לשריפת שומן עדיפה פעילות אירובית

לשריפת שומן עדיפה פעילות אירובית
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

לשריפת שומן עדיפה פעילות אירובית! אנשים רבים הסובלים מעודף משקל או השמנה מעוניינים לשרוף שומן. קווים מנחים המפרסמים ארגוני בריאות שונים שעוסקים בפעילות גופנית להפחתת משקל ממליצים לשם כך על אימוני כוח ואימונים אירוביים. מה עדיף? על פי המחקר הנוכחי לשריפת שומן עדיפה פעילות אירובית!

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  חשיבותם של אימוני הכוח לבריאותנו ברורה וחד משמעית. חיזוק שרירי הגוף ובמיוחד חיזוק שרירי הליבה מהוים דרך יעילה במניעת כאבי גב תחתון, כאבי גב עליון, כאבים במפרקי הסקרואיליאק ועוד. עם זאת, פעילות אירובית יעילה יותר מתרגילי כוח לשריפת שומנים ולהפחתת משקל. התובנות הללו מתבססות על מחקר השוואתי שבדק את כיצד משפיעים אימונים אירוביים ואימוני כוח על משקל הגוף ועל שריפת שומנים. אין במסקנות הללו דבר וחצי דבר שמייתרים את אימוני הכוח.

  {loadposition inside-page}

  לשריפת שומן עדיפה פעילות אירובית – רקע

  היתרונות של ספורט בכול הנוגע לבריאות שלנו ידועים ונסקרים לעתים קרובות גם באתר הזה. לנוכח העובדה שרוב האוכלוסייה בארצות הברית וחלק ניכר מהאוכלוסייה בארץ סובלים מעודף משקל והשמנה ממליצים ארגוני הבריאות השונים על פעילות גופנית כדרך לשמר להפחית משקל ו/או לשמרו. במשך שנים ארוכות היה ברור לכולם שמי שרוצה להפחית במשקל צריך לרוץ או לבחור בכול פעילות אירובית אחרת. המחקרים שיצאו לאור לאחרונה וטוענים בשבחם של אימוני כוח כדרך יעילה להפחית משקל גרמו בלבול בקרב אותם אנשים בעלי עודף משקל והשמנה לגבי סוג הפעילות שעליהם לבחור כדי לשרוף את השומן שלהם באופן יעיל.

  מספר רב של מחקרים מדגישים את החשיבות של אימוני כוח, בין היתר, במניעת נפילות ושברים וכן במניעת כאבי גב. אך האם אימוני כוח אכן יעילים בהפחתה של המשקל? מטרתו של המחקר שלפנינו היא לעשות סדר עדיפויות לגבי הצרכים של כול אחד מאתנו ובכול הנוגע לבחירת רכיב הכושר הגופני שלו אנו זקוקים יותר. מרכיבי הכושר הגופני כוללים מהירות, זריזות, כוח, כוח מתפרץ, גמישות, סיבולת, שווי משקל, קואורדינציה. רוצים לשרוף שומנים עשו יותר אירובי, רוצים להתחזק עשו יותר תרגילי כוח וכוח מתפרץ וכו'.

  כיצד מדדו את הרכב השומנים בגוף במחקר הזה?

  מדד מסת הגוף מתבסס בפשטות על משקל וגובה ואינו נכנס לחלוקת המשקל על פי סוג הרקמה. מהבחינה הזאת מדובר במדד בעל משמעות ראשונית בלבד. קחו למשל מצב ששבו ישנם שני אנשים שגובהם 180 סנטימטרים השוקלים 80 קילוגרם כול אחד, משקל הנחשב תקין. כאשר נעמיק את הבדיקה נגלה שאחד מהם הוא אתלט שרוב משקלו נובע ממסת שריר ואילו השני, חלק גדול יותר ממשקלו נובע ממסת שומן. הבדיקות הנוספות מוסיפות אמינות לנתונים. בדיקת מסת השומן בגוף מתבצעת בין היתר השיטות על בדיקת המוליכות החשמלית של רקמה זאת בגלל היותה עשירה יותר במים ובדיקת מסת השריר המבוצעת באמצעות נוסחת חישוב המבוססת על אחוז השומן בגוף.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון



   המחקר

   לשריפת שומן עדיפה פעילות אירובית
   לשריפת שומן עדיפה פעילות אירובית

   ההמלצות על אימוני כוח ועל אימונים אירוביים לצורך שמירה על משקל ושריפת שומנים מעניקות משקל שווה לכול אחד מהרכיבים הללו. האם אכן זה המצב? מחקרים מעטים בדקו את ההשפעה של כול אחד מהפעילויות הללו על מסה הגוף ועל מסת השומן בגוף בקרב אנשים בעלי עודף משקל והשמנה.

   המחקר

   מחקר רנדומלי השווה את היעילות של שריפת שומנים בגוף בין שלושה אופנים: באמצעות פעילות גופנית אירובית בלבד, באמצעות אימוני כוח בלבד ובאמצעות שילוב של אימוני כוח עם אימונים אירוביים. המשתתפים במחקר היו 119 מתנדבים שסבלו מעודף משקל והשמנה שחולקו באופן אקראי לאחת משלושת הקבוצות הללו. קבוצה אחת עסקה באימונים אירוביים בלבד, קבוצה שנייה עסקה באימוני כוח בלבד ואילו הקבוצה השלישית עסקב באימונים משולבים שכללו אימוני כוח ואימונים אירוביים. הנתונים של חברי הקבןוצות השונות נבדקו לפני ואחרי תקופת האימונים. הנתונים שנבדקו כללו את מדד מסת הגוף הכוללת (BMI), את מסת השומן ואוז השומן בגוף ואת מסת השריר בלבד.

   ממצאי המחקר

   שתי הקבוצות שהפעילות הגופנית שלהן כללה אימונים אירוביים ואימוני כוח או אימונים אירוביים בלבד הפחיתה יותר משקל ובכלל זה גם יותר רקמת שומן לעומת הקבוצה שאימוניה כללו אימוני כוח בלבד. הקבוצות שאימוניה כללו אימוני כוח בלבד ואימוני כוח המשולבים עם אימונים אירוביים העלתה את מסת השריר שלה יותר מהקבוצה שהפעילות הגופנית שלה כללה אימונים אירוביים בלבד.

   מסקנות המחקר

   בשקלול כללי של התוצאות השונות הקבוצה שהפעילות הגופנית שלה כללה אימונים אירוביים בלבד שרפה רקמת שומן באון המהיר והיעיל ביותר ואילו הקבוצה שעסקה בפעילות גופנית שכללה אימוני כוח בלבד העלתה באופן היעיל ביותר את מסת השריר.

   Journal of Applied Physiology, 12/12

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,