ממוגרפיה מעלה הסיכון לסרטן השד

סרטן השד בגלל ממוגרפיה

ממוגרפיה מעלה את הסיכון לסרטן השד! סרטן השד בקרב נשים עם מוטציות BRCA1/2 מתרחש בתדירות גדולה. ממוגרפיה, צילומי רנטגן ושאר הבדיקות הכרוכות בקרינה מייננת עלולים לגרום במיוחד בקרב קבוצת נשים זאת להתפתחות מחלות סרטן ובעיקר סרטן השד. הקרינה המייננת שנלוות לצילומי רנטגן של החזה או ממוגרפיה אצל נשים עם מוטציות גנטיות BRCA1/2:

 • מעלה את הסיכון להתפתחות סרטן

הקרינה הנספגת בגוף בשל צילום רנטגן שווה לקרינה הנספגת מחשיפה של מספר חודשים לשמש. CT או מיפוי עצמות גורמים לקרינה מייננת חזקה בהרבה. ברחבי העולם מבצעים כול שנה מאות מיליוני צילומי רנטגן ובדיקות הדמיה אחרות הכרוכות בקרינה. בארץ מבצעים כול שנה:

זכרו: ממוגרפיה מעלה הסיכון לסרטן השד!

ממוגרפיה מעלה הסיכון לסרטן השד – רקע

סרטן השד היא מחלה סרטנית ממארת שכיחה וקטלנית ביותר עבור נשים בישראל ובעולם המערבי. סוג זה של סרטן:

 • מהווה 25% ממקרי הסרטן בקרב נשים
 • גורם ל- 15% ממקרי המוות בקרב נשים

כול שנה:

 • מצטרפות בישראל למעגל החולות בסרטן השד כ- 5,000 נשים
 • מתות מסרטן השד כ-1000 נשים

המחלה מתחילה ברקמת השד אך הגרורות הן שהופכות אותה לקטלנית. ישנם מספר סוגים של סרטן השד. אך השכיח מכולם היא קרצינומה המתפתחת מרקמה המצויה בבלוטות החלב. אחד מגורמי הסיכון להתפתחות סרטן השד היא:

 • קרינה מייננת הנפלטת ממכשירים העושים שימוש ברנטגן. דוגמאות לכך כוללות ממוגרפיה המתבצעת לצורך אבחון ומעקב אחר נשים חולות או בעלות סיכון לחלות בסרטן השד.

קרינה מייננת היא קבוצת התדרים הגבוהים בספקטרום האלקטרומגנטי. לקרינה מייננת יש יכולת לשנות את החומר התורשתי ולעלות את הסיכון להתפתחות גידולים סרטניים. חשיפה לקרינה מייננת היא גורם סיכון ידוע להתפתחות סרטן השד בקרב כלל האוכלוסייה. בגיל צעיר הקרינה המייננת מסוכנת בהרבה. חשוב לציין שאבחון מוקדם של סרטן השד מעלה דרמטית את סיכויי ההישרדות.

על פי נתונים שונים הסיכוי לריפוי עקב גילוי מוקדם עשוי להגיע ל90%. ואכן כפי שמעידים מחקרים שונים אמצעי הגילוי השונים כולל ממוגרפיה מאפשרים את הגילוי המוקדם. הגילוי המוקדם מאפשר טיפולים משופרים בסרטן השד שמעלים את סיכויי ההישרדות של הנשים. עם זאת כפי שנמצא במחקר הנוכחי בקרב קבוצת נשים הנושאות את המוטציות BRCA1/2:

 • עדיף להימנע מקרינה מייננת הנפלטת ממכשירים העושים שימוש ברנטגן לצורך אבחון ומעקב

יתכן שהמלצה זאת נכונה גם לגבי קבוצות נשים אחרות. מחקרים יגידו.

המחקר

מטרת המחקר הנוכחי היא לבדוק את:

 • הסיכון להתפתחות סרטן השד בקרב נשים נשאיות של המוטציות הגנטיות BRCA1/2 בגלל בדיקות כמו ממוגרפיה

בדיקות ממוגרפיה נעזרות בקרינה מייננת. הנחת החוקרים הייתה שנשאיות של מוטציות BRCA1 וגם BRCA2 נמצאות בסיכון גבוה במיוחד. ממצאים מחקרים שנערכו בנושא לא היו עקביים.

 • המחקר בוצע בין השנים 2006 – 2009
 • מדובר במחקר עוקבה (Cohort study)
 • החוקרים עקבו אחר 1993 נשים נשאיות של המוטציות BRCA1/2 בצרפת, בריטניה והולנד
סרטן השד בגלל ממוגרפיה
סרטן השד בגלל ממוגרפיה

ממצאי המחקר

בקרב נשים נשאיות של המוטציות BRCA1/2:

 • כול חשיפה לקרינה מייננת עקב בדיקות כמו ממוגרפיה העלו את הסיכון להתפתחות סרטן השד

הסיכון הזה הושפע מהמינון של הקרינה המייננת. קרינה מייננת רבה משמעותה הסיכון עולה. ניתוח של הממצאים הללו הראה:

בדיקות שכללו צילומי רנטגן לפני גיל 20 וגם לפני גיל 30 העלו את הסיכון להתפתחות סרטן השד בקרב נשים נושאות מוטציות BRCA1/2 בהשוואה לנשים נושאות מוטציות אלה שלא התבקשו להיבדק באמצעות צילומי רנטגן ולכן לא נחשפו לקרינה מייננת.

גם בדיקות ממוגרפיה לפני גיל 30 העלו את הסיכון להתפתחות סרטן השד בקרב נשים נושאות מוטציות BRCA1/2 בהשוואה לנשים נושאות מוטציות אלה שלא התבקשו לעבור בדיקות ממוגרפיה. הממצאים הללו נותרו על כנם גם לאחר שקלול משתנים כמו רקע משפחתי ועוד.

מסקנות המחקר

המחקר מצביע על כך שבדיקות הנעזרות במכשיר רנטגן מעלות את הסיכון של נשים אלה להתפתחות סרטן השד. המחקר מצביע על כך:

 • רמת הקרינה המייננת הנדרשת כדי לעלות את הסיכון להתפתחות סרטן השד בקרב נשים הנושאות את המוטציות BRCA1/2 קטנה יותר ממה שנמצא במחקרים אחרים.
 • יש על כן להעדיף בדיקות שאינן כוללות קרינה מייננת כמו MRI לצורך מעקב אחר נשים נושאות המוטציות BRCA1/2.

BMJ, Sept. 2012

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאבים בכתף בקרב רקדנים

כאבים בכתף בקרב רקדנים

כאבים בכתף? ריקוד עלול לגרום לכך. אכן בריקוד עיקר העומסים מוטלים על המפרקים נושאי המשקל בגפה התחתונה ובכללם קרסול, ברך, ירך ועמוד השדרה. בחלק קטן מהריקודים נוצרים עומסים  גם על הגפה העליונה ובכך לפציעות גם בגפה הזאת.

ארגונומיה לילדים ובני נוער זה חשוב

ארגונומיה לילדים ובני נוער

ארגונומיה לילדים ובני נוער עשויה למנוע פציעות ספורט ופציעות מאמץ חוזרני בעבודה, בבית ובבית הספר. חברות ההי-טק מזמינות הרצאות ומומחים לבדיקה ויישום ארגונומיים וחלקן מעסיקות מומחים לארגונומיה על בסיס קבוע. בעולם זה מתחיל כבר בגן הילדים.