דיכאון בקרב נשים
דיכאון בקרב נשים

דיכאון בקרב נשים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דיכאון בקרב נשים היא תופעה שכיחה. כולנו יכולים להרגיש עצובים מידי פעם ולפרקי זמן קצובים עד ימים בודדים, אך אם התחושות הרעות נתקעות לזמן ארוך ואתם סובלים בין היתר מתסמינים כרוניים המונעים בעדכם מלתפקד יתכן שאתם סובלים מדיכאון.

במחקרים שבוצעו על תאומים ובמחקרים שעקבו אחר רשומות של היסטוריה משפחתית נמצא שאכן לנשים נטייה משמעותית גדולה יותר לסבול מדיכאון מאשר לגברים. חשוב להכיר את הגורמים להבדלים הללו בין המינים כדי שאפשר יהיה לטפל בדיכאון באופן יעיל יותר. חשוב לזכור שדיכאון עלול להתבטא במספר רב של אופנים כולל כאבים גופניים. כך למשל דיכאון מעלה את הסיכון לסבול מכאבי ראש, סחחרחורות, כאבים במפרקי הלסת, כאבי צוואר, כאבי גב ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןדיכאון בקרב נשים, מה גורם לזה?

אין גורם אחד בודד שאותו ניתן להאשים בגרימת דיכאון אצל נשים. כול אישה חשופה במהלך חייה לסיכון לחלות בדיכאון אך ישנם גורמי סיכון שחשוב להכיר כיוון שהם מעלים את הסיכון הזה.

גורמים גנטיים

לגנטיקה יש משקל רב כמעט בכול הפרעה בריאותית או מחלה. נשים עם היסטוריה משפחתית של דיכאון מצויות בסיכון גבוה לסבול ממחלה זאת בעצמן.

גורמים הורמונאליים

שינויים הורמונאליים רבים אצל נשים כרוכים בסיכון לסבול גם מדיכאון.

תסמונת קדם וסתית

דוגמא להשפעות הורמונאליות ניתן לראות בתופעה נרחבת המקיפה את רובן המכריע (75%) של הנשים בגיל הפוריות הקרויה תסמונת קדם וסתית (‏Premenstrual Syndrome). הפרעה זאת עלולה לגרום לעשרות ומאות סימנים ותסמינים כולל בין היתר תסמינים גופניים שכיחים כמו כאבי ראש, השמנה, בעיות עור, תשישות, נפיחות בשדיים, נפיחות בבטן, כאבי גב, כאבי פרקים, כאבי שרירים.

מלבד הסימנים והתסמינים הפיזיים עלולה תסמונת זאת לגרום גם לתסמינים נפשיים הכוללים עצבנות, שינויים במצב רוח,דאגנות, חרדות, דיכאון, פגיעה בשינה, אגרסיביות וכעסנות, קושי להתרכז, רגשנות, התקפי זלילה ועוד.

 הפרעה דיספורית קדם-וסתית

בין 3-8% מהנשים סובלות מתופעה קיצונית יותר הקרויה הפרעה דיספורית קדם-וסתית (Premenstrual Dysphoric Disorder). הסימנים והתסמינים בהפרעה דיספורית קדם-וסתית כוללים החל מפגיעה במצב הרוח וכלה בדיכאון קליני קשה, החל מחרדה קלה ועד תסמונת חרדה. כמו כן צפויות הנשים לסבול מתסמינים נוספים כולל שיבושי תיאבון ושינה, קושי להתרכז, רגזנות, חוסר אנרגיה ועוד.

דיכאון גיל המעבר

לנשים שעברו את גיל הפוריות אורב דיכאון גיל המעבר (Postpartum depression) שמתחיל בגיל 48-50 בשלב שבו האישה מפסיקה לקבל מחזור באופן סדיר. בתקופה זאת פוחת הייצור של הורמוני המין דבר שמשפיע על גוף האישה ועל נפשה. הסימנים והתסמינים בדיכאון גיל המעבר כוללים בין יתר התסמינים גלי חום, שיבושי שינה, שינויי מצב רוח ואפילו דיכאון.

הורמון המופרש מבלוטת התריס

גם תת פעילות של בלוטת התריס אשר גורמת בין היתר לדיכאון שכיחה הרבה יותר בקרב נשים. סימנים ותסמינים אפשריים נוספים כאשר קיימת תת פעילות של בלוטת התריס כוללים, מצב רוח ירוד, עייפות, עלייה במשקל, קושי להתרכז, רגישות לקור, עור יבש, נשירת שיער ועוד.

סרוטונין?

הנטייה של נשים לפתח דיכאון גבוהה יותר גם בגלל חוסר באור שמש. נשים סובלות מתופעה הקרויה דיכאון עונתי (Seasonal Affective Disorder) פי ארבע יותר מגברים. הפרעה זו החוזרת בכול שנה מופיעה לרוב בעונות החשוכות – סתיו וחורף ונעלמת בעונות המוארות – אביב וקיץ וגורמת מלבד דיכאון גם לשיבושים תפקודיים, חברתיים ופסיכולוגיים. יתכן וגם דיכאון עונתי קשור ברגולציה של מוליך העצבי במוח הקרוי סרוטונין.

דיכאון בקרב נשים – גורמי סיכון

האם זה מבנה אישיות ועומסי יתר?

יותר מידי מטלות

דיכאון בקרב נשים
דיכאון בקרב נשים

לנשים בעידן המודרני יש הרבה מידי מטלות לבצע. הן צריכות לתפקד כאימהות ורעיות וכמובן לבצע את עבודתן באופן משביע רצון. על פי מחקר נרחב שבוצע באירופה נימצא שב40 שנים האחרונות בגלל עומסי יתר ומטלות לנשים בקבוצת הגילים 25-40 יש סיכון גבוה פי 3 או 4 לסבול מדיכאון בעוד שהסיכון לסבול מדיכאון בקרב נשים בקבוצת גילים 40–60 הנו כפול. בעיקר נכונים הדברים לגבי נשות קריירה או אימהות חד הוריות. נשים אלה מצויות בסיכון גבוה במיוחד לסבול מחרדות, דיכאונות מחלות לב מחלות סרטן ועוד.

מתחים נפשיים

אירועים מלאי לחצים ומתחים עלולים לגרום לנשים לחלות בדיכאון. מסיבות לא ברורות דיין לנשים יש סיכוי גבוה יותר להיות מעורבות רגשית במערכות יחסים בהשוואה לגברים ולסבול כאשר יחסים אלו עולים על שירטון. דוגמאות נוספות למצבים שעלולים לגרום לדיכאון בקרב נשים יותר מאשר בקרב גברים כוללות: מוות של בן משפחה קרוב או בן זוג, יחסים בעייתיים במשפחה, יחסי עבודה לקויים, עוני, גידול ילדים בתנאים קשים, אחריות על הורים חולים,התמודדות עם מחלות רציניות כמו למשל סרטן, שבץ מוחי, והתקף לב ועוד.

יותר מודעות?

לנשים מודעות גבוהה יותר ופחות מגבלות חברתיות ולכן הן נוטות לדווח לרופא שלהן על ליקויים בריאותיים כולל על דיכאון יותר מגברים. מסיבה זאת יותר נשים עלולות להיות מאובחנות כסובלות מדיכאון.

האם ישנה נטיית יתר לאבחן דיכאון אצל אישה?

על פי עדויות שונות שנאספו במהלך השנים האחרונות לרופאים ולרופאות קל יותר לאבחן דיכאון אצל אישה מאשר אצל גבר גם כאשר שניהם מגיעים עם אותם תלונות.

דיכאון בקרב נשים – סיכום

האם אתם עצובים רוב הזמן ואינכם נהנים מחברת בני המשפחה והחברים? האם אתם חשים עייפות מתמשכת, דאגה עמוקה וחוסר תיקווה? האם אינכם חשים רעב או שאתם זוללים ללא הפסקה? האם אתם מתקשים לישון או ישנים שעות ארוכות מידי, האם אתם סובלים מבעיות עיכול מתמשכות ו/או כאבים כרוניים? זוהי רשימה חלקית בלבד של סימנים ותסמינים שעלולים להצביע על כך שאתם סובלים מדיכאון. אם התשובה על שאלות אלה היא חיובית כדאי לכם לפנות לקבלת עזרה מקצועית.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • צוואר אייפד בקרב נשים

  צוואר אייפד? יותר נשים סובלות מהתופעה הזאת!  מחקר אמריקאי שנערך מצא שכאבי צוואר וכתפיים על רקע שימוש במחשב לוח שכיח יותר…

 • נשים חרדות יותר

  נשים חרדות יותר וזאת עובדה. הפרעות חרדה מהוות בעיה בריאותית הגורמת לסבל אישי רב ולהוצאות כלכליות עצומות. בהשוואה לגברים לנשים…

 • נשים וגברים רואים אחרת

  נשים וגברים רואים אחרת! המוח של שני המינים אינו מעבד את המידע הוויזואלי המגיע אליו ממערכת הראייה באופן שווה. גברים…

 • כאבי ראש בקרב ילדים

  כאבי ראש בקרב ילדים? כאבים בראש בקרב ילדים הן מהתלונות השכיחות ששומע כול רופא ראשוני. ברוב המקרים הגורם לכאב הראש…

 • פעילות גופנית יעילה בטיפול בדיכאון

  דיכאון? פעילות גופנית כטיפול היא אסטרטגיה נכונה! דיכאון היא הפרעת מצב הרוח הנפוצה ביותר בעולם המערבי. מדובר בהפרעה שמשבשת את…

 • כאב גב בקרב ילדים

  כאב גב בקרב ילדים הופך להיות עניין שכיח. בעידן הנוכחי שבו הילדים שלנו מנהלים אורח חיים יושבני קרוב לשליש מהילדים…

 • כאבי גב תחתון בקרב ילדים

  עד לא מזמן כאבי גב תחתון היו בעיה של בעיקר מבוגרים. מספר גורמים הפכו את הכאבי בגב התחתון לבעיה הולכת…

 • הרגלי שינה טובים בקרב תלמידים

  הרגלי שינה טובים בקרב תלמידים הם קריטיים לשמירה על בריאותם, על התפתחותם ועל יכולתם ללמוד ולהגיע להישגים. ילדים נוטים, במהלך…

 • כאבי ברכיים שכיח יותר בקרב נשים

  כאבי ברכיים? נשים סובלות יותר! שיעור כאבי הברכיים בקרב נשים מעל גיל 50 עולה באופן משמעותי. בין הגורמים המנבאים התפתחות…

 • כאבי גב ובעיות נלוות בקרב נערים

  נערים? כאבי גב ובעיות נלוות הם עניין שכיח. המחקר המסוקר כאן שפורסם בכתב עת רפואי נחשב (Journal of Public Health)…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן