אימוני כושר מונעים כאבי גב תחתון

אימוני כושר מונעים כאבי גב
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

אימוני כושר מונעים כאבי גב תחתון! כאב בגב התחתון היא תופעה שכיחה הפוגעת קשות באיכות החיים של החולים. כאבים אלו בגב התחתון גורמים גם לפגיעה כלכלית אישית ולאומית. למרות היקף הבעיה וסכומי העתק שמושקעים בה עדיין לא נמצא מזור מלא לבעיה. ההתמודדות הרפואית עם הבעיה משלבים הדמיות יקרות וטיפולים תרופתיים וכירורגיים שנויים במחלוקת. הדברים נכונים גם לגבי רוב שיטות ודרכי הטיפול האחרים שמוצעים לחולה הסובל מכאבים בגב התחתון. כירופרקטיקה בולטת ביעילותה ביחס לכול צורת טיפול אחרת בכאבי גב תחתון.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  גם בכל הנוגע למניעת כאבי הגב נותר האדם המומצע חסר אונים. אך במקרה הזה חוסר האונים אינו מוצדק. מחקרים בעשור האחרון מצביעים על דרך זמינה למנוע כאב גב תחתון – אימוני כושר לגב. במחקרים הללו נמצא ששיפור תפקודי השרירים המייצבים והמניעים של עמוד השדרה מונע כאבי הגב תחתון. בכול הנוגע לפעילות הנכונה להשגת מטרה זאת טוענים החוקרים שאין העדפה. כול פעילות גופנית טובה למניעת כאבי גב. יש להקפיד להתאמן באופן נכון ובהדרגה ובכך תמנעו גם פציעות ספורט מיותרות. את האימונים ניתן לבצע בטבע עם ציוד מתאים או בחדר הכושר אך חשוב להימנע מטעויות שכיחות.

  אימוני כושר מונעים כאבי גב תחתון – רקע

  מעל 80% מהאוכלוסייה סובלת או תסבול מכאבי גב תחתון. בקרב חלק קטן מהאוכלוסייה כאבים אלו אינם חולפים אלא נעשים כרוניים. הגורמים וגורמי הסיכון לכאבים אלו בגב התחתון הם רב סיבתיים ומורכבים. גורמי סיכון מרכזיים כוללים:

  • חולשה של שרירי הליבה
  • יחד עם ירידה בשליטה המוטורית בקבוצת שרירים חשובה זאת

  חולשה זאת פוגעת ביציבות ובתפקוד של עמוד השדרה וחושפת אותו לפציעות וכאבים. כאבי גב תחתון מתרחשים בין היתר בגלל חולשה וליקויים תפקודיים בשרירי הגב שאחראים על תפקוד ויציבות חוליות עמוד השדרה. מחקרים רבים הראו כיצד פעילות גופנית שמטרתה חיזוק של שרירי הליבה משפרת את הסיכויים למנוע כאבי גב. חשוב לציין, אימוני כושר לגב לא רק מצמצמים את הסיכוי להתפתחות כאבי גב. כאשר אימוני כושר לגב מתבצעים בזהירות הנדרשת הם:

  • עוזרים לנו גם לרפא כאבי גב קיימים
  • מפחיתים את העצימות של כאבי הגב התחתון שהתפתחו בעתיד (American Journal of Epidemiology, 2017)

  בשנים האחרונות עוסקים החוקרים בתחום בין היתר בשאלה:

  • איזו פעילות גופנית משפיעה יותר על שרירי הגב ותשפיע הכי הרבה על בריאות הגב התחתון

  המחקר הנוכחי מראה כיצד תוכנית אימונים שכוללת בין היתר תרגילי שליטה מוטורית שמטרתה שיפור יכולות שונות של שרירי הגב התומכים בעמוד השדרה יכולים להפחית את מספר מקרי כאבי הגב ואת המגבלות הנלוות. עם זאת גם החוקרים טוענים שכול פעילות גופנית שתתמקד בתפקוד וחיזוק של עמוד השדרה תהייה יעילה בהפחתת הסיכוי להתפתחות כאבי גב תחתון.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   המחקר

   אימון גב מונע כאבי גב
   אימון גב מונע כאבי גב

   במטרה להבין האם אימון גב מונע כאבי גב סקרו החוקרים ונתחו נתונים שנאספו מ- 29 מחקרים שעסקו בהשפעות שיש לאמצעים חשמליים יעודיים ולמגוון סוגים של פעילות גופנית או חוסר פעילות גופנית על 2,400 חולים בגילאים 22-55 עם כאבי גב תחתון כרוני. האימונים נמשכו בין 10 ימים ל- 12 שבועות ומספר האימונים עמד על אימון אחד עד חמישה אימונים בשבוע. בין היתר נבדקו:

   • אמצעים חשמליים
   • אי ביצוע פעילות גופנית כלשהי
   • תרגילי שליטה מוטורית (Motor Control Exercises) שמטרתם שיפור תפקוד השרירים השולטים והתומכים בעמוד השדרה.
   • אימונים גופניים שמטרתם חיזוק
   • תרגילי מתיחה ועוד

   ממצאי המחקר

   לתרגילי שליטה מוטורית יש יכולת מעט יותר גדולה להקל על כאבי גב תחתון ולהפחית את המוגבלות הנלווית בהשוואה לאי ביצוע פעילות גופנית, בהשוואה לביצוע של פעילות גופנית אחרת ובהשוואה לטיפולים בעזרת מכשירים חשמל ייעודיים. היעילות של תרגילי השליטה המוטוריים בהתמודדות עם כאבי גב תחתון דומה לזו המושגת בתרפיה מנואלית.

   מסקנות החוקרים

   כול פעילות גופנית חשובה כדי לשפר את התפקוד של עמוד השדרה ובכלל זה של שרירי עמוד השדרה שאחראים לתפקוד החוליות ובכך להפחית ואולי אף למנוע את כאבי הגב התחתון. סוג הפעילות תלוי בין היתר בהעדפות של החולה.העיקרון הוא: אימוני כושר מונעים כאבי גב!

   Cochrane Library, Jan. 6, 2016

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ITB סינדרום מניעה וטיפול

    ITB סינדרום מניעה וטיפול

    ITB סינדרום מניעה וטיפול אלו הם הנושאים שבהם עוסק המאמר הזה. המידע שנושאו הפציעה של הרצועה האיליו-טיביאלית (iliotibial band – ITB) חשוב

    לחץ נפשי וכאבי גב

    לחץ נפשי וכאבי גב

    לחץ נפשי וכאבי גב, מה הקשר? ובכן, מתברר שיש קשר בין השניים הללו והוא משמעותי. כאבי גב מהווים הפרעה שכיחה ביותר שעלולה

    שינה על הבטן מזיקה

    כך תפסיקו לישון על הבטן

    כך תפסיקו לישון על הבטן. שינה הוא תהליך המחייב לשהות במנח אחד או יותר לאורך מספר שעות. כול שהייה ממושכת בתנוחה אחת