דיאטת יו יו

דיאטת יו יו

דיאטת יו יו משמעותה עלייה וירידה חוזרנית של המשקל. כול מי שעשה דיאטה במהלך חייו יודע שהשלב הקשה מגיע לאחר מכן, השלב שבו צריך לשמור על המשקל החדש. לאחר שהתמדתם והצלחתם להשיל קילוגרמים עקשניים אתם מגלים שהאתגר האמיתי הוא לשמור על המשקל החדש. מומחים בתחום טוענים שאתגר השמירה על המשקל החדש הוא אדיר ורק מעטים מצליחים לעמוד בו.

על הנזקים מהשמנה וממשקל עודף אין צורך להכביר מלים. אנשים שמנים או בעלי עודף משקל מעלים את הסיכויים שלהם לחלות במגוון ענק של מחלות קטלניות כולל:

 • סרטן
 • סוכרת
 • מחלות לב וכלי דם ועוד

משמעות החולי במחלות אלה היא תוחלת חיים מקוצרת. עם זאת חשוב לציין שהשמנה גורמת גם:

 • נזקים למערכת שריר ושלד

אנשים הסובלים מהשמנה יפתחו בסבירות גבוהה דלקת פרקים ניוונית במפרקים נושאי המשקל. המשמעות היא שיש סיכוי גבוה יחסית שאנשים הסובלים מהשמנה יסבלו על ציר השנים גם:

עם זאת, קיים קושי אמיתי להוריד במשקל וקושי גדול יותר לשמור על המשקל החדש.

דיאטת יו יו – רקע

כבר לפני מספר שנים הגדיר ארגון הבריאות העולמי את ההשמנה בארץ ובעולם כמגפה. אכילת יתר הפכה להיות בעיה נרחבת יותר מרעב ותת תזונה. נכון להיום ישנם יותר אנשים שמנים ובעלי עודף משקל מאשר אנשים רעבים. ההשמנה אינה גורמת לבעיה אסטטית בלבד. השמנה ועודף משקל מהווים גורם סיכון מרכזי למגוון רחב של מחלות שחלקן פוגעות בתוחלת החיים ובאיכותם. יש לציין שבמקרים רבים הרזייה תוביל להחלמה ממהמחלות הללו ומהשפעתן המזיקה.

מסיבות של בריאות ואסתטיקה רבים בעולם המודרני עושים מאמצים להשיל קילוגרמים מהמשקל שלהם. אלא שהבעיה אינה מסתיימת עם הירידה המיוחלת במשקל. רובם המכריע של האנשים שחפצים בכך מצליחים להפחית ממשקלם אבל לא מצליחים לשמור עליו. האנשים מעלים חזרה את המשקל שאבדו ולעתים אפילו עם תוספת. איך אפשר להימנע מתופעה זאת המכונה  דיאטת יו יו?

הפרעות בריאותיות שנקשרות להשמנה ועודף משקל

 • השמנה מעלה את הסיכון לחלות במחלת הסוכרת שהיא מחלה מקצרת חיים בפני עצמה. גם מחלת הסוכרת הוכרזה על ידי ארגון הבריאות העולמי כמגפה.
 • ההשמנה מעלה את הסיכון להתפתחות מחלות לב וכלי דם.
 • ההשמנה מעלה את הסיכון להתפתחות מגוון רחב של סוגי סרטן ובכלל זה סרטן רירית הרחם, סרטן הושט, סרטן בכבד, סרטן בכליות, מיאלומה נפוצה, מנינגיומה, סרטן הערמונית, סרטן במיעי הגס, סרטן השד, סרטן השחלות ועוד.
 • השמנה מעלה את הסיכון להתפתחות לחץ דם גבוה. לחץ דם גבוה מהווה גורם סיכון בפני עצמו למגוון מחלות קטלניות כגון שבץ מוחי ואוטם שריר הלב.
 • השמנה משבשת את המאזן ההורמונלי התקין ובכך מעלה את הסבירות לליקוי בפוריות של הגבר ושל האישה.
 • השמנה מהווה גורם סיכון לנזקים גופניים שונים. נזקים שכיחים שעלולית להתפתח בגלל השמנה נמנה דלקת פרקים ניוונית במפרקים נושאי המשקל.

דיאטות יו יו

המודעות לנזקי ההשמנה גורמת לאנשים רבים להשקיע מאמצים רבים בנסיונות להרזות. דיאטת יו יו שנקראת מחזור המשקל (Weight cycling) היא תופעה מעגלית של איבוד משקל והשמנה. מצב פתולוגי זה נובע מדיאטת הרזיה קיצונית ודילוג על ארוחות המצליחים בהתחלה להוריד במשקל אך מהר מאוד עקב תגובת הגוף המשקל שב ועולה. לנוכח המחסור החמור בקלוריות הגוף נכנס למצב רעב שבו הוא מחליט לשמור על האנרגיה. התוצאה האטה במטבוליזם. ברגע שמתירים מעט את הרסן וחוזרים לאכול המטבוליזם האיטי גורם לניצול גדול יותר של המזון. התוצאה עלייה גדולה מהירה במשקל וחוזר חלילה.

לדעת חוקרים רבים דיאטת יו יו כרוכה בסיכונים בריאותיים מסוימים. החוקרים ממליצים לאמץ אכילה נכונה ופעילות גופנית שגרתי כדי להגיע בהדרגתיות למשקל הרצוי. לטענת החוקרים את הבעיה הכאובה זאת שמתחילה לאחר הורדת המשקל ניתן לפתור באמצעות:
 • מספר שיחות מעקב עם מנטורים או מאמנים ייעודיים. אלה יהפכו את השמירה על המשקל החדש לאפשרית.

המחקר

דיאטת יו יו
דיאטת יו יו

עקב אחרי 222 משתתפים שהורידו כשבעה וחצי קילוגרם ממשקלם. באופן רנדומלי חולקו המשתתפים לשתי קבוצות כאשר קבוצה אחת המשיכה את חייה כרגיל והקבוצה השנייה לוותה באופן סדיר באמצעות שיחות עם מומחים לדיאטה.

ממצאי המחקר

חברי הקבוצה שלוותה באופן סדיר על ידי מומחי דיאטה העלו במשקלם פחות מ- 700 גרם במהלך השנה שלאחר ההפחתה במשקל. חברי הקבוצה שנותרו ללא ליווי כזה העלו במשקלם 2.700 גרם במהלך השנה שלאחר ההפחתה במשקל.

מסקנות החוקרים

ישנה חשיבות גבוהה לליווי המשתתפים בתוכניות הדיאטה השונות על ידי מומחים לדיאטה, מנטורים או מאמנים כדי לעבור את המשוכה הקשה כול כך של שמירה על המשקל החדש.

Feb. 21 in the Annals of Internal Medicine, 2017

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

פריצת דיסק במותן - מכתב תודה

פריצת דיסק במותן – מכתב תודה

פריצת דיסק במותן

לד"ר יצחק בכר היקר,

רואה אני לנכון לעלות על הכתב את רגשי תודתי העמוקים בעבור טיפולך המצוין. זכור לי היטב כיצד הגעתי אליך על "ארבע" סובלת מכאבי תופת ובוכייה ולאחר שקולגות שלך החליטו שאין מה לעשות עם פריצת הדיסק שלי ולמעשה אין מנוס מניתוח. 

כאבים בפנים אבחון וטיפול

כאבים בפנים אבחון וטיפול

כאבים בפנים? אבחון וטיפול ללא דיחוי עשויים למנוע נזק בלתי הפיך. לרוב מיחושי פנים מתפתחים בגלל פצעונים או בעיות שיניים וחניכיים, לעתים הסיבה היא פתולוגיה קשה. חלק מהמקרים צריכים להיות מופנים לכירופרקט וחלק אחר לחדר מיון.

נימול בכף הרגל

נימול בכף הרגל

נימול בכף הרגל? אבחון וטיפול מהירים עשויים לזרז את ההחלמה ולמנוע נזק כרוני. לרוב מדובר בתחושת נימול או הירדמות זמניים הנגרמים בגלל ישיבה על האסלה ולחץ על כלי דם או עצבים. במצב זה קימה, והליכה של מספר צעדים מחזירה את התחושה לקדמותה. 

נקע בקרסול פוגע ביציבות המפרק

נקע בקרסול פוגע ביציבות המפרק

נקע בקרסול? מפרק לא יציב היא תוצאה שכיחה. טיפול ושיקום נדרשים למניעת נקיעות חוזרניות. החזרת היציבות לקרסול לאחר נקיעה היא אתגר שיקומי. המפרק הזה ממחיש למעשה באופן מיוחד את הקשר שבין חוסר יציבות לבין נקיעות חוזרות ומחדד את הצורך בשיקום.