דלקת פרקים ניוונית הנזק הכלכלי

הנזק הכלכלי של דלקת פרקים ניוונית

דלקת פרקים ניוונית – הנזק הכלכלי של מחלה זאת הוא אדיר ממדים. העלויות העצומות הנלוות להפרעה שכיחה זאת גורמים לחוקרים רבים לעסוק בנושא. למרות התקדמות הרפואה והמדע והשיפור העצום במודעות, השכיחות של דלקת פרקים ניוונית עולה ללא הרף. הנזקים הגופניים של דלקת פרקים ניוונית כוללים בין היתר:

הנזקים הללו גורמים לפגיעה תפקודית, פגיעה באיכות החיים ולנזקים כלכליים עצומים שהולכים וגדלים. האדם שפיצח את הגנום האנושי ומתהדר בכיבוש החלל אינו מצליח להדביר את המחלה הזאת. דלקת פרקים ניוונית פוגעת בנו לרוב בשנים שבהם אנו יוצאים לפנסיה. בפרק הזמן הזה אנו רוצים לנהל אורח חיים פעיל, לטייל ולהספיק לראות כמה שיותר. לא ניתן לרפא דלקת פרקים ניוונית. ישנה חשיבות עליונה למנוע או לכל הפחות לצמצם את נזקי המחלה הגופניים והכלכליים.

דלקת פרקים ניוונית הנזק הכלכלי – רקע

דלקת מפרקים ניוונית (OA) היא מחלת מפרקים נפוצה הפוגעת במיליוני אנשים ברחבי העולם. מחלה זאת מטילה נטל כלכלי ואישי משמעותי על יחידים וחברות. OA עלול לגרום לכאב, נוקשות, נכות, איכות חיים מופחתת וניצול מוגבר של שירותי בריאות ועלויות. על פי סקירה שיטתית של מחקרי מדגם גדולים:

 • סך העלויות הישירות השנתיות הקשורות לדלקת פרקים ניוונית נע בין 326 דולר ביפן ל-19,530 דולר בארה"ב
 • העלויות העקיפות השנתיות, הכוללות הפסדי פריון ותשלומי הבטחת הכנסה, נעו בין 736 דולר בארה"ב ל-18,884 דולר בהולנד

איכות החיים הקשורה לבריאות של חולים עם דלקת פרקים ניוונית הייתה גם היא ירודה. העלויות השנתיות בארה"ב של דלקת פרקים ניוונית בברכיים, הסוג הנפוץ ביותר, מוערכת ב-27 מיליארד דולר. באירופה, דלקת פרקים ניוונית גורמת גם להשפעה כלכלית משמעותית עקב היעדרות מעבודה, ופרישה מוקדמת. לכן, דלקת פרקים ניוונית היא אתגר גדול לבריאות הציבור הדורש אסטרטגיות מניעה וניהול יעילות כדי להפחית את הנטל שלה על יחידים וחברות.

מהי דלקת פרקים ניוונית?

דלקת מפרקים ניוונית (OA) היא מחלת מפרקים ניוונית כרונית המשפיעה על מיליוני אנשים ברחבי העולם. מחלה זאת גורמת לכאב, נוקשות, ניידות מופחתת ופגיעה תפקודית במפרקים הפגועים. דלקת פרקים ניוונית היא למעשה מחלת הפרקים השכיחה ביותר לאדם. המאפיינים של המחלה כוללים בין היתר:

 • שחיקת הדרגתית של סחוסי המפרק
 • התפתחות של זיזים גרמיים
 • שינויים סיביים במעטפת המפרק
 • היצרות מרווח המפרק ועוד

סימנים ותסמינים של דלקת ניוונית במפרקים כוללים בין היתר:

 • כאבים במפרק
 • נפיחות
 • אדמומיות
 • עיוות של המפרק
 • מגבלות תנועה ברמות חומרה שונות
 • מגבלות תפקוד ועוד

ל-OA השפעה משמעותית על איכות החיים והרווחה של המטופלים והמטפלים בהם. יתר על כן, OA מטיל נטל כלכלי משמעותי על מערכת הבריאות והחברה בכללותה. העלויות הישירות של OA כוללות:

 • הוצאות רפואיות לאבחון, טיפול וניהול המחלה, כגון תרופות, ניתוחים, אשפוז ושיקום

העלויות העקיפות של OA כוללות:

 • הפסדי פרודוקטיביות עקב היעדרות, פרזנטציה, נכות ותמותה מוקדמת

נתונים סטטיסטיים בנושא

על פי סקירה שיטתית של הספרות, העלויות הישירות השנתיות של OA נעו בין 1,000 ל -12,000 דולר למטופל, והעלויות העקיפות השנתיות נעו בין 1,000 ל -23,000 דולר למטופל. סך העלויות של OA נאמדו בין 0.25% ל -1% מהתוצר המקומי הגולמי (תמ"ג) של המדינות שנבדקו. נתונים אלה צפויים לעלות בעתיד בשל הזדקנות האוכלוסייה והשכיחות העולה של השמנת יתר וחוסר פעילות גופנית, שהם גורמי סיכון עיקריים ל- OA. לכן, OA הוא לא רק בעיה גדולה של בריאות הציבור, אלא גם אתגר כלכלי משמעותי הדורש אסטרטגיות מניעה וניהול יעילות.

היו יומרות של ייצרני תוספי מזון מסוימים שטענו שיש ביכולתם למנוע ואף לתקן את הנזקים לסחוסי המפרק. נכון להיום טענות אלו התבררו כלא נכונות. דלקת פרקים ניוונית מתחילה להתפתח באופן הדרגתי אצל רוב האנשים לאחר גיל 40 – 50. גורמי סיכון להתפתחות מוקדמת של מחלה זאת כוללים בין היתר:

 • עומס יתר על מפרקים מסוימים ובכללם מפרקים נושאי משקל ומפרקים שנתונים לעוסים חוזרניים. מפרקים נושאי משקל כוללים ברכיים, ירכיים ועוד ואילו מפרקים הנתונים לעומסים חוזרניים כגון אצבעות, לסתות ועוד.
 • ליקויים מבניים מולדים או נרכשים
 • פציעות וניתוחים קודמים ועוד

 ישנן טענות עקשניות שלא הוכחו ששינויי מזג האוויר יכולים לגרום כאבי מפרקים. מחקר אחר קושר כלמידה עם דלקת פרקים ניוונית.

הנזק הכלכלי של דלקת פרקים ניוונית
הנזק הכלכלי של דלקת פרקים ניוונית

דלקות מפרקים הן גורם מוביל לנכות באוכלוסייה המבוגרת. מבין דלקות הפרקים דלקת פרקים ניוונית היא השכיחה ביותר.

כמה חולים בדלקת פרקים ניוונית יש?

היות שלא קיים בנמצא נתונים סטטיסטיים לגבי הקורה בארצנו פניתי למחקרים רלוונטיים שנעשו בארצות הברית. המחקר שבחרתי לצטט ממנו הנו מקיף מאוד מסוגו ונערך בארצות הברית. מחקר זה מצא:

 • בין השנים 1997 – 2003 נמצאה מגמת עלייה הדרגתית אך ברורה בשכיחות מחלות הפרקים. הדברים נכונים במיוחד לגבי דלקת פרקים ניוונית
 • יחד עם העלייה הזאת בשכיחות ישנה גם עלייה במעמסה הכלכלית שמטילות מחלות אלו על הכלכלה האמריקאית.
 • בשנת 1997 חלו בדלקות פרקים 36.8 מיליון אמריקאים (18.7% מהאוכלוסייה)
 • כעבור 6 שנים, בשנת 2003 חלו בדלקות פרקים 46.1 מיליון אמריקאים (21.5% מהאוכלוסייה).

הנזקים הכלכליים של דלקת פרקים ניוונית

המגמה מראה עלייה ברורה במספר החולים ובהוצאות האישיות והלאומיות הכרוכות בהן.

 • דלקות פרקים ובכלל זה דלקת פרקים ניוונית עלו בשנת 1997 לכלכלה האמריקאית כ- 64.8 מיליארדי דולרים
 • בשנת 2003 ההוצאות בגין טיפולים אלה עמדו כבר על 80.8 מיליארד דולרים לשנה.
 • הנזק הכלכלי האישי בגין אובדן הכנסות עקב דלקות פרקים הסתכם בשנת 1997 ב- 99 ביליון דולרים לשנה.
 • מספר זה עלה ל- 108 ביליון דולר לשנה בשנת 2003.

שכיחות של דלקת פרקים ניוונית

למה יותר ויותר אנשים סובלים מהתפתחות דלקת פרקים ניוונית? במחקר שנערך בארצות הברית ופורסם בחודש מאי 2007 בירחון הרפואי: "ארטריטיס וראומטיזם" לא נותנים תשובה חד משמעית לשאלה הזו. תשובות אפשריות: התארכות החיים הממוצעת? חוסר פעילות גופנית? עודף פעילות גופנית? אולי יותר מידי אוכל? אולי יותר מידי אוכל מתועש? ההשערות מרובות והוכחות אין. אלא שאין כל ספק בכך שהמספר של החולים גדל ויחד אתו גם ההוצאות.

על פי המגמות בשנת 2030 צפויים כבר 67 מיליון אמריקאים לסבול מדלקות פרקים וההוצאות הכרוכות בטיפול בחולים הללו צפויות לעלות בהתאם. עורך המחקר ד"ר הלמיק קורא למאמץ לאומי שתפקידו לנסות ולהפחית את הנזקים על ידי מאמצים משולבים של כל הגורמים הרלוונטיים.

References:

Jin X, Liang W, Zhang L, Cao S, Yang L, Xie F. Economic and humanistic burden of osteoarthritis: an updated systematic review of large sample studies. PharmacoEconomics. 2023;41:1453–1467. https://link.springer.com/article/10.1007/s40273-023-01296-1

Murphy LB, Cisternas MG, Pasta DJ, Helmick CG, Yelin EH. Medical expenditures and earnings losses among US adults with arthritis in 2013. Arthritis Care Res (Hoboken). 2017 September 26. https://www.cdc.gov/arthritis/data_statistics/cost.htm

Torio CM, Moore BJ. Statistical Brief #204. National Inpatient Hospital Costs: The Most Expensive Conditions by Payer, 2013. Rockville, MD: Agency for Healthcare Research and Quality; 2016. https://www.hcup-us.ahrq.gov/reports/statbriefs/sb204-Most-Expensive-Hospital-Conditions.jsp

The Economic Burden of Knee Pain and Osteoarthritis. Ascend Health Blog. 2021 July 8. https://www.ascend.health/blog/the-economic-burden-of-knee-pain

Osteoarthritis in Europe | Pfizer & The Economist Intelligence Unit. https://osteoarthritisineurope.eiu.com/infographic/

Bitton R. The economic burden of osteoarthritis. Am J Manag Care. 2009 Sep;15(8 Suppl):S230-5. PMID: 19817509.

V.P. Leifer, J.N. Katz, E. Losina, The burden of OA-health services and economics, Osteoarthritis and Cartilage, Volume 30, Issue 1, 2022, Pages 10-16,

Hardenberg, M., Speklé, E.M., Coenen, P. et al. The economic burden of knee and hip osteoarthritis: absenteeism and costs in the Dutch workforce. BMC Musculoskelet Disord 23, 364 (2022).

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאבי ברכיים בעלייה או ירידה במדרגות

כאבי ברכיים במדרגות מה גורם לזה

כאבי ברכיים במדרגות הם עניין שכיח. הגורם הוא לרוב דלקת פרקים ניוונית. מחלה זו פוגעת בעיקר במפרקים נושאי משקל ובמפרקים הנתונים לעומסים חריגים כמו מפרק הברך. כאבי ברכיים בעת עלייה במדרגות עלול להיות התסמין הראשון של המחלה הזאת.

כאבי שרירים אחרי אימון

כאבי שרירים אחרי אימון

כאבי שרירים אחרי אימון? גורמים אפשריים כוללים פעילות גופנית, פציעת ספורט או פציעה על רקע של עומס יתר ומחלות. רצוי לאבחן את הגורם לכאבי השרירים ובמידת הצורך לטפל בהם. התעלמות מתסמינים בשרירים הנמשכים זמן ארוך עלולה לגרום לנזקים כרוניים וקשיים בריפוי.