עישון גורם סיכון לכאבי גב

עישון גורם סיכון להתפתחות כאבי גב

עישון גורם סיכון לכאבי גב. השכיחות העצומה של כאבי גב הופכים את הבעיה הזאת למגפה. מגפת כאבי הגב גורמת בין היתר להתפתחות:

 • מגבלות גופניות קשות
 • נזקים כלכליים אדירים אישיים ולאומיים

נזקים ומגבלות אלה הופכים את כאבי הגב לאחת הבעיות המעיקות ביותר על האדם המודרני. אז מה עושים? כיצד מתמודדים עם המגפה הזאת? מתברר שיש מה לעשות. מספר שינויים התנהגותיים עשויים להפחית את הסיכון להתפתחות כאבים בגב. חשוב להקפיד בין היתר:

 • על התנהלות ארגונומית תקינה
 • לשמור על היציבה
 • על פעילות גופנית
 • וכפי שמתברר מהמחקר הנוכחי להפסיק לעשן

הקשר המדויק בין עישון לכאבי גב לא הובן לחלוטין ועל כן גם לא הוכח ובכול זאת התוצאות הסטטיסטיות היו חד משמעיות ללא עישון כאבי הגב פחתו.

עישון גורם סיכון לכאבי גב – רקע

כאבי גב תחתון (LBP) הם מצב שכיח ומגביל שמשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. על פי מחקרים שונים מעל 80% מבני האדם יחוו כאב בגבם לפחות פעם אחת בחייהם. אצל חלק מהאנשים הללו הכאבים יהיו אפיזודיים ויחלפו במהרה. אצל חלק אחר הכאבים יהיו כרוניים שעלולים להימשך חיים שלמים. כאבי גב הם כאבים שאנו יכולים לחוש:

הגורמים העיקריים להתפתחות כאבי גב הם עומסים חוזרניים המוטלים על עמוד השדרה. עמוד השדרה הצווארי והמותני מצויים בסיכון מוגבר לפציעות וזאת בשל יציבותם המופחתת. לעומת זאת עמוד השדרה הגבי המוחזק על ידי צלעות יציב וסיכויי פגיעה פחותים. כאבי גב גורמים גם לנזקים כלכליים אישיים ולאומיים קשים. נזקים אלו נובעים בין היתר מכך:

 • שהם מהווים גורם מרכזי לנכות
 • גורמים לאובדן ימי עבודה ופגיעה בפריון בעבודה
 • כרוכים בעליות כבדות בשל טיפולים, אשפוזים, ניתוחים, פיצויים ועוד

מספר גורמי סיכון נקשרו ל-LBP, כגון:

גיל, עיסוק, השמנת יתר ופעילות גופנית וגם גורמי אורח חיים כגון עישון, צריכת אלכוהול וצריכת קפה. מחקרים מסוימים הציעו כי גורמים אלה עשויים להגביר את הסיכון ל- LBP על ידי פגיעה בזרימת הדם, גרימת דלקת או שינוי תפיסת הכאב.

מה הם הגורמים לכאבי גב

נזק לרקמות המרכיבות או מניעות את הגב עלול לגרום לכאבים בגב. הגורמים לנזקים ברקמות הגב כוללים בעיקר:

 • שימוש יתר חוזרני. ישיבה ממושכת היא קרוב לוודאי הגורם העיקרי לעומס חוזרני כזה.
 • חבלה ובכלל זה נפילה, תאונה, פציעת ספורט ועוד.
 • מחלות שונות כגון דלקת פרקים ניוונית, מחלות אוטואימוניות, דלקת זיהומית סרטן ועוד

עישון כגורם סיכון לכאבי גב

עישון הוא אחת הצורות הנפוצות ביותר של שימוש בטבק ונקשר לתוצאות בריאותיות שליליות שונות. בין היתר נמצא שעישון מעלה את הסיכון לחלות במחלות לב וכלי דם, מחלות נשימה, סוכרת וסרטן. עישון עלול להשפיע גם על מערכת השלד והשרירים. השפעה זאת נוצרת על ידי:

 • להפחית את אספקת הדם לדיסקים הבין חולייתיים, החיוניים לריפוד עמוד השדרה ולספיגת זעזועים.
 • להגביר את העקה החמצונית ואת הדלקת ברקמות עמוד השדרה. השפעה זאת עלולה לתרום לניוון דיסק וללחץ עצבי.
 • לשנות את הרגישות לכאב ואת מנגנוני ההתמודדות אצל אנשים עם LBP.

מספר מחקרים אפידמיולוגיים דיווחו על קשר חיובי בין עישון לבין LBP, במיוחד במקרים כרוניים ומגבילים. עם זאת, כמה מחקרים לא הצליחו למצוא קשר כזה או מצאו אותו רק בתת-קבוצות מסוימות של מעשנים. יתר על כן, רוב המחקרים היו תצפיתיים ונתונים לסיבתיות מבלבלת והפוכה. לכן, נדרשים מחקרים קפדניים יותר כדי לבסס קשר סיבתי בין עישון לבין LBP.

גורמי אורח חיים נוספים המעלים את הסיכון לכאבי גב

אלכוהול

צריכת אלכוהול היא גורם אורח חיים נוסף שעשוי להשפיע על הסיכון ל-LBP. לאלכוהול עשויות להיות השפעות מועילות ומזיקות על הבריאות, בהתאם למינון, לתדירות ולדפוס הצריכה. צריכת אלכוהול מתונה עשויה להפחית דלקת, לשפר את זרימת הדם ולהוריד את רמות הלחץ, מה שעשוי להגן מפני LBP. עם זאת, צריכת אלכוהול מופרזת עלולה:

 • לפגוע בתפקוד הכבד, להגביר דלקת ולפגוע בסיבי עצב, מה שעלול להגביר את הסיכון ל- LBP.

אלכוהול עשוי גם לקיים אינטראקציה עם גורמי סיכון אחרים ל- LBP, כגון:

 • השמנת יתר, חוסר פעילות גופנית ומצוקה פסיכולוגית.

הראיות על הקשר בין צריכת אלכוהול לבין LBP אינן עקביות ואינן חד משמעיות. כמה מחקרים מצאו קשר בצורת U או בצורת J, מה שמצביע על כך שגם לנמנעים וגם לשתיינים כבדים יש סיכון גבוה יותר ל- LBP מאשר שתיינים מתונים. מחקרים אחרים לא מצאו קשר או קשר ליניארי בין צריכת אלכוהול לבין LBP. ההטרוגניות של המחקרים עשויה לנבוע מהבדלים בהגדרה ובמדידה של צריכת אלכוהול ו- LBP, כמו גם בלבול על ידי גורמים אחרים. לכן, נדרשים מחקרים איכותיים יותר כדי להבהיר את ההשפעה הסיבתית של צריכת אלכוהול על LBP.

קפה

צריכת קפה היא הרגל נפוץ נוסף שעשוי להשפיע על הסיכון ל-LBP. קפה מכיל קפאין, שהוא ממריץ של מערכת העצבים המרכזית שיכול לשפר את הערנות, מצב הרוח והביצועים. קפה מכיל גם נוגדי חמצון ותרכובות נוגדות דלקת שעשויות להגן מפני עקה חמצונית ודלקת ברקמות עמוד השדרה. עם זאת, קפה עשוי גם להיות בעל השפעות שליליות על הבריאות על ידי:

 • הגברת לחץ הדם, קצב הלב, חרדה, נדודי שינה ותסמינים במערכת העיכול.
 • להפריע לספיגת הסידן ולחילוף החומרים בעצמות. השפעה שעלולה לשבש את הבריאות עמוד השדרה.

הראיות על הקשר בין צריכת קפה ל-LBP הן נדירות וסותרות. מחקרים מסוימים הראו כי צריכת קפה עשויה להפחית את הסיכון או החומרה של LBP על ידי שיפור סובלנות לכאב או הפחתת דלקת. מחקרים אחרים הצביעו על כך שצריכת קפה עלולה להגביר את הסיכון או להחמיר את הסימפטומים של LBP על ידי גרימת מתח שרירים או גירוי קולטני כאב. חוסר העקביות של הממצאים עשוי לנבוע משינויים בכמות ובסוג הקפה הנצרך, כמו גם בלבול על ידי גורמים אחרים. לכן, נדרשים מחקרים מתוכננים היטב יותר כדי לקבוע את ההשפעה הסיבתית של צריכת קפה על LBP.

גורמי סיכון נוספים לכאבי גב?

עישון גורם סיכון לכאבי גב
עישון גורם סיכון לכאבי גב

ישנם מספר גדול של גורמי סיכון להתפתחות כאבי גב. בין גורמים הסיכון נמנה כמובן:

 • גיל
 • מקצוע שיוצר עומסי יתר חוזרניים
 • פעילות גופנית היוצר עומסי יתר חוזרניים
 • תחביב היוצר עומסי יתר חוזרניים
 • השמנה
 • הריון
 • ליקויים מבניים בעמוד השדרה כמו עקמת
 • ליקויים תפקודיים בעמוד השדרה
 • אנשים גבוהים
 • ניתוח או פציעה מוקדמים בגב

לסיכום

ישנם מגוון רחב של גורמי סיכון המעלים את הסבירות להתפתחות כאבי גב. חלק מהגורמים הללו הם חד משמעיים וחלקם שנויים במחלוקת. בין גורמי הסיכון הללו נמצאים גם עישון, צריכת אלכוהול וצריכת קפה. גורמי אורח חיים נפוצים אלה עשויים להשפיע על הסיכון ל-LBP באמצעות מנגנונים ביולוגיים שונים. עם זאת, הראיות הנוכחיות על הקשר הסיבתי שלהם עם LBP אינן מספקות ולעיתים אף סותרות. נדרשים מחקרים נוספים כדי להבהיר את ההשפעות הסיבתיות של גורמים אלה על LBP.

References:

Smuck M, Schneider BJ, Ehsanian R, Martin E, Kao MC. Smoking Is Associated with Pain in All Body Regions, with Greatest Influence on Spinal Pain. Pain Medicine. 2020 Sep;21(9):1759-1768. https://doi.org/10.1093/pm/pnz224

Alkherayf F, Agbi C. Cigarette smoking and chronic low back pain in the adult population. Clinical and Investigative Medicine. 2009 Oct;32(5):E360-7.

Shiri R, Karppinen J, Leino-Arjas P, Solovieva S, Viikari-Juntura E. The association between smoking and low back pain: a meta-analysis. The American Journal of Medicine. 2010 Jan;123(1):87.e7-35. https://doi.org/10.1016/j.amjmed.2009.05.028

Hestbaek L, Leboeuf-Yde C, Kyvik KO, Manniche C. The course of low back pain from adolescence to adulthood: eight-year follow-up of 9600 twins. Spine (Phila Pa 1976). 2006 Feb;31(4):468-72.

Scott SC, Goldberg MS, Mayo NE, Stock SR, Poitras B. The association between cigarette smoking and back pain in adults. Spine (Phila Pa 1976). 1999 Sep;24(11):1090-8.

Ditre JW, Brandon TH, Zale EL, Meagher MM. Pain, nicotine withdrawal, and smoking cessation: a human laboratory investigation. Psychological Bulletin. 2011 Jul;137(4):657-76.

Shi Y, Weingarten TN, Mantilla CB, Hooten WM, Warner DO. Smoking and pain: pathophysiology and clinical implications. Anesthesiology. 2010 Oct;113(4):977-92.

Jamison RN, Stetson BA, Parris WC. The relationship between cigarette smoking and chronic low back pain. Addictive Behaviors. 1991;16(3-4):103-10.

Ekholm O, Grønbaek M, Peuckmann V, Sjøgren P. Alcohol and smoking behavior in chronic pain patients: the role of opioids. European Journal of Pain (London). 2009 Aug;13(7):606-12.

Mikkonen P., Leino-Arjas P., Remes J., Zitting P., Taimela S., Karppinen J.: Is smoking a risk factor for low back pain in adolescents? A prospective cohort study Spine (Phila Pa 1976) 2008;33(5):527–532

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

עקמת בגב

עקמת בגב

עקמת בגב (סקוליוזיס) היא מצב הגורם לעמוד השדרה להתעקם הצידה,

אנשים שמנים חיים פחות שנים

השמנה משמעותה פחות שנים לחיות

שמנים חיים פחות שנים! על העובדה הזאת כבר אין חולק וגם על כך שמגפת ההשמנה הולכת ומתרחבת בעולם. מעבר לאסתטיקה השמנה פוגעת גם בבריאות, גורמת לתחלואה ולעיתים קרובות אפילו מקצרת את החיים. אנשים שמנים חיים פחות שנים מאנשים בעלי משקל נורמלי.