שיקום מערכת שיווי המשקל

שיקום מערכת שיווי המשקל
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


שיקום מערכת שיווי המשקל מתייחס בין היתר לשיקום היכולת של האדם לשמור על איזון והימנעות מנפילה במצבים שונים כולל עמידה, הליכה ובמצבים דינמיים ומורכבים יותר. היכולת לשמור על איזון  משקל תקין נלקח לעתים קרובות כמובן מאליו. לפעולות רבות שאנו מבצעים בהיסח הדעת נדרש יכולת טובה של מערכת חשובה זאת.

כך למשל אדם בריא מצליח באופן שגרתי לשמור על איזון גם כאשר הוא צועד על שביל צר או קם באישון ליל ובחשכה מוחלטת כדי ללכת לשירותים או כדי לרדת במדרגות. אדם מאומן אף מגדיל לעשות ויכול אף להלך על חוט דק, לגלוש על גלגליות או על מגלשי סקי. ללא מערכת איזון זאת פעולות אלו היו מסתימות בנפילה קשה, פציעה ואולי אף מוות. מסיבות שונות ובכלל זה זקנה, ניוון ונזקי חבלה מערכת חשובה זאת המקנה לנו בין היתר את היציבות עלולה להיפגע. במצב הזה אנו עלולים למעוד ולסבול מסימנים ותסמינים נוספים כולל סחרחורת, ורטיגו, טשטוש ראייה ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןשיקום מערכת שיווי המשקל – רקע

שיקום מערכת שיווי המשקל הוא למעשה שיקום של מערכות שונות בגוף ושל הקשרים העצביים ביניהם. מערכות המרכיבות המערכת המורכבת הזאת כוללות את המערכת הווסטיבולרית המצויה באוזן הפנימית, חלקים ממערכת העצבים המרכזית ובכלל זה גזע המוח והמוח הקטן וכמובן מערכת העצבים הפריפרית המוליכה את המידע מהמערכת הווסטיבולרית אל גזע המוח והמוח הקטן ומוליכה את התגובות והפקודות של גזע המוח והמוח הקטן אל חלקי הגוף השונים במטרה לתקן את האיזון.

המערכת הווסטיבולרית בנויה בעיקרה משלוש תעלות עגולות למחצה הממוקמות בכיוונים שונים. בחלק הפנימי של תעלות אלו ישנו נוזל וקולטנים בצורת שערות הרגישים לתנועת הנוזל. תאוצות של הראש לכול כיוון מניעה את הנוזל בתעלות שבעקבות זאת את הקולטנים. תנועת הקולטנים גורמת לעירור עצבי המעביר את המידע אודות המיקום והמצב הקינטי של הראש, העיניים וחלקי הגוף שונים אל גזע המוח ואל המוח הקטן. גזע המוח והמוח הקטן אחראים על הפעלת התגובות הנחוצות לשמירה על בין היתר על איזון. מידע מדויק מהאיבר הווסטיבולרי, מהעיניים ומהיציבה (מפרקים, שרירים, גידים ועוד) מאפשרים למוח לשמור על שיווי משקל טוב.

חוסר במידע, מידע משובש או חוסר התאמה במידע המגיע למוח מהגורמים השונים גורם לאובדן שיווי משקל ותסמינים כמו סחרחורת, ורטיגו ועוד. כך למשל חוסר התאמה בין המידע המגיע למוח מהעיניים למידע המגיע למוח מהאיבר הווסטיבולרי יערערו את המערכת הזאת ועלולים לגרום גם תסמינים כמו ורטיגו וסחרחורת.

מערכת שיווי המשקל מה זה?

שיווי משקל איכותי יאפשר לאדם לשמור על מרכז הכובד (Center of mass) בבסיס התמיכה (Base of Support) שלו. מערכת שיווי משקל טובה כאשר היא מאפשרת לאדם בין היתר לחוש את מהירות וכיוון התנועה שלו, תאפשר לו לראות באופן ברור וחד גם כאשר הוא בתנועה ותבצע למענו פעולות אוטומטיות במטרה לשמור על יציבות ויציבה תקינים.

האדם שמרכז הכובד שלו יוצא מחוץ לבסיס התמיכה של הגוף מוגדר כאדם שאיבד את איזונו. אדם זה ניזקק לפעולת תיקון מהירה כדי לא למעוד. פעולות מתקנות שמקורן בגזע המוח ובמוח הקטן גורמות לגיוס שרירים, מפרקים וגידים על מנת לבצע את התנועות והפעולות הנדרשות כדי להחזיר את מרכז הכובד של האדם לתוך בסיס התמיכה שלו. הפרעה לאחד מחלקי מערכת שיווי משקל תפגע בהכרח ביכולת האיזון של אותו אדם ותעלה את סיכוייו ליפול.

מערכת שיווי משקל מתבססת על אינטגרציה של מידע המושג ממספר מערכות ובכללן:
1) הרשת התחושתית-מוטורית (Sensorimotor network) כולל מידע המגיע מהשרירים והמפרקים, מידע ממערכת הראייה ומידע מחוש החישה העצמי (פרופריוספציה).
2) המערכת הווסטיבולרית הכולל מידע אודות התנועה המתבצעת, כיוונה ומהירותה ואודות שיווי המשקל.
3) המידע המשולב הזה מגיע לגזע המוח ולמוח הקטן ושם לאחר ניתוחו יוצאות הנחיות מתקנות.

מי נימצא בסיכון לפגיעה במערכת שיווי המשקל?

כאמור מערכת שיווי משקל תלויה בבריאות של כול אחד מרכיביה כולל של המערכת הווסטיבולרית באוזן התיכונה, של העצבים פריפריים המוליכים את המידע מהמערכת הווסטיבולרית אל גזע המוח ואל המוח הקטן וכמובן של גזע המוח והמוח הקטן שמגיבים למידע המגיע אליהם באמצעות רפלקסים ופקודות ביצוע לשרירים מפרקים וגידים. למעשה כול בני האדם, בכול גיל נמצא בסיכון להתפתחות נזק באחד מחלקי מערכת שיווי המשקל המוזכרים. כמובן שהטיפול והשיקום של מערכת זאת תלויה בסוג הנזק שנגרם לה, מיקומו וחומרתו.

מתי כדאי לשקם את מערכת שיווי המשקל?

מגוון רחב של הפרעות בריאותיות עלולות להיות הגורם לפגיעה במערכת שיווי המשקל. חלק מההפרעות הללו מגיבות טוב יותר מאחרות לטיפול ושיקום. בין ההפרעות שמגיבות טוב לשיקום וכדאי לטפל בהן נמנה:

1) ורטיגו פרוקסיזמלי פריפרי

ורטיגו פרוקסיזמלי פריפרי (Benign Paroxysmal Positional Vertigo) או בקצרה BPPV היא הפרעה בריאותית הנגרמת בגלל שינוי במיקום של קריסטלים (אוטוליטים) באוזן הפנימית וכניסתם לתוך התעלות העגולות למחצה. הסימנים והתסמינים של הפרעה זאת כוללים סחרחורות או ורטיגו בשינויי תנוחה, בחילות, הקאות ועוד. הטיפול המקובל כולל את התמרונים על שם אפלי (Epley maneuver) ועל שם סמונט (Semont maneuver) שמשנים אתי מיקום הראש לכיוונים שונים כדי להזיז את הקריסטלים הללו מהאוזן הפנימית. דרכי טיפול נוספים כוללים את תרגילי ברנדט דרופ (Brandt-Daroff exercises), תרגילים על גליל (Log roll exercises) ועוד.

2) פגיעה באיבר שיווי המשקל באוזן

פגיעה באיבר שיווי המשקל באוזן אחת על רקע דלקת בעצב הפרוזדור (Vestibular Neuronitis) או גידול שפירי בעצב השמיעה הקרוי גם אקוסטיק נוירומה או בעקבות פגיעה באיברי שיווי המשקל בשתי האוזניים כמו למשל במצב של רעילות על רקע שימוש באנטיביוטיקה ועוד.

3) מחלות הפוגעות במערכת הווסטיבולרית באופן משתנה

מחולת כמו מחלת מנייר או במצב של פיסטולה של הפרילימפה (perilymph fistula) אנו עלולים לסבול מאבדן שיווי משקל וסימנים ותסמינים רבים. תופעות אלו מגיבות לעתים לטיפול ושיקום שמרני

4) מחלת ים

5) מחלת היורדים מהסיפון (Mal de Debarquement)

6) פגיעה בעמוד השדרה הצווארי

מחקרים רבים מצאו קשר בין פגיעה בעמוד השדרה הצווארי לבין פגיעה ביכולת שיווי המשקל והתפתחות סימנים ותסמינים נוספים כמו ורטיגו וסחרחורת. טיפול ושיקום של עמוד השדרה הצווארי עשוי בסבירות גבוהה להניב שיפור במצב החולה.

7) פגיעה במפרק הלסת

נזק מצטבר או טראומטי למפרק הלסת עלול לגרום להתפתחות ההפרעה תפקודית במערכת הלעיסה. הפרעה תפקודית במערכת הלעיסה או תסמונת מפרק הלסת עלולה לגרום למגוון רחב של סימנים ותסמינים הקשורים באופן ישיר או עקיף למערכת שיווי המשקל. בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה תחושת ריחוף או ראש קל, תחושה של נפילה, סחרחורת, ורטיגו וכמובן אובדן שיווי משקל. מה הקשר בין מפרק הלסת לבין שיווי המשקל? מתברר שדלקת במפרק הלסת משפיעה על הגרעין הווסטיבולרי (Vestibular nucleus), שמקבל מידע לגבי התנועה והמיקום של הראש לצורך איזון ושיווי משקל.

8) מצבים שלא קיים אבחון ברור לגביהם

ישנם מצבים קליניים הגורמים לאובדן שיווי המשקל וסימנים ותסמינים נוספים אך לא אובחן מה טיבם. מצבים כאלו כוללים למשל ורטיגו לאחר טראומה או ורטיגו ואובדן האיזון הגופני בקרב מבוגרים (Multifactorial disequilibrium of the elderly). במקרים אלו כדאי אמנם לעשות ניסיון לטפל בבעיות הללו אך ההצלחה לא מובטחת.

9) ורטיגו על רקע פסיכולוגי

ישנם מצבים נפשיים שונים ובכלל זה פוביה ממצבים שבהם שיווי המשקל מאותגר, חרדות, דיכאונות ומצבים נפשיים נוספים הגורמים בין היתר לליקויים במערכת הזאת הכוללים חוסר יציבות, אובדן איזון ונפילות, ורטיגו וסחרחורות. סימנים ותסמינים אלו עשויים להגיב טוב לתהליך שיקומי אקטיבי.

שיקום מערכת שיווי המשקל לא מועיל במקרים הבאים:

שיקום מערכת שיווי המשקל של חולים הסובלים מאובדן יציבות, סחרחורת ורטיגו ועוד לא יועיל כאשר אין פגיעה במערכת הווסטיבולרית. דוגמאות להפרעות בריאותיות שעלולות לגרום בין היתר לאובדן שיווי משקל אך אינן כרוכות בפגיעה באיבר הווסטיבולרי כוללות בין היתר: לחץ דם נמוך, תופעות לוואי של תרופות, אירוע מוחי, ניוון של המוח הקטן, פגיעה בגרעינים הבאזליים במוח הגורמים לקבוצת מחלות המאופיינת בתנועות בלתי נשלטות ועוד.

כיצד מתבצע השיקום של מערכת שיווי המשקל

לאחר הטיפול הראשוני במרפאה ועם שוך הסימנים והתסמינים המשמעותיים רצוי לעבור תהליך שיקומי של מערכת שיווי המשקל. בדומה לשיקום מערכות אחרות בגוף גם במקרה הזה אנו נבצע מגוון תרגילים באופן חוזרני שיפעילו את חלקי הגוף השונים המעורבים במערכת הזאת. רמת הקושי של התרגילים תעלה בהדרגה. נתחיל עם תרגילים בסיסיים למדי כמו למשל תנועות ראש ועיניים ונסיים עם תרגילים מורכבים יותר שגרמו לכם לאובדן שיווי משקל ולשאר סימנים ותסמינים. בשלבים המתקדמים נעודד את החולה להשתלב בפעילות גופנית מאתגרת כמו הליכה, ריצה, יוגה טאי צ'י ועוד. חשוב לציין שבחלק מהמקרים שיקום של מערכת זאת עלולה להימשך זמן ממושך שיכול להגיע אפילו לשנה ויותר. עוד נציין שברוב המקרים בשלבים הראשונים של השיקום אתם עלולים להרגיש פחות טוב ורק לאחר מספר תרגולים התסמינים יחלו להשתפר.

טיפול ושיקום עצמי

פעילות גופנית סדירה מהווה גורם מונע מהמעלה הראשונה לבעיות עם מערכת שיווי המשקל ו/או התפתחות סימנים ותסמינים כמו ורטיגו וסחרחורת. ידוע למשל שרקדנים ורקדניות העוסקים במחול לא סובלים מתופעות אלו וזאת למרות או בזכות העובדה שהם נוהגים לבצע סיבובים רבים במסגרת עיסוקם. מלבד ריקודים מומלץ להשתתף בפעילות גופנית הכוללת משחקי כדור, טאי צי', יוגה, אומנויות לחימה ועוד. נמליץ על ביצוע תרגילי שיקום בבית כולל בין היתר את התרגילים הבאים:

תמרון לוורטיגו פרוקסיזמלי פריפרי לביצוע עצמי

שיקום מערכת שיווי המשקל
שיקום מערכת שיווי המשקל

מומלץ לבצע את התמרון לוורטיגו פרוקסיזמלי פריפרי באופן עצמי רק לאחר טיפול במרפאה ולהפסיקו במידה והתסמינים מחמירים. תמרון אפלי ביתי לאוזן ימין: ישיבה על המיטה ראש מביט ימינה 45 מעלות. שכיבה על הגב למשך 30 שניות, שכיבה לאחור, חגורת כתפיים על כרית, ראש מונח על המזרן למשך 30 שניות. סובבו ראשכם שמאלה ב90 מעלות מבלי להרים את הראש. שהות של 30 שניות. סובבו את ראשכם ב- 90 מעלות נוספות לשמאל. שהות של 30 שניות. ישיבה זקופה לצד שמאל למשך 30 שניות. לבצע 3 פעמים ביום עד להיעלמות התסמינים למשך 24 שעות.

תרגילי שיווי משקל

התרגילים כוללים תרגילי שיווי משקל הכורכים תנועה עם שמירה על שיווי משקל: הליכה של עקב לצד אגודל עם עניים פקוחות, עם עניים עצומות ועל משטח רך, הליכה עם תנודות ראש לאחור ולפנים עם עניים פקוחות, עניים עצומות ועל משטח רך ועוד.

תרגילים לייצוב המבט

מגוון תרגילים שכוללים תנועות ראש בטווחים שונים, במהירות שונה, בתדירות שונה, עם עיניים פקוחות ועיניים עצומות, עם רקע שונה ועוד.

תרגילים תלויי ראייה

מגוון תרגילים המקבילים את יכולת הראייה ובכך מצמצמים את התלות של החולה בחוש הזה ומחייבים אותו לאמן חלקים אחרים במערכת שיווי המשקל. כך למשל נדביק נייר שקוף למחצה על עדשות משקפיים ונבקש מהחולה לבצע תרגילים שונים ועוד.

פעילות גופנית כללית

כמובן שנעודד את החולה לבצע פעילות גופנית כללית ולאו דווקא פעילות שמאמנת ישירות את מערכת שיווי המשקל. כולל למשל הליכה, שחייה, רכיבה על אופניים ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים