בלט דיסק מותני אבחון וטיפול

בלט דיסק מותני אבחון וטיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  בלט דיסק מותני – אבחון וטיפול מהירים יועילו במניעת נזקים כרוניים, כאבים כרוניים ועגמת נפש. אם אתם חשים כאבים בגב התחתון עם השלכות כאב לרגל ישנה סבירות גדולה שהגורם לתסמינים הללו הוא בלט דיסק מותני היוצר לחץ על שורש עצב מותני. מהו דיסק? ומה ההבדל בין בלט, בקע או פריצה של הדיסק?

  הנזקים הראשוניים לדיסקים הבין חולייתיים מתחילים לרוב בשנות העשרים לחיינו אך בדרך כלל רק בשנות השלושים נתחיל לראות נזקים קשים ואפילו פריצות דיסק. למרבה הצער ניתן היום לראות גם ילדים הסובלים מנזקים לדיסקים. הסיבות עשויות לכלול אורח חיים יושבני, חוסר פעילות גופנית או במקרים אחרים פעילות יתר ועומסי יתר בגלל השתתפות בספורט הישגי. בכל מקרה שבו אתם חושדים בקיומו של בלט דיסק מותני אבחון וטיפול מהירים משרתים את הצרכים שלכם.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   בלט דיסק מותני אבחון וטיפול – רקע

   כאבים או תסמינים אחרים בגב התחתון ולעתים גם לאורך הרגל על רקע של בלט דיסק (Bulging disc) או בקע דיסק (Disc protrusion, Herniated disc) הקרוי גם פריצת דיסק מהווים עניין שכיח ביותר. עם זאת חשוב לזכור ש ישנם אנשים רבים (כ- 30%) שחיים ומתפקדים עם דיסקים בין חולייתיים שניזוקו מבלי שהם סובלים מכאב כלשהו ובחלק מהמקרים אפילו בלי לדעת מכך. חשוב על כן לדעת שניתן לחיות עם דיסקים פגועים ללא כאב.

   פתולוגיות של הדיסק הבין חולייתי שכיחות בעיקר בשני אזורים אנטומיים: חוליות המותן בעיקר הדיסקים שבין חוליות L5/S1 וחוליות L4/5 וחוליות הצוואר בעיקר הדיסקים שבין חוליות C4/5, C5/6 ,C6/7. היציבות היחסית של עמוד השדרה החזי מגינה על הדיסקים הבין חולייתיים מפני עומסים חריגים ועל כן בליטה של הדיסק או פריצה של תוכן הדיסק בין חוליות T1-T12 אינם שכיחים.

   בלט או בקע דיסק (פריצת דיסק)?

   בלט דיסק מותני אבחון וטיפול
   בלט דיסק מותני אבחון וטיפול

   מתיחה חוזרת ונשנית וקריעה של הטבעות הסחוסיות בתוך הדיסק הבין חולייתי הוא לרוב מנגנון הנזק הראשוני. כאשר הטבעות הסחוסיות הללו נמתחות ונחלשות הן נדחפות באמצעות הליבה הצמיגה המצויה בתוך הדיסק הבין חולייתי. הדחיפה הזאת גורמת לדיסק לבלוט אל מעבר לקו החוליות ואל תוך תעלת חוט השדרה או לכיוון שורשי העצבים. למצב זה אנו קוראים בלט דיסק.

   השלב שבו הטבעות בתוך הדיסק הבין חולייתי נבקעו נבקעו וקיימת זליגה של הליבה הצמיגה המצויה במרכז הדיסק החוצה נקרא בקע דיסק או פריצת דיסק. במצב של בקע או פריצת דיסק הליבה שפורצת החוצה עלולה לגרות או ללחוץ על חוט השדרה או על שורשי העצבים ובכך לשבש את תפקודם לגרום למגוון תסמינים רחב.

   ברוב המקרים, מבחינה קלינית, עדיפה לנו בליטה קטנה של הדיסק הבין חולייתי על פני בקע או פריצת דיסק. יחד עם זאת יש לזכור שמלבד גודלו של הנזק (בליטה קטנה, בליטה גדולה או פריצה) ישנם הרבה נתונים נוספים שמשפיעים על חומרת הבעיה. יש לעתים שגם פריצת דיסק אינה גורמת לתסמין כלשהו שכן הליבה הצמיגה שפרצה אינה לוחצת על רקמה עצבית. ישנם מקרים שבהם בלט דיסק קטנטן עם מיקום לא טוב ותעלת עמוד שדרה צרה יגרום ללחץ חזק על רקמה עצבית וכתוצאה מכך יגרום למגוון תסמינים וחסרים נוירולוגיים קשים.

   בלט דיסק מותני – גורמים אפשריים

   הגורם העיקרי לנזקים בדיסקים הבין חולייתיים הוא עומסים מצטברים. כך למשל ישיבה לא נכונה או ישיבה ממושכת עלולים לגרום באופן הדרגתי למתיחתן וקריעתן של הטבעות הסחוסיות בדיסק הבין חולייתי. יחד עם זאת, חשוב לזכור, בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק אינם חייבים להתפתח באופן הדרגתי. כאשר הנזק לדיסק הוא על רקע חבלה חדה הבליטה או אפילו הפריצה של הדיסק עלולים להתפתח באופן מיידי.

   לעיתים הנזקים לדיסקים עלולים לשלב את שני סוגי הנזקים: נזק מעומסים מצטברים כמו למשל מישיבה לקויה או ישיבה ממושכת, התכופפות, הרמות חוזרות ונשנות וכיוצא בזה אשר גורמים לניוונו של הדיסק ובשלב השני פורץ הדיסק כתוצאה מעומס חד פעמי גדול כמו למשל מנפילה, פציעת ספורט, תאונת דרכים, הרמת משקל כבד מידי ועוד. יתכן מצב שבו במהלך תאונה או נפילה, נוצר בדיסק הבין חולייתי נזק ראשוני ורק לאחר שבועות, חודשים או שנים בגלל התכופפות תמימה להרים נייר ונפרוץ את הדיסק באופן מלא.

   אנטומיה של הדיסק הבין חולייתי

   בלט דיסק מותני אבחון וטיפול
   בלט דיסק מותני אבחון וטיפול

   עמוד השדרה מהווה תעלה גמישה וארוכה הנמשכת מעצם הזנב ועד לבסיס הגולגולת ובנויה מחוליות ודיסקים בין חולייתיים. תעלת עמוד השדרה מכילה את חוט השדרה ואת עשרות העצבים הבוקעים ממנו. חוט השדרה ושורשי העצבים מעבירים מידע מהמוח אל חלקי הגוף ושונים וחזרה. חוליות עמוד השדרה מופרדות על ידי דיסק סחוסי קשוח – הדיסק הבין חולייתי.

   הדיסק הבין חולייתי מורכב מסדרה של טבעות סיביות (Annular fibrosus) ובמרכזן ליבה צמיגה (Nucleus pulposus). כאשר הדיסק הבין חולייתי נתון לעומס החומר הצמיגי נלחץ לכיוון הטבעות הסיביות ההיקפיות אשר תוחמות אותו. הפחתת הלחץ גורמת לטבעות הסחוסיות ההיקפיות לחזור למצבן הקודם בעודן דוחפות את הליבה הצמיגה חזרה למרכז.

   בין תפקידיו של הדיסק הבין חולייתי ניתן למנות את בלימת הזעזועים אליהם נחשף עמוד השדרה וכן הענקת גמישות ויכולת תנועה לעמוד השדרה. המבנה המתוחכם של הדיסק הבין חולייתי מאפשר לו לבצע את תפקידיו אלו באופן יעיל ומרשים. יחד עם זאת כמו כול רקמה אחרת בגופנו גם יכולתו של הדיסק הבין חולייתי לספוג זעזועים מוגבלת ואנו בגלל אורח החיים הפסיביים שלנו אנו נוטים לחצות את המגבלות הללו.

   בלט דיסק – סימנים ותסמינים

   דגל אדום דגל צהוב
   דגל אדום דגל צהוב

   הסימנים והתסמינים אופיים וחומרתם תלויים בין היתר בגודלו של הבלט, מיקומו ובעצמת הצביטה של הרקמה העצבית. בלט דיסק או פריצת דיסק עלולים לגרום לגירוי וללחץ על חוט השדרה ו/או על אחד משורשי העצבים הבוקעים מחוט השדרה. במקרה הזה החולה עלול להתלונן על כאבי גב תחתון, נוקשות ומגבלות תנועה של הגב התחתון ו/או תסמינים נוספים אשר עלולים לכלול השלכות כאב, נימול, הירדמות וחולשה ברגליים (דיסק מותני- סיאטיקה). בלט דיסק או פריצת דיסק עלולים לגרום לגירוי של חוט השדרה המותני ולהוביל להתפתחות דלקת מקומית בחוט השדרה. דלקת כזאת עלולה להוביל לסדרה של סימנים ותסמינים בגב תחתון, בגפיים, בסוגרים ועוד. במקרים חמורים עלול בלט הדיסק לגרום להתפתחות חסרים נירולוגיים.

   בין החסרים הנירולוגיים שעלולים להתפתח נמנה חולשה או אפילו שיתוק חלקי של שרירי הגפיים התחתונות, אובדן שליטה על הסוגרים, אובדן תחושות ועוד. אובדן שליטה על הסוגרים מהווה דגל אדום המחייב פנייה מידית לניתוח גב. תסמינים נוספים הנלווים לכאבי הגב ומהווים דגל אדום כוללים חום (דלקת זיהומית?), חבלה קשה (שבר?) ואובדן משקל בלתי מוסבר (סרטן?). דיכאון ולחצים נפשיים חריגים מהווים דגל צהוב. תסמינים מסוג זה עלולים להאט את תהליך הריפוי.

   בלט דיסק מותני אבחון

   ראשית יש לזכור שאין צורך לאבחן בליטה של הדיסק אלא אם כן היא גורם לתסמינים. אבחון הבעיה מתחיל מלקיחת היסטוריה רפואית. ההיסטוריה הרפואית תעזור לנו לאסוף מידע אודות מיקום הכאב או התסמינים האחרים, הזמן בו הם החלו וכיצד החלו. מה סוג הכאב?, מה מקל על הכאב? מה מחמיר את הכאב?.

   במהלך הבדיקה של עמוד השדרה המותני או של עמוד השדרה הצווארי או של עמוד השדרה הגבי שבאה מיד לאחר לקיחת ההיסטוריה ננסה להפיק מידע נוסף לצורך ההגעה לאבחון. נצפה באופן בו אתם עומדים והולכים, נבדוק את טווחי התנועה של עמוד השדרה, נבצע בדיקות אורתופדיות, נירולוגיות וכירופרקטיות. באמצעות בדיקת יכולת התנועה ובדיקות אחרות ננסה למעשה לשחזר את הכאב שלכם, לזהות את הרקמה הפגועה ומידת הפגיעה. ברוב המקרים בדיקות אלו יעזרו לנו לאבחן בדיוק גבוה יחסי אם מקור הכאבים שלכם הוא נזק לדיסק בין חולייתי.

   בכול מקרה שבו קיים ספק בנוגע לדיוק האבחון, או שהכאבים אינם מגיבים לטיפול נפנה את החולה לבדיקות באמצעי הדמיה. האמצעי הכי רגיש, הכי מדויק והכי בטוח לצורך זיהוי בליטה של הדיסק או נזקים רבים אחרים בעמוד השדרה הוא MRI אך עלות השימוש בו גבוהה. גם CT נחשב למכשיר אמין לאבחון נזקי עמוד שדרה אך יחסית למכשיר MRI מידת הדיוק שלו מופחתת והשימוש בו כרוך בקרינה גדולה. צילומי רנטגן עשויים להועיל באיתור שינויים ניווניים ורווחים מוצרים שרומזים על נזקים לדיסק הבין חולייתי.

   בלט דיסק מותני טיפול עצמי

   במקרה של כאבים קלים בגב או בצוואר עם תסמינים קלים לאורך הגפיים אפשר לנסות ולטפל בזה באופן עצמאי. יש להקפיד על אורח חיים אקטיבי ולהימנע ממנוחה ממושכת בשכיבה. הכלל הוא יהיו פעילים מבלי להחמיר את הכאבים שלכם. מנוחה ממושכת במיטה עלולה לגרום לניוון ולהאטה בהחלמה. הקפידו על התנהגות ארגונומית נכונה, בעיקר בשלב הראשוני של ההתקף. מצאו תנוחה שינה נוחה (לא על הבטן), צמצמו את הישיבה למינימום אפשרי, שבו נכון והפסיקו את משך הישיבה שלכם לעיתים קרובות על ידי הליכות.

   נסו לצמצם את השימוש בתרופות להורדת כאב. נסו לשלוט ברמת הכאב על ידי שינויי התנהגות ולא באמצעות כימיקלים. גם לאחר שהכאב פוחת המשיכו להקפיד על התנהגות שאינה מגרה את האזור הבעייתי. יש להתמיד בהתנהגות עם מודעות גבוהה עוד מספר שבועות על מנת לאפשר לרקמה הדלוקה החלמה מלאה.

   את החזרה לפעילות גופנית יש לבצע באורח זהיר והדרגתי. אם צעידה אינה גורמת לכאב עדיף לבצע צעידות מידי יום. בשלב מאוחר יותר נסו לשלב בסדר היום שלכם שחייה ולאחר פרק זמן גם רכיבת אופניים. חיזרו לפעילות בחדר כושר רק לאחר שהרגישות שהחלה בגלל הבלט או פריצת הדיסק נעלמת. זכרו, פעילות גופנית נכונה תעזור לנו להחלים מהר יותר. פעילות גופנית לקויה תדרדר את מצבכם הרפואי. במהלך ההתאוששות מהתסמינים שלכם הדיסק הימנעו מסוגי פעילות גופנית כגון ריצה או משחקי כדור הכרוכים בשינויי כיוון מהירים של הגוף.

   טיפול כירופרקטי בבלט דיסק

   תסמינים הנובעים מפגיעה בדיסק בין חולייתי יכולים להימשך זמן ארוך לעיתים אפילו חודשים. עם זאת ברוב המקרים ניתן להשיג הקלה משמעותית בתסמינים וזאת למרות שהנזק לדיסק הבין חולייתי הוא בלתי הפיך. אם אחד או יותר מהתסמינים הבאים מחמיר או אינו מגיב לטיפול עצמי יש לשקול פניה לאיש מקצוע: כאבים מקומיים עם או בלי הקרנות כאב לגפיים, נימול או הירדמות של חלקים מהגפיים, חולשת שרירים או שיתוק חלקי של שריר, אובדן שליטה על הסוגרים.

   לרוב המקרים של תסמינים על רקע של פגיעה בדיסק בין חולייתי יש רקע מכאני וראוי לנסות ולטפל בהם, לפחות בשלב הראשון, באופן שמרני ללא התערבות כירורגית או שימוש בתרופות. כירופרקטיקה עשויה להוות מענה למגוון בעיות מכניות בעמוד שדרה מכאניות ובכללן בעיות הנובעות מבלט או מפריצת דיסק. יחד עם זאת ראוי לזכור שאין הכירופרקט "מחזיר את הדיסק למקום". הדיסק נותר במקומו והכירופרקטים באמצעים מרפאי דלקת (לייזר רך, אולטרה סאונד ועוד), בשימוש בטכניקות ריפוי ידניות ובתרגילי שיקום מפחיתים את הלחץ מעל העצבים ומאפשרים את החלמתו. ניהול וטיפול נכון עשויים לאפשר ספיגת דיסק ובכך להפחית את הלחץ או פוטנציאל הלחץ על העצבים באופן משמעותי.

   שיקום הגב

   מיד עם הירידה בעוצמת התסמינים יש להקפיד לעבור תהליך שיקומי של עמוד השדרה ושל האגן. תכנית שיקום טובה צריכה להיות מותאמת לבעיה שלכם, לחומרתה ומיקומה. התכנית צריכה לכלול תרגילים להגדלת או שיפור טווח התנועה של האזור הנפגע (מותן, צוואר), תרגילי חיזוק והגמשה של השרירים הפועלים על האזור המעורב או בסמיכות לו ותרגילי שיווי משקל. טיפול תרופתי מתקדם או טיפול כירורגי נשקלים רק כאשר הטיפול השמרני אינו נושא פירות או במידה וחלה החמרה בלתי צפויה.

   ארגונומיה ויציבה

   במרפאתנו נתחקר את החולה לגבי האפשרות שיציבה לקויה ו/או התנהלות ארגונומית לקויים הם הבסיס לבעייתו. הכירופרקט ילמד כל שניתן על יציבתו של החולה במצבים השונים ועל ההתנהלות הארגונומית של החולה בבית, בעבודה ומקומות הבילוי שלו. במידת הצורך ידריך וינחה הכירופרקט את המטופל לגבי היציבה הרצויה בעת ישיבה, עמידה, הליכה, התכופפות ועוד וכמובן האופן הנכון שבו יש לבצע את מגוון המטלות היומיות שלו ובכלל זה בעבודה, בבית ובכול מקום אחר.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.