רצפת האגן וכאב גב תחתון
רצפת האגן וכאב גב תחתון

רצפת האגן וכאב גב תחתון

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


רצפת האגן וכאב גב תחתון  קיים קשר ברור בין מצב של השרירים ברצפת האגן לבין התפקוד של עמוד שדרה המותני. שרירי רצפת האגן ויתר שרירי הליבה מייצבים ומגנים על עמוד השדרה, בעיקר בעמוד השדרה המותני. ליקוי בתפקוד או במבנה של השרירים הללו משמעותו האפשרית היא גם ליקוי תפקודי של עמוד השדרה המותני וחשיפה מוגברת לפציעות.

כאבים בגב התחתון הפכו בעידן המודרני למגפה. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם. הנזקים האדירים הנגרמים לבני אדם ברמה האישית ולמדינות ברמה הלאומית הם אדירים. הגורמים לכאבים הללו הם רבים ומגוונים כולל בין היתר עומסי יתר, חבלות, ארגונומיה לקויה, יציבה לקויה, מגוון מחלות ועוד. לרשימה הזאת יש להוסיף כעת גם חולשה של שרירי רצפת האגן. גילוי מוקדם שאכן הסיבה לכאבים שלכם בגב התחתון נובעת מחולשה של שרירי רצפת האגן עשויה להיות דבר חיובי. כול שנדרש כדי לעשות שינוי בקבוצת שרירים זאת ולהציל את הגב הוא מספר אימוני כוח כול שבוע.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןרצפת האגן וכאב גב תחתון – רקע

שרירי רצפת האגן יחד עם שרירי הבטן, הסרעפת ושרירים נוספים פועלים יחדיו כדי לייצב, להפעיל ולהגן על גב התחתון ועל האגן. חולשה של שרירי רצפת האגן עלולה לגרום למגוון בעיות שהידועות שבהן כוללות דליפת שתן, דליפת גזים, דליפת צואה, ליקוי בתפקוד המיני אצל הגבר, כאבים אצל האישה בעת קיום יחסי מין ועוד. בשנים האחרונות מתפרסמים מחקרים שמעידים על כך שחולשה, סיבולת נמוכה, ליקוי מבני (שרירים ארוכים או קצרים מידי) ופעילות יתר עלולים לגרום גם להתפתחות כאבי גב תחתון.

גורמים שכיחים להיחלשות שרירי רצפת האגן כוללים כמובן גיל, ככול שאנו מתבגרים נחלשות הרקמות השונות בגוף כולל השרירים הללו, הריון ולידה, השמנה, אורח חיים יושבני וחוסר פעילות גופנית, ניתוחים באגן ועוד. אז מה הקשר בין שרירי רצפת האגן לבין כאבי גב תחתון? במאמר זה אנסה להסביר את הקשר שבין התרופפות שרירי רצפת האגן לבין התפתחות נזקים בעמוד השדרה המותני ובאגן.

רצפת אגן – אנטומיה

טבעת גרמית

האגן הוא בעל מבנה טבעתי המורכב מעצם העצה (Sacrum) המצוי בחלק האחורי, משתי עצמות כסל (Ilium) המצויות בהיקף, מעצמות החיק (Pubic bone) ומעצמות השת (Ischium) הממוקמים לפנים. בחלק האחורי של הטבעת נפגשות עצמות הכסל עם עצם העצה כדי ליצור את מפרקי העצה והכסל (Sacroiliac joints). עצמות הכסל ובהמשך עצמות החיק מתעגלים לפנים ומתחברים כדי ליצור את מאחה עצמות החיק (Pubic symphysis).

רצפת האגן וכאב גב תחתון
רצפת האגן וכאב גב תחתון

שרירי רצפת האגן

בקרקעית האגן נמתחת טרמפולינה הבנויה ממסה של שרירים ורקמות חיבור המכונה רצפת האגן. במבט מלמעלה על רצפת האגן נראה בחלק המרכזי את השריר מרים פי הטבעת (Levator Ani) ושל שריר העוקץ והשת (Coccygeus), בצדדים את השריר הסותם הפנימי ( Obturator) ובחלק האחורי את השריר האגסי ( Pyriformis). השריר מרים פי הטבעת תופס חלק ניכר מרצפת האגן ולתפקודו התקין חשיבות מרכזית. הגבולות של שרירי ורקמות רצפת האגן הם: לפנים עצמות החיק (Pubis), מאחור עצם הזנב (Coccyx) ומהצדדים עצמות הישיבה (Ischial Tuberosities).

פתחים ברצפת האגן

בחלק התחתון קדמי של שרירי רצפת האגן ישנם פתחים ייעודיים לשופכה לנרתיק ובחלק התחתון אחורי ישנו פתח ייעודי לתעלה האנלית. פתחי המעבר של השופכה, הנרתיק והתעלה האנלית מבעד לשרירי רצפת האגן מאפשרים לרצפת האגן לשמש גם כסוגרים עבור איברים אלו.

רצפת האגן – תפקיד

לשרירי רצפת האגן מספר תפקידים בין היתר הם תורמים להליך הנשימה, מעניקים תמיכה לאיברי האגן וסוגרים (Sphincters) לשופכה, הנרתיק והתעלה האנלית. שרירי רצפת האגן בשיתוף עם קבוצות שרירים נוספות מעניקים תמיכה, ייצוב והגנה לעמוד השדרה ומפרקי העצה והכסל. השרירים שמדובר בהם מכונים גם שרירי הליבה וכוללים את הסרעפת (Diaphragma), קבוצת שרירי הבטן הכוללת את שריר הבטן הישר (Rectus abdominis), שרירי הבטן האלכסוניים (External and internal Oblique) והשריר הרחב בטני (Transversus Abdominis) ושרירי הגב העמוקים (Multifidus Lumbar).

הפעלה סימולטנית של קופסה

כול השרירים הללו יחדיו יוצרים מעין קופסה שהקרקעית שלה היא רצפת האגן, מלפנים ומהצדדים נמצאים שרירי הבטן, מאחור נמצאים שרירי הגב ושריר הסרעפת מתפקד כמכסה של הקופסה. בתוך הקופסה יוצרים השרירים הללו, על ידי מנגנון הקרוי קו אקטיבציה (Co-activation) או גיוס סימולטני של השרירים, את הלחץ התוך בטני. הלחץ התוך בטני הוא כלי עזר חשוב ביותר בעת הרמה מאומצת, עיטוש או שיעול. הלחץ התוך בטני עוזר לנו לייצב את עמוד השדרה המותני האגן מכאן שלשרירי רצפת האגן יש תפקיד חשוב גם בשמירה על היציבה שלנו.

קונצרט של מערכת העצבים

קו אקטיבציה

קו אקטיבציה אינו אומר שכול השרירים המוזכרים מתכווצים יחדיו באותה עוצמה לביצוע מטלה כלשהי ומרפים יחדיו בתום המטלה. כל פעולה מצריכה תבנית גיוס ותזמון גיוס שונים של השרירים. ברוב הזמן שרירי האגן מתכווצים קלות וממושכות (שמירה על טונוס) ובכך עוזרים לנו להתאפק וגם תומכים באיברי האגן. כיווץ פעיל ועוצמתי של שרירי רצפת האגן נרשם כאשר הלחץ התוך בטני עולה ונדרשת שמירה הדוקה יותר על הסוגרים. בעת מתן צואה או מתן שתן שרירי רצפת האגן צריכים להיות רפויים. בסיכום, בפעולות מסוימות נדרשת התגייסות מלאה של כול סיבי השרירים ברצפת האגן והשרירים האחרים בעוד שבמטלות אחרות שרירים ו/או סיבים מסוימים ידרשו לעבוד בעוד שרירים וסיבים אחרים יוותרו רפויים.

בניצוח של מערכת העצבים המרכזית

על הקונצרט הזה מנצחת מערכת העצבים המרכזית והפריפרית המחליטה אלו שרירים ואלו סיבים בשרירים הללו ישתתפו במאמץ ואלו לא. כך למשל המתח בשרירי רצפת האגן ובשרירים האחרים חשוב כדי לשמור על היציבות של עמוד השדרה המותני, מפרקי העצה והכסל בעת הליכה אך במקביל יש לשמור גם על שלפוחית השתן ולהימנע ממתן שתן בלתי רצוני. שרירי רצפת האגן צריכים להיות רפויים בעת קיום יחסי מין וגם בעת מתן צואה אבל מתן צואה בלתי רצונית בעת קיום יחסי מין הוא לא עניין רצוי. במצבים של מאמץ קיצוני או אפילו של צחוק גדול, מתח תוך בטני חזק מבלי יכולת מספיקה לכווץ את הסוגרים תוביל לדליפת שתן או צואה בלתי רצוניים.

יכולת עצבית שרירית

יכולת עצבית – שרירית טובה תגרום לתפקוד שרירים נכון ומדויק יותר. תפקוד טוב ומדויק של מערכת השרירים כולה תאפשר לנו ליהנות מיציבות גדולה יותר של עמוד השדרה והאגן, מיעילות ביו מכאנית טובה יותר של אזורים אלו, מיציבה נכונה יותר של הגוף, משליטה טובה יותר על הסוגרים ומהפחתת הסיכון לפציעות ולנפילות ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן