כאבי צוואר טיפול

כאבי צוואר טיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאבי צוואר – טיפול המתבסס על אבחון מדויק של מקור הבעיה יועיל במניעת נזק כרוני ואולי אף צורך עתידי בניתוח. כאבים בצוואר וסימנים ותסמינים נלווים אחרים כולל מגבלות תנועה מהווים עניין שכיח. מקור הכאב בצוואר הוא לרוב נזק מקומי לאחת או יותר מהרקמות המרכיבות או המניעות את עמוד השדרה הצווארי. הטיפול השמרני בכאב שהוא גם הטיפול המועדף יחל לאחר זיהוי הרקמה שניזוקה ולאחר שנעריך את חומרת הנזק ואת מנגנון היווצרותו. הטיפול ישלב אמצעים טכנולוגיים מתקדמים וטכניקות טיפול ידניות.

  כאבים בצוואר נגרמים לרוב בגלל עומס יתר על רקע ביצוע תנועות חוזרניות או נזקי חבלה ומחלות פרקים. לעתים כאשר הכאבים נגרמים בגלל נזק שרירי קל גם טיפול ביתי עצמי המתבסס על מנוחה והימנעות מפעולות כואבות עשוי להועיל. לעתים הגורם להתפתחות הכאב בצוואר עלול להיות משמעותי ומחייב ניהול מקצועי. האבחון הנכון הוא המפתח להצלחת הטיפול. הטיפול השמרני כלומר ללא ניתוחים יעיל ברוב המכריע של המקרים. פתרון הכירורגי צריך להישמר רק למצב חמור.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   כאבי צוואר טיפול – רקע

   סוג הטיפול הרצוי בכאבים בצוואר תלוי בגורם לכאבים. כאבים בצוואר עלולים להתפתח בגלל נזק מינורי לשריר או לגיד. כאב כזה יכול להתפתח גם בגלל פריצת דיסק בצוואר או שבר מסוכן באחת החוליות המסכן את יציבות עמוד השדרה. גם דלקת זיהומית או גידול סרטני באחת החוליות בצוואר עלולים להוביל להתפתחות כאב בצוואר. אפשרויות הטיפול הן רבות ויש לבחור את המתאימה מכולן על פי הגורם לכאבים הללו.

   בין יתר אפשרויות הטיפול נכלול מנוחה, תומך לצוואר, משחות מרגיעות כאב, קומפרסים חמים, מתיחות, תרגילים לצוואר, טיפולים לריפוי דלקות כמו לייזר רך, טיפולים תרופתיים נוגדי דלקת או מרפי שרירים, זריקות קורטיזון או זריקות נוגדות דלקת וכאב אחרות וכמובן ניתוחים של עמוד השדרה הצווארי. ברוב המקרים הטיפול השמרני שאינו כולל זריקות או ניתוחים ישיג תוצאות טובות בכול הנוגע לשיפור בתפקוד והפחתת הכאב. רק לעתים רחוקות מאוד הבעיה תגיע לשולחן הניתוחים.

   כאבי צוואר טיפול עצמי

   הימנעו מגירוי והחמרת הכאב

   הדבר הבסיסי שנדרש מכם בשלב הזה הוא לא לגורם להחמרת וגירוי הכאב. זכרו התנהלות נכונה כאשר כאבי הצוואר מופיעים לראשונה היא חשובה מאין כמוה לקצב הריפוי. הקפידו על מנח שינה ועל כרית שינה שאינם גורמים לגירוי הכאב.  אם אתם נוהגים לישון על הגב הכרית הנכונה עבורכם תהייה לרוב כרית שטוחה יחסית. אם אתם ישנים על הצד בחרו כרית גבוהה יותר שתאפשר לצוואר להיות במנח ניטרלי.

   כאבי צוואר טיפול
   כאבי צוואר טיפול

   שקלו שימוש זמני בתומך צוואר בעיקר במצבים שבהם הוא עוזר להפחית את הכאב. כדי למנוע כאב יש להקפיד על התנהלות ארגונומית נכונה ועל יציבה נכונה. זכרו גם לאחר שהכאב חלף יש להמשיך ולהתנהל באופן זהיר לעוד פרק זמן של מספר שבועות כדי לאפשר לרקמה הפצועה בצוואר להחלים באופן מלא.

   לא למנוחה במיטה וקומפרסים קרים

   יחד עם זאת זוהי הנחה שגויה לחשוב שנכון להשיג את המטרה הזאת של הימנעות הכאב באמצעות מנוחה ממושכת במיטה מבלי לנוע עד שהכאב חולף. המנוחה במיטה תשפר תחילה את מצב הצוואר אך מהר מאוד תגרום לניוון, חולשה ונזקים שיאטו את ההחלמה. נכון להימנע מכאב, לא נכון להימנע מפעילות. כל פעילות שניתן להמשיך ולבצע מבלי לגרות את הכאב חשוב להמשיך לבצע.

   הנחה שגויה נוספת ממליצה על קומפרסים של קרח כדי להילחם בדלקת שמצויה בבסיס אותם כאבי צוואר. ובכן, הדלקת אינה אויב שצריך להילחם בו. בזכות הדלקת יש לכם סיכוי להבריא מכאבים אלו. מחקרים שמתפרסמים בשנים האחרונות מצבעים על כך שכול בלימה של התגובה הדלקתית של הגוף בין עם באמצעות קרח או באמצעות תרופות נוגדות דלקת עלולה להיות כרוכה בעיכוב ההחלמה או בשיבושה. מסיבות אלו מומלץ לצמצם את השימוש בקומפרסים של קרח ו/או בתרופות נגד כאב רק לאותם מקרים של כאבים בלתי נסבלים שלא ניתן להפחיתם באמצעות שינויי תנוחה.

   חזרה לשגרה

   לאחר שהתלונות על כאבי צוואר פסקו יש לחזור לשגרה בכול הנוגע לעומסים המוטלים על הצוואר באופן הדרגתי. בעבודה מול המחשב ובבית מול הטלוויזיה הקפידו על מנח צווארי ניטרלי. ערכו מספר רב של הפסקות במהלך הישיבה ובצעו בהן הליכות קצרות. הדרגתיות נכונה גם בכול הנוגע לפעילות גופנית. הליכות הן דרך טובה לחזור להיות פעיל גופנית. ניתן להתחיל גם בשחיית חתירה. לא שחיית חזה. בשלב הבא ניתן לעבור, שוב, באופן הדרגתי לריצה. הימנעו, בשלב הראשון של החזרה לפעילות גופנית, מרכיבה על אופניים שכן היא עלולה לגרום לעומסים על הצוואר. חזרו בהדרגתיות לעבוד בחדר הכושר. שימו לב שאתם מבודדים את הצוואר והעומסים מחיזוק שרירים כאלה ואחרים אינם מגיעים לצוואר. פעילות גופנית נכונה המבוצעת נכון תאיץ את ההחלמה. פעילות גופנית לקויה עלולה להנציח את הכאבים.

   מתי לבקש עזרה מקצועית?

   כאבי צוואר טיפול
   כאבי צוואר טיפול

   ברוב המקרים, כאבים בצוואר נובעים מנזקים מינוריים וצפויים לחלוף תוך מספר ימים עם או בלי טיפול. בחלק קטן של המקרים כאבי הצוואר נובעים מבעיות משמעותיות וזמן ההחלמה עשוי במקרה הטוב להימשך שבועות ארוכים. המלצתי היא על כן לא כדאי להמתין יותר משבוע שבועיים לפני בירור וטיפול על ידי גורם מוסמך. יחד עם זאת ישנם סימנים ותסמינים שעלולים להיות נלווים לכאבי הצוואר ומחייבים פנייה לגורם מקצועי ללא כול דיחוי: כאבי צוואר שהולכים ומחמירים, כאבי ראש, חום, אובדן משקל ללא הסבר, כאבי צוואר המוחמרים בלילה, קושי ללכת, חולשה, חסרים נוירולוגיים מתפתחים בידיים, אובדן שליטה על הסוגרים, רקע טראומתי לכאב, טיפול מתמשך בסטרואידים, אובדן צפיפות העצם.

   כאבי צוואר טיפול כירופרקטי

   כאמור כאבים שממשיכים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול העצמי מחייבים אבחון מקצועי, הפנייה להמשך בירור ו/או טיפול. ברוב המקרים כאבי צוואר נובעים מנזקים נגרמו לרקמות הצוואר השונות על רקע של ניוון, שימוש לא נכון בצוואר, חבלה (למשל: צליפת שוט), שיבוש בתפקוד, שיבוש במבנה ועוד מגוון סיבות מכאניות. נכון להתחיל לטפל בבעיות אלו באופן שמרני, ללא ניתוחים וללא תרופות. כירופרקט מוכשר ומאומן לטיפול בבעיות מסוג זה. לאחר שאבחן אותן והבהיר לחולה את מהותן יחל השלב הטיפולי.

   מטרות הטיפול הכירופרקטי

   מטרות הטיפול כוללות הפחתת כאבי צוואר, שיפור בטווחי התנועה של הצוואר, שיפור האיזון של הכוח והגמישות של השרירים הפועלים על הצוואר ועל הגב, את השיפור של שיווי המשקל ושל החוש החישה העצמית (פרופריוספציה) ועוד. שיפור יכולות אלו של הגוף יעזרו לנו להפחית את הדלקת ואת כאבי הצוואר ויעזרו במניעת הישנות הכאב.

   טיפול ושיקום

   הטיפול בתלונה על כאבי צוואר יתבצע במרפאה תוך שילוב של אמצעים לריפוי דלקות כמו לייזר רך ואולטרה סאונד עם טכניקות הנעה ומתיחה ידניות של השרירים, חוליות ומפרקים. יתכן ונמליץ על שימוש בתומך צוואר לפרק זמן מוגבל. הטיפולים אינם כואבים עם כי תיתכן תגובת כאב בת מספר שעות לאחר הטיפולים הראשונים. אין להסתפק בהקלה בכאבים. תהליך השיקום של הצוואר שיחל עם ההקלה הראשונית בכאב מהווה חלק מהותי מפרוטוקול הטיפול. מטרת השיקום היא החזרת המטופל לאורח חיים פעיל תוך חשיפה הדרגתית לעומסים והגדלה הדרגתית של טווחי התנועה.

   טיפול רפואי בכאב צווארי

   ברוב המקרים כאבי צוואר מגיבים היטב לטיפול עצמי ו/או טיפול שמרני כירופרקטי. במידה ותוך מספר שבועות הכאבים בצוואר אינם פוחתים יופנה החולה לטיפול רפואי. הרופא ימליץ על טיפול תרופתי בתרופות נוגדות דלקת למיניהן כולל סטרואידים וכאלה שאינן סטרואידים, תרופות משככות כאב, תרופות להרפיית שרירים, תרופות נוגדות דיכאון, זריקות קורטיקוסטרואידים ועוד. במקרים קשים במיוחד ובעיקר במצבים של גירוי ולכידה של שורש עצב צווארי או של חוט השדרה יבצע הכירורג ניתוח להסרת הלחץ.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    כאבי פנים האם זאת הלסת

    כאבי פנים האם זאת הלסת

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאבי פנים – האם זאת הלסת? התשובה הקצרה היא אולי, צריך לבדוק.

    אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

    אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון, מה עדיף? התשובה בקצרה היא לא זה

    כאב בגלל נזק עצבי

    כאב בגלל נזק עצבי

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בגלל נזק עצבי היא תופעה שכיחה. לא תמיד קל לזהות שהכאב