ארבע ראשי חזק מונע כאבי ברכיים
ארבע ראשי חזק מונע כאבי ברכיים

ארבע ראשי חזק מונע כאבי ברכיים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


ארבע ראשי חזק מונע כאבי ברכיים! פציעות ודלקות ברכיים הם עניין שכיח. מתברר שחוזקו של השריר הארבע ראשי חשוב לתפקוד תקין של המפרק פטלופמורל (מפרק הירך-פיקה) בברכיים וכתוצאה מכך הגנה מפני שחיקת סחוס מתחת לפיקת הברך (תסמונת פטלופמורל).

כאבי ברכיים מהווים בעיה שכיחה ביותר בעיקר בקרב מבוגרים החשופים להתפתחות דלקת פרקים ניוונית. מספר מחקרים בוצעו בניסיון להבין האם לכוח של השריר הארבע ראשי יש השפעה כלשהי על דלקת הפרקים הניוונית (Osteoarthritis) אצל מבוגרים. חלק מהמחקרים הראה שחולשה של השריר הארבע ראשי אכן מקדמת את הסיכויים להתפתחות דלקת פרקים ניוונית ו/או מחמירה את הסימנים והתסמינים של החולים במחלה. מחקרים אחרים העלו תוצאות שלא היו חד משמעיות. המחקר הנוכחי הוא ניסיון נוסף לקבוע מה השפעת יכולתו של השריר הארבע ראשי על התפתחות דלקת פרקים ניוונית בברכיים ו/או על הקלה או החמרה של הסימנים והתסמינים הנובעים מהמחלה.

ארבע ראשי חזק מונע כאבי ברכיים – רקע

על פי מחקרים שונים (J Orthop Sports Phys Ther. 2014 Jun;44(6):391–B1) כול חולה הסובל מכאב ברכיים הנגרם בגלל תסמונת פטלופמורל מתבקש בין היתר לחזק את השריר הארבע ראשי ובעיקר את הראש הפנימי הקרוי בעברית השריר הנרחב התיכון (Musculus vastus medialis). לשריר זה הפעיל במיוחד בעשרת האחוזים האחרונים של פשיטת הברך, יוחס במשך הרבה שנים השפעה מכרעת על מיקום הפיקה. חוקרים שונים טוענים שאין אפשרות לחזק את השריר הנרחב הפנימי באופן מבודד מהשרירים האחרים בשריר הארבע ראשי ולכן הגורם לשיפור שחל במצב הברך המטופלת הוא החיזוק של כול השריר הארבע ראשי. אין חולק על ההשפעה המיטיבה של חיזוק השריר בריפוי תסמונת פטלופמורל. במחקר אחר (Arthritis Rheum. 2004 Jun;50(6):1815-21) נמצא שיש קשר בין חולשה של השריר הארבע ראשי לבין התפתחות דלקת פרקים ניוונית בברך גם במפרק ירך – שוק (tibiofemoral) וגם במפרק ירך-פיקה.

השריר הארבע ראשי הוא השריר הגדול ביותר בגוף שלנו ותפקידו העיקרי הוא לפשוט את הברך. השריר מורכב מארבעה שרירים שונים כולל: שריר הירך הישר (Rectus femoris) שהוא דק יחסית מעל ושלושה ראשים מסיביים יותר מתחת: השריר הנרחב הצדי (Vastus lateralis), השריר הנרחב הביניימי (Vastus intermedius) ומיודענו השריר הנרחב התיכון. השרירים הללו מסתיימים בגיד אחד המתחבר אל פיקת הברך. המיקום של פיקת הברך נקבע על פי משחקי הכוחות בין השרירים הללו.

המחקר

ארבע ראשי חזק מונע כאבי ברכיים
ארבע ראשי חזק מונע כאבי ברכיים

החוקרים עקבו במשך 30 חודשים אחר 265 נשים וגברים שסבלו מדלקת פרקים ניוונית בברכיים וממגוון הסימנים והתסמינים של דלקת זאת כולל שחיקת סחוסים, כאבים ומגבלות תנועה. בתחילת המחקר נחשף מצב הסחוס במפרק הירך- שוק (Tibiofemoral joint) ובמפרק הירך – פיקה (Patellofemoral joint) של הנחקרים באמצעות דימות תהודה מגנטית (Magnetic Resonance Imaging). כמו כן נמדד כוחו של השריר הארבע ראשי של כול אחד מהנחקרים, נבדקה היכולת התפקודית של הברכיים שלו ונרשם דרוג הכאב שהם חשים שנתן כול אחד מהם. לצורך מעקב אחר מצבה של דלקת הפרקים הניוונית בברכיים של הנחקרים בוצעה דימות תהודה מגנטית נוספת לאחר 15 חודשים ואחרונה לאחר 30 חודשים.

ממצאי המחקר

החוקרים לא מצאו השפעה כלשהי של הכוח של השריר הארבע ראשי על קצב שחיקת הסחוס במפרק הירך-שוק (Tibiofemoral joint). גם כאשר השריר היה חזק או המפרק היה לא מאוזן הדבר לא השפיע על הסחוס במפרק הזה. מצד שני נמצא שריר ארבע ראשי חזק מגן על הסחוס בצד החיצוני של מפרק הירך-פיקה (Patellofemoral joint). זהו אזור אנטומי עם שכיחות פגיעה גבוהה יחסית בסחוס הגורמת לכאבי ברכיים ומוגבלות תנועה. על פי ממצאי המחקר החולים בדלקת פרקים ניוונית בעלי ארבע ראשי חזק סבלו מפחות כאבים ומפחות מגבלות תנועה.

מסקנות החוקרים

החוקרים מסייגים את הממצאים וטוענים שמחקרים נוספים צריכים לאשר אותם. עם זאת אי אפשר לדעתם להתעלם מההשפעה הגדולה שהייתה לחוזקו של השריר הארבע ראשי על דלקת הפרקים הניוונית בברכיים כולל על שחיקת הסחוס, על רמת הכאבים ועל היכולת התפקודית. החוקרים משערים שההשפעה החיובית הזאת מושגת בגלל שהראש הפנימי של השריר הארבע ראשי מייצב את פיקת הברך ומונע או מצמצם את הסימנים והתסמינים של דלקת הפרקים הניוונית במפרק הירך-פיקה (Patellofemoral joint).

האם יתכן שהמפתח לבריאות הברך מצוי בחיזוק של השריר הארבע ראשי? למרות מקומו החשוב של השריר הארבע ראשי לבריאות הברך לא הכול תלוי בו. הברך נתונה לעומסים חריגים, בין היתר מסיבות אבולוציוניות ועל כן חשופה לנזקים. הקפדה על חיזוק שריר ארבע ראשי חשובה אך כך גם הניהול הנכון של העומסים שמוטלים על הברך.

Arthritis & Rheumatism, January 2009; 60:1; pp.189-198

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי ברכיים במדרגות

  כאב בברכיים במדרגות? יתכן שהמקור לסימנים והתסמינים במפרקים היא הפרעה שכיחה הפוגעת ברוב האוכלוסייה המבוגרת הקרויה דלקת פרקים ניוונית. כאב…

 • כאבי ברכיים חכו עם הניתוח

  כאבי ברכיים? חכו עם הניתוח! קרע מיניסקוס היא תופעה שכיחה המתרחשת בגלל בלאי, פציעות ספורט ועוד. ארטרוסקופיה הוא ניתוח שכיח…

 • אימון גב מונע כאבי גב

  אימון של הגב מונע כאבי גב! אימונים הגב התחתון היא אחת הדרכים היעילות למנוע התפתחות כאבים בגב התחתון. יש להקפיד להתאמן…

 • כאבי ברכיים משפיעים על בן הזוג

  כאבי ברכיים משפיעים על בן הזוג! המחקר המסוקר כאן עקב אחר מצב הרוח ואיכות השינה של בני זוג במצב שבו…

 • כאבי ברכיים בעלייה או ירידה במדרגות

  כאבי ברכיים במדרגות הם עניין שכיח. הגורם הוא לרוב דלקת פרקים ניוונית. מחלה זו פוגעת בעיקר במפרקים נושאי משקל ובמפרקים…

 • ספורט יכול לשכך כאבי ברכיים

  ספורט לשיכוך כאבי ברכיים היא אסטרטגיה חכמה. מתברר שאחת הדרכים היעילות ביותר להתמודד עם כאב כרוני בברכיים הנובע מדלקת פרקים ניוונית…

 • כאבי ברכיים טאי צ'י יכול לעזור

  טאי צ'י לכאבי ברכיים? מתברר שזה עוזר. דלקת פרקים ניוונית היא מחלת הפוגעת ברוב בני האדם. פעילות גופנית ובכלל זה…

 • כאבי ברכיים הרזיה עשויה להועיל

  כאבי ברכיים? הרזיה מועילה! הרזיה לטיפול בכאבי ברכיים היא אסטרטגיה נבונה. גם פעילות גופנית וגם ירידה במשקל כול אחד בנפרד…

 • כאבי ברכיים שכיח יותר בקרב נשים

  כאבי ברכיים? נשים סובלות יותר! שיעור כאבי הברכיים בקרב נשים מעל גיל 50 עולה באופן משמעותי. בין הגורמים המנבאים התפתחות…

 • כאבי גדילה בברכיים

  כאבי גדילה בברכיים הם עניין שכיח למדי. בני נוער הסובלים מכאבי גדילה בברכיים עלולים לפתח בעיות ברכיים אחרות ולהמשיך לסבול…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן