כאבים בכף היד אבחון

כאבים בכף היד אבחון
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאבים בכף היד – אבחון ובמידת הצורך טיפול הם הצעדים הנדרשים כדי לצמצם את הפגיעה באיכות החיים. כאב בכף יד עלול להתפתח בגלל עומסי יתר, נזקי חבלה, נזקי מחלות או בגלל כאב המושלך מאזור אחר בגוף. עומסי יתר חוזרניים מאפיינים את אופן ההתנהלות שלנו עם הידיים ועם כפות הידיים במיוחד. בכול הנוגע לעומסים החוזרניים על הגפה העליונה העידן המודרני אף החמיר את מצבנו. הידיים שלנו חשופות לעומסים בלתי פוסקים הנובעים משימוש רציף בטכנולוגיות השונות: מחשבים, קונסולות משחקים וכמובן טלפונים החכמים.

  כפות הידיים שלנו מהווים גם בלם מפני נפילה. הבלימה בעת נפילה על יד מושטת לפנים גובה מחיר בריאותי יקר בצורה של שברים ושאר נזקים. ברוב המקרים הכאב בכף היד נובע מבעיות מינוריות הניתנות לטיפול וריפוי מהירים בחלק קטן מהמקרים הכאב בכפות ידיים עלול להיות תוצאה של נזקים משמעותיים המחייבים אבחון מקצועי. כך למשל מומלץ לפנות לעזרה מקצועית בין היתר כאשר לכאבים בכפות הידיים מתלווה עיוות, נפיחות, חום ועוצמת כאב המעירה אתכם משנתם. בכול מקרה של כאבים בכף היד אבחון חייב להיות הצעד הראשון שלכם ורק לאחריו תדעו כיצד להמשיך.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   כאבים בכף היד אבחון – רקע

   כאבים בכף היד יכולים להתפתח בגלל נזקי חבלה, שימוש יתר על רקע ביצוע תנועות חוזרניות, מחלות ודלקות. גורמי סיכון להתפתחות כאבים בכף היד כוללים בין היתר, עיסוק בספורט מגע כמו כדורגל, כדורסל, אגרוף, אומנויות לחימה אחרות ועוד. ברוב המקרים הכאב בכף היד נובע מהתפתחות נזק באחת הרקמות בכף היד עצמה או מהתפתחות נזק ברקמה מרוחקת שיש ביכולתה להשליך כאב לכף היד. הרקמות הפגיעות בכף היד כוללות סחוסים, רצועות, גידים, עצבים, שרירים, עצמות ועוד. רקמות מרוחקות בעלות יכולת להשליך כאב לכף היד כוללות את הצוואר, כתף ומרפק. דרך אחת לנסות להעריך מה ניזוק ביד ומהי חומרת הנזק היא לדעת מהי מהירות הופעת הסימנים והתסמינים.

   כאבים בכף היד המתפתחים במהירות (Sudden Onset) מעידים לרוב על נזק טראומטי משמעותי. דוגמאות לכך כוללות נקיעה של מפרק שורש כף היד, נקיעה של האגודל או אצבע אחרת, שבר באחת מעצמות כף היד (עצם הסירה, עצם החישור ועוד), פריקה של אחד מהפרקים בכף היד, קרע של גידים, קרע של שריר ועוד.

   כאבים בכף היד אבחון
   כאבים בכף היד אבחון

   כאבים בכף היד המתפתחים לאט (Gradual onset) מעידים על נזק מצטבר והדרגתי באחת או יותר מהרקמות והמפרקים. נזקים מסוג זה מתפתחים לרוב בגלל עומסי יתר בשל פעולות חוזרניות. פעולות חוזרניות המחייבות שימוש אינטנסיבי במפרקים מסוימים או בקבוצת שרירים או גידים מסוימים מתקיימות בעבודה (למשל בהקלדה) בספורט (למשל בטניס). התוצאה במקרה הזה של עומסי יתר חוזרניים הגורמים לנזקים מצטברים יכולה להיות דלקת בגיד, דלקת בשריר, שחיקת סחוסים, דלקת עצבית ועוד. גם דלקות פרקים ניווניות ותסמונות לכידה של עצב פריפרי כמו למשל בתסמונת התעלה הקרפלית מתפתחים באופן איטי.

   אבחון כאבים בכף היד

   אבחון מדויק וטיפול מהיר בכאבי כף יד עשוי למנוע החמרת הבעיה ו/או הפיכתה לבעיה כרונית. התנהלות אטית, אבחון לקוי, וטיפול שאינו מתאים מעלים את הסיכוי לפגיעה משמעותית באיכות החיים. אבחון כאבים בכף היד יכלול לקיחת היסטוריה הרפואית אישית ומשפחתית, בדיקה פיזית כללית ושל כפות הידיים ובמידת הצורך שימוש באמצעי הדמיה ובבדיקות מעבדה.

   היסטוריה רפואית

   נתחיל את תהליך הזיהוי של הגורם להתפתחות כאבים בכף היד באמצעות הקשבה להיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית של החולה. ההיסטוריה הרפואית תלמד אותנו מגוון פרטים חשובים כולל: האם הרקע של החולה ומשפחתו כוללים מחלות פרקים או מחלות רקמות חיבור כלשהן, האם החולה סובל מבעיות מולדות שפוגעות בתפקוד כף היד, האם העבודה של החולה כרוכה בביצוע מאמצים חוזרים שעלולים לגרום לכאבים בכפות הידיים (הקלדה?), האם הפעילות הגופנית שבה עוסק החולה כרוכה בסוג תנועות או מאמצים שעלולים לגרום לכאבים בכף היד? האם יש רקע טראומתי (נפילה או חבלה) לכאבים בכף היד?

   נשאל על סוג הכאב בכף היד, על עוצמתו, על מיקומו המדויק. ננסה ללמוד על תכונות ומאפיינים נוספים של הכאב: האם הוא מקרין? נלמד מתי וכיצד החל?, כמה זמן הוא נמשך?, באיזה תדירות הוא מופיע?, מה הם הגורמים המשפיעים עליו (פעולות, מנחים…), האם מלבד כאבים בכף היד ישנם גם סימנים ותסמינים נוספים.

   בדיקה גופנית

   נמשיך עם הבדיקה הגופנית. במהלך הבדיקה הגופנית ננסה לשחזר את התלונה ש/לכם על כאבים בכף היד עליהם אתם מתלוננים, ננסה לאתר את הרקמה הכואבת וכמובן להעריך את חומרת הנזק. הכאבים בכפות הידיים יכולים להתפתח מנזק לרקמות שונות החל מדלקת שהתפתחה בזקיק שערה וכלה בדלקת בכול אחת מהרקמות היוצרות המבנה האנטומי המוגדר של כף יד. כאבים בכף היד יכולים להיות מוקרנים ולא מקומיים. לכן הבדיקה הגופנית צריכה לכלול גם חלקי גוף כמו עמוד השדרה הצווארי, כתף ומרפק שנזק בהם יכול להתבטא באמצעות כאבים בכף היד.

   הבדיקה הגופנית תכלול התבוננות בכפות הידיים במטרה לאתר סימני פגיעה חיצוניים בכף היד כולל שריטות, צלקות, פצעים, פריחות ועוד. ננסה לזהות אם קיים חוסר סימטריה בין כפות הידיים, נאתגר את התפקוד ושלמות של כפות הידיים באמצעות מישוש, הנעה אקטיבית ופסיבית. נמשיך בביצוע בדיקות אורתופדיות, בדיקות נוירולוגיות ובדיקות כירופרקטיות. הנתונים שנאסוף מההיסטוריה הרפואית ומהבדיקה הפיזית יאפשרו לנו לזהות את הרקמה הפגועה ולהעריך עד כמה ניזוקה.

   אמצעי הדמיה ו/או בדיקות מעבדה

   כאמור, ברוב המכריע של המקרים, ההיסטוריה הרפואית והבדיקה הפיזית יעניקו לנו את כול הנתונים הדרושים על מנת לאבחן את הגורם להופעת כאבים בכף היד. את אותם מקרים מועטים יחסית שיש לנו ספק לגבי דיוק האבחנה נפנה לבדיקות הדמיה כולל צילומי רנטגן, CT או MRI (שברים, מחלות פרקים) ולבדיקות מעבדה (דלקות, מחלות פרקים). גם אותם מקרים שטופלו ללא הצלחה על פי אבחון עבודה ראשוני יופנו לביצוע בדיקות מתקדמות על מנת לאשר שאנו בכיוון הנכון.

   דגלים אדומים ו/או דגלים צהובים

   כאבים בכף היד אבחון
   כאבים בכף היד אבחון

   נוכחות של תסמינים מסוימים מעלים את הסבירות שהגורם להתפתחות כאבים בכף היד אינו מכאני. תסמינים אלו מהווים דגל אדום וסיבה להפניית החולה לבירור מעמיק. דגלים אדומים נחשבים הסימפטומים הבאים: כאבים חריפים שאינם פוחתים במנוחה, עיוות של כף היד, חולשה, חום, אובדן משקל בלתי מוסבר, שימוש מתמשך בקורטיקוסטרואידים, מחלות וטיפולים המדכאים את המערכת החיסונית. מלבד תסמיני דגל אדום נחפש גם תסמינים המהווים דגל צהוב כגון דיכאון ולחצים נפשיים חריגים. החשיבות של תסמיני דגל צהוב נובעת מההשפעה העצומה שיש למצב נפשי לקוי על קצב ההחלמה של החולה.

   אבחנה מבדלת

   מגוון רחב של הפרעות ופגיעות עלול לגרום להתפתחות כאבים בכף היד בהתבסס על המידע הנלמד מהיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית ומבדיקות המעבדה צריך הקלינאי לאשר או לשלול את כול אחד מהגורמים הללו. בין הגורמים האפשריים לכאבים בכף היד נמנה:

   • נזקים מקומיים ברקמות כף היד בגין בלאי

   נזקי בלאי הנובעים משימוש יתר כוללים דלקות גידים ובכלל זה תסמונת דה קרוון (De Quervain Syndrome) שהיא דלקת בשרוול הסינוביאלי של גידים באגודל  שתפקידם הרחקת האגודל מכף היד, תסמונות לכידת עצב פריפרי כמו למשל תסמונת התעלה הקרפלית (Carpal tunnel syndrome) ועוד.

   • פציעות חבלה בכף היד

   נזקים טראומטיים מקומיים כוללים בין היתר שבר בכף היד, קריעה או מתיחה של רקמות רכות כולל גידים, שרירים, עצבים ועוד, פריקה של מפרקי האצבעות, כף היד או שורש כף היד ועוד.

   • מחלות הפוגעות בכף היד

   גם מגוון מחלות עלול לגרום בין היתר להופעת כאב בכף היד. בין המחלות נמנה דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis), דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid arthritis), שיגדון (Gout) או דלקת מסוג אחר.

   • השלכות כאב מרקמה מרוחקת

   כאמור כאבים בכף היד יכולים להיות תוצאה של השלכת כאב ולא של נזק מקומי. דוגמה קלסית לכך היא כאבים המושלכים לכף היד בגלל פגיעה בשורש עצב צווארי או בעצב פריפרי במרפק (תסמונת התעלה הקוביטלית, תסמונת התעלה הרדיאלית). לכול אחת מההפרעות המצוינות כאן ישנם סימנים ותסמינים שונים בחלקם. אלה מהווים "תעודת זהות" שבאמצעותה אנו נסנן פתולוגיות לא רלוונטיות עד שנגיע לאבחון הנכון.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.

    לחיות עם דלקת מפרקים

    לחיות עם דלקת מפרקים

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) לחיות עם דלקת מפרקים ולשמור על איכות החיים זה אפשרי. קיימים מעל

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולנו. כאבים ושאר