סחרחורת מה עלול לגרום לה

סחרחורת מה עלול לגרום להתפתחותה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  סחרחורת – מה עלול לגרום לה? סיבות אפשריות לסחרחורת כוללות לרוב בעיות שוליות כמו צוואר תפוס או ירידה זמנית בלחץ הדם. יש לעתים שהגורם לתופעה המפחידה הזאת הוא משמעותי יותר. סחרחורת ו/או ורטיגו הם תסמינים שכיחים שעלולים להיגרם מסיבות שונות. אנו עלולים להרגיש מסוחררים בגלל נפילה בלחץ הדם, התייבשות, דלקת באוזן התיכונה או צוואר תפוס אבל אנחנו עלולים לחוש מסוחררים או להרגיש את החדר מסתובב בגלל פתולוגיות רציניות יותר כמו למשל פגיעה במערכת העצבים המרכזית בגלל גידול סרטני במוח, אירוע מוח, מפרצת באחד מכלי כלי הדם במוח ועוד.

  כמובן שבמצבים הללו החולה צפוי להתלונן על סימנים ותסמינים נוספים. אלה והממצאים מהבדיקות האחרות עשויים להעניק לנו את הממצאים הדרושים לאבחון. כאשר מקור הבעיה בעמוד השדרה הצוואר, במפרקי הלסת צוואר או מהפרעה תפקודית של גבישי בסין באוזן התיכונה הטיפול יינתן במרפאה. במקרים אחרים החולה יופנה לטיפול רפואי מתאים. במאמר הנוכחי "סחרחורת מה עלול לגרום לה" נדון בנושא בהרחבה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   סחרחורת מה עלול לגרום לה – רקע

   סחרחורת היא תחושה של תנועה סיבובית שעלולים להתלוות לה גם תסמינים נוספים כולל ראש קל, ראש מרחף, חוסר התמצאות ועוד. במקרה של ורטיגו או סחרור קשה יותר כמו תחושה שהחדר מתחיל להסתובב במהירות ואפילו בפראות אתם עלולים גם לאבד שיווי משקל, לחוש בחילה, להקיא ועוד. ברוב המקרים הגורם לתופעות הללו הוא שולי והתסמינים צפויים לחלוף תוך דקות או שעות בלי צורך בטיפול כלשהו. אך לעתים אך גם גידול סרטני במוח ונזק צווארי עלולים להוות גורם. חשוב לזכור שגם עצם ההתנהלות עם סחרחורת או עם ורטיגו עלולה לגרום לנפילה, לתאונת דרכים ועוד. ברוב המקרים ניתן לאבחן את הגורם לסחרחורת באמצעות למידה קפדנית של ההיסטוריה הרפואית ובדיקה גופנית. בחלק קטן מהמקרים נזדקק לבדיקות נוספות.

   גורמים אפשריים

   בין הגורמים האפשריים לסחרחורת נציין גם פגיעה במערכת הווסטיבולרית האחראית על שיווי המשקל שלנו. כול אחד מחלקי המערכת הזאת הכוללת את איבר שיווי המשקל שמצוי באוזן הפנימית, את העצב הווסטיבולרי, חלקים מגזע המוח וממערכת העצבים המרכזית עלולה להינזק מדווחת לנו המיקום והתנועה שלנו במרחב. אותות מוטעים הנובעים מליקוי באיבר שיווי המשקל באוזן משודרים לחלקים הגבוהים יותר במוח ושם מתקבלת התחושה שאנו במצב של תנועה למרות שאנו לא זזים.

   סחרחורת עלולה להיות תסמין של הפרעות בריאותיות רבות. ההפרעות הבריאותיות השכיחות ביותר כוללות:

   • ורטיגו פרוקסיזמלי פריפרי (Benign Paroxysmal Positional Vertigo, BPPV) – הנגרם בשל הצטברות גבישי סידן בתעלות האוזן הפנימית. תסמינים כוללים סחרחורת וורטיגו.
   • מחלת מנייר (Ménière's disease) – הנגרמת בשל הצטברות נוזלים באון התיכונה ועליית הלחץ במקום. תסמינים כוללים סחרחורת, טינטון (צלצול באוזניים) ופגיעה בשמיעה.
   • דלקת וירלית בעצב השמיעה ושיווי המשקל (Vestibular Neuronitis) – הנגרמת בשל זיהום וירלי או אחר. התסמינים כוללים סחרחורת, בחילות והקאות ואובדן שיווי המשקל.

   גורמים אפשריים נוספים שעלולים להוביל להתפתחות סחרחורת ו/או ורטיגו כוללים:

   תחושת סחרור בגלל הפרעות בריאותיות בלב ובכלי דם

   סחרחורות עלולות להיות תסמין של מחלות ל וכלי דם ובכלל זה תת-לחץ דם בעמידה (postural hypotension), אוטם שריר הלב, שבץ מוחי, סינקופה ואזו-ואגאלית (Vasovagal Syncope) שכיחה ביותר בעיקר בקרב צעירים ובני נוער, זרימת דם מופחתת למוח בגלל אי-ספיקה חולייתית-בזילרית (vertebral basilar insufficiency) ועוד.

   תחושת סחרור בגלל הפרעות נירולוגיות

   סחרחורות עלולות להיות תסמין של הפרעות נירולוגיות ובכלל זה פגיעת ראש, אפילפסיה, טרשת נפוצה, גידול סרטני במוח, דמנציה, פגיעה עצבים פריפרית ועוד.

   תחושת סחרור בגלל הפרעות במערכת השמיעה

   סחרחורת עלולה להיות תסמין של הפרעות במערכת השמיעה ובכלל זה מחלת מנייר, דלקת וירלית בעצב הווסטיבולרי,ליקוי תפקודי של גבישי הסידן באוזן או ורטיגו פרוקסיזמלי פריפרי (Benign Paroxysmal Positional Vertigo, BPPV), מיגרנה וסטיבולרית, חבלה באוזן התיכונה, טרשת האוזן (Otosclerosis ) ועוד.

   הפרעות נוספות הגורמות לסחרחורת

   סחרחורות עלולות להיות תסמין של הפרעות נוספות ובכלל זה פגיעה בצוואר ו/או במפרקי הלסת, אנמיה, מצבים נפשיים ובכלל זה חרדות, התקפי פניקה, נשימת יתר או אוורור יתר (Hyperventilation), תופעת לוואי של שימוש בתרופות מסוימות (שכיח מאוד בקרב מבוגרים), מיגרנה, מחלות אוטואימוניות כגון דלקת פרקים שגרונית וזאבת, הרעלת אלכוהול או סמים.

   סימנים ותסמינים נלווים לתחושת סחרור

   סימנים ותסמינים נלווים לסחרחורת או לתחושת הסיבוב הפראית משתנים בהתאם לפתולוגיה שגרמה להם. בין היתר החולה עלול להתלונן על חוסר יציבות, ראש קל, ראש מרחף, קושי לנוע, בחילות והקאות, ירידה בשמיעה, כבדות באוזן, טינטון, תופעות נירולוגיות כמו חולשת שרירים, נימול, הירדמות, פגיעה קוגניטיבית, חוסר התמצאות, דיבור מבולבל ועוד, כאבי ראש, כאבי צוואר, כאבי לסתות כאבי פנים ועוד. הסימנים והתסמינים שנלווים לתחושת הסחרור הרגיל או הסחרור הסיבובי עשויים להועיל בזיהוי מקור הבעיה והגעה לאבחון.

   סחרחורת חמורה הנמשכת מעל שעה או סחרחורת שאליה נלווים סימנים ותסמינים נירולוגיים כגון אטקסיה (Ataxia) שהיא חוסר קואורדינציה ותנועות מגושמות של הגפיים בגלל פגיעה במערכת שיווי המשקל, אובדן הכרה, כאב ראש המתרחש לראשונה מהווים דגל אדום (Red flag symptoms) המחייב פנייה לחדר מיון.

   אבחון סחרחורת

   סחרחורת מה עלול לגרום להתפתחותה
   סחרחורת מה עלול לגרום להתפתחותה

   אבחון התסמינים הללו וזיהוי הגורם להם מתבצעים לרוב במרפאה באמצעות לקיחה של היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית, בדיקות נוירולוגיות ובמידת הצורך בדיקות מעבדה ודימות. היסטוריה רפואית קפדנית תכלול שאלות על הרקע הבריאותי האישי והמשפחתי של החולה ובכלל זה רקע גנטי, אשפוזים, מחלות, תאונות ניתוחים, טיפולים תרופתיים ועוד. נשאל שאלות על הסימנים והתסמינים כולל מתי הופיעו, מה גרם להם, מה משפיע עליהם, האם ישנם סימנים ותסמינים נלווים ועוד.

   בבדיקה הגופנית נתבונן בחולה וננסה לחפש סימנים של פגיעה במערכת העצבים המרכזית כולל ירידה ברמת ההכרה, ניסטגמוס או ריצוד של העניים, חולשת שרירים, פגיעה קוגניטיבית ועוד. נתבונן במפרקי הלסת והצוואר נחפש סימני פגיעה חיצוניים. נמשש ונניע את חלקי גוף אלה וננסה לאתר אזורים כואבים או תפקוד לקוי. נערוך בדיקה נירולוגית של הגפיים כולל בדיקת קואורדינציה, שיווי משקל ונחפש סימנים לאטקסיה או סימן בבינסקי חיובי. במידת הצורך נפנה את החולה לבדיקות מעבדה שונות כולל בדיקת שמיעה והדמיה של המוח באמצעות CT או MRI ועוד.

   טיפול בסחרחורת

   הטיפול בסחרחורת משתנה בהתאם לגורם להם. יש להגביל את השימוש בתרופות להקלה על התסמינים שכן אלה עלולים לעכב את ההחלמה. אצלנו במרפאה אנו מטפלים בסחרחורת הנובעות מליקוי תפקודי של עמוד השדרה הצווארי, ליקוי תפקודי של מפרק הלסת וסחרחורת על רקע ליקוי תפקודי של גבישי הסידן באוזן או ורטיגו פרוקסיזמלי פריפרי.

   כאשר הסחרחורת נובעת מליקוי תפקודי של הגבישים באוזן נשנה את מיקום הגבישים הללו באמצעות טכניקות ייעודיות. במידה והסחרחורת נובעת מפגיעה או ליקוי תפקודי צווארי או לסתי נטפל ונשפר את התפקוד של האזורים הללו.

   סימנים ותסמינים המעידים שאתם מסוחררים או חשים שהעולם מסתובב סביבכם בגלל גורמים אחרים כולל בין היתר מחלת מנייר, דלקת בעצב השמיעה או על רקע נזקים למערכת העצבים המרכזית או למערכת הלב וכלי הדם ועוד יופנו לטיפול רפואי מתאים.

   סחרחורת שיקום

   שיקום וסטיבולרי עושה שימוש במגוון תרגילים ייחודיים כדי לאמן את המוח לצמצם את החשיבות שהוא מייחס לנתונים הלקויים הנשלחים אליו מהמערכת הווסטיבולרית. המוח מתורגל להסתמך יותר על מקורות מידע אחרים כולל עיניים, קרסוליים, כפות רגליים, רגליים וצוואר. גמישותו של המוח תאפשר לו לבצע את ההתאמות הדרושות. השיקום אמור לשפר את שיווי המשקל, למנוע נפילות ולמנוע את התסמינים המדוברים.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    כאב בגלל נזק עצבי

    כאב בגלל נזק עצבי

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בגלל נזק עצבי היא תופעה שכיחה. לא תמיד קל לזהות שהכאב

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי