לחיות עם מתח נפשי כרוני

איך לחיות עם מתח נפשי כרוני
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

לחיות עם מתח נפשי כרוני אינו דבר פשוט. תחושות חזקות כמו פחד, עצבות, ודיכאון הם נורמליים אינם משבשים את אורח החיים כול עוד הם זמניים. כאשר התחושות השליליות הללו נותרות לאורך זמן השפעתן על הבריאות ועל תחומי חיים רבים מתחילה להיות נרחבת יותר. מתח נפשי כרוני עלול בין היתר להוביל להתפתחות מגוון רחב של מחלות ובכלל זה מחלות אוטואימוניות, כאבי ראש, מחלות של מערכת העיכול, כאבי גב ועוד ועוד. חשוב להיות מודע למתחים הנפשיים ולהשפעתם השלילית ובמידת הצורך לפנות לקבלת עזרה.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  משרד הבריאות האמריקאי פרסם שורת המלצות שמטרתן הסתגלות לחיים עם מתחים נפשיים כרוניים. ההמלצות כוללות הימנעות מאלכוהול וסמים, המלצה להרבות בשיחות, המלצה ליצירת קשרים חברתיים ובמקביל שמירה על קשרים משפחתיים, המלצה על אכילה מאוזנת, התעמלו והקפידו על שינה מרובה, אל תשכחו להתנדב.

  {loadposition inside-page}

  לחיות עם מתח נפשי כרוני – רקע

  מתח נפשי יכול להיות מועיל. הוא מאפשר לכם לפתח מיומנויות להתמודד עם מצבים מורכבים ומסוכנים בחיים אך מתח נפשי כרוני וממושך יכול להיות שלילי ולהזיק לבריאות שלנו. מתח נפשי יכול להיות קשור לאירועים חיוביים כמו למשל חתונה אך גם עלול להיות קשור לאירועים שליליים כמו למשל התמודדות עם מחלה של קרוב משפחה. מתח נפשי קל עשוי להיות מוגדר כפלפל של החיים ולדחוף אותנו החוצה מאזור הנוחות שלנו כדי לבצע דברים. מתח נפשי קיצוני וכרוני עלול להרוג אותנו.

  סימנים ותסמינים אופייניים למתחים נפשיים

  מתח נפשי כרוני עלול בין היתר לגרום להתפתחות מחלות בכול אחת ממערכות הגוף כולל דיכוי של המערכת החיסונית וסיכוי גבוה יותר להתפתחות מחלות אוטואימוניות, מחלות של מערכת העיכול ובכלל זה קשיי עיכול, שלשולים עצירויות, כאבי בטן ועוד, מחלות לב ושבץ מוחי, האצה בהליכי הזקנה (טלומר מתקצר מהר יותר), כאבי ראש, כאבי גב ומחלות רבות נוספות.

  סימנים ותסמינים אופייניים בתגובה למתחים נפשיים כרוניים כוללים עצבות, דיכאון, חששות, פחדים, פחד מהעתיד, קושי לקבל החלטות, עייפות תמידית, תחושה קבועה של רצון לנמנם, אובדן עניין בפעילות יום יומית, אובדן תיאבון, הפרעות שינה, סיוטים, עצבנות, זעם, צריכת יתר של סמים ואלכוהול, בכי, חוסר אונים, קושי להתרכז ועוד.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   מתח נפשי כרוני – טיפים לטיפול עצמי

   לחיות עם מתח נפשי כרוני
   לחיות עם מתח נפשי כרוני

   במטרה להגן על הבריאות שלנו יש לעשות הכול כדי למנוע או להפחית את המתחים הנפשיים הללו. הבעיה היא שאין דרך קסמים יעילה לעשות זאת. ישנם כללים ברורים של עשה ואל תעשה כמו ההנחיות שהוציא משרד הבריאות האמריקאי אך ישנם דרכים רבות אחרות להתמודד עם מתח נפשי כרוני.

   בין היתר ניתן:

   • לנהל יומן מתחים נפשיים שיאפשר לכם לזהות מה מלחיץ אתכם
   • נהלו את הזמן והמטלות שלכם באופן שאינו מלחיץ
   • תרגלו טכניקות הרפיה ורגיעה
   • תרגלו חשיבה חיובית
   • הקפידו לבצע פעילות גופנית
   • הקפידו על מספר נכון של שעות שינה
   • אכלו ושתו נכון ומאוזן
   • הימנעו מעישון
   • רכשו חברים חדשים ושמרו על הישנים
   • הקשיבו למוסיקה שאתם אוהבים
   • צאו לטבע
   • צחוק פורק מתח נפשי כרוני ידוע. הרבו לצחוק
   • קבלו והעניקו מגע אנושי
   • אל תרוצו לאלכוהול או סמים

   עזרה מקצועית

   במידה ואינכם מצליחים להתגבר על הבעיה בעצמכם, מתח נפשי כרוני עדיין מקנן בכם ואתם רוצים סיוע הכתובת הטובה ביותר לפנות אליה היא רופא המשפחה. רופא המשפחה ישוחח אתכם ויעריך את חומרת המצב ובהחלטה משותפת ימליץ לכם על טיפול תרופתי או יפנה אתכם לאיש מקצוע מתאים כולל פסיכולוג, פסיכיאטר, עובד סוציאלי וגורם ייעוץ אחר.

   Centers for Disease Control and Prevention, December 4, 2017

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו מהווים פרטי מידע חשובים לשמירה על איכות החיים. נוזל סינוביאלי ממוקם בתוך החלל של המפרק הסינוביאלי. מדובר בנוזל

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים או לאחור מוציאה מאיזון שורה שלמה של מבנים ופוגעת בתפקודם. חוסר האיזון הזה גורם לחלקי גוף מסוימים להיות חשופים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם