עדיף ספורט אירובי לשריפת שומנים
עדיף ספורט אירובי לשריפת שומנים

עדיף ספורט אירובי לשריפת שומנים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


עדיף ספורט אירובי לשריפת שומנים! אנשים רבים הסובלים מעודף משקל או השמנה מעוניינים לשרוף שומן. קווים מנחים המפרסמים ארגוני בריאות שונים שעוסקים בפעילות גופנית להפחתת משקל ממליצים לשם כך על אימוני כוח ואימונים אירוביים. מה עדיף?

המחקר הנוכחי מצא שפעילות אירובית טובה ויעילה יותר מתרגילי כוח לשריפת שומנים ולהפחתת משקל. למסקנה זו הגיעו במסגרת מחקר השוואתי שבדק את כיצד משפיעים אימונים אירוביים  ואימוני כוח על משקל הגוף ועל שריפת שומנים. אין במחקר זה דבר שמייתר את אימוני הכוח. חשיבותם של אימוני הכוח לבריאותנו ברורה וחד משמעית.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןעדיף ספורט אירובי לשריפת שומנים – רקע

היתרונות של פעילות גופנית בכול הנוגע לבריאות שלנו ידועים ונסקרים לעתים קרובות גם באתר הזה. לנוכח העובדה שרוב האוכלוסייה בארצות הברית וחלק ניכר מהאוכלוסייה בארץ סובלים מעודף משקל והשמנה ממליצים ארגוני הבריאות השונים על פעילות גופנית כדרך לשמר להפחית משקל ו/או לשמרו. במשך שנים ארוכות היה ברור לכולם שמי שרוצה להפחית במשקל צריך לרוץ או לבחור בכול פעילות אירובית אחרת. המחקרים שיצאו לאור לאחרונה וטוענים בשבחם של אימוני כוח כדרך יעילה להפחית משקל גרמו בלבול בקרב אותם אנשים בעלי עודף משקל והשמנה לגבי סוג הפעילות שעליהם לבחור כדי לשרוף את השומן שלהם באופן יעיל.

מספר רב של מחקרים מדגישים את החשיבות של אימוני כוח, בין היתר, במניעת נפילות ושברים וכן במניעת כאבי גב. אך האם אימוני כוח אכן יעילים בהפחתה של המשקל? מטרתו של המחקר שלפנינו היא לעשות סדר עדיפויות לגבי הצרכים של כול אחד מאתנו ובכול הנוגע לבחירת רכיב הכושר הגופני שלו אנו זקוקים יותר. מרכיבי הכושר הגופני כוללים מהירות, זריזות, כוח, כוח מתפרץ, גמישות, סיבולת, שווי משקל, קואורדינציה. רוצים לשרוף שומנים עשו יותר אירובי, רוצים להתחזק עשו יותר תרגילי כוח וכוח מתפרץ וכו’.

כיצד מדדו את הרכב השומנים בגוף במחקר הזה?

מדד מסת הגוף מתבסס בפשטות על משקל וגובה ואינו נכנס לחלוקת המשקל על פי סוג הרקמה. מהבחינה הזאת מדובר במדד בעל משמעות ראשונית בלבד. קחו למשל מצב ששבו ישנם שני אנשים שגובהם 180 סנטימטרים השוקלים 80 קילוגרם כול אחד, משקל הנחשב תקין. כאשר נעמיק את הבדיקה נגלה שאחד מהם הוא אתלט שרוב משקלו נובע ממסת שריר ואילו השני, חלק גדול יותר ממשקלו נובע ממסת שומן. הבדיקות הנוספות מוסיפות אמינות לנתונים. בדיקת מסת השומן בגוף מתבצעת בין היתר השיטות על בדיקת המוליכות החשמלית של רקמה זאת בגלל היותה עשירה יותר במים ובדיקת מסת השריר המבוצעת באמצעות נוסחת חישוב המבוססת על אחוז השומן בגוף.

המחקר

עדיף ספורט אירובי לשריפת שומנים
עדיף ספורט אירובי לשריפת שומנים

רקע: ההמלצות על אימוני כוח ועל אימונים אירוביים לצורך שמירה על משקל ושריפת שומנים מעניקות משקל שווה לכול אחד מהרכיבים הללו. האם אכן זה המצב? מחקרים מעטים בדקו את ההשפעה של כול אחד מהפעילויות הללו על מסה הגוף ועל מסת השומן בגוף בקרב אנשים בעלי עודף משקל והשמנה.

המחקר: מחקר רנדומלי השווה את היעילות של שריפת שומנים בגוף בין שלושה אופנים: באמצעות פעילות גופנית אירובית בלבד, באמצעות אימוני כוח בלבד ובאמצעות שילוב של אימוני כוח עם אימונים אירוביים.

המשתתפים במחקר היו 119 מתנדבים שסבלו מעודף משקל והשמנה שחולקו באופן אקראי לאחת משלושת הקבוצות הללו. קבוצה אחת עסקה באימונים אירוביים בלבד, קבוצה שנייה עסקה באימוני כוח בלבד ואילו הקבוצה השלישית עסקב באימונים משולבים שכללו אימוני כוח ואימונים אירוביים. הנתונים של חברי הקבןוצות השונות נבדקו לפני ואחרי תקופת האימונים. הנתונים שנבדקו כללו את מדד מסת הגוף הכוללת (BMI), את מסת השומן ואוז השומן בגוף ואת מסת השריר בלבד.

ממצאי המחקר: שתי הקבוצות שהפעילות הגופנית שלהן כללה אימונים אירוביים ואימוני כוח או אימונים אירוביים בלבד הפחיתה יותר משקל ובכלל זה גם יותר רקמת שומן לעומת הקבוצה שאימוניה כללו אימוני כוח בלבד.

הקבוצות שאימוניה כללו אימוני כוח בלבד ואימוני כוח המשולבים עם אימונים אירוביים העלתה את מסת השריר שלה יותר מהקבוצה שהפעילות הגופנית שלה כללה אימונים אירוביים בלבד.

מסקנות המחקר: בשקלול כללי של התוצאות השונות הקבוצה שהפעילות הגופנית שלה כללה אימונים אירוביים בלבד שרפה רקמת שומן באון המהיר והיעיל ביותר ואילו הקבוצה שעסקה בפעילות גופנית שכללה אימוני כוח בלבד העלתה באופן היעיל ביותר את מסת השריר.

Journal of Applied Physiology, 12/12

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • ספורט מתון או אינטנסיבי מה עדיף

  ספורט מתון או אינטנסיבי? מה עדיף? מחקרים רבים העוסקים באופן שבו רצוי לבצע פעילות גופנית מגיעים למסקנות סותרות. חלקם ממליץ…

 • ספורט ודלקת פרקים ניוונית

  ספורט לדלקת פרקים? נשמע כמו רעיון רע ובכן, מדובר ברעיון נהדר. מתברר שפעילות גופנית טובה גם למפרקים שלנו. למרות היתרונות…

 • סקר בנושא פציעות ספורט

  סקר פציעות ספורט נערך באתר כדי ללמוד אלו חלקי גוף נפגעים יותר בגלל פעילות גופנית. עיסוק בפעילות גופנית נושא עמו…

 • ספורט עוזר למנוע שברים

  ספורט למניעת שברים היא אסטרטגיה נכונה. נפילות בגיל המבוגר הם גורם משמעותי לפציעות ולשברים קטלניים בחלקם. ספורט ו/או ויטמין D…

 • ספורט מצמצם את נזקי הישיבה

  ספורט מפחית נזקי ישיבה. מחקרים רבים שבים ומזהירים מפני הנזקים שנגרמים בגלל ישיבה ממושכת כולל פציעות ובלאי מהיר לחלקי הגוף…

 • פיברומיאלגיה טיפול באמצעות ספורט

  ספורט לטיפול בפיברומיאלגיה היא אולי השיטה היעילה ביותר לטיפול במחלה הזאת. פיברומיאלגיה היא תסמונת כאב כרונית, נכון להיום חשוכת מרפא,…

 • לחץ נפשי? ספורט לא מספיק

  ספורט לא מבטל נזק ממתח נפשי! נכון, ספורט יכול להפחית את הלחצים הנפשיים שלנו ובכך לעזור לנו להתמודד טוב יותר…

 • דלקת פרקים ניוונית בגלל ספורט אתגרי

  ספורט ודלקת פרקים ניוונית קשורים זה בזה! עומסים גבוהים ומתמשכים על המפרקים המאפיינים את אורח החיים של ספורטאי עלית ובעיקר…

 • ספורט יכול לשכך כאבי ברכיים

  ספורט לשיכוך כאבי ברכיים היא אסטרטגיה חכמה. מתברר שאחת הדרכים היעילות ביותר להתמודד עם כאב כרוני בברכיים הנובע מדלקת פרקים ניוונית…

 • ספורט משפר גם יכולת קוגניטיבית

  ספורט משפר יכולות קוגניטיביות. עם השנים חלה התדרדרות באיכות הרקמות של בני האדם ולצערנו גם ביכולות הקוגניטיביות שלהם. בין היתר…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן