כאבים בקרסול טיפול ושיקום
כאבים בקרסול טיפול ושיקום

כאבים בקרסול טיפול ושיקום

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בקרסול טיפול ושיקום הניתנים ללא דיחוי וממתבססים על אבחון מדוקדק עשויים למנוע תסמינים כרוניים ופציעות חוזרניות. הגורם להתפתחות סימנים ותסמינים בקרסול הוא לרוב נקע. ניהול קליני מהיר הכולל שיקום להחזרת היציבות של המפרק ימנעו התפתחות דלקת פרקים ניוונית בגלל חוסר יציבות ונקיעות חוזרניות של המפרק.

נקע בקרסול הוא הגורם העיקרי להתפתחות כאבים בכף הרגל. פציעת קרסול חוזרנית מסכנת את היכולת של החולה להמשיך לעסוק בספורט. מבחן פשוט שניתן לעשות לכול ספורטאי יכול לאתר את אלו המצויים בסיכון גבוה לנקוע את הקרסול. מחקרים נוספים מעידים על כך ששיפור יציבותו של המפרק הקרסול עשויה למנוע נקיעות חוזרות ולהאיץ את מהירות ההחלמה של הקרסול הפצוע. מכאן החשיבות של שיקום הקרסול טרם החזרה למגרש הספורט.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בקרסול טיפול ושיקום – רקע

כאבים במפרק הקרסול עלולים להתפתח עקב נקיעת קרסול, על רקע נזק טראומטי כגון שבר במפרק הקרסול או בגלל מחלה כגון דלקת פרקים ניוונית בקרסול. בגילאים הצעירים נקע בקרסול הוא הגורם השכיח ביותר לכאבים בקרסול. עם התבגרותנו עוברת הבכורה לדלקת פרקים ניוונית. מחלה זו הפוגעת בסופו של דבר בכולם. היא פוגעת בין היתר בסחוסים בתוך המפרק וגורמת לכאבים. לעתים קרובות הגורם לדלקת פרקים ניוונית במפרק הקרסול הוא נקע חוזרני בקרסול.

מספר גורמים הופכים את קרסולו של אחד להיות פגיע יותר לנקיעה חוזרת:

 • ראשית שיקום לוקה או חוסר שיקום מנקיעה ישנה
 • חישה עצמית (פרופריוספציה) לוקה של הפרק גורמת לכך שהמידע המגיע למוח מהשרירים והרצועות בקרסול אודות המיקום והמצב שלהם אינו מדויק. כתוצאה מכך למוח אין יכולת לבצע את התיקון הנדרש כדי למנוע נקיעה.
 • רצועות ושרירים חלשים מסיבות גנטיות או נרכשות
 • הרקמות התומכות בקרסול גמישים מידי או לא מאוזנים וגורמים לקרסול לא להיות יציב.

יש חשיבות לאבחן באופן מהיר ומדויק את הגורם לכאבים בקרסול על מנת לאפשר טיפול יעיל בהם. התעלמות מכאב עלולה לגרום כאבים כרוניים, חוסר יציבות של הקרסול, נקיעות חוזרניות ודלקת פרקים ניוונית בשלבים מוקדמים של החיים.

כאבים בקרסול – שכיחות

נקיעה של מפרק הקרסול היא תופעה שכיחה המהווה את פציעת ספורט הנפוצה ביותר. רובן (75%) המכריע של הפציעות במפרק הקרסול הנן נקיעה. ליותר מ-40 % מהנקיעות הקרסול הללו יש את הפוטנציאל להפוך לכרוניות. המשמעות של נתון זה הוא שחלק גדול מנקיעות הקרסול ממשיכות להוות בעיה גם כאשר הקרסול אינו כואב יותר. חוסר היציבות שנותרת מהנקיעה הקודמת מעלה את הסבירות לנקיעות חוזרות ונשנות. הנזק הכלכלי שכרוך בנקיעות הקרסול המגבלות שנקיעות אלו מכתיבות ועגמת הנפש הכרוכה בהן מחייבות אותנו לנסות להימנע מהן.

כאבים בקרסול – אבחון

אבחון הכאבים בקרסול מתחיל בהקשבה להיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית של החולה,בביצוע בדיקה גופנית ובמידת הצורך היעזרות באמצי הדמיה ו/או בדיקות מעבדה.

הקשבה להיסטוריה רפואית

מהיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית של החולה נלמד על הרקע הבריאותי שלהם כולל נטיות גנטיות למחלות המשפיעות על הקרסול כמו שיגדון, דלקת פרקים וסוכרת. נלמד על המיקום המדויק של הכאב בקרסול, נלמד כיצד החל, מה המאפיינים שלו, מה מחמיר ומה מפחית אותו, נקבל פירוט של סימנים ותסמינים נלווים נוספים ועוד. ננסה להבין מה משפיע על הכאבים בקרסול האם הם קשורים למקצוע, עיסוק ספורטיבי, תחביבים, שגרת חיים בבית.

נבצע בדיקה גופנית

שיחזור הכאב באמצעות מישוש, תנועה ובדיקות מיוחדות יאפשר לנו לזהות את הרקמה הדלוקה והכואבת בקרסול או מחוצה לו הגורמים לכאבים בקרסול ולהעריך לא רק הקרסול ייבדק אלא כול השרשרת הקינמטית כולל אגן, גב תחתון וכול מפרקי ושרירי הגפה התחתונה. נתחיל עם תצפית על האופן שבו גופכם ובעיקר כף הרגל מתפקדים בעמידה, הליכה, ריצה, קפיצה ועוד. ננסה לאתר סימנים חיצוניים לפגיעה כולל נפיחות, אדומיות, חום וחוסר סימטריה. ננסה לזהות תפקוד לקוי של חלקי הגוף השונים ובעיקר של הגפה והקרסול הכואב. נעבור למישוש חלקי הגוף המוזכרים כדי לאתר אזורים כואבים, חמים, נפוחים ורגישים למגע. נבדוק את טווחי תנועה של עמוד השדרה התחתון ושל מפרקי הגפה התחתונה כולל הקרסול וכף הרגל. נערוך בדיקות מיוחדות לחלקי הגוף המוזכרים וכמובן בדיקות נירולוגיות.

בדיקות מעבדה והדמיה

לרוב די במידע שצבור עד לשלב הזה כדי שנוכל לאבחן את מקור הכאב בקרסול. אם עדיין קיים ספק נוכל להיעזר במיפוי עצמות, צילומי רנטגן CT או MRI כדי לאתר פתולוגיות בעצמות ובמפרקים. במקרים שיש חשד שמחלה כגון סוכרת, דלקת פרקי שיגרונית, שיגדון ועוד הם הגורמים לכאבים בקרסול נבצע בדיקות דם.

דגלים אדומים וצהובים

במהלך הפגישה כולה ננסה לאתר סימנים ותסמינים כגון כאבים חריפים שאינם פוחתים במנוחה, חום, אובדן משקל ללא הסבר, רקע טראומטי ועוד המעלים החשד שהכאבים ברגל לא נגרמים על רקע מכאני. מקרים אלו יופנו להמשך בירור. סימנים ותסמינים הנובעים ממצב נפשי ירוד ועלולים להאט את ההחלמה ואף לבלום אותה כוללים דיכאון, חרדות ועוד. התסמינים הללו המהווים דגלים צהובים יכולים להתפתח על רקע של בעיות חברתיות, בעיות כלכליות, גירושין, מוות במשפחה ועוד.

כאבים בקרסול – פירוט גורמים ואבחנה מבדלת

הפרעות בריאותיות רבות עלולות לגרום לכאבים בקרסול. בהתבסס על הממצאים המושגים מההיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית, מהבדיקות המתקדמות, מבדיקות הדמיה ומעבדה הקלינאי אמור לסנן את ההפרעות הלא רלוונטיות ולקבוע את האבחון המדויק.

הפרעות בריאותיות בקרסול

בין ההפרעות באזור הקרסול שעלולות לגרום לכאבים בקרסול נציין שברים וקרעים טראומטיים, נקע בקרסול, נזק לגיד אכילס, דלקות גידים, דלקת פרקים (לרוב דלקת פרקים ניוונית), שיגדון, כפות רגליים שטוחות או גבוהות, דלקת באמתחת העקב (בורסיטיס), דפורמציית הגלונד (Haglund’s deformity), תסמונת התעלה הטרסלית (Tarsal tunnel syndrome), שברי מאמץ בכף הרגל, דורבן ועוד.

הפרעות מחוץ לכף הרגל

הפרעות בריאותיות מרוחקות שיש ביכולתן לגרום להשלכת כאב לקרסול כוללות פריצת דיסק מותני עם לחץ על שורש עצב מותני והקרנה לקרסול, היצרות תעלת השדרה והקרנות כאב לרגל, ספונדילוליסטזיס והקרנות כאב לרגל, דלקות ופגיעות במפרקי, שרירי ועצמות הגפה התחתונה עלולים לבין היתר להשליך כאב לכיוון הקרסול. כך  דלקות פרקים, פצעי חבלה,  קרע לברום בירך, קרע מיניסקוס או קרע רצועה בברך, שברי מאמץ בשוקיים ועוד עלולים להשליך כאב גם לקרסול.

נקע בקרסול

כאבים בקרסול טיפול ושיקום
כאבים בקרסול טיפול ושיקום

הגורם השכיח ביותר לכאבים בקרסול הוא נקע. מדובר לרוב בנזק לרצועות האוחזות את הקרסול. לעיתים עלולה נקיעת קרסול להוביל לנזקים נוספים, כגון שברים, פגיעה בגידים ועוד. ניתן לנקוע קרסול על ידי סיבוב כף הרגל פנימה או סיבוב כף הרגל החוצה. לרוב, האופן בו אנו נוקעים את הקרסול הוא על ידי סיבוב פנימה של כף הרגל. בנקיעה מהסוג הזה שלושת הרצועות הממוקמות בצד החיצוני של פרק הקרסול (טלופיבולר קדמי, קלקנאו פיבולר וטלו פיבולר אחורי) ניזוקות.

כיצד בודקים את יציבות הקרסול?

חוסר היציבות של הקרסול מזמין נקיעות חוזרניות. קיים ציוד שבודק את יציבות הקרסול שבגין מחירו הגבוה לא נעשה בו שימוש. על פי החוקרים על מנת לקבוע את היציבות של פרק הקרסול מספיק לעמוד על רגל אחת עם עיניים עצומות למשך 10 שניות. אתלט שאינו מסוגל לעמוד לאורך כול עשרת השניות על רגל אחת כאשר עיניו עצומות קרסולו אינו יציב והוא מצוי בסיכון לנקיעת קרסול.

החוקרים אישרו את אמינות הבדיקה על ספורטאים מ- 230 בתי ספר תיכון ועל תיכוניים. לתלמידים שהקרסול שלהם נמצא לא יציב בבדיקה היה סיכוי של פי 2.5 לנקוע את קרסולם במהלך העונה. המלצת החוקרים היא לזהות את המועמדים לנקיעת קרסול ולשפר להם את היציבות על ידי שיקום.

כאבים בקרסול טיפול ושיקום בניהול עצמי

כאבים בקרסול שאינם מגבילים את התנועה שלכם לא מצריכים פניה לגורמים מקצועיים. עליכם להקפיד להתנהל באופן שאינו מעורר את הכאב ובוודאי לא מחמיר אותו.  להערכתי המקצועית אין צורך להניח קומפרסים של קרח על מקום הכאב או לצרוך תרופות נוגדות דלקת או נוגדות כאב. קומפרסים קרים, תרופות נוגדות דלקת או נגד כאב עשויים להקל זמנית על הכאב אך עלולים להאט את ההחלמה. הימנעו ממנוחה ממושכת במיטה. הקפידו לנוע על כף הרגל אלה עם מצב זה כרוך בכאב. במקרים של כאב משמעותי יותר ניתן לשקול חבישה או שימוש זמני בקביים. במידה ויש ביכולתכם בצעו שיקום עצמי של הקרסול, כולל שינוי תבנית תנועה, חיזוק ואיזון של השרירים והמפרקים לאורך הגפה התחתונה ואורך השרשרת הקינמטית.

כאבים בקרסול טיפול ושיקום בניהול כירופרקט

ככול שהטיפול הכירופרקטי בכאבים בקרסול יחל מוקדם יותר כך נשפר את הסיכוי להשיג החלמה מהירה ומלאה. מטרות הטיפול כוללות הפחתת הכאב, שיפור טווחי התנועה, חיזוק ושיקום השרשת הקינמטית של הגפה התחתונה. הטיפול הכירופרקטי יכלול בשלב הראשוני מנוחה מכול תנועה או מנח כואבים ושימוש בעזרים מאיצי החלמה כמו לייזר רך. במידת הצורך ניעזר בחבישה אלסטית של הקרסול ובקביים. נעודד הרמת הרגל מעל גובה הלב לפרקי זמן כדי לשפר את הזרימה של מערכת הלימפה וזרימת הדם בקרסול. עוד נעודד הנעה פסיבית ואקטיבית של הגפה התחתונה ושל הקרסול כדי לשמר ולשפר את טווחי התנועה.

שימור ושיפור האיזון השרירי של השרירים המפעילים את מפרק הקרסול יושג על ידי איתור וחיזוק של השרירים החלשים והארכת השרירים הקצרים. עם שוך הדלקת, הפחתה ברמת הכאב ושיפור בטווחי התנועה נתחיל לאתגר את הקרסול באופן הדרגתי. בעיקר נקדיש תשומת לב לשיפור היציבות של הקרסול. מקרים נדירים שבהם הנזקים לקרסול אינם מגיבים לטיפול שמרני יופנו להמשך בירור.

כיצד משפרים את יציבות הקרסול?

על פי תוצאות המחקר שנערך ברצות הברית ופורסם בירחון האמריקאי לרפואת ספורט, תרגילי שיווי המשקל הפחיתו משמעותית גם את הסיכון לפציעות אחרות אצל כדורגלנים. במסגרת המחקר ובהשתתפות של 765 אתלטים ואתלטיות נבדקה יעילות התכנית לשיפור שיווי המשקל במניעת נקיעות ופציעות אחרות. התוצאות הראו ירידה חד משמעית באחוז הפציעות ובאחוז הפציעות החוזרות. התרגילים כללו עמידה על רגל אחת בעיניים עצומות, עמידה על רגל אחת תוך הקפצת כדור-סל, עמידה על לוח שיווי משקל ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים…

 • נקע בקרסול וחולי עתידי

  נקע בקרסול וחולי עתידי אכן קשורים זה בזה. אדם שנקע את קרסולו עלול ברבות הימים לסבול מדלקת פרקים ניוונית במפרק…

 • כאבים בצוואר? כירופרקט יעיל יותר

  כירופרקטיקה לכאבי צוואר! כאבי צוואר היא בעיה שכיחה ביותר. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם במהלך חייהם. מגוון הטיפולים…

 • איך להתנהג כשיש כאבים בגב

  כאבי גב? כללי התנהגות כוללים בין היתר הקפדה על ישיבה נכונה, צמצום זמן הישיבה, הרמה נכונה ועוד. כאבי גב היא…

 • כאב בברך? טיפול שמרני תחילה

  כאב בברך? טיפול שמרני תחילה! קרע מיניסקוס שהוא גורם שכיח לכאבי ברכיים, יכול להיות מטופל שמרנית או כירורגית. כול שנה נערכים…

 • כאב בברך טיפול ללא סטרואידים

  כאב בברך? ריפוי ללא סטרואידים אפשרי ואף רצוי! כאבי ברכיים על רקע דלקת פרקים היא בעיה שכיחה. לעתים מוצע לחולים…

 • הגב כואב בגלל טיפול בתינוק

  טיפול בתינוק ללא כאבי גב היא משאת נפשם של רבים. אימהות ואבות רבים סובלים מכאבי גב בגלל טיפול לקוי בתינוק…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן