אימוני כושר מונעים כאבי גב תחתון

אימוני כושר מונעים כאבי גב

אימוני כושר מונעים כאבי גב תחתון! כאב בגב התחתון היא תופעה שכיחה הפוגעת קשות באיכות החיים של החולים. כאבים אלו בגב התחתון גורמים גם לפגיעה כלכלית אישית ולאומית. למרות היקף הבעיה וסכומי העתק שמושקעים בה עדיין לא נמצא מזור מלא לבעיה. ההתמודדות הרפואית עם הבעיה משלבים הדמיות יקרות וטיפולים תרופתיים וכירורגיים שנויים במחלוקת. הדברים נכונים גם לגבי רוב שיטות ודרכי הטיפול האחרים שמוצעים לחולה הסובל מכאבים בגב התחתון. כירופרקטיקה בולטת ביעילותה ביחס לכול צורת טיפול אחרת בכאבי גב תחתון.

גם בכל הנוגע למניעת כאבי הגב נותר האדם הממוצע חסר אונים. אך במקרה הזה חוסר האונים אינו מוצדק. מחקרים בעשור האחרון מצביעים על דרך זמינה למנוע כאב גב תחתון – אימוני כושר לגב. במחקרים הללו נמצא ששיפור תפקודי השרירים המייצבים והמניעים של עמוד השדרה מונע כאבי הגב תחתון. בכול הנוגע לפעילות הנכונה להשגת מטרה זאת טוענים החוקרים שאין העדפה. כול פעילות גופנית המתבצעת נכון טובה למניעת כאבי גב. יש להקפיד להתאמן באופן נכון ובהדרגה ובכך תמנעו גם פציעות ספורט מיותרות. את האימונים ניתן לבצע בטבע עם ציוד מתאים או בחדר הכושר אך חשוב להימנע מטעויות שכיחות.

אימוני כושר מונעים כאבי גב תחתון – רקע

מעל 80% מהאוכלוסייה סובלת או תסבול מכאבי גב תחתון. בקרב חלק קטן מהאוכלוסייה כאבים אלו אינם חולפים אלא נעשים כרוניים. הגורמים וגורמי הסיכון לכאבים אלו בגב התחתון הם רב סיבתיים ומורכבים. גורמי סיכון מרכזיים כוללים:

  • חולשה של שרירי הליבה
  • יחד עם ירידה בשליטה המוטורית בקבוצת שרירים חשובה זאת

חולשה זאת פוגעת ביציבות ובתפקוד של עמוד השדרה וחושפת אותו לפציעות וכאבים. כאבי גב תחתון מתרחשים בין היתר בגלל חולשה וליקויים תפקודיים בשרירי הגב שאחראים על תפקוד ויציבות חוליות עמוד השדרה. מחקרים רבים הראו כיצד פעילות גופנית שמטרתה חיזוק של שרירי הליבה משפרת את הסיכויים למנוע כאבי גב. חשוב לציין, אימוני כושר לגב לא רק מצמצמים את הסיכוי להתפתחות כאבי גב. כאשר אימוני כושר לגב מתבצעים בזהירות הנדרשת הם:

  • עוזרים לנו גם לרפא כאבי גב קיימים
  • מפחיתים את העצימות של כאבי הגב התחתון שהתפתחו בעתיד (American Journal of Epidemiology, 2017)

בשנים האחרונות עוסקים החוקרים בתחום בין היתר בשאלה:

  • איזו פעילות גופנית משפיעה יותר על שרירי הגב ותשפיע הכי הרבה על בריאות הגב התחתון

המחקר הנוכחי מראה כיצד תוכנית אימונים שכוללת בין היתר תרגילי שליטה מוטורית שמטרתה שיפור יכולות שונות של שרירי הגב התומכים בעמוד השדרה יכולים להפחית את מספר מקרי כאבי הגב ואת המגבלות הנלוות. עם זאת גם החוקרים טוענים שכול פעילות גופנית שתתמקד בתפקוד וחיזוק של עמוד השדרה תהייה יעילה בהפחתת הסיכוי להתפתחות כאבי גב תחתון.

המחקר

אימוני כושר מונעים כאבי גב תחתון
אימוני כושר מונעים כאבי גב תחתון

במטרה להבין האם אימון גב מונע כאבי גב סקרו החוקרים ונתחו נתונים שנאספו מ- 29 מחקרים שעסקו בהשפעות שיש לאמצעים חשמליים ייעודיים ולמגוון סוגים של פעילות גופנית או חוסר פעילות גופנית על 2,400 חולים בגילים 22 – 55 עם כאבי גב תחתון כרוני. האימונים נמשכו בין 10 ימים ל- 12 שבועות ומספר האימונים עמד על אימון אחד עד חמישה אימונים בשבוע. בין היתר נבדקו:

  • אמצעים חשמליים
  • אי ביצוע פעילות גופנית כלשהי
  • תרגילי שליטה מוטורית (Motor Control Exercises) שמטרתם שיפור תפקוד השרירים השולטים והתומכים בעמוד השדרה.
  • אימונים גופניים שמטרתם חיזוק
  • תרגילי מתיחה ועוד

ממצאי המחקר

לתרגילי שליטה מוטורית יש יכולת מעט יותר גדולה להקל על כאבי גב תחתון ולהפחית את המוגבלות הנלווית בהשוואה לאי ביצוע פעילות גופנית, בהשוואה לביצוע של פעילות גופנית אחרת ובהשוואה לטיפולים בעזרת מכשירים חשמל ייעודיים. היעילות של תרגילי השליטה המוטוריים בהתמודדות עם כאבי גב תחתון דומה לזו המושגת בתרפיה מנואלית.

מסקנות החוקרים

כול פעילות גופנית חשובה כדי לשפר את התפקוד של עמוד השדרה ובכלל זה של שרירי עמוד השדרה שאחראים לתפקוד החוליות ובכך להפחית ואולי אף למנוע את כאבי הגב התחתון. סוג הפעילות תלוי בין היתר בהעדפות של החולה. העיקרון הוא: אימוני כושר מונעים כאבי גב!

Cochrane Library, Jan. 6, 2016

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאבי גב כרוניים - מכתב תודה

כאבי גב כרוניים – מכתב תודה

כאבי גב כרוניים

Dear Yitzhak: 

Too often, people write letters to complain of one thing or another. But I am writing you to express my appreciation and thanks. I have been a patient of yours for thirteen years.

כאבים בגפה העליונה ותסמינים נלווים

כאבים בגפה העליונה ותסמינים נלווים

כאבים ביד? תסמינים וגורמים נלווים מרמזים מה נפגע בגפה העליונה. מיחושים ומגבלות תנועה בגפה העליונה נובעים בעיקר מעומסי יתר. אנו עובדים, אוכלים, מתאמנים ומשחקים עם הגפה העליונה. גורמים אפשריים נוספים כוללים נזקי חבלה ומחלות.

מחשבים מהווים מכשול לבריאות

מחשבים הם גם מפגע בטיחותי

מחשבים מהווים מכשול לבריאות! העובדה שמחשבים גורמים לפציעות בבית או במשרד אינה חדשה, אך מחשבים עלולים לגרום לפציעות, בחלקן חמורות לא רק בגלל השימוש בהם. מסכים או מחשבים שנופלים עלולים לגרום לפציעות, כך גם חיווט מתוח במעברים שעלול לגרום לנפילות.

מפרק הירך אנטומיה וביומכניקה

מפרק הירך אנטומיה וביומכניקה

מפרק הירך? אנטומיה וביומכניקה עשויים להועיל לנו בבואנו לאבחן את מקור הסימנים והתסמינים במפרק. בחלק ניכר מהמקרים מקור הבעיה אינו במפרק עצמו אלא נובע מפציעת גב כמו פריצת דיסק מותני, לחץ על עצב מותני הנוצר עקב כך ותסמינים המושלכים לאזור האגן.