייה במשקל, קושי להתרכז, רגישות לקור, עור יבש, נשירת שיער ועוד.

– סרוטונין?

הנטייה של נשים לפתח דיכאון גבוהה יותר גם בגלל חוסר באור שמש. נשים סובלות מתופעה הקרויה דיכאון עונתי (Seasonal Affective Disorder) פי ארבע יותר מגברים. הפרעה זו החוזרת בכול שנה מופיעה לרוב בעונות החשוכות – סתיו וחורף ונעלמת בעונות המוארות – אביב וקיץ וגורמת מלבד דיכאון גם לשיבושים תפקודיים, חברתיים ופסיכולוגיים. יתכן וגם דיכאון עונתי קשור ברגולציה של מוליך העצבי במוח הקרוי סרוטונין.

דיכאון בקרב נשים – גורמי סיכון

אי אפשר לייחס את השכיחות הגבוהה של דיכאון בקרב נשים רק לביולוגיה. ישנם גורמי סיכון נוספים הקשורים למאפייני חייה של האישה בתוך החברה שלנו.

נשים יותר עניות

לעומת גברים לנשים יש סיכוי גבוה יותר לחיות בעוני. מסיבות היסטוריות של שליטה ודומיננטיות גברית נשים משתכרות פחות מגברים וסיכוייהן להתמודד עם לחצים כלכליים ובעקבות זאת עם לחצים נפשיים גבוהים יותר. חשוב לזכור שלחץ נפשי כרוני מהווה גורם סיכון להתפתחות דיכאון.

יותר מידי מטלות

דיכאון בקרב נשים
דיכאון בקרב נשים

לנשים בעידן המודרני יש הרבה מידי מטלות לבצע. הן צריכות לתפקד כאימהות ורעיות וכמובן לבצע את עבודתן באופן משביע רצון. על פי מחקר נרחב שבוצע באירופה נימצא שב40 שנים האחרונות בגלל עומסי יתר ומטלות לנשים בקבוצת הגילים 25-40 יש סיכון גבוה פי 3 או 4 לסבול מדיכאון בעוד שהסיכון לסבול מדיכאון בקרב נשים בקבוצת גילים 40–60 הנו כפול. בעיקר נכונים הדברים לגבי נשות קריירה או אימהות חד הוריות. נשים אלה מצויות בסיכון גבוה במיוחד לסבול מחרדות, דיכאונות מחלות לב מחלות סרטן ועוד.

משברים ביחסים בתוך המשפחה ועוד

אירועים מלאי לחצים ומתחים עלולים לגרום לנשים לחלות בדיכאון. מסיבות לא ברורות דיין לנשים יש סיכוי גבוה יותר להיות מעורבות רגשית במערכות יחסים בהשוואה לגברים ולסבול כאשר יחסים אלו עולים על שירטון. דוגמאות נוספות למצבים שעלולים לגרום לדיכאון בקרב נשים יותר מאשר בקרב גברים כוללות: מוות של בן משפחה קרוב או בן זוג, יחסים בעייתיים במשפחה, יחסי עבודה לקויים, עוני, גידול ילדים בתנאים קשים, אחריות על הורים חולים,התמודדות עם מחלות רציניות כמו למשל סרטן, שבץ מוחי, והתקף לב ועוד.

יותר מודעות?

לנשים מודעות גבוהה יותר ופחות מגבלות חברתיות ולכן הן נוטות לדווח לרופא שלהן על ליקויים בריאותיים כולל על דיכאון יותר מגברים. מסיבה זאת יותר נשים עלולות להיות מאובחנות כסובלות מדיכאון.

התעללות והטרדות מיניות

לנשים יש יותר סיכוי לסבול מהתעללות ומהטרדות מיניות. אנשים ובעיקר נשים שנחשפו להטרדות והתעללות מינית או אחרת יש סיכוי גבוה יותר להתפתחות דיכאון.

האם ישנה נטיית יתר לאבחן דיכאון אצל אישה?

על פי עדויות שונות שנאספו במהלך השנים האחרונות לרופאים ולרופאות קל יותר לאבחן דיכאון אצל אישה מאשר אצל גבר גם כאשר שניהם מגיעים עם אותם תלונות.

דיכאון בקרב נשים – סיכום

האם אתם עצובים רוב הזמן ואינכם נהנים מחברת בני המשפחה והחברים? האם אתם חשים עייפות מתמשכת, דאגה עמוקה וחוסר תיקווה? האם אינכם חשים רעב או שאתם זוללים ללא הפסקה? האם אתם מתקשים לישון או ישנים שעות ארוכות מידי, האם אתם סובלים מבעיות עיכול מתמשכות ו/או כאבים כרוניים? זוהי רשימה חלקית בלבד של סימנים ותסמינים שעלולים להצביע על כך שאתם סובלים מדיכאון. אם התשובה על שאלות אלה היא חיובית כדאי לכם לפנות לקבלת עזרה מקצועית.

J Psychiatry Neurosci. 2015 Jul; 40(4): 219–221

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • צוואר אייפד בקרב נשים

  צוואר אייפד? יותר נשים סובלות מהתופעה הזאת!  מחקר אמריקאי שנערך מצא שכאבי צוואר וכתפיים על רקע שימוש במחשב לוח שכיח יותר בקרב נשים. לטענת החוקרים מקור הבעיה אינו בפרק הזמן שבו…

 • נשים חרדות יותר

  נשים חרדות יותר וזאת עובדה. הפרעות חרדה מהוות בעיה בריאותית הגורמת לסבל אישי רב ולהוצאות כלכליות עצומות. בהשוואה לגברים לנשים ישנה נטייה גדולה יותר לסבול מהן. לפי מחקר בריטי לנשים…

 • נשים וגברים רואים אחרת

  נשים וגברים רואים אחרת! המוח של שני המינים אינו מעבד את המידע הוויזואלי המגיע אליו ממערכת הראייה באופן שווה. גברים רגישים יותר לדברים שזזים מהר ונשים טובות יותר בזיהוי ההבדלים…

 • כאבי ראש בקרב ילדים

  כאבי ראש בקרב ילדים? כאבים בראש בקרב ילדים הן מהתלונות השכיחות ששומע כול רופא ראשוני. ברוב המקרים הגורם לכאב הראש זניח והכאב צפוי לחלוף תוך שעות בחלק מהמקרים הגורם עלול…

 • פעילות גופנית לטיפול בדיכאון

  דיכאון? פעילות גופנית כטיפול היא אסטרטגיה נכונה! דיכאון היא הפרעת מצב הרוח הנפוצה ביותר בעולם המערבי. מדובר בהפרעה שמשבשת את איכות החיים והיכולת התפקודית של מאות אלפי בני אדם בישראל.…

 • כאב גב בקרב ילדים

  כאב גב בקרב ילדים הופך להיות עניין שכיח. בעידן הנוכחי שבו הילדים שלנו מנהלים אורח חיים יושבני קרוב לשליש מהילדים מתלוננים על כאבי גב. ההורים צריכים להחליט האם מדובר בכאבים…

 • כאבי גב תחתון בקרב ילדים

  כאבי גב תחתון אצל ילדים הפכו לעניין שכיח. עד לא מזמן כאב ושאר סימנים ותסמינים בגב התחתון היו נחלתם של אנשים מבוגרים בלבד. בשנים האחרונות החלו כאבים אלו בגב התחתון…

 • הרגלי שינה טובים בקרב תלמידים

  הרגלי שינה טובים בקרב תלמידים הם קריטיים לשמירה על בריאותם, על התפתחותם ועל יכולתם ללמוד ולהגיע להישגים. ילדים נוטים, במהלך החופשים לצאת מהמסגרת ולישון פחות מידי. לאחר חופש חשוב להחזיר…

 • כאבי ברכיים שכיח יותר בקרב נשים

  כאבי ברכיים? נשים סובלות יותר! שיעור כאבי הברכיים בקרב נשים מעל גיל 50 עולה באופן משמעותי. בין הגורמים המנבאים התפתחות מיחושים אלה ניתן למנות: משקל עודף, פציעה קודמת בברכיים וסימנים…

 • כאבי גב ובעיות נלוות בקרב נערים

  נערים? כאבי גב ובעיות נלוות הם עניין שכיח. המחקר המסוקר כאן שפורסם בכתב עת רפואי נחשב (Journal of Public Health) מצא שנערים המתלוננים לעתים תכופות על כאבי גב עלולים לסבול…

הפוסט הבאRead more articles