אימוני כושר מונעים כאבי גב תחתון

אימוני כושר מונעים כאבי גב

אימוני כושר מונעים כאבי גב תחתון! כאב בגב התחתון היא תופעה שכיחה הפוגעת קשות באיכות החיים של החולים. כאבים אלו בגב התחתון גורמים גם לפגיעה כלכלית אישית ולאומית. למרות היקף הבעיה וסכומי העתק שמושקעים בה עדיין לא נמצא מזור מלא לבעיה. ההתמודדות הרפואית עם הבעיה משלבים הדמיות יקרות וטיפולים תרופתיים וכירורגיים שנויים במחלוקת. הדברים נכונים גם לגבי רוב שיטות ודרכי הטיפול האחרים שמוצעים לחולה הסובל מכאבים בגב התחתון. כירופרקטיקה בולטת ביעילותה ביחס לכול צורת טיפול אחרת בכאבי גב תחתון.

גם בכל הנוגע למניעת כאבי הגב נותר האדם הממוצע חסר אונים. אך במקרה הזה חוסר האונים אינו מוצדק. מחקרים בעשור האחרון מצביעים על דרך זמינה למנוע כאב גב תחתון – אימוני כושר לגב. במחקרים הללו נמצא ששיפור תפקודי השרירים המייצבים והמניעים של עמוד השדרה מונע כאבי הגב תחתון. בכול הנוגע לפעילות הנכונה להשגת מטרה זאת טוענים החוקרים שאין העדפה. כול פעילות גופנית המתבצעת נכון טובה למניעת כאבי גב. יש להקפיד להתאמן באופן נכון ובהדרגה ובכך תמנעו גם פציעות ספורט מיותרות. את האימונים ניתן לבצע בטבע עם ציוד מתאים או בחדר הכושר אך חשוב להימנע מטעויות שכיחות.

אימוני כושר מונעים כאבי גב תחתון – רקע

מעל 80% מהאוכלוסייה סובלת או תסבול מכאבי גב תחתון. בקרב חלק קטן מהאוכלוסייה כאבים אלו אינם חולפים אלא נעשים כרוניים. הגורמים וגורמי הסיכון לכאבים אלו בגב התחתון הם רב סיבתיים ומורכבים. גורמי סיכון מרכזיים כוללים:

  • חולשה של שרירי הליבה
  • יחד עם ירידה בשליטה המוטורית בקבוצת שרירים חשובה זאת

חולשה זאת פוגעת ביציבות ובתפקוד של עמוד השדרה וחושפת אותו לפציעות וכאבים. כאבי גב תחתון מתרחשים בין היתר בגלל חולשה וליקויים תפקודיים בשרירי הגב שאחראים על תפקוד ויציבות חוליות עמוד השדרה. מחקרים רבים הראו כיצד פעילות גופנית שמטרתה חיזוק של שרירי הליבה משפרת את הסיכויים למנוע כאבי גב. חשוב לציין, אימוני כושר לגב לא רק מצמצמים את הסיכוי להתפתחות כאבי גב. כאשר אימוני כושר לגב מתבצעים בזהירות הנדרשת הם:

  • עוזרים לנו גם לרפא כאבי גב קיימים
  • מפחיתים את העצימות של כאבי הגב התחתון שהתפתחו בעתיד (American Journal of Epidemiology, 2017)

בשנים האחרונות עוסקים החוקרים בתחום בין היתר בשאלה:

  • איזו פעילות גופנית משפיעה יותר על שרירי הגב ותשפיע הכי הרבה על בריאות הגב התחתון

המחקר הנוכחי מראה כיצד תוכנית אימונים שכוללת בין היתר תרגילי שליטה מוטורית שמטרתה שיפור יכולות שונות של שרירי הגב התומכים בעמוד השדרה יכולים להפחית את מספר מקרי כאבי הגב ואת המגבלות הנלוות. עם זאת גם החוקרים טוענים שכול פעילות גופנית שתתמקד בתפקוד וחיזוק של עמוד השדרה תהייה יעילה בהפחתת הסיכוי להתפתחות כאבי גב תחתון.

המחקר

אימוני כושר מונעים כאבי גב תחתון
אימוני כושר מונעים כאבי גב תחתון

במטרה להבין האם אימון גב מונע כאבי גב סקרו החוקרים ונתחו נתונים שנאספו מ- 29 מחקרים שעסקו בהשפעות שיש לאמצעים חשמליים ייעודיים ולמגוון סוגים של פעילות גופנית או חוסר פעילות גופנית על 2,400 חולים בגילים 22 – 55 עם כאבי גב תחתון כרוני. האימונים נמשכו בין 10 ימים ל- 12 שבועות ומספר האימונים עמד על אימון אחד עד חמישה אימונים בשבוע. בין היתר נבדקו:

  • אמצעים חשמליים
  • אי ביצוע פעילות גופנית כלשהי
  • תרגילי שליטה מוטורית (Motor Control Exercises) שמטרתם שיפור תפקוד השרירים השולטים והתומכים בעמוד השדרה.
  • אימונים גופניים שמטרתם חיזוק
  • תרגילי מתיחה ועוד

ממצאי המחקר

לתרגילי שליטה מוטורית יש יכולת מעט יותר גדולה להקל על כאבי גב תחתון ולהפחית את המוגבלות הנלווית בהשוואה לאי ביצוע פעילות גופנית, בהשוואה לביצוע של פעילות גופנית אחרת ובהשוואה לטיפולים בעזרת מכשירים חשמל ייעודיים. היעילות של תרגילי השליטה המוטוריים בהתמודדות עם כאבי גב תחתון דומה לזו המושגת בתרפיה מנואלית.

מסקנות החוקרים

כול פעילות גופנית חשובה כדי לשפר את התפקוד של עמוד השדרה ובכלל זה של שרירי עמוד השדרה שאחראים לתפקוד החוליות ובכך להפחית ואולי אף למנוע את כאבי הגב התחתון. סוג הפעילות תלוי בין היתר בהעדפות של החולה. העיקרון הוא: אימוני כושר מונעים כאבי גב. עם זאת חשוב לזכור אין להתאמן עם כאב!

Cochrane Library, Jan. 6, 2016

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

הרצאה על שיקום מערכת שריר ושלד

הרצאה על שיקום מערכת שריר ושלד

הרצאה: שיקום מערכת שריר ושלד מתייחסת בין היתר לגורמי מפתח כגון מה כולל השיקופם ומה הם שלבי השיקום. שיקום הינו חלק חיוני מהטיפול בפגיעה במערכות עצב-שריר-שלד. להערכתנו כל אדם שנפגע במערכת עצב-שריר-שלד צריך לעבור שיקום. 

תסמונת התעלה הקוביטלית

תסמונת התעלה הקוביטלית

תסמונת התעלה הקוביטלית נגרמת כאשר עצב הגומד (אולנר), נלכד ונפצע במקום מושבו בתוך התעלה הקוביטלית במרפק. התוצאה עלולה להיות בין היתר כאב, נימול וחולשה של היד. מדובר בתסמונת טורדנית ושכיחה שסובלים ממנה יותר גברים מאשר נשים.

ארגונומיה לילדים ובני נוער זה חשוב

ארגונומיה לילדים ובני נוער

ארגונומיה לילדים ובני נוער עשויה למנוע פציעות ספורט ופציעות מאמץ חוזרני בעבודה, בבית ובבית הספר. חברות ההי-טק מזמינות הרצאות ומומחים לבדיקה ויישום ארגונומיים וחלקן מעסיקות מומחים לארגונומיה על בסיס קבוע. בעולם זה מתחיל כבר בגן הילדים.