כאבים בברך: גורמים תסמינים וטיפול

כאבים בברך: גורמים תסמינים וטיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בברך: גורמים תסמינים וטיפול. כאבי ברכיים היא תופעה שכיחה בכול הגילים. כאבים במפרקים הללו עלולים להתפתח בגלל נזק לאחת או יותר מהרקמות המרכיבות או מניעות את המפרק עצמו או בגלל נזק ברקמה מרוחקת שיש ביכולתה לגרום להשלכת סימנים ותסמינים לכיוון הברך. בין הרקמות הפגיעות ביותר בברכיים נמנה את שחיקת הסחוסים ובכלל זה הסחוס התת פיקתי (תסמונת פטלו פמורל), המיניסקוסים, הרצועות, השרירים, הגידים הבורסות ועוד.

בגלל מגוון הגורמים האפשריים להתפתחות כאבים בברך חשוב לבצע אבחון מדויק של מקור הכאב טרם תחילת הטיפול. אבחון מקור התסמינים ובכלל זה ביצוע אבחנה מבדלת יצביעו על הגורם המדויק ויאפשרו להעניק את הטיפול היעיל ביותר. סוג הטיפול ואופיו תלויים באופן ישיר לנזק ולחומרת הנזק. ברוב המכריע של המקרים ניתן להסתפק בטיפול השמרני. לעתים רחוקות תידרש גם התערבות כירורגית. במאמר הנוכחי "כאבים בברך: גורמים תסמינים וטיפול" אני כותב באופן תמציתי על הפרעה בריאותית זאת. כאן תקראו באופן תיאור קצר של הגורמים לכאבים בברך, על הסימנים והתסמינים האפשריים הנלווים לכאבים הללו ועל האבחון והטיפול בה.

כאבים בברך: גורמים תסמינים וטיפול – רקע

כאבים בברכיים מהווים עניין שכיח. למעשה מדובר בכאבים בשכיחים ביותר במערכת שריר ושלד לאחר כאבי גב תחתון. השכיחות הכללית של כאבי ברכיים בכלל האוכלוסייה נאמדת ב- 19%. שכיחות זאת עולה באופן עקבי עם הגיל. יותר מכך, עם הגיל עולה גם חומרת הכאב וגם הסיכוי להתפתחות מגבלות תנועה ותפקוד. ההימצאות הכללית של כאבי ברכיים בקרב גברים נעה בין 15% – 20%. במחקר אמריקאי נמצא ש- 18% מכלל הגברים מעל גיל 60 דיווחו על כאבי ברכיים.

מספר הסובלים מכאבי ברכיים ומגיע עד לרבע מכלל האוכלוסייה מעל גיל 85. מחקר אוסטרלי שנערך באותו נושא מצא שכיחות דומה של כאבים בברכיים בקרב האוכלוסייה האוסטרלית. השכיחות שלח כאבי ברכיים בקרב נשים היא מעט יותר גבוהה ונאמדת ב20%. בגיל 60 שכיחות הכאבים הללו בברכיים בקרב נשים משתווה לזו של גברים. לאחר גיל 85 השכיחות של הכאבים הללו בברכיים בקרב נשים שוב עוברת את זאת של גברים ומגיעה עד כמעט שליש מהנשים. שכיחות כאבי הברכיים בקרב  ילדים נאמדת ב4% ואילו זו של בני נוער נאמדת ב18%. חשוב לזכור שלכאבים הללו בקרב ילדים ובני נוער אין רכיב ניווני.

כאבים בברך וסימנים ותסמינים נלווים

מלבד על כאבים בברך החולה התלונן לרוב גם על סימנים ותסמינים נוספים. אופיים ומיקומם של הסימנים והתסמינים הללו תלויים ברקמה שניזוקה ובחומרת הנזק. כך למשל  דלקת פרקים ניוונית בברכיים תגרום כאבים בברכיים ברמות חומרה שונות, נוקשות של המפרק, מגבלות תנועה, רעשים שבוקעים מהמפרק ועוד. במקרים של דלקת פרקים ראומטית או גאוט הסימנים והתסמינים עלולים לכלול כאבים לרוב חריפים (תלוי בשלב), נוקשות בעיקר בבקרים, נפיחות, אדמומיות, חם למגע ועוד. במקרה של קרע במיניסקוס החולה עלול לסבול בין היתר מהסימנים והתסמינים הבאים מגבלות תנועה, קושי להניע את המפרק, נפיחות, רעשים שעולים מהפרק, נעילה של הברך. כאשר נגרם קרע של אחת הרצועות בברך הסימנים והתסמינים עלולים לכלול כאבים, נפיחות וחוסר יציבות. במצב של תסמונת פטלופמורל החולה התלונן על כאבי ברכיים בקדמת הברך. במצב של אוסגוד שלאטר הנער (ברוב המקרים) התלונן על כאבים מתחת לפיקות הברך בנקודת החיבור של הגיד של הארבע ראשי.

כאבים בברך גורמים

מה עלול לגרום לכאבים בברכיים? בין הגורמים השכיחים להתפתחות כאבים ברכיים נמנה עומסי יתר חוזרניים על הברכיים, נזקי חבלה באחת או יותר מרקמות הברכיים וכמובן מחלות ובעיקר דלקת פרקים ניוונית. עומסי יתר חוזרניים עלולים להתפתח בגלל כפיפות ברכיים חוזרניות (מדרגות, סקוואטים), במהלך השתתפות במשחקי כדור כמו כדורגל, כדורסל, ריצות, קפיצות, ריקוד ועוד. נזקי חבלה עלולים להתפתח במהלך פציעת ספורט (סיבוב הברך, פריקה), תאונות דרכים ונפילות. מגוון רחב של מחלות פרקים עלול להיות הגורם לסימנים ותסמינים במפרקים הללו. בין יתר המחלות השכיחות נמנה דלקת פרקים ניוונית, דלקת פרקים שגרונית, גאוט, דלקת פרקים זיהומית ועוד.

גורמי סיכון

מספר גורמי סיכון מעלים את הסיכוי להתפתחות כאב במפרק הברך. נטרול הגורמים הללו יכול להועיל במניעת התפתחות סימנים ותסמינים במפרק זה. בין הגורמים הללו נמנה:

  • הגיל שלנו, ככל שאנו מתבגרים כך גם עולה הסבירות להתפתחות כאבים בברך
  • המגדר – נשים נוטות לסבול מכאבים בברכיים יותר מגברים
  • ליקויים ביו מכניים באופן עבודת המפרקים
  • ליקויים מבניים במפרק (ברכי O ברכי X)
  • משקל עודף או השמנה יוצרים עומסי יתר על המפרקים נושאי המשקל ובכלל זה על הברכיים
  • עבודה או פעילות גופנית שיוצרים עומסי יתר חוזרניים על הברכיים
  • פציעות קודמות בברכיים
  • ניתוחים קודמים
  • מחלות רקע ועוד.

כאבים בברך אבחון

כדי לאבחן סימנים ותסמינים שהתפתחו בברך נעבור דרך מספר שלבים: היסטוריה רפואית של התפתחות הסימנים והתסמינים, בדיקה גופנית של המפרק ושל כול הרקמות והמפרקים בשרשרת הקינטית שלה, בדיקות מעבדה ודימות. במהלך ההיסטוריה הרפואית נלמד על הרקע הבריאותי של החולה, על תלונותיו, תיאור הסימנים והתסמינים המציקים לו, על המיקום המדויק של הסימנים והתסמינים, מתי החלו, אלו גורמים משפיעים עליהם ועוד. בבדיקה הגופנית, נתבונן בכלל הגוף ובעיקר במפרק הבעייתי במצבים שונים, נמשש ונניע אותה ואת יתר חלקי השרשרת הקינטית, נערו בדיקות מיוחדות, בדיקות נוירולוגיות ובמידת הצורך ניעזר בצילומי רנטגן, מיפוי עצמות, CT או MRI.

כאבים בברך טיפול

כאבים בברך: גורמים תסמינים וטיפול

הטיפול בהתפתחות כאבים בברך משתנה בהתאם לגורם להם, בהתאם לחומרת הפציעה ובהתאם למגבלות של החולה. במקרים קלים כול שנדרש הוא טיפול עצמי שכולל מנוחה, התנהלות  מתחשבת, פעילות חלופית ועוד. במקרים קשים יותר יידרש טיפול על ידי כירופרקט שהתבסס על שימוש בכלי עזר חשמליים לריפוי דלקות וטכניקות ריפוי ידניות שמטרתן שמירה ושיפור טווחי התנועה והיכולת התפקודית של המפרק. רק במקרים חריגים לא יהיה מנוס מטיפול תרופתי בדלקת פרקים כזו או אחרת או פתרון כירורגי לתיקון מיניסקוס קרוע או רצועה קרועה.

שיקום ברכיים

עם שוך הכאב תרצו בוודאי לחזור לשגרה של פעילות גופנית וחיי יום יום אינטנסיביים. הדבר הזה אינו מומלץ. גם לאחר שהכאב נעלם וטווחי התנועה של הברך הושבו לא רצוי לחזור לשגרה של פעילות גופנית. חזרה לשגרה מומלצת רק לאחר הליך של שיקום.

למעשה עוד במהלך הטיפול נתחיל בשיקום הברך. מטרת השיקום היא חזרה לאורח חיים שגרתי הכולל את העומסים הנלווים לפעילות גופנית, עבודה ותחביבים. השיקום התמקד בפרק עצמו ובשרירים המפעילים אותו אך גם במפרקים ובשרירים המצויים בשרשרת הקינמטית של הברכיים ובכלל זה כפות רגליים, מפרקי הירך, אגן וגב תחתון. נאזן את עבודת השרירים הפועלים על הברכיים כולל השריר הארבע ראשי, שרירי המיתר וגם את השרירים הפועלים על מפרקי הירך כולל המקרבים והמרחיקים של הירך.

נתחיל מעבודה עדינה על הרקמות הרכות והנעה מעודנת של המפרקים. נשלב תרגילים פסיביים ואקטיביים שמטרתם שיפור טווחי התנועה של המפרקים, חיזוק, הגמשה ואיזון השרירים הפועלים על המפרק, שיפור שיווי המשקל וחוש החישה העצמית ועוד. בסוף התהליך החולה אמור לחזור למגרש.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים