אימוני כושר מונעים כאבי גב תחתון

אימוני כושר מונעים כאבי גב
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

אימוני כושר מונעים כאבי גב תחתון! כאבי גב תחתון מהווים תופעה שכיחה ביותר הגורמת לפגיעה קשה באיכות החיים של החולים. כאבים אלו בגב התחתון ולפגיעה כלכלית קשה ברמה הלאומית וברמה האישית. למרות היקף הבעיה וסכומי העתק שמושקעים במחקרים אודותיה עדיין לא נמצא מזור מלא לבעיה. הפתרון הרפואי הכרוך בביצוע הדמיות יקרות, טיפולים תרופתיים וניתוחים אינם יעילים. כך גם רוב שיטות ודרכי הטיפול האחרים שמוצעים לחולה הסובל מכאבים בגב התחתון. כירופרקטיקה בולטת ביעילותה ביחס לכול צורת טיפול אחרת בכאבי גב תחתון.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  גם בכל הנוגע למניעת כאבי הגב נותר האדם המומצע חסר אונים. אך במקרה הזה חוסר האונים אינו מוצדק. בעשור האחרון יוצאים לאור עוד ועוד מחקרים המצבעים על דרך פשוטה וזמינה למנוע כאב גב תחתון – אימוני כושר לגב. אימוני כושר עבור הגב התחתון היא אחת הדרכים היעילות למנוע התפתחות כאבים בגב התחתון. במחקרים רבים ובכלל זה במחקר שלפנינו נמצא ששיפור התפקוד של השרירים התומכים ושולטים בעמוד השדרה עשויים להועיל בהפחתת כאבי הגב תחתון. בכול הנוגע לסוג הפעילות הנכון להשגת מטרה זאת טוענים החוקרים שלמעשה כול פעילות גונית טובה למניעת כאבי גב. יש להקפיד להתאמן באופן נכון ובהדרגה ובכך תמנעו גם פציעות ספורט מיותרות. נותר רק לברר מה סוג האימון היעיל ביותר להשגת מטרה זאת. את האימונים ניתן לבצע בטבע עם ציוד מתאים או בחדר הכושר אך חשוב להימנע מטעויות שכיחות.

  {loadposition inside-page}

  אימוני כושר מונעים כאבי גב תחתון – רקע

  מעל 80% מהאוכלוסייה סובלת או תסבול מכאבי גב תחתון. בקרב חלק קטן מהאוכלוסייה כאבים אלו אינם חולפים אלא נעשים כרוניים. הגורמים וגורמי הסיכון לכאבים אלו בגב התחתון הם רב סיבתיים ומורכבים. גורם סיכון מרכזי אחד היא חולשה של שרירי הליבה יחד עם ירידה בשליטה המוטורית בקבוצת שרירים חשובה זאת. חולשה זאת פוגעת בייציבות ובתפקוד של עמוד השדרה וחושפת אותו לפציעות וכאבים. כאבי גב תחתון מתרחשים בין היתר בגלל חולשה וליקויים תפקודיים בשרירי הגב שאחראים על תפקוד ויציבות חוליות עמוד השדרה. מחקרים רבים הראו כיצד פעילות גופנית שמטרתה חיזוק של שרירי הליבה משפרת את הסיכויים שלנו למנוע כאבי גב. חשוב לציין, אימוני כושר לגב לא רק מצמצמים את הסיכוי להתפתחות כאבי גב. כאשר אימוני כושר לגב מתבצעים בזהירות הנדרשת הם עוזרים לנו גם לרפא כאבי גב קיימים וגורמים להתקפי גב תחתון הבאים שלנו להיות קלים יותר (American Journal of Epidemiology, 2017).

  בשנים האחרונות עוסקים החוקרים בתחום בין היתר בשאלה איזה סוג של פעילות גופנית משפיעה יותר על שרירי הגב ותיצור את ההשפעה הגדולה ביותר על בריאות הגב התחתון. המחקר הנוכחי מראה כיצד תוכנית אימונים שכוללת בין היתר תרגילי שליטה מוטורית שמטרתה שיפור יכולות שונות של שרירי הגב התומכים בעמוד השדרה יכולים להפחית את מספר מקרי כאבי הגב ואת המגבלות הנלוות. עם זאת גם החוקרים טוענים שכול פעילות גופנית שתתמקד בתפקוד וחיזוק של עמוד השדרה תהייה יעילה בהפחתת הסיכוי להתפתחות כאבי גב תחתון.

  המחקר

  אימון גב מונע כאבי גב
  אימון גב מונע כאבי גב

  במטרה להבין האם אימון גב מונע כאבי גב סקרו החוקרים ונתחו נתונים שנאספו מ- 29 מחקרים שעסקו בהשפעות שיש לאמצעים חשמליים יעודיים ולמגוון סוגים של פעילות גופנית או חוסר פעילות גופנית על 2,400 חולים בגילאים 22-55 עם כאבי גב תחתון כרוני. האימונים נמשכו בין 10 ימים ל- 12 שבועות ומספר האימונים עמד על אימון אחד עד חמישה אימונים בשבוע. בין היתר נבדקו:

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   • אמצעים חשמליים
   • אי ביצוע פעילות גופנית כלשהי
   • תרגילי שליטה מוטורית (Motor Control Exercises) שמטרתם שיפור תפקוד השרירים השולטים והתומכים בעמוד השדרה.
   • תרגילי חיזוק
   • תרגילי מתיחה ועוד

   ממצאי המחקר

   לתרגילי שליטה מוטורית יש יכולת מעט יותר גדולה להקל על כאבי גב תחתון ולהפחית את המוגבלות הנלווית בהשוואה לאי ביצוע פעילות גופנית, בהשוואה לביצוע של פעילות גופנית אחרת ובהשוואה לטיפולים בעזרת מכשירים חשמל ייעודיים. היעילות של תרגילי השליטה המוטוריים בהתמודדות עם כאבי גב תחתון דומה לזו המושגת בתרפיה מנואלית.

   מסקנות החוקרים

   כול פעילות גופנית חשובה כדי לשפר את התפקוד של עמוד השדרה ובכלל זה של שרירי עמוד השדרה שאחראים לתפקוד החוליות ובכך להפחית ואולי אף למנוע את כאבי הגב התחתון. סוג הפעילות תלוי בין היתר בהעדפות של החולה.העיקרון הוא: אימוני כושר מונעים כאבי גב!

   Cochrane Library, Jan. 6, 2016

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,