שיקום מערכת שיווי המשקל
שיקום מערכת שיווי המשקל

שיקום מערכת שיווי המשקל

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


שיקום מערכת שיווי המשקל מתייחס בין היתר לשיקום היכולת של האדם לשמור על איזון והימנעות מנפילה במצבים שונים כולל עמידה, הליכה ובמצבים דינמיים ומורכבים יותר. היכולת לשמור על איזון  משקל תקין נלקח לעתים קרובות כמובן מאליו. לפעולות רבות שאנו מבצעים בהיסח הדעת נדרש יכולת טובה של מערכת חשובה זאת.

כך למשל אדם בריא מצליח באופן שגרתי לשמור על איזון גם כאשר הוא צועד על שביל צר או קם באישון ליל ובחשכה מוחלטת כדי ללכת לשירותים או כדי לרדת במדרגות. אדם מאומן אף מגדיל לעשות ויכול אף להלך על חוט דק, לגלוש על גלגליות או על מגלשי סקי. ללא מערכת איזון זאת פעולות אלו היו מסתימות בנפילה קשה, פציעה ואולי אף מוות. מסיבות שונות ובכלל זה זקנה, ניוון ונזקי חבלה מערכת חשובה זאת המקנה לנו בין היתר את היציבות עלולה להיפגע. במצב הזה אנו עלולים למעוד ולסבול מסימנים ותסמינים נוספים כולל סחרחורת, ורטיגו, טשטוש ראייה ועוד.

שיקום מערכת שיווי המשקל – רקע

שיקום מערכת שיווי המשקל הוא למעשה שיקום של מערכות שונות בגוף ושל הקשרים העצביים ביניהם. מערכות המרכיבות המערכת המורכבת הזאת כוללות את המערכת הווסטיבולרית המצויה באוזן הפנימית, חלקים ממערכת העצבים המרכזית ובכלל זה גזע המוח והמוח הקטן וכמובן מערכת העצבים הפריפרית המוליכה את המידע מהמערכת הווסטיבולרית אל גזע המוח והמוח הקטן ומוליכה את התגובות והפקודות של גזע המוח והמוח הקטן אל חלקי הגוף השונים במטרה לתקן את האיזון.

המערכת הווסטיבולרית בנויה בעיקרה משלוש תעלות עגולות למחצה הממוקמות בכיוונים שונים. בחלק הפנימי של תעלות אלו ישנו נוזל וקולטנים בצורת שערות הרגישים לתנועת הנוזל. תאוצות של הראש לכול כיוון מניעה את הנוזל בתעלות שבעקבות זאת את הקולטנים. תנועת הקולטנים גורמת לעירור עצבי המעביר את המידע אודות המיקום והמצב הקינטי של הראש, העיניים וחלקי הגוף שונים אל גזע המוח ואל המוח הקטן. גזע המוח והמוח הקטן אחראים על הפעלת התגובות הנחוצות לשמירה על בין היתר על איזון. מידע מדויק מהאיבר הווסטיבולרי, מהעיניים ומהיציבה (מפרקים, שרירים, גידים ועוד) מאפשרים למוח לשמור על שיווי משקל טוב.

חוסר במידע, מידע משובש או חוסר התאמה במידע המגיע למוח מהגורמים השונים גורם לאובדן שיווי משקל ותסמינים כמו סחרחורת, ורטיגו ועוד. כך למשל חוסר התאמה בין המידע המגיע למוח מהעיניים למידע המגיע למוח מהאיבר הווסטיבולרי יערערו את המערכת הזאת ועלולים לגרום גם תסמינים כמו ורטיגו וסחרחורת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןמערכת שיווי המשקל מה זה?

שיווי משקל איכותי יאפשר לאדם לשמור על מרכז הכובד (Center of mass) בבסיס התמיכה (Base of Support) שלו. מערכת שיווי משקל טובה כאשר היא מאפשרת לאדם בין היתר לחוש את מהירות וכיוון התנועה שלו, תאפשר לו לראות באופן ברור וחד גם כאשר הוא בתנועה ותבצע למענו פעולות אוטומטיות במטרה לשמור על יציבות ויציבה תקינים.

האדם שמרכז הכובד שלו יוצא מחוץ לבסיס התמיכה של הגוף מוגדר כאדם שאיבד את איזונו. אדם זה ניזקק לפעולת תיקון מהירה כדי לא למעוד. פעולות מתקנות שמקורן בגזע המוח ובמוח הקטן גורמות לגיוס שרירים, מפרקים וגידים על מנת לבצע את התנועות והפעולות הנדרשות כדי להחזיר את מרכז הכובד של האדם לתוך בסיס התמיכה שלו. הפרעה לאחד מחלקי מערכת שיווי משקל תפגע בהכרח ביכולת האיזון של אותו אדם ותעלה את סיכוייו ליפול.

מערכת שיווי משקל מתבססת על אינטגרציה של מידע המושג ממספר מערכות ובכללן:
1) הרשת התחושתית-מוטורית (Sensorimotor network) כולל מידע המגיע מהשרירים והמפרקים, מידע ממערכת הראייה ומידע מחוש חישה עצמי (proprioception).
2) המערכת הווסטיבולרית הכולל מידע אודות התנועה המתבצעת, כיוונה ומהירותה ואודות שיווי המשקל.
3) המידע המשולב הזה מגיע לגזע המוח ולמוח הקטן ושם לאחר ניתוחו יוצאות הנחיות מתקנות.

מי נימצא בסיכון לפגיעה במערכת שיווי המשקל?

כאמור מערכת שיווי משקל תלויה בבריאות של כול אחד מרכיביה כולל של המערכת הווסטיבולרית באוזן התיכונה, של העצבים פריפריים המוליכים את המידע מהמערכת הווסטיבולרית אל גזע המוח ואל המוח הקטן וכמובן של גזע המוח והמוח הקטן שמגיבים למידע המגיע אליהם באמצעות רפלקסים ופקודות ביצוע לשרירים מפרקים וגידים. למעשה כול בני האדם, בכול גיל נמצא בסיכון להתפתחות נזק באחד מחלקי מערכת שיווי המשקל המוזכרים. כמובן שהטיפול והשיקום של מערכת זאת תלויה בסוג הנזק שנגרם לה, מיקומו וחומרתו.

מתי כדאי לשקם את מערכת שיווי המשקל?

מגוון רחב של הפרעות בריאותיות עלולות להיות הגורם לפגיעה במערכת שיווי המשקל. חלק מההפרעות הללו מגיבות טוב יותר מאחרות לטיפול ושיקום. בין ההפרעות שמגיבות טוב לשיקום וכדאי לטפל בהן נמנה:

1) ורטיגו פרוקסיזמלי פריפרי

ורטיגו פרוקסיזמלי פריפרי (Benign Paroxysmal Positional Vertigo) או בקצרה BPPV היא הפרעה בריאותית הנגרמת בגלל שינוי במיקום של קריסטלים (אוטוליטים) באוזן הפנימית וכניסתם לתוך התעלות העגולות למחצה. הסימנים והתסמינים של הפרעה זאת כוללים סחרחורות או ורטיגו בשינויי תנוחה, בחילות, הקאות ועוד. הטיפול המקובל כולל את התמרונים על שם אפלי (Epley maneuver) ועל שם סמונט (Semont maneuver) שמשנים אתי מיקום הראש לכיוונים שונים כדי להזיז את הקריסטלים הללו מהאוזן הפנימית. דרכי טיפול נוספים כוללים את תרגילי ברנדט דרופ (Brandt-Daroff exercises), תרגילים על גליל (Log roll exercises) ועוד.

2) פגיעה באיבר שיווי המשקל באוזן

פגיעה באיבר שיווי המשקל באוזן אחת על רקע דלקת בעצב הפרוזדור (Vestibular Neuronitis) או גידול שפירי בעצב השמיעה הקרוי גם אקוסטיק נוירומה או בעקבות פגיעה באיברי שיווי המשקל בשתי האוזניים כמו למשל במצב של רעילות על רקע שימוש באנטיביוטיקה ועוד.

3) מחלות הפוגעות במערכת הווסטיבולרית באופן משתנה

מחולת כמו מחלת מנייר או במצב של פיסטולה של הפרילימפה (perilymph fistula) אנו עלולים לסבול מאבדן שיווי משקל וסימנים ותסמינים רבים. תופעות אלו מגיבות לעתים לטיפול ושיקום שמרני

4) מחלת ים

5) מחלת היורדים מהסיפון (Mal de Debarquement)

6) פגיעה בעמוד השדרה הצווארי

מחקרים רבים מצאו קשר בין פגיעה בעמוד השדרה הצווארי לבין פגיעה ביכולת שיווי המשקל והתפתחות סימנים ותסמינים נוספים כמו ורטיגו וסחרחורת. טיפול ושיקום של עמוד השדרה הצווארי עשוי בסבירות גבוהה להניב שיפור במצב החולה.

7) מצבים שלא קיים אבחון ברור לגביהם

ישנם מצבים קליניים הגורמים לאובדן שיווי המשקל וסימנים ותסמינים נוספים אך לא אובחן מה טיבם. מצבים כאלו כוללים למשל ורטיגו לאחר טראומה או ורטיגו ואובדן האיזון הגופני בקרב מבוגרים (Multifactorial disequilibrium of the elderly). במקרים אלו כדאי אמנם לעשות ניסיון לטפל בבעיות הללו אך ההצלחה לא מובטחת.

8) ורטיגו על רקע פסיכולוגי

ישנם מצבים נפשיים שונים ובכלל זה פוביה ממצבים שבהם שיווי המשקל מאותגר, חרדות, דיכאונות ומצבים נפשיים נוספים הגורמים בין היתר לליקויים במערכת הזאת הכוללים חוסר יציבות, אובדן איזון ונפילות, ורטיגו וסחרחורות. סימנים ותסמינים אלו עשויים להגיב טוב לתהליך שיקומי אקטיבי.

שיקום מערכת שיווי המשקל לא מועיל במקרים הבאים:

שיקום מערכת שיווי המשקל של חולים הסובלים מאבדן יציבות, סחרחורת ורטיגו ועוד לא יועיל כאשר אין פגיעה במערכת הווסטיבולרית. דוגמאות להפרעות בריאותיות שעלולות לגרום בין היתר לאובדן שיווי משקל אך אינן כרוכות בפגיעה באיבר הווסטיבולרי כוללות בין היתר: לחץ דם נמוך, תופעות לוואי של תרופות, אירוע מוחי, ניוון של המוח הקטן, פגיעה בגרעינים הבאזליים במוח הגורמים לקבוצת מחלות המאופיינת בתנועות בלתי נשלטות ועוד.

כיצד מתבצע השיקום ?

לאחר הטיפול הראשוני במרפאה ועם שוך הסימנים והתסמינים המשמעותיים רצוי לעבור תהליך שיקומי של מערכת שיווי המשקל. בדומה לשיקום מערכות אחרות בגוף גם במקרה הזה אנו נבצע מגוון תרגילים באופן חוזרני שיפעילו את חלקי הגוף השונים המעורבים במערכת הזאת. רמת הקושי של התרגילים תעלה בהדרגה. נתחיל עם תרגילים בסיסיים למדי כמו למשל תנועות ראש ועיניים ונסיים עם תרגילים מורכבים יותר שגרמו לכם לאובדן שיווי משקל ולשאר סימנים ותסמינים. בשלבים המתקדמים נעודד את החולה להשתלב בפעילות גופנית מאתגרת כמו הליכה, ריצה, יוגה טאי צ’י ועוד. חשוב לציין שבחלק מהמקרים שיקום של מערכת זאת עלולה להימשך זמן ממושך שיכול להגיע אפילו לשנה ויותר. עוד נציין שברוב המקרים בשלבים הראשונים של השיקום אתם עלולים להרגיש פחות טוב ורק לאחר מספר תרגולים התסמינים יחלו להשתפר.

טיפול ושיקום עצמי

פעילות גופנית סדירה מהווה גורם מונע מהמעלה הראשונה לבעיות עם מערכת שיווי המשקל ו/או התפתחות סימנים ותסמינים כמו ורטיגו וסחרחורת. ידוע למשל שרקדנים ורקדניות העוסקים במחול לא סובלים מתופעות אלו וזאת למרות או בזכות העובדה שהם נוהגים לבצע סיבובים רבים במסגרת עיסוקם. מלבד ריקודים מומלץ להשתתף בפעילות גופנית הכוללת משחקי כדור, טאי צי’, יוגה, אומנויות לחימה ועוד. נמליץ על ביצוע תרגילי שיקום בבית כולל בין היתר את התרגילים הבאים:

תמרון לוורטיגו פרוקסיזמלי פריפרי לביצוע עצמי

שיקום מערכת שיווי המשקל
שיקום מערכת שיווי המשקל

מומלץ לבצע את התמרון לוורטיגו פרוקסיזמלי פריפרי באופן עצמי רק לאחר טיפול במרפאה ולהפסיקו במידה והתסמינים מחמירים. תמרון אפלי ביתי לאוזן ימין: ישיבה על המיטה ראש מביט ימינה 45 מעלות. שכיבה על הגב למשך 30 שניות, שכיבה לאחור, חגורת כתפיים על כרית, ראש מונח על המזרן למשך 30 שניות. סובבו ראשכם שמאלה ב90 מעלות מבלי להרים את הראש. שהות של 30 שניות. סובבו את ראשכם ב90 מעלות נוספות לשמאל. שהות של 30 שניות. ישיבה זקופה לצד שמאל למשך 30 שניות. לבצע 3 פעמים ביום עד להיעלמות התסמינים למשך 24 שעות.

תרגילי שיווי משקל

התרגילים כוללים תרגילי שיווי משקל הכורכים תנועה עם שמירה על שיווי משקל: הליכה של עקב לצד אגודל עם עניים פקוחות, עם עניים עצומות ועל משטח רך, הליכה עם תנודות ראש לאחור ולפנים עם עניים פקוחות, עניים עצומות ועל משטח רך ועוד.

תרגילים לייצוב המבט

מגוון תרגילים שכוללים תנועות ראש בטווחים שונים, במהירות שונה, בתדירות שונה, עם עיניים פקוחות ועיניים עצומות, עם רקע שונה ועוד.

תרגילים תלויי ראייה

מגוון תרגילים המקבילים את יכולת הראייה ובכך מצמצמים את התלות של החולה בחוש הזה ומחייבים אותו לאמן חלקים אחרים במערכת שיווי המשקל. כך למשל נדביק נייר שקוף למחצה על עדשות משקפיים ונבקש מהחולה לבצע תרגילים שונים ועוד.

פעילות גופנית כללית

כמובן שנעודד את החולה לבצע פעילות גופנית כללית ולאו דווקא פעילות שמאמנת ישירות את מערכת שיווי המשקל. כולל למשל הליכה, שחייה, רכיבה על אופניים ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • שיקום שיווי משקל מונע נפילות

  שיקום שיווי משקל מונע נפילות! נפילות, בגיל מבוגר והנזקים הנלווים להן מהווים גורם משמעותי לסיבוכים רבים ולמוות. סדרה של תרגילים פשוטים…

 • שיווי משקל טוב מונע פציעות ספורט

  שיווי משקל מונע פציעות ספורט! פציעות ספורט הן רעה חולה המעיבה על היתרונות של הספורט. ישנם ענפי ספורט הכרוכים בסיכון…

 • למה לרקדני בלט אין סחרחורת

  סחרחורת? לא בקרב רקדני בלט! סחרחורת מהווה בעיה קשה הפוגעת באיכות הלחיים של כרבע מהאוכלוסייה הבוגרת. חוקרים שחקרו רקדניות בלט…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן