כאב בברך והשריר הארבע ראשי

ארבע ראשי חזק מונע כאבי ברכיים

כאב בברך והשריר הארבע ראשי האם יש קשר? כאבי ברכיים מהווים בעיה שכיחה ביותר בעיקר בקרב מבוגרים החשופים להתפתחות דלקת פרקים ניוונית. מספר מחקרים בוצעו בניסיון להבין האם לכוח של השריר הארבע ראשי יש השפעה כלשהי על דלקת הפרקים הניוונית (Osteoarthritis) אצל מבוגרים. חלק מהמחקרים הראה שאכן חולשה של השריר הארבע ראשי:

 • מעלה את הסיכון להתפתחות דלקת פרקים ניוונית ו/או מחמירה את הסימפטומים של מחלה קיימת.

מחקרים אחרים העלו תוצאות שלא היו חד משמעיות. המחקר הנוכחי בחן שוב את השפעת חוזקו של השריר הארבע ראשי על הבריאות של הברכיים. מסקנתו הייתה חד משמעית:

 • שריר ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך

חוזקו של השריר הארבע ראשי חשוב לתפקוד תקין של המפרק פטלופמורל (מפרק הירך-פיקה) בברך. פעילות תקינה של המפרק הזה משמעותה מניעת שחיקת הסחוס מתחת לפיקת הברך (תסמונת פטלופמורל). חיזוק של השריר הקדמי בירך יצמצם הסיכוי להתפתחות דלקת פרקים ניוונית בברכיים.

כאב בברך והשריר הארבע ראשי – רקע

חוקרים טוענים (J Orthop Sports Phys Ther. 2014 Jun;44(6):391–B1) שחולים הסובלים מתסמונת פטלופמורל מתבקשים:

 • לחזק את השריר הארבע ראשי. בעיקר לחזק את הראש הפנימי הקרוי השריר הנרחב התיכון (Musculus vastus medialis).

לשריר הנרחב התיכון הפעיל במיוחד בעשרת האחוזים האחרונים של פשיטת הברך, יוחס במשך הרבה שנים השפעה מכרעת על מיקום הפיקה. עם זאת, חוקרים שונים טוענים שלא ניתן לחזק את השריר הנרחב הפנימי בלבד. לכן לטענתם, הגורם לשיפור במצב הברך הוא החיזוק של כל השריר הארבע ראשי. אין חולק על ההשפעה המיטיבה של חיזוק השריר בריפוי תסמונת פטלופמורל. במחקר אחר (Arthritis Rheum. 2004 Jun;50(6):1815-21) נמצא שיש קשר בין חולשה של השריר הארבע ראשי לבין התפתחות דלקת פרקים ניוונית בברך גם במפרק ירך – שוק (tibiofemoral) וגם במפרק ירך-פיקה.

השריר הארבע ראשי הוא השריר הגדול ביותר בגוף שלנו ותפקידו העיקרי הוא לפשוט את הברך. השריר מורכב מארבעה שרירים שונים כולל:

 • שריר הירך הישר (Rectus femoris) שהוא דק יחסית מעל

שלושה ראשים מסיביים יותר מתחת:

 • שריר נרחב צדי (Vastus lateralis)
 • השריר הנרחב הביניימי (Vastus intermedius)
 • ומיודענו השריר הנרחב התיכון

השרירים הללו מסתיימים בגיד אחד המתחבר אל פיקת הברך. המיקום של פיקת הברך נקבע על פי משחקי הכוחות בין השרירים הללו.

המחקר

כאב בברך והשריר הארבע ראשי
כאב בברך והשריר הארבע ראשי

החוקרים עקבו במשך 30 חודשים אחר:

265 נשים וגברים שהיו חולים בדלקת פרקים ניוונית בברכיים. בשל מחלת פרקים זאת סבלו חולים אלה וממגוון הסימנים והתסמינים של דלקת זאת כולל:

 • כאבי ברכיים
 • מגבלות תנועה
 • ומגבלות תפקוד

בתחילת המחקר נחשף באמצעות דימות תהודה מגנטית (Magnetic Resonance Imaging):

 • מצב הסחוס במפרק הירך- שוק (Tibiofemoral joint) ובמפרק הירך – פיקה (Patellofemoral joint) של הנחקרים
 • נמדד כוחו של השריר הארבע ראשי של כל אחד מהנחקרים
 • נבדקה היכולת התפקודית של הברכיים שלו
 • ונרשם דרוג הכאב שהם חשים שנתן כל אחד מהם

לצורך מעקב אחר מצבה של דלקת הפרקים הניוונית בברכיים של הנחקרים בוצעה דימות תהודה מגנטית נוספת לאחר 15 חודשים ואחרונה לאחר 30 חודשים.

ממצאי המחקר

החוקרים לא מצאו השפעה כלשהי של הכוח של השריר הארבע ראשי על קצב שחיקת הסחוס במפרק הירך-שוק (Tibiofemoral joint). גם כאשר השריר היה חזק או המפרק היה לא מאוזן הדבר לא השפיע על הסחוס במפרק הזה. מצד שני נמצא שריר ארבע ראשי חזק מגן על הסחוס בצד החיצוני של מפרק הירך-פיקה (Patellofemoral joint). זהו אזור אנטומי עם שכיחות פגיעה גבוהה יחסית בסחוס הגורמת לכאבי ברכיים ומוגבלות תנועה. על פי ממצאי המחקר החולים בדלקת פרקים ניוונית בעלי ארבע ראשי חזק סבלו מפחות כאבים ומפחות מגבלות תנועה.

מסקנות החוקרים

החוקרים מסייגים את הממצאים וטוענים שמחקרים נוספים צריכים לאשר אותם. עם זאת אי אפשר לדעתם להתעלם מההשפעה הגדולה שהייתה לחוזקו של השריר הארבע ראשי על דלקת הפרקים הניוונית בברכיים כולל על שחיקת הסחוס, על רמת הכאבים ועל היכולת התפקודית. החוקרים משערים שההשפעה החיובית הזאת מושגת מכיוון שהראש הפנימי של השריר הארבע ראשי מייצב את פיקת הברך. ייצוב פיקת הברך מונעת או מצמצמת את הסימנים והתסמינים של דלקת הפרקים הניוונית במפרק הירך-פיקה (Patellofemoral joint) ואת התפתחות תסמונת פטלופמורל.

האם יתכן שהמפתח לבריאות הברך מצוי בחיזוק של השריר הארבע ראשי? למרות מקומו החשוב של השריר הארבע ראשי לבריאות הברך לא הכול תלוי בו. הברך נתונה לעומסים חריגים, בין היתר מסיבות אבולוציוניות ועל כן חשופה לנזקים. הקפדה על חיזוק שריר ארבע ראשי חשובה אך כך גם הניהול הנכון של העומסים שמוטלים על הברך.

Arthritis & Rheumatism, January 2009; 60:1; pp.189-198

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

פרופריוספציה מהי ולמה היא חשובה

פרופריוספציה מהי ולמה היא חשובה

פרופריוספציה מה זה? כולנו מכירים את חמשת החושים: ראייה, שמיעה, טעם, מגע וריח. חוש נוסף הוא חוש הפרופריוספציה (חישה עצמית) שבניגוד לחושים האחרים שחשים את העולם ההסובב אותנו החוש הזה מספק לנו מידע תמידי על התנועה והמנח של חלקי הגוף שלנו.

סחרחורת או ורטיגו ממקור צווארי טיפול

סחרחורת או ורטיגו ממקור צווארי טיפול

סחרחורת ורטיגו צוואריים? טיפול המתבסס על אבחון מדויק נדרש כעת כדי למנוע נזק פוטנציאלי קשה יותר. כאשר תסמינים קיצוניים אלה מתפתחים בגלל נזק כזה או אחר בעמוד השדרה הצווארי הם עלולים לגרום בין היתר לנפילות, תאונות דרכים, עוגמת נפש מרובה והוצאות כלכליות אדירות. 

כאבים בכף הרגל אבחון

כאבים בכף הרגל אבחון

כאבים בכף הרגל? אבחון נדרש כדי לטפל בבעיה ולמנוע נזקים בלתי הפיכים. סימנים ותסמינים יכולים לנבוע מפגיעה בכול אחת מהרקמות המרכיבות את כף הרגל: עצמות, רצועות, שרירים, רקמות חיבור, ציפורניים, עצבים, כלי דם ועור. עומסים חוזרניים הוא מנגנון הפציעה השכיח.

ציסטה בברך אבחון וטיפול

ציסטה בברך אבחון וטיפול

ציסטה בברך? אבחון וטיפול נדרשים למניעת נזקים ותסמינים כרוניים במפרק הזה. ציסטה בברך ע"ש בייקר היא נפיחות בצקתית בחלק האחורי של המפרק המתפתחת באופן משני לפתולוגיה אחרת וגורמת למגוון סימנים ותסמינים. טיפול בבעיה זו מחייב זיהוי מדויק של מקור הבעיה.