עישון גורם סיכון להתפתחות כאבי גב
עישון גורם סיכון להתפתחות כאבי גב

עישון גורם סיכון להתפתחות כאבי גב

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


עישון גורם סיכון להתפתחות כאבי גב! השכיחות העצומה של כאבי גב והמגבלות הקשות שהיא מטילה הופכים את הבעיה הזאת לאחת הבעיות המעיקות ביותר על האדם המודרני והיקרה ביותר בכול הנוגע לנזקים הכלכליים האישיים והלאומיים הנגרמים בגינה. אז מה עושים?

מספר שינויים התנהגותיים עשויים להפחית את הסיכון להתפתחות כאבי גב. בין היתר מתברר שגם הפסקת עישון עשויה לעזור במניעה או בהקלה על כאבי גב. הקשר המדויק בין עישון לכאבי גב לא הובן לחלוטין ועל כן גם לא הוכח ובכול זאת התוצאות הסטטיסטיות היו חד משמעיות ללא עישון כאבי הגב פחתו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןעישון גורם סיכון להתפתחות כאבי גב – רקע

כאבי גב מהווים בעיה שכיחה ביותר על פי מחקרים שונים מעל 90% מבני האדם יחוו כאב בחלק זה או אחר של הגב בשלב כלשהו בחייהם. חלק מהאנשים האלו יחוו התקפים תקופתיים של כאבים בגב וחלק קטן יותר יחווה כאבים כרוניים בגב.  כאבי גב מהווים גם גורם מרכזי לנכות, אובדן ימי עבודה, טיפולים כאלה ואחרים, אשפוזים, פיצויים ועוד.

כאבי גב הם כאבים שאנו יכולים לחוש בצוואר, בגב העליון, בגב המרכזי, בגב התחתון, באגן ובעצם הזנב. כמובן שעקב העומסים החריגים ועל רקע היציבות המופחתת של עמוד השדרה הצווארי והמותני אזורים אלה חשופים לפגיעה יותר מאזור עמוד השדרה הגבי המוחזק על ידי צלעות.

גורמי וגורמי סיכון לכאבי גב

הגורמים לכאבים בגב כוללים נזק לרקמות המרכיבות של עמוד השדרה והגב בגלל שימוש יתר על רקע ביצוע תנועות חוזרניות ועומסים חוזרניים, בגלל נזקי חבלה כגון אלו המתרחשים בגלל נפילה, תאונה ועוד או בגלל מחלות שונות כולל דלקת פרקים ניוונית, מחולות אוטואימוניות, סרטן ועוד.

ישנם מספר גדול של גורמי סיכון המעלים משמעותית את הסיכוי לסבול מכאבי גב. בין גורמים הסיכון נמנה כמובן גיל, עיסוק שיוצר עומסי יתר חוזרניים, פעילות גופנית היוצר עומסי יתר חוזרניים, סוג של תחביב היוצר עומסי יתר חוזרניים, השמנה, הריון, ליקויים מבניים בעמוד השדרה כמו עקמת, ליקויים ביומכניים בעמוד השדרה, היותכם גבוהים, ניתוח או פציעה מוקדמים וכפי שהמחקר הנוכחי מדגים גם עישון.

המחקר

עישון גורם סיכון להתפתחות כאבי גב
עישון גורם סיכון להתפתחות כאבי גב

עישון מחובר למחלות רבות ופגיעה בריאותית קשה וזה כולל כול דבר החל מנזק לדיסק הבין חולייתי וכאבי בגב וכלה בסרטן הריאות ועוד. החוקרים במחקר הנוכחי החליטו לבדוק את האופן שבו עישון או הפסקת עישון משפיעים על כאבי הגב ועל רמת המוגבלות הנלוות להם.

החוקרים עקבו במשך 8 חודשים אחר 5,333 חולים שסבלו מכאבים בגלל הפרעות בחלק זה או אחר בעמוד השדרה עם או בלי הקרנות כאב וטופלו באופן כירורגי ובאופן שמרני. החוקרים למדו על הרגלי העישון של החולים ובמקביל למדו את מה הם הסימנים והתסמינים שמהם סבלו החולים ומהי חומרתם. נערך מחקר סטטיסטי  כדי להבין את היחס שבין הרגלי העישון של החולה והתוצאות הבריאותיות.

ממצאי המחקר

במהלך 8 חודשי המעקב אחר החולים עם כאבי הגב נמצא שחולים שמעשנים סבלו מכאבים חמורים יותר מחולים שלא עישנו מעולם. השיפור הממוצע בחומרת הכאב היה שונה בקרב אנשים מעשנים לעומת חולים שלא שמעשנים. אלו שלא עישנו דיווחו על שיפור גדול יותר. מעבר לכך נמצא שחולים שהפסיקו לעשן במהלך המעקב אחר מצב גבם הראו שיפור גדול יותר בכול הנוגע לרמת הכאב ומגבלות התנועה לעומת חולים שהמשיכו לעשן.

מסקנות החוקרים

עישון משפיע על הבריאות שלנו בהרבה דרכים. אם אתם סובלים מכאבי גב והכאבים שלכם נובעים מבעיות בעמוד השדרה אתם עשויים להועיל לבעיה שלכם על ידי הפסקת העישון.

Journal of Bone and Joint Surgery, 12/2012

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן