דיאטת יו יו

דיאטת יו יו
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

דיאטת יו יו משמעותה עלייה וירידה חוזרנית של המשקל. כול מי שעשה דיאטה במהלך חייו יודע שהשלב הקשה מגיע לאחר מכן, השלב שבו אתם צריכים להתחיל לשמור על המשקל החדש. לאחר שטרחתם והתמדתם והצלחתם להשיל קילוגרמים עקשניים אתם מגלים שהאתגר של לשמור על המשקל החדש הוא לא פחות קשה.  למעשה אנשי מקצוע בתחום טוענים שהאתגר הזה של שמירה על המשקל החדש הוא אדיר ורק מעטים עומדים בו.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  על הנזקים מהשמנה וממשקל עודף אין צורך להכביר מלים. אנשים שמנים או בעלי עודף משקל מעלים את הסיכויים שלהם לחלות במגוון ענק של מחלות קטלניות כולל סרטן, סוכרת, מחלות לב וכלי דם ועוד. המשמעות הישירה של מחלות אלה היא תוחלת חיים קצרה יותר. הסיבה לכך שאני ככירופרקט כותב על ענייני משקל היא בעיקר בגלל הנזקים של משקל עודף והשמנה למערכת שריר ושלד. אנשים הסובלים מהשמנה יפתחו בסבירות גבוהה יותר דלקת פרקים ניוונית בפרקים נושאי המשקל. המשמעות היא יותר כאבי ברכיים, יותר כאבי גב, יותר כאבים בירך ויותר כאבים בכפות רגליים.

  מתברר שמסיבות של בריאות ואסתטיקה רבים בעולם המודרני עושים מאמצים להשיל קילוגרמים מהמשקל שלהם. אלא שהבעיה אינה מסתיימת עם הירידה המיוחלת במשקל. רובם המכריע של האנשים שחפצים בכך מצליחים להפחית ממשקלם אבל לא מצליחים לשמור עליו. האנשים מעלים חזרה את המשקל שאבדו ולעתים אפילו עם תוספת. איך אפשר להימנע מתופעה זאת המכונה  דיאטת יו יו?

  {loadposition inside-page}

  דיאטת יו יו – רקע

  כבר לפני מספר שנים הגדיר ארגון הבריאות העולמי את ההשמנה בארץ ובעולם כמגפה. אכילת יתר הפכה להיות בעיה נרחבת יותר מרעב ותת תזונה. נכון להיום ישנם יותר אנשים שמנים ובעלי עודף משקל מאשר אנשים רעבים. ההשמנה אינה גורמת לבעיה אסטטית בלבד. השמנה ועודף משקל מהווים גורם סיכון מרכזי למגוון רחב של מחלות שחלקן פוגעות בתוחלת החיים ובאיכותם. יש לציין שבמקרים רבים הרזייה תוביל להחלמה ממהמחלות הללו ומהשפעתן המזיקה.

  הפרעות בריאותיות שנקשרות להשמנה ועודף משקל

  • השמנה מעלה את הסיכון לחלות במחלת הסוכרת שהיא מחלה מקצרת חיים בפני עצמה. גם מחלת הסוכרת הוכרזה על ידי ארגון הבריאות העולמי כמגפה.
  • ההשמנה מעלה את הסיכון להתפתחות מחלות לב וכלי דם.
  • ההשמנה מעלה את הסיכון להתפתחות מגוון רחב של סוגי סרטן ובכלל זה סרטן רירית הרחם, סרטן הושט, סרטן בכבד, סרטן בכליות, מיאלומה נפוצה, מנינגיומה, סרטן הערמונית, סרטן במיעי הגס, סרטן השד, סרטן השחלות ועוד.
  • השמנה מעלה את הסיכון להתפתחות לחץ דם גבוה. לחץ דם גבוה מהווה גורם סיכון בפני עצמו למגוון מחלות קטלניות כגון שבץ מוחי ואוטם שריר הלב.
  • השמנה משבשת את המאזן ההורמונלי התקין ובכך מעלה את הסבירות לליקוי בפוריות של הגבר ושל האישה.
  • השמנה מהווה גורם סיכון לנזקים גופניים שונים. נזקים שכיחים שעלולית להתפתח בגלל השמנה נמנה דלקת פרקים ניוונית במפרקים נושאי המשקל.

  דיאטות יו יו

  המודעות לנזקי ההשמנה גורמת לאנשים רבים להשקיע מאמצים רבים בנסיונות להרזות. דיאטת יו יו או כפי שהיא קרויה באנגלית מחזור המשקל (Weight cycling) היא תופעה מעגלית של איבוד משקל והשמנה. מצב פתולוגי זה נובע מדיאטת הרזיה קיצונית ודילוג על ארוחות המצליחים בהתחלה להוריד במשקל אך מהר מאוד עקב תגובת הגוף המשקל שב ועולה. לנוכח המחסור החמור בקלוריות הגוף שלנו נכנס למצב של רעב שבו הוא מחליט לשמור על האנרגיה. התוצאה מטבוליזם איטי יותר. ברגע שמתירים מעט את הרסן וחוזרים לאכול המטבוליזם האיטי גורם לניצול גדול יותר של המזון והתוצאה עלייה גדולה יותר במשקל.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   לדעת חוקרים רבים דיאטת יו יו כרוכה בסיכונים בריאותיים מסוימים. החוקרים ממליצים לאמץ אכילה נכונה ופעילות גופנית שגרתי כדי להגיע בהדרגתיות למשקל הרצוי.שמור על משקל. במחקר שלפנינו מצאו החוקרים פתרון לבעיה כאובה זאת. מספר שיחות מעקב לאחר הורדת המשקל, עם מנטורים או מאמנים ייעודיים הפכו את השמירה על המשקל החדש לאפשרית יותר.

   המחקר

   דיאטת יו יו
   דיאטת יו יו

   עקב אחרי 222 משתתפים שהורידו כשבעה וחצי קילוגרם ממשקלם. באופן רנדומלי חולקו המשתתפים לשתי קבוצות כאשר קבוצה אחת המשיכה את חייה כרגיל והקבוצה השנייה לוותה באופן סדיר באמצעות שיחות עם מומחים לדיאטה.

   ממצאי המחקר

   חברי הקבוצה שלוותה באופן סדיר על ידי מומחי דיאטה העלו במשקלם פחות מ- 700 גרם במהלך השנה שלאחר ההפחתה במשקל. חברי הקבוצה שנותרו ללא ליווי כזה העלו במשקלם 2.700 גרם במהלך השנה שלאחר ההפחתה במשקל.

   מסקנות החוקרים

   ישנה חשיבות גבוהה לליווי המשתתפים בתוכניות הדיאטה השונות על ידי מומחים לדיאטה, מנטורים או מאמנים כדי לעבור את המשוכה הקשה כול כך של שמירה על המשקל החדש.

   Feb. 21 in the Annals of Internal Medicine, 2017

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו מהווים פרטי מידע חשובים לשמירה על איכות החיים. נוזל סינוביאלי ממוקם בתוך החלל של המפרק הסינוביאלי. מדובר בנוזל

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים או לאחור מוציאה מאיזון שורה שלמה של מבנים ופוגעת בתפקודם. חוסר האיזון הזה גורם לחלקי גוף מסוימים להיות חשופים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם