כאבים בכף היד אבחון
כאבים בכף היד אבחון

כאבים בכף היד אבחון

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בכף היד? אבחון הוא הצעד המתבקש. מיחושים בכף יד עלולים להתפתח מעומס יתר, חבלות ומחלות. העידן המודרני לא פסח על חלקי גוף אלה הנתונים לעומסים הנובעים משימוש בלתי פוסק בטכנולוגיות: מחשבים, קונסולות משחקים וטלפונים החכמים.

ברוב המקרים הכאבים בכף היד נובעים מבעיות מינוריות הניתנות לטיפול וריפוי מהירים בחלק קטן מהמקרים הכאבים בכפות ידיים עלולים להיות תוצאה של נזקים משמעותיים המחייבים אבחון מקצועי. כך למשל מומלץ לפנות לעזרה מקצועית בין היתר כאשר לכאבים בכפות הידיים מתלווה עיוות, נפיחות, חום ועוצמת כאב המעירה אתכם משנתם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בכף היד אבחון – רקע

כאבים בכף היד יכולים להתפתח בגלל נזקי חבלה, שימוש יתר על רקע ביצוע תנועות חוזרניות, מחלות ודלקות. גורמי סיכון להתפתחות כאבים בכף היד כוללים בין היתר, עיסוק בספורט מגע כמו כדורגל, כדורסל, אגרוף, אומנויות לחימה אחרות ועוד. ברוב המקרים הכאבים בכף היד נובעים מהתפתחות נזק באחת הרקמות בכף היד עצמה או מהתפתחות נזק ברקמה מרוחקת שיש ביכולתה להשליך כאב לכף היד. הרקמות הפגיעות בכף היד כוללות סחוסים, רצועות, גידים, עצבים, שרירים, עצמות ועוד. רקמות מרוחקות בעלות יכולת להשליך כאב לכף היד כוללות את הצוואר, כתף ומרפק. דרך אחת לנסות להעריך מה ניזוק ביד ומהי חומרת הנזק היא לדעת את מהירות הופעת הסימנים והתסמינים.

תסמינים המתפתחים במהירות (Sudden Onset) מעידים לרוב על נזקים טראומטיים כמו למשל נקיעה של מפרק שורש כף היד, נקיעה של האגודל או אצבע אחרת, שבר באחת מעצמות כף היד (עצם הסירה, עצם החישור ועוד), פריקה של אחד מהמפרקים בכף היד, קרע של גידים ועוד.

תסמונת התעלה הקרפלית

תסמינים המתפתחים לאט (Gradual onset) מעידים על הצטברות הדרגתית של נזקים ובכלל זה דלקות גידים, שרירים, סחוסים ועצבים על רקע של עומסי יתר בגלל עבודה (הקלדה) הדורשת פעולות חוזרניות או עיסוק בספורט (טניס) המחייב שימוש אינטנסיבי במפרקים מסוימים או בקבוצת שרירים או גידים מסוימים. גם דלקות פרקים ניווניות ותסמונות לכידה של עצב פריפרי כמו למשל בתסמונת התעלה הקרפלית מתפתחים באופן איטי.

אבחון כאבים בכף היד 

אבחון מדויק וטיפול מהיר בכאבי כף יד עשוי למנוע החמרת הבעיה ו/או הפיכתה לבעיה כרונית. התנהלות איטית, אבחון לקוי, וטיפול שאינו מתאים מעלים את הסיכוי לפגיעה משמעותית באיכות החיים. אבחון הכאבים בכף היד יכלול לקיחת היסטוריה הרפואית אישית ומשפחתית, בדיקה פיזית כללית ושל כפות הידיים ובמידת הצורך שימוש באמצעי הדמיה ובבדיקות מעבדה.

היסטוריה רפואית

נתחיל את תהליך אבחון הגורם לכאבים בכף היד באמצעות הקשבה להיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית של החולה. ההיסטוריה הרפואית תלמד אותנו מגוון פרטים חשובים כולל: האם הרקע של החולה ומשפחתו כוללים מחלות פרקים או מחלות רקמות חיבור כלשהן, האם החולה סובל מבעיות מולדות שפוגעות בתפקוד כף היד, האם העבודה של החולה כרוכה בביצוע מאמצים חוזרים שעלולים לגרום לכאבים בכפות הידיים (הקלדה?), האם הפעילות הגופנית שבה עוסק החולה כרוכה בסוג תנועות או מאמצים שעלולים לגרום לכאבים בכף היד? האם יש רקע טראומתי (נפילה או חבלה) לכאבים בכף היד?

נשאל על סוג הכאב בכף היד, על עוצמת הכאב, על מיקומו המדויק של הכאב בכף היד. ננסה ללמוד על תכונות ומאפיינים נוספים של הכאב: האם הכאב מקרין? נלמד מתי וכיצד החל הכאב?, כמה זמן נמשך הכאב?, באיזה תדירות מופיע הכאב?, מה הם הגורמים המשפיעים על חומרת הכאב, האם מלבד הכאבים בכף היד ישנם גם סימנים ותסמינים נוספים. 

בדיקה גופנית

דגלים צהובים ודגלים אדומים

נמשיך עם הבדיקה הגופנית. במהלך הבדיקה הגופנית ננסה לשחזר את הכאבים עליהם אתם מתלוננים, ננסה לאתר את הרקמה הכואבת וכמובן לאמוד את חומרת הנזק. הכאבים בכפות הידיים יכולים להתפתח ממספר רב של רקמות החל מדלקת שהתפתחה בזקיק שערה וכלה בדלקת בכול אחת מהרקמות היוצרות המבנה האנטומי המוגדר ככף יד. כאבים בכפות ידיים יכולים להיות מוקרנים ולא מקומיים. לכן הבדיקה הגופנית צריכה לכלול גם חלקי גוף כמו עמוד השדרה הצווארי, כתף ומרפק שנזק בהם יכול להתבטא באמצעות כאבים בכף היד.

הבדיקה הגופנית תכלול התבוננות בכפות הידיים במטרה לאתר סימני פגיעה חיצוניים בכף היד כולל שריטות, צלקות, פצעים, פריחות ועוד. ננסה לזהות אם קיים חוסר סימטריה בין כפות הידיים, נאתגר את התפקוד ושלמות של כפות הידיים באמצעות מישוש, הנעה אקטיבית ופסיבית.נמשיך בביצוע בדיקות אורתופדיות, בדיקות נוירולוגיות ובדיקות כירופרקטיות. הנתונים שנאסוף מההיסטוריה הרפואית ומהבדיקה הפיזית יאפשרו לנו לזהות את הרקמה הפגועה ולאמוד עד כמה ניזוקה. 

אמצעי הדמיה ו/או בדיקות מעבדה

כאמור, ברוב המכריע של המקרים, ההיסטוריה הרפואית והבדיקה הפיזית יעניקו לנו את כול הנתונים הדרושים על מנת לאבחן את הגורם לכאבים בכפות הידיים. את אותם מקרים מועטים יחסית שיש לנו ספק לגבי האבחנה שהגענו אליה נפנה לביצוע בדיקות הדמיה כגון צילומי רנטגן, CT או MRI (שברים, מחלות פרקים) ולבדיקות מעבדה (דלקות, מחלות פרקים). גם אותם מקרים שטופלו ללא הצלחה על פי אבחון ראשוני יופנו לביצוע בדיקות מתקדמות על מנת לאשר שאנו בכיוון הנכון.  

דגלים אדומים ו/או דגלים צהובים

נוכחות של תסמינים מסוימים מעלים את הסבירות שהגורם לכאבים בכף היד אינו מכאני. תסמינים אלו מהווים דגל אדום וסיבה להפניית החולה לבירור מעמיק. דגלים אדומים נחשבים הסימפטומים הבאים: כאבים חריפים שאינם פוחתים במנוחה, עיוות של כף היד, חולשה, חום, אובדן משקל בלתי מוסבר, שימוש מתמשך בקורטיקוסטרואידים, מחלות וטיפולים המדכאים את המערכת החיסונית. מלבד תסמיני דגל אדום נחפש גם תסמינים המהווים דגל צהוב כגון דיכאון ולחצים נפשיים חריגים. החשיבות של תסמיני דגל צהוב נובעת מההשפעה העצומה שיש למצב נפשי לקוי על קצב ההחלמה של החולה. 

אבחנה מבדלת

מגוון רחב של הפרעות ופגיעות עלול לגרום לכאבים בכף היד בהתבסס על המידע הנלמד מהיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית ומבדיקות המעבדה צריך הקלינאי לאשר או לשלול את כול אחד מהגורמים הללו. בין הגורמים האפשריים לכאבים בכף היד נמנה פציעות חבלה ובכלל זה שבר קריעה מתיחה או פריקה של האצבעות, כף היד או שורש כף היד. פציעות ודלקות גידים כמו למשל תסמונת דה קרוון (De Quervain Syndrome) שהיא דלקת בשרוול הסינוביאלי של גידים באגודל  שתפקידם הרחקת האגודל מכף היד. תסמונות לכידת עצב פריפרי כמו למשל תסמונת התעלה הקרפלית (Carpal tunnel syndrome). דלקות פרקים ניוונית (Osteoarthritis) או דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid arthritis), שיגדון (Gout) או דלקת מסוג אחר.

המשיכו לקרוא אודות כאבים בכפות ידיים הנגרמים מעבודה במשרד וכן אודות העקרונות שעליהם מושתת טיפול כירופרקטי בבעיות עצב שריר ושלד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן