אימוני כוח להפחתת כאבי גב
אימוני כוח להפחתת כאבי גב

אימוני כוח להפחתת כאבי גב

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


אימוני כוח להפחתת כאבי גב! אימוני כוח יחזקו אתכם, ישפרו את הסבולת שלכם וגם יפחיתו את הסיכון לסבול מכאבי גב תחתון. אימונים אירוביים לעומת זאת ישפרו את הכושר הגופני ויעזרו לכם להפחית את אחוזי השומן אך ישפרו רק במעט את מצב הגב התחתון שלכם.

שלבו בין שני סוגי האימונים להשגת תוצאות מרביות. כאבי גב תחתון מהווים בעיה קשה. למעשה רוב בני האדם סובלים או יסבלו מכאבי גב תחתון. פעילות גופנית היא כלי חשוב בטיפול ובשיקום חולים הסובלים מפציעות, דלקות וכאבים במערכת שריר ועצם (Musculoskeletal health) ובכלל זה בין היתר, כאבי ברכיים, כאבי כתפיים וכמובן כאבי גב תחתון. הטיפול בחולה עם כאבי גב מבלי לשקמו באמצעות פעילות גופנית אינו שלם. חולה זה צפוי לשוב ולסבול מאותה בעיה שוב ושוב.

אימוני כוח להפחתת כאבי גב – רקע

כאשר אנו סובלים מכאבי גב תחתון כרוניים הנטייה הראשונית שלנו היא לנוח ולהימנע ממאמצים מיותרים וגם אם אנו נועזים וממשיכים לשמור על שגרת החיים אנו לרוב לא מספיק נועזים כדי להמשיך ולערוך אימוני כוח בחדר הכושר. אבל מחקרים שונים ( (BMJ Open Sport Exerc Med. 2015 Nov 9;1(1) כולל זה המסוקר כאן הגיעו למסקנה שאימוני כוח הנעשים נכון ובזהירות עשויים להועיל לנו במצב הזה, להפחית כאב ולשפר תפקוד. ישנם מחקרים (J Rehabil Med. 2016 Apr 28;48(5):456-63) הטוענים שגם חולים הסובלים מכאבי גב תחתון חריפים עשויים ליהנות מאימוני כוח בתנאי שהם עושים זאת נכון תוך הקשבה לגוף (Appl Physiol Nutr Metab. 2011 Jul;36 Suppl 1:S49-79).

כמובן שיש להקפיד על כללי אימון נכון למצב המסוים הזה. אין מקום רב לטעויות כאשר אתם סובלים מכאבים חריפים בגב התחתון על רקע נזק לדיסק הבין חולייתי מותני. אבל אימון כוח שמתבצע נכון עשוי להשתלם לכם ולקצר את פרק הזמן עד החזרה לשגרה נטולת כאב. בכול מקרה יש להתייעץ עם איש מקצוע מנוסה לפני תחילת אימן כוח במצב המתואר כאן. בין היתר יש להקפיד על חימום באמצעות הליכה של מספר דקות, צמצמו את משך האימונים ל3 פעמים בשבוע למשך חצי שעה וזאת כדי לא להגיע למצב עייפות ולעלות את הסיכוי לשגיאות, העדיפו עומס מינימלי ויותר חזרות, התמקדו בחיזוק שרירי הליבה, עבדו לאט ובהקשבה. הפסיקו את הפעילות עם כול החמרה בתחושת הכאב.

המחקר

במחקר שלפנינו נבדקה ההשפעה של אימוני כוח (Resistance training) לעומת אימונים אירוביים (Aerobic training) על מצב בריאותם של חולים הסובלים מכאבי גב תחתון לא מוגדר. בין יתר הפרמטרים שנבדקו נכללו רמת הכאב, מוגבלות תנועתית ואיכות חיים. לשם ביצוע המחקר חולקו באופן רנדומלי לשלוש קבוצות 27 חולים בכאבי גב תחתון לא מוגדר. קבוצה אחת עברה אימונים אירוביים 3 פעמים בשבוע במשך 15 שבועות עם עלייה הדרגתית בעצימות. קבוצה שנייה עברה אימוני כוח 3 פעמים בשבוע במשך 15 שבועות כולל בין היתר לחיצת רגליים (Leg Press), פשיטת רגליים (Leg Extension), כפיפת ברכיים (Leg Curl), לחיצת חזה (Bench Press), לחיצת כתפיים (Shoulder Press), כפיפות בטן (Abdominal Crunch), כפיפות בטן על כדור כושר (Swiss Ball Crunch) ועוד עם עלייה הדרגתית בעצימות. קבוצה שלישית היוותה את קבוצת הביקורת.

ממצאי המחקר

אנשים בקבוצה שעברה אימוני כוח שיפרו משמעותית את מרכיבי הכושר הגופני, הפחיתו את אחוזי השומן בגופם, הפחיתו את רמת הכאב, הפחיתו את רמת המוגבלות ושיפרו את איכות החיים. חברי הקבוצה שהתאמנה באימונים אירוביים  הפחיתו באחוזי השומן ובמדד מסת הגוף, שיפרו כושר לב ריאה, חיזקו את הכוח ברגליים, שיפרו גמישות אך לא שיפרו באופן משמעותי את רמת הכאב, את רמת המוגבלות ואת איכות החיים.

אימוני כוח להפחתת כאבי גב תחתון
אימוני כוח להפחתת כאבי גב

מסקנות המחקר

המחקר מצביע על כך שאימוני כוח העניקו את התמורה הטובה ביותר לחולים עם כאבי הגב. כמו כן מעיד המחקר על הקשר שבין חולשה להתפתחות כאבי גב. אימוני כוח מהווים גורם רב חשיבות בשיקום הכוח שאבד ובטיפול בחולים עם כאבי גב תחתון.

יתרונות של אימוני כוח

1) שיפור הקישור בין השריר לעצב.

2) רקמת שריר מאומנת יודעת להשתמש בגלוקוז גם ללא נוכחות של אינסולין ולכן תפחית את רמת הסוכר בדם.

3) רקמת שריר מאומנת צורכת פי 4 יותר קלוריות מרקמת שומן גם במצב של מנוחה ולכן תורמת לאיזון המשקל.

4) רקמת שרירי מאומנת מפחיתה את הרמה של השומן הרע (LDL) ומעלה את רמת השומן הטוב (HDL).

4) אימוני כוח מעודדים ייצור מוגבר של תאי עצם ובכך שומרים על צפיפות עצם גבוהה.

The Journal of Strength & Conditioning Research, March 20, 2009

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן