כאבים כרוניים אבחון וטיפול

כאבים כרוניים אבחון וטיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבים כרוניים – אבחון וטיפול אינטנסיביים המלווים בהתנהלות ארגונומית, שמירה על יציבה טוב ופעילות גופנית מותאמת עשויים להועיל. כאבים כרוניים כרוכים בהוצאות עצומות וגורמים לפגיעה קשה באיכות החיים של רבים ברחבי העולם. מחקרים טוענים שהתופעה מקיפה מעל 20% מהבוגרים בארצות הברית. עוד טוענים המחקרים שההשפעה על אורח החיים של 8% מסובלים מכאבים כרוניים היא גדולה במיוחד.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  נתונים אלו שפורסמו בספטמבר 2018 בארצות הברית (U.S. Centers for Disease Control and Prevention's Morbidity and Mortality Weekly Report) מצביעים על כך שלמרות תקציבי הענק והמחקרים הרבים בתחום אין באופק פתרון לכאבים כרוניים. מלבד התסכול של החולים והשכיחות הגבוהה יחסית של התאבדויות בקרבם, הרבה פעמים גם ההתמודדות המקצועית עם כאבים כרוניים מתסכלת. לא תמיד ברור מה מקור הכאבים ומה עשוי להוביל להקלה בעצמתם מה שמוסיף לתסכול. חשוב על כן למנוע את הכאבים הללו מלכתחילה ואם התפתחו לטפל בהן ללא דיחוי. בכל מקרה של כאבים כרוניים אבחון וטיפול ללא דחייה נוספת היא הדרך לצעוד בה. ככול שמקדימים לטפל בכאב כך עולה הסיכוי לריפוי והימנעות מכאבים כרוניים.

  כאבים כרוניים אבחון וטיפול – רקע

  כאבים שנמשכים מעל שלושה חודשים מוגדרים כרוניים. יחד עם זאת, יש בעיה בהגדרה הזאת. לא כול רקמה ולא כול סוג של פציעה או דלקת צפויים להחלים תוך שלושה חודשים. הריפוי של קרע חלקי בגיד עלול להימשך יותר משלושה חודשים בעוד שקרע חלקי בשריר צפוי לעבור תוך ימים עד שבועות ספורים. יש על כן להגדיר כאב ככרוני רק כאשר פרק הזמן לריפוי רקמה ופציעה מסוימים חורגים מהזמן הסביר.

  הניסיון לרפא ולמנוע כאבים כרוניים חשוב לא רק בגלל הסבל של החולים והנזקים הכלכליים האישיים והלאומיים אלא גם בגלל השלכות נוספות. במחקר שנערך לאחרונה (June 5 in the journal JAMA Internal Medicine) נמצא שחולים הסובלים מכאבים כרוניים מצויים בסיכון גבוה להתדרדרות קוגניטיבית ודמנציה. לפני שנתייחס לאופן שבו אנו מאבחנים ומטפלים בכאבים כרוניים מספר מילים על האופן שבו אנו חשים כאב.

  איך אנחנו חשים כאב

  תחושת הכאב מתחילה בקולטנים הממוקמים על העור ובאיברים פנימיים שונים. מערכת העצבים נחלקת לשני חלקים: מערכת העצבים המרכזית המכילה את המוח, ואת חוט השדרה ומערכת העצבים ההיקפית הכוללת את כל הגנגליונים ואת העצבים הפריפריים. מערכת העצבים המרכזית אחראית על השליטה והעיבוד של המידע העצבי המגיע מאיברי הגוף השונים. מערכת העצבים ההיקפית מקשרת את מערכת העצבים המרכזית עם אברי הגוף וקולטני החישה.

  כאשר אנו נדקרים באחת האצבעות קולטן ייעודי על פני העור יוצר התמרה של הגירוי הזה לאות חשמלי. הדחף העצבי מהאצבע עובר לאורך סיב העצב עד לצברים הקרויים גנגליונים הנמצאים בסמיכות לחוט השדרה. מהגנגליונים הללו יוצאים סיבי עצב קצרים המוליכים את הדחף העצבי לתוך חוט השדרה וממנו אל גרעיני התלמוס המצויים בבסיס המוח מעל גזע המוח. מהתלמוס עובר האות העצבי אל המיקום הרלוונטי בקליפת המוח לצורך עיבוד המידע וזיהוי תחושת הכאב. לאחר העיבוד והזיהוי של תחושת הכאב המוח מעביר מסר יוצא אל האצבע הנדקרת בסדר נירונים הפוך וגורם להזזתה מהסיכה. כול הדחפים העצביים הללו מועברים באמצעות אות חשמלי בצורה של אטומים עם מטען חשמלי הנכנסים ויוצאים מבעד לתעלות ייעודיות לאורך העצב. בנקודת המפגש בין העצבים הקרויה סינפסה גורם הזרם החשמלי לשחרור של מולכים עצביים (נוירוטרנסמיטורים) שמפעילים את העצב הבא.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   גורמי סיכון לכאבים כרוניים

   כאבים כרוניים אבחון וטיפול
   כאבים כרוניים אבחון וטיפול

   גורמי סיכון לכאבים כרוניים כוללים:

   • נשים. ברוב המקרים, כאבים כרוניים הם נחלתן של נשים
   • גיל מבוגר. מבוגרים וזקנים סובלים יותר ממיחושים כרוניים בהשוואה לאוכלוסיה צעירה
   • חוסר גישה לשירותים רפואיים מתקדמים
   • השמנה
   • עבודה פיזית
   • השתייכות לרמה סוציו-אקונומית נמוכה
   • חוסר השכלה

   מתברר שגם גורמים נפשיים כמו למשל:

   • דיכאון
   • אלכוהוליזם
   • שימוש בסמים
   • חיים טראומטיים
   • רקע של ניצול מיני
   • רקע של גירושין
   • אובדן בן /בת זוג
   • כול משבר נפשי אחר בבית או בעבודה מעלים באופן משמעותי את הסיכויים שלכם לסבול מכאבים כרוניים.

   עוד נציין שישים הבדלים בין לאומים שונים לגבי התפיסה של כאב. אנשים מעמים שונים ומתרביות שונות מגיבים אחרת לכאב.

   מנגנון אפשרי להתפתחות כאב כרוני

   כאשר הכאב מופיע לראשונה הוא עושה זאת בתגובה לגירוי שמקורו עשוי להיות נזק טראומתי, נזק משני לעומס מצטבר או גירוי דלקתי אחר. על פי התיאוריות, התגמול והרווח שמעניקים הנוכחות של הכאב גורמים להישארותו גם כאשר הנזק שגרם לכאב הראשוני נעלם והפיכתו לכרוני. בין היתרונות לכאורה שמקנה הכאב ניתן למנות: באמצעות השתחררות מביצוע מטלות, קבלת תשומת לב מהמקורבים ומבעלי המקצוע הרפואיים, קבלת פיצויים כספיים מהעבודה ומביטוח לאומי ועוד.

   מנגנון אפשרי נוסף לכאב כרוני  קרוי Central Sensitization. הנזק הראשוני גורם לפעילות מוגברת של סיבי כאב שונים. רגישות זאת גורמת לכך שגם גירויים מכניים מינימליים, כמו לחץ קל על נקודה בגוף, שאינה אמורה לגרום לתחושת כאב, מתורגמת בשל התגובה המוגזמת לגירוי כאב. הכאבים במקרה הזה גם נמוגים לאט יותר מאשר בקרב אנשים ללא התופעה הזאת.

   למרות שיש לכאורה, מקור נפשי למיחושים הללו, חולים עם כאבים כרוניים חווים אותם באופן אמיתי לחלוטין. החולה לא מתחזה, הוא אכן חש את הכאבים וחווה את המגבלות באותו אופן שיעשו זאת חולים "אמתיים". לכן חשוב מאוד לא לשמוע מהרופא המטפל משפטים כמו " זה הכול בראש שלך" או "אין לך שום דבר".

   סימנים ותסמינים

   ברוב המקרים, מלבד כאבים כרוניים במספר רב של מקומות יתלונן החולה שלנו גם על מספר רב של תסמינים (הפרעת סומטיזציה) הנובעים ממגוון מערכות גוף שונות כולל מערכת שריר ושלד (למשל: כאבי ראש, כאבי צוואר, כאבי גב), מערכת העיכול (למשל: בחילה, בעיות עיכול), מערכת המין (למשל: צריבה בשתן, כאבים במחזור חודשי) מערכת העצבים (למשל: בעיות ראייה, קושי ללכת, קושי בדיבור) ועוד. החולה יופיע לרוב עם ערימה של בדיקות וצילומים שלא מצאו דבר או לחלופין ממצאים שאינם יכולים להסביר את עוצמת הכאבים ואת משכם. מלבד התסמינים הגופניים יתלונן החולה (או שנזהה בעצמנו) על תסמינים נפשיים כולל הפרעות שינה, דיכאון, דאגה, חרדה ועוד.

   כאבים כרוניים אבחון

   אבחון כאבים כרוניים מתבסס ראשית כול על שלילה של גורמי כאב כרוני אפשריים כגון מחלות סרטן, דלקות פרקים, מחלות כלי דם, תסמונת כאב אזורי מורכב ועוד. כמו כול תלונה אחרת על מיחושים נתחיל את מלאכת האבחון עם לקיחה של היסטוריה רפואית אישית ומשפחתית נעבור לבדיקה גופנית ונשלים במידת הצורך עם בדיקות מעבדה ובדיקות הדמיה.

   היסטוריה

   במהלך לקיחת ההיסטוריה נשאל שאלות לגבי מחלות בעבר או בהווה. מחלות נפש, מחלות או פגיעות במערכת שריר ושלד, מערכת העצבים, מערכת עיכול, מערכות המין ודרכי השתן, מערכת לב וכלי דם ומערכת הנשימה. נשאל אודות הכאבים: מיקומם, מה מחמיר ומה מפחית אותם, חומרתם ומאפיינים נוספים של הכאב. על פי שטרנבך חולה הסובל מכאבים כרוניים יתאר לרוב את כאביו באופן שיכללו את המרכיבים הבאים (Sternbach’s 6 D’s):

   הצגה דרמטית של התלונות (Dramatization of complaints), שימוש בסמים (Drug misuse), חוסר תפקוד (Dysfunction/disuse), תלות (Dependency), דיכאון (Depression), מוגבלות (Disability). בהיסטוריה המשפחתית ננסה ללמוד אודות רקע תעסוקתי, בעיות משפחתיות, גורמי לחץ, תחביבים, פעילות גופנית, מצב חברתי, רקע של ניצול מיני, שימוש בסמים ואלכוהול ועוד.

   בדיקה גופנית

   בבדיקה הפיזית והנירולוגית ננסה ללמוד האם אכן קיימת רקמה פצועה המצדיקה את רמת הכאב המוצגת. במקרים בהם אני חושד בתסמונת כאבים כרוניים אני מעדיף להתחיל את הבדיקה הפיזית באופן מתון. תלונות על רגישות וכאב במהלך מישוש עדין או הנעה של מפרקים שאינם מעורבים עלולים להצביע על תסמונת כאבים כרוניים. כך גם תלונות על כאבים, שינויים תחושתיים וחולשה שאינם אפשריים מבחינה אנטומית. נוכחות של סימנים ותסמינים כמו אובדן משקל בלתי מוסבר וחום שעלולים להצביע על בעיה מערכתית חמורה מחייבים הפנייה להמשך בירור.

   בדיקות מעבדה ואמצעי הדמיה

   בדרך כלל היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית יכולים לאשר את האבחון של כאבים כרוניים ללא נוכחות של ממצא פתולוגי אחר. ביצוע בדיקות מעבדה ובכללן בדיקות דם ובדיקות שתן וכן שימוש באמצעי הדמיה כגון רנטגן, סריקות CT ,MRI ובדיקת EMG נועדו יותר כדי לשלול את קיומה האפשרי של פתולוגיה נסתרת כמו סרטן, דלקת פרקים ומחלות מסכנות חיים אחרות. לנוכח סימני השאלה הרבים שמלווים את המקרים של חולים עם כאבים כרוניים יש להיזהר מפני הנטייה לבצע יותר מידי בדיקות מיותרות אשר עלולות לגרום לחרדות מיותרות ולפעמים סיכונים מיותרים.

   אבחנה מבדלת

   יש קושי לאבחן כאבים כרוניים. האפשרויות הרלוונטיות כוללות תסמונות כאב כמו:

   • כאבי פרקים
   • כאבי גפיים שנגרמים מנזק לרקמות כמו הדיסק הבין חולייתי (בלט דיסק, בקע דיסק, פריצת דיסק)
   • נזק לגידים (מתיחה, קרע ו/או דלקת של גידים)
   • נזק לפרקים (שחיקת סחוסים, קרע מיניסקוס, נמק בעצם ועוד)
   • פיברומיאלגיה
   • היפוכונדריה יכולה לגרום לכאבים כרוניים.
   • מחלות מערכתיות כמו טרשת נפוצה, דלקת פרקים ותסמונת מעי רגיז
   • מחלות זיהומיות שגורמות עייפות כרונית פוסט-ויראלית
   • דלקות בכלי הדם
   • כאבי שרירים רב-שגרוניים (Polymyalgia rheumatica) ועוד ועוד.

   כאבים כרוניים טיפול

   ראוי לציין שבחלק ניכר מהמקרים אין פתרון למיחושים כרוניים. הטיפול נועד בעיקר כדי להפחית אותם, למנוע את החמרתם ולשפר את איכות החיים. מבחינת החולה הטיפול האידאלי הוא טיפול משולב הפונה לנפש ולגוף. טיפול אידאלי יכלול מספר מרכיבים שכוללים טיפול תרופתי, טיפול כירופרקטי, טיפול נפשי ועוד. את הטיפול התרופתי כולל לרוב שימוש בתרופות נוגדות כאב, תרופות נוגדות דלקת, תרופות נוגדות דיכאון. מרכיבי טיפול מומלצים נוספים כוללים: ביו פידבק, סיוע בניהול מתחים, טיפול פסיכולוגי, היפנוזה ועוד.

   במקרים קשים יש לשקול צעדים אגרסיביים יותר כגון טיפול בכאב באמצעות חסימת עצבים (nerve blocks), טיפול בכאב באמצעות גירוי חוט השדרה (Spinal Cord Stimulation), טיפול בכאב באמצעות החדרת משאבת מורפיום לתוך תעלת השדרה (intrathecal morphine pumps).

   טיפול כירופרקטי

   טיפול כירופרקטי שכולל את השימוש באמצעי עזר חשמליים כגון לייזר רך, אולטרה סאונד ומכשיר גלי הלם יחד עם טכניקות ידניות שתפקידן לשמר את טווחי התנועה, לאזן את התפקוד השרירי ובכך לשמר ולשפר את התפקוד. במסגרת הטיפול תינתן לחולה תכנית אימונים לביצוע פעילות גופנית ייחודית וכן הדרכה בכול הקשור לארגונומיה ויציבה נכונים.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת