כושר גופני טוב לאחר גיל 50

לאחר גיל 50 כושר שווה בריאות
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כושר גופני טוב לאחר גיל 50 משמעותו בריאות וחיים ארוכים יותר! הסיכוי של בני 50 + הפעילים גופנית לחיות ללא מחלות כרוניות גדול יותר מזה של בני גילם הלא פעילים. התובנה שלהיות פעיל גופנית משמעותה חיים ארוכים יותר ידועה מזה שנים. המחקר הנוכחי מוסיף שיש לה גם השפעה על איכות החיים.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  החוקרים אומרים שאמנם גם הליכה מספיקה כדי לשפר את איכות הבריאות שלנו לאחר גיל 50 אך למי שמסוגל ריצה יעילה יותר. הקשר הישר שישנו בין כושר לב ריאה לקוי והסיכון הגבוה לחלות במחלות, קטלניות בחלקן, ולמות מוות מוקדם, נחקר רבות ובאופן שיטתי. ההשפעות של כושר גופני על אנשים הנמצאים באמצע החיים נותרו בלתי ידועים. על פי המחקר הנוכחי כושר גופני טוב לאחר גיל 50 שווה בריאות וחיים ארוכים יותר.

  כושר גופני טוב לאחר גיל 50 – רקע

  הגוף שלנו לאחר גיל 50 נמצא כבר במצב של בלאי אטי. הקצב שבו הוא מתבלה הוא אינדיבידואלי ותלוי בגנטיקה, בסגנון חיים, בפציעות קודמות ועוד. למעשה במידה ואתם לא ערניים לאופן שבו אתם חיים והגנטיקה שלכם אינה טובה במיוחד אתם תתחילו את תהליך ההתפרקות של הגוף גם קודם לכן. חלק ניכר מהאוכלוסייה לאחר גיל 50 כבר סובל ממחלה כרונית אחת או יותר. בין יתר המחלות האורבות לנו בגיל הזה נמנה לחץ דם גבוה, סוכרת, רמה גבוהה של סוכרים וכולסטרול בדם, טרשת עורקים ועוד. כיצד משנים את רוע הגזרה או שמא אין בררה אלא ללכת על הדרך זרועת המחלות הזאת אל סוף החיים?

  גיל מאט אותנו

  ככול שאנו מתבגרים אנו מתחילים להאט את הקצב ונמנעים ממאמצים מיוחדים. נעדיף ללכת במקום לרוץ, נעדיף שמישהו אחר ירים עבורנו את השידה, שהשליח מהסופר יוביל את השקיות אל הרכב ועוד. בגיל הזה כבר פחות חשוב לנו איך אנחנו נראים ולכן חלקנו מסתובב עם כרס וסוחב עודף משקל של מספר קילוגרמים בגלל אכילת יתר ושריפה מופחתת של קלוריות. ובכן, יש קשר בין האטה וההשמנה ותהליכי הבלאי שאליו אנו חשופים עם השנים. על ציר הזמן אנו נוטים לאבד מסת שריר. אבדן של מסת שריר מאיטה את המטבוליזם שלנו ובכך נגרמת עלייה במשקל. אובדן מסת שריר גם גורמת לנו להיות חלשים יותר ולנוע פחות ולאט.

  אורח חיים יושבני וניוון

  הערכות מדברות על כך שכ-50% מהאנשים לאחר גיל 50 אינם מבצעים פעילות גופנית או מבצעים מעט מידי ממנה. קבוצת גיל זאת צפויה לגדול והשכיחות של אורח החיים היושבני צפויה להתרחב אף היא. פעילות גופנית רציפה אינה מאפשרת לניוון הזה לפשוט על גופנו ועל מוחנו. המשמעות של להיות בעל כושר גופני טוב היא טווחי תנועה טובים יותר, עוצמה גופנית טובה יותר, יכולת אנרגטית גבוה יותר ומוח חריף יותר. כול צורה של פעילות גופנית טובה (הליכה, ריצה, משחקי כדור, רכיבת אופניים, אימוני כוח בחדר הכושר, מפרשיות, גולף ועוד).

  זהירות פציעות

  לאחר גיל 50 כושר שווה בריאות
  לאחר גיל 50 כושר שווה בריאות

  אך יש לערוך התאמות למצב הנוכחי שלכם, לפציעות אם ישנן, ולמחלות אם קיימות. אין לשכוח לשלב פעילות אירובית המאפשרת פיתוח כושר לב ריאה עם אימוני התנגדות לשיפור הכוח ולשמירה על מסת העצם. גם כאן אין להיות זחוח ולהגזים בקצב עלייה ברמות המאמץ ובדרגת הקושי. החשש מפציעות צריך להיות דומה לחשש שלכם מהליכי הניוון הנובעים מחוסר עשייה. פציעות אורבות לכם וצריך להיות זהיר.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   כושר גופני טוב לאחר גיל 50  – המחקר

   החוקרים במחקר הנוכחי שמו להם למטרה להבין מה הם ההשפעות שיש לכושר לב ריאה על הסיכוי לחלות במחלות כמו אוטם שריר הלב, שבץ מוחי, סוכרת, מחלות ריאה כרוניות, מחלות כליות כרוניות, חולי של המעי הגס, שטיון ועוד בקרב אנשים מעל גיל 50.

   החוקרים עשו זאת על ידי זיהוי קשר בין מחלות לבין מצב הכושר הגופני אצל 18,670 מתנדבים בריאים כאשר 21.1% מהם נשים שגילן הממוצע 49 שנים. הערכה לגבי רמת הכושר הגופני התבצעה באמצעות הליכון, מספר המחלות המשמעותיות תועדו וחושב היחס שבין השניים תוך שקלול של משתנים שונים כמו גיל, ,מדד מסת הגוף, לחץ דם, רמת הכולסטרול והסוכר בדם, צריכה של אלכוהול ועישון.

   ממצאי המחקר

   כושר גופני גבוה מפחית משמעותית את הסיכון של גברים ונשים לחלות באחת מהמחלות שנוטרו במחקר ולמות מוות מוקדם בגלל מחלות אלה.

   מסקנות המחקר

   במחקר הזה הודגם כיצד אנשים לאחר גיל 50 שהיו בכושר לב ריאה טוב סבלו משמעותית מפחות מחלות כרוניות גם במהלך 26 השנים שלאחר תחילת המחקר. הממצאים הללו תומכים גם בתפיסה הטוענת שכושר גופני עשוי אף להאריך חיים.

   Arch Intern Med. 2012 Sep 24; 172(17): 1333–1340

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,