רצפת האגן וכאב גב תחתון

רצפת האגן וכאב גב תחתון
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  רצפת האגן וכאב גב תחתון האם יש קשר? קיים קשר ברור בין מצב של השרירים ברצפת האגן לבין התפקוד של עמוד שדרה המותני. שרירי רצפת האגן ויתר שרירי הליבה מייצבים ומגנים על עמוד השדרה בכלל ועל עמוד השדרה המותני בפרט. ליקוי בתפקוד או במבנה של השרירים הללו משמעותו האפשרית היא גם ליקוי תפקודי של עמוד השדרה המותני. ליקויים תפקודיים של האגן ועמוד השדרה מעלים את הסבירות לפציעות הכוללות החל ממתיחת שריר כזה או אחר וכלה בבלט או פריצת דיסק מותני.

  כאבים בגב התחתון הפכו בעידן המודרני למגפה. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם. הנזקים האדירים הנגרמים לבני אדם ברמה האישית ולמדינות ברמה הלאומית הם אדירים. הגורמים לכאבים הללו הם רבים ומגוונים כולל בין היתר עומסי יתר, חבלות, ארגונומיה לקויה, יציבה לקויה, מגוון מחלות ועוד. לרשימה הזאת יש להוסיף כעת גם חולשה של שרירי רצפת האגן. גילוי מוקדם שאכן הסיבה לכאבים שלכם בגב התחתון נובעת מחולשה של שרירי רצפת האגן עשויה להיות דבר חיובי. כול שנדרש כדי לעשות שינוי בקבוצת שרירים זאת ולהציל את הגב הוא מספר אימוני כוח כול שבוע.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   רצפת האגן וכאב גב תחתון – רקע

   שרירי רצפת האגן יחד עם שרירי הבטן, הסרעפת ושרירים נוספים פועלים יחדיו כדי לייצב, להפעיל ולהגן על גב התחתון ועל האגן. חולשה של שרירי רצפת האגן עלולה לגרום למגוון בעיות שהידועות שבהן כוללות דליפת שתן, דליפת גזים, דליפת צואה, ליקוי בתפקוד המיני אצל הגבר, כאבים אצל האישה בעת קיום יחסי מין ועוד. בשנים האחרונות מתפרסמים מחקרים שמעידים על כך שחולשה, סיבולת נמוכה, ליקוי מבני (שרירים ארוכים או קצרים מידי) ופעילות יתר עלולים לגרום גם להתפתחות פציעות שכיחות בגב התחתון וכאבי גב תחתון.

   גורמים שכיחים להיחלשות שרירי רצפת האגן כוללים כמובן גיל, ככול שאנו מתבגרים נחלשות הרקמות השונות בגוף כולל השרירים הללו, הריון ולידה, השמנה, אורח חיים יושבני וחוסר פעילות גופנית, ניתוחים באגן ועוד. אז מה הקשר בין שרירי רצפת האגן לבין כאבי גב תחתון? במאמר זה אנסה להסביר את הקשר שבין התרופפות שרירי רצפת האגן לבין התפתחות נזקים בעמוד השדרה המותני ובאגן.

   רצפת אגן – אנטומיה

   טבעת גרמית

   האגן הוא בעל מבנה טבעתי המורכב מעצם העצה (Sacrum) המצוי בחלק האחורי, משתי עצמות כסל (Ilium) המצויות בהיקף, מעצמות החיק (Pubic bone) ומעצמות השת (Ischium) הממוקמים לפנים. בחלק האחורי של הטבעת נפגשות עצמות הכסל עם עצם העצה כדי ליצור את מפרקי העצה והכסל (Sacroiliac joints). עצמות הכסל ובהמשך עצמות החיק מתעגלים לפנים ומתחברים כדי ליצור את מאחה עצמות החיק (Pubic symphysis).

   רצפת האגן וכאב גב תחתון
   רצפת האגן וכאב גב תחתון

   שרירי רצפת האגן

   בקרקעית האגן נמתחת טרמפולינה הבנויה ממסה של שרירים ורקמות חיבור המכונה רצפת האגן. במבט מלמעלה על רצפת האגן נראה בחלק המרכזי את השריר מרים פי הטבעת (Levator Ani) ושל שריר העוקץ והשת (Coccygeus), בצדדים את השריר הסותם הפנימי ( Obturator) ובחלק האחורי את השריר האגסי ( Pyriformis). השריר מרים פי הטבעת תופס חלק ניכר מרצפת האגן ולתפקודו התקין חשיבות מרכזית. הגבולות של שרירי ורקמות רצפת האגן הם: לפנים עצמות החיק (Pubis), מאחור עצם הזנב (Coccyx) ומהצדדים עצמות הישיבה (Ischial Tuberosities).

   פתחים ברצפת האגן

   בחלק התחתון קדמי של שרירי רצפת האגן ישנם פתחים ייעודיים לשופכה לנרתיק ובחלק התחתון אחורי ישנו פתח ייעודי לתעלה האנלית. פתחי המעבר של השופכה, הנרתיק והתעלה האנלית מבעד לשרירי רצפת האגן מאפשרים לרצפת האגן לשמש גם כסוגרים עבור איברים אלו.

   רצפת האגן – תפקיד

   לשרירי רצפת האגן מספר תפקידים בין היתר הם תורמים להליך הנשימה, מעניקים תמיכה לאיברי האגן וסוגרים (Sphincters) לשופכה, הנרתיק והתעלה האנלית. שרירי רצפת האגן בשיתוף עם קבוצות שרירים נוספות מעניקים תמיכה, ייצוב והגנה לעמוד השדרה ומפרקי העצה והכסל. השרירים שמדובר בהם מכונים גם שרירי הליבה וכוללים את הסרעפת (Diaphragma), קבוצת שרירי הבטן הכוללת את שריר הבטן הישר (Rectus abdominis), שרירי הבטן האלכסוניים (External and internal Oblique) והשריר הרחב בטני (Transversus Abdominis) ושרירי הגב העמוקים (Multifidus Lumbar).

   הפעלה סימולטנית של קופסה

   כול השרירים הללו יחדיו יוצרים מעין קופסה שהקרקעית שלה היא רצפת האגן, מלפנים ומהצדדים נמצאים שרירי הבטן, מאחור נמצאים שרירי הגב ושריר הסרעפת מתפקד כמכסה של הקופסה. בתוך הקופסה יוצרים השרירים הללו, על ידי מנגנון הקרוי קו אקטיבציה (Co-activation) או גיוס סימולטני של השרירים, את הלחץ התוך בטני. הלחץ התוך בטני הוא כלי עזר חשוב ביותר בעת הרמה מאומצת, עיטוש או שיעול. הלחץ התוך בטני עוזר לנו לייצב את עמוד השדרה המותני האגן מכאן שלשרירי רצפת האגן יש תפקיד חשוב גם בשמירה על היציבה שלנו.

   קונצרט של מערכת העצבים

   קו אקטיבציה

   קו אקטיבציה אינו אומר שכול השרירים המוזכרים מתכווצים יחדיו באותה עוצמה לביצוע מטלה כלשהי ומרפים יחדיו בתום המטלה. כל פעולה מצריכה תבנית גיוס ותזמון גיוס שונים של השרירים. ברוב הזמן שרירי האגן מתכווצים קלות וממושכות (שמירה על טונוס) ובכך עוזרים לנו להתאפק וגם תומכים באיברי האגן. כיווץ פעיל ועוצמתי של שרירי רצפת האגן נרשם כאשר הלחץ התוך בטני עולה ונדרשת שמירה הדוקה יותר על הסוגרים. בעת מתן צואה או מתן שתן שרירי רצפת האגן צריכים להיות רפויים. בסיכום, בפעולות מסוימות נדרשת התגייסות מלאה של כול סיבי השרירים ברצפת האגן והשרירים האחרים בעוד שבמטלות אחרות שרירים ו/או סיבים מסוימים ידרשו לעבוד בעוד שרירים וסיבים אחרים יוותרו רפויים.

   בניצוח של מערכת העצבים המרכזית

   על הקונצרט הזה מנצחת מערכת העצבים המרכזית והפריפרית המחליטה אלו שרירים ואלו סיבים בשרירים הללו ישתתפו במאמץ ואלו לא. כך למשל המתח בשרירי רצפת האגן ובשרירים האחרים חשוב כדי לשמור על היציבות של עמוד השדרה המותני, מפרקי העצה והכסל בעת הליכה אך במקביל יש לשמור גם על שלפוחית השתן ולהימנע ממתן שתן בלתי רצוני. שרירי רצפת האגן צריכים להיות רפויים בעת קיום יחסי מין וגם בעת מתן צואה אבל מתן צואה בלתי רצונית בעת קיום יחסי מין הוא לא עניין רצוי. במצבים של מאמץ קיצוני או אפילו של צחוק גדול, מתח תוך בטני חזק מבלי יכולת מספיקה לכווץ את הסוגרים תוביל לדליפת שתן או צואה בלתי רצוניים.

   יכולת עצבית שרירית

   יכולת עצבית – שרירית טובה תגרום לתפקוד שרירים נכון ומדויק יותר. תפקוד טוב ומדויק של מערכת השרירים כולה תאפשר לנו ליהנות מיציבות גדולה יותר של עמוד השדרה והאגן, מיעילות ביו מכנית טובה יותר של אזורים אלו, מיציבה נכונה יותר של הגוף, משליטה טובה יותר על הסוגרים ומהפחתת הסיכון לפציעות ולנפילות ועוד.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע