התהליך הדלקתי הכאב והטיפול בו

התהליך הדלקתי הכאב והטיפול בו

התהליך הדלקתי הכאב והטיפול בו הם פרטי מידע חשובים לאלו שרוצים לדעת "איך עובד הגוף". דלקות וכאבים הם אחת הסיבות העיקריות לחיפוש עזרה רפואית. הכאבים מהווים תחושה לא נעימה שמזהירה מפני נזק שמתרחש או נזק שכבר התרחש. לכן חשוב להיות ערניים וקשובים לקיומם. דלקת וכאב בגוף יכולים להיגרם בגלל מחלה זיהומית אוטואימונית ועוד, בגלל נזק טראומטי או מצטבר באחת או יותר מרקמות הגוף ועוד

כאן במאמר הזה נתייחס להתפתחות דלקת מהסוג האחרון ברשימה. דלקת שנגרמת בגלל פגיעה טראומטית או נזק מצטבר באחת מרקמות הגוף. דוגמאות לנזקים גופניים שעלולים לגרום להתפתחות דלקת נציין:

 • דלקת עצבית בגלל לחץ פיזי על עצב פריפרי (למשל תסמונת התעלה הקרפלית)
 • שחיקת סחוסים במפרק הגורמת לדלקת
 • דלקת בשל קרע או מתיחה של רקמות (נקע בקרסול, קרע בגיד אכילס ועוד)
 • דלקות גידים בשל שימוש יתר על רקע ביצוע תנועות חוזרות
 • דלקת בשורש עצב בגלל פריצת דיסק שלוחצת על העצב ועוד

נזקים לרקמות הגוף יגרמו להתפתחות דלקת.  סימנים ותסמינים של דלקת כוללים בין היתר כאבים ברמות חומרה שונות, מגבלות תנועה, וסימפטומים נוספים. המאמר הזה לוקח אתכם דרך כל התחנות התהליך הדלקתי הכאב והטיפול בו.

התהליך הדלקתי הכאב והטיפול בו – רקע

דלקות וכאבים עלולים להתפתח בגלל סיבות רבות ובכלל זה:

 • נזקי חבלה
 • נזקים הנובעים מעומסים ומאמצים חוזרניים
 • נזק הנגרם בשל דלקות זיהומיות
 • נזקים לרקמות הנגרמים בשל דלקות פרקים אוטואימוניות ועוד

בכול הנוגע לפציעות במערכת שריר ושלד חומרת הנזקים נעה בין מתיחת שריר, שחיקת סחוס, שטפי דם קלים ועד לקרעים של רקמות רכות, פריקות של מפרקים וחוליות, שברים, דימומים ואפילו מוות. בין אם מדובר בנזק גופני קל או בנזק גופני קשה התגובה הראשונית לפגיעה תהיה תמיד התנעה של התהליך הדלקתי. באמצעות התהליך הדלקתי מתחיל הגוף את מלאכת הריפוי של הפציעה. ללא תהליך דלקתי הפציעות בגופנו לא היו נרפאות.

ללא דלקת פציעות לעולם לא תחלמנה!

התהליך הדלקתי?

התהליך הדלקתי הוא למעשה אופן ההתגייסות של המערכת החיסונית לנוכח הנזק שנגרם. התגובה הדלקתית מהווה את השלב הראשון במהלך הריפוי העצמי של הגוף. מטרת התהליך הוא תיקון וריפוי של הנזק. התהליך הדלקתי יכול להופיע כתגובה לנזק מגורם פנימי (גורם מזהם: חיידקים, וירוסים, פטריות) או כתגובה לנזק מגורם חיצוני (חבלה ופציעה). במאמר זה אנו עוסקים בדלקת הנגרמת מפציעה, ללא נוכחות של מיקרואורגניזם.

כל פגיעה פיזית כרוכה בנזק לתאים המרכיבים את הרקמה שנפצעה. התאים הפגועים מפרישים חומרים כימיים מתווכי דלקת ובכלל זה היסטמין (Histamine), סרוטונין (Serotonin), ברדיקינין (Bradykinin), פרוסטגלנדין (Prostaglandin) ועוד. כימיקלים אלו מתחילים שרשרת של פעולות המהוות את "התגובה הדלקתית". ככלל, ככל שהתגובה חריפה יותר סביר להניח שהנזק שנגרם גדול יותר וההחלמה תהייה ממושכת יותר.

התהליך הדלקתי והתגובה הדלקתית

התהליך הדלקתי הכאב והטיפול בו
התהליך הדלקתי הכאב והטיפול בו

ריפוי הגוף מפציעה נעשה בתהליך מדהים של תיאום, יעילות ומהירות. בכול שלב תאים שונים מבצעים פעולות שונות. הפעולות נעשות במקביל תוך יצירה והפרשה של פקטורים כימיים והורמונים לצורך תקשורת ושליטה. תהליך הריפוי מתבצע למעשה בשני אופנים מרכזיים: החלפת התאים שנפגעו בתאים חדשים או בתיקון התאים הפגועים על ידי רקמת צלקת.

רוב האורגניזם מרפא עצמו באמצעות שתי הדרכים הללו. יכולת מופלאה זאת המתבססת על אינטליגנציה אבולוציונית מולדת המעבירה את מסריה מהמוח וממערכת העצבים דרך חוט השדרה לכל מערכות הגוף והאיברים עד לתא האחרון. מסרים אלו שולטים, מווסתים ומבקרים באופן ישיר את כל תפקודי הגוף כולל את תפקידי הריפוי.

דלקתּ גורמת כאב, נפיחות, חום, אדמומיות ומגבלות תנועה

שלבים בתגובה הדלקתית

פציעה של תאים גורמת כאמור להפרשה של חומרים מתווכי דלקת. החומרים הללו גורמים לגירוי של חיישני כאב ולהרחבה של כלי הדם ברקמה הפגועה וסביבתה. הרחבת כלי הדם מובילה בהכרח להגדלת אספקת הדם ועמה הגדלה באספקת החמצן ובאספקת חומרי הזנה וכן הגדלה בהיקף הפינוי של חומרי הפסולת שנוצרו מהפציעה.

תוך שעות מרגע הפציעה מגיעים למקום הפציעה תאי דם לבנים ומתחילים לפרק ולנקות את התאים שנפגעו. תאים אחרים מתחילים בבניית רקמה צלקתית חדשה. תוך ימים מרגע הפציעה נוצרת רקמה צלקתית שהולכת ומתחזקת. התהליך יכול להמשך שבועות ואפילו שנים תלוי במידת הנזק. תנועה מבוקרת בשלב הזה תשפר את איכות הרקמה המתגבשת. אם זאת, יש לזכור שגם בסוף תהליך ההתגבשות וההתחזקות של הרקמה הצלקתית היא לא תהייה חזקה כמו הרקמה המקורית.

הכאב וחשיבותו

התהליך הדלקתי בגלל פציעות ספורט
התהליך הדלקתי בגלל פציעות ספורט

לכאבים מספר רב של פנים. הוא יכול להיות חריף או קהה, מתמשך או בהתקפים, קבוע או פועם. הוא יכול להופיע בנקודה אחת מצומצמת או במספר נקודות בגוף. עוצמתו יכולה לנוע מכאב קל לכאב משתק בעוצמתו. רגישות לכאבים היא אישית ישנם אנשים שכאב קל מטריד אותם מאוד בעוד אחרים יכולים ללא הפרעה מיוחדת לסבול כאבים הנובעים מפציעה חמורה. היכולת לסבול כאב משתנה בהתאם למצב הרוח שלנו, אישיות, נסיבות ואפילו השתייכות לקבוצות אנושיות ותרבותיות מסוימות.

ספורטאי שנפצע עלול תחילה לא לחוש כאבים כלל וזאת בגלל מצב של ריגוש הנגרם במהלך תחרות ספורט בגלל רמה גבוהה של אנדורפינים ואדרנלין. בתום התחרות כאשר רמת האדרנלין בדם והריגוש יורדים יתחיל הספורטאי לחוש בתסמינים של הפציעה: מיחושים, נוקשות, נפיחות, קשיים בתנועה וכיוצא בזה. עם זאת, יש לציין שפרק הזמן שעובר מרגע הפציעה עשוי להוות אינדיקציה לחומרתה. במילים אחרות אם אתם סובלים ממיחושים במהלך המשחק הפציעה שלכם עלולה להיות משמעותית יותר.

לא כדאי להתעלם מהכאב!

אמרה אנגלוסקסית ותיקה אומרת "No pain no gain" האומנם? החכמה שבפתגם הזה, בכול הנוגע ליכולת להתבגר ולהזדקן בעודך ספורטאי פעיל, אינה עומדת במבחן הזמן. כול מי שנוהג לפי אמרה זו או דומים לה אולי יגיע להישגים בטווח הקצר אך סיכויו להיות ספורטאי פעיל לאורך שנים הנם קלושים. הכאב הנו אחת התחושות החשובות ביותר בגופנו. בלעדיו לא היינו שורדים לאורך זמן.

הוא בא להתריע על נזק או על אפשרות לנזק. חיישני כאב חדים וערניים שאינם מטושטשים על ידי תרופות משמעותם שרידות גופנית טובה יותר. לעיתים קרובות גם הסתגלות לכאב שמתפתח לאטו כמו במקרים של פציעות ממאמץ חוזר עלולה להוביל לפציעות קשות וכרוניות וזאת בגלל שפציעות ממאמץ חוזר אינן מנטרלות אותנו מידית ועל כן נראות פחות מאיימות וזאת בגלל שהנזק והכאב שנגרם בגינם הוא הדרגתי. גם כאן הכאבים מעביר לנו מידע רב חשיבות אשר התעלמות ממנו מסכנת את בריאותינו.

כואב לך? עצור!

היכולת לחוש כאבים היא קריטית לבריאותנו כי באמצעותו אנו מגנים על עצמנו מפציעה או לחלופין מודעים לפציעה שקיימת בגופנו. חוסר רגישות לכאב יכולה להתרחש במצבים נורמליים כגון במהלך של פעילות תחרותית כאשר אנו נרגשים מכדי לחוש כאב או לחלופין בגין מחלה (סוכרת) או פציעה של חוט השדרה שפוגעת ביכולת העצבית שלנו לחוש כאב. ישנם אנשים שנולדים בלי היכולת לחוש כאבים. אנשים אומללים אלו אוגרים במהלך חייהם אין סוף פציעות ונזקים ואינם מאריכים חיים.

הרגישות או הכאב הקל שמאפיין את הפציעה בתחילת דרכה עלולים לגרום לנו להתעלם ממנה ולהמשיך בפעילות שלנו. סביר להניח שההתעלמות הזאת לא זו בלבד שלא תעלים את הפציעה אלא אף עלולה להחמיר אותה. אם אתה ספורטאי פעיל עליך לזכור: ככל שהבעיה הרפואית שלך נמשכת יותר זמן כך קשה יותר לטפל ולרפא אותה. קל יותר לטפל בבעיה חריפה מאשר בבעיה כרונית. כואב לך? עצור!

תהליך דלקתי בגלל שבר בפיקת הברך
תהליך דלקתי בגלל שבר בפיקת הברך

 

כואב לך? עצור פעילות. המשך הפעילות יחמיר את הנזק!!

טיפול בדלקת

במקרה של התפתחות דלקתית יש להימנע מתנועות ו/או מנחים ו/או מאמצים הגורמים לכאב. במידת הצורך יש להיעזר בחבישה או בתמיכה של האזור הפצוע. עם זאת חשוב לזכור שאמצעים אלו חייבים להיות זמניים. הימנעות ארוכה מתנועה גורמת לניוון ובלאי ובסופו של דבר מאיטה את תהליך ההחלמה. במרפאתנו אנו מרפאים דלקות מהסוג הזה באמצעות שילוב של טכניקות טיפול ידניות שמטרתן שיפור התפקוד של החולייה, המפרק או הרקמה הרכה המעורבת יחד עם שימוש באמצעי עזר חשמליים. אמצעי עזר מרפאי דלקות ופציעות אלו הכוללים בין היתר לייזר רך, אולטרה סאונד ומכשיר גלי הלם מאיצים את תהליכי הריפוי הטבעיים של הגוף.

ישנם רופאים שלצורך טיפול בדלקות במערכות עצב ושריר ימליצו על נטילת תרופות. התרופות אלה יכללו לרוב:

 • תרופות נוגדות דלקת שאינם סטרואידים
 • ותרופות נוגדות דלקת על בסיס סטרואידים
 • תרופות נוגדות כאב ועוד

מחקרים חדשים מעידים על כך שיתכן שכול ניסיון לעצור או להאט את התגובה הדלקתית בין אם באמצעות קומפרסים של קרח או בין אם באמצעות תרופות נוגדות דלקת מכל סוג שהוא אינם יעילים ויתכן שהם גם פוגעים בתהליך ההחלמה ובאיכות ההחלמה.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

פגיעות ראש חוזרניות

פגיעות ראש חוזרניות אצל ספורטאים

פגיעות ראש חוזרניות המתרחשות בתדירות גדולה בקרב ספורטאי מגע להוביל להתפתחות באנצפלופתיה כרונית טראומטית (CTE – Chronic Traumatic Enchephalopthy). מדובר במחלה ניוונית של המוח שנלווים לה מנעד רחב של סימנים ותסמינים.

לייזר רך לטיפול בדלקת

לייזר רך לטיפול בדלקת

לייזר רך? טיפול באמצעות לייזר רך נחשב לטיפול יעיל בתסמונות כאב שמקורם במערכות עצב שריר ושלד ובתסמונות נוספות. רוב האמצעים הקיימים לרשות המטפלים שמטרתם טיפול בכאב אינם אלא גימיקים חסרי תועלת. מה לגבי לייזר רך? מדובר במכשיר לא חודרני ואפקטיבי.