כאבים בקרסול טיפול ושיקום

כאבים בקרסול טיפול ושיקום
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבים בקרסול טיפול ושיקום הניתנים ללא דיחוי ומתבססים על אבחון מדוקדק עשויים למנוע תסמינים כרוניים ופציעות חוזרניות. כאב בקרסול הוא מהכאבים השכיחים ביותר בגפה התחתונה. הגורם להתפתחות כאבים ושאר סימנים ותסמינים בקרסול הוא לרוב נקע. ניהול קליני מהיר הכולל שיקום להחזרת היציבות של המפרק ימנעו התפתחות דלקת פרקים ניוונית בגלל חוסר יציבות ונקיעות חוזרניות של המפרק.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  נקע בקרסול הוא הגורם העיקרי להתפתחות כאבים בכף הרגל. פציעת קרסול חוזרנית מסכנת את היכולת של החולה להמשיך לעסוק בספורט. מבחן פשוט שניתן לעשות לכול ספורטאי יכול לאתר את אלו המצויים בסיכון גבוה לנקוע את הקרסול. מחקרים נוספים מעידים על כך ששיפור יציבותו של המפרק הקרסול עשויה למנוע נקיעות חוזרות ולהאיץ את מהירות ההחלמה של הקרסול הפצוע. מכאן החשיבות של שיקום הקרסול טרם החזרה למגרש הספורט.

  {loadposition inside-page}

  כאבים בקרסול טיפול ושיקום – רקע

  כאבים במפרק הקרסול עלולים להתפתח עקב נקיעת קרסול, על רקע נזק טראומטי כגון שבר במפרק הקרסול או בגלל מחלה כגון דלקת פרקים ניוונית בקרסול. בגילאים הצעירים נקע בקרסול הוא הגורם השכיח ביותר לכאבים בקרסול. עם התבגרותנו עוברת הבכורה לדלקת פרקים ניוונית. מחלה זו הפוגעת בסופו של דבר בכולם. היא פוגעת בין היתר בסחוסים בתוך המפרק וגורמת לכאבים. לעתים קרובות הגורם לדלקת פרקים ניוונית במפרק הקרסול הוא נקע חוזרני בקרסול.

  מספר גורמים הופכים את קרסולו של אחד להיות פגיע יותר לנקיעה חוזרת:

  • ראשית שיקום לוקה או חוסר שיקום מנקיעה ישנה
  • חישה עצמית (פרופריוספציה) לוקה של הפרק גורמת לכך שהמידע המגיע למוח מהשרירים והרצועות בקרסול אודות המיקום והמצב שלהם אינו מדויק. כתוצאה מכך למוח אין יכולת לבצע את התיקון הנדרש כדי למנוע נקיעה.
  • רצועות ושרירים חלשים מסיבות גנטיות או נרכשות
  • הרקמות התומכות בקרסול גמישים מידי או לא מאוזנים וגורמים לקרסול לא להיות יציב.

  יש חשיבות לאבחן באופן מהיר ומדויק את הגורם לכאבים בקרסול על מנת לאפשר טיפול יעיל בהם. התעלמות מכאב עלולה לגרום כאבים כרוניים, חוסר יציבות של הקרסול, נקיעות חוזרניות ודלקת פרקים ניוונית בשלבים מוקדמים של החיים.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון    שכיחות התלונות על כאבי קרסול

   נקיעה של מפרק הקרסול היא תופעה שכיחה המהווה את פציעת ספורט הנפוצה ביותר. רובן (75%) המכריע של הפציעות במפרק הקרסול הנן נקיעה. ליותר מ-40 % מהנקיעות הקרסול הללו יש את הפוטנציאל להפוך לכרוניות. המשמעות של נתון זה הוא שחלק גדול מנקיעות הקרסול ממשיכות להוות בעיה גם כאשר הקרסול אינו כואב יותר. חוסר היציבות שנותרת מהנקיעה הקודמת מעלה את הסבירות לנקיעות חוזרות ונשנות. הנזק הכלכלי שכרוך בנקיעות הקרסול המגבלות שנקיעות אלו מכתיבות ועגמת הנפש הכרוכה בהן מחייבות אותנו לנסות להימנע מהן.

   אבחון הכאבים במפרק הקרסול

   אבחון הכאבים בקרסול מתחיל בהקשבה להיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית של החולה,בביצוע בדיקה גופנית ובמידת הצורך היעזרות באמצי הדמיה ו/או בדיקות מעבדה.

   הקשבה להיסטוריה רפואית

   מהיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית של החולה נלמד על הרקע הבריאותי שלהם כולל נטיות גנטיות למחלות המשפיעות על הקרסול כמו שיגדון, דלקת פרקים וסוכרת. נלמד על המיקום המדויק של הכאב בקרסול, נלמד כיצד החל, מה המאפיינים שלו, מה מחמיר ומה מפחית אותו, נקבל פירוט של סימנים ותסמינים נלווים נוספים ועוד. ננסה להבין מה משפיע על הכאבים בקרסול האם הם קשורים למקצוע, עיסוק ספורטיבי, תחביבים, שגרת חיים בבית.

   נבצע בדיקה גופנית

   שיחזור הכאב באמצעות מישוש, תנועה ובדיקות מיוחדות יאפשר לנו לזהות את הרקמה הדלוקה והכואבת בקרסול או מחוצה לו הגורמים לכאבים בקרסול ולהעריך לא רק הקרסול ייבדק אלא כול השרשרת הקינמטית כולל אגן, גב תחתון וכול מפרקי ושרירי הגפה התחתונה. נתחיל עם תצפית על האופן שבו גופכם ובעיקר כף הרגל מתפקדים בעמידה, הליכה, ריצה, קפיצה ועוד. ננסה לאתר סימנים חיצוניים לפגיעה כולל נפיחות, אדומיות, חום וחוסר סימטריה. ננסה לזהות תפקוד לקוי של חלקי הגוף השונים ובעיקר של הגפה והקרסול הכואב. נעבור למישוש חלקי הגוף המוזכרים כדי לאתר אזורים כואבים, חמים, נפוחים ורגישים למגע. נבדוק את טווחי תנועה של עמוד השדרה התחתון ושל מפרקי הגפה התחתונה כולל הקרסול וכף הרגל. נערוך בדיקות מיוחדות לחלקי הגוף המוזכרים וכמובן בדיקות נירולוגיות.

   בדיקות מעבדה והדמיה

   לרוב די במידע שצבור עד לשלב הזה כדי שנוכל לאבחן את מקור הכאב בקרסול. אם עדיין קיים ספק נוכל להיעזר במיפוי עצמות, צילומי רנטגן CT או MRI כדי לאתר פתולוגיות בעצמות ובמפרקים. במקרים שיש חשד שמחלה כגון סוכרת, דלקת פרקי שיגרונית, שיגדון ועוד הם הגורמים לכאבים בקרסול נבצע בדיקות דם.

   דגלים אדומים וצהובים

   במהלך הפגישה כולה ננסה לאתר סימנים ותסמינים כגון כאבים חריפים שאינם פוחתים במנוחה, חום, אובדן משקל ללא הסבר, רקע טראומטי ועוד המעלים החשד שהכאבים ברגל לא נגרמים על רקע מכאני. מקרים אלו יופנו להמשך בירור. סימנים ותסמינים הנובעים ממצב נפשי ירוד ועלולים להאט את ההחלמה ואף לבלום אותה כוללים דיכאון, חרדות ועוד. התסמינים הללו המהווים דגלים צהובים יכולים להתפתח על רקע של בעיות חברתיות, בעיות כלכליות, גירושין, מוות במשפחה ועוד.

   הפרעות בריאותיות הגורמות לכאב במפרק הקרסול 

   הפרעות בריאותיות רבות עלולות לגרום לכאבים בקרסול. בהתבסס על הממצאים המושגים מההיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית, מהבדיקות המתקדמות, מבדיקות הדמיה ומעבדה הקלינאי אמור לסנן את ההפרעות הלא רלוונטיות ולקבוע את האבחון המדויק.

   הפרעות בריאותיות הנגרמות בשל נזק בכף הרגל

   בין ההפרעות בכף הרגל שעלולות לגרום לכאבים בקרסול נציין שברים וקרעים טראומטיים, נקע בקרסול, דלקת בגיד אכילס או בגידים אחרים, דלקת פרקים (לרוב דלקת פרקים ניוונית), שיגדון, כפות רגליים שטוחות או גבוהות, דלקת באמתחת העקב (בורסיטיס), דפורמציית הגלונד (Haglund's deformity), תסמונת התעלה הטרסלית (Tarsal tunnel syndrome), שברי מאמץ בכף הרגל, דורבן ועוד.

   הפרעות בריאותיות בעלות יכולת להשליך כאב לקרסול

   מגוון רחב של הפרעות בריאותיות המתפתחות באזורי גוף מרוחקים מכף הרגל עלולות לגרום בין היתר לתחושת כאב בקרסול. בין ההפרעות הללו נמנה:

   • פריצת דיסק מותני עם לחץ על שורש עצב מותני והקרנה לקרסול
   • היצרות תעלת השדרה והקרנות כאב לרגל
   • ספונדילוליסטזיס והקרנות כאב לרגל
   • דלקות פרקים באחד ממפרקי הגפה התחתונה
   • דלקות זיהומיות באחת מהרקמות בגפה התחתונה
   • שברי מאמץ בשוקיים או בירך
   • קרע לברום בירך
   • קרע מיניסקוס או קרע רצועה בברך

   נקע בקרסול

   כאבים בקרסול טיפול ושיקום
   כאבים בקרסול טיפול ושיקום

   הגורם השכיח ביותר לכאבים בקרסול הוא נקע. מדובר לרוב בנזק לרצועות האוחזות את הקרסול. לעיתים עלולה נקיעת קרסול להוביל לנזקים נוספים, כגון שברים, פגיעה בגידים ועוד. ניתן לנקוע קרסול על ידי סיבוב כף הרגל פנימה או סיבוב כף הרגל החוצה. לרוב, האופן בו אנו נוקעים את הקרסול הוא על ידי סיבוב פנימה של כף הרגל. בנקיעה מהסוג הזה שלושת הרצועות הממוקמות בצד החיצוני של פרק הקרסול (טלופיבולר קדמי, קלקנאו פיבולר וטלו פיבולר אחורי) ניזוקות.

   כיצד בודקים את יציבות הקרסול?

   חוסר היציבות של הקרסול מזמין נקיעות חוזרניות. קיים ציוד שבודק את יציבות הקרסול שבגין מחירו הגבוה לא נעשה בו שימוש. על פי החוקרים על מנת לקבוע את היציבות של פרק הקרסול מספיק לעמוד על רגל אחת עם עיניים עצומות למשך 10 שניות. אתלט שאינו מסוגל לעמוד לאורך כול עשרת השניות על רגל אחת כאשר עיניו עצומות קרסולו אינו יציב והוא מצוי בסיכון לנקיעת קרסול.

   החוקרים אישרו את אמינות הבדיקה על ספורטאים מ- 230 בתי ספר תיכון ועל תיכוניים. לתלמידים שהקרסול שלהם נמצא לא יציב בבדיקה היה סיכוי של פי 2.5 לנקוע את קרסולם במהלך העונה. המלצת החוקרים היא לזהות את המועמדים לנקיעת קרסול ולשפר להם את היציבות על ידי שיקום.

   כאבים בקרסול טיפול ושיקום בניהול עצמי

   כאבים בקרסול שאינם מגבילים את התנועה שלכם לא מצריכים פניה לגורמים מקצועיים. עליכם להקפיד להתנהל באופן שאינו מעורר את הכאב ובוודאי לא מחמיר אותו.  להערכתי המקצועית אין צורך להניח קומפרסים של קרח על מקום הכאב או לצרוך תרופות נוגדות דלקת או נוגדות כאב. קומפרסים קרים, תרופות נוגדות דלקת או נגד כאב עשויים להקל זמנית על הכאב אך עלולים להאט את ההחלמה. הימנעו ממנוחה ממושכת במיטה. הקפידו לנוע על כף הרגל אלה עם מצב זה כרוך בכאב. במקרים של כאב משמעותי יותר ניתן לשקול חבישה או שימוש זמני בקביים. במידה ויש ביכולתכם בצעו שיקום עצמי של הקרסול, כולל שינוי תבנית תנועה, חיזוק ואיזון של השרירים והמפרקים לאורך הגפה התחתונה ואורך השרשרת הקינמטית.

   כאבים בקרסול טיפול ושיקום בניהול כירופרקט

   ככול שהטיפול הכירופרקטי בכאבים בקרסול יחל מוקדם יותר כך נשפר את הסיכוי להשיג החלמה מהירה ומלאה. מטרות הטיפול כוללות הפחתת הכאב, שיפור טווחי התנועה, חיזוק ושיקום השרשת הקינמטית של הגפה התחתונה. הטיפול הכירופרקטי יכלול בשלב הראשוני מנוחה מכול תנועה או מנח כואבים ושימוש בעזרים מאיצי החלמה כמו לייזר רך. במידת הצורך ניעזר בחבישה אלסטית של הקרסול ובקביים. נעודד הרמת הרגל מעל גובה הלב לפרקי זמן כדי לשפר את הזרימה של מערכת הלימפה וזרימת הדם בקרסול. עוד נעודד הנעה פסיבית ואקטיבית של הגפה התחתונה ושל הקרסול כדי לשמר ולשפר את טווחי התנועה.

   שימור ושיפור האיזון השרירי של השרירים המפעילים את מפרק הקרסול יושג על ידי איתור וחיזוק של השרירים החלשים והארכת השרירים הקצרים. עם שוך הדלקת, הפחתה ברמת הכאב ושיפור בטווחי התנועה נתחיל לאתגר את הקרסול באופן הדרגתי. בעיקר נקדיש תשומת לב לשיפור היציבות של הקרסול. מקרים נדירים שבהם הנזקים לקרסול אינם מגיבים לטיפול שמרני יופנו להמשך בירור.

   כיצד משפרים את יציבות הקרסול?

   על פי תוצאות המחקר שנערך ברצות הברית ופורסם בירחון האמריקאי לרפואת ספורט, תרגילי שיווי המשקל הפחיתו משמעותית גם את הסיכון לפציעות אחרות אצל כדורגלנים. במסגרת המחקר ובהשתתפות של 765 אתלטים ואתלטיות נבדקה יעילות התכנית לשיפור שיווי המשקל במניעת נקיעות ופציעות אחרות. התוצאות הראו ירידה חד משמעית באחוז הפציעות ובאחוז הפציעות החוזרות. התרגילים כללו עמידה על רגל אחת בעיניים עצומות, עמידה על רגל אחת תוך הקפצת כדור-סל, עמידה על לוח שיווי משקל ועוד.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,