בדיקת סיטי עלולה לסרטן

קרינה מסרטנת בגלל בדיקת סיטי

בדיקת סיטי עלולה לסרטן! CT היא בדיקת הדמיה חשובה המשמשת לאבחון הפרעות בריאותיות רבות. בין היתר באמצעות בדיקה זאת מאבחנים גם בעיות גב ובכלל זה היצרות תעלת השדרה, שבר בעמוד השדרה, בלט או פריצת דיסק ועוד. קרינה מסרטנת בגלל בדיקת סיטי הופכת את ההדמיה הזאת לבעייתית. למרות המודעות לחסרונות המשמעותיים של הבדיקה הזאת ובעיקר לקרינות הנלוות לו, חולים רבים מידי מופנים לביצוע CT וזאת בגלל העליות הנמוכות יחסית של הליך זה לעומת בדיקת MRI.

בעשור האחרון גדל באופן קיצוני גם מספר המקרים של חולי לב שהופנו לביצוע סריקת CT. הבעיה היא כמות הקרינה המזיקה הנלוות לבדיקה הזאת. לטענת מומחים בדיקת סיטי חושפת את החולים לקרינה שהיא פי 150 מצילום רנטגן בודד. לפנינו מחקר נוסף המצביע על הנזקים הנגרמים לתאי הגוף עקב חשיפה לקרינה המתלווה לבדיקת CT. עם זאת החוקרים לא הראו קשר ישיר בין הנזקים הללו לבין התפתחות סרטן.

בדיקת סיטי עלולה לסרטן – רקע

מאז החלו הרופאים להפנות את המטופלים לבדיקות CT החלו גם החששות לגבי הקרינה הנלוות והמשמעות שלה בכול הנוגע לסיכוי לחלות בסרטן. במהלך בדיקת סיטי מוטחים בגוף קרני רנטגן שהם בעלי פוטניאל להזיק לחומר התורשתי בתאים ולגרום להתפתחות גידולים ממאירים.

השאלה היא תמיד מה התועלת המושגת מסריקה כזאת מול הנזק האפשרי. נכון, התמונה המושגת מסריקת CT מדגימה לעתים קרובות את הפתולוגיה בצורה הרבה יותר ברורה מזו המושגת על ידי צילום רנטגן מצד שני סריקה כזו חושפת את הגוף לקרינה הגדולה פי 150 – 1000 מזו הנגרמת מצילום רנטגן.

קרינה מסרטנת בגלל בדיקת סיטי
קרינה מסרטנת בגלל בדיקת סיטי

בשנת 2007 המכון האמריקאי לסרטן מצא שצפויים 29,000 מקרים חדשים של סרטן בגלל 72 מיליון סריקות CT חדשות שבוצעו באותה שנה. בשנת 2009 במחקר שנערך במרכז רפואי בסן פרנסיסקו ארצות הברית הגיעו למסקנה שנגרם מקרה אחד של סרטן על כול 400-2000 סריקות CT של החזה.

המחקר

במסגרת המחקר נערכו בדיקות דם ל- 67 בני אדם לפני ואחרי ביצוע CT של הלב.

ממצאי המחקר

בדיקת סיטי עלולה לגרום לסרטן! לאחר סריקת CT נגרמו מוטציות לחומר הגנטי בתאים וכן נגרם מוות של תאים. בשל כך באו לידי ביטוי מוגבר גנים שמעורבים בתיקון או במוות של תאים. יש לציין שמוטציות בחומר הגנטי עלולים להוביל להתפתחות סרטנית. רוב הנזקים תוקנו אבל כאמור, חלק מהתאים מתו.

מסקנות החוקרים

הממצאים מוכיחים שנגרם נזק לתאים ואף למותם. למרות שלא הוכח שהנזק והמוות הנגרם לתאים הזה גורם לסרטן או למחלה אחרת ממליצים החוקרים לערוך סריקות CT עם מינימום קרינה.

Journal of the American College of Cardiology, July 2015

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאבים באגן אבחון וטיפול

כאבים באגן אבחון וטיפול

כאבים באגן? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע בכייה לדורות. הגורמים האפשריים למיחושים באזור הזה הם רבים וכוללים החל מסקרואילאיטיס וכלה בגידול סרטני.  אבחון מדוקדק שיאפשר זיהוי הבעיה ואומדן חומרתה חייב להקדים את הטיפול.

תסמונת התעלה הקרפלית אבחון

תסמונת התעלה הקרפלית אבחון

תסמונת התעלה הקרפלית? אבחון מדויק וביצוע תהליך של אבחנה מבדלת יאפשר הענקת טיפול מהיר ויעיל. האבחון מתבסס על למידה מדוקדקת של הסימנים והתסמינים בכף היד ושלילה של הפרעות בריאותיות אחרות שעלולות להיות הגורם. 

טינטון וצפצופים באוזן מה גורם לזה

טינטון וצפצופים באוזן מה גורם להם

טינטון צפצופים באוזניים? אבחון וטיפול נדרשים בהקדם כדי להפחית את הסיכוי שהבעיה תהפוך כרונית. צלילים הנשמעים באוזניים ללא קיום אמיתי שלהם היא בעיה מטרידה במיוחד. גורמים אפשריים כוללים נזק מוחי, נזק באוזן התיכונה וגם בעיות בצוואר ובלסת.

פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי

פגיעת ראש וצוואר סיכון לשבץ מוחי

פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי? ובכן, על פי מסקנותיו המפתיעות של של המחקר הזה מתברר שיש קשר בין השניים. שבץ מוחי הוא תופעה נדירה בקרב צעירים. על פי מחקר הנוכחי פציעת ראש ו/או צוואר משלשים את סיכויי אדם עד גיל 50 לסבול משבץ מוחי.