התהליך הדלקתי הכאב והטיפול בו
התהליך הדלקתי הכאב והטיפול בו

התהליך הדלקתי הכאב והטיפול בו

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


התהליך הדלקתי הכאב והטיפול בו הם פרטי מידע חשובים לאלו הסובלים מכאבים וגם לאלו שרוצים לדעת “איך עובד הגוף”. דלקות וכאבים הם אחת הסיבות העיקריות לחיפוש עזרה רפואית. הכאבים מהווים תחושה לא נעימה שמטרתה אזהרה על נזק שמתרחש עכשיו או על נזק שכבר נוצר בגופנו ולכן חשוב להיות ערניים להתפתחותם. דלקת וכאב בגוף יכולים להיגרם בגלל זיהום, מחלה אוטואימונית או בגלל התפתחות נזק טראומטי או נזק מצטבר באחת או יותר מרקמות הגוף.

כאן במאמר הזה נתייחס להתפתחות דלקת מהסוג שאינו נגרם על ידי מיקרואורגניזם או מחלה אוטואימונית אלא דלקת הנגרמת בשל פגיעה טראומטית או מצטברת באחת מרקמות הגוף. כדוגמאות לסוג זה של דלקת נציין דלקת על רקע לכידה של עצב פריפרי בגלל חץ פיזי (למשל תסמונת התעלה הקרפלית), דלקת בשל שחיקת סחוסים במפרק, דלקת בשל קרע או מתיחה של רקמות (נקע בקרסול, קרע בגיד אכילס ועוד), דלקות גידים בשלש שימוש יתר על רקע ביצוע תנועות חוזרות, דלקת בשורש עצב בגלל פריצת דיסק שלוחצת על העצב ועוד. התוצאה בכול המקרים היא נזקים לגוף המלווים במיחושים ברמות חומרה שונות, במגבלות תנועה ובמגוון תסמינים נוספים. המאמר הזה לוקח אתכם דרך כל התחנות התהליך הדלקתי הכאב והטיפול בו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןהתהליך הדלקתי הכאב והטיפול בו – רקע

דלקות וכאבים עלולים להתפתח בגלל סיבות רבות ובכלל זה, חבלה, עומסים ומאמצים חוזרניים, דלקות זיהומיות, דלקות פרקים אוטואימוניות ועוד. בכול הנוגע לפציעות במערכת שריר ושלד חומרת הנזקים נעה בין מתיחת שריר, שחיקת סחוס, שטפי דם קלים ועד לקרעים של רקמות רכות, פריקות של מפרקים וחוליות, שברים, דימומים ואפילו מוות. בין אם מדובר בנזק גופני קל או בנזק גופני קשה התגובה הראשונית לפגיעה תהיה תמיד התנעה של התהליך הדלקתי. באמצעות התהליך הדלקתי מתחיל הגוף את מלאכת הריפוי של הפציעה. ללא תהליך דלקתי הפציעות בגופנו לא היו נרפאות.

ללא דלקת פציעות לעולם לא תחלמנה!

התהליך הדלקתי?

התהליך הדלקתי הוא למעשה אופן ההתגייסות של המערכת החיסונית לנוכח הנזק שנגרם. התגובה הדלקתית מהווה את השלב הראשון במהלך הריפוי העצמי של הגוף. מטרת התהליך הוא תיקון וריפוי של הנזק. התהליך הדלקתי יכול להופיע כתגובה לנזק מגורם פנימי (גורם מזהם: חיידקים, וירוסים, פטריות) או כתגובה לנזק מגורם חיצוני (חבלה ופציעה). במאמר זה אנו עוסקים בדלקת הנגרמת מפציעה, ללא נוכחות של מיקרואורגניזם.

כל פגיעה פיזית כרוכה בנזק לתאים המרכיבים את הרקמה שנפצעה. התאים הפגועים מפרישים חומרים כימיים מתווכי דלקת ובכלל זה היסטמין (Histamine), סרוטונין (Serotonin), ברדיקינין (Bradykinin), פרוסטגלנדין (Prostaglandin) ועוד. כימיקלים אלו מתחילים שרשרת של פעולות המהוות את “התגובה הדלקתית”. ככלל, ככל שהתגובה חריפה יותר סביר להניח שהנזק שנגרם גדול יותר וההחלמה תהייה ממושכת יותר.

התהליך הדלקתי והתגובה הדלקתית

התהליך הדלקתי הכאב והטיפול בו
התהליך הדלקתי הכאב והטיפול בו

ריפוי הגוף מפציעה נעשה בתהליך מדהים של תיאום, יעילות ומהירות. בכול שלב תאים שונים מבצעים פעולות שונות. הפעולות נעשות במקביל תוך יצירה והפרשה של פקטורים כימיים והורמונים לצורך תקשורת ושליטה. תהליך הריפוי מתבצע למעשה בשני אופנים מרכזיים: החלפת התאים שנפגעו בתאים חדשים או בתיקון התאים הפגועים על ידי רקמת צלקת.

רוב האורגניזם מרפא עצמו באמצעות שני הדרכים הללו. יכולת מופלאה זאת המתבססת על אינטליגנציה אבולוציונית מולדת המעבירה את מסריה מהמוח וממערכת העצבים דרך חוט השדרה לכל מערכות הגוף והאיברים עד לתא האחרון. מסרים אלו שולטים, מווסתים ומבקרים באופן ישיר את כל תפקודי הגוף כולל את תפקידי הריפוי.

דלקתּ גורמת כאב, נפיחות, חום, אדמומיות ומגבלות תנועה

שלבים בתגובה הדלקתית

פציעה של תאים גורמת כאמור להפרשה של חומרים מתווכי דלקת. החומרים הללו גורמים לגירוי של חיישני כאב ולהרחבה של כלי הדם ברקמה הפגועה וסביבתה. הרחבת כלי הדם מובילה בהכרח להגדלת אספקת הדם ועמה הגדלה באספקת החמצן ובאספקת חומרי הזנה וכן הגדלה בהיקף הפינוי של חומרי הפסולת שנוצרו מהפציעה.

תוך שעות מרגע הפציעה מגיעים למקום הפציעה תאי דם לבנים ומתחילים לפרק ולנקות את התאים שנפגעו. תאים אחרים מתחילים בבניית רקמה צלקתית חדשה. תוך ימים מרגע הפציעה נוצרת רקמה צלקתית שהולכת ומתחזקת. התהליך יכול להמשך שבועות ואפילו שנים תלוי במידת הנזק. תנועה מבוקרת בשלב הזה תשפר את איכות הרקמה המתגבשת. אם זאת, יש לזכור שגם בסוף תהליך ההתגבשות וההתחזקות של הרקמה הצלקתית היא לא תהייה חזקה כמו הרקמה המקורית.

הכאב וחשיבותו

התהליך הדלקתי בגלל פציעות ספורט
התהליך הדלקתי בגלל פציעות ספורט

לכאבים מספר רב של פנים. הוא יכול להיות חריף או קהה, מתמשך או בהתקפים, קבוע או פועם. הוא יכול להופיע בנקודה אחת מצומצמת או במספר נקודות בגוף. עצמתו יכולה לנוע מכאב קל לכאב משתק בעצמתו. רגישות לכאבים היא אישית ישנם אנשים שכאב קל מטריד אותם מאוד בעוד אחרים יכולים ללא הפרעה מיוחדת לסבול כאבים הנובעים מפציעה חמורה. היכולת לסבול כאב משתנה בהתאם למצב הרוח שלנו, אישיות, נסיבות ואפילו השתייכות לקבוצות אנושיות ותרבותיות מסוימות.

 

ספורטאי שנפצע עלול תחילה לא לחוש כאבים כלל וזאת בגלל מצב של ריגוש הנגרם במהלך תחרות ספורט בגלל רמה גבוהה של אנדורפינים ואדרנלין. בתום התחרות כאשר רמת האדרנלין בדם והריגוש יורדים יתחיל הספורטאי לחוש בתסמינים של הפציעה: מיחושים, נוקשות, נפיחות, קשיים בתנועה וכיוצא בזה. עם זאת, יש לציין שפרק הזמן שעובר מרגע הפציעה עשוי להוות אינדיקציה לחומרתה. במילים אחרות אם אתם סובלים ממיחושים במהלך המשחק הפציעה שלכם עלולה להיות משמעותית יותר.

לא כדאי להתעלם מהכאב!

אמרה אנגלוסקסית ותיקה אומרת “No pain no gain” האומנם? החכמה שבפתגם הזה, בכול הנוגע ליכולת להתבגר ולהזדקן בעודך ספורטאי פעיל, אינה עומדת במבחן הזמן. כול מי שנוהג לפי אמרה זו או דומים לה אולי יגיע להישגים בטווח הקצר אך סיכויו להיות ספורטאי פעיל לאורך שנים הנם קלושים. הכאב הנו אחת התחושות החשובות ביותר בגופנו. בלעדיו לא היינו שורדים לאורך זמן.

הוא בא להתריע על נזק או על אפשרות לנזק. חיישני כאב חדים וערניים שאינם מטושטשים על ידי תרופות משמעותם שרידות גופנית טובה יותר. לעיתים קרובות גם הסתגלות לכאב שמתפתח לאטו כמו במקרים של פציעות ממאמץ חוזר עלולה להוביל לפציעות קשות וכרוניות וזאת בגלל שפציעות ממאמץ חוזר אינן מנטרלות אותנו מידית ועל כן נראות פחות מאיימות וזאת בגלל שהנזק והכאב שנגרם בגינם הוא הדרגתי. גם כאן הכאבים מעביר לנו מידע רב חשיבות אשר התעלמות ממנו מסכנת את בריאותינו.

כואב לך ? עצור!

היכולת לחוש כאבים היא קריטית לבריאותנו כי באמצעותו אנו מגנים על עצמנו מפציעה או לחלופין מודעים לפציעה שקיימת בגופנו. חוסר רגישות לכאב יכולה להתרחש במצבים נורמליים כגון במהלך של פעילות תחרותית כאשר אנו נרגשים מכדי לחוש כאב או לחלופין בגין מחלה (סוכרת) או פציעה של חוט השדרה שפוגעת ביכולת העצבית שלנו לחוש כאב. ישנם אנשים שנולדים בלי היכולת לחוש כאבים. אנשים אומללים אלו אוגרים במהלך חייהם אין סוף פציעות ונזקים ואינם מאריכים חיים.

הרגישות או הכאב הקל שמאפיין את הפציעה בתחילת דרכה עלולים לגרום לנו להתעלם ממנה ולהמשיך בפעילות שלנו. סביר להניח שההתעלמות הזאת לא זו בלבד שלא תעלים את הפציעה אלא אף עלולה להחמיר אותה. אם אתה ספורטאי פעיל עליך לזכור: ככל שהבעיה הרפואית שלך נמשכת יותר זמן כך קשה יותר לטפל ולרפא אותה. קל יותר לטפל בבעיה חריפה מאשר בבעיה כרונית. כואב לך? עצור!.

תהליך דלקתי בגלל שבר בפיקת הברך
תהליך דלקתי בגלל שבר בפיקת הברך

 

כואב לך? עצור פעילות. המשך הפעילות יחמיר את הנזק!!

טיפול בדלקת

במקרה של התפתחות דלקתית יש להימנע מתנועות ו/או מנחים ו/או מאמצים הגורמים לכאב. במידת הצורך יש להיעזר בחבישה או בתמיכה של האזור הפצוע. אם זאת חשוב לזכור שאמצעים אלו חייבים להיות זמניים. הימנעות ארוכה מתנועה גורמת לניוון ובלאי ובסופו של דבר מאיטה את תהליך ההחלמה. במרפאתנו אנו מרפאים דלקות מהסוג הזה באמצעות שילוב של טכניקות טיפול ידניות שמטרתן שיפור התפקוד של החוליה, המפרק או הרקמה הרכה המעורבת יחד עם שימוש באמצעי עזר חשמליים. אמצעי עזר מרפאי דלקות ופציעות אלו הכוללים בין היתר לייזר רך, אולטרה סאונד ומכשיר גלי הלם מאיצים את תהליכי הריפוי הטבעיים של הגוף.

ישנם רופאים שלצורך טיפול בדלקות במערכות עצב ושריר ימליצו על נטילת תרופות נוגדות דלקת על בסיס סטרואידים או כאלה שאינם על בסיס סטרואידים. מחקרים חדשים מעידים על כך שיתכן וכול ניסיון לעצור או להאט את התגובה הדלקתית בין אם באמצעות קומפרסים של קרח או בין אם באמצעות תרופות נגדות דלקת מכל סוג שהוא אינם יעילים ויתכן שהם גם פוגעים בתהליך ההחלמה ובאיכות ההחלמה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • הכאב מושפע גם ממבנה המוח

  הכאב מושפע גם ממבנה המוח! לכאבים תפקיד חשוב בשמירה על שלמות הגוף ובריאותו. הכאב מזהיר אותנו מפני נזקים ובכך מכוון…

 • הכאב מהירך או מהגב

  הכאב מהירך או מהגב? שאלה זאת צריך לשאול כול קלינאי שבפניו ניצב חולה המתלונן על כאבים בגב התחתון ובאגן. בלי…

 • תודה שפנית אלינו. אנו ניצור איתך קשר בהקדם האפשרי. בנתיים, אנו מזמינים אותך להמשיך לגלוש באתר שלנו וליהנות מתכניו המגוונים. בברכה…

 • הגעה למרפאה

  הגעה למרפאה לכירופרקטיקה פציעות ספורט ושיקום אפשרית באמצעות רכב פרטי, מונית או אוטובוס. המרפאה שלנו ממוקמת במתחם הכניסה של מועדון…

 • הבהרה משפטית

  הבהרה משפטית המפורטת מטה מגדירה את התוקף ואת הזכויות על החומר הכתוב באתר. המידע המופיע באתר מיועד רק לצרכי לימוד…

 • נגישות

  מסמך נגישות זה מפרט את בסיס החזון שלנו שבו עומדת התפיסה שלכול אדם בלי קשר למינו, גזעו דתו או רמת…

 • למי כירופרקט יכול לעזור

  למי כירופרקט יכול לעזור? במרפאתנו, כירופרקטיקה, פציעות ספורט ושיקום ברמת אביב ג' אנו מטפלים ומשקמים במגוון רחב של פגיעות במערכות…

 • בודק תסמינים

  בודק תסמינים זה אינו מאבחן את בעייתכם אלא רק נותן רשימה של אבחונים אפשריים על פי הסימנים והתסמינים שעליהם אתם…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול: מה הם השלבים? אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן