כאבים כרוניים אבחון וטיפול
כאבים כרוניים אבחון וטיפול

כאבים כרוניים אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים כרוניים – אבחון וטיפול אינטנסיביים המלווים בהתנהלות ארגונומית, שמירה על יציבה טוב ופעילות גופנית מותאמת עשויים להועיל. כאבים כרוניים כרוכים בהוצאות עצומות וגורמים לפגיעה קשה באיכות החיים של רבים ברחבי העולם. מחקרים מצביעים על כך שהתופעה מקיפה מעל 20% מהבוגרים בארצות הברית כאשר ההשפעה על אורך החיים של 8% מסובלים מתסמין כרוני היא קשה במיוחד.

נתונים אלו שפורסמו בספטמבר 2018 בארצות הברית (U.S. Centers for Disease Control and Prevention’s Morbidity and Mortality Weekly Report) מצביעים על כך שלמרות תקציבי הענק והמחקרים הרבים בתחום אין באופק פתרון לכאבים כרוניים. מלבד התסכול של החולים והשכיחות הגבוהה יחסית של התאבדויות בקרבם, הרבה פעמים גם ההתמודדות המקצועית עם כאבים כרוניים מתסכלת משום שלא תמיד ברור מה מקורם ומה עשוי להוביל להקלה בעצמתם. חשוב על כן למנוע את הכאבים הללו מלכתחילה ואם התפתחו לטפל בהן ללא דיחוי. בכל מקרה של כאבים כרוניים אבחון וטיפול ללא דחייה נוספת היא הדרך לצעוד בה. ככול שמקדימים לטפל בכאב כך עולה הסיכוי לריפוי והימנעות מכאבים כרוניים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים כרוניים אבחון וטיפול – רקע

כאבים שנמשכים מעל שלושה חודשים מוגדרים כרוניים. יחד עם זאת, יש בעיה בהגדרה הזאת. לא כול רקמה ולא כול סוג של פציעה או דלקת צפויים להחלים תוך שלושה חודשים. הריפוי של קרע חלקי בגיד עלול לקחת הרבה יותר משלושה חודשים בעוד שקרע חלקי בשריר צפוי לעבור תוך ימים עד שבועות ספורים. יש על כן להגדיר כאב ככרוני רק כאשר פרק הזמן לריפוי רקמה ופציעה מסוימים חורגים מהזמן הסביר.

הניסיון לרפא ולמנוע כאבים כרוניים חשוב לא רק בגלל הסבל של החולים והנזקים הכלכליים האישיים והלאומיים אלא גם בגלל השלכות נוספות. במחקר שנערך לאחרונה (June 5 in the journal JAMA Internal Medicine) נמצא שחולים הסובלים מכאבים כרוניים מצויים בסיכון גבוה להתדרדרות קוגניטיבית ודמנציה.

גורמי סיכון

כאבים כרוניים אבחון וטיפול
כאבים כרוניים אבחון וטיפול

ברוב המקרים, כאבים כרוניים הם נחלתן של נשים. גורמי סיכון נוספים כוללים גיל, חוסר גישה לשירותים רפואיים מתקדמים. מסיבות אלו מבוגרים וזקנים סובלים יותר ממיחושים כרוניים בהשוואה לאוכלוסיה צעירה. מתברר שגם גורמים נפשיים כמו למשל מחלות נפשיות כמו דיכאון, אלכוהוליזם, שימוש בסמים, חיים טראומטיים, רקע של ניצול מיני, רקע של גירושין, אובדן בן /בת זוג או כול משבר נפשי אחר בבית או בעבודה מעלים באופן משמעותי את הסיכויים שלכם לסבול מכאבים כרוניים.

ישנם גם גורמים פיזיים שמעלים את הסיכון להתפתחות כאבים כרוניים ובכללם ניתן למנות השמנה ועבודה פיזית. השפעה דומה על הסיכוי לסבול מכאבים כרוניים יש גם להשתייכות לרמה סוציו-אקונומית נמוכה ולחוסר השכלה.

מנגנון אפשרי

כאשר הכאב מופיע לראשונה הוא עושה זאת בתגובה לגירוי שמקורו עשוי להיות נזק טראומתי, נזק משני לעומס מצטבר או גירוי דלקתי אחר. על פי התיאוריות, התגמול והרווח שמעניקים הנוכחות של הכאב גורמים להישארותו גם כאשר הנזק שגרם לכאב הראשוני נעלם והפיכתו לכרוני. בין היתרונות לכאורה שמקנה הכאב ניתן למנות: באמצעות השתחררות מביצוע מטלות, קבלת תשומת לב מהמקורבים ומבעלי המקצוע הרפואיים, קבלת פיצויים כספיים מהעבודה ומביטוח לאומי ועוד.

למרות שיש לכאורה, מקור נפשי למיחושים הללו, חולים עם כאבים כרוניים חווים אותם באופן אמתי לחלוטין. החולה לא מתחזה, הוא אכן חש את הכאבים וחווה את המגבלות באותו אופן שיעשו זאת חולים “אמתיים”. לכן חשוב מאוד לא לשמוע מהרופא המטפל משפטים כמו ” זה הכול בראש שלך” או “אין לך שום דבר”.

סימנים ותסמינים

ברוב המקרים, מלבד כאבים כרוניים במספר רב של מקומות יתלונן החולה שלנו גם על מספר רב של תסמינים (הפרעת סומטיזציה) הנובעים ממגוון מערכות גוף שונות כולל מערכת שריר ושלד (למשל: כאבי ראש, כאבי גב, כאבי בטן), מערכת העיכול (למשל: בחילה, בעיות עיכול), מערכת המין (למשל: צריבה בשתן, כאבים במחזור חודשי) מערכת העצבים (למשל: בעיות ראייה, קושי ללכת, קושי בדיבור) ועוד. החולה יופיע לרוב עם ערימה של בדיקות וצילומים שלא מצאו דבר או לחלופין ממצאים שאינם יכולים להסביר את עוצמת הכאבים ואת משכם. מלבד התסמינים הגופניים יתלונן החולה (או שנזהה בעצמנו) על תסמינים נפשיים כולל הפרעות שינה, דיכאון, דאגה, חרדה ועוד.

כאבים כרוניים אבחון

אבחון כאבים כרוניים מתבסס ראשית כול על שלילה של גורמי כאב כרוני אפשריים כגון מחלות סרטן, דלקות פרקים, מחלות כלי דם ועוד. כמו כול תלונה אחרת על מיחושים נתחיל את מלאכת האבחון עם לקיחה של היסטוריה רפואית אישית ומשפחתית נעבור לבדיקה גופנית ונשלים במידת הצורך עם בדיקות מעבדה ובדיקות הדמיה.

היסטוריה

במהלך לקיחת ההיסטוריה נשאל שאלות לגבי מחלות בעבר או בהווה. מחלות נפש, מחלות או פגיעות במערכת שריר ושלד, מערכת העצבים, מערכת עיכול, מערכות המין ודרכי השתן, מערכת לב וכלי דם ומערכת הנשימה. נשאל אודות הכאבים: מיקומם, מה מחמיר ומה מפחית אותם, חומרתם ומאפיינים נוספים של הכאב. על פי שטרנבך חולה הסובל מכאבים כרוניים יתאר לרוב את כאביו באופן שיכללו את המרכיבים הבאים (Sternbach’s 6 D’s):

הצגה דרמטית של התלונות (Dramatization of complaints), שימוש בסמים (Drug misuse), חוסר תפקוד (Dysfunction/disuse), תלות (Dependency), דיכאון (Depression), מוגבלות (Disability). בהיסטוריה המשפחתית ננסה ללמוד אודות רקע תעסוקתי, בעיות משפחתיות, גורמי לחץ, תחביבים, פעילות גופנית, מצב חברתי, רקע של ניצול מיני, שימוש בסמים ואלכוהול ועוד.

בדיקה גופנית

בבדיקה הפיזית והנירולוגית ננסה ללמוד האם אכן קיימת רקמה פצועה המצדיקה את רמת הכאב המוצגת. במקרים בהם אני חושד בתסמונת כאבים כרוניים אני מעדיף להתחיל את הבדיקה הפיזית באופן מתון. תלונות על רגישות וכאב במהלך מישוש עדין או הנעה של מפרקים שאינם מעורבים עלולים להצביע על תסמונת כאבים כרוניים. כך גם תלונות על כאבים, שינויים תחושתיים וחולשה שאינם אפשריים מבחינה אנטומית. נוכחות של סימנים ותסמינים כמו אובדן משקל בלתי מוסבר וחום שעלולים להצביע על בעיה מערכתית חמורה מחייבים הפנייה להמשך בירור.

בדיקות מעבדה ואמצעי הדמיה

בדרך כלל היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית יכולים לאשר את האבחון של כאבים כרוניים ללא נוכחות של ממצא פתולוגי אחר. ביצוע בדיקות מעבדה ובכללן בדיקות דם ובדיקות שתן וכן שימוש באמצעי הדמיה כגון רנטגן, סריקות CT ,MRI ובדיקת EMG נועדו יותר כדי לשלול את קיומה האפשרי של פתולוגיה נסתרת כמו סרטן, דלקת פרקים ומחלות מסכנות חיים אחרות. לנוכח סימני השאלה הרבים שמלווים את המקרים של חולים עם כאבים כרוניים יש להיזהר מפני הנטייה לבצע יותר מידי בדיקות מיותרות אשר עלולות לגרום לחרדות מיותרות ולפעמים סיכונים מיותרים.

אבחנה מבדלת

פריצת דיסק וכאבים כרוניים
פריצת דיסק וכאבים כרוניים

יש קושי לאבחן כאבים כרוניים. האפשרויות הרלוונטיות כוללות תסמונות כאב כמו כאבי פרקים, כאבי גידים כאבי גפיים שנגרמים מנזק לרקמות כמו הדיסק הבין חולייתי (בלט דיסק, בקע דיסק, פריצת דיסק) מנזק לגידים (מתיחה, קרע ו/או דלקת של גידים), נזק לפרקים (שחיקת סחוסים, קרע מיניסקוס, נמק בעצם ועוד). גם תסמונות כאב שמקורן לא ברור כמו פיברומיאלגיה והיפוכונדריה יכולים לגרום לכאבים כרוניים.

גורמים נוספים יכולים לכלול גם מחלות מערכתיות כמו טרשת נפוצה, דלקת פרקים ותסמונת מעי רגיז. עוד גורמים שיש לקחת בחשבון כוללים מחלות זיהומיות שגורמות עייפות כרונית פוסט-ויראלית, דלקות בכלי הדם, כאבי שרירים רב-שגרוניים (Polymyalgia rheumatica) ועוד ועוד.

כאבים כרוניים טיפול

ראוי לציין שבחלק ניכר מהמקרים אין פתרון למיחושים כרוניים. הטיפול נועד בעיקר כדי להפחית אותם, למנוע את החמרתם ולשפר את איכות החיים. מבחינת החולה הטיפול האידאלי הוא טיפול משולב הפונה לנפש ולגוף. טיפול אידאלי יכלול מספר מרכיבים שכוללים טיפול תרופתי, טיפול כירופרקטי, טיפול נפשי ועוד. את הטיפול התרופתי כולל לרוב שימוש בתרופות נוגדות כאב, תרופות נוגדות דלקת, תרופות נוגדות דיכאון. מרכיבי טיפול מומלצים נוספים כוללים: ביו פידבק, סיוע בניהול מתחים, טיפול פסיכולוגי, היפנוזה ועוד.

במקרים קשים יש לשקול צעדים אגרסיביים יותר כגון טיפול בכאב באמצעות חסימת עצבים (nerve blocks), טיפול בכאב באמצעות גירוי חוט השדרה (Spinal Cord Stimulation), טיפול בכאב באמצעות החדרת משאבת מורפיום לתוך תעלת השדרה (intrathecal morphine pumps).

טיפול כירופרקטי

טיפול כירופרקטי שכולל את השימוש באמצעי עזר חשמליים כגון לייזר רך, אולטרה סאונד ומכשיר גלי הלם יחד עם טכניקות ידניות שתפקידן לשמר את טווחי התנועה, לאזן את התפקוד השרירי ובכך לשמר ולשפר את התפקוד. במסגרת הטיפול תינתן לחולה תכנית אימונים לביצוע פעילות גופנית ייחודית וכן הדרכה בכול הקשור לארגונומיה ויציבה נכונים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן