דלקת פרקים ניוונית הנזק הכלכלי

הנזק הכלכלי של דלקת פרקים ניוונית

דלקת פרקים ניוונית – הנזק הכלכלי של מחלה זאת הוא אדיר ממדים. העלויות העצומות הנלוות למחלה הזאת הוביל ומוביל חוקרים רבים לעסוק בנושא. למרות התקדמות הרפואה והמדע והשיפור העצום במודעות, השכיחות של דלקת פרקים ניוונית עולה ללא הרף.

הנזקים הגופניים הכוללים בין היתר:

גורמים לפגיעה תפקודית, פגיעה באיכות החיים ולנזקים כלכליים עצומים שהולכים וגדלים לא מבשרים טובות. האדם שפיצח את הגנום האנושי ומתהדר בכיבוש החלל אינו מצליח להדביר את דלקת הפרקים הניוונית. הדברים נכונים לגבי מחלה זאת וגם לגבי מחלות נוספות שמעכירות את איכות חיינו. דלקת פרקים ניוונית פוגעת בנו לרוב בשנים שבהם אנו יוצאים לפנסיה. בפרק הזמן הזה אנו רוצים לנהל אורח חיים פעיל, לטייל ולהספיק לראות כמה שיותר.

דלקת פרקים ניוונית הנזק הכלכלי – רקע

דלקת מפרקים ניוונית (OA) היא מחלת מפרקים ניוונית כרונית המשפיעה על מיליוני אנשים ברחבי העולם. מחלה זאת גורמת לכאב, נוקשות, ניידות מופחתת ופגיעה תפקודית במפרקים הפגועים. דלקת פרקים ניוונית היא למעשה מחלת הפרקים השכיחה ביותר לאדם. המאפיינים של המחלה כוללים בין היתר:

 • שחיקת הדרגתית של סחוסי המפרק
 • התפתחות של זיזים גרמיים
 • שינויים סיביים במעטפת המפרק
 • היצרות מרווח המפרק ועוד

סימנים ותסמינים של דלקת ניוונית במפרקים כוללים בין היתר:

 • כאבים במפרק
 • נפיחות
 • אדמומיות
 • עיוות של המפרק
 • מגבלות תנועה ברמות חומרה שונות
 • מגבלות תפקוד ועוד

ל-OA השפעה משמעותית על איכות החיים והרווחה של המטופלים והמטפלים בהם. יתר על כן, OA מטיל נטל כלכלי משמעותי על מערכת הבריאות והחברה בכללותה. העלויות הישירות של OA כוללות:

 • הוצאות רפואיות לאבחון, טיפול וניהול המחלה, כגון תרופות, ניתוחים, אשפוז ושיקום

העלויות העקיפות של OA כוללות:

 • הפסדי פרודוקטיביות עקב היעדרות, פרזנטציה, נכות ותמותה מוקדמת

נתונים סטטיסטיים בנושא

על פי סקירה שיטתית של הספרות, העלויות הישירות השנתיות של OA נעו בין 1,000 ל -12,000 דולר למטופל, והעלויות העקיפות השנתיות נעו בין 1,000 ל -23,000 דולר למטופל. סך העלויות של OA נאמדו בין 0.25% ל -1% מהתוצר המקומי הגולמי (תמ"ג) של המדינות שנבדקו. נתונים אלה צפויים לעלות בעתיד בשל הזדקנות האוכלוסייה והשכיחות העולה של השמנת יתר וחוסר פעילות גופנית, שהם גורמי סיכון עיקריים ל- OA. לכן, OA הוא לא רק בעיה גדולה של בריאות הציבור, אלא גם אתגר כלכלי משמעותי הדורש אסטרטגיות מניעה וניהול יעילות.

היו יומרות של ייצרני תוספי מזון מסוימים שטענו שיש ביכולתם למנוע ואף לתקן את הנזקים לסחוסי המפרק. נכון להיום טענות אלו התבררו כלא נכונות. דלקת פרקים ניוונית מתחילה להתפתח באופן הדרגתי אצל רוב האנשים לאחר גיל 40 – 50. גורמי סיכון להתפתחות מוקדמת של מחלה זאת כוללים בין היתר:

 • עומס יתר על מפרקים מסוימים ובכללם מפרקים נושאי משקל ומפרקים שנתונים לעוסים חוזרניים. מפרקים נושאי משקל כוללים ברכיים, ירכיים ועוד ואילו מפרקים הנתונים לעומסים חוזרניים כגון אצבעות, לסתות ועוד.
 • ליקויים מבניים מולדים או נרכשים
 • פציעות וניתוחים קודמים ועוד

 ישנן טענות עקשניות שלא הוכחו ששינויי מזג האוויר יכולים לגרום כאבי מפרקים. מחקר אחר קושר כלמידה עם דלקת פרקים ניוונית.

הנזק הכלכלי של דלקת פרקים ניוונית
הנזק הכלכלי של דלקת פרקים ניוונית

דלקות מפרקים נחשבות לגורם המוביל לנכות באוכלוסייה המבוגרת. מבין דלקות הפרקים דלקת פרקים ניוונית היא השכיחה ביותר.

כמה חולים בדלקת פרקים ניוונית יש?

היות שלא קיים בנמצא נתונים סטטיסטיים לגבי הקורה בארצנו פניתי למחקרים רלוונטיים שנעשו בארצות הברית. המחקר שבחרתי לצטט ממנו הנו מקיף מאוד מסוגו ונערך בארצות הברית. מחקר זה מצא:

 • בין השנים 1997 – 2003 נמצאה מגמת עלייה הדרגתית אך ברורה בשכיחות מחלות הפרקים. הדברים נכונים במיוחד לגבי דלקת פרקים ניוונית
 • יחד עם העלייה הזאת בשכיחות ישנה גם עלייה במעמסה הכלכלית שמטילות מחלות אלו על הכלכלה האמריקאית.
 • בשנת 1997 חלו בדלקות פרקים 36.8 מיליון אמריקאים (18.7% מהאוכלוסייה)
 • כעבור 6 שנים, בשנת 2003 חלו בדלקות פרקים 46.1 מיליון אמריקאים (21.5% מהאוכלוסייה).

הנזקים הכלכליים של דלקת פרקים ניוונית

המגמה מראה עלייה ברורה במספר החולים ובהוצאות האישיות והלאומיות הכרוכות בהן.

 • בשנת 1997 הוציאה הכלכלה האמריקאית סדר גודל של 64.8 מיליארדי דולרים בגין טיפול בדלקות פרקים ובכלל זה דלקת פרקים ניוונית.
 • בשנת 2003 ההוצאות בגין טיפולים אלה עמדו כבר על 80.8 מיליארד דולרים לשנה.
 • הנזק הכלכלי האישי בגין אובדן הכנסות עקב דלקות פרקים הסתכם בשנת 1997 ב- 99 ביליון דולרים לשנה.
 • מספר זה עלה ל- 108 ביליון דולר לשנה בשנת 2003.

שכיחות של דלקת פרקים ניוונית

למה יותר ויותר אנשים סובלים מהתפתחות דלקת פרקים ניוונית? במחקר שנערך בארצות הברית ופורסם בחודש מאי 2007 בירחון הרפואי: "ארטריטיס וראומטיזם" לא נותנים תשובה חד משמעית לשאלה הזו. תשובות אפשריות: התארכות החיים הממוצעת? חוסר פעילות גופנית? עודף פעילות גופנית? אולי יותר מידי אוכל? אולי יותר מידי אוכל מתועש? ההשערות מרובות והוכחות אין. אלא שאין כל ספק בכך שהמספר של החולים גדל ויחד אתו גם ההוצאות.

על פי המגמות בשנת 2030 צפויים כבר 67 מיליון אמריקאים לסבול מדלקות פרקים וההוצאות הכרוכות בטיפול בחולים הללו צפויות לעלות בהתאם. עורך המחקר ד"ר הלמיק קורא למאמץ לאומי שתפקידו לנסות ולהפחית את הנזקים על ידי מאמצים משולבים של כל הגורמים הרלוונטיים.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאבי צוואר מה הם הגורמים

כאבי צוואר מה הם הגורמים

כאבי צוואר? גורמים ותסמינים עשויים לכוון אותנו לאבחון הנכון. גורמים ותסמינים אופייניים באים לעזרת הקלינאי בדרך לזיהוי מקור הבעיה. מלבד הפגיעה באיכות חיים מיחושים באזור הזה גורמים גם לעומס כלכלי אישי ולאומי. אבחון מהיר עשוי למנוע נזקים בלתי הפיכים.

אפקט פלצבו משכך גם כאבי גב

אפקט פלצבו משכך כאבי גב

פלצבו לכאבי גב? כן גם במקרה הזה זה עובד. רוב אוכלוסיית העולם סובלת או תסבול מכאבי גב. לחולים מוצע אופני ריפוי והקלה רבים הנחקרים ונבדקים ללא הרף. מתברר שגם טיפול באמצעות תרופת דמה עשוי להיות יעיל, אפילו אם החולים מודעים לכך. 

כאבים בלסת גורמים וגורמי סיכון

כאבים בלסת גורמים וגורמי סיכון

כאבים בלסת? גורמים אפשריים לכך כוללים נזקי חבלה (חבטה), טיפול שיניים לקוי, ביצוע תנועות חוזרניות (לעיסה), ליקויים מבניים מולדים או נרכשים במפרקי הלסת, מתח נפשי ועוד. גם מחלות פרקים כולל דלקת פרקים ניוונית עלולות להיות הגורם להפרעה זאת.

כאבים במפשעה טיפול

כאבים במפשעה טיפול

כאבים במפשעה? טיפול נדרש כדי למנוע ליקויים כרוניים ופגיעה קשה באיכות החיים. המפשעה היא האזור שבין הבטן התחתונה לירך הכוללת מפרקים, שרירים, גידים, כלי דם, עצבים, איברים, בלוטות לימפה ועוד. פגיעה בכול אחת מהן עלולה לגרום לסימנים ותסמינים.